Precies elf jaar geleden: KLJVTs „Mississippi" gekaapt Georganiseerde chaos in zenuwcentrum van „Eén voor Afrika *g^£eidóeSoma/ni £cidae Sotufl/ti* Kloosterlingen krijgen alleenstaande-toeslag ALLE REGEN KOMT VAN BOVEN Tme> \B optroMG VOORDELIG WINKELEN? KIJK INDE KRANT. Turkije verlaat Raad van Europa Nuoökin Denfiaag! VERHAGEN NNENLAND ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 5 1 ersoonlijke vragen asisschool moeten ERSFOORT Staatssecretaris Van jenhorst (onderwijs) bestrijdt dat er na- ens het ministerie aan ouders van leer- gen van de basisschool vragen worden teld die inbreuk zouden maken op hun rsoonlijke levenssfeer. Wel wordt de ers door de school gevraagd naar op- iding en beroep. De hierover verkregen evens worden onder anonimiteit ge- den naar het departement, dat de in- rmatie gebruikt bij het vaststellen van aantal leerkrachten per school. Zo kan rden bepaald of een school wellicht onderwijzers moet krijgen omdat er verhouding meer kinderen met een hterstand op de school zitten. Twee maanden cel geëist voor directeur reisbureau AMSTERDAM De advocaat-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. C. Ficq, heeft gisteren twaalfduizend gulden boete en twee maanden onvoorwaardelijk geëist tegen reisbureau-directeur Ad La tjes. Diens Leidse compagnon wenste hij bestraft te zien negen mille boete en een maand onvoorwaardelijk. Het tweetal dreef een reisbureau waarvoor geen ver gunning was verleend. De advocaat-gene raal hield die straffen van de economische politierechter aan, maar maakte in zijn eis van de maand voorwaardelijke gevange nisstraf een maand onvoorwaardelijk. Beide verdachten hadden gewerkt bij het reisbureau Climax BV in Amsterdam. La tjes was al eerder in opspraak gekomen. Veiligheidseisen voor ladders en trappen DEN HAAG Er zullen voortaan eisen worden ge steld aan de sterkte en de stabiliteit van ladders en (verplaatsbare) trappen. De veiligheidseisen gelden zo wel voor ladders en trappen met een huishoudelijke be stemming als voor die voor professioneel gebruik. Het kabinet heeft tot de nieuwe regeling besloten omdat in de privésfeer jaarlijks onge veer 15.000 ongevallen plaats hebben door een val van een trap of ladder. Ook aan de gebruiksaanwijzing zullen eisen worden gesteld. Tros werft leden via piraten HILVERSUM De Tros werft leden via piratenzenders in de grote steden. Bij Radio Hofstad in Den Haag en soort gelijke zenders in Amsterdam en Rotterdam is zendtijd ge kocht om Nederlanders op te wekken lid te worden van de Tros. Tros-direkteur Cees den Daas zegt van deze mogelijk heid gebruik te maken, omdat de Tros niet meer via de eigen tv- en radiokanalen reclame mag maken, vanwege ver scherpte richtlijnen uit Den Haag. Iedere seconde ongeoor loofde reclame levert een boe te op van duizend gulderl. DEN HAAG Staatssecretaris Koning van financiën heeft een einde gemaakt aan de verwarring rond de fiscale behandeling van klooster lingen. Zij komen in aanmerking voor de toeslag die allenstaanden kunnen claimen op, hun belastingvrije voet, heeft hij de Kamer meege deeld. Koning heeft meteen een stokje gestoken voor pogingen om via nep-ordes (St. Pecunia) de belastingwetgeving op de tweeverdieners te ontduiken. Om als kloosterling en dus als alleenstaande te worden be handeld, moet men de plicht op zich hebben genomen het gehele inko men af te staan aan de orde of congregatie (de gelofte van armoede red.) zo blijkt uit zijn toelichting. Dat betekent dat kloosterlingen niet in een uitzonderingspositie worden geplaatst, maar behandeld worden als personen die hun nele inkomen wegschenken. In tegenstelling tot men sen die in een commune wonen ontberen kloosterlingen daarmee de voordelen van een gezamenlijke huishouding en kunnen op grond daar van niet als tweeverdieners worden aangemerkt. SCHIPHOL Precies elf jaar geleden werd het KLM-vliegtuig „Missis sippi", met aan