en Sovjet-Unie op zoek naar akkoord onderwerpen wapenoverleg Hoessein wil dat PLO kiest voor Jordanië D Legertop Salvador fel tegen nieuw gesprek Duarte verzet Conflict in top Russische partij Londen wil Unesco verlaten Vrijkaartjes voor misdadigers DRIE DODEN BU INCIDENT AAN GRENS TUSSEN KOREA'S ^BUITENLAND CcidócSouoont VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 ren gbloe en bu perk; den HAAG/LONDEN Ne- derland is voorlopig niet van het voorbeeld te volgen en d|van Groot-Brittannië, dat gis- ren aankondigde eind vol- ind jaar de Unesco (de cultu- ,,Je en wetenschappelijke or- londerganisatie van de Verenigde iet Ni Naties) te zullen verlaten, grol •pej De Britten hebben de deur kenin echter op een kier laten staan: o«als de Unesco de wensen van nd va Groot-Brittannië (en met haar n zij vele westerse landen) ter harte tot 5Jneemt en hervormingen door- wil Londen wèl lid blij- Het standpunt van de Britse regering is in het Lager huis door een deel van de ei gen aanhang, onder wie ex- premier Edward Heath en ex- minister van buitenlandse za ken Francis Pym, scherp ver oordeeld. Het definitieve Britse besluit zal pas worden genomen na de algemene conferentie van Unesco, die in oktober 1985 in Sofia wordt gehouden. Eerder dit jaar kondigde Nederland aan het Unesco-lidmaatschap te zullen „heroverwegen", als er geen ernst wordt gemaakt met hervormingen binnen de organisatie. De Britten hebben hun vertrek nu al aangekon digd, omdat volgens de statu ten een opzegtermijn van 12 maanden in acht moet worden genomen. De Verenigde Sta ten, die 25 procent van het Unesco-budget fourneren, zul len eind dit jaar uit de organi satie stappen. Volgens veel westerse landen is de Unesco te veel een strijd toneel geworden voor het uit vechten van ideologische ge schillen, en de Amerikanen en Britten verwijten de organisa tie een vijandige houding te genover elementaire vrijhe den, zoals een vrije pers. Bonte stoet Een bonte stoet van verklede mensen en praalwagens trok gisteren door New York, ter gelegen heid van Thanksgi ving Day (een soort oogstdankdag). Thanksgiving Day, traditioneel de vier de donderdag van november, is voor alle Amerikanen een vrije dag. In New York stonden de in woners massaal langs de straten om de optocht gade te slaan. fri lil m ni te, een gemeenschappelij ke afspraak te maken over het onderwerp en over de doeleinden van deze besprekingen. Volgens een Kremlin-woord- voerder kan het komende WASHINGTON, MOS KOU De Sovjet-Unie ïeeft gisteren na Ameri- caanse mededelingen offi- :ieel bevestigd dat de Russische minister Gro- nyko en zijn Amerikaan se ambtgenoot Shultz op 7 gesprek niet worden uitge- len 8 januari in Genève legd als een hervatting van linet elkaar op oriënteren- het vorig jaar afgebroken 11 Geneefse overleg tussen de _Jde wijze zullen spreken beide supermachten over de over ontwapeningsvraag- Euroraketten. „Het zijn nieu- stukken. In Genève gaat we besprekingen, volstrekt het erom, zoals het pers- nieuwe onderhandelingen bureau Tass zich uitdruk- over het gehele complex van vraagstukken rond de bewa pening", aldus Lomeiko. Over de aard van de be- spreklingen wenste Lomeiko geen nadere mededelingen te doen. De precieze doeleinden en de aard van de besprekin gen hangen af van de ont moeting tussen Gromyko en Shultz, aldus Lomeiko. Vol gens de Amerikaanse advi seur voor nationale veilig heid, Robert Mcfarlane is het de bedoeling dat het gesprek moet leiden tot het „opstel len van een agenda" en het „uitzetten van een koers voor verdere onderhandelin gen". Zowel Lomeiko als McFarlane verklaarden dat er in de positie van de Sov jet-Unie en van de Verenig de Saten niets is veranderd. Het idee voor deze overkoe pelende zogenaamde para- plu-besprekingen bracht pre sident Reagan voor het eerst naar voren in zijn rede ter gelegenheid van de Algeme ne vergadering van de Vere nigde Naties in september. Moskou toonde aanvankelijk weinig interesse voor deze formule, maar 14 november, negen dagen na Reagans herverkiezing, kwam er een behoedzame reactie. Een Sovjetdiplomaat liet weten dat het Kremlin nadere de tails