TAFEL Hete thee maakt meer slachtoffers dan vuur Hervormde diakenen op de bres voor minima kerk wereld GESPREK HOMO'S MET PAUS DEFINITIEF VAN DE BAAN CeicLe I 'n potje thee kan 'n kind voor het leven tekenen „Blijvende betrokkenheid kan problemen Afrika oplossen" ACHTERGROND CeidóeSoutmit DINSDAG 13 NOVEMBER 1984 PAGIN] Argentijnse bisschoppen verweren zich De Argentijnse bisschoppen zijn uitgevaren tegen de voortdu rende kritiek die in Argentinië wordt geuit op hun houding tijdens de militaire dictatuur van '76 tot '83. Na afloop van de 49e algemene vergadering verklaarden zij verbaasd te zijn over de omvang van de kritiek op de Kerk. De bisschop van de pro vincie La Rioja, mgr. Bernardo Witte, zei dat er sprake is „van een campagne om leden van de Kerk zwart te maken". In het bijzonder nam hij het op voor de voormalige pauselijk nuntius in Argentinië, mgr. Pio Laghi, die van collaboratie met de mi litaire dictatuur is beschuldigd. Ook de huidige Argentijnse re gering heeft deze beschuldiging krachtig tegengesproken. Zelfonderzoek progressieve katholieken Tien progressieve rooms-katholieken, verenigd in het Platform Initiatieven Pausbezoek, willen volgend voorjaar een ontmoe tingsdag van vooruitstrevende r.-k. organisaties beleggen. Enerzijds kan deze ontmoeting dienen voor extra informatie met het oog op de komst van paus Johannes Paulus II naar ons land. Anderzijds is het pausbezoek aanleiding om aan zelf onderzoek te doen. Initiatiefnemers zijn o.a. de dominicaan P. Struik en de voorzitter van de landelijke vereniging van pasto raal werkenden G. Zuidberg. Motto voor de bijeenkomst, die kort voor het pausbezoek zou moeten worden gehouden, is „Naar een Kerk die wereldwijd wil luisteren". Van de vijf zonden, is de zonde van de geest de ergste. Wat is zonde van de geest?. De zonde van de geest is zelfvoldaanheid. Tsjoeang-Tse Bij het uitvoeren van be zuinigingen moeten de mensen met de laagste inkomens, de zogenaam de minima, beslist wor den ontzien. Het is abso luut onverantwoord om deze inkomens nog ver der terug te brengen. Ook moet er voor wor den gewaakt dat ons stelsel van sociale zeker heden niet wordt aange tast. Dit was de toonzetting van de meeste speeches die het afgelopen weekeinde in Zwolle werden gehouden op de algemene diakonale ver gadering van de Nederlandse Hervormde Kerk. Onder werp van deze diakonale dag was „diakonaat en verzor gingsmaatschappij". De ver gadering werd ook bijge woond door enkele honder den diakenen van de Gere formeerde Kerken. Vanuit de kerken zullen overheid en politici attent moeten worden gemaakt op de noden, die worden aange troffen zo vond men. Dia kenen hebben dikwijls een veel beter contact met men sen die in zorg verkeren dan de ambtenaren van sociale diensten. Als vanuit het dia konaat signalen naar de overheid worden gegeven, dan kan het goed zijn als ze gedocumenteerd zijn en eventueel worden vergezeld van aanbevelingen ter verbe tering. Deelgenoot Vice-voorzitter H.Hofstede van het Christelijk Nationaal Vakverbond betoogde dat de afbraak van de sociale zeker heid snel doorgaat en dat de regering zich telkens beroept op onmacht. De diakenen moeten deelgenoot willen zijn van de mensen, die in verdrukking raken. En dan vooral van hen, die onder de term „minima" worden ge vangen en ook van langdurig werklozen en van jongeren, die geen werk kunnen vin den, van gehandicapten die niet aan bod komen en van buitenlandse arbeiders, die gediscrimineerd worden. Hofstede zei dat diakenen kunnen proberen voor werk lozen werk te vinden bij werkgevers, die ze kennen. Het maken van brochures lost geen problemen op, waarschuwde hij. De echte minima komen vaak te kort. Met name als het