NV is bij werkgevers lan verkeerde adres k Ouderen willen weer meetellen rNV: actie loopt als een trein CDA en PvdA op de bres voor literair boek iüi Brinkman wijst extra steun aan club- en buurthuiswerk af CDA kritiseert uitblijven Tabakswet NENLAND/BUITENLAND Eeidóc Souocwit WOENSDAG 21 NOVEMBER 1964 PAGINA 13 aarlijks 160.000 verstuikte nkels: opereren helpt ItTERDAM De verstuikte enkel neemt ongeveer een vijfde van 800.000 sportblessures per jaar voor zijn rekening: 160.000. Door j inspuiten van een contrastvloeistof in het gekwetste lichaamsdeel letsel aan de enkelbanden op de röntgenfoto zichtbaar worden ge- akt en vervolgens operatief worden verholpen. Dit stelt chirurg F. i der Ent in zijn proefschrift over enkelletsel, waarop hij vandaag I de Erasmus Universiteit in Rotterdam promoveert. Van de 732 pa lten met een verstuikte enkel die de arts heeft onderzocht, kon bij met de contrastvloeistof (arthografie) letsel aan de banden worden (getoond. In al deze gevallen volgde een operatie om het euvel te stellen. Drie weken gips deed de rest. Uit het onderzoek bleek dat (ïografie een hoge voorspellende waarde heeft bij het vaststellen enkelbandletsel, namelijk 99 procent. Gemiddeld konden de pa- ten na acht weken weer aan sport gaan doen. Restklachten kwa- bij geopereerde patiënten beduidend minder voor dan bij hen die peratief waren geholpen. enke ten n bij g Conflict RPF loopt hoog op DEN HAAG Het conflict in de tweemansfractie van de RPF in de Tweede Kamer is hoog opgelo pen. Fractievoorzitter Leerling en het andere lid van de fractie, Wagenaar, probeerden gisteren vergeefs tot een oplossing te komen. In een ver klaring zei Wagenaar na afloop van het gesprek met Leerling dat deze helaas niet bereid bleek af stand te nemen van de inhoud van de motie van de kiesvereniging van Leerling (Huizen) waarin het royement van Wagenaar werd geëist omdat Wagenaar de getuigende politiek van de fractie voorzitter in de weg zou staan. Leerling ontkende overigens het bestaan van deze motie, die hij za terdag als „een interne aangelegenheid van de kiesvereniging" aanduidde. Evenmin bleek Leer ling, volgens Wagenaar, bereid afstand te nemen van enkele passages uit een brief van het Federa tiebestuur waarin de onchristelijke houding van Wagenaar op fractievergaderingen zou zijn aange toond. Janmaat levert boekhouding in DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Janmaat (ex- -lid Centrumpartij) heeft gisteren zijn administratie in een grote koffer afgegeven op het hoofdbureau van politie in Den Haag. Hiermee voldeed het kamerlid aan de eis van het bestuur van de Centrumpartij, dat hem beschuldigt van fraude met de gelden die be stemd zijn voor de stichtingen van de partij. Het be stuur van de Centrumpartij wilde vorige week beslag leggen op alle bezittingen van het kamerlid, maar zag daarvan af omdat Janmaat beloofde dat hij zijn hele boekhouding binnen een week zou overhandigen voor controle door de politie en een onafhankelijk accoun tant. Volgens Janmaats advocaat, mr L. van Heijnin- gen, is de beschuldiging van fraude totaal ongegrond. „Hij zou meer weggenomen hebben, 151.000 gulden, dan er ooit in kas gezeten kan hebben". Steun voor werk zoekende vrouwen DEN HAAG Arbeidsbureau s moeten vol gend jaar tien procent van hun geld besteden aan vrouwen die weer willen gaan werken. In totaal gaat het om 35 miljoen gulden. Het geld dient om de arbeidsmarktpositie van vrouwen te verbeteren bijvoorbeeld door hen sollicitatietraining te geven en hen wer kervaringsprojecten. scholingsprojecten en plaatsingsbevorderende maatregelen aan te bieden. Dit staat in een circulaire van het ministerie van sociale zaken en werkgele genheid. Tot de doelgroep horen bij het ar beidsbureau ingeschreven vrouwen die een aantal jaren niet aan het arbeidsproces heb ben deelgenomen en (opnieuw) een betaalde baan zoeken. lUD-MINISTER ALBEDA VEROORDEELT ACTIES: ASTRICHT „Een jgenlijke manier van evoeren". Dat is wat f.dr. W. Albeda, bui- gewoon hoogleraar So- Ü-Economisch Beleid de Rijksuniversiteit i Limburg vindt van de lier waarop de FNV week actie voert. Al- was tussen 1977 en jl minister van Sociale ten in het eerste kabi- Van Agt. De oud-mi- jer is vooral bezorgd Ir het politieke karak- van de acties. „Een po- »ke staking met be- tking tot de sociale ze- heid keur ik zonder er af. Het gaat hier om [erie die in het parle- thuishoort", aldus ida. 