f j Buurtwachten in VS succesvol tegen misdaad Russen manipuleren met SS-20 raketten Britse militante dierenbeschermers winnen terrein CeidaeSoutant Grijpgrage werkster: ook nog 1 wc-bril Mexicaanse minister sluit sabotage uit Twee giftige repen gevonden ONDER INVLOED VAN NEDERLANDS BESLUIT? 4 IsSTm ^EGON AGIJ 62.90 298.50 BUITENLAND WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 Baskische leider bij aanslag dood LBAO De Baskische politicus oLmti Brouard is gisteren voor zijn kantoor in Bilbao door een onbe-. kende doodgeschoten. Brouard was lid van het bestuur van de Herri Batasuna, de politieke vleugel van de Baskische onafhankelijkheidsbe weging ETA-militair. Hij was voorts lid van het autonome parle ment van Baskenland. De extreem rechtse organisatie GAL heeft' in telefoongesprekken met enkele Baskische media de verantwoorde lijkheid voor de aanslag opgeëist. Deze terreurorganisatie heeft sinds haar oprichting in december 1983 al tien aangeslagen gepleegd. „Gouden handen" Het Westduitse fotomodel Gigi Konen heeft volgens kenners dr fraaiste handen van de Bondsrepubliek. Niet alleen de fraaiste, maar ook de duurste. Want voor een dagje showen van ringen en andere sieraden vraagt zij bedragen tussen de 1000 en 3500 gulden. Voor het slapen gaan zet zij haar handen in de vette crème, en trekt vervolgens nachthandschoenen aan DORKING Mana Unsworth was dertien jaar lang werkster in een Engels hotel en in die jaren, zo vernam de rechtbank van Dorking, stal zij: Vijf kristallen kroonluchters, 426 handdoeken, zo'n vijftien honderd vorken, lepels en messen, 27 kilo suikerklontjes, 1 op vouwbaar ledikant, 180 slopen, 236 lakens, 283 rollen toiletpa pier, 13 koffiezetapparaten, 41 kroezen, 10 ketels, 1 koffer vol antiek, 60 asbakken, kilo's boter, bloempotten, zeep en 1 wc-bril. Niemand had wat in de gaten tot dat twee collega's eens in de tas keken die Maria in haar auto wilde zetten. Zij vonden levensmiddelen uit de voorraadkast. De politie ging bij Maria thuis kijken en daar stond alles netjes en ongebruikt opgestapeld. „Zij heeft een moeilijk leven gehad en twee mis lukte huwelijken", voerde haar advocaat aan. De vrouw moet van de rechter 130 pond sterling schadevergoeding betalen en heeft een proeftijd gekregen van drie jaar. Groenen in Hessen breken met SPD WIESBADEN Na vijf maanden is er een einde gekomen aan de eerste „rood-groene coalitie" in de Bondsrepubliek. In de deel staat Hessen hebben de Groenen besloten de minderheidsregering van SPD-premier Bor- ner niet langer te steunen. De prille vrijage tussen de linkse partijen is gestrand op de verdere ontwikkeling van kernenergie. De Groenen weigeren akkoord te gaan met de uitbreiding van een nucleaire opwerkingsfa briek. De man die het meeste van de gebeur tenissen in Hessen profiteert is bondskanse lier Kohl. De SPD kan alleen aan de macht komen door een verbond met de nog steeds sterk groeiende Groenen. Na de ontwikkelin gen in Hessen ligt een nieuw „rood-groen verbond" niet direct in het verschiet. Tweede transplantatie kunsthart op komst LOUISVILLE In de Verenigde Sta ten wordt gewerkt aan de voorberei ding van de tweede transplantatie van een kunsthart. Dr. William De vries, die in december 1982 het eerste kunsthart inplantte bij de tandarts Barney Clark, verklaarde gisteren dat hij en zijn me dewerkers van de hartkliniek in Louis ville een tiental kandidaten hebben ge selecteerd. Hartspecialisten zijn van mening dat het team van dr. bevries ditmaal beter is voorbereid door de er varingen met Clark, die 112 dagen met een kunsthart in leven bleef. Men be schikt nu over een verbeterd exem plaar van een dergelijk orgaan. Ook de compressor is sterk gemoderniseerd. