Raad Leiderdorp verontrust over voortgang bouw oude Dillenburg V CDA NU OOK VOOR SUBSIDIE AAN JAC s.adeibëft college „Leerlingen hebben niet door dat dit een vrij strenge school is Natuurbeschermers in beroep tegen bouw huis prinses 4( Vi Toerisme nog steeds onderzocht ,DE HORSTEN WEL AANGETAST DOOR LANDHUIS' LEIDEN/REGIO Eeicbe (EWuwt DINSDAG 20 NOVEMBER 1984 PAGINJ EIC Gouden speld voor C.P. Hoogeveen STOMPWIJK De heer C.P. Hoogeveen uit Stompwijk is onderscheiden met de gouden erespeld van de LTB. Dit in verband met het feit dat hij 25 jaar lang secretaris-penningmees ter is van de afdeling Stompwijk van de LTB. De speld werd afgelopen vrijdag uitgereikt door de heer Koop, lid van het hoofdbestuur van.de LTB-Haarlem, de overkoepelende organisatie. Dat gebeurde tijdens een eucharistieviering in de Laurentiuskerk. Na afloop volgde nog een bijeenkomst in het Blesse Paard en een huldi ging door fanfare Juliana. Het is de derde keer in de geschiedenis van de LTB-Stompwijk dat de speld wordt uitgereikt. De heer Hoogeveen is behalve secretaris-penningmeester voorzitter /an de ledenraad van de Melkunie, voorzitter van de Stichting Dorpskern en sinds 20 jaar voorzitter van de Dragersvereniging. NOORDWIJK De uitslag van de toerisme-enquête onder be zoekers en ondernemers van Noordwijk zal zeker een maand la ter komen dan was verwacht. Nu hoopt men op zijn vroegdt be gin januari de reslutaten te hebben. De uitkomsten van de toe risten-vragen worden namelijk gekoppeld aan die van de onder- Zowel de voorzitter van de Noordwijkse Ondernemers Vereni ging (NOV), L. Korbee, als burgemeester mr. J.M. Bonnike heb ben gisteravond een dringend beroep op alle plaatselijke onder nemers gedaan toch mee te werken aan de toerisme-enquête. Gistermorgen waren, ondanks herhaalde bezoeken en oproepen, slechts 170 van de 392 dertig meer dan een week terug ingevulde vragenformulieren ingeleverd. „Het is droef dat wij zelf om een onderzoek en een goed beleid op dit gebied vragen, maar dat de ondernemers te beroerd zijn om het in te vullen", aldus Korbee. De inzendtermijn sluit 24 november. De Kuip verdacht van paracommercie NOORDWIJK De gemeente zal onderzoeken of de contrac ten tussen de gemeente en de pachter van het buffet van De Kuip worden nageleefd. Dat heeft burgemeester mr. J.M. Bonni ke gisteravond toegezegd tijdens een vergadering van de Noord wijkse Ondernemers Vereniging (NOV). Bij enkele ondernemers leeft de vrees dat een en ander uit de hand zal lopen. De geruchten gaan dat in het dorpshuis na de verbouwing geregeld bruiloften en feestjes zouden worden ge houden zodat de plaatselijke horeca dus oneerlijke concurrentie zou worden aangedaan. Volgens burgemeester Bonnike heeft voorzitter Van Leeuwen van het Kuip-bestuur bezworen dat dat niet zo is. „Bovendien zijn om de exploitatie beter te krijgen iets meer commercie en een efficiëntere buffetvoering nodig". NOV- voorzitter L. Korbee zei over de pachter dat die in feite een soort collega is, „maar als het waar is dat de gemeente gesubsi dieerde verenigingen en instellingen min of meer dwingt naar De Kuip te gaan, wil ik u oproepen voortaan uw feestjes en bruiloften bij collega's te vieren". WV Katwijk neemt afscheid van voorzitter KATWIJK Mr. J. van der Plas heeft gister avond officieel afscheid genomen als voorzitter van de VVV. Dat gebeurde tijdens de najaarsle denvergadering van de vereniging. Van der Plas heeft ruim 32 jaar lang een bestuursfunctie binnen de VVV bekleed en zei van mening te zijn dat zijn vertrek al te lang is uitgesteld. De heer Van der Plas