'N V-acties zijn gericht te- de verlaging van het zie- Id en tegen de dreigende jng van de uitkeringen, sbkingsacties die deze in het hele land worden jjden, duren in de meeste Wen niet langer dan 24 Met de acties zegt de FNV i druk te willen uitoefenen Ie werkgevers. Doel is ui- te geven aan haar politie- irgernis. Het politieke ka- er van de stakingen was het CNV reden zich er- te distantiëren. >en na het bekend worden de actieplannen van de f lieten de werkgevers in >aven- en metaalsector een [protest horen, omdat ze nden ten onrechte in de te worden betrokken. Al- i steunt dat protest. „De r zit met de acties van week goed fout. Men is p werkgevers gewoon aan Verkeerde adres. Iets wat j de regering gedaan wilt jen, moet je niet willen re- ren door bij werkgevers te staken", vindt Albeda. 8enk dat een politieke sta- maar bij uitzondering in een democratisch be- Het grijpt in in het demo- sch mechanisme en is om zonder meer te ver- elen. Een staking over ar- kvoorwaarden bij ambte- n ligt anders, daar is het s ook de overheid, maar als werkgever". Albeda: „De vakbeweging heeft meer belang bij het oplossen van de problemen met de werkgevers dan bij het uiten van zijn onvrede over het handelen van de regering". Het politieke karakter van de actieweek blijkt ook uit de ad vertenties die de FNV in de dagbladen heeft laten plaatsen. „Die advertentie-actie, dat moeten ze zelf weten, niemand zal dat de FNV kwalijk ne men. Men is dan bezig als poli tieke pressiegroep, en dat récht hebben ze bij de FNV. Ik vind het echter een gevaarlij ke ontwikkeling wanneer het sociaal-economisch gereed schap van „de staking" wordt gebruikt voor politieke pressie. Staken als pressiemiddel is ontstaan uit de sociaal-econo mische verhouding tussen werkgever en werknemer. Zo dra je dat middel gaat gebrui ken om politieke doelstellin gen te bereiken en niemand •kan ontkennen dat het beïn vloeden van de stemming in de Tweede Kamer dat is wordt de grens van het toe laatbare overschreden". Albe- da vindt dat de FNV het sta kingsmiddel beter kan bewa ren voor werkelijke arbeids conflicten met de werkgevers: „Daar is het meer op z'n plaats". Er is, vindt Albeda, gelukkig nog een duidelijk verschil met de Engelse mijnacties. „Daar staakt men zeer langdurig, met als uitgesproken doel de rege ring het leven zuur te maken en zonodig tot aftreden te dwingen, zoals ook met zoveel woorden wordt gezegd. In Ne derland hebben we deze week niet de dwingende politieke staking waarmee men de wil van het parlement wil beïn vloeden, omdat de actie van korte duur is. De FNV-acties hebben een waarschuwend, geen dwingend karakter. Dat geldt als verzachtende omstan digheid. Blijft overeind dat dit niet mijn soort staking is", al dus Albeda. Terrein verloren De vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode, liet deze week blijken dat hij ervan uit gaat dat het kabinet en de werkgevers twee handen op één buik zijn. Met andere woorden: staken tegen de werkgevers is bedoeld om het kabinet te treffen. Bode han teert volgens Albeda een gele genheidsredenering. „Hij weet best dat hij bezig is met een materie die niet thuishoort bij de werkgevers. Ik begrijp ove rigens best waarom de FNV dit doet. De vakbeweging heeft macht op de arbeids markt verloren, het ledenbe stand dunt uit en men heeft de laatste jaren niet zo veel meer bereikt. Waarschijnlijk wil de FNV de leden het gevoel ge ven wel degelijk een actief be leid te voeren". De vakbewe ging heeft volgens Albeda de laatste jaren economisch en politiek veel terrein verloren, een ontwikkeling waaraan hij voorlopig nog geen eind ziet komen. Albeda signaleert een verve lend bijprodukt van de FNV- manier van actievoeren: een verslechtering van de verhou ding tussen werknemer en werkgever, waar