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON In de discussie in Nederland over burger- en buurt wachten is niet voor niets verwezen naar de Vere nigde Staten als het land waar dergelijke groepen met redelijk succes en op maatschappelijk aan- vaardbare manier functio- oj-neren. In Amerika heten ze „neighbourhood watch- clubs", letterlijk vertaald betekent dat „buurtuit- kijkclubs". In de periode tussen 1978 en 1980 zijn ze overal in het land als pad destoelen uit de grond ge rezen. Het waren de jaren waarin de misdaad in de VS een absoluut hoogte punt bereikte. sen Inmiddels heeft het land enke le jaren ervaring met de buurtwachten en gemeentebe sturen en politie spreken over al van een succes. Het recht streekse verband is moeilijk te Wijzen, maar een feit is dat 'ji',20 "4i in de VS sedert 1982 een *9o70 duidelijke teruggang in de 4.8 m/sdadigheid voordoet. In 1983 daalde het aantal geweld misdrijven met een landelijk gemiddelde van 10 procent. In *ie buurten waar burgerwach ten functioneren was volgens de nationale raad voor mis- daadpreventie sprake van een 36.oo| daling van 40 tot 50 procent in het aantal inbraken en zo'n 20 procent in het aantal geweld- 4Ï!1 plegingen op personen (moord 179 en overvallen). Intussen leeft éen op de zes Amerikanen in een buurt waar een anti-misdaadwacht actief is. In grote steden neemt het aantal ervan nog altijd toe. In de hoofdstad Washington DC (ruim 600.000 inwoners) is thans liefst 30 procent van alle huishoudens op een of andere wijze betrokken bij een project ter voorkoming van misdaad. Roy Burton is een van de twintig politiefunctionarissen die zich in de stad Washington speciaal bezighouden met het organiseren van de preventie. Hij zegt: „We hebben in 1981 een gemeentelijke campagne gelanceerd, waarin we de be volking hebben aangespoord buurtwachten te vormen. Daar is massaal op gereageerd. Meestal kwamen er per wijk zo'n tien tot dertig mensen bij elkaar. Daar stuurden wij dan een van onze specialisten op af. Die gaven de bewoners drie adviezen: geef alle waardevol le persoonlijke bezittingen een persoonlijk merkteken; spoor iedereen aan om zijn huis be ter te beveiligen en benoem een soort leider van de buurt wacht, die de oplettendheid van de buurtbewoners coördi neert en stimuleert, eventueel met behulp van een speciaal buurtblad. Geen risico De vorm van „uitkijken" en „oplettend zijn" wordt volledig aan de bewoners zelf overgela ten, maar men mag nergens meer doen dan alleen maar kijken. Hoewel ook iedere burger in de VS het formele recht heeft een andere burger, die op heterdaad wordt be trapt, aan te houden, spoort de politie iedereen aan zelf geen actie en dus geen risico te ne men, maar direct de politie te waarschuwen. De buurtwach ters blijven gewone burgers die in Washington geen wa pens mogen dragen. Voor de buurten waar een wacht actief, is stelt de ge meente speciale verkeersbor den ter beschikking. Daarop staat een „onguur type" afge beeld en in grote letters ver meld: „Waarschuwing. Buurt wacht actief. Deze gemeen schap meldt elke verdachte ac tiviteit onmiddellijk aan de po litie". Soortgelijke borden ziet men overal in de VS waar preventieclubs functioneren. In sommige buurten in Was hington is helemaal geen spra ke van zichtbare preventie-ac tiviteit. Iedereen is een beetje oplettender dan vroeger. In andere wijken is er de af spraak om beurtelings 's a- vonds en 's nachts een paar keer met de auto door de