„Als ik niet heb ik goed gespeeld" RlJ^®Uen hun AN NIELSEN, 'EYENOORDS NONIEME ERKER: revanche Sponsors ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 •TTERDAM Terwijl in troosteloos ogende lege lip de terreinknecht met de machine een feilloos :hte scheidslijn trekt, slen- Ivan Nielsen naar de mid- instip. Daar ondergaat de ige Feyenoorder geduldig met een bijna ongeëve- ■5 karde vriendelijkheid het be- i2 pnde ritueel rond het maken in de foto. De goedlachse ■en roept bij het poseren on- iwild een beeld op, dat ,ks staat op de achter hem et regenachtige weer be- zijnde terreinmeester. Er is lelijk een ding, waarvan lit iemand Ivan Nielsen beschuldigen: gebrek aan :et. Een lijntrekker kan de is zesjarige Deen derhalve nim- e witier worden genoemd. En eni»ar die kwalifikatie sollici- dC e<rrt een aanta^ collega's van j gelelsen mogelijk ongewild Dd&roaar al te vaak. En zeker :4 Ljcentelijk bij Feyenoord, iar zoals bekend de presta- s ^ejreurve even grillig is als het -Sfehrer van ^aatste dagen. rgen ligt er voor Ivan Nielsen belangrijke rol weggelegd in per traditie met veel sentimen- omgeven duel met Ajax. Hoe deze botsing der voormalige gi- iten veel aan glans heeft inge- rn_4ct door de aan beide zijden terug stopen kwaliteit, zal de Kuip tot "hok toe gevuld zijn. En die mo lk voor het laatst dit seizoen te K zijnde entourage zal ook Ivan felsen inspireren tot het leveren n een goede prestatie en het M tevens tot een poging om zich f ^rehabiliteren. „We moeten ge- le ^on van Ajax winnen", zegt Niel- n even simpel als veelzeggend, ileteen vanaf het begin met veel Jket aan het werk gaan en probe- i die bal er in te krijgen. Verlies mirov voor Feyenoord een ramp zijn. voige kunnen we het verder wel t 17 p geten dit seizoen. Een gelijkspel l« t och wel het minste dat we tegen j?51 ix moeten boeken". ^er. e t deze in etappes verwoorde fi 22 'baring 6eeft een van de meest 'h 1T )'1'eme buitenlandse voetballers ■"el-ons land lucht aan de stemming op.L bjj Feyenoord heeft geheerst ke week. De hele spelersgroep ™"Tïft intens naar het treffen met kx toegeleefd en beseft het be- |g van de krachtmeting. Zeker Idat de Kuipploeg bij de aanhang heeft recht te zetten na de mis- Ivan Nielsen: „Ik ben geen vedette, een het publiek aansprekende speler daar zit ik niet mee". dat het een zenuw is, net onder de bil, die klem zit en daardoor steeds meer last bezorgt. Ik kan er wel mee spelen, maar het wordt voort durend vervelender. Ik denk dat ik me tijdens de winterstop misschien wel laat opereren. Want zo door gaan, daar voel ik weinig voor". Zeer constant Gevraagd naar de oorzaken van dat mindere optreden komt Ivan Nielsen, die als een der weinigen nog zeer constant acteert en op wiens inzet zoals gezegd niets valt af te dingen, niet veel verder dan wat veronderstellingen. „Het zijn allemaal kleine dingetjes", zegt hij in zijn na zes jaar verblijf in ons land nog tamelijk accentrijke Ne derlands. „Er zijn wat nieuwe spe lers bijgekomen. En er is natuurlijk een belangrijke speler, Cruijff, weggegaan. Mario Been moet die rol overnemen. Dat is natuurlijk niet zo gemakkelijk. Bovendien hebben verscheidene spelers last van blessures. Ik tob zelf al ander half jaar met een steeds vervelen der wordende kwetsuur. Ik weet niet precies wat het is; de doktoren ook niet tot dusver. Ik veronderstel Karaktervoetballer In het veld is het Ivan Nielsen nau welijks aan te zien dat hij. wordt ge hinderd door een slepende blessu re. Hij toont zich immer de karak tervoetballer, die vorig seizoen zelfs meedong naar het predikaat „meest waardevolle speler" bij Feyenoord. Waarbij het opvalt, dat de ooit bij het Deense Fremad Amager (waar ook Lerbv en Arne- sen begonnen) spelende Nielsen kans ziet op een doorgaans opmer kelijk correcte manier opponenten uit te schakelen. „En dat doet me nog genoegen ook". Hij heeft er geen enkele behoefte