werd gisteravond be noemd tot ere-lid van de vereniging. In de o- pengevallen bestuursfunctie werd de heer H. van Mierlo, inspecteur van het onderwijs en raadslid voor D'66/Gemeentebelangen, be noemd. Het is de bedoeling dat hij over één a twee jaar de voorzittershamer overneemt. Tot die tijd berust de leiding van het bestuur in handen van de heer G. Verheule, tot voor kort de penningmeester. LEIDERDORP Leider dorp dreigt voor de twee de maal met een onvol tooid bouwwerk van pro jectontwikkelaar Van der Heijden BV uit Woerden te worden geconfronteerd. De gemeenteraad toonde zich gisteravond veront rust over uitblijvende bouwactiviteiten aan het voormalige bejaardencen trum Dillenburg langs de Mauritssingel. Van der Heijden die ook al verant woordelijk is voor wat wel het „palendorp" naast Mu- zenhof wordt genoemd, had in mei dit jaar al moe ten beginnen met de ap- partementenbouw op de plaats van de oude Dillen burg. Wethouder A. H. Meerburg (CDA) moest erkennen, dat de gemeente geen middelen heeft om tegen Van der Heijden op te treden. Het was het CDA- raadslid J. Tieken die de zaak aanzwengelde naar aanleiding van het voorstel een stuk grond te ruilen om extra par keerplaatsen langs de Maurits singel en de Wilhelminastraat mogelijk te maken. Tieken had zo zijn twijfels over de goede bedoelingen van Van der Heijden. Hij wist te vertel len dat kandidaatkopers die bij Van der Heijden om inlichtin gen vragen met een kluitje in het riet worden gestuurd. „College doe er wat aan. Wij hebben echt geen behoefte aan nog eens een monument als Palenstein in Leiderdorp", zo stelde Tieken. Ook de raadsleden R. Stam (D '66) en W. Scheffer (VVD) spraken hun verontrusting uit. Meerburg deelde de raad mee door de snelheid waarmee Van der Heijden begin dit jaar wilde gaan bouwen te zijn overrompeld, waardoor bij de afgifte van de bouwvergun ning geen termijnen zijn ge steld. De gemeente kan slechts teruggrijpen op de bouwveror dening waarin is geregeld dat drie jaar na afgifte van een bouwvergunning een bouw werk glas- en waterdicht moet zijn. „Een onbevredigende si tuatie", zo moest Meerburg spijtig vaststellen. „Het zal ons niet zo gauw meer overko- Plakverbod Burgemeester M. A. van der Have, die bestuurszaken in zijn portefeuille heeft, moest een tweetal artikelen terugne men. Het eerste betrof het zo genaamde plakverbod. De raad had niet zozeer bezwaar tegen het strafbaar stellen van het illegaal aanbrengen van aanplakbiljetten als wel tegen de mogelijkheid diegene te straffen die met kwade bedoe lingen zich met plakspullen op de openbare weg bevinden. Met name de raadsleden J. den Boeft (CDA) en J. de Waard (VVD) zagen niets in een bepaling waarvan de be wijslast moeilijk te leveren valt. Ook vonden zij dat de persoonlijke vrijheid van de burger in het geding was. De tweede bepaling betrof een aantal artikelen waarop bij overtreding een hechtenis van ten hoogste twee maanden en een maximale geldboete van 5.000,- kan worden gesteld. Aan een dergelijke strafbe dreiging stelt degene zich bloot die een winkelwagentje buiten de naaste omgeving van Win kelhof vervoert. Dat het VVD- raadslid R. Klerks te ver. Hij wilde deze eerste uitgebreid in de commissie bestuurszaken behandeld zieri. De raad wil ook duidelijkheid hebben over de financiële situ atie van de Hollandsche Tuyn. A. Roest (CDA) en W. Schef fer (VVD) vroegen hier in dringend om. Zij hadden moei te met het feit, dat het culture le centrum niet aan zijn ver plichtingen kon voldoen wat betreft de betaling van de ren te en aflossing voor het geres