Nieuwbouw Leids en Katwijks bejaardentehuis van de baan Eén groot nutsbedrijf in duin- en bollenstreek Rijnsaterwoude optimistisch Erfelijkheids- onderzoek nu eenvoudiger Kleiden/regio Ccidóc Soupan t li Duidelijkheid over Comsocenter Cleveringa herdacht CDA: meer aandacht ondernemers Afscheid van Breguet Atlantic HOUTEN/NOORDWIJK Mr. Pieter van Vollenhoven zal dinsdagmiddag op Schiphol bekend maken waar in Nederland het Cosmocenter gevestigd zal worden. De afgelopen maanden zijn de plannen voor een dergelijk groot ruimtevaart- en weten schapcentrum met name in de publiciteit geweest door de strijd van Noordwijk om het centrum binnen haar grenzen te krijgen. Zoals bekend is door protesten van natuurbeschermers tegen de vestiging in de Noordduinen en het niet mee willen werken van het provinciebestuur, Noordwijk zo goed als zeker als vestigings plaats afgevallen. De gemeente Haarlemmermeer (vlakbij Schip hol) en Zoetermeer hebben sindsdien naast Hilvarenbeek en Amsterdam in de strijd om het Cosmocenter geschaard. De eerstgenoemden maken volgens insiders een goede kans, omdat zij de benodigde grond klaar hebben liggen en ook de bestem mingsplannen hoeven er niet voor gewijzigd te worden. LEIDEN Met lezingen in het gehele land en bo vendien in Brussel, Parijs, Luxemburg en London wordt op en rond maandag 26 november herdacht, dat in 1940 de Leidse hoogleraar mr. R.P. Cleveringa zijn protestrede hield tegen het ontslag van twee Joodse collega's door de Duitse bezetter. Deze rede leidde tot de arrestatie van Cleveringa en tot de slui ting van de Leidse universiteit. De herdenkingsredes worden elk jaar gehouden. In Leiden begint de bij eenkomst maandag om vier uur met een voordracht door de Cleveringa-hoogleraar prof. Meivin J. Ler- ner over „het rechtvaardigheidsmotief in sociaal ge drag". De lezing en de daarop volgende receptie wor den gehouden in het Academiegebouw aan het Ra penburg. Om kwart over acht houdt de emeritus hoogleraar dr. J.W. Schulte Nordholt een lezing over „Europa en Amerika, misverstanden en pretenties". Dief bestolen LEIDEN Een 25-jarige Leidse heeft vanmorgen in het Leidse station door een snelle reactie haar porte monnee behouden. De vrouw stond voor een lo ket toen de portemonnee door een man uit haar handen werd gegrist. De vrouw pikte de portemon nee onmiddellijk weer te rug, waarop de man er vandoor ging. De politie heeft de man niet meer kunnen achterhalen. Studium Generale over mijnstaking LEIDEN Het Stadium Generale van de Leidse universiteit houdt dinsdag 27 november een actualitei tencollege over de economische en politieke achtergronden van de Britse mijnwerkerstaking. De bij eenkomst begint 's avonds om acht uur in het Centrale Voorzieningen- gebouw aan de Cleveringaplaats 1. Het college wordt gegeven door drs. H. Overbeek (vakgroep Internatio nale betrekkingen van de Universi teit van Amsterdam) en drs. L. Kreukels (Sociaal-historisch Cen trum van Limburg). LEIDEN/KATWIJK eneil Plannen om in Leiden en Katwijk nieuwe bejaar denhuizen te bouwen zijn op de lange baan gescho- vapefven. Een groot aantal te huizen in de provincie Zuid-Holland, onder meer in Wassenaar en Leid- schendam, zal de komen- n vide jaren niet gerenoveerd liswa Sovj< htsve zij o< willi worden, hoewel dat wel de bedoeling was. De pro vincie Zuid-Holland spreekt van „een rampza lige ontwikkeling". Een en ander is een gevolg van de decentralisatie van de bejaardenzorg. De provincies moeten de bejaardenzorg van het rijk gaan overnemen, maar hebben daar niet genoeg geld voor. De provincie Zuid Holland komt voor de plaatsen buiten Rotterdam