wijk te rijden. In het noordoosten van de stad, waar van relatief veel misdaad sprake is, heeft men de zaken krachtiger aange pakt. Men rijdt er met speciaal herkenbare auto's rond, die beschikken over telefoon en een eigen, permanent bemand „commando-centrum". Maar ook hier geldt: geen wapens en alleen maar buurtbewoners zelf als deelnemers. Volgens Roy Burton doen zich opmer kelijk weinig excessen voor. Hij kent geen voorbeelden van potentiële misdadigers die zichzelf als buurtwachter aan bieden met het oogmerk er misbruik van te maken. „De wachten staan onder sterke so ciale controle. Mensen die graag geweld gebruiken wor den niet door de anderen geac cepteerd. En wie misbruik maakt van bijvoorbeeld de we tenschap dat de bewoners van een huis op vakantie zijn, maakt zichzelf meteen tot de eerste verdachte". Verdere samenwerking Een woordvoerder van de na tionale raad voor misdaadpre ventie wijst op verderrijkende positieve gevolgen van de buurtwachten. „We zien dat mensen ook op andere terrei nen samen gaan werken. Er ontstaat bijvoorbeeld samen werking tussen bewoners, po litie en sociale diensten. Men komt dank zij de buurtwach ten op het spoor van kinder en vrouwenmishandeling. Men ontdekt dat veel crimina liteit wordt gepleegd door aan drugs verslaafde jongeren uit de eigen omgeving. Men raakt als buurt meer betrokken bij zulke problemen, omdat men ze zelf heeft opgespoord. In steden als New York en Chi cago hebben vroegere jeugd bendes zich omgevormd tot buurtwachten. Zij voelen zich nu beschermers van de ge meenschap en een verlengstuk van de politie. Vaak houden ze speciaal bejaardenwoningen in de gaten. Goede begeleiding van en samenwerking met de politie moet ervoor zorgen dat de jongeren niet eigenmachtig gaan optreden tegen verdach ten", aldus de woordvoerder. Hij zegt dat de grootste proble men zich voordoen in buurten met een zeer hoge misdadig heid. Dat zijn de waarachtig a-sociale wijken, waar van enige gemeenschapszin geen sprake is. Meer nog dan de ar- mengetto's gaat het daarbij om „doorstroom-wijken" met goedkope woningen waar mensen op zoek naar iets be ters maar korte tijd blijven wonen. In een aantal steden zijn jeugdbendes omgevormd tot een soort burtwachten. Op de foto twee leden van de „Guardian Angels", de voormalige jeugdbende die tegenwoordig in de metro van New York een oogje in het zeil houdt. Een massagraf in Mexico-stad voor de slachtoffers van de enorme gasontploffingen en -branden van afgelopen maandag. In dit graf liggen vooral kinderen. MEXICO-STAD De Mexi caanse minister van energie, Francisco Labastida, heeft uit gesloten dat sabotage de oor zaak is geweest van de ont ploffingen van afgelopen maandag in een gasopslagsta- tion in het noorden van Mexi co-stad. De ontploffingen en daarop volgende branden heb ben, aldus het Mexicaanse Rode Kruis, aan 305 mensen het leven gekost. Meer dan 3.000 personen zijn gewond ge raakt Volgens minister Labas tida wijst alles er op dat het weglekken van een hoeveel heid vloeibaar gas in een par ticulier bedrijf de inleiding vormde tot de ramp. Overi gens zal het dodencijfer de ko mende dagen waarschijnlijk verder stijgen, omdat veel ge wonden er slecht aan toe zijn. Hoeveel mensen dakloos zijn geworden, is nog niet vastge steld. In de verwoeste sloppen wijken rond het opslagstation wordt overigens nog steeds naar slachtoffers gezocht. Het leger heeft het gebied afgezet om plunderaars tegen te nou- den LONDEN Een brand bom in een hondenfokke rij. Een viswedstrijd waar bij de deelnemers met ste nen worden bekogeld. Meer dan 100 aanslagen