Langs Omwegen Volgens „Lekker '85" komt Leiden en omgeving er nog best vanaf WEEK EINDE .m,; r Meiden ÊcidócSomont VRIJDAG 23 NOVEMBER 1964 PAGINA 5 Op mijn omwcjjcn door stad on land kom ik graag monson logen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. vraa Dmerl an fil gen il radid lat eil WOB neent terwr istig I jon te ikbari rte len co Bim< at Al dt h aciële r kii HANS A UER MET ZN STAF DEELDE CULINAIRE BEOORDELINGEN UIT Met bijdragen van: Willem Buijteweg, Marcel Gelauff, Kees van Herpen, Astrid Schoordijk en Gert Visser. Justitie Het blijft tobben met Justitie. De dames en heren recht skundigen hebben de mond meer dan vol over openbaar heid en het belang van goede voorlichting. Maar veel ver der komt men niet. Het Paleis van Justitie in Den Haag is voor journalisten een moeilijk te nemen bastion, dat uitmunt door geslotenheid. Maar zelfs binnen die zwijgzame club van Justitie is er nog onder scheid. Uitblinker, in negatie ve zin dan wel, is mr. H. Klein Breteler, als officier van justitie belast met zaken uit de Leidse regio. Bescher ming van privacy ligt hem voor in de mond om allerhan de zaken maar zo besloten mogelijk te behandelen. Aan varingen met journalisten zijn er dan ook frequent. En niet alleen met journalisten. Ook de politie heeft problemen met de man, omdat hij een volstrekt afwijkende visie heeft op hetgeen men in Lei den bijvoorbeeld als „goede voorlichting" aanmerkt en omdat hij met Leiden daar over gemaakte afspraken ne geert. Deze officier heeft ken nelijk zo n angst om zijn be leid publiekelijk te verdedi gen, te laten toetsen in de openbaarheid, dat hij andere belangen daarbij uit het oog verliest. Neem bijvoorbeeld zijn han delwijze rond de dood van een man in een Leidse politie cel. Dat gebeurde eind mei van dit jaar. Het slachtoffer had een klap gekregen van een politieman voordat hij naar de cel werd vervoerd. Enkele uren later bleek de man in de cel te zijn overle den. De betreffende politie man heeft kennelijk geen schuld aan het overlijden. Dat heeft althans de officier ge concludeerd uit het overigens belachelijk traag verlopen on derzoek van de rijksrecherche en op basis van het sectierap port. Enige uitleg daarvan wenst hij niet te geven. Wie of wat dan wel de oorzaak van het overlijden is geweest, blijft binnen het denkraam van de officier. Hij noemt daarbij het beschermen van de privacy een hoofdreden. Terecht? Natuurlijk niet Het is juist in het belang van de betreffende politieman, en zelfs in het belang van de po litie in het algemeen, dat za ken als deze publiekelijk wor den bezien. Dat het gedrag van de politie kan worden ge toetst door de samenleving, die het politionele apparaat in stand houdt. Het gedrag van de betreffende officier is niet alleen onverstandig te noe men; de man is ronduit kwa lijk bezig en ondergraaft door zijn stiekeme gedrag de wer king, positie en gezag van het justitionele apparaat. Blanco De heer O. Scheepbouwer, nu nog directeur van de Leidse Sociale Dienst, wordt plaats vervangend gemeentesecreta ris. Dat is nauwelijks een ver rassing. Nog voordat de vaca ture openbaar was gemaakt, hadden B en W hun keuze al op Scheepbouwer laten val len. Wellicht dat hierdoor de eisen voor de gevraagde funk- tionaris de directeur van de sociale dienst op het lijf ge schreven bleken te ziin. Of ambieerde geen enkele ge meenteambtenaar de vacante (top)functie? Er meldde zich in ieder geval maar één solli citant de heer Scheepbouwer. De sollicitatiecommissie (waarin raadsleden uit de di verse fracties) kwam maan dagochtend in besloten verga dering bijeen om te oordelen over de sollicitant. Begrijpe lijk dat dat weinig problemen gaf, de deskundigheid van de heer Scheepbouwer wordt door niemand in twijfel ge trokken. Alleen het CDA wenste nog een