aan om in het En dat zal ik nooit worden ook. Maar middelpunt van de belangstelling te staan, zoals veel van zijn landge noten. „Dat zegt me niets. Als ik maar gewoon kan voetballen, mijn mannetje uitschakelen en er kan invliegen, dan ben ik tevreden. Ik hoef niet zo nodig in de publiciteit te komen. Als ik voor mezelf maar weet dat ik goed heb gespeeld, dan is het mij goed. Ik lees tegenwoor dig ook geen kranten meer. Ik vind de pers hier te negatief. Niet kri tisch, dat zou van mij best mogen, het is gewoon negatief. Als wij met 5-0 winnen en er is sprake van een wat minder puntje, dan wordt dat er nog eens extra uitgepikt. Waar om niet gewoon wat positiever be richten? Daar bewijs je het publiek een betere dienst mee". voor Feyenoord. Er wordt in de spelersgroep bij de landskampioen, die het afgelopen weekeinde door stadgenoot Excelsior werd ont troond als bekerhouder, druk gefi losofeerd over de huidige proble men. „Maar", zegt Ivan Nielsen, „het is toch vooral de verantwoor delijkheid van de coach om te trachten daar iets aan te doen". Over zijn huidige baas Ab Fafié zegt de Deen: „Er wordt nu harder, fanatieker getraind dan onder Li- bregts. Soms zelfs wat te fanatiek. Maar dat vind ik nu misschien, om dat ik wat last heb van mijn blessu re. Maar los daarvan, je weet nooit of het goed is om hard te trainen. Aan de ene kant zou je zeggen dat je 's zondags ook fanatiek speelt als je de hele week zo hebt getraind. Maar het kan ook best zijn, dat je daar juist een terugslag van krijgt. Dat is moeilijk te beoordelen. Ik vind wel, dat het nu op de training goed gaat. Bovendien onderscheidt Fafié zich van Libregts door korte re tactische besprekingen. Fafié spreekt toch meer de voetbaltaal dan Libregts. Die was wat professo raal. Om uit de huidige impasse te komen denk ik overigens, dat je gewoon vast moet houden aan een bepaald team. Niet te veel wisselen en mensen op andere posities zet ten. Als de samenstelling zo min mogelijk wordt veranderd, moeten er toch eens vaste lijnen en patro nen in het spel komen. Daar ben ik overtuigd". Iets minder gunstig Niet zo florissant Je zou de indruk kunnen krijgen dat Ivan Nielsen zijn ogen sluit voor de realiteit, die en daar kan toch niemand omheen er nu eenmaal niet zo florissant uitziet Na het vorige seizoen kende Ivan Nielsen ondanks zijn ijzersterke op treden problemen met zijn con tractverlenging. Het zag er zelfs even naar uit, dat de nu aan zijn zesde seizoen in de Kuip bezig zijn de Deen Feyenoord zou verlaten. Maar uiteindelijk vonden beide partijen elkaar, zij het op voor Nielsen iets minder gunstige con tractuele voorwaarden. Nielsen maalt daar, zegt hij, nauwelijks om. „Ik heb het nog steeds naar mijn zin", zegt de ooit door Ajax afgewe zen Deen. „Dan is het niet zo'n ramp dat ik wat minder verdien dan vorig jaar. Ik ben best content met mijn nog anderhalf jaar lopen de contract". Deze instelling is typerend voor Ivan Nielsen en misschien zelfs wel voor Deense voetbalprofs in het al gemeen Eerder in het gesprek heeft Nielsen verklaard, dat hij na zijn komst naar Nederland zo snel acclimatiseerde, omdat de mentali teit van voetballers in ons land veel overeenkomsten vertoont met die van Dtnen. Maar di^ stelling is niet helemaal juist, want zoals eerder aangegeven schort het bij Feye- noords Deen vrijwel nimmer aan mentaliteit en inzet. Hetgeen wel licht ook een gevolg is van een gro te portie zelfkennis, want Nielsen weet zelf als geen ander dat hij het grotendeels van zijn karakter moet hebben. Het verschil blijkt ook uit zijn toekomstplannen of liever uit het ontbreken daarvan. „Als ik straks ben uitgevoetbald", zegt Nielsen met een kenmerkende brede glimlach onder het sluike haar, „word ik in Denemarken ge woon weer loodgieter. Dat ben ik al zes jaar geweest voor ik naar Feyenoord kwam. Ik voel me niet te groot om dat werk weer te gaan doen. Mijn