Centrale registratie brengt politiestaat angstig dichtbij COriPUTER 29 c; Dn ZATERDAG 24 NOVEMBER 1984 ttssecretaris Van Amelsvoort van binnenlandse zaken heeft deze :ek aangekondigd dat hij werkt aan de invoering van een perso- *icelsnummer voor iedere burger. Deze nummers gaan een belangrij- Ie rol vervullen in de Geautomatiseerde Bevolkings Administratie fsj GBA) die de gemeenten in ons land binnen acht jaar willen invoe- Id 20 fc.n om uitwisselinS van persoonsgegevens tussen overheden moge- l *e maken. De registratie van persoonsgegevens in overheidscom- •s is overigens steeds meer een onderwerp van zorg. Onder meer koppeling van deze computers aan die van de politie mogelijk >rdt. Deze wordt daardoor in staat gesteld (te) veel gegevens over trsonen (te) lang te bewaren. Wie remt deze ontwikkeling af, gt de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie zich in de oon van voorzitter Holvast af in een vraaggesprek met onze ver ben oqfcggever Piet Snoeren. ilnnensti i< c/je*am(MSTERDAM „Minister ^JJJjJJtorthals Altes? Als je die 'het ms bezig hoort, krijg je de druk dat hij de grenzen van rechtsstaat niet meer in de iten heeft". Voorzitter Jan olvast van de Stichting 'aakzaamheid Persoonsregi- atie staat bij vriend en vij- id bekend als de rust en re- ilijkheid zelve, maar nu acht Ij toch even termen aanwezig uit zijn slof te schieten. 'anleiding is de aap die de be- 'indsman van Justitie zojuist uit v heeft laten komen tijdens met de Vaste Kamercom- 3or de Politie. „De bescher- j/eeMra/jing van de persoonlijke levens- er valt nauwelijks meer te ga- ideren wanneer de politie door met het in computers opslaan persoonsgegevens", stelde irthals Altes losjes vast. „De snel- ontwikkelingen van de techniek en niet worden bijgebeend privacy-wetgeving. Die tech- tk blijft ons voortdurend inhalen, hebben geen pasklaar ant- rd als het gaat om de bescher- van de persoonlijke levens- Waarschijnlijk zullen we ïee moeten leren leven", minister kraamt onzin uit straat Pll,ieer hiJ dit ze6l". briest Hol- woonhist "cbting Binnenhof terug. en öo/if ant de bescherming van de per- mooie ppnlijke levenssfeer is juist afhan- enWlijk van wat je in die computers er, uit&pt. Het is dus de taak van de toilet, 'erheid heel goed te kijken wat "^"ïïgeslagen mag worden en wat ft. In de opmerking van Korthals zolderbies Proef >k ee" vrijbrief voor de litie. Hij legt zich als het ware 19.000.-ker bij de gedachte dat de politie p staat in de staat mag worden, ring >t als de Binnenlandse Veilig- j _jids Dienst dat al een beetje is. eer je accepteert dat de staat in de staat wordt, it eigen regels en normen, dan je hael dicht bij een politiestaat, l! ik vind dat de politie met de au- ,N natisering van de Centrale Re- aat 22'Brcbe en Informatie Dienst in met ftJn Haag die grens gevaarlijk is ilnstadwipaderd' /oonkami met da Ikamer ntCFl JSSF Jt toeval wil dat de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie op het moment van dit gesprek juist tien jaar bestaat. De kiem er voor werd gezaaid door de beruch te volkstelling van 1971. Omdat ze aantasting van de persoonlijke le venssfeer vreesden, saboteerden 250.000 Nederlanders actief of pas sief die vorm van registratie. Er kwam een Comité Waakzaamheid Volkstelling. Maar dat ontsliep snel toen het tellen eenmaal was afgelo allemaal bekaf", herinnert Holvast zich die hecti sche dagen. „En we dachten: jon gens, we kunnen rustig de oogjes toe doen, want de regering heeft in elk geval toegezegd dat er een wet op de privacybescherming zal ko- Maar toen ons na drie jaar Jan Holvast: „Het is de taak van de overheid heel goed te kijken wat opgeslagen mag worden en wat niet". bleek dat er nog steeds geen zicht was op zo'n wet, hebben we de Stichting Waakzaamheid Persoons registratie opgezet. We begonnen met enkel een bestuur dat eens in de twee, drie maanden bijeen kwam. Nu beschikken we op ons kantoor in Amsterdam over twintig medewerkers. Maar die wet is er nog steeds niet. Dat is het trieste". Wanneer Holvast in het Orwell- iaar 1984 de situatie overziet, moet hij vaststellen dat die ten opzichte van het vertrekpunt 1971 danig is verslechterd. Somt op: „Steeds dui delijker wordt hoe