Hadar Proefstation >n „Huygenslab" ¥eer samen verder olitiek moet zich meer met ecreatie gaan bezig houden SIDEN/REGIÓ CetdóeSourant ÈRELDFAAM OP ELECTRONISCH GEBIED Parkeren in Haaswijk aan banden alse kerk viert O-jarig bestaan Concentratie nutsbedrijven bedreiging gemeentekas DONDERDAG 15 NOVEMBER 1964 PAGINA 9 ind in baswijk tgebi or d« ■aadj, vantSTGEEST - Bij felle uitslaande ld zijn gisteravond bouwketen in de ^^^^wbouwwijk Haas- uitgebrand. Het werd om half zes ^^®fekt en de brand je was de vlammen RIJN i krappe driekwar- •>n2SHla,cr meester. De 18 45F is door nog on" •EÜRÖfnde oorzaak in 18.45, {van de keten ont- zo. wei] en overgeslagen NEMAJ je andere twee. Modeshow met Miss Holland WARMOND Miss Holland 1984 verleent me dewerking aan de modeshow van Dekker Ten nis Warmond die morgenavond wordt gehou den. De modeshow wordt gepresenteerd door sportpresentator Jack van Gelder. Miss Holland en nog een vijftal topmannequins zullen ski- en vrijetijdskleding voor dames en heren showen. De modeshow vindt plaats in het gedeelte met het restaurant en de bar van het tenniscomplex, dat aan het adres Veerpol- der 14 ligt. De toegangsprijs is 10 per persoon inclusief één glas champagne. De modeshow begint om negen uur. Plaatsen kunnen gereser veerd worden onder telefoonnummer 01711- 19301. Na afloop van de modeshow is er nog een koud buffet met dansmuziek. Dat kost ƒ25, en hiervoor kan eveneens telefonisch worden gereserveerd. Inbrekers aangehouden OEGSTGEEST Twee jongens van 19 jaar oud uit Oegstgeest zijn gisteravond aan gehouden op verden king van het plegen van een inbraak. De twee werden aange houden in de nabij heid van de gymnas tiekzaal aan de Kam perfoelielaan, waar van een ruit was inge slagen. Inbrekers had den uit de zaal wat oe fenmateriaal meege- OEGSTGEEST Het parkeren in Haaswijk in Oegstgeest wordt aan banden gelegd. In de toekomst zal het niet meer toe gestaan zijn, buiten de aangebrachte parkeervakken in deze nieuwbouwwijk een auto te plaatsen. De gemeenteraad besluit hierover tijdens de vanavond belegde vergadering. In het voorstel aan de raad zegt het college van B en W, dat de ontwikkeling van de wijk thans zover is, dat het tijd wordt voor het nem^n van verkeersmaatregelen. Daartoe rekent men be halve het parkeren ook het aanwijzen van voet- en fietspaden alsmede oversteekplaatsen. Het foutief parkeren wil men tegen gaan door verbodsborden te plaatsen bij de toegangswegen van de diverse deelgebieden en zo parkeerzones in te voeren. Hier door kan het aantal te plaatsen borden gering blijven, hetgeen niet alleen goedkoper maar ook visueel aantrekkelijker is. Voetgangersoversteekplaatsen zullen worden aangelegd bij de kruising Haaswijklaan en Kerckewervelaan. Fietsster gewond OEGSTGEEST Een 16-jarige Rijns- burgse is gisteravond met een gebroken sleutelbeen overge bracht naar het Aca demisch Ziekenhuis Leiden. Het meisje stak op haar fiets ko mende vanaf de Oude Rijnzichtweg de Rhijngeester- straatweg over. Een 78-jarige automobilist uit Oegstgeest kon haar niet meer ont wijken. Leidse Houtschool zwaait onderw ijzer uit LEIDEN Gisteren werd in de Leidse Houtschool op feestelijke wijze afscheid genomen van de heer L. Broek. Vele jaren stond hij in genoemde school voor de klas maar velen zullen zich deze leerkracht herinneren toen hij onderwijs gaf aan de Christelijke nationale school aan de Hoge Mors. Het afscheid van Broek gister avond in de Leidse Houtschool was dan ook een reünie. Oud leerlingen uit het jaar 1950-1951 kwamen hun leraar van toen de hand drukken. Velen zagen el kaar na jaren weer. Broek is 37 jaar werkzaam ge weest in het onderwijs. Dat hij populair was, bleek duidelijk uit de toespraken die werden gehou den door het hoofd van de school, de heer Van Driel, de -voorzitter van het schoolbestuur de heer ds. De Lange, mevrouw Petit namens de ouderraad, het voormalig schoolhoofd J. Berg en ds. Attema-Roosjen. Zij over handigden Broek geschenken Gisteren is overdag afscheid ge nomen van de leerlingen. Zij bo den Broek het „Onderwijs ABC" aan. G "ut 12' rerkelijk IDOTH& .30. 