vroegere baas houdt een plaatsje voor me vrij. Ik doe het liefst iets met mijn handen. En een loodgieter is in Denemarken wel iets meer dan wat er hier onder wordt verstaan. Het betekent ook werken in de verwarming, het aan leggen van complete badkamers en zo. Het is best veelzijdig werk. Bo vendien, je doet het gedurende acht uur per dag en daarna heb je alle tijd aan jezelf. Een sportzaak of zo iets zou niets voor mij zijn. Daar ben je veel meer tijd aan kwijt. En daar heb ik niet zo veel zin in". Gemakkelijke levenshou ding Van die wat gemakkelijke levens houding is binnen de lijnen niets te merken. Dan is Ivan Nielsen ne gentig minuten geconcentreerd be zig. De ideale prof? Nielsen moet lachen om die wat cliché-achtige benaming. Maar kan er zelf toch geen andere kwalifikatie voor ge ven. Morgen zal Ivan Nielsen, die sinds 1980 23 interlands voor Denemar ken speelde en een van de (anonie me) steunpilaren was van het Deense team dat tijdens het EK af gelopen zomer enthousiasme op riep, opnieuw trachten niet op te vallen. „Want als ik niet opval, speel ik goed en mijn tegenstander niet", zegt hij veelbetekenend. Die karakterisering loopt als een rode draad door de carrière van Ivan Nielsen. Hij is één van de circa der tig buiten eigen land spelende Deense profvoetballers en tegelij kertijd een van de minst tot de ver beelding sprekende. „Ik ben geen vedette, een het publiek aanspre kende speler. En dat zal ik nooit worden ook. Maar daar zit ik niet mee. Zolang ik maar plezier beleef aan het voetbal ben ik tevreden". FRANK WERKMAN ■rers. ISTERDAM Gerald Va- ijk y iburg is een beetje moe. TSt^> v it zozeer lichamelijk als wel *\de^ stelijk. Een toestand waar- ia geel[neer Ajacieden zich bevin- de w i in deze fase van het sei- een n en vlak voor de „topper" van ,^en Feyenoord. Het jonge isterdamse elftal voelt de nog van ket steeds weer jeten. Heeft bovendien het 'oei dat in de nationale tm8?s ^petitie meer tegenstanders end vi verdedigender spelen dan out irgaande jaren, c. Kei )-254(X lenburg, toch ook pas twintig, Wint k het te bekennen, hoewel de 52 23 leid die zijn spel kenmerkt ver- halve gaat van de zekerheid dat de len (E&d nog niet zal breken. „Wij we ende we verder moeten, we gelo- i dat we verder kunnen. Ik k ook dat we beter spelen dan 10, 2fig jaar. Toen hadden wij na tien competitiewedstrijden vijftien pun ten, nu hebben wij er nog maar twee verspeeld en we zijn toch al bij Sparta en Groningen geweest, we hebben Utrecht gehad". „Het gaat echter niet echt goed. We hebben tegen Utrecht, realiseer ik mij nu, net zo gevoetbald als tegen Bohemians thuis. De uitslag, de ge miste kansen, de terugval na rust, de moeilijkheden in de laatste pe riode. De scherpte is er enigszins af, het geluk is niet met ons. Het was misschien nog wel erger ge weest als we ook in Den Bosch in het veld hadden gemoeten. Ik was in elk geval echt blij dat die wed strijd niet doorging. Omdat de score laag blijft, moet je doorwerken tot de laatste minuut. Doordat je eigen lijk steeds aanvalt, wordt de voor hoede zwaar belast. Tussen een massa verdedigers moet je onop houdelijk bewegen. Dat geldt voor Marco van Basten net als voor mij, maar de beloning voor je werk zie je eigenlijk maar zelden. Wanneer er van ons wat meer ballen zouden invliegen, word je meer ontspan nen, kom je als voetballer Slopende spanning Ajax en Vanenburg kunnen nau welijks zonder slopende spanning bezig zijn. Niet in de wedstrijd, zelfs niet tijdens de trainingen. Ook al wordt daar ongedwongenheid gepropageerd, de rivaliteit onder ling is zelfs in „partijtjes" zo groot, dat er toch op de toppen van de te nen gespeeld wordt, want niemand wil de mindere van een ander zijn. „Dat gegeven vind je dan weer te rug in de competitiewedstrijden. Er zijn momenten dat je werkelijk dood zit, hoewel je weet dat je li chamelijk nog de kracht hebt om misschien