gaat om grote aankopen, moeten dia kenen helpen. De kerk moet mensen helpen als ze geen nieuwe wasmachine of koel kast kunnen aanschaffen, al dus Hofstede. Mevrouw J.Kraayeveld- Wouters, lid van de fraktie van het CDA in de Tweede Ka ner, zei dat men zich tot het uiterste moet inspannen om verpaupering te voorko men. Mensen met zwakke posities mogen niet in de mi sère komen. Ook al zitten we met een groot financierings tekort, dat een gruwelijk ren telast veroorzaakt. Mevrouw Kraayveld zei dat het de taak van de politiek is te zorgen, dat de materiële bestaansze kerheid blijft bestaan, dat de werkloosheid wordt terugge drongen en dat de laagste in komens zoveel mogelijk wor den ontzien. Mevrouw Kraayeveld vroeg ook aandacht van de diake nen voor mensen die met schuldenlasten zitten. Daar kunnen enorme problemen uit voortvloeien. Diakenen moeten proberen deze men sen van hun schulden te ver lossen of ze in ieder geval sterk te verminderen. I M k Mevrouw Kraayeveld-Wouters: „Ook de diakenen moeten zich tot het uiterste inspannen om verpaupe ring te voorkomen". De kloof tussen enerzijds de rooms-katholieke leer ten aanzien van homoseksualiteit en anderzijds de opvattingen van rooms-katholieken die in een homoseksuele relatie le ven, is onoverbrugbaar. Ac ties om paus Johannes Paulus II tot andere gedachten te brengen of om de leer van de R.K. Kerk te veranderen, zijn vruchteloos. De rooms- -katholieke leer terzake zal nooit veranderen. Dit kreeg de heer J. Bruins- ma van de Friese COC-werk- groep geloof en levensbe schouwing te horen van aartsbisschop dr. A.J. Simo- nis tijdens een gesprek afge lopen weekeinde te Utrecht. Bruinsma had aanvankelijk het plan de paus tijdens diens komend bezoek aan Neder land over deze zaak aan te spreken. Op de onmogelijk heid daarvan had de Stich ting Pausbezoek Nederland hem reeds gewezen. Zo Bruinsma nog hoop had de paus te ontmoeten, dan heeft mgr. Simonis hem die defini tief ontnomen. Het pastoraat aan homosek suelen moet gericht zijn op vriendschap in kuisheid, zo heeft mgr. Simonis de Leeu warder rooms-katholiek voorgehouden. Het gaat om het geluk van de mens, niet op kortere maar op langere termijn. Daarbij keert de aartsbisschop zich tegen de achteruitstelling en discrimi natie van mensen op grond van hun homofiele geaard heid. Anglicaanse bisschoppen: laat vrouwen toe tot priesterambt Vijftien Anglicaanse bis schoppen hebben in een brief aan de „The Times" erop aangedrongen, dat de Angli caanse synode deze week de eerste stap zet op de weg naar de toelating van vrou wen tot het priesterambt. Donderdag zal de synode over deze kwestie een beslis sing moeten nemen. De bisschoppen menen, dat een uitstel van een beslissing de spanningen binnen de Anglicaanse kerk zal vergro ten. Zij wijzen erop, dat er in de Anglicaanse kerken van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Hongkong, Uganda en Kenya reeds vrouwelijke priesters zijn. De bisschoppen voegen eraan toe, dat zij zich ook bewust zijn van de toenemende druk op de loyaliteit van die vrou wen binnnen de Anglicaanse kerk die zich tot het priester schap geroepen voelen en niet in de gelegenheid zijn deze~~ roeping te toetsen. Zij menen, dat de betrekkingen met onder meer de RK Kerk en de Orthodoxe Kerk niet in gevaar zullen komen, als tot de toelating van vrouwen tot het priesterambt wordt besloten. Er is geen aanwij zing, dat de betrekkingen met die kerken zijn verslech terd in landen waar er nu vrouwelijke Anglicaanse priesters zijn, aldus de bis schoppen. Uit een opiniepeiling, waar van we onlangs melding maakten, is gebleken dat meer dan tachtig procent van alle Anglicanen voor de toe lating van vrouwen tot het priesterambt