Kabinet ziet geen alternatief voor korting ziekengeld PvdA zal V nooit aan plaatsing meewerken „Historisch punt in strijd vakbeweging" Broei van tulpen in bollenstreek belangrijk IN EN OM DE KAS Scholten en Dijkman: in februari nieuwe parti Meer samenwerking bij veilingen VBA en EMM BINNENLAND CiidaeSotxuwt VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 PAGINA |P( Sociale Dienst op vingers getikt over werk in Nicaragua TILBURG Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft de sociale dienst van Tilburg op de vingers getikt over zijn toezeg ging aan acht Tilburgse uitkeringsgerechtigden met behoud van uitkering zeven weken naar Nicaragua te kunnen vertrekken. De toezeg ging is inmiddels ingetrokken. De acht uitke- ringsgrechtigden maken deel uit van een ze ventien leden tellende bouwploeg die op 26 no vember naar Matagalpa in Nicaragua afreist om daar te gaan helpen bij de bouw van een kleu terschool. De sociale dienst had de uitkerings gerechtigden toegezegd dat zij behalve de va kantiedagen van dit jaar ook al vast de vakan tiedagen voor 1985 mochten opnemen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid kan aan uitke ringsgerechtigden nooit een voorschot op va kantiedagen worden verstrekt. Dood van leerlinge kan sportleraar 8 jaar kosten AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H.P.Wooldrik, heeft gisteren acht jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 38-jarige sportleraar C.J.R. C. uit Amsterdam we gens het doodslaan van zijn 18-jarige leer linge Karin Derks. Dat gebeurde in juli vorig jaar in de woning van het meisje in de flat Egeldonk in de Bijlmermeer. Een jaar later werd C. aangehouden. Hij be kende het meisje te hebben doodgeslagen met de kegel die hij haar zelf gegeven had ter zelfverdediging. Eenmaal in het huis van bewaring was C. gaan ontkennen en dit blijft hij sindsdien volhouden. De offi cier hield het erop dat de eefste verkla ringen van C. de juiste waren omdat deze daarin, volgens Wooldrik, saillante details vertelde die alleen de dader kon weten. Bloedbanken voor invoering AIDS-test AMSTERDAM De Nederlandse bloed banken zijn in principe voor de invoering van een test waarmee door middel van bloedonderzoek kan worden vastgesteld of iemand ooit in aanraking is gekomen met het virus dat de immuniteitsziekte AIDS veroorzaakt. Deze test wordt mo menteel in de VS ontwikkeld en zou in de loop van 1985 beschikbaar zijn. In Austra lië overleden enige tijd geleden drie ba by's nadat ze bloed hadden gekregen van iemand die aan AIDS leed. De techniek die nu in Amerika door commerciële be drijven in samenwerking met de overheid wordt ontwikkeld, houdt in dat bloed on derzocht kan worden op de aanwezigheid van anti-stoffen tegen het AIDS-virus. Zijn die er, dan betekent het dat de donor ooit in aanraking is geweest met dat virus. Meer subsidie voor harttransplantaties AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft gisteren besloten 1.952.000 gulden sub sidie beschikbaar te stellen voor tien hart transplantaties in het Academisch Zieken huis in Rotterdam in 1985. Dat is bijna een ton méér dan in het oorspronkelijke voor stel stond. Dat komt doordat de kosten van het anti-afstotingsmiddel „cyclosporine" verkeerd waren berekend. Bovendien moes ten ook de kosten van het uitnemen van het hart bij de donor en de bemiddeling van Eu rotransplant in de subsidie worden opgeno men. De ziekenfondsen en particuliere ver zekeraars kunnen die namelijk niet vergoe den aangezien de harttransplantatie (nog) niet in het verstrekkingenpakket zit. Hai fil (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jan Nico Scholten en Stef Dijkman, die een jaar geleden uit het CDA s\d,>ten en een zelfstandige fractie vormden in de Tweede Kamer, willen een eigen partij stichten. Scholten verwacht dat de mede door hem opgerichte Basisbeweging voor Vrede en Solidariteit hiertoe rond februari zal besluiten, zo zei hij gisteren. De stuurgroep van de beweging komt half december bij een om zich te beraden over de in houd van een eigen program De eventuele nieuwe partij zal sl ven naar een verre^ van samenwerking met de EVP wellicht ook de Europese Groen< Deze drie groeperingen willen mogelijk met één lijst deelnei aan de eerstvolgende kamerverl zingen. Zij zien niets in samen' king met PPR, PSP en CPN. bijeen vegen van alle splinters 1< niet automatisch tot een mooi st