en Den Haag dertig mijoen gulden tekort om nood zakelijke bouwplannen te kunnen verwezenlijken. Het tekort van dertig miljoen gul den betekent ook dat bejaar denoorden een aanzienlijk so berder beleid moeten gaan voeren. Dat zal onder meer doorwerken op voeding, ver warming en service. De be jaardenoorden moeten vrijwel zeker ook met minder perso neel gaan werken. In Zuid-Holland staan in totaal 277 bejaardenoorden. Daarvan vebinden zich er veertig in Den Haag en zestig in Rotter dam. Den Haag komt 40 mil joen gulden tekort. Rotterdam 25 miljoen. De overheveling van de zorg voor de bejaardenoorden van rijk naar provincie moet op 1 januari 1985 doorgang vinden. Minister L.C. Brinkman (WVC) heeft daarvoor 4 mil jard gulden beschikbaar ge steld, maar volgens de geza menlijke provincies is dat ze ker 300 miljoen te weinig. Niet alleen voor de bejaardenzorg zelf, maar ook voor de ambte naren die de provincies en grote steden moeten aantrek ken om het nieuwe beleid uit te voeren is niet genoeg geld beschikbaar. De provincie Zuid-Holland moet acht amb tenaren aangetrekken om het bejaardenbeleid in 1985 uit te voeren. Alleen die acht ambte naren zouden de provincie al 800.000 gulden per jaar kosten. De gezamenlijke provincies hebben inmiddels bij minister Brinkman scherp geprotes teerd tegen de gang van za ken. )n vo Hing met LEIDEN CDA-raadslid D. van Duyn vindt dat er bew in het proces van de stads zo. vernieuwing meer aan id v« dacht moet worden ge m ve schonken aan het belang onde van de ondernemer. Hij Penii Wil dat het behoud en kniea eten van werkgelegen •eyj heid en verbetering van h/i' het vestigingsklimaat na- er w drukkelijk in het beleid !in de orde moet komen, ij wil bovendien dat de •gel wordt ingevoerd dat ïdrijven uit stadsver- euwingsgebieden slechts innen worden verplaatst dien kwalitatief goede goedkope bed rijf sruim- n kunnen worden gere- iserd. Agens Van Duijn domineer- :n tot op heden de amatena- n en de buurtvertegenwoor- gers in het proces van de idsvernieuwing. In vele ge ilen was dit volgens Van aijn te wijten aan het feit dat idernemers zich niet goed organiseerd hadden. Boven- en heeft de door het rijk ge ilde eis dat slechts subsidie j bedrijfsverplaatsing werd rleend wanneer er huizen, ciaal culturele voorzieningen n wel openbaar groen voor t bedrijf terug kwam, er •lgens het raadslid toe geleid t veel bedrijven enkel en al- ;n vanwege de financiële lordelën voor de gemeente ;rden wegbestemd. met al heeft deze gang van ken er toe geleid dat het be- ud van werkgelegenheid chts in geringe mate in het idsvernieuwingsbeleid was gepast, concludeert Van xiin. Belangrijke factor is ?de dat verplaatsing voor le kleinschalige bedrijven en alternatief is, omdat de sten van huisvesting hier- or veelal hoger uitvallen *'P[|terwijl bovendien zich een te- Man rugioop van het aantal klanten ,3 voor kan doen. Daarom dient Niem« volgens Van Duijn met name' tel. (fin de bestemmingsplannen het behoud van kleine bedrijven ..DINlin de binnenstad vastgelegd te praktü worden. Hij heeft dit de ge- meenteraad voorgesteld. Ook andere fracties in de ge- w meenteraad ziin zich ervan 6e- phiast wust dat het kleinschalige be- 25. 0| drijfsleven meer aandacht ver- ag 12 dient. De VVD komt van oudsher al op voor het be- IWEN drijfsleven terwijl de PvdA in de begrotingsbehandeling bij H"'® monde van haar fractievoor- zitter M. van der Molen, ook lleitte voor meer werkgele- genheid in de binnenstad. DERS AI0 (ADVERTENTIE) Specialist in Olielampen. Vrolijk Wattrsport. Lid®, t.4. Wassenaar» estraat 67/69. 