is. Liberale tradities HOEWEL tijdens de VVD-partijraad in het komend uj einde VVD-leider Nijpels waarschijnlijk nog wel gevfl zal worden het een en ander uit te leggen, kan daarl opzienbarende ontwikkeling meer van verwacht wol Kopstukken van de VVD hebben inmiddels in verschil]! reacties het falen van Nijpels weggemoffeld en hem hunK ledige steun betuigd. DaT laatste is niet verwonderlijk, het eerste wel. Een f kan een politiek leider openlijk voluit blijven steunen*" wijl een zeer duidelijk uitglijden (waarvan in dit gevap hele land getuige is geweest) niet behoeft te worden td dekt. Nijpels' fractiegenoot Joekes heeft laten zien hor kan. VVD-leiders als de fractievoorzitter in de Eerste Ka! Zoutendijk, minister van justitie Korthals Altes en pL voorzitter Kamminga, hebben het echter niet aangedurfe duidelijke uitglijers van Nijpels openlijk te veroordelen! Niemand zal kunnen tegenspreken dat Nijpels de afl* pen weken behoorlijk wat heeft aangestunteld. Zijn tc doorgedreven ruzie met CDA-fractievoorzitter De VriesL het wetsontwerp tweeverdieners, waarbij hij zijn coalitjr noot van „onbetrouwbaarheid" "beschuldigde, was erfei voorbeeld van. De uit de hand gelopen interne VVD-IC over de PTT-spreiding, waarbij Vonhoff zijn partijgenote1; nister Smit-Kroes onbetrouwbaar noemde, zal ook nieri' zijn ontgaan. Het exclusieve optreden van Nijpels in de Ij.' zaak tenslotte deed echter de deur dicht. je Dit waslijstje zegt wel iets over de gang van zaken tyl VVD, die Nijpels geacht wordt te leiden. Van al die z!1 kan evenwel alleen het ernstige conflict met Van Dijr voorzitter van de RSV-enquêtecommissie, de VVD-lI persoonlijk worden aangewreven. In die kwestie is wK, duidelijk sprake van falen, dat de VVD-kopstukken erfj eigenlijk niet onderuit hadden gekund daar openlijk eenln oordeling over uit te spreken. f NADAT Nijpels in het midden van de week nog ver^ lijkt verzekerde geen stukken van de enquêtecommissier trouwélijk te hebben ingezien, liet hij vrijdagavond een L van commissievoorzitter Van Dijk onweersproken. Hijm zijn onwaarheden ook moeilijk kunnen volhouden, fo Van Dijk toonde glashard aan, dat Nijpels wel degelijk iif" werkkamer de inhoud van stukken van de enquêteconf! sie onder ogen heeft gehad. Nijpels heeft niet de moed <L bracht zijn fout ruiterlijk toe te geven, maar stelde oprij teleur door een benepen stilzwijgen dat in feite neerkjn op het toegeven van een leugen. Se NOG teleurstellender is echter, dat ook alle andere W kopstukken het falen van Nijpels denken te kunnen afsP1 men door er ook domweg het stilzwijgen over te bewarej^' de draaierige verklaringen die het afgelopen weekeinde de radio te horen waren, viel weinig liberaals te beluistar Het liberalisme in ons land heeft een rijke traditie, wae i een grote eerbied spreekt voor het parlement, het staats®11 en overeengekomen regels. Nijpels wekte al eerder druk het met die tradities niet zo nauw te nemen, met het staatsrecht, getuige bijvoorbeeld de manier wna hij altijd over „mijn ministers" spreekt. Van de oD/ VVD-kopstukken had echter een meer principiële hoF£ mogen worden verwacht. Zij wekken nu de indruk darj alleen Nijpels, maar heel de VVD met de liberale traci heeft afgerekend. Jo; in vt t ee ir v< Meer bewolkiifdm; Lade Boven Rusland is de afgf dagen een krachtig gebieLrra, hoge luchtdruk onstaaiLgg men met een lage drukA^|ej boven de oceaan houdenft0 systemen boven West-ELn een zuidelijke luchtstrl in stand. Boven Duitslafjlt i ons land is maar weinil eis wolking, maar westelijktag c ven Engeland en Frafn ve komen wolkenvelden j aai waaruit plaatselijk regerjht h Deze wolkenvelden zijbral komstig van een oud oflden front, dat heel