nog wel een uur door te gaan. Een tijdje geleden heeft De Mos ons een vrije dag gegeven. Dat was heerlijk. Toen Linder nog bij ons was als trainer zei hij wel eens: Gerald, kom jij dit keer maar niet op het veld. Dat hielp dan meer dan een training. De Mos heeft Marco en mij ook gezegd dat wij, wanneer het ons teveel wordt, een keertje mogen overslaan. Maar je durft er niet om te vragen, dan voel je je net als of je de makkers in de steek laat". Dat is het laatste wat de kleine in ternational wil. „Ik leer nog altijd op het veld en ik ben bereid te werken tot ik er bij neerval, maar er moet dan ook wat uitkomen". Optima forma Frank Rijkaard heeft de afgelopen weken in optima forma kunnen merken wat het is om Ajacied te zijn. Ajax is al sinds mensenheuge nis een club van uitersten, zijn werknemers worden met dat gege ven vroeg of laat vaak keihard ge confronteerd. In de beginfase van de competitie voetbalde Rijkaard als gelegenheids-libero voortreffe lijk en werd hij geheel in het kader van de ongenuanceerde heldenver ering op handen gedragen. Nu, aan de vooravond van de klassieker Feyenoord-Ajax, is het applaus voor de donkere „Engel van Am sterdam" verstomd om plaats te maken voor meedogenloze kritiek. In Praag, waar tegen het plaatselij ke Bohemians in de tweede ronde van het UEFA Cuptoernooi „alles of niets" gespeeld moest worden, stelde Rijkaard ernstig teleur en voor die misstap heeft hij tol moe ten betalen. Trainer Aad de Mos van Ajax zei toen: „Rijkaard en Va nenburg zijn door de mand geval len". En bondscoach Rinus Michels zou zelfs hebben geroepen: „Dat Rijkaard geen kerel is, wist ik al". Niet wakker Frank Rijkaard heeft er niet wak ker van gelegen. „Die uitspraak van Michels berust op een misver stand. Twee dagen na de wedstrijd in Praag ben ik gebeld: Michels zou dét nooit hebben gezegd. Hoe dan ook, iedereen heeft het recht om zijn mening te geven. De kritiek van De Mos vond ik eerst ontzet tend onredelijk. Maar ach, je weet het als je bij Ajax speelt, je wordt even snel opgehemeld als afge kraakt. Ik heb ook niet gereageerd. De zaak is wel binnen de groep uit gepraat en dat vind ik het belang rijkste". Een andere opmerking van Aad de Mos sprak Frank Rijkaard meer aan. In de uitzending van Studio Sport van afgelopen zondag zei de trainer: „We moeten geduld heb ben met onze ionge talenten" De reactie van Rijkaard: „De pers zet velen van ons onder grote druk. Speel ie twee keer goed, dan word je de nemel ingeschreven. Ik heb daar wel van geleerd. Voor de in terland tegen Oostenrijk werd ik niet geselecteerd. Dergelijke teleur stellingen kom je tegen in het top voetbal. Daar moet je niet te lang over lopen nadenken Er wordt nu gesuggereerd. Rijkaard zit in een dal. Onzin Ik speel dit seizoen vrij constant Die wedstrijd in Praag was een uitzondering". Het gelijk van die kreet kan Frank Rijkaard morgenmiddag in De Kuip aantonen. Wéér een Fey- noord-Ajax; volgens Rijkaard zorgt de jaarlijkse confrontatie ook in het seizoen '84-'85 voor een speciaal sfeertje in de spelersgroep van de Amsterdammers „Het betaald voetbal mag dan van alle kanten worden aangevallen, Feyenoord- Ajax blijft toch iets bijzonders. Dat heb ik ook nu weer op de training kunnen merken" Gerald Vanenburg en Frank Rijk aard willen hun revanche. Het liefst morgen in de Kuip tegen Feyenoord. De rookwolken zijn in Zeist nog niet opgetrokken na de coup van Michels of een ander smeulend vuurtje groeit uit tot een heuse vlammenzee. Het gaat allemaal om zaalvoetbal, een door menigeen als hoogst plezierig beschouwde vrije tijdsbesteding. Maar het gaat niet alleen om de „binnen-variant", er spelen veel grotere belangen een rol. Die van de sponsor van de KNVB namelijk. Zoals genoegzaam bekend, troefde vorig jaar de firma S. concurrent Ph. af in de slag om de gunst van de voetbalbonzen. Welke laatste categorie niet geheel gevrijwaard was