registratiesyste men, of meer in het algemeen de De kiem voor de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistratie werd gezaaid door de beruchte informatietechnologie, een hulp middel bij uitstek zijn ter controle en beheersing van de burger. De angst voor controle begint zich bij groeiende aantallen mensen af te tekenen, zij het om verschillende redenen. Bij de een is het de angst steeds met zijn verleden achter volgd te worden; ik denk aan ex- delinquenten of ex-psychiatrische patiënten. Voor de ander is het de vrees niet meer anders te kunnen of te mogen zijn - homofielen, drugsgebruikers, krakers. Voor weer een ander is er het schrik beeld bij herhaling lastig gevallen te worden; ik noem het afluisteren van de telefoon of de camerabewa king. Voor juristen tenslotte begint te tellen dat er ten gevolge van de informatietechnologie zoals de poli tie die gebruikt, een omkering van de bewijslast gaat plaatsvinden. Was men tot voor kort onschuldig totdat het tegendeel is bewezen, ten gevolge van de registratiesystemen worden hele bevolkingsgroepen die aan bepaalde kenmerken voldoen, plotseling van iets verdacht en is het aan hen om het tegendeel te bewijzen". In de computer Dit behoeft enige toelichting. In de computers van de Centrale Recher che en Inlichtingen Dienst te Den Haag en in de afzonderlijke bestan den van een twaalftal steden of re gio's liggen de gegevens opgeslagen van alle Nederlanders boven de twaalf jaar die ooit met de politie in aanraking zijn geweest. „Let wel", preciseert Holvast, „het beperkt zich dus niet tot mensen die we gens een strafbaar feit zijn veroor deeld. Ook wie is vrijgesproken of wiens zaak is geseponeerd, zit in die computers. De bewaartijd van de gegevens loopt uiteen van vijf jaar bij minder ernstige feiten via vijftien jaar bij misdrijven waarop minder dan tien jaar gevangenis staat tot dertig jaar bij misdrijven met tien jaar gevangenisstraf of Inzagerecht bestaat niet. Het bete kent dat geen enkele Nederlander weet of hij misschien in de politie computer is gestopt, tenzij hij een ingewikkelde procedure aanspant bij de Commissie van Toezicht. Dan nog is het onmogelijk aan de weet te komen welke redenen er zijn voor het feit dat men staat geregi streerd en welke gegevens precies in de computer terecht zijn geko men. „Met die redenen is het vaag heid troef", smaalt Holvast. „Vol gens de reglementen mogen bij voorbeeld degenen geregistreerd worden ik citeer uit wier ge dragingen ernstig gevaar blijkt voor het begaan van enig misdrijf. Nou, wie beoordeelt dat? Maar met de landelijke meldingsformulieren die de gegevens voor de registratie aandragen, is het helemaal een dol le boel. Daar begint het al heel du bieus te worden. Als je ziet wat zo'n politieman ten behoeve van de Centrale Recherche en Informatie Dienst allemaal moet invullen. Kleedt de persoon in kwestie zich opvallend? Alweer: wie beoordeelt dat?" Lombroso Holvast zou geen waakzame voor zitter zijn als hij niet zo'n landelijk meldingsformulier had bemachtigd en bij de hand heeft. „Hier, moet je kijken. Ras- en typekenmerken. Neger, negroïde, tot en met „overi ge mongolen", wat dat ook moge volkstelling van 1971. betekenen. Jood heeft er ook nog ooit gestaan, maar dat is na een ac tie van ons verdwenen. Hier, laag voorhoofd, puisterig, oorlel vastge groeid, terugwijkende kin, dieplig gende ogen, uitstekende jukbeende ren, boksersneus. Het lijkt potdorie Lombroso wel". (Lombroso was een Italiaanse psychiater wiens opvat tingen dat bepaalde lichamelijke kenmerken kunnen wijzen in de richting van aanleg tot criminali teit, hebben bijgedragen tot de min derwaardigheidstheorieën van Hit- Ier en zijn trawanten). Dat alles en nog veel meer (trave stiet?, geestelijk gehandicapt?) wordt op gezag van iedere wille keurige politie-ambtenaar die een proces-verbaal opmaakt, in de com puter gestopt. Om met Holvast te spreken: „De politie gebruikt dit soort subjectieve gegevens als aan grijpingspunt voor het opsporen van criminelen. Stel: er is ergens een bankoverval gepleegd. De poi- tie komt ter plaatse en vraagt aan een ooggetuige: hoe zag de dader er uit? Nou, die was negroïde, droeg opvallende kleding en had