weinig weer stand te bieden aan de minder fraaie procedure die het colle ge had gevolgd. De partij had tevoren sterk getwijfeld over deelname aan deze vergade ring, omdat de benoeming een uitgemaakte zaak leek te zijn. De fractie verzuimde echter het college hierover aan te spreken. Het CDA besloot uit eindelijk blanco te stemmen over de voordracht van Scheepbouwer. Maar veel meer dan een fikse woe deaanval van wethouder Pe ters had dit niet tot gevolg. Maandag besluit de gemeente raad over de benoeming. Wereldvreemd Het CDA-raadslid C. Vink kijkt graag in het verleden. Zo ook in de commissie on derwijs die afgelopen maan dag in het Leidse stadhuis uit puttend over de begroting vergaderde. Vink ging vijf tien jaar terug in ae tijd en kwam met „Wiskobas" op de proppen. Nee, geen nieuw merk kattenvoer, maar een inmiddels stoffig project dat wiskunde op lagere scholen moest promoten. Wethouder Van Dongen wees Vink op het feit, dat er nu werd ge sproken over wiskunde voor het voorgezet onderwijs, maar dat weerhield het raadslid er niet van Wiskobas uitgebreid onder de aandacht van zijn nauwelijks geïnteresseerde collega's te brengen. De discussie over emancipatie inspireerde Vink tot een tweede duik in het verre ver leden; dit keer ging hij twee eeuwen terug. „We hebben het nog niet zo slecht in ons goede vaderland", begon Vink. Hij betoogde dat het wat discriminatie betreft wel meevalt in Nederland. „En dat terwijl hier tweehonderd jaar geleden nog homofielen werden terechtgesteld", aldus Leidens oudste raadslid. Dat ging Rob van Lint (PPR) net iets te ver. Hij wees zijn oude re collega op het feit dat er in Nederland homofiele leraren worden geweerd op sommige protestants-christelijke scho len. „Ja, maar ze worden niet meer terechtgesteld", repli ceerde Vink met een stalen gezicht. Zijn toevoeging dat hij hiermee de mening van de gehele CDA-fractie vertolkte, zal hem door zijn partijgeno ten niet in dank worden afge nomen. Niet voor niets, zo blijkt maar weer eens, werd Vink bij de gemeenteraads verkiezingen in '82 door zijn partij op een onverkiesbare plaats gezet. Kegel Het is ook nooit goed of het deugt niet. Dat was de strek king van een antwoord dat burgemeester mr. J.M. Bonni- ke van Noordwijk een plaat selijke middenstander onlangs gaf Aanleiding voor die ver zuchting was het feit dat de 'eerste man' van de gemeente tegen de invoering van een wegsleepregeling voor fout geparkeerde auto's is, iets wat hem vooral door de in Noord- wijk aan zee woonachtige on dernemers wordt kwalijk ge nomen, omdat regelmatig hun uitritten worden geblokkeerd. De betrokken middenstander was gepikeerd over het feit dat de burgemeester niet met een was komen kijken, toen hij hem eens laat in de avond verontwaardigd belde, omdat zijn bezoek niet weg kon doordat de uitrit van zijn huis was geblokkeerd. Bonnike had hiervoor echter een zeer plausibele verklaring: „Ik kom om twee redenen niet De eerste is gemakzucht en de tweede is, dat ik graag 's avonds als ik vrij ben graag een glaasje wijn drink. AU ik dan toch kom. klaagt u niet alleen, maar zegt u later tegen anderen ook nog: „En hij had nog een kegel ook Tijdelijk Al jaren doen verschillende overheden geslaagde pogin gen woonwagenbewoners het leven zo zuur mogelijk te ma ken. Eerst wordt hen het trekken grotendeels onmoge lijk gemaakt en worden klei ne kampen opgeheven om plaats te maken voor een be- Eerkt aantal grote regionale ampen. Het uit zijn krachten gegroeide centrum aan het Leidse Trekvaartplein is er een prachtig voorbeeld van. Zijn die grote kampen er dan eindelijk, bedenken enkele Haagse ambtenaren dat het eigenlijk veel aardiger zou zijn om een groot aantal klei ne kampen binnen de be bouwde kom aan te leggen Integratie heet dat Maar veel gemeenten zien daar