van een zekere binding met de firma S. want bons Harmsen is goede maatjes met de directeur van onderhavige onder neming. Maar alia. Daar praten we verder niet over. Wat wel het beschouwen waard is, zijn de gevolgen van die keuze. Want de firma S. wenste in het af- sprakenpakket een groots zaalvoet baltoernooi opgenomen te zien, waaraan alle betaalde clubs van ons land zouden deelnemen. Tegen de respectabele vergoeding van vierduizend gulden of daaromtrent voor elke club. of dat nu Feye noord was of SC Veendam. De fir ma's KNVB en S. meenden dat voor een bedrag van drie nullen alle clubs wel zouden staan te trap pelen om tijdens de winterstop acte de presence te geven. Tenslotte hebben de clubs in die weken geen inkomsten uit recettes en dergelij ke en dan tikt vierduizend gulden natuurlijk lekker aan bij de pen ningmeester. Maar toch ontstonden er protesten. Eerst van PSV, dat toevallig wordt gesponsord door de firma Ph. En die vond het niet zo leuk als de mannen met de naam Ph. op de borst zouden moeten optreden ter meerdere eer en glorie van de fir ma S. Dat argument vond geen ge hoor in Zeist. Dus bedacht PSV een nieuw verhaal. Er zou geen zaal- team op de been kunnen worden gebrachtwas de tweede versie. Maar waar voor het eerste bezwaar van PSV op zakelijke gronden nog wel enig respect kon worden opge bracht, wekte dat tweede slechts de lachlust op. En terecht Vervolgens trok Feyenoord aan de bel De Rotterdamse club kan in India (V.) bijna 44 keer zoveel ver dienen als in het zaaltoernooi van de firma S. En dat wil de noodlij dende club niet aan de neus voorbij laten gaan. Ook terecht Daarna kwam FC Den Bosch in beeld. Even kreeg ik visioenen van een toernooi in Ethiopië, waarvoor trainer Rinus Michels, pardon Is rael (foto), een uitnodiging had ge kregen. Maar bij nader inzien bleek het eerste PSV-verhaal van toepas sing. FC Den Bosch heeft óók een sponsor, de firma P., die zich op hetzelfde gebied beweegt als de fir ma S. En deze firma P liet zelfs zeer kras weten dat zij zich van de Bossche club zou afwenden als deze zou worden verplicht deel te ne men aan het toernooi van de firma S. Ook terecht? Hoe het ook zij, de KNVB heeft zich in een wespennest gestoken en met feilloze precisie de verkeerde partner uitgekozen. Die overigens al snel liet weten, na het horen van alle nieuwe problemen, dat de lol er op deze manier wel van af gaat Nog even en de firma S., die de KNVB twee miljoen gulden heeft toegezegd, zegt dat er contract breuk is gepleegd en laat de hele overeenkomst ontbinden. Dag twee miljoen. Dag betrouwbare partner Elke nieuwe kandidaat zal zich wel driemaal bedenken om in zee te gaan met een sportbond, die dan wel vaak de publiciteit haalt maar dan slechts op negatieve wijze En dan praat ik nog niet eens over de manier waarop de sponsorgul dens worden besteed. Als ik direc teur van de firma S zou zijn en ik zou van mijn vriendje Harmsen ho ren, dat de hele club, inclusief aan verwante figuren, enige dagen goe de sier had gemaakt in Wenen, dan zou ik nu elke mogelijkheid aan grijpen om van mijn contract af te komen De weigering van een aan tal clubs om te gaan zaalvoetballen, terwijl dat wel is afgesproken en vastgelegd, zou voor mij de druppel zijn Of zie ik het allemaal verkeerd'' Hebben alle betrokken electromca- firma 's, waarbij ook sponsor A. van Excelsior zich te elfder ure voegde, al geruime tijd geleden met elkaar afgesproken om er dezer dagen eens lekker wat publiciteit uit te rammen. Door nu gewoon tegen draads te zijn en straks gewoon keurig te gaan zaalvoetballen. Dan hebben de firma 's S.. Ph., P en A. weer keurig gratis advertenties op de sportpagina 's gehad Eén ding weet ik zeker: een pro- dukt van één van die firma's komt er by mij niet in. Zelfs niet om straks op televisie naar dat zaal voetbal te gaan kijken. BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21