wenste. Of de regering-Reagan ech ter al precies een beeld heeft van wat het wil met de pa- raaplu-onderhandelingen is velen in Washington nog niet duidelijk. Zo is niet be kend of de VS bereid zijn tot het doen van nieuwe voor stellen over de Euroraketten. De New York Times haalde regeringsfunctionarissen die zeggen dat er onenigheid be staat over de voorstellen die aan de Sovjets worden voor gelegd als de onderhandelin gen worden hervat. Daarbij zouden minister Shultz en onderminister Richard Burt van buitenlandse zaken veel meer bereid zijn tot het doen van concessies dan hun te genhangers van het Penta gon, Weinberger en Perle, die Reagans tweede ambts termijn niet zouden willen beginnen met het doen van te veel concessies. speciale verslaggever Rick Kersjes) (Van 1AMMAN De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO aat voor een ingrijpende keuze. Ze moet kiezen tus- n óf een hechte samenwerking met Jordanië óf ze oudt vast aan haar koers van politieke onafhankelijk- eid. In het eerste geval zal Jordanië de PLO volledig teunen in haar streven naar de bèvrijding van de in 967 door Israël bezette gebieden. In het tweede geval egt Jordanië: PLO, zoek het zelf maar uit. lit was in het kort samengevat gisteravond de boodschap van Ie Jordaanse koning Hoessein bij de opening van de Palestijnse fationale Raad (PNR), het Palestijnse parlement in balling- chap, dat op voorstel van PLO-leider Arafat in Amman bijeen i gekomen om de toekomstige koers van de PLO te bepalen. In ijn rede benadrukte de Jordaanse monarch de noodzaak van hechte band tussen de PLO en Jordanië. „Alleen de Jor- is-Palestijnse formule leidt tot de bevrijding van het land, ons volk en van onze heilige plaatsen", aldus koning Hoes- In feite heeft hij de Palestijnen gevraagd openlijk partij te en voor een oplossing van het Midden-Oosten conflict op ba an resoolutie 242 van de Veiligheidsraad waarbij alle partij en ook de PLO, zoeken op basis van gelijkwaardigheid naar uitweg, of voor een radicale oplossing, zoals Syrië die wil. Ie indruk hier in Amman is, dat de PNR in uiterst voorzichtige ewoordingen zal instemmen met de „Jordaans-Palestijnse for- nule". De afwezigheid in Amman van de radicale en extremisti- che Palestijnse groeperingen, die gedeeltelijk of geheel door Sy- ië worden gecontroleerd, kan niet anders worden gezien dan lis een breuk binnen de PLO. Deze breuk wordt officiëel ont- end, maar achter de schermen geeft menig Palestijn toe, dat de ilitsing op dit moment een feit is. eiligheid Ie veiligheidsmaatregelen tijdens deze zitting zijn bijzonder cherp. Behalve dat waarnemers en journalisten meerdere ma- en worden gefouilleerd' alvorens zij toegelaten worden, tot de 'NR-zitting, is ook de omgeving van het Cultuurpaleis (waar de ijeenkomst plaats vindt) door militairen afgezet. Ook de hotels oor de ongeveer 3.000 gasten zijn tot „veiligheidsgebied" ver- laard. De scholen in de directe omgeving zijn voor een week esloten. Deze opgelegde vakantie zullen de leerlingen van de etreffende scholen als plezierig ervaren, maar de winkeliers, ie eveneens hun zaak gesloten moeten houden, zijn boos over et omzetverlies. Evenmin gelukkig waren de hotelgasten, die verband met de invasie in Amman van de congresgangers ar een ander hotel moesten uitwijken. Een geïrriteerde West- itse zakenman, die dinsdag zijn intrek in het door de PLO ehuurde Tycher Hotel had genomen en van plan was er vier 'eken te blijven, moest gistermorgen zo snel mogelijk zijn spul- etjes pakken. De man, die nog niet ontbeten had, was nog net p tijd uit het hotel, want buiten waren militairen al bezig met iet optakelen van zijn auto, die in het veiligheidsgebied stond. Rellen tijdens stakings dag ETA WASHINGTON Van de 3.300 voortvluchtige misda digers, die de afgelopen weken tijdens grootscheepse po litieacties in acht Amerikaanse staten werden opgepakt, zijn er een aantal op wel heel bijzondere manier tegen de lamp gelopen. In Connecticut bijvoorbeeld kregen sommige bekenden van de politie een uitnodiging in de bus voor een dineetje, gevolgd door een gratis concert van Boy George en zijn groep Culture Club. Kaartjes voor de zeer populaire concerten waren heel moeilijk te krijgen en het lokkertje van de politie werkte. Tiental len misdadigers die op de uitnodiging reageerden, kon den gearresteerd worden. Ook werd een nep-bestel- dienst opgericht die „waardevolle" pakketjes afleverde bij door de politie gezochte misdadigers. Wanneer de persoon in kwestie de deur van het huis of de schuil plaats opendeed om het pakket in ontvangst te nemen, werd hij prompt gearresteerd. 5USKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Franse minister Cheysson treedt af BRUSSEL In Brussel wordt spoedig het aftreden verwacht van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Claude Cheysson. Hij zou worden op gevolgd door Roland Dumas, die sinds enige tijd staatssecre taris is voor Europese Zaken. Cheysson zou per 6 januari lid worden van de Europese Com missie, die op die datum een nieuwe periode van 4 jaar be gint onder voorzitterschap van de Fransman Jacques Delors. Al enige tijd is bekend dat het niet botert tussen de Franse president Mitterand en Cheys son, vooral wat betreft de rela tie met de VS. De socialisti sche president voelt zich veel meer verwant met de Ameri kaanse politiek in de Oost- -West-verhouding. en in de Derde Wereld dan Cheysson. VOOR HET EERST GEEN HERDENKING JOHN KENNEDY DALLAS Voor het eerst sinds de moord op de Amerikaanse president John Kennedy op 22 november 1963 is er gisteren geen officiële herdenkingsplechtigheid meer gehouden in Dal las. De Democraten hebben hiertoe besloten omdat veel inwo ners vinden dat hun stad de afgelopen 21 jaar voldoende geboet heeft voor de dramatische gebeurtenis. Deze overtuiging vormt ook een bedreiging voor de plannen van een historische stich ting om met een permanente tentoonstelling (kosten 10 miljoen gulden) de herinnering aan de moord in die stad te laten voort- even. Dè geldinzameling stagneert duidelijk. SAN SALVADOR De "fn wapenstilstand er boven- plannen van de Salvado- guTrrüfa-oTgYnisaUes als legaal raanse president Duarte erkend worden, voor een tweede gespreks- De rechtse zakenwereld is ronde met de leiders van bang dat Duarte misschien toe het verzet zijn gestuit op 231 geven aan de vraag naar verzet van de legertop en het, machtige rechtse blok gebouwde maatsehapp,, in El Salvador. Na de his torische, maar voorname lijk symbolische ontmoe- machtige werkgeversorganisa- ANEP heeft deze week een „vurige en vaderlandslievende ting tussen de twee partij- waarschuwing gepubliceerd, en in La Palma, zou in de ^f"n hfvoikmo 8 j i aanse bevolking met „het tweede helft van novem- slachtoffer mag worden van ber over de voornaamste valse voorlichting", aangezien knelpunten worden ge- ..een adempauze in een mili- sproken. Maar met nog situatie, die op het maar een week te gaan ment.in het voc--4 vóór het einde van® de maand zoekt president risten". Duarte nog steeds koorts achtig naar een onderhan delingspositie die de in stemming van het leger en de rechtse oppositie heeft. het voordeel alleen de terro- HoeWel volgens de Ameri kaanse ambassadeur Thomas Pickering er nu „meer kans dan ooit is" op een tweede ge sprek, is het feit dat er nog steeds over een „kans" wordt gesproken al veelzeggend ge noeg. De leiders van de guer rillagroeperingen FDR/FMLN hebben hun plannen voor de volgende besprekingen al drie weken geleden naar president Duarte gestuurd. Zij stelden daarin voor op 27 november in de hoofdstad San Salvador met de tweede ronde te beginnen, die drie tot vier dagen zou du ren. Een volgende ontmoeting zou dan in december plaats vinden. President Duarte heeft hierop nog niets laten horen. De aar zelende reactie van het leger komt voort uit bezorgdheid over de mogelijkheid van een wapenstilstand. Het leger ge looft op dit moment, dank zij de aanvoer van een aantal Amerikaanse legertranspor- thelikopters, aan de winnende hand te zijn. Volgens hen zou De extreem-rechtse majoor Roberto D'Aubuisson, leider van de Arenapartij, heeft overal in El Salvador leger plaatsen bezocht en zich daar tegen onderhandelingen met de guerrilla's uitgesproken. In maart volgend