taureerde pand aan de Hoofd straat. „Kunt u voorkomen dat het aanspreken van de ge meentelijke garantie een jaar lijks terugkerend ritueel wordt", wilde Roest weten. Wethouder I. Gehner (VVD) beloofde de raad begin vol gend jaar met een overzicht van de financiële situatie van de Hollandsche Tuyn te ko men. KATWIJK Voor het eerst in het vijfjarig bestaan lijkt het Jongeren Advies Centrum (JAC) af te stevenen op ge meentelijke subsidie. Een meerderheid van de raadscom missie voor vorming, zorg en personeelszaken ging gister middag akkoord met een fi nanciële bijdrage voor het JAC, inclusief een tweetal CDA-vertegenwoordigers die bij deze vergadering aanwezig waren. Het was met name deze grootste fraktie die, mét SGP en RPF, subsidiëring van het JAC altijd heeft tegenge houden. Dat het CDA zich nu wel ach ter de werkwijze van het JAC kan scharen heeft alles te ma ken met de concessies die het adviescentrum aan de meer derheid van de gemeenteraad heeft gedaan. Na langdurig in tern beraad heeft men voldaan aan de eisen die in januari van dit jaar werden vastgelegd in een CDA-motie, alweer onder steund door SGP en RPF. Het meest essentiële hiervan was het nauwkeurig beschrijven van de werkwijze in het huis houdelijk reglement en de in stelling van een beroepsinstan tie die het functioneren van het JAC toetst en zonodig de medewerkers naar huis kan sturen. Deze beroepscommissie bestaat nu uit drie leden (een jurist, een professionele hulpverlener en een vrijwilliger) en wordt samengesteld tijdens een over legvergadering waarbij verte genwoordigers van het advies centrum bijeenkomen met de zogenaamde tweede lijn (de in stanties waarnaar doorverwe zen wordt). Over de namen van de leden die in deze com missie zitting hebben zal ad vies worden ingewonnen bij het college van B. en W. Vertegenwoordigers van de CDA-fraktie gaven gistermid dag te kennen hiermee vol doende waarborgen te zien in een goed functioneren van het JAC, al wilde één lid van de fraktie, de heer T. van der Plas, dat nog een klein stapje verder werd gegaan door ook vast te leggen dat steeds de ou ders bij de hulpverlening wor den betrokken. In de praktijk functioneert dat momenteel al zo maar wil het JAC zich, met het oog op eventuele uitzonde ringsgevallen die zich kunnen voordoen, hier niet specifiek aan binden. De overige twee CDA'ers, de heer A. van der Plas en wethouder W. van der Plas, tilden hier niet zo zwaar aan. De houding van SGP en RPF werd gistermiddag door de CDA-raadsleden overigens merkwaardig genoemd. De twee ondertekenaars van de .januari-motie" houden vast aan hun bezwaren tegen het JAC, ook al heeft men vol daan aan de eisen van destijds. Beide partijen verwoorden die bezwaren als „levensbeschou welijk" en „etisch" van aard. Rector drs. R.R.J.M. Bocxe vón het Wassenaarse Adelbert College: „Het opvoeden in normen en waarden is een belangrijke taak voor onze scholengemeenschap". WASSENAARS S. ADELBERT COLLEGE BESTAAT DERTIG JAAR WASSENAAR „Er wordt van onze scholen gemeenschap altijd ge zegd dat er veel sfeer heerst. Dat wekt dan al snel de suggestie dat het S. Adelbert College niet zo'n strenge school is, en dat is dan wel een ver keerd beeld. In feite is het Adelbert College een vrij strenge school. Al leen hebben de leerlin gen dat zelf niet door". Dit zegt rector drs. R.R.J.M. Bocxe van het Wassenaarse Adelbert College, dat van woens dag tot en met vrijdag een driedubbel jubileum viert. De nog immer katholieke scholengemeenschap voor mavo, havo en vwo bestaat dertig jaar, terwijl eerste man Bocxe vijfentwintig jaar aan