2566 AL Schevanlogtn. Tü.070 - 5510 38 Bouw wevershuisjes begonnen Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft gister middag, met het metselen van een steen, het officiële start sein gegeven voor de bouw van zes wevershuisjes aan de Haverstraat. Van de oorspron kelijke huisjes daar, die al hon derden jaren oud waren, was niet veel meer over dan een ruïne. Enkele weken geleden werden deze restanten ook ge sloopt. Het is de bedoeling dat de wevershuisjes op ambach telijke wijze weer in de oude staat worden opgebouwd. Ui teraard worden de woningen wel aangepast aan deze tijd. Zo zal er een extra berging bij komen en wordt het huis voor zien van een balcon. HOOFDKANTOOR KOMT IN WASSENAAR WASSENAAR Het voormalige PTT-gebouw aan de Johan de Witt- straat in Wassenaar wordt de centrale plaats van een nieuw samenwerkingsver band tussen de nutsbedrij ven van de gemeenten in de duin- en bollenstreek. De gemeente heeft een sa menwerkingsovereen komst getekend met het Gas- en Watervoorzie- ningsbedrijf voor de Bloembollenstreek, het NV Elektriciteitsbedrijf HLS (Hillegom, Lisse en Sassenheim), het Elektri citeit-, Gas- en Waterbe drijf Noordwijk. Het is de bedoeling dat de samen werking uiteindelijk re sulteert in één groot nuts bedrijf voor de gemeenten Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Hillegom, Lis- se, Sassenheim en Voor schoten. In het gebouw komt onder meer de apparatuur te staan waarin de verbruikersgege- vens van de aangesloten ge meenten worden verwerkt. Dit „intergemeentelijk reken centrum" zal voorlopig gedu rende zeven jaar de taken van de gemeentelijke nutsbedrij ven overnemen. Alle gemeen ten hebben daartoe een princi peverklaring ondertekend. Het pand aan de Johan de Wittstraat, waarin ook het nog op te richten gemeentelijk- energie en waterbedrijf van Wassenaar wordt gevestigd, wordt voorlopig voor drie jaar gehuurd van de PTT voor een bedrag van 95.000 gulden per jaar. Wassenaar zal verder op treden als financier van het voor de aanschaf van nieuwe apparatuur benodigde kapi taal, in totaal 850.000 gulden. Daarnaast wordt 100.000 gul den gebruikt voor de inrich ting van het gebouw. Het is de bedoeling dat het nieuwe re kencentrum per 1 januari 1985 van start gaat. Paradoxaal genoeg vindt Was senaar het, om de samenwer king goed te laten verlopen, noodzakelijk om zelf een ge meentelijk energie- en water bedrijf op te richten. Volgens Wassenaar is dit nodig om adequaat te kunnen reageren op de nieuwe ontwikkelingen. Voor het nieuwe energie- en waterbedrijf is 265.000 gulden nodig. Doordat deze dienst ook wordt ondergebracht in het PTT-gebouw komt er ruimte vrij in het gemeentekantoor, waarin dan alle overige ge meentelijke diensten kunnen worden ondergebracht. Eindelijk fietspad langs Nietiweweg Gedeputeerde T. Jansen (derde van links) heeft gistermiddag het officiële startsien gegeven voor de aanleg van een fietspad langs de Nieuweweg In Zoeterwoude. Jansen deed dat door het lossen van een vrachtauto met lavaslakken voor de fundering van het circa 1.800 lange fietspad, dat een veilige verbinding tot stand moet brengen tussen Weipoort en de dorpskern. De werkzaamheden moeten in de eerste helft van volgend jaar zijn afgerond. Aan de aanleg van het fietspad is een jarenlange discussie vooraf gegaan. Haagse rechtbank speelt rechtertje voor BBC-tv DEN HAAG In het Paleis van Justitie aan de Theresia- straat zijn gistermiddag opna men gemaakt door de BBC-te- levisie. Plaats van handeling vormde zaal A van het Ge rechtshof op de tweede verdie ping, waar de Engelse tv in verband met een nieuwe tien delige serie beelden schoot van een gefingeerd