wijd uit staande oren. Hup, een uitdraai van de computer en alle personen die aan zo'n beschrijving voldoen, zijn automatisch verdacht. Ze moeten maar zien te bewijzen dat ze niet de dader zijn". Die neiging om de bewijslast om te keren baart Holvast grote zorgen. Hij noemt en passant het voorbeeld van Stedebrouck in de kop van Noord-Holland waar de politie van alle inwoners vingerafdrukken verlangde teneinde een moord op te kunnen lossen. „Ik vind die af faire met name zo belangrijk omdat er inderdaad een dader uit de bus is gekomen. Dan kan een sfeer ont staan van: dat moesten we maar eens vaker doen. Nou, als zoiets een gebruik wordt, vrees ik dat we steeds verder van onze ideale rechtsstaat af komen te staan. Ge lukkig heeft de procureur-generaal in Den Haag de betrokken Alk- maarse officier van justitie duide lijk laten vallen. Dat vind ik erg moedig van de man in deze tijd waarin iedereen er maar op zit te hameren dat we meer moeten doen aan de bestrijding van de criminali teit". Moet dat dan niet van Holvast? Juicht hij het niet toe dat de politie „steeds beter wordt toegerust om de misdaadgolf te keren"? Bedacht zaam, weer rust en redelijkheid zelve: „Wij hebben absoluut niets tegen misdaadbestrijding. De vraag is alleen: mogen binnen de grenzen van onze rechtsstaat alle middelen worden ingezet voor dat ene heilige doel? En dan zeggen wij: nee, niet alles is geoorloofd. Wanneer je die grens niet trekt, beland je in een politiestaat. Het gaat er mij geens zins om dat de politie niks meer zou mogen. Neem de protesten die ie hoort tegen het koppelen van po litiecomputers aan die van bevol kingsregisters. Dat wordt in het hele land doorgevoerd en ik vind het op zich niet zo kwalijk. Welnee. Het is redelijk dat de politie snel na kan gaan waar iemand woont. Het behoort tot de taken die we de poli tie hebben gegeven. Een en ander betekent ondertussen wel en nu zijn we er weer dat je heel be hoedzaam moet omspringen met wat je in die computers van het be volkingsregister stopt. Komen er ook gegevens over uitkeringen in? Over een psychiatrisch verleden? Maar vooralsnog zijn er die plan nen niet". Er ligt een dilemma, schetst Hol vast Enerzijds mag de politie het werk niet onmogelijk worden ge maakt; anderzijds echter mag de politie ook weer geen vrijbrief krij gen. „En ik vrees dat de uitspraken van minister Korthals Altes in de richting van het laatste gaan. Hij legt zien erbij neer dat hij geen pas klaar antwoord heeft als het gaat om de bescherming van de per soonlijke levenssfeer. Wanneer je politiestaat, want dan ontken je dat de politie in de hand gehouden kan worden. Dan ontken je de kracht van de democratie die nu juist ge baseerd is op controle en tegencon- trole". Onbehagen Holvast is dan ook opgetogen ivacygolf" die hi zijn Stichting Waakzaamheid i de „tweede priv deining van 1971 op „De belangstelling voo: de komen. voor ons ijveren ageren is gigantisch toegeno men. Er blijkt uit hoezeer de men sen onbehagen voelen over de da tabanken die maar over je heen hobbelen zonder dat je weet wat ze achter ie rug met je doen. Onbeha gen ook over het steeds maar uit blijven van wettelijke tegenmaatre gelen. Overigens is een wet voor de privacybescherming niet iets wat wij bij ons tienjarig bestaan het hoogst in het vaandel hebben staan. Nee, want als zo'n wet er eenmaal is, heb je de kans dat de mensen weer gaan indommelen. Precies zo als wij ons na die volkstelling van 1971 in slaap hebben laten sussen. Het hoogst in ons vaandel staat dit: die met al die compu- dat ze met iets erg gevaar lijks bezig ziin. Op dat terrein is er nog ongelooflijk veel werk aan de winkel' PIET SNOEREN Klein, kleiner, kleinst. Dat is in het kort de trend in computers. Had de eerste computer, een dikke veertig jaar geleden, nog een behoorlijke flatwoning aan ruimte nodig, gelei delijk aan kon worden volstaan met een koffertje met de afmetin gen van een draagbare schrijfma chine. En nog waren de fabrikan ten niet tevreden: de computer moest nog kleiner. Osborne werd er groot door, Epson kreeg er even eens een bekende naam door. Be zwaar blijft, dat de machines dan wel klein zijn, maar de prijs be paald niet. Vooral dat laatste maakte