boord 247 passagiers en 17 beman ningsleden op weg van Beiroet naar New Dehli, gekaapt. Zeventig uur zou dit hachelijke avon tuur gaan duren. Drama tisch hoogtepunt vormde een kritieke ontsnapping uit het Libië van de schietgrage president Khadaffi via een in on bruik geraakte, te korte en met een tankauto half geblokkeerde startbaan. Hoe speelde gezagvoer der Sjaak Risseeuw uit Scheveningen dat klaar? En wat speelde er al die Gezagvoerder Sjaak Risseeuw (met echtgenote) werd na zijn behouden terugkeer op Schiphol verwelkomd door dr. S. Or- landini, president-directeur van de KLM. tijd door zijn hoofd? De antwoorden staan in het boek „De kaping van de Mississippi", dat de luchtvaart-auteur Jan Brouwer zojuist heeft voltooid. Vrijwel de hele cockpitbe manning en een aantal leden van het cabinepersoneel heeft hij zover gekregen, dat ze in gesprekken de vaak weggestopte ervaring van de kaping nog eens wilden her beleven. Daarnaast inter viewde hij familieleden en mensen van het crisiscen trum, dat de KLM in Amstel veen had ingericht. Het aldus verkregen materiaal goot hij in de vorm van een verha lende documentaire, die zich laat lezen als een roman. Onthullend is de bijna routi neuze wijze waarop de cock pitbemanning reageerde, toen drie met pistolen, hand granaten en explosieven be wapende vertegenwoordigers van de jeugdbrigade van het Palestijns Bevrijdingsfront de macht in het vliegtuig over namen. Geen paniek. Zelfs geen emotie. Enige gedachte: hoe kunnen we het zo kort mogelijk maken en het nor male vliegschema vervolgen? De daarbij gebezigde taktiek steunde op het natuurlijk overwicht, dat vliegers nu eenmaal hebben omdat zij een vliegtuig kunnen bestu ren en kapers niet. „Je had als vlieger in de lucht autori teit. Daar dreef de zaak op. De woorden: no safe, niet veilig, werden met het ver strijken van de uren en de dagen een steeds belangrijker wapen in ons sluipgevecht, om stapje voor stapje terrein op de kapers te winnen". Drie etmalen zwalkte de Mis sissippi boven het Nabije De gekaapte Boeing 747 „Mississippi" op een sneeuwerlg Schiphol. Oosten rond, met name om dat geen enkel Arabisch land de drie kapers ter wille wen ste te zijn. Uiteindelijk bood het Golfstaatje Dubai uit komst. Met lede ogen zag ge zagsvoerder Risseeuw de ter roristen daar letterlijk in het niets verdwijnen. Hij had ze graag op de valreep ge vraagd, waar ze hun oplei ding hadden gekregen. Enige geestelijke schade die hij aan het avontuur overgehouden bleek te hebben: hij die de si garet voor eeuwig had afge zworen, zou de eerstvolgende jaren weer roken als een schoorsteen. De Mississippi was er erger aan toe; het zou dagen duren voordat de stank van de overgelopen toiletten definitief was weg gewerkt. Dergelijke details ilustreren hoezeer auteur Jan Brouwer geprobeerd heeft ie dere valse heroïek uit het re laas van de kaping te weren. Met het geschetter rond de herdenkingsvlucht van De Ui ver nog in de oren, doet het weldadig aan te verne men, op welk topniveau vliegtuigbemanningen kun nen prestaties kunnen leve- n, alsof het de gewoonste „De kaping van de Missis sippi", Jan Brouwer, Ro men Luchtvaart, 24,50. ILVERSUM DEN AAG Torenhoge sta- els papier, rondslinge rde zendschema's, een room van persberichten alsmaar rinkelende te- bons. Het zenuwcen- uin van wat overmorgen in „nationale actie" moet i orden, tijdelijk gehuis vest in een van de gebou wen van het NOS-com- lex in Hilversum, biedt enkele dagen de aan- ik van een georgani- rde chaos. Eensgezind bben de omroepen be lten in elk geval tot nstaande maandag- ond 24.00 uur de strijd de kijkcijfers terzijde schuiven. Zeventien ir radio, tien uur televi- en talrijke activiteiten het hele land onder het otto „Eén voor Afrika"; it is het wapen waarmee omroepen (in samen- erking met vrijwel alle ilporganisaties) ditmaal et elkaar, maar de oogte en hongersnood Afrika te lijf willen »an. 7e hebben een spoorboekje globaal staat Wat we n plan zijn uit te zenden. iar alles is onder voorbe- ud. We veranderen het ortdurend", aldus een >ordvoerder in het Hilver- zenuwcentrum. Een ntal programma-onderdelen lat echter vast. 