milieuproces. De hoofdrollen werden ge speeld door de rechters, mr. SF. mr. Kootte. J.L.A. de Haan, mr. E. Timmermans, griffier M.L.A. van der Togt, officier van justitie mr. H. Holthuis, de Haagse advocaat mr. Gerard Spong en gerechts deurwaarder De vries. De rol van verdachte werd gespeeld door mr. W. Faber, in het da gelijkse leven ondervoorzitter van de Raad van Beroep en het ambtenarengerecht. Laatstgenoemde moest zich als zogenaamde directeur van een fabriek uit Alphen aan den Rijn verantwoorden tegenover de economische rechtbank voor het lozen van chemisch afval in de Oude Rijn. Zoals bekend mogen in Britse rechtszalen geen foto's en films worden gemaakt, in Ne derland is dat geen wet van Meden en Perzen. Regisseur John Lynch en de befaamde Engelse presentator James Burke besloten hun camera's derhalve in Den Haag op te stellen. Beiden maken op dit moment een serie over de Westerse cultuur. De recht spraak vormt daar een onder deel van. De eerste aflevering van de tiendelige serie wordt in maart op de Engelse televi sie uitgezonden. Elk deel duurt vijftig minuten. Het is nog niet bekend of ons land interesse heeft voor de serie ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 PAGINA 3 RIJNSATERWOUDE De gemeente Rijnsater woude verwacht volgend jaar 56.000 gulden over te houden. Dat blijkt uit de begroting die het college B en W de gemeenteraad hebben aangeboden. „De financiële positie van de gemeente blijft gunstig, ook voor de komende ja ren", aldus het college. De gemeenteraad bespreekt de begroting donderdag 13 december. Volgens het college zijn er de komende jaren nauwelijks nieuwe projecten uit te voe ren, omdat er al zoveel gedaan is en omdat nieuwe werken verhoging van de plaatselijke belastingen zouden betekenen. En dat wil de gemeente juist voorkomen. De verlenging van het trottoir Herenweg, een reeds jarenlang bestaande wens van het CDA wordt door het college doorgeschoven naar 1986. Het college wil verder 25 mille beschikbaar stellen voor de vervanging van de alarmont vangers van de vrijwillige brandweer van Leimuiden- Rijnsaterwoude. Het noodza kelijke groot onderhoud aan de Toren van de Woudse Dom gaat in 1986 gebeuren. Daar voor is nu 35 mille beschik baar. Een uitbreiding van het bureau Sociale Zaken op de se cretarie Leimuiden (die Rijn saterwoude deelt met de buur gemeente) wordt uitgesteld. Het aantal uitkeringsgerech tigden in de gemeente is dit jaar sterk toegenomen. Dit aantal was vorig jaar novem ber dertien, en afgelopen maand tweeëntwintig, met nog twintig lopende aanvragen. Ten aanzien van de Wet op het basisonderwijs wordt in de beleidsnota geconstateerd dat Rijnsaterwoude met ingang van het komend schooljaar drie basisscholen rijk is. Uiter aard wordt er ook gesproken over de toekomst van de open bare lagere school De Toren valk. De gemeente Leimuiden. waar de meeste leerlingen vandaan komen, is niet bereid mee te betalen aan deze school. Het college van Rijnsa terwoude wil hier nog op te rugkomen. LEIDEN De Leidse universiteit heeft een nieuwe, unieke methode ontwikkeld voor de opsporing van afwijkende bloed cellen. Het apparaat, dat in staat is in betrekkelijk korte tijd uit miljoenen bloedcellen één afwiikende cel aan te wijzen, is van groot belang voor het onderzoek naar eventuele schadelijke ge volgen van de blootstelling van de mens aan chemische stoffen De Leytas, zoals het detectie-apparaat wordt genoemd, werd ontwikkeld door prof. dr. J Ploem, hoogleraar in de celbiologie, en prof. dr. L. Bernini, hoogleraar in de antropogenetica (erfe lijkheidsleer van de mens). De machine is in staat in één