op slagerijen en huizen van onderzoekers die met dieren experimenteren. Het zijn allemaal voor beelden van de wijze waarop in Groot-Brittan- nië militante groeperin gen die opkomen voor de rechten van dieren naar buiten treden. Het jongste wapenfeit was het dreige ment met de vergiftigde Mars-repen. Intussen ver liest de de traditionele dierenbescherming steeds meer terrein. Het Britse Dierenbevrijdings front werd in 1976 opgericht. Ronnie Lee, de publiciteits- man van het front, is een van de weinigen die zijn identiteit niet verborgen houdt. Hij heeft al tweemaal een gevan genisstraf uitgezeten na het bevrijden van dieren uit labo ratoria en is te bekend om nog verder aan de acties deel te nemen. „Het is heel redelijk om meer waarde te hechten aan het le ven van een onschuldig dier, dan aan het leven van iemand die zijn dag doorbrengt met het martelen van hulpeloze wezens. Daar is niets fouts aan", aldus Lee. Hij voegt hier echter aan toe dat het tegen de principes van het front is, om dierenbeulen serieus te ver wonden. Het front heeft weinig op met de traditionele dierenbescher mers. „Die beweging bestaat al tientallen jaren, maar werkt niet erg doeltreffend. Alleen door directe acties kun je iets bereiken". In een circulaire van het front, „Bevrijding door Vernietiging", wordt de dierenbescherming ervan be schuldigd geobsedeerd te zijn door het principe van geweld loosheid. De circulaire haalt ook voorbeelden aan van een slager, die zijn zaak met een §eweer tegen het front verde- igde, en van een pluimvee houder, die vorig jaar tijdens een actie daadwerkelijk op le den van het front schoot „Wanneer dierenbeulen wa pens gaan gebruiken, dan mo gen de dierenbevrijders zich minstens met gelijke wapens uitrusten". Naast het Dierenbevrijdings front zijn er nog enkele klei nere organisaties, die opkomen voor de rechten van de dieren. De Vereniging van Saboteurs van de Jacht telt zo'n 5.000 le den. De acties van de vereni ging zijn in principe geweld loos. Maar sommige leden ge loven niet meer dat er via de wetgeving iets tegen de jacht gedaan kan worden en hebben een eigen groep opgericht. „Het is tijd voor een nieuwe aanpak. Het is tijd om terug te veenten", aldus de afgescheide groep. Volgens Colin Lewis, penningmeester van de Sabo teurs van de Jacht, zijn „die mensen gefrustreerd, omdat we worden geschopt en met een rijzweep afgeranseld". On der cle voorvechters van de dierenrechten wordt de kloof tussen de aanhangers van vreedzame en militante acties intussen steeds breder. Vol gens woordvoerder Lee van het Dierenbevrijdingsfront komt de recente roep om poli- tie-optreden tegen de militante acties te laat „Men dacht eerst dat we een stelletje exentrie- LONDEN De Mars-re pen die eind vorige week naar de BBC en de Sunday Times waren gestuurd, als bewijs voor het dreige ment van het Britse Die renbevrijdingsfront dat het talrijke repen zou heb ben vergiftigd, blijken in derdaad ingespoten met gif. Volgens de politie be vatten de repen alphakil. een middel aat alleen ge vaarlijk is als het in grote hoeveelheden wordt ge bruikt. De speurtocht naar vergiftigde repen in de winkels heeft tot nog toe gien resultaat gehad. Het ierenbevrijdingsfront heeft inmiddels verklaard dat het verder geen repen met gif heeft ingespoten kelingen waren en dat onze beweging vroeg of laat vanzelf dood zou bloeden. Maar we zijn alleen maar geeroeid. Tus sen mei en september hebben we meer dan 250 acties uitge voerd. En we zullen nog meer moeten ondernemen, wanneer we ons doel van een totale die- renbevrijding willen berei