de intro ductie door Casio (vooral bekend van zijn rekenmachines) van de schootcomputer FP-200 interessant. Een complete computer in dit gen re voor een prijs van 1.785,- in clusief btw, is verrassend te noe men. En eigenlijk is de computer dat ook, afgezien van een paar ei genaardigheden. Maar welke com puter heeft niet van <'c eigenzinni ge trekjes? De testcomputer die ik een tijd ter beschikking had, was stevig ver pakt. Er hoort een lichtnet-adaptor bij, zodat de machine ook thuis te gebruiken is. Maar primair is de draagbare computer bedoeld voor onderweg. Omdat ik de batterijen niet zag, sloot ik hem aan op het stopcontact. Overigens bleken die batterijen er wel te zijn. Ze waren echter zo ingenieus in de verpak king weggewerkt, dat ik ze pas bij het inpakken voor retourzending tegenkwam. Het stekkertje van de lichtnet- adaptor dient aan de zijkant in de computer te worden gestoken. Groot was de teleurstelling toen de FP-200 elke dienst weigerde. De stop was niet doorgeslagen, zodat de oorzaak ergens anders moest lig gen. Ondanks het verbod in de ge bruiksaanwijzing toch maar het deksel opengeschroefd. Daarna was het euvel snel verholpen: het con tactdoosje bleef niet goed achter het gaatje in het computerhuis zit ten. Na bevestiging werkte de ma chine wel, al bleef het bezwaar dat voor elk nieuw gebruik de schroe- vedraaier weer moest worden ge hanteerd. Importeur Remidex in Zaandam (tel. 075-350751) vertelde dat men voor het eerst met een dergelijk euvel werd geconfron teerd. Een woord van lof voor de docu mentatie, die nogal eens onvol doende wil zijn. Casio levert twee waardig toetsenbord dat vooral bij fikse en overzichtelijke boeken. En minder geoefende gebruikers in de of dit nog niet genoeg is heeft Re- smaak zal vallen. Met de toets midex er ook nog een in het Neder- „GRAPH" kan gebruik worden ge- lands vertaald. maakt van de grafische tekens die De FP-200 is uitgerust met een vol- de computer in huis heeft. Die staan overigens niet op de toetsen zelf, daarvoor moet men in de ge bruiksaanwijzing kijken. Helemaal bovenaan is het scherm pje (LCD Liquid Crustal Display) geplaatst. Het scherm, dat een knop heeft om de helderheid te regelen, is 20 kolommen breed en acht re gels hoog. Vrij klein; gezien de ruimte die ernaast overblijft had het best wat breder kunnen zijn. Dat is vooral nuttig omdat het in gebouwde spreadsheet-programma, dat CETL (Casio easy table langua ge) heet, dan beter zou kunnen worden gebruikt. Dit programma, ook wel het electroniscne kladblok genoemd, maakt het mogelijk over zichten uit te werken en dan te be kijken wat er gebeurt als één varia bele verandert. Vooral managers en daarop lijkt Casio te hebben ge mikt maken daar gretig gebruik van om bijvoorbeeld de gevolgen van veranderende prijzen te bekij ken. Door de compactheid van het scherm is echter steeds maar een stukje ervan te zien. De programmataai die wordt toege past is BASIC. Daar wordt altijd fiks mee gerommeld, zodat het ene BASIC het andere niet is. De uit voering die Casio heeft gebruikt is goed verzorgd. Het rekenwerk en ae technische toepassingen krijgen veel aandacht en dat is geen won der gezien de afkomst van de fabri kant. Onderin de computer kunnen uitbreidingen van het geheugen worden geschoven zodat er nog meer mee mogelijk is. Er z(jn aan sluitingen voor randapparatuur als een afdrukker, een plotter (voor te keningen), een disk-drive, een cas setterecorder en een modem om de computer met soortgenoten te kun nen laten communiceren. Wie een schootcomputer leuk vindt en er mogelijk ook nog een zakelij ke toepassing voor heeft bijvoor beeld verkopers die veel onderweg zijn heeft aan de Casio een leu ke, niet dure machine Voor thuis gebruik zijn er natuurlijk betere en uitgebreidere machines te koop, die ook nog voorzien zijn van geluid dat in de FP-200 ontbreekt. Tot slot aandacht voor het Poly au tomatiseringszakboekje van onder wijsinstituut PBNA. Voor wie zich op enigerlei wijze bezighoudt met automatisering of geregeld in aan raking komt met termen uit die wereld, een handig naslagwerk met een schat aan informatie. Pnjs f 59.50. PIETER TAFFIJN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19