hout", aldus Scholten. Hij ziet mi in een bundeling van progressii christenen, die een alternatief kunnen bieden voor „verontrust in het CDA". ANC anag echai it ale Tinge L veed' 1< efa ogen m intra k loopi v»r Ja ellinj e and ;t<wdei RAAD VAN STATE AFWIJZEND (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Beperking van het ziekengeld en het heffen van sociale premies over dit ziekengeld is een onontkoombare en te rechtvaardigen maatregel, waarvoor geen acceptabel alternatief bestaat. Dat schrijft staatssceretaris De Graaf in de toelichting op de wetsvoorstellen dien aangaande die hij gisteren naar de Kamer heeft ge stuurd. Met de maatrege len wil het kabinet 875 miljoen gulden besparen. De Raad van State vindt het ontbreken van een alternatief echter een onvoldoende recht vaardiging voor de maatrege len en vraagt zich af waarom de bezuiniging niet buiten de sociale zekerheid kan worden gevonden. De raad stelt dat het maatschappelijkl draag vlak voor de ziektewetmaatre gelen zeer gering is. Volgens het kabinet is het door de meerderheid in de SER bepleite alternatief voor de verlaging van het zieken geld naar 70 procent en het heffen van sociale premies er over, „geen begaanbare weg". Gegeven de taakstelling van ombuigingen in de sociale ze kerheid ad 2,5 miljard gulden, zou het achterwege laten van de ziekengeldkortingen, zoals de SER in meerderheid wil, leiden tot een nieuwe korting op de sociale minima of tot een nieuw offer door de langlo pende uitkeringen. Een nieu we aanslag op de minima staat haaks op het kabinetsbeleid om hun koopkracht volgend jaar te handhaven en de lang lopende bovenminimale uitke ringen leveren al genoeg aan koopkracht is, vindt het kabi net. De nu al zeer omstreden maat regel wordt door het kabinet ook rechtvaardig gevonden. Ze moet gezien worden tegen de achtergrond van de voorge nomen herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Omdat deze week door de Ka mer het licht op groen gezet wordt voor een verlaging van de ww, wwv en wao naar 70 procent van het laatstgenoten loon, is een dergelijk percenta ge, te bereiken in twee stap pen, ook voor de ziektewet te verdedigen. Aangezien men tijdens zijn ziekte ook verzekerd is tegen eventuele arbeidsongeschikt heid of werkloosheid vindt het kabinet het terecht dat daar voor ook tijdens de ziekte pre mie wordt betaald. Ook over de aanvulling die iemand met een wao/aaw-uitkering krijgt zal die premie geheven wor den, zij het dat dit om uitvoe ringstechnische redenen pas vanaf 1 juli 1985 kan gebeu ren. De rest van de maatrege len wil het kabinet nog steeds op 1 januari laten ingaan. De behandeling in het parlement zal echter zoveel tijd vergen dat die ingangsdatum zeer twijfelachtig is. Onderdeel van het maatrege lenpakket is ook de invoering van een minimumdagloon in de ziektewet. Dat moet voor komen dat gehuwde werkne mers en ongehuwden met een of meer kinderen in geval van ziekte minder gaan verdienen dan het algemeen aanvaarde afspraak gemaakt dat in geval van ziekte het loon tot 100 procent netto wordt aange vuld. Om te voorkomen dat de werkgevers op grond van deze afspraken geheel voor de kos ten van de verlaging zouden moeten opdraaien, heeft het kabinet een overgangsmaatre gel genomen die er in voorziet dat tijdens de onderhandelin gen over een nieuwe cao de korting op het ziekengeld door beide partijen gelijkelijk wordt gedragen. Werkgevers en werknemers hadden laten we ten aan zo'n regeling geen be hoefte te hebben. MAX VAN DEN BERG >AI !hir Ihir )or if, loe: ure: tien (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG PvdA-voorzitter Max van den Be verzet zich nog altijd bijzonder fel tegen plaatsing vl kruisraketten in ons land. Wat andere PvdA'ers, zoa1 de Tweede-Kamerleden Dales en Ter Beek, de laats ran tijd ook zeggen, Van den Berg blijft de lijn van zi ed* partij maar op één manier uitleggen. oil „Hoe een eventuele regeringsverantwoordelijkheid ook in t F*? vat gegoten zou worden, het feitelijke, praktische resultaat moBre zijn, dat met PvdA-ministers in de regering er geen kruisrak< ten Nederland binnenkomen". Van den Berg zegt dat in een i terview met het Kernblad, het maandblad van het IKV. Hij b strijdt dat plaatsing de prijs is, die betaald moet worden voor altl akkoord tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. „Zo anj internationaal gesprek moet leiden tot minder aan beide