ken". Copyright The Guardian (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Sovjet- -Unie manipuleert met het aantal direct inzetbare SS-20-raketten. Het wordt niet uitgesloten geacht dat dit het gevolg is van het Nederlandse juni-besluit om 48 kruisraketten te plaatsen als het aantal SS-20-raketten op 1 no vember 1985 groter blijkt te zijn dan 378. Dat werd gisteren door twee NA VO-bronnen veronder steld. Aan het slot van een vergade ring van de speciale overleg groep van de NAVO in Brus sel zei een hoge Amerikaanse functionaris: „Het laatste jaar aantal SS-20-bases in één en kel jaar sinds de ontwikkeling van de SS-20 in 1977". Maar hij voegde eraan toe, dat een aantal van deze bases (14 stuks in totaal) nu bestemd lijkt te worden voor de experimente le. intercontinentale SS-25, waarmee de VS kan worden bereikt. Over het aantal aan wezige SS-20-raketten zei de Amerikaan: „Er zijn er aan zienlijk meer dan de 378 die we sinds december kennen. Officieel houden wij echter nog aan die 378 vast". Hij sloot niet uit dat door het geschuif met bestemmingen voor de nieuwe Sovjet-bases het zal kunnen gebeuren dat er op ze kere dag minder dan 378 ge plaatst blijken te zijn. Hij wees er op dat het operationeel ma ken van een SS-20-raket slechts een kwestie van uren is. Minister van Buitenlandse Za ken Hans van den Broek, die gisteren in Brussel was voor EG-overleg, wilde niet ingaan op de vraag of plaatsing dan wel de voorraad aan SS-20-ra- ketten de uiteinelijke beslis sing van Nederland op 1 no vember 1985 zal bepalen. „Als er op 1 november 1985 aspec ten zijn, die voorbijgaan aan de geest van ons besluit dan is het tijd genoeg om daarover te discussieren". De Sovjet-Unie gaat intussen ook door met het vervangen van de FROG-raket door de meer accurate SS-21 in Oost- -Europa. Over het plaatsen van Pershing 2- en kruisraket ten aan NAVO-zijde zei de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Dob bins dat er volgens schema wordt geplaatst. Volgens het Dubbelbesluit van 1919 moet de plaatsing van de 572 mid dellange afstandsraketten voor 1988 voltooid zijn. Sjtsjaranski onvindbaar DEN HAAG De in de Sov jet-Unie tot 13 jaar gevange nisstraf en strafkamp veroor deelde joodse dissident Anatoli Sjaranski is sinds een maand spoorloos. Dit heeft het Sohda- riteitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie vernomen van Sjaranski's vrouw Avital. Avi- tal heeft van de moeder en zus van de dissident, die beiden in de Sovjet-Unie wonen, bericht gekregen dat Anatoli Sjaranski sinds zijn overplaatsing van een gevangenis naar een straf kamp onvindbaar is en dat de Sovjet-autoriteiten weigeren te onthullen waar hij zich mo menteel bevindt W//W 5TÊA/EMMCtati Kirkpatrick wil aftreden NEW YORK De Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, mevrouw Jeane Kirkpatrick, heeft aan gekondigd aat zij eind decem ber wil aftreden. Maar de 58- jarige diplomate heeft haar ontslagbrief nog niet bij presi dent Reagan ingediend. Kirk patrick werd de afgelopen we ken herhaaldelijk genoemd als mogelijke opvolgster van George Shultz (Buitenlandse zaken) of van Robert McFarla- ne (president Reagans nationa le veiligheidsadviseur). Beiden zouden echter in hun functies aanblijven. Vol mei allerlei nieuwtjes. Over 15 vakantie parken ln Nederland en Duitsland Over fijne bungalows en ruime kampecrplaatscn En over allerlei leuke aanbiedingen en anangementen (óók met Kerst en Oud en- Nieuw!) Vul gauw de bon In of bel in kantooruren naar AEGON VakantielIJn 070 -523141

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11