jaar worden de verkiezingen voor de Nationa le Raad en de gemeentebestu ren gehouden en D'Aubuisson is bang dat Duarte door zijn pogingen vrede te sluiten met de guerrilla's aan populairiteit zal winnen. Aan de andere zijde wordt Du arte door de vakbonden en boeren onder druk gezet, die voorstander zijn van serieuze gesprekken met de guerrilla's. Ook de kerk oefent zware druk uit Volgens de Ameri kaanse ambassadeur Pickering „zal Duarte veel verliezen en weinig winnen als hij zich niet vóór gesprekken met de guer rilla's uitspreekt". Wanneer hij door omstandigeden gedwon gen wordt de besprekingen uit te stellen, zou dit opgevat kun nen worden als een teken dat hij niet in staat is gebleken na zijn verkiezing als president de fundamentele macht van rechts El Salvador te beper ken. JONATHAN STEELE Copyright The Guardian MOSKOU Het besluit van de Sovjet-leiding om de herfstzitting van het centraal comité van de communis tische partij, die gewoonlijk vóór de bijeenkomst van de Opperste Sovjet (parlement) plaatsvindt, te elfder ure af te gelasten, heeft in het Westen alom verbazing gewekt. Volgens diplomaten in de Russische hoofdstad liggen interne politieke conflicten aan de grondslag van dit besluit, dat zonder precedent is. De Opperste Sovjet komt dinsdag in Moskou bijeen. Westerse deskundigen zeggen, dat het besluit erop zou kun nen duiden dat Tsjernenko oppositie ondervindt bij bepaalde voorgenomen veranderingen in de politieke leiding en dat de Sovjetleider op dit moment geen confrontatie met het cen traal comité aandurft. Het is echter ook mogelijk dat onenig heid over de economische politiek zo hoog is opgelopen dat het tot een openlijke revolutie zou kunnen voeren. In het verleden werden tijdens de najaarszitting van het cen traal comité het economische plan en de begroting voor het komende jaar aangenomen, die vervolgens ter goedkeuring aan de Opperste Sovjet werden voorgelegd. Ook werden tij dens deze zittingen de door het Politburo voorgestelde wijzi gingen in de partijtop aanvaard. SEOEL Bij een schietpartij en een Amerikaan liepen ver- aan de grens tussen Noord- en wondingen op. De schietpartij Zuid-Korea zijn vanmorgen ontstond nadat de gids van een drie doden gevallen. De Russisch gezelschap dat de slachtoffers zijn een Zuidkore- Noordkoreaanse kant van het aanse soldaat en twee Noord- grensgebied bezocht, naar koreaanse grenswachten. Zuid-Korea vluchtte. Een Twee andere Noordkoreanen twintigtal Noordkoreaanse mi litairen achtervolgde de man tot in de gedemilitariseerde zone. Daar werd over en weer geschoten, waarbij de drie slachtoffers vielen. De vlucht poging van de man, vermoede lijk een Rus, is geslaagd. ADVERTENTIE bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1984 PER 1991/SOOO open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 27 november vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 januari in 10 jaarlijkse termijnen van 15 januari 1991 af vervroegde aflossing is van 1995 af mogelijk tegen de koers van 103 27 november a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15 januari 1985 kosteloos bij banken en commissionairs Lago- raffinaderij staat te koop voor een dollar WILLEMSTAD Het Ameri kaanse Exxon-concern heeft de olieraffinaderij Lago op Aruba aan de Antilaanse en Venezolaanse overheid te koop aangeboden voor hel symboli sche bedrag van 1 dollar Bij verkoop haalt Exxon echter zijn werkkapitaal uit de raffi naderij, hetgeen neerkomt op een bedrag van 180 miljoen dollar. Dat neeft de Antilliaan se premier, Mana Liberia-Pe ters, op een persconferentie verklaard. De premier noemde het voorstel van Exxon niet realistisch voor de Antillen. „Je kriigt een cadeau dat de volgende dag je nek kan bre ken". Om hel bedrijf na aan koop weer op gang te brengen, zou een bedrag van 180 mil joen dollar nodig zijn. De An tillen kunnen dat niet opbren gen. Toch meent zij dat het voorstel om de raffinaderij voor 1 dollar van de hand te doen een rol kan spelen bij het vinden van een koper voor Lago, dat begin volgend jaar de poorten zal sluiten

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15