het onderwijs is verbonden. Daarbij komt nog dat hij pre cies tien jaar rector van deze school is. Voor zijn komst naar Wasse naar was de heer Bocxe leraar Frans bij een Voorburgse scholengemeenschap. „Iedere leraar krijgt tegen z'n veertig ste het idee om eens wat an ders te doen. En dat is in het onderwijs toch wel een groot probleem, er zijn weinig car rièremogelijkheden. Ik heb ik 1974 gesolliciteerd bij het Adelbert, en werd, ondanks mijn beperkte bestuurlijke er varing aangenomen als rector. Op zich is dat uniek, omdat meestal de keus op conrecto ren valt bij de benoeming van een nieuwe rector", zegt Boc xe, gezeten in een comfortabel werkvertrek op de begane grond van het grote gebouw in Wassenaar-Noord. Barak Het gebouw van het Adelbert College is een verhaal apart. Tegenwoordig gaan de ruim 1100 scholieren naar een uit 1978 daterend gebouw aan de Deylerweg. Het is groot en zeer fraai, maar net niet groot genoeg. Vandaar dat er een barak naast is geplaatst, waar een klein gedeelte van de les sen wordt gegeven. Die barak is eigenlijk een overblijfsel uit het nabije verleden. Van 1954 tot 1978 heeft het Adelbert vele barakken ge had aan de Wiegmanweg in Wassenaar centrum. Rector Bocxe: „Dat was uniek, twin tig jaar barakken. Het is twee ledig uniek, niet alleen van wege de lange tijd, maar ook door het feit dat die barakken het Adelbert nooit kwaad hebben gedaan. Er ging een positieve invloed van uit op de sfeer, en het heeft nooit de toeloop van leerlingen belem merd. Leerlingen vonden dat natuurlijk heerlijk, die barak ken, want een erg strenge controle was natuurlijk niet mogelijk". „Wat leerlingen toen zeiden over de gezelligheid, zeggen de leerlingen van nu in het nieuwe gebouw ook. Dat komt voor een deel doordat wij de aula altijd openstellen voor de leerlingen, terwijl deze op andere scholen alleen wordt gebruikt voor theater en toespraken". Volgens rector Bocxe, die er eerder uit ziet als manager bij een oliemaatschappij dan als onderwijsman, heeft „zijn" scholengemeenschap nog steeds een duidelijk katholiek imago. „In de jaren vijftig was het vanzelfsprekend dat ka tholieke ouders hun kinderen naar een katholieke school stuurden. Sinds de jaren zestig is dat wel veranderd, omdat zowel in de katholieke kerk als op katholieke scholen een en ander is veranderd. Ik merk dat onze school op het kerkelijk vlak nog steeds veel kan betekenen. En dan denk ik met name aan de sfeer op school, het omgaan met el kaar. Opmerkelijk is ook dat circa een kwart van onze leerlingen uit protestant- christelijke gezinnen komt en het op onze school goed kan vinden". Sfeer De sfeer is bepalend voor een school, vindt de heer Bocxe, gesteld dat de resultaten van de leerlingen op een goed ni veau zijn. En ook daarmee zit het goed, het aantal geslaag den beweegt zich op het lan delijk gemiddelde, en de cij fers op de eindlijsten zijn ho ger dan de landelijke gemid delden. Onder de leraren van middel bare leeftijd van het Adelbert zijn net als overal wel uitval lers. Dat heeft niets met de sfeer op een school te maken. Volgens de rector is het over heidsbeleid hier debet aan, door de arbeidstijdverkorting voor leraren te vertalen in vervroegde uitdiensttreding voor de leraren boven de vijf envijftig jaar: „Maar ook de leraar van 50 kan behoefte hebben aan een taakverlich ting. Want het geeft spanning, er wordt op salarissen gekort, en de status van leraar wordt aangetast". Gevraagd naar zijn visie op de toekomst voor zowel de school als zichzelf zegt de heer Bocxe: „Ik ben landelijk goed ingevoerd, wat betreft