's Ochtends /en uur begint „Eén Dr Afrika" op de „actie"- ïder Hilversum III. Tot ddernacht verzorgen pre- utatoren van alle omroepen programma waarin mu- k wordt afgewisseld met in- rmatie over Afrika, afkom- l uit binnen- en buitenland, ven uur later geeft de secre 's-generaal van de Verenig- Naties, Perez de Cuellar, startsein voor de actie op Het was voor hem onmoge- om lijfelijk in Hilversum Amsterdam aanwezig te Maar in een eerder deze ek op video opgenomen toe- aakje, beveelt de VN-leider én voor Afrika" nadrukke- bij de Nederlandse kijkers n ander programma-onder- 1 waaraan niet valt te ont- ïen is de uitzending van de x>l-televisie. Direct na de nine van de actie verzorgt Nederlandse Onderwijs Te- sie een Afrika-special voor lager en het voortgezet on wijs. Na het zien van korte :umentaires over Ethiopië het voedselprobleem, krij- kinderen de kans hun zeg- te doen. Om drie uur VN-SECRETARIS-GENERAAL PEREZ DE CUELLAR OPENT NATIONALE HULPACTIE 's middags wordt overgescha keld naar de Martinihal in Groningen, waar tijdens een grote landbouwmanifestatie met Groningse boerinnen wordt gediscussieerd over de fiositie van de vrouw in de andbouw» in de Derde Wereld en hier. Overuren Het klinkt zo eenvoudig: ko mende maandag wordt de hele dag geschakeld tussen de ver schillende locaties: Groningen, Hilversum, Amsterdam en Den Bosch. Maar voor het zo ver is, zal er in Hilversum nog heel wat werk worden verzet. „We moesten in veertien da gen proberen te regelen, waar we in andere omstandigheden weken, zo niet maanden de tijd voor hebben", aldus de woordvoerder van de omroep medewerkers die met de pro- duktie van „Eén voor Afrika" zijn belast. Een greep uit de onderwerpen die verspreid over de hele dag ter sprake zullen komen: Wat is honger precies? Waarom wordt in afrika honger gele den? Wat is de invloed van ontbossing? Welke vorm van hulp levert het meeste resul taat? Is er iets te doen aan de bevolkingsexplosie? En ga zo maar door. Op het programma staat ver der een tweegesprek tussen aartsbisschop Simonis en do minee Roos, de voorzitter van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, een discus sie tussen missionarissen die in de getroffen landen hebben gewerkt en een gesprek met camera-lieden en fotografen, die in de afgelopen jaren het leed van de Afrikanen op beeld hebben vastgelegd. „Zo'n 50 man zijn continu be zig met de technische en pro grammatische voorbereiding, zowel hier als op de locaties.", aldus de NOS-woordvoerder. „Vaststellen wat waar gebeurt. Camera-opstellingen bepalen. Presentatoren uitzoeken. Des kundigen uitnodigen voor dis cussies; regelingen voor van alles en nog wat. Kleine draai- boekjes maken en er voor zor gen dat we vóór maandagmid dag twee uur weten hoe het programma er uit gaat zien". Drukke tijden Overuren dus dit weekeinde voor het produktieteam. Maar Javier Perez de Cuellar, de secretaris-generaal van de VN geeft (elektronisch) het startsein voor de inzamelingsactie op tv. het is voor een goed doel. Drukke dagen ook voor de ze ven reportage-teams van de verschillende omroepen, die de afgelopen week in Afrika op pad zijn geweest. Vandaag en morgen arriveren ze met kilometers film op Schiphol, waarna ze vanuit het vliegtuig linea recta in de montage-ka mers in Hilversum verdwij- „Het is de bedoeling om elk uur een documentaire uit te zenden van ongeveer tien mi nuten", aldus de NOS-woord- voerder. In Ethiopië is een re portage gemaakt over het transportprobleem bij de voed selhulp. In Tsjaad werd een Amsterdamse arts bezocht. En in Senegal, Niger en Mali werd gefilmd bij projecten, die aantonen dat hulp wel degelijk vruchten