niemand mee lijkt te zijn gediend. Sinds 1977 is het niet gelukt tot cen trale akkoorden te komen, hetgeen meermalen heeft ge leid tot ingrepen. „Als werk nemers en werkgevers het op centraal niveau eens zouden worden, kunnen ze de rege ring voor een groot deel buiten de deur houden. Juist het ge brek aan overeenstemming van de laatste jaren heeft ertoe geleid dat de invloed van de partners op de regering is af genomen. Zo komt het dat die maatregelen neemt die indrui sen tegen de wensen van werkgevers en werknemers". „De vakbeweging heeft daar om meer belang bij het oplos sen van de problemen met de werkgevers dan bij het uiten van zijn onvrede over het han delen van de regering. Daar zouden de prioriteiten van de vakbeweging moeten liggen. Het akkoord van 1982 over ar beidstijdverkorting bewijst dat deze gedachte reëel is. Op dit moment komt de FNV niet veel verder dan het bespelen van de publieke opinie. Uit eindelijk zal de regering toch doen wat ze van plan was, met als gevolg dat de onmacht van de vakbeweging nog duidelij ker wordt geïllustreerd", waarschuwt Albeda. ARJEN VAN DER SAR Vervolg voorpagina) HAAG De tweede ac- g tegen de kortingsplan- 'an het kabinet heeft vol de FNV een groeiende iereidheid te zien gege- De lijst van bedrijven gedurende de hele week vorm van protestactie 'orden gehouden is ver- eld van 150 tot 300. De concentreren zich voor- g in het Noorden en in de rdamse haven, ïnden weigerden gisteren gaan op het voorstel van de havenwerkgevers in Rot terdam om te gaan praten over het ziekengeld. De FNV be schouwt het aanbod als een „sigaar uit eigen doos". „We gaan niet onderhandelen over een recht dat we al hebben", aldus een woordvoerder van de Vervoersbond. De acties, zo heèft de FNV eerder duidelijk gemaakt, dienen vooral een politiek doel. De Kamer moet tegen de kabinetsvoorstellen voor kortingen op de sociale uitkeringen stemmen. Havenwerkgever Zeebregts verklaarde gisteren, dat uit ju ridische adviezen is gebleken dat weinig tegen de FNV-ac ties te beginnen valt. De werk geversvereniging SVZ zal dan ook geen juridische stappen te gen de Vervoersbond onderne men. „Kennelijk mag er in Nederland gestaakt worden voor dingen die buiten de in vloedssfeer van werknemers en werkgevers vallen", aldus Zeebregts. Ook de metaal werkgeversorganisatie FME ziet voorlopig af van juridische acties. Morgen zullen personeelsleden van de gemeentelijke vervoer bedrijven in Utrecht en Rot terdam het werk tijdens de ochtendspits gedurende enige tijd stilleggen, zo heeft de Ab vaKabo aangekondigd. Het is dan voor het eerst dat de amb tenarenbond aan de FNV-ac- tieweek meedoet. In Den Haag en Amsterdam zijn geen acties van tram- en busbestuurders te verwachten. Koningin Beatrix werd bij haar aankomst bij de Pieterskerk ontvangen door Leidens burgemeester C. Goekoop en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn. LEIDEN Het club- en buurthuiswerk krijgt geen ex tra steun van de rijksoverheid. Integendeel. De komende ja ren zal het club- en buurthuis werk verder worden gedecen traliseerd en zal de rijksover heid alle bevoegdheden ten aanzien van het buurt- en clubhuiswerk aan de gemeen ten overdragen. Deze bood schap had WVC-minister L.C. Brinkman gistermiddag tijdens een symposium ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het club- en buurthuis werk in de Leidse Pieterskerk. Namens de op het laatste mo ment verhinderde minister Brinkman roemde directeur- A.J. Gijsbers, de inzet van vrijwilligers in het club- en buurthuiswerk. Gijsbers zette uitvoerig uiteen dat het parti culier initiatief in het verleden een belangrijke rol heeft ge speeld bij de totstandkoming van het club- en buurthuis werk. Ook in de toekomst zou er op dit gebied een belangrij ke taak liggen voor het parti culier initiatief. De club- en buurthuizen had den ter gelegenheid van het symposium waarbij gister middag ook koningin Beatrix aanwezig was juist laten weten extra steun nodig te hebben. Het club- en buurt huiswerk zegt met de rug te gen de muur te staan en en voelt zich door de overheid in de steek gelaten op een mo ment dat de maatschappelijke problemen steeds groter wor den. Volgens het club- en buurthuiswerk legt het kabi net Lubbers teveel nadruk op economisch herstel. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer heeft minister Brinkman gisteren tijdens het debat over de WVC- begroting gevraagd de po sitie van het literaire boek zo snel mogelijk veilig te stellen. Zolang de collec tieve verticale prijsbin ding nog niet wettelijk is geregeld, wordt de literai re boekenmarkt bedreigd door stuntverkopen van onder meer supermark ten. In een motie hebben CDA en PvdA de be windsman gevraagd alle steun te geven aan de ac tie van de Franse minister van Cultuur, om ook op Europees niveau de positie van het boek veilig te stellen. Minister Brinkman heeft al eerder een aparte wet aange kondigd, waarin de verticale prijsbinding van het boek zal worden geregeld. Die wettelij ke regeling zal het mogelijk maken, dat voor bepaalde ca tegorieën boeken minimale verkoopprijzen worden vastge steld. Het CDA-kamerlid Beinema heeft de regering in een motie gevraagd, bij het rijksaankoop- beleid en bij het verlenen van opdrachten meer aandacht te schenken aan de fotografie Volgens Beinema wordt de fo tografie nog nauwelijks er kend als een volwaardige kunstvorm binnen de beelden de kunsten. Een meerderheid van de Ka mer bleek het gisteren oneens met de regering, die de ver antwoordelijkheid voor de ba siseducatie (zoals de VOS- en alfabetiseringscursussen) moet verhuizen naar de minister van Onderwijs. Het CDA steunde een motie van PvdA- 'er Worrel, waarin de regering wordt gevraagd deze cursussen binnen het welzijnsbeleid te houden. Zowel CDA als VVD uitten gisteren kritiek op het feit dat minister Brinkman zich in en kele interviews nogal lakoniek heeft uitgelaten over zaken als het parlement, de jeugdigen en het vrijwilligerswerk CDA'er Beinema raadde Brinkman aan het hart niet voortdurend op zijn tong te dragen. Het VVD-kamerlid Dijkstal verge leek de minister met een slechte bokser: buiten het par lement mèt grote mond. maar eenmaal in de ring niet altijd zijn woorden waarmakend Niet alleen gaat de minister, aldus de VVD'er, te slordig met de Kamer om. maar bo vendien blijft hij te weinig achter zijn eigen voorstellen staan en speelt de bal terug naar de Kamer Pleidooi voor Europese voedselbank RIJSWIJK Drs. H. Schel haas. voorzitter van het pro- dukschap voor zuivel, heeft vandaag in de openbare be stuursvergadering van het schap, gepleit voor het instel len van een Europese voedsel bank. voor hulp aan honge rende landen. Deze nieuwe EG-insteling zou volgens onaf hankelijk moeten zijn. „los van „de Brusselse bureaucra tie" en nauw moeten samen werken met de wereldvoedsel- en landbouworganisatie, de FAO De arme landen zouden in de visie van Schelhaas, bij deze instelling aanvragen kunnen indienen zowel voor voedsel hulp voor meerdere jaren, als voor noodhulp. Hulp op lange re termijn zou alleen moeten worden verlend. als de land bouwpolitiek in de betrokken landen verbeterd wordt en voldoende stimulansen in houdt voor een vergroting van de lokale voedselproduktie. „Europa kwam er na de oorlog bovenop, dank zij het Mars hallplan. In feite zou hetgeen ik bepleit op dezelfdse wijze moeten werken als het Mars hallplan. maar nu uiitgevoerd door Europa zelf. Het kan de acute honger in de wereld ver lichten, de landbouw in de Derde Wereld verbeteren, en de wereldeconomie kunnen stimuleren", aldus drs. Schel haas. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-frac- tie vindt dat het ministerie van WVC zich met het almaar uitstellen van de Tabakswet schuldig maakt aan „minach ting van het parlement". CDA-woordvoerster Cornelis- sen noemde het gisteren, tij dens het Kamerdebat over de WVC-begroting, onbegrijpelijk dat een door de gehele Kamer aangenomen motie zo lang op uitvoering wacht. Het Kamer lid zei te vrezen dat op het de partement een „negatieve lob by" bezig is de totstandkoming van deze wettelijke regeling zoveel mogelijk te vertragen. Cornelissen hield de bewinds man voor dat de Raad van State al eind juni