3i.)RDWIJK In de 50nzo.10 van zijn huis in «»rsfoort vond Joop 5(2i'6Jel| Dijk op een vroege gen in 1943, om pre- te zijn 23 juli, honder zilverpapieren strook te Nachts waren grote .ling ders gealliëerde bom- rwerPers overgevlo- Voor een man met "V®? technische knobbel Van Dijk, reeds op lige leeftijd een fer- radio-amateur met ana Joiinten op z'n naam van Oorbeeld de golfleng- bakelaar in radiotoes- ™|Agn. lag de conclusie iron* de hand. Deze 14.45, wkjes hadden te ma- Imet een afweermid- i 'zie degen Duitse radiopei- y #sinstallaties. Toen Van termina de glanzende strook- 14.45. yai nauwkeuriger be- di. wo j, kwam hij tot de lling om, dat het een af- wo.^jmiddel moest zijn te- radiogolven van zeer frequenties. Volgens ionda i Dijk gebruikten de 9'°15 geerden navigatiesys- iP' waarvan men in dl Nederland nog geen 1UNG f had- Hij voorzag amurij reeds, dat er na de fcde Wereldoorlog re- \stra jionaire technieken »1"132®k gebied bekend zou- 6 0 borden, die van groot lling ig konden zijn voor 1 en deuchtvaart- en scheep- verkeer. OU (Spj ir the viA. van Dijk, die in 1934 0. 21.31 de Algemene Nederlandse Ra dio Unie N.V. oprichtte, begon onmiddellijk na de beëindi ging van de oorlog zoveel mo gelijk informatie over deze ontwikkeling te verzamelen. De onderzoeker kwam toen ook op de hoogte met electro- nische navigatie-systemen, waaronder het electronische instrument, dat RADAR (Ra dio Detection and Ranging) genoemd werd. Van Dijk ging in die tijd vaak naar Engeland en maakte daar kennis met Sir Robert Watson Watt, de uit vinder van RADAR. Tevens bezocht hij daar de Engelse in dustrie, die de eerste commer cieel verkrijgbare scheepsra- dar ontwikkelde. Achterstand Toen Van Dijk een en ander had bekeken, kwam hij tot de conclusie dat Nederland als maritieme mogendheid de achterstand op dit gebied dien de in te halen. De vestiging van een radar-proefstation aan de Nederlandse kust, vond hij derhalve onontbeerlijk. Van Dijk kreê'g daarvoor on middellijk de medewerking van het Noordwijkse gemeen tebestuur. Het ging er mee ak koord, dat in de toeristische omgeving van de Koningin Astrid Bbulevard een laborato rium zou worden gesticht. Op 7 juli 1947 werd het Neder landse Radar Proefstation door mr. D. Spitzen, secretaris-ge neraal va« het ministerie van waterstaat geopend, in tegen woordigheid van de reeds ge noemde Sir Robert Watson Watt, de toenmalige -Engelse ambassadeur in ons land Sir Nevil Blend, admiraal Hel- frich, prof. Vening Meinesz, directeur van het KNMI te De Bilt, de burgemeester van Noordwijk, en tal van andere prominenten. Lang niet iedereen stond ech ter te juichen bij de binnen komst van deze nieuwe telg in het Nederlandse bedrijfsleven. Het werd met een zeker scep ticisme gade geslagen. „Dit is een volkomen overbodig initi atief", merkte een van de ge nodigden hoogst onhoffelijk op. „In het algemeen meende men dat dit de onrijpe vrucht was van de gedachten van een radio-amateur", schreef J.M.F.A. van Dijk 25 jaar later. De tijd heeft anders geleerd. Het Nederlands Radar Proef station heeft zijn vleugels he melsbreed uitgeslagen en zich een wereldwijde reputatie ver- Research Sinds