niets in en boycotten onder druk van de plaatselijke burgerij de aanleg van die kleine kamp jes. Dus is er nu weer wat nieuws bedacht: tijdelijke kampen. In Oegstgeest moet volgend jaar zon tttftrijjk kamp komen. Van overheids wege georganiseerde excur sies moeten de bewoners van het grote Leidse kamp naar die Kleine kampen lokken. Ondertussen leven de bewo ners van het Leidse kamp al jarenlang in onzekerheid over hun toekomst Wellicht moet het kamp aan-het Trekvaart- plein helemaal verdwijnen, kregen ze deze zomer nog even tussen neus en lippen door van staatssecretaris Brokx te horen. Dat ze het Trekvaartplein „een pracht- kamp" vinden, doet kennelijk niet terzake Naar hen is nog nooit geluisterd. Zelfs niet tij delijk. Spraak verwarring „Ontkraken". door J.M. Bon nike. burgemeester van Noordwijk. Wij staan erom bekend dat wij snel ontkra ken om rompslomp te voorko men, wist Bonnike deze week te vertellen. Bedoeld wordt: woningen van krakers te ont doen; in gewoon Nederlands heet dat ontruimen, al klinkt dat wat minder sympathiek Graaf van het Hoogveen als „veelgenoemde kok" in het lijstje van „beste koks". De „beste kok van Nederland" is, volgens '„Lekker..." en de opgetelde stemmen van an dere doorgewinterde eters, Cas Spijkers van De Swaen in Oisterwijk. Op een zeven de nationale plaats staat daar goedgemutst chef Koos van Noort van Villa Rozen rust, Leidschendam. Zalm a la minute De bijzondere aandacht van Hans Auers „tasting team throughout" ging, in de cate gorie tussen de 100 en 250 „beste restaurants", uiteraard ook uit naar nog meer „lek kere" gelegenheden in deze contreien. Daar treft ons, in Alphen aan den Rijn, het eta blissement In de Blauwe Druif („gerookte zalm la minute"); in Leidschendam het „neemt u plaats" in Grand William, en in Leider dorp streelt men graag uw tong en verhemelte bij Elc- kerlyc. Behalve Le Diploma te is er in Noordwijk nog de aantrekkelijke nederzetting De Cleyburgh, herstellend van een moeilijk verleden. De Knip bij Voorschoten sluit de rij van „de bijna bes te etablissementen" in ons land. En als je per se Chinees of Ind(ones)isch wilt eten, dan mag je volgens het lek kere oordeel van Auer ruim schoots aan je trekken ko men bij Bunga Melati weer in Alphen of bij Su- rakarta en Doea Koentji in Leiden en bij Flamingo Para dise in Wassenaar. Wasse naar: wat zegt Auer Produc tions van De Kieviet (Maan dag gesloten)? „Vorige jaren was de ontvangst niet zo prettig; je moest er zeer sol vabel uitzien om bij het ma nagement in de smaak te val len. Maar thans ontving het echtpaar Luigi en Malou Gandini ons met égards en een glimlach; en er waren ook geen klachten van lezers en eters meer. En Gérard Come kookt zeer goed. Een vijftigste plaats". Dat is toch lief, naast die ene Michelin- ster. Maar „Lekker...nu weer vers van de pers, heeft nog veel meer te bieden. Zo heeft de staf (u mag zich hierbij enkele tientallen mannelijke en vrouwelijke afgeslankte Holle Bolle Gijzen voorstel len) van „Lekker '85" ronduit dames en heren die aan normale ontspanning vrijwel niet meer toekomen, omdat ze dag en nacht, tus sen alle oprispingen door, in de weer zijn met eten en drinken bijvoorbeeld een eetkalender met 365 betaal bare en lekker maaltijden voor thuis doen samenstellen. Als u hun adviezen opvolgt weet u precies, dat u op 25 ja nuari '85 bloedworst, gefruite ui, meegebakken appel, brood en vanillevla zult gaan nuttigen; dat u op 10 maart aan de zuurkool, Kasselerrib, rookworst, aardappelen en de custardpudding gaat zitten, en dat u op 29 juni kunt vol staan met een uitsmijter en aardbeien. Op 12 mei is het Moederdag; dan vermeldt het menu van de dag: „Uit eten gaan"; Vaderdag, 16 juni '85, gaat adequaat gevierd wor den met Hans Auer is zijn weekbladstreken nog lang niet kwijtgeraakt