afwerpt. De ernstige onderwerpen, zo is de bedoeling, zullen steeds worden afgewisseld met (licht) amusement. Een keur van ar tiesten heeft inmiddels beloofd op te komen treden: Paul van Vliet, Frank Boeyen, Druk werk, Lori Spee, Herman van Veen, Freek de Jonge, vader en zoon Kraavkamp, Ischa Meijer en André van Duin. Wie de geplande programma onderdelen zo overziet, krijgt de indruk dat er maandag een programma over maar zonder Afrikanen wordt gemaakt. r, zo ver zekert men in Hilversum. In de documentaires komen de Afrikanen vanzelfsprekend uitgebreid aan het woord. Er is nogal wat Afrikaans amuse ment. En voor zover mogelijk, zullen in Nederland wonende Afrikanen deelnemen aan dis cussies en gesprekken. Pro bleem daarbij is alleen, dat er dan simultaan moet worden vertaald. Bovendien voert Adriaan van Dis een gesprek met de Ethiopische ambassa deur in Londen, die zijn land ook in Den Haag vertegen woordigt. hele land (kerk)klokken zul len luiden, als afsluiting van de vele plaatselijke acties. An derhalf uur later sluiten de banken en postkantoren, die maandag langer openblijven om geld in ontvangst te ne men, hun deuren. Vervolgens wordt het hoog tijd om weer in de RAI te gaan kijken waar de geldmeter, naar men hoopt, op dat moment al ver in de mil joenen loopt. Overigens zijn in het hele land notarissen inge schakeld om toezicht te hou den op de inzameling van het Informatie ministerie Ook de ministeries die nauw bij de problemen van Afrika zijn betrokken (Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssa menwerking) laten zich maan dag niet geheel onbetuigd. Bij de voorlichtingsdienst ontwik kelingssamenwerking in Den Haag wordt een (telefonisch) informatiecentrum ingericht. Daartoe is besloten, omdat er dagelijks uit het hele land een stroom verzoeken om informa tie over Afrika binnenkomt. Opp assen voor hulpactie Aalten DEN HAAG De politie adviseert mensen die voor de hongersnood in Ethio pië geld willen overma ken, gebruik te maken van uitsluitend het giro nummer: 5 5 5. Er zijn aanwijzingen dat de actie „Stichting hulp voor de Sahel" in Aalten met ver keerde bedoelingen wordt gevoerd. Deze stichting ge bruikt een gironummer dat op het enige juiste gi ronummer lijkt. Het Cen traal Bureau voor Inzame lingswezen in Den Haag heeft de actie in Aalten niet geaccepteerd. Deskundigen van het ministe rie, gespecialiseerd in de toe stand in Afrika en de voedsel- problematiek, zullen de hele dag beschikbaar zijn om vra gen van het publiek te beant woorden (tussen zeven uur 's morgens en middernacht zijn de volgende nummers be reikbaar: (070)-48.47.36, (070)- 48.47.37/41/42/44/45/48/49. Helemaal vlekkeloos verloopt het contact tussen de organisa toren van „Eén voor Afrika" en het ministerie echter niet. Een aanvankelijk geplande discussie tussen minister Schoo (VVD) en haar voorganger Pronk (PvdA) kon in de ogen van de eerste geen genade vin den. De minister vindt dat een „politiek getint tweegesprek niet in een brede nationale ac tie past". De organisatoren van de actie houden het erop dat de minister niet wil, omdat zij de confrontatie met haar voor ganger niet aandurft. Volgens haar woordvoerder zou de minister de actie rond middernacht afsluiten door het kabinet-Lubbers bedrag te storten op giro- nmer 555. Uit de kas van minister Ruding, wel te ver staan. Een dergelijke gift is volgens de organisatoren na tuurlijk altijd welkom. „Maar hoe het programma wordt af gesloten, dat bepalen wij en niet de ambtenaren van minister Schoo". JOS TIMMERS het Niets is minder 1 Hulporganisaties Een deur verderop NOS-gebouw is de drukte niet minder groot. Van hieruit coördineren de hulporganisa ties hun meer inhoudelij ke aandeel aan „Eén voor Afrika". Hun werk loopt van het verzamelen van informatie over plaatselijke activiteiten tot het kiezen van de projec- de uiteindelijke n de actie zal worden besteed. Hoewel ook hier