kante en dat kan niet betekenen dat wij in dat kader meer moetei t 01 nemen". Mocht de huidige regering een plaatsingsverdrag slui ten met de Verenigde Staten, dan moet er met de PvdA in dt regering heronderhandeld worden. Dat mag beslist niet 1 &iei tot een ander verdrag, op grond waarvan er toch ooit gepSMs zou kunnen worden. „Uitgesloten. Heronderhandelen is eente dig en onvoorwwaardelijk. Het reeds gesloten verdrag moet j weg", aldus Van den Berg. t Lj Over de mogelijkheid dat de Russen geen SS-20's meer bijpla sen en de kruisraketten niet in Nederland geplaatst worden dus geen inzet van de verkiezingen kunnen worden, zegt Vt 0p den Berg: „Dat gun ik ze (kabinet-Lubbers) dan van harte en f zal ze in alle standen feliciteren met dit onlogische beleid". LAND EN TUINBOUW Bij de Coöperatieve E.M.M.- veiling in Roelofarends- veen krijgen de leden nog meer inspraak dan zij al hadden. Het bestuur heeft namelijk aangekondigd produktencommissies In te stellen voor onder meer ro zen, tulpen, fresia's, anjers, trosanjers en diversen. Het doel van de oprichting van deze commissies is om ze adviserend te laten optre den over alle zaken welke een stimulans of verbete ring van de afzet beogen. Ze zullen zich dan ook gaan bezighouden met onder meer de aanvoerwijze, de kwaliteit, de sortering en de prijsvoering. Andere taken oehelzen het verstrekken van adviezen om te komen tot een regelmatig aanbod en uitbreiding van het aan bod. Bovendien gaan de commissies meepraten over de veiltijd en de veilvolgor- de en zullen ze de prijsont wikkelingen nauwlettend in de gaten houden. De commissies worden samen gesteld uit ten minste één E.M.M. bestuurslid, vier le denaanvoerders van het desbetreffende produkt en de vorig jaar aangestelde E.M.M.-contactman. Zono dig worden de vergaderin gen bovendien bijgewoond door een keurmeester, de directie, vertegenwoordi gers van de handel of ande re ledenaanvoerders. De in stelling van produktcom- missies maakt deel uit van een breed scala van maatre gelen bij de Veense EMM- veiling. Tezamen vormen ze een omvangrijke nieuwe beleidsnota. Een van de nieuwe maatregelen is het ter beschikking stellen van vijftigduizend gulden voor afzetbevorderende taken. Het E.M.M.-bestuur wil zich aktief gaan bezighouden met het aantrekken van nog meer exporteurs, zal alle mogelijke steun worden gegeven voor een goede start. Tezamen met de V.B.A. in Aalsmeer wordt een onderzoek „zonder voorwaarden vooraf" inge steld naar de toekomstmo gelijkheden van E.M.M. De reeds bestaande samenwer king op het gebied van im port, technische zaken, kwaliteit en sortering zal worden geïntensiveerd of zelfs uitgebreid. Voorts gaat E.M.M. meer aandacht be steden aan het volgen en beoordelen van de prijsvor ming om de kwekers meer inzicht te verschaffen in de waardering van hun pro- dukten. De broei van tulpen in het algemeen en in de bollen streek in het bijzonder, is een sector die flink in de lift zit. Was de broeierij nog niet zo lang geleden een zaak die zich in hoofdzaak in Rijns burg en wat mindere mate in de Veenstreek afspeelde, nu is ook West-Friesland in de markt. In totaal werden vo rig seizoen maar liefst 490 miljoen tulpebollen in bloei getrokken. Dat wil zeggen: in een periode die in hoofdzaak loopt van januari tot half april, moesten 49 miljoen bos sen tulpen aan de man ge bracht worden. In totaal houden bijna 1100 bedrijven zich met de broei van tulpen bezig. Het grootj ste gedeelte daarvan nl. 742 is in de provincie Zuid-Holland gevestigd en daarvan kan men er 528 in de bollenstreek vinden. De broeiers in Zuid-Holland pro duceerden het vorig seizoen 330 miljoen tulpebloemen de bollenstreek alleen 192 miljoen en Noord-Holland was goed voor 146 miljoen stuks. Een opvallend verschijnsel is dat de grootste broeiers zelf geen enkele bol voor dit doel telen. Die worden dus alle maal bij kwekers gekocht. Het betreft hier 434 bedrij ven die goed zijn voor 40% van het totaal. Een groot deel van die grote broeiers is on getwijfeld in Rijnsburg ge vestigd. Verder zijn het voor al de kleinere bloembollen- bedrijven met arealen die lig gen tussen de 1 en 4 ha, die grote hoeveelheden tulpen broeien. Zij tekenen voor 25% van het totaal. Dat blijkt uit de cijfers van de landbouw telling 1984 die een dezer da gen door het Ministerie van Landbouw op een rijtje zijn gezet. De grote bloembollenbedrij- ven tonen weinig of