asperges, hardgekookte eieren, ham, gesmolten boter, aardappelen en Bavaroise. En moeder maar in de keuken staan, ja- Steeds lekkerder Maar in het algemeen geldt voor het Eten in '85: „lekker der, beter, gezonder!" Het tijdschrift (voor iets meer dan 5 gulden te koop en ge zien de erg verzorgde uitgave is dat geen geld) geeft als grote trekker wederom de neerslag van de Lekker-test van de 250 beste restaurants van Nederland in 1985, plus de beste Indonesische restau rants. Beschouw het als een iets mildere evenknie van de voor vele vaderlandse eta blissementen soms bijkans dodelijke Michelin-beoorde- ling waarbij sterren te verge ven zijn of die weer inge trokken kunnen worden. De beste 250 eethuizen dus, met een afgescheiden ere-galerij aandacht van de kenners waard is; de rode huiswijs ƒ26 per fles". Auer bedoelde evenwel de huiswijn. Maar dat krijg je, als je blijft nip pen. Het Oude Dykhuys kwam binnen op een plaats rond de zestig eerste. En die juryleden maar eten en proe ven en voorzichtig hijsen en rondkijken en doen alsof hun neus bloedde. Voort ging het, naar De Graaf van het Hoog veen in Noordwijk aan Zee, waar Ine en Joop Droogh de Auerbui al zagen hangen, maar ze kwamen er weer glorieus uit: met een beroem de wijnkaart scoorde de jonge Graaf landelijk nummer 17 en Ine werd conform „aller lei vormen" uitgeroepen tot „de aangenaamst ogende vrouw van de Top 100". Ze ker wat dit betreft zou ik de uitspraak van „Lekker..." niet durven aanvechten. Of schoon men er mij nu niet van moet verdenken, meteen een. Aueriaan te zijn. De Beukenhof in Oegstgeest heeft vanzelfsprekend ook een plaatsje bij de allerbesten veroverd: „Een tweede Mi- chelin-ster zou hier niet mis staan", meent Lekker.... Deze Aarte Piet bakt ze bruin in Zuivelkeuken Leidschendam Piet heeft zijn intrek genomen in de Zuivelkeuken Leidschendam. Daar demonstreert hij zijn Bime recepten voor Sinterklaas-lekkernijen op vrijdag 30 november. Van half elf tot vier uur öt hij open huis en laat hij zien hoe onder meer speculaas en banketstaaf worden gemaakt, r kinderen van 8-12 jaar wordt een apart pepernotenfestijn gehouden op zaterdag 1 december, genlrte Piet geeft dan les in de kunst van het pepernoten bakken. Wie hieraan mee wil doen. kan d« tevoren melden aan welke groep hij of zij wil meedoen: van 12.00-13.00 uur of van 13.30-14.30 ,0e kosten bedragen 2 gulden per kind. Adres: Zuivelkeuken Leidschendam, Berberis 10 (win- to antrum Leidsenhage). telefoon 070-272270. economisch en wee tan de Lage Rijndijk 76a is G. Endhoven, bedrijfsad- ibureau, gevestigd. Microware Leiden b.v. ge- 5tigd aan de Haarlemmer- fct U is verplaatst naar ge Rijndijk 90 Vertaalbureau Lems geves tigd aan de Aletta Jacobslaan 102 is opgeheven. C. P. A. Visser, handel in 2e hands automobielen, die zich zou vestigen aan de Vondel laan 76 niet doorgegaan. Aan het Veerhuis 152 is V.A.K., Verenigings Admini stratie kantoor, opgeheven. „A.S.C. Schoonmaakdien sten" gevestigd aan de Kie kendiefhorst 102 is verplaatst naar Eendenzijde 8. A. M. Kampfraat, expl. van een snackbar, gevestigd aan de Merelstraat 26 is verplaatst naar Scheveningen. Aan de Hugo de Grootstraat 24 is „Roskam Kunstcoördina tie" gevestigd. Mevr. Dofferhof-van Don gen voetverzorgingsbedrijf ge vestigd aan de Lijsterstraat 28 is opgeheven. „Gulliver Flytours b.v." ge vestigd aan de Nieuwe Bees tenmarkt 19 is verplaatst naar R dderkerk. aid U cht h of h te öretLekker toch!", roep je leteen uit als je gelezen lebt wat Hans Auer nou igenlijk helemaal be- ielt. Heer Auer is niet Kt ov ^een een befaamd co- en ïmnist in een geïllus- naf 'eerd venijnig weekblad - dat niet meer zo goed oert sinds hij zich uit de oofdredactie heeft te uggetrokken. Ook is hij, n?rf* ls ongelovige smulpaap, tTRl erantwoordelijk