zijn oprichting in 1947 is het Nederlandse Radar Proef station actief geweest als advi seur met een eigen laborato rium voor de uitvoering van research- en ontwikkelings werk op het gebied van elec tronische hulpmiddelen voor de navigatie, soortgelijke hulp middelen voor plaatsbepaling, en van gespecialiseerde com- municatie-apparatuur en -sy stemen. Herhaaldelijk is met succes speur- en ontwikke lingswerk verricht, dat onont beerlijk was bij het ontbreken van passende, industrieel be schikbare apparatuur, nodig voor de realisatie van geavan ceerde projecten. Als voor beeld van in dit kader verricht pionierswerk kunnen een aan tal ontwikkelingen genoemd worden op het gebied van mi crogolf-antennes en radarsys temen, zoals de realisatie van het product-radarsysteem dat sinds 1968 toepassing vindt op het walradarstation Hoek van Holland. In 1948 startte het Noordwijk se laboratorium met een eerste experimenteel havenradarsta- tion te Maassluis. Daarna volg de de opdracht van de ge meente Rotterdam voor het ontwerpen van een havenra darsysteem voor de haven van Rotterdam en de Nieuwe Wa terweg. Nog weer later volg den opdrachten in Duitsland voor de rivieren Elbe en We- ser, voor het ontwerpen van de havenradarinstallatie te IJ- muiden, de rivier de Seine en de Franse havens Marseille, Golfe de Tos en Le Havre. Een lange rij projecten kan hieraan toegevoegd worden. Vooral in de beginjaren van het Nederlands Radar Proef station vond men van bepaal de zijde, dat de technische ei sen te hoog gesteld werden. Daardoor werd het bedrijf ge noodzaakt zelf het bewijs te le veren voor de juistheid van zijn technische specificaties. Instrumentmakerij Het laboratorium breidde zich uit met een instrumentmakerij en electronische werkgroepen, die proto-typen vervaardig den, zowel van de radarappa- ratuur als van speciale anten nes en aanverwante technie ken. Zijn eerste medewerkers, de heren Schimmel, Gold- bohm, Hoekstra en Prins, noemde Van Dijk eens een „technische Gideonsbende". Zij werkten dikwijls tot diep in de nacht aan de ontwikke ling van de aan het NRP toe vertrouwde projecten. Mede door hun inzet groeide het Ne- Het Christiaan Huygenslaboratorium aan de Koningin Astrid Boulevard. derlands Radar Proefstation uit tot een internationaal be faamd instituut voor advise ring met een eigen laborato rium. Zijn aktiviteiten zijn on der meer voor Rotterdam, het grootste havengebied ter we reld, en voor de scheepvaart in vele andere belangrijke ha vens, van onschatbare beteke nis geweest. Scheiding In het begin van de zeventiger jaren deed de heer Van Dijk, de toenmalige eigenaar van het Nederlands Radar Proef station een deel van zijn be drijf, met name het Christiaan- Huygens Laboratorium over aan de te Sliedrecht gevestigde Baggermaatschappij Boskalis. Deze overdracht hield in, dat het eigen laboratorium van het Nederlands Radar Proefsta tion, genoemd naar de be roemde Nederlandse natuur kundige, en de daarmede ver bonden instrumentmakerij voortaan zelfstandig opereer de. Stichter Van Dijk van het Nederlands Radar Proefstation én tevens president-commissa ris en eigenaar van het bedrijf, kwam op 22 maart 1973 te overlijden. Zijn aandelenpak ket werd in 1975 overgenomen door de toenmalige directie, de heren Prins en Admiraal. Door de recente moeilijkheden bij Boskalis werd bekend, dat dit concern het Christiaan Huygens Laboratorium (CHL) wilde afstoten. Dit leidde tot onderhandelingen van Boska lis met de huidige eigenaar van het Nederlands Radar Proefstation (NRP), de heer A.E. Admiraal. Afgelopen donderdag bereikte men, zo was in deze krant al te lezen, in