langzaamjo, d richting van ons land H vei Morgen zal het dan oobfjben der zonnig ziijn dan de ak w; pen dagen en moet er ojj he kenvelden gerekend wjn". Het blijft tot de avond fjste meeste plaatsen droog hat morgen is af en toe regejalen. gelijk terwijl de tempefeeg, geleidelijk iets daalt. jers de Weerrapporlen van vanmorgon 08.4 W«r Mo. Min Jae c gul Frikadel met ketjapsaussambal goreng prei en rijst Wie met z'n tweëen is, heeft het volgende nodig: 150 g gehakt, 1 gekookte aardappel, 1 lepel losge klopt ei, ui, knoflook, zout, peper, nootmuskaat, selde rij, paneermeel. 2 lepels olie; 1 lepel bloem, 2 dl water, ketjap, aroma, zout, peper; 750 g prei, ui, knoflook, sambal, laos, 1 theelepel suiker, 1 lepel olie, 1 dl wa ter, 1 lepel gemalen kokos, 1 lewpel citroensap, sereh, aroma; 1 lepel gemalen kokos, 1 volle lepel bruine basterd suiker, 30 g bloem, 1 dl melk, 1 ei, zout, margarine. Meng het gehakt met fijnge- prakte aardappel, ei, kleinge sneden ui, geperste knoflook, zout, peper, nootmuskaat en fijngeknipte selderij. Vorm van het mengsel met natge maakte handen per persoon drie gladde balletjes en leg die tenminse een uur koel weg. Haal de gehaktballetjes door paneermeel en bak ze in de olie in tien minuten bruin en gaar. Houd de balle tjes warm op een bord. Bak in het van het gehakt overgebleven vet de bloem lichtbruin, voeg het water toe en naar smaak ketjap, aroma, zout, en peper. Laat de saus een paar minuten .doorkoken. Snijd de prei in de lengte een keer door en vervolgens in stukjes van één centimeter. Was de groente en laat haar uitlekken. Fruit de kleinge sneden ui met geperste knof look, sambal, laos, zout en suiker in de olie lichtbruin. Bak heel even al omschep pende de prei mee. doe er dan water, kokos, citroensap, sereh en aroma bij en laat de groente nog acht minuten koken. Rooster de kokos in een dro ge koekepan lichtbruin. Maak van bloem, melk, ei en iets zout een beslag en bak er dunne pannekoeken van. Meng de afgekoelde kokos met bruine basterdsuiker en strooi op ieder pannekoekje wat van dit mengsel. Leg de pannekoekjes opgerold op een bord. JEANNE VOORLICHTINGSACTIE BRANDWONDEN BU KINDEREN: jaarlijks lopen 36DÖ0 kinderen feiijfce brandwonden op door hete koffie en hete thee. Ondanks het féit dat hun ouders in de buurt zijn. Probeer dat soort ongelukken te voorkomen. VSfent: UTRECHT Een potje hete thee kan een kind voor het leven tekenen. Jaarlijks komen zelfs 25 kinderen om het leven als gevolg van in of om huis opgelopen brand wonden. Driemaal zoveel kinderen branden zich elk jaar zo ernstig dat ze levenslang invalide blij ven. Maar liefst 45.000 kinderen gaan met brandwonden naar de dokter, duizend slachtof fertjes moeten jaarlijks in het ziekenhuis worden opgenomen. Een groot deel van de ongelukken is evenwel te voorkomen. Daarom heeft staatssecre taris J.P. van der Reijden van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur van daag op een bijeenkomst in Utrecht het startsein gegeven voor de nationa le voorlichtingsactie „Voorkom brandwonden bij kinderen". Met de campagne wil de Stichting Consument en Vei ligheid ouders informeren hoe brandwonden voorkomen kunnen worden en hoe ze als ze dan toch gebeuren zo goed mogelijk behandeld moeten worden, nog vóórdat de arts het overneemt. Huis artsen, kinderartsen, apothe kers, consultatiebureaus en peuterspeelzalen krijgen de beschikking over affiches en folders, waarin alles duidelijk uit de doeken wordt gedaan. De stichting heeft de voor lichtingscampagne samen met onder meer de Nederlandse Brandwondenstichting en met financiële steun van het mi nisterie van WVC op poten gezet. Het merendeel van de ver wondingen doet zich voor door geknoei