tot op het laatste moment van alles te re gelen blijft, zijn er inmiddels ae nodige spijkers met koppen geslagen. Afgesproken is dat maandagavond van kwart voor acht tot acht uur in het Daarom is deze prachtige paraplu met krantedessin voor u wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Die nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. RIEMELS NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. POSTCODE/PLAATS: J TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: D kwartaal 0 automatisch per maand Guar I STUUR ALS DANK DE KRANTEPARAPLU AAN: POSTCODE/PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). THEATER RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Nederland aast op order Australische onderzeeërs DEN HAAG De Nederland-" se ambassade in Australië^ wordt komende week ver sterkt met een functionaris die exportorders voor de Neder landse defensie-industrie in de wacht moet slepen. Nederland is een van de over-*! gebleven kandidaten om Au stralië een aantal onderzeebo ten te leveren die dit land bin nenkort wil aanschaffen. Het paradepaardje is de (omstre den) Walrus, die momenteel gebouwd wordt bij de Rotter damse werf RDM Deze werf is echter ook bezig met het ontwerpen van een speciale export-onderzeeër, die ge schikt is voor kustlijnbewa king. Ook hiervan zijn in Au stralië offertes uitgebracht. Hoewel de Australiërs ook nog in gesprek zijn met andere ge gadigden, zijn insiders niet' pessimistisch over de Neder landse kansen. Het gaat om een order van vier tot zes on derzeeërs met een gezamenlij ke waarde van meer dan twee miljard gulden. Ten minste een van de boten zou in Ne derland gemaakt moeten wor den. Voor de rest van de order wordt gepeinsd over een in dustrieel samenwerkingsver band tussen Australië en Ne derland. Hardere aanpak van „anonieme" werkers DEN HAAG Werknemers die geen of onjuiste gegevens voor de loonbelasting bij hun werkgever opgeven, zullen harder worden aangepakt. Na afloop van het kabinetsbe raad is meegedeeld dat het mi nisterie van financiën harder zal gaan optreden tegen de zo genaamde anonieme werkne mers, een fenomeen dat in toe nemende mate voorkomt. Deze werknemers kunnen er om verschillende redenen be lang bij hebben anoniem te blijven. Bijvoorbeeld om te voorkomen dat uitkeringen, beurzen of huursubsidie niet meer worden verstrekt of worden verminderd. Ook werkgevers, vooral degenen die gebruik maken van „losse" hulpkrachten, blijken steeds meer toe te geven aan de wens van werknemers anoniem te blijven. De huidige administratieve sanctie, het berekenen van loonbelasting naar de tarief groep met de laagste belasting vrije voet, wordt vervangen door een afzonderlijk tarief van veertig procent. Het mi nisterie van financiën ver wacht dat door de nieuwe re geling de praktijk van het ad ministreren van lonen onder NN (naam onbekend) of een andere fantasienaam zal ver dwijnen. ANKARA/BONN Turkije zal op het niveau van minis ters niet meer vertegenwoorC digd zijn in de Raad van Euro- gi, zo heeft premier Turgui zal bekend gemaakt. VahiC Halefoglu, de Turkse minister van buitenlandse zaken, ver liet donderdag woedend ceix zitting van de Raad van Euro pa in Straatsburg nadat de mi nisters van de „21" waren overeengekomen het besluit over het voorzitterschap van Turkije op te schorten tot de zitting van mei volgend jaar. Slechts de Bondsrepubliek Duitsland en Groot-Brittanniê steunden de Turkse kandida^ tuur voor het voorzitterschap. Ook Nederland stelde zich aanvankelijk positief op. maar na de recente nieuwe golf van doodstraffen en executies had minister Van den Broek van buitenlandse zaken er bij zijh Turkse ambtgenoot op aange drongen van de kandidatuur af te zien. ADVERTENTIE' personal. ëTêéFI computed kantoorautomatisering bv Parkstraat 99. pb 85939. 2508 CP Oen Haag. 070-646925

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5