beginsel overeenstemming over de verkoop van het Christiaan Huygens Laborato rium aan het Nederlands Ra dar Proefstation. In totaal werken bij deze twee bedrij ven, inclusief de vestiging van het Christiaan Huygens Labo ratorium in Katwijk, ruim ze ventig personen. Vele van hen zijn Noordwijkse ingezetenen. Beide bedrijven zullen zelf standig blijven opereren. De heer Admiraal, tevens wet houder openbare werken en nutsbedrijven van de gemeen te Noordwijk. is voldaan dat het hem is gelukt het Christi aan Huygens Laboratorium uit vreemde handen te houden en zo opnieuw een band tussen de beide bedrijven te leggen. Hij werkt sinds 1950 bij het Ne derlands Radar Proefstation. Sinds december 1979 voert hij de directie van dit bedrijf, tot 1982 tezamen met de heer G. Prins en nadien met de heer J. van Cappellen. 56)St Ai baby| •my (al);i 13.30,1 hbyloi the Tert 18.45, 18.45, en voordracht over de herroeping van het Edict van fn ij5 ^00r Pro^- O- Patio uit Genève vierde de Waalse kerk 30. zo.ie Breestraat gisteravond het 400-jarig bestaan. De de hervormde gemeente is door franstalige protestanten 30 °ee' c'00r Spanje overheerste Zuid-Nederland opgericht. In 30 "doe9de zich bij de gemeente een groep uit Frankrijk ge- 14.00,6 protestanten, nadat koning Lodewijk XIV door-middel herroeping van het Edict van Nantes het protestantis- had verboden. .00.' 20.< ietropc Edict, dat in 1598 door koning Hendrik IV was uitge- werd aan de Franse protestanten een belangrijke Once Kan godsdienstvrijheid verleend. De Waalse gemeente ica(i2); len telt zo'n veertig belijdende gelovigen en zoals het 'p°i-E benoemd „zestig meelevende vrienden". Vorige maand if 45'restauratie van de kerk aan de Breestraat begonnen, t: The ijBtauratie kost twee miljoen gulden. Een subsidie door .30. zo.dekt een groot deel van de kosten, maar de begroting 39- Jyit nog steeds een gat van zo'n twee ton. De viering van rai3.i5,P"jar'9 bestaan wordt zondag met een dankdienst be- ódeón' 18.45, ero (16); 13.15, 13.45. 16.00. 4: Gr« 21.30. 18.45, (Kettir Wilde/ 12.1 3.30. ?HAAG De ar- 3.45. jluurverkorting geen opvallende 460977jderingen teweeg in o ^schikbare hoeveel- Wel ELUNGl^t leiden tot een woma spreidend effect op cinea( elname aan recrea- a°cho,at staat *n de be- terdam ota „Rekreatie en )INvrMza"jd *n jaren tachtig" ady iuaifsteren door gedepu- J. Borgman is ge- rELLIN' De De nota gaat in op de verande rende taak van de overheid ten aanzien van recreatie nu ook maatschappelijke omstan digheden (arbeidstijdverkor ting, werkloosheid, bezuinigin gen en bevolkingssamenstel ling) zich wijzigen. Geconclu deerd wordt dat bestuurders en politici meer aandacht moe ten besteden aan vrije tijd zo als kamperen, wandelen, fiet sen en recreatie binnen de stad. vendien blijkt uit studies dat vrije tijd in belangrijke mate op gaat aan plichtmatigheden zoals slapen, eten en bood schappen doen. Daling van de koopkracht is evenals een oor zaak dat vrije tijd niet zonder meer recreatief wordt inge vuld. Vrije-tijd-nieuw-stijl be tekent veel meer arbeidsvrij dan recreatie. Openlucht IG iteerd. De nota is atie komt onder meer door za wo :eld door de Provin- Natuurbescher- in Zuid-Holland. reistijden (woon-werk- verïceer). zwart werken, huis houdelijke- of vrijwilligers werk (sociaal-nuttige bezighe den) en doe-het-zelven. Bo In de nota „Rekreatie en vrije tijd wordt vervolgens beke ken hoe het recreatiegedrag veranderd. Nederland ver grijst. dus evenementen die voorheen typisch op het gezin waren gericht, zullen minder worden bezocht. Bovendien speelt in deze ook de afname van de koopkracht een rol; de deelname aan