nacht tien miljoen bloedcellen te tellen en na te gaan of er één tussen zit, die een afwijking (mutatie) vertoont. De gegevens worden In de computer opgeslagen en de volgende dag krijgt de onderzoe ker de afwijkende cellen op een beeldscherm te zien Prof. dr F. So bels van het laboratorium voor stralengenetica en chemische mutagenese van de Leidse Universiteit, dat gisteren zijn 25-jarig bestaan vierde, spreekt over een doorbraak in het onderzoek naar de schade die chemische stoffen aan het erfelijk materiaal van de mens kunnen toebrengen Het is voor het eerst dat men in staat is de mutageniteit in bloedcellen in korte tijd op te sporen. VALKENBURG Nostalgie vierde hoogij gistermiddag in han gar 6 op het Marinevliegkamp Valkenbrug. In feite werd er af scheid genomen van het zo onfortuinlijk gebleken vliegtuig <Je Breguet Atlantic. Dat gebeurde met gelijktijdig een reünie van het 15-jarige squadron 321 het legendarische uit de oorlog d^t sinds 1940 drie keer opnieuw werd opgericht waarvan de laatrfe keer in 1969 en de presentatie van een boek over datzelfde squadron dat sinds de heroprichting in 1969 met de Breguet vloog. Zes vliegtuigen van dat type zijn er nog over en als het goed is, wordt het laatste exemplaar in december door inschakeling van de Orion helemaal buiten gebruik gesteld. Er zou vanuit vel schillende landen al interesse zijn getoond voor de Breguets. Pa kistan en Griekenland hebben contact over een eventuele ver koop gehad, maar ook vanuit het midden Oosten zou er interes se zijn. Het boek over het roemruchte squadron is samengesteld dopr Bart Rijnhout en de Luitenants ter Zee J. Zwijnenburg en W.J.J. Geneste. Het heeft als ondertitel de wapenspreuk van 321 'NuÜi Secundus' ofwel 'Nooit op de tweede plaatsHet 321ste is in Qe loop der jaren verschillende malen uit dienst genomen. De eer ste keer werd het in 1940 in Engeland opgericht door marine mensen die wisten te ontsnappen aan de nazi's en kreeg onder verantwoordelijkheid van de Koyal Air Force van Engeland eén nummer: 321. Kort bleef het souadron maar bestaan, maar na capitulatie van Nederlands-Indië in 1942 vluchtten veel marine- lui naar Australië en Ceylon en op dat laatste eiland werd hfct 321ste opnieuw opgericht. Zuid- en Oost-Afrika en Nieuw Gui nea volgden als landingsplaatsen, iets dat in de leeuw van Cey lon en de Paradijsvogel van Nieuwe Guinea in het wapen v$n het 321ste is terug te vinden. Het boek verhaalt van de benauwde uurtjes en spannende vluchten die het squadron in zijn bestaan heeft gemaakt. Aan vankelijk vloog men met de Catalina en vervolgens met de on fortuinlijke Mariner die veel vliegongelukken kende en weer la ter met Dakota's en Neptunes. In 1969 bij de laatste heroprich ting van het squadron 321, kregen de vliegers de beschikking over de Breguet Atlantics. Dit type bleek net als de Mariner on fortuinlijk. Vijf ongelukken, het laatste kostte drie mensenle vens, leidden ertoe dat de Koninklijke Marine een vliegverbod van bijna een jaar afkondigde voor de Breguets. In 1982 wefd bovendien afscheid genomen van de laatste Neptune en sinds die tijd heeft men op het Marinevliegkamp alleen nog de be schikking over de nieuwe supermoderne Orions die nog in <!e inwerkperiode zitten en de Lynx-helicopters. Het 321ste squa dron vliegt niet meer met de Breguets, maar blijft desondanks, samen met het 320ste bestaan. In onderlinge poules zullen de vliegers van beide eenheden de nieuwe Orions gaan bemanneh. Auteur Bart Rijnhout (derde van links) wordt door commandeur Snoek met het boek gefeliciteerd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3