voor door i lans Auer Productions t voi I.V. die o.a. het jaarlijkse ijdschrift „Lekker...." litgeeft. Voor de zesde eer alweer. Nu is daar an „Lekker '85", geba- zondi op een nagenoeg rimaire menselijke be- Roelot oe*te *n een sombere drijf jd: lekker eten en drin- de za en. Naar mijn idee is \mm& et eerste woord dat 's lorgens (of 's middags) oor Auer geslaakt rordt „Lekker!" en v oordat hij zijn vermoei- /an j p ogen 's avonds laat of nieunjs morgens heel vroeg \g dot luit, zegt hij dat nog rtoom ens: „Lekker!". Tenzij •/p lij door indigestie wordt jplaagd, en dat zou me wi verwonderen als je a$at wat voor hooi Ére Auerhaan van de kere keuken bij el- ir op z'n vork geno- n heeft overigens; en da|e Vork is pas een eind- eg in de 17e eeuw bij beschaafde Europea- die voordien met ide klavieren aten, in ang geraakt, „vanwe- de wijd uitstaande igen die mode waren orden en waardoor hen met de handen nog laar moeilijk dde mond vinden". Dit leert „Lekker '85 Alles eten en drinken in iderland". voor de top-100. De „Bundes- heer" van Hans Auer, zaliger tegenwoordigheid, stuurde weer een commandogroep van scouts op de Nederlandse eetgelegenheden af: „Deze keer hebben we gewerkt met 23 juryleden", aldus Auer; „Dat zijn mensen die vanwe ge hun professie met deskun digheid kunnen oordelen. Ze zijn anoniem; kennen elkaar onderling niet eens. Dat ga randeert hun onafhankelijke opstelling aan tafel. Soms zijn het culinaire journalisten..." Ik weet het: niet zelden krij gen zowat alle huis-, tuin- en keukenjournalisten een culi naire opwelling te verwer ken, en die opgedane gevoe lens moeten ze daarna pu bliekelijk zien kwijt te raken. Je schrijft trouwens vaak over dingen die je zelf leuk vindt. Auer en medewerkers hebben daar hun vak van ge maakt. Enfin, de jurering gaf cijfers van 1 tot 20 voor kwa liteit, inrichting en bedie ning; het cijfer voor kwaliteit telde dubbel. Dat was, vol gens mij, tóch wel gebeurd, na een copieuze en volop be sprenkelde maaltijd. In de bezochte restaurants waren de juryleden onherkenbaar en ze deelden de patrons ook niet mede dat ze zouden ko men. Op de lijst van de „beste hon derd" prijkt een aantal na men uit de Leidse streek; re gio, mag u het ook noemen. Soms vanwege de aangespro ken juryleden voorzien van een aardige begeleidende tekst. Ik registreerde, dat Ró- tisserie Oudt Leyden van Hans Martens cum eega en chef Duivenvoorde in ran gorde een ietsje is gedaald ten aanzien van vorig jaar: van de 50ste naar de 60ste plaats; misschien was het as bakje niet tijdig ververst. Maar van Oudt Leyden had Lekker '85 wel wat meer verwacht. Chagall in Leid schendam is blijven steken op de 80ste plek. Deze gele genheid kreeg een uitsteken de notering, „maar eigenaar Ad Siliakus is niet de vrolijk ste en vlotste man op deze aarde", zo wordt minzaam gemeld door één der Lekker- scouts. Dan is er, natuurlijk, De heer en mevrouw Droogh met in hun midden chef-kok Paul van der Meij. weer Villa Rozenrust in Leidschendam met een te rechte voortreffelijke note ring. De mensen van Auer zetten dit troetelkind van ei genaar Matarazzi en chef Koos van Noort op de 9e plaats in de Top 100. De aangenaamst ogende Een allersmakelijkste nieuw komer bij die Top is Het Oude Dykhuys in Lisser- broek, over de Ringvaart: „Een sterke debutant die alle vermaarde culinaire ruif (een paar jaar geleden nog onder het commando van Hans Martens) staat bij Auer c.s. als nummer 14 te boek. Le Diplomate, het verfijnde neusje van Wim van Rhee- nens zalm aan de Noordwijk- se Parallelboulevard, viel voor „Lekker '85" weg uit de Top 100, maar bevindt zich nog steeds op een eerzame hoogte onder de 250 „goede keukens". Overigens schit tert de naam van chef-kok Paul van der Mey van de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5