consumptiege bonden recreatievormen zal afnemen en de recreatievor men zullen dichter bij huis worden gezocht. Volgens de nota zal de openluchtrecreatie binnen de stad toenemen en buiten de stad afnemen. De verwachting voor het re creatiegedrag in de jaren ne gentig is dat het een indivi dueler karakter krijgt (door toename een- en tweeper soonshuishoudens), dat het modegevoeliger wordt en dat ook de koopkracht er. zoals dat nu reeds het geval is, zijn invloed op heeft op de vorm van goedkopere vrijetijdsbe steding, alswel dat het meer sociaal nuttig moet zijn. De Provinciale 'Raad voor de Recreatie en Natuurbescher ming stelt dat de politiek zich meer mer recreatie moet be moeien om diverse redenen. Het zijn immers ook politieke keuzes die worden gemaakt ten aanzien van werkgelegen heid, inkomen en ruimtelijke ordening en dat heeft directe gevolgen voor de recreatie. De Raad voor de Recreatie meent dan ook dat de provincie een belangrijke taak heeft in het vrijtijdsbeleid waarin onder meer ten doel moet worden gesteld dat het aanbod wordt afgesteld op de vraag van de diverse recreëerende doelgroe pen en dat een gelijkmatiger verdeling lussen arbeid, vrije tijd en recreatie wordt bevor derd. De raad denkt dan bijvoor beeld ook aan een koppeling tussen werkloosheidsbestrij ding en activiteiten op het ge bied van recreatie en vrije tijd, het beperken van financiële drempels, uitbreiding en even tueel spreiding van voorzie ningen en het geven van voor lichting over de recreatiemo gelijkheden. JOIN-huis niet voor Boven Volta NOORDWIJK Het oude JOIN-centrum aan de St. Jeroen- straat kan toch niet worden gebruikt voor de opslag van spullen voor de Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Noordwijk- Boven Volta. Dat heeft de gemeente de werkgroep onlangs laten weten en daardoor is die werkgroep met de handen in het haar komen te zitten. Ook het al vijf jaar in gebruik zijnde Boven Volta-huis aan de Wilhelminastraat moet men namelijk opgeven omdat op die plaats binnenkort woningen zullen worden gebouwd. De werk groep zoekt dus naarstig naar een andere opslagruimte waar men op zaterdagochtenden tussen tien en twaalf uur spullen kan komen brengen die verkocht zullen worden tijdens de grote Bo ven Volta-rommelmarkt in de zomer. Eef Kremer (10208) is contactpersoon. Weinig animo voor flats in Katwijk KATWIJK De verant woordelijke wethouder voor woningtoewijzing, de heer J. van der Plas, over weegt het verlagen van de urgentieleeftijd voor wo ningzoekenden. Momen teel wordt men pas als ur gent woningzoekende in geschreven wanneer de leeftijd van 23 jaar is be reikt maar Van der Plas denkt nu serieus aan een aanpassing van deze grens tot in eerste instantie 22 jaar. Ook voor echtparen zou de gezamenlijke leef tijdsgrens moeten dalen. Bijvoorbeeld van 45 naar 43 of 42 jaar. De voornaamste reden waar om dit zou moeten gebeuren is de steeds geringere animo die er onder de huidige urgent- woningzoekenden bestaat voor het accepteren van een etage woning. De wethouder lichtte gisteravond zijn voornemens toe tijdens de begrotingsbe handeling en gaf hiermee met een een reactie op een door het CDA gesignaleerde ont wikkeling die uiteindelijk zal leiden tot leegstand in de flats. Deze tendens doet zich volgens de christen-democraten voor omdat Katwijk bezig is in hoog tempo alleen nog maar eenge zinswoningen te bouwen. Vol gens Van der Plas is er van die leegstand overigens momen teel nog geen sprake maar ook hij gaf toe dat het voor de wo ningbouwvereniging steeds moeilijker wordt om vooral de wat minder gunstig gelegen of dure etagewoningen kwijt te raken. Het