Grijpstra De Gier in grote Nederlandse filmserie Isolatie: warm aanbevolen! ZEEMAN textielSuper 'Isolatie host ons uiteindelijk geen cent Adverteren doet verkopen! ff KUNST CeteLaeSou/iant DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 PAGI1 Stichting wil beleid auteursrecht AMSTELVEEN De Stich ting Auteursrechtbelangen heeft er in een brief aan rege ring en parlement op aange drongen een beleid inzake au teursrecht te ontwikkelen. Dat beleid zou niet alleen het cul turele en maatschappelijke, maar ook het economische be lang van het auteursrecht moeten onderstrepen. Het ma- Cro-economisch belang van het auteursrecht lijkt nu overal te worden onderschat en onze wetgeving op dit gebied komt altijd weinig doelmatig en te laat tot stand, aldus de gisteren gepubliceerde brief. Beleid op auteursrechtelijk ge bied dient volgens de stichting bovendien niet ondergeschikt maar nevengeschikt te zijn aan media-, omroep-, innova tie-, werkgelegenheids-, infor matie- en communicatiebeleid. De stichting bepleit allereerst een door de overheid gestimu leerd wetenschappelijk onder zoek op dit terrein. Daarbij zou de bijzondere nadruk op het effect van het auteursrecht op welvaart en werkgelegenheid moeten komen te liggen. Als richtsnoer kan een onder zoek dienen dat in 1981 in Zweden is verricht op initia tief van de overheid, zo meent de stichting. Daaruit bleek dat de bijdrage aan het Zweedse bruto nationaal produkt af komstig van auteursrechtelijk beschermd materiaal groot is. Het betrof op dat moment ze ven procent van het bruto na tionaal produkt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TIENDE VAN DE WETERING „DE RATELRATWORDT EERSTE PRODUKTIE AMSTERDAM Wim Verstappen en Frans Ras- ker hebben de rechten ge kocht voor de verfilming van alle Grijpstra De Gier-boeken van Janwil lem van de Wetering. De auteur heeft gisterochtend zijn handtekening onder het contract gezet. Die zelfde middag reikte hij het eerste exemplaar van zijn nieuwste, tiende thril ler „De ratelrat" uit aan oud-commissaris G. Toor- Dat boek wordt meteen het eerste in. de rij verfilmingen die Verstappen en Rasker op het oog hebben en die snelheid van beslissen naar aar-kiding van een splinternieuw boek betekent in elk geval voor Ne derland een record. Zoals de hele „deal" tussen Van de We tering en het producentenduo, die gisteren bekend werd tij dens de uitreiking van „De ra telrat" in het nieuwe Chinese restaurant „Sea Palace" in het Oosterdok bij het Amsterdam se Centraal Station, uniek ge noemd mag worden. Producent Frans Rasker: „Die eerste Grijpstra De Gier- verfilming is via bioscoop, te levisie en video een van ae al- lersuccesvolste Nederlandse speelfilms geworden. Ik geloof dat de tijd rijp is voor een serie Grijpstra De Gier-films, mo gelijk in internationale co-pro- duktie. Wim Verstappen regis seerde die eerste film voor een andere producent en heeft een erg goede persoonlijke verhou ding met Van de Wetering. Hij gaat in elk geval de komende twee films regisseren, daarna zien we verder. Hij kan z'n carrière natuurlijk niet alleen op van de Wetering-films vastleggen. Verstappen blijft wel mede-producent voor de hele serie. We hebben boven dien een optie (voorlopige rechten. BJ) op beide karak ters uit de boeken. Dat bete kent dat alle rechten voor vol gende romans of verhalen met hen in de hoofdrol eerst bij ons komen. De scripts gaan ge schreven worden door Wim Verstappen. Ik vind hem een van de beste in Nederland op dat gebied. Wat hij indertijd van een moeilijk boek als Vestdijks „Pastorale" heeft ge maakt, doen weinigen hem Rutger Hauer en Rijk de Gooijer als eerste filmduo Grijpstra en De Gier; naar opvolgers wordt gezocht. Hoop geld Janwillem van de Wetering fluisterde al, op z'n bekende wijze koketterend met zijn liefde voor het aardse slijk, „het gaat om een hóóp geld". Hij zal de scenario's van zijn eigen boeken maken: „Dat heb ik met die eerste film ook ge daan, en als ze er uiteindelijk maar iets van gebruiken ben ik al blij. Ik ben wel van plan zoveel mogelijk bij die verfil mingen te zijn". Wie de rollen van de beide kleurrijke poli tiemensen gaan vervullen is nog niet bekend. Rasker: „Van het oude duo is er één (Rutger Hauer. BJ) in elk geval niet meer voor ons te bereiken. We zoeken een nieuw duo. Dat zal in de eerste films de hoofdrol vertolken, daarna kunnen het andere acteurs worden. Net zoals met de Bond-films, of met een serie als Maigret in dertijd is gebeurd. We denken aan internationale co-produk- ties omdat Van de Weterings boeken inmiddels in elf talen vertaald zijn en in