onderwijs. Voor mij is geble ken dat het Adelbert College zeker nog niet toe is aan een vorm van middenschool. Die plannen staan nu wel stil, maar het gaf wel een hoop spanning onder het onderwij zend personeel. Daarnaast zie ik in het opvoeden in normen en waarden voor de scholen gemeenschap nog steeds een belangrijke taak. Wat mijzelf betreft merk ik dat het Adel bert nog steeds een goede school is. En ik ben van me ning dat ik een leuke baan heb, die wel erg slijtend is, in een gedemocratiseerd systeem als wij hier kennen. Ander zijds geeft het veel voldoe ning, en ik kijk met plezier uit naar de volgende tien jaar". De jubileumviering op het Adelbert College start woens dagavond met een eucharis tieviering in de Jozefkerk. In de komende dagen zijn er on der meer schaatswedstrijden, een fotosafari, een muzikaal festival en een wedloop voor Amnesty International. ROB PERIK (Vervolg van voorpagina) WASSENAAR De Algeme ne Vereniging voor Natuurbe scherming (AVN) in 's-Gra- venhage en omgeving zal bin nen twee weken een bezwaar schrift indienen tegen de bouw van een woning voor Prinses Christina op het land goed De Horsten, waarvoor de gemeenteraad van Wassenaar gisteravond officieel tostem- ming verleende. Volgens het bestuurslid E.C. de Meijer van deze vereniging tast de bouw van de woning de waarde van het natuurgebied De Horsten teveel aan. De heer De Meijer zei gister avond dat de bezwaren zich niet richten tegen het feit dat de woning voor Prinses Christina is, maar tegen de be bouwing van het landgoed op zich. Hij zegt te vrezen dat dit de weg vrijmaakt voor andere bebouwing, met alle gevolgen voor het natuurgebied van dien. De vereniging zal de be zwaren zonodig tot aan de Kroon doorvoeren, zo kondig de de heer De Meijer aan. Wethouder Cocheret van ruimtelijke ordening liet des gevraagd weten van mening te zijn dat de bezwaren van de AVN geen enkele kans ma ken. De Wassenaarse raad ging gis teravond zonder enige discus sie akkoord met het voorstel van burgemeester en wethou ders de bouw van het landhuis toe te staan. Het raadslid J.W. Harting raakte in botsing met burgemeester mr. K. Staab, toen hij volgens de laatste de suggestie deed dat de bouw- aanvraag van Prinses Christina een aparte behande ling zou hebben gehad. Een zeer verontwaardigde burge meester Staab wees die sugges tie met kracht van de hand. Harting merkte op het vreemd te vinden dat geen enkel an der raadslid het woord nam, terwijl eerder tijdens de verga dering wel werd gesproken over zaken waarover allang overeenstemming was bereikt. Harting vroeg om een serieuze benadering van het onderwerp en vermijding van de schijn dat Wassenaar alles zou doen om het de Koninklijke familie naar de zin te maken. „Elke schijn dient te worden verme den", aldus Harting, die de la chers op zijn hand kreeg toen hij na een vrij lang betoog af sloot met de opmerking, overi gens geen problemen met het bouwplan te hebben. Vóór de vergadering werd van het spreekrecht gebruik ge maakt door een meneer Van Gogh, die bezwaren maakte tegen het bouwplan van Prin ses Christina. Volgens deze in spreker worden er op het landgoed De Horsten momen teel al heel wat padden, kik kers en egels doodgereden door het verkeer. Met de bouw van het landhuis, en daardoor een drukker gebruik vai wegen, zou dat alleen maar toenemen, aldus de heer Van Gogh. Als de familie Guiller- mo in Wassenaar wil wonen, dan staan haar talloze lege vil la's ter beschikking. Burgemeester roept op hjji tot soort buurtwacht NOORDWIJK „Onder4| mers, als u iets ziet of hoé dat niet