advies heeft uitgebracht. Het departement van Economische Zaken is daarentegen pas begin deze maand om advies gevraagd. Een en ander ontlokte bij haar de uitspraak dat getwijfeld moet worden aan de oprechte bedoelingen van het ministe rie. Het is alweer vele maanden geleden, dat de Tweede Ka mer de regering unaniem heeft gevraagd het gebruik van rookwaren (bijvoorbeeld een verbod in openbare gebou wen) zo spoedig mogelijlc r zeTen 1 te dringen. De positie van de niet-roker moet in de visie van de Tweede Kamer wor den versterkt Arrestaties na verstoren rechtzitting AMSTERDAM De politie in Amsterdam heeft vanmorgen negen jongeren vastgezet we gens openlijke geweldpleging bij het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. De arrestan ten worden er onder andere van verdacht een busje van de Rijkspolitie op zijn kant te hebben gegooid. Het busje werd licht beschadigd. Een en ander had te maken met de berechting van een jongeman die nog gevangen zat in ver band met de ontruiming van het kraakpand Singel 114 op 23 oktober Een kleine hon derd sympathisanten van de verdachte verstoorden van morgen volgens de politie de betreffende zitting van de po litierechter De parketpolitie en agenten van de gemeente politie ontruimden de zaal, waarna er buiten relletjes ont stonden. ISKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS UTRECHT Ouderen zitten op de schopstoel. Hun rol in de samenle ving is uitgespeeld; van alle kanten wordt geroe pen dat jongeren het roer moeten overnemen. Ou deren moeten weg. Waarheen? Die vraag moeten ze zelf maar zien te beantwoorden. Aan dat negatieve beeld wil de COSBO, het Centraal Orgaan Samenwerkende Bonden van Ouderen, een einde maken. In de eerste plaats door voort durend te werken aan een mentaliteitsverande ring en verder door het opzetten van acties. Van daag is in de Jaarbeurs te Utrecht een congres ge houden, waarop het troosteloze perspectief van de ouderen, die gis teren nog bejaarden heetten en daarvoor ou den van dagen, van di verse werd kanten be licht. Nederland telt ruim ander half miljoen 65-plussers Een dikke 11 procent van de be volking. Dit aantal neemt elk jaar met duizenden toe, maar de zeggenschap van deze groep blijft minimaal. „Het gaat er niet om, dat ouderen evenredig vertegenwoordigd moeten zijn in de Kamer of in de raadszaal, maar dat ze eerlijke kansen krijgen om er in te komen", aldus de heer GS. Eisen, bestuurslid van de COSBO „Ouderen moe ten weer in de gelegenheid worden gesteld om in de maatschappij te integreren". Tijdens het congres zei mr P J. Blommestijn dat ouderen het materieel beter hebben dan hun lotgenoten in de cri sistijd van de jaren dertig, so ciaal gezien hebben ze het echter veel slechter Volgens Blommestiin moet met argus ogen woraen gekeken naar de regelzucht van de over heid Daaruit is een een be stel voortgekomen, dat het karakter van oververzorging draagt. „Er moet", meent Blommes tijn. „weer eigen initiatief komen, persoonlijke deelne ming aan de dingen die in de van de vier grote steden (180 zetels) zitten hooguit drie 65- plussers". Moeten de bejaarden zich dan maar in een eigen poli- ming aan de dingen die in de tieke partij verenigen? maatschappij gebeuren Dat „Nee", zegt COSBO-bestuurs- brengt ouderen weer in een lid Eisen oondig, „wij willen brengt positie om te knokken voor een bestaan dat menswaardig mag worden genoemd. Nu lijkt het nergens op. Theore tisch gesproken zouden de ouderen recht hebben om 24 Kamerzetels. Gerekend van af 60 jaar zelfs op 33 zetels De werkelijkheid onthult, dat er pas sinds augustus dit jaar iemand van 6a jaar in de Tweede Kamer zit. In de ge meentebesturen is het beeld even desolaat. In de raden ndig, „wij i ons juist niet afzonderen in aparte groepen Dat staat haaks op onze wil tot integra tie met de rest van de bevol king' Op het congres werd ere voorzitter van het COSBO. mr. M P I G. van Thiel, een exemplaar worden aangebo den van het boek „Hoezo te oud", waarin dertien beken de Nederlanders hun visie geven over het ouder wor-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13