en ongelukjes met vooral hete vloeistoffen en in mindere mate met vuur en hete voorwerpen. Hete thee en koffie zijn beruchte boosdoeners, naast het water uit de kraan bij douche en bad. „Te weinig realiseert men zich dat water met een temperatuur die iets hoger ligt dan de lichaamstempera tuur bij jonge kinderen in korte tijd reeds ernstige brandwonden kan veroorza ken. Zet de boiler of geiser op maximaal zestig, het kind gaat er veiliger door in bad", zegt dr. W. Rogmans, ad junct-directeur van de Stich ting Consument en Veilig heid. „Opletten dat er niets gebeurt is niet voldoende. Preventieve maatregelen zijn minstens zo hard nodig. Als je een kind van twee hebt, moet je de koffiepot niet op de lage salontafel zetten. Tafelkleden zijn wat dat betreft ook ge vaarlijk. Kleine kinderen trekken zich eraan op, met alle nare gevolgen van dien", aldus Rogmans. Staatssecretaris Van der Reij den wees vanmorgen in Utrecht op het gevaar van licht ontvlambare kinderkle ding. Uit een onderzoek van de Stichting Consument en Veiligheid is gebleken dat kinderkleding relatief vaak bij verbrandingsongevallen is betrokken. Van der Reijden kondigde in dit verband aan, volgend voorjaar een voorstel in te zullen dienen bij de ad viescommissie warenwet. Er moeten strengere veiligheids eisen voor kinderkleding ko men, aldus de staatssecretaris. De folder die bij de actie hoort gaat ervan uit dat kin deren niet bang gemaakt hoe ven te worden voor vuur en warme vloeistoffen, die horen immers bij het dagelijkse le ven. Maar kinderen moeten wel zo vroeg mogelijk leren wat de risico's zijn. Nu is dat in de eerste levensjaren wat moeilijk duidelijk te maken, daarom geldt dan het simpele advies dat hete. vloeistoffen, vuur en warme voorwerpen zoveel mogelijk buiten bereik van de kinderen gehouden moeten worden. „Brandwon den behoren tot de ernstigste ongevalsletsels die het jonge kind bedreigen", constateert de stichting in de folder. En als het dan toch nog fout gaat? Allereerst adviseert de Stichting de standaard-reme die: langdurige koeling van de verbrande huid (gedurende circa tien minuten) onder koud zacht stromend water, of met natte doeken. Brand zalf en andere „smeerseltjes" worden vanwege het infectie gevaar afgeraden. Kleine wonden mogen met een vet- steriel gaasje worden afge dekt, de wat grotere plekken met een pasgewassen stuk textiel. Als kleding heeft vlamgevat is het zaak het slachtoffer op de grond te leggen en lang zaam om en om te rollen, zo dat de vlammen doven. Na tuurlijk is het vuur ook met water te blussen, of te „smo ren" door het slachtoffer strak in een deken of kleed te wikkelen. Kledingresten mo- De poster van de actie „Voorkom brandwonden bij kinderen" komt onder meer te hangen bij huisartsen, kinderartsen en consultatiebureaus. gen niet verwijderd worden, om de huid met onnodig te beschadigen. Volgende maand verspreiden de organisaties Humanitas (gezins- en bejaardenzorg) en AVO Nederland (gehandicap tenzorg) huis aan huis zogehe ten preventiekranten. Deze preventiekranten zijn onder deel van een nationale actie ter vermindering van de jaar lijks 2,4 miljoen ongelukken in de privésfeer, waarbij me dische hulp nodig is. In de krant wordt vooral ingespeeld op „gevaarlijke" gewoonten tijdens de feestdagen, als de meeste ongelukken gebeuren. Deelnemende organisaties UTRECHT De volgende organisaties nemen aan de nationale actie deel: NOVIB. UNESCO Centrum Nederland. UNICEF Neder land, Rode Kruis Nederland, Stichting Oecumenische Hulp, Werelddiakonaat Ned. Herv. Kerk. CEBEMO, Men sen in Nood, Algemeen Dia- konaal Bureau, ICCO, Stich ting Vluchtelingen. HIVOS, Stichting S.I.M., AVRO. VARA. NCRV, KRO, TROS. Veronica. VPRO. IKON, EO. NOS, Humanistisch