geen be langstelling voor de broeierij te hebben. Zo veel te groter de bedrijven zo veel te min der zij broeien. Dat houdt mede verband met het feit dat de grote bloembollen kwekers in de bollenstreek vrijwel allemaal een grote „kraam" hyacinten telen. En die vraagt al vroeg in het jaar de nodige zorgen. Men heeft dan geen tijd om ook nog eens volop aan het broeien van tulpen te denken. Het dienen van twee heren is bij die bedrijven niet goed mo gelijk. Risico's Een aantal broeiers blijkt het nemen van grote financiële risico's niet te schuwen. Een groep van 141 bedrijven trekt een miljoen en meer tulpen in bloei. En als men de vrien delijke bollenprijzen van de afgelopen jaren in het achter zij voerd. Dat zijn tulpen die worden getrokken uit bollen die een jaar geleden werden gerooid. Die bollen werden in kisten geplant, maar vlakh_ nadat ze aan de groei waren gegaan, gingen ze de koelcel in en kwamen daar bij twee l8ei graden onder nul te staan. Op die manier zet men de groei stil. Men kan ze na ver loop van tijd op commando in bloei laten komen. Desnoods middenin de zomer, maar dat zal men wel uit zijn hoofd la ten. In die tijd is er naar tul pen beslist geen vraag. De eerste ijstulpen verschijnen eind september, begin okto- ng- De grootste tulpenbroeiers zijn in hoofdzaak in Rijnsburg en omgeving gevestigd hoofd neemt, dan is er maar een simpel rekensommetje nodig om te zien welke kapi talen men in de grond stopt zonder enige zekerheid wat betreft afzet en prijs. De weersomstandigheden alleen kunnen de broeierij maken of breken. Het gaat allemaal „op hoop van zegen". In een paar maanden moet men de grote' anders geweest. In de cijfers zijn ook ver werkt de hoeveelheden ij- stulpen die worden aange- is de afgelopen maam froter geweest dan voorheen, teeds meer bedrijven krij gen goed de vinger achter de preparatiemethode. Daar komt nog bij dat de vraag naar tulpen in oktober en no vember vooral in Amerika veel groter blijkt te zijn dan men ooit voor mogelijk had gehouden. De bloemenexpor- teurs kunnen ze aan de ande re kant van de Atlantische Oceaan goed verkopen. De prijzen die men de afgelopen trwee maanden betaalde wa ren zeer bevredigend. En nu is het wachten op tulpen van oogst 1984. Maar die zullen zich als gevolg van het on gunstige groeiseizoen dit jaar later aandienen dan normaal het geval is. VICE-VOORZITTER HERMAN BODE VAN FNV: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Viee-voor- zitter Herman Bode van de FNV zei gisteren in Leeuwarden dat de strijd van de vakbeweging een historisch punt heeft be reikt. „Het is nu erop of eronder", betoogde hij. „Wanneer we nog vier jaar kabinetsbeleid moe ten verdragen, dan is de tweedeling tussen wer kenden en uitkeringsge rechtigden een feit en krijgen we hier in Neder land Amerikaanse toe standen. We hebben nu laten zien wat we waard zijn. Het is dit kabinet niet gelukt om werkers en niet-werkers uit elkaar te drijven. Deze bijeenkomst bewijst, dat we een sterke eenheid vormen. Maar, nu begint het pas". Bode is erg blij dat, naar hij zegt, de achterban van de re geringspartijen het beleid niet langer zal pikken. „De basis wankelt en wij zullen er nog harder tegenaan duwen om dit kabinet omver te werpen. Wanneer staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken per 1 januari de uitkeringen tot 70 procent verlaagt, dan kan hij maar rekening houden met voortzetting van de oorlog met de FNV", aldus Herman Bode. Federatiebestuurder Frans Drabbe sprak eenzelfde taal tijdens een openluchtmanifes tatie in Amsterdam. Hij haalde fel uit naar de CDA/VVD-coa- litie, die naar zijn oordeel ver antwoordelijk is voor de af braak van het stelsel van soci ale voorzieningen. „Het is een godvergeten zaak dat wij hier moeten demonstreren en re clameren tegen het slopen van datgene waarvoor de vakbe weging jaren heeft geknokt", betoogde Drabbe. De MHP, vakcentrale van middelbaar en hoger perso neel, wijst de acties af. „Dat doen we niet omdat wij het volledig eens zijn met een a tal kabinetsvoornemens, m omdat het volgens ons onjl is door middel van wertó derbrekingen en zelfs 24-ifl stakingen actie te voeren 1 in wezen gericht is tegen politiek", zei MHP-voorzi® Drst Louis Laurier. Het CNV.^f" christelijke vakcentrale, I de FNV-acties al eerder als p et litieke acties veroordeeld. "ep er 'joc- be

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16