in de haak is, bek dan alstublieft meteen de p<j tie. Een beetje volgens het van de buurtwacht. Alk dan kunnen we echt de ovf last van het nachtleven Noordwijk beperken" oproep deed burgemeester i J.M. Bonnike gisteravond i de Noordwijkse ondernen Aanleiding voor de oprij was het praatje over het pij tiebeleid dat hij voor Noordwijkse Ondernen Vereniging hield. Daarin de hij ook nog maar eens j hij in tegenstelling tot t ondernemers, bewoners Noordwijk aan Zee en s kort ook de nieuwe Noi wijkse politiechef Wegmanjt een tegenstander is van wegsleepregeling voor foc geparkeerde auto's. „Het niet alle problemen op. We£ Iepen is aan voorwaarden bonden: als het openbare keer ernstig wordt gehinc en het is de vraag of dat gaat voor een geparki auto die de uitrit van een v - ning blokkeert", aldus de b! gervader. a Overigens is om de overfc de van het nachtleven te verrq ku deren deze week nog een bin" naar alle horeca-mensen uitL^ gaan met het verzoek hun a ten te vragen vooral rustig!331" zaak te te verlaten. Volgens!1108 aanwezige horeca-ondenlde mers biedt dat echter gje, e soelaas: spreiding van de sjp tingstijden zou volgens hen. oplossing zijn, maar de J, i meenteraad heeft al eerderF1 ten weten daar niets voon>dig at ip voelen. foor Raad Wassenaar:jn unaniem akkoord met woonwager kamp i Dirk de Raetlaa WASSENAAR De Wj naarse gemeenteraad is teravond unaniem akkj gegaan een woonwagenk voor acht wagens in te i ten aan de Dirk de Raetl- Op het huidige kamp aan .30 Ruigelaan, vlakbij Vlieln kamp Valkenburg, blij»>nd deze standplaatsen vg^e woonwagens en komen t plekken voor sloopterrjor Bezwaren van bewoners f de Dirk de Raetlaan heb!' ertoe geleid dat de uitg?ed5 van het woonwagenkamfrm „Lagerweide" genoemd, ind aan hun straat komt, mji k aan de Oostdorperweg. [eie; Bt V Verder komt er meer a planting tussen de flats k w. de Dirk de Raetlaan en [asu nieuwe kampje. VVD-fln tieleider Ch. B. Aptrami sprak gisteravond zijn tde doening uit over de inspru_ van de buurtbewoners en woonwagenbewoners. CDA-fractieleider V. "H Wensveen was, ondanks O feit dat zijn partij eerder^ gen verdere instandhouc van het kamp dan de Ri laan was, niet ontevredei ging akkoord, net als PvdA, D'66 en PW De verantwoordelijke D houder mevrouw van Wiel-van der Flier zei de unaniem aanvaarde pijfC nen: „De inspraak is vollj.uc tot z'n recht gekomen, en was vanaf het begin de' doeling. De gemeente zaoa' zorg voor dragen dat hePu^ netjes mogelijk blijft", pst zei mevrouw van der K>r< van verschillende buuibut woners te hebben gehbe€ dat men een overleggr wil vormen: „Daar W1l'be graag aan meewerken' lijkt me erg handig aljë probleempjes. EERSTE CAO BU ANWB L AFGESLOTE!^ DEN HAAG Vakbond^y de directie van de ANW^f Den Haag hebben gistj a'a, overeenstemming bereikt [aac de invoering van de eerstfy-ge lectieve arbeidsovereenkhje) in het honderdjarige beLe van de ANWB. In de ovefo e komst zijn de arbeidsvje< waarden van de 2.300 weqard mers vastgelegd. Tot nuVar hadden de vakbonden (dL^ tenbonden van FNV en c en NCHP) ongeregeld ovfe v met de ANWB over d^est beidsvoorwaarden voorjpiu personeel. Aan de nu af Én 4 ten cao is drie jaar o^e vooraf gegaan. In de eerstT zijn nog geen afspraken! arbeidstijdverkorting opr1* men, omdat geen ov^iCjei stemming kon worden b&e over de vorm waarin df^ beidstijdverkorting geL moest krijgen. De werknfscl krijgen de prijscompeiL^ over 1984 daarom uhbef^ Bij de volgende cao-besprU|n gen zal invoering van arï tijdverkorting opnieuw ai|r orde komen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6