Ver bond. TELEAC. Nederland se Onderwijs Televisie. MARATHONPROGRAMMA WIL MEER BIEDEN DAN INCIDENTELE HULP (Vervolg van vooq UTRECHT Door het spon tane karakter van de nationale actie voor Afrika is de precie ze invulling van' de radio- en tv-actie nog een groot vraagte ken. Daarover wordt vandaag de eerste verkennende verga dering gehouden. AVRO-pro- grammamaker Varekamp, met IKON-man Van Twist het brein en gangmaker van de actie, benadrukt dat het mara thonprogramma meer zal moe ten bieden dan alleen beelden van zielige, hongerlijdende Afrikanen. „We moeten de mensen in Ne derland laten zien hoe het zo ver kon komen met de hon gersnood in Afrika. Laten zien dat noodhulp op korte termijn dringend nodig is, en tegelijk aangeven dat er toch heel wat meer moet gebeuren om de ge troffen bevolking structureel te helpen" aldus Varekamp. Hij laat desgevraagd weten dat het hem niet zou verbazen als de politiek wellicht in de persoon van minister Schoo van Ontwikkelingssamenwer king als gevolg van de actie met extra gelden over de brug zou komen. „De dag op radio en televisie zal een zeker educatief karak ter moeten hebben", verduide lijkt E. Aronstein, namens de NOVIB lid van de stuurgroep. De voedsel- en droogteproble- matiek behoort volgens hem in al z'n facetten aan bod te komen, zoals de agrarische en economische problematiek, de rol van de EG en verder alles Oproep paus VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft giste ren een beroep gedaan op „alle mensen van goede wil" te helpen de situatie in het door hongersnood getroffen Ethio pië te verlichten. In een rede voor het uitvoerend comité van de katholieke hulporganisatie Caritas Internatiolis drong de paus erop aan al het mogelijke te doen voor Ethi opië. „Ieder van ons hier lijdt, omdat we weten dat Ethio pië in een wanhopige situatie verkeert", aldus de paus. wat er maar mee te maken kan hebben. Het gaat de initia tiefnemers erom een even wichtig inzicht te geven in de huidige situatie in Afrika. „Blijvende betrokkenheid bij de structurele problemen in de ontwikkelingslanden kan wat oplossen, incidentele hulp niet. We tonen die dag hoe kan worden voorkomen dat zich in de toekomst ook op andere plaatsen een dergelijke ramp voordoet", kondigt IKON-pro- grammamaker Van Twist aan. De komende twee weken wor den benut om nader vorm te geven aan de nationale actie. Waar de in te zamelen gelden precies terechtkomen is nog niet uitgemaakt. De initiatief nemers van „Eén voor Afrika" leggen voorlopig de nadruk op noodhulp, maar willen daarbij het steunen van meer structu rele projekten niet vergeten. De deelnemende ontwikke- lingssamenwerkings- en hulp organisaties moeten vóór de grote dag met suggesties ko men, zodat gulle gevers precies weten waar hun geld voor wordt gebruikt. Het ligt in de bedoeling zo kort mogelijk na de 26 novem ber via de media aan het Ne derlandse publiek verslag te doen van de nationale actie en wat er precies gebeurd is of gaat gebeuren met het bijeen gebrachte geld. Amsterdam l.bew Lh. R'dam Vllssingen Zd. Limburg Aberdeen regen Barcelona Berlijn onbew. Bordeaux regen Brussel zw.bew. Dublin onbew. Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg 3 irijdi 3 I rijd 500 3 )rwa. s'fc de 3 maa io van el 0I™ ,!ift 20 'g I auti stom Lei der ld ge aan ar hij rijb rranj Casablanca regor vai ing k vf 4 lernl aar I aider de a -4 ilen. 12 ds- E zeker IJ kt ee 7 upeei flui bet< fgeld ■Éiter Wai Waai IEDERE WOENSDAG GR ATlaan d BIJ DEZE KRANT 154 ver irijdin INFORMATIE OVER FILMS, MUI maan THEATER, RECREATIE, EXPOS! ontzei EN EEN COMPLETE AGENDJ gj^ei i twee sker

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2