Amerika, Duitsland en Frankrijk grote successen zijn". De rechten voor Van de Wete rings „Het werkbezoek" (in het Engels: The Maine massa cre) zijn tijden in handen ge weest van Amerikaanse pro ducenten, maar de opties (die altijd voor de periode van b.v. een jaar worden verkocht) zijn inmiddels verlopen. Volgens Rasker bestaat er nog steeds interesse in Amerika voor de verfilming van dit, in de buurt van Van de Weterings woon plaats in Maine, USA, spelen de boek. Rasker: „We maken de films met Nederlandse ac teurs, in het Nederlands. Ik geloof niet in films die in een andere taal met het oog op de buitenlandse markt worden gemaakt. Vaak blijken die noch in eigen land, noch in het buitenland aan te slaan, omdat het ze daardoor aan ka rakter ontbreekt. We zullen steeds met Janwillem overleg gen, hoe we bepaalde dingen oplossen. Maar hij heeft geen uiteindelijk zeggenschap. Dat kan je als regisseur en produ cent niet uit handen geven. Ik geloof dat zijn boeken interna tionaal zo aantrekkelijk zijn, omdat het niet alleen maar ac tie, actie, actie is. Die Grijpstra en De Gier zijn aparte karak ters, er zit veel humor in - wat zeldzaam is in thrillers - en Van de Wetering houdt ervan tussendoor met mooie vrou wen op de proppen te komen." Chinezen De Grijpstra De Gier-films moeten bekostigd worden uit de opbrengsten uit bioscoop, tv en video en steun van het Pro- duktiefonds. Frans Rasker wilde zich niet uitlaten over de precieze hoogte van de bud getten. „In elk geval wordt het geen kleinschalige films. We willen op niets hoeven te be knibbelen. In dat nieuwste boek, „De ratelrat" komt een prachtige scène op de Afsluit dijk voor, waarin een aantal Chinezen op de fiets van de Hollandse kant komend en een aantal van de Friese kant elkaar aan het vermoorden slaan. Toevallig is de Mobiele Eenheid in de buurt en die springt in dat gevecht. Dat zijn grote scènes, daar moet je niet op bezuinigen". Janwillem van de Wetering liet, tijdens de presentatie van zijn tiende boek in „Sea Palace", overi gens weten dat hij „niets ver zint": „De ratelrat speelt voor een groot deel in Friesland en ik heb daar een maand ge woond en me laten vertellen wat er daar aan misdaad ge beurt. En dat is ook niet mis. Ik ben met de politie in de wa gen meegegaan en binnen de kortste keren lagen we te lebollen op straat. Waarbij me teruggetrokken heb, w ik bén tenslotte niet meer de politie. Dat geval van Afsluitdijk is wóór. Daar op een gegeven ogenblik dode Chinezen gevonden niemand weet waarom ze d lagen. Die zaak is nooit op lost". Waarop oud-commissf' Toorenaar, die zichzelf zee herkennen in Van de W rings boeken en inmiddels goede kennis en inforn van de schrijver is gewon hem lik op stuk gaf: „We ten allemaal dat JanwiipR van de Wetering nog niet z'n eerste leugen is geston Hij zegt dan wel dat-ie maar één gulden per avonc l "*v ons surveillance-dienst d* maar daarvan heeft-ie dan behoorlijk profijt gehad, leen, wat die Chinezen bet bui had hij beter moeten wejnnil Die zaak is wél opgelost. W|ens als we geen motief, of dao kunnen vinden, is het gewj zelfmoord". BERT JANSlW; )OF itc kst e, n to Mevrouw M. P. Streunding, Damlaan 172, Schiedam. In augustus '82 werd de flat van de familie Streunding geïsoleerd. Geen halve maatregelen! Er werd een complete isolatie uitgevoerd. Onder andere werden alle ramen voorzien van dubbelglas. Wat vindt mevrouw Streunding ervan? "Een zaligheid! Want we wonen op de bovenste verdieping en hebben blok- verwarming Vaak was het hier niet warm te krijgen. Bovendien hadden we erg veel last van vocht Ramen en muren dropen soms van het condenswater. Met isolatie werden die problemen opgelost!" En hoe zit het met de kosten? "Met warmtemeters op de radiatoren wordt precies uitgerekend wat we aan stookkosten moeten betalen. Die kosten zijn flink omlaag gegaan. Daar moet je natuurlijk de huurtoeslag van f 29,- van aftrekken. Maar het betekent wel dat we voor al dat plezier van isolatie geen cent extra hoeven te betalen!" Nog niet geïsoleerd9 Trek aan de bel' Neem meteen contact op met uw verhuurder en vraag hoe het met de isolatieplannen staat Meer informatie? Verstuur vandaag nog deze bon! Minder stookkosten-prettiger wonen BON VOOR GRATIS INFORMATIE I In gefrankeerde envelop opsturen naar I het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, j Postbus 20951, 2500 EZ Den Haag. I I Nationaal Isolatie Programma Stuur mij uitgebreide informatie over de isolatie van huurwoningen. Botermarkt 19 Hoogstraat 1 fs n Kopermolen31 5 Meiplein 48 ha

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6