verlagen van de urgentieleeftijd was niet de enige maatregel die de wet houder in het vooruitzicht wil de stellen wanneer de leeg stand zich als een probleem zou openbaren. „Een bouwvo lume van 250 woningen per jaar, zoals we dat nu nog ken nen, is voor mij dan niet heilig meer", zei hij. Het CDA had in zijn algemene beschouwingen de vrees geuit dat door de pro blemen die er rijzen met de bezetting van de huurflats een minder streng toelatingsbeleid voor regionale woningzoeken den uit de bus zou komen waardoor Katwijk indirect dus bouwt voor niet-Katwijkers. Die vrees en dan met name toegespitst op het gebied Zan derij/Westerbaan, kende het raadslid M. A. de Vries ook Hij noemde het niet ondenk baar dat dit gebied door de provincie een regionale func tie voor de woningzoekenden en dan met name voor de mensen uit bijvoorbeeld Lei den, zou worden opgedrongen. Burgemeester C. A. Bos noem de dit gistermiddag niet te recht. „Er zijn geen aanwijzin gen dat zoiets voor de deur staat. Als we gaan bouwen, bouwen we voor onze eigen mensen en niet voor Leide- KATWIJK Eén van de grootste bedreigingen voor de financiële positie van de gemeente zal vol gens burgemeester CA. Bos in de toekomst de concentratie van nutsbe drijven zijn. Wanneer het Katwijkse elektriciteitsbe drijf, en de voortekenen wijzen daarop, wordt on dergebracht in een groter geheel scheelt dat de ge meentekas zo'n 1,5 mil joen gulden per jaar. Dat is de winst die nu nog ge maakt wordt. Om deze aantasting van de ei gen inkomsten van de ge meente, althans voor een deel. teniet te doen wordt momen teel onderzocht of het mogelijk is om het verdwijnen van de bedrijfswinst goed te maken door een verhoging van de plaatselijke belastingen. Wethouder J. van der Plas. die dit gisteren tijdens de behan deling van de begroting 1985 meedeelde, tekende daarbij wel aan dat naar een recht vaardige verdeling moet wor den gezocht, waarbij de burger niet de dupe wordt. De eigen inkomsten van de gemeente bedragen zo'n 4,5 miljoen gul den omdat behalve de 1.5 mil joen van de bedrijven jaarlijks zo'n 3 miljoen via de plaatselij ke belastingen binnenkomt. Die verhouding zou in feite moeten veranderen nu een kwart van die inkomstenbron in feite op losse schroeven staat. De afhankelijkheid van de bedrijfswinst moet worden verklein waarbij de burger dan bijvoorbeeld een bepaalde compensatie krijgt via de ta rieven (bijvoorbeeld een lager vastrecht) van gas, water of elektriciteit. De belastingen zijn in Katwijk bijzonder laag zodat daar nog wel wat ruimte te vinden is. In de algemene beschouwin gen had het CDA in feite al een voorschot op deze situatie genomen door te pleiten voor een hoger stijgingspercentage voor de onroerend goed belas ting dan de door het college voorgestelde 5Vi procent. De 100.000 gulden die hiermee zouden worden verdiend kon den volgens de christendemo craten dan weer aan de bevol king worden teruggegeven via de bedenjfstaneven. Na de toelichting zoals die door de wethouder was gegeven ging men ermee akkoord dat over een dergelijke operatie pas volgend jaar gesproken gaat wonden. De wethouder krijgt Alleen de VVD stemde gister avond tegen het stijgingsper centage van de onroerend goedbelasting omdat men niet aangetoond vond dat de voor gestelde 5 noodzakelijk was. De gemeenteraad ging verder akkoord met de begroting '85. de meerjarenbegroting en de begrotingen van de verschil lende takken van dienst. Ook steld. zij hangijzers" (de subsidiering van het JAC en de Homosek suele Inter-Aktiegroep) vol- tnde maand pas aan de beurt gende komei

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9