In bierfles de Oceaan over In de ban van de roze pante Handwerk bejaarden levert 7800 gulden op dagpuzzel Een«KMurvon foriw|<rt BINNENLAND/BUITENLAND £eklac Commit MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 PAG1 lüff Kansen voor landbouw in Saoedi-Arabië SCHIPHOL Het Neder landse bedrijfsleven zal ko mende tijd voor tientallen mil joenen guldens kunnen ver dienen bij landbouwprojecten in Saoedi-Arabië. Dit zei mi nister Braks van landbouw en visserij zaterdag bij zijn terug keer uit Rome, waar hij de uit reiking heeft bijgewoond van een onderscheiding aan de Saoedische landbouwminister, dr. Al Sheikh. Volgens Braks hadden vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfs leven, die ook bij die gelegen heid aanwezig waren, een unieke kans om over zaken te praten met mensen met wie het normaal gesproken moei lijker is om contact te krijgen. Bus maakt slagzij Doordat de chauffeur onwel werd, belandde zaterdag een streek bus in Bovensmilde in de Drentse Hoofd vaart. De chauffeur en de negen passagiers konden ongedeerd worden gered. Een boer wist met zijn lier te voorkomen dat de bus verder kantelde. NIEUW WAAGSTUK VAN ONDERNEMEND DUO AMSTERDAM Fons Oerle- mans en Kee Arens gaan weer aan een nieuw avontuur be ginnen. Het tweetal grossiert in vreemdsoortige zeereizen in de meest bizarre vaartuigen en wil in augustus 1985 in een gi gantische bierfles in zo kort mogelijke tijd de Atlantische Oceaan oversteken. Oerlemans en Arens stelden zaterdag een afgeladen zaal in Theater de Brakke Grond in Amsterdam op de hoogte van hun plannen. Het vaartuig waarin de over steek wordt gewaagd moet nog febouwd worden, maar de te- eningen liggen al klaar. De bierfles is tien meter lang, heeft een diameter van twee en een halve meter en zal voorzien zijn van een zeer sterke motor en alle mogelijke gemakken. Oerlemans wil de snelle tijd verbeteren die in 1952 is neergezet door het pas sagiersschip United States, een tijd die nog staat op drie da gen, tien uur en veertig minu ten. „Met een bierfles moet het sneller kunnen", zegt Oerle mans. Hij zoekt nog een spon sor voor het waagstuk, bij voorkeur een bier- of frisdran kenfirma. „Op verzoek van een mogelijke sponsor kan het vaartuig nog worden voorzien van een beugel, dat is om het even", zegt Oerlemans. Vrachtwagen Het publiek in De Brakke Grond was eigenlijk gekomen om een gesigneerd exemplaar van het nieuwste boek van het tweetal te bemachtigen. Dat Kee Arens en Fons Oerlemans voor het „vaartuig" waarmee zij vorig jaar de oversteek over de Oceaan maakten. nog moet gebeuren: een reis over land naar Peking. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat ze met paard en wa gen de oorspronkelijke route van Marco Polo willen volgen. „We zullen dan hoogstwaar schijnlijk onze ziekenfonds- kaart moeten meenemen, want de route van die snuiter loopt dwars door wat nu Iran en Irak heet, die momenteel een klein meningsverschilletje uitvechten. Maar ik zit er niet over in, bij onze expeditie met de vrachtwagen waren er ook mensen die zeiden dat we niet verder zouden komen dan het slootje waar het ding te water werd gelaten. Die pessimisten hebben ongelijk gekregen en ze krijgen dat opnieuw, daar ben ik van overtuigd", zegt Oerlemans met groot vertrou wen. boek handelt over de vorig jaar ondernomen expeditie, waarbij met een vrachtwagen op een drijfstel van buizen de Atlantische Oceaan in 52 da gen werd „gedaan". De reizigers vertellen in 139 pagina's het verhaal van hun wel en wee tussen New York en Lissabon: de bijna noodlot tige orkaanwinden, de wind stiltes, materiaalpech, huilbui en, eenzaamheid en het uitein delijke weerzien met zoontje Robin, bij het monument van Hendrik de Zeevaarder aan de monding van de Taag in Lissa bon. Aan de hand van dag boekfragmenten doen Fons en Kee gedetailleerd verslag van hun wedervaren: „Zwoegend worstelde de vrachtwagen zich door de kolkende watermas sa's. Wilde zeeën verdwenen bulderend onder de laadbak en kwamen gorgelend en brui send weer tussen de twee gro te drijvers te voorschijn. Elk ogenblik dachten we dat de grote bolle voorruit zou gaan barsten onder de druk van de nimmer eindigende waterber gen", schrijft Kee aan de hand van haar dagboekaantekenin gen. Peking Kee en Fons zijn voorlopig niet van zins het dromen van nieuwe expedities op te geven. Ze denken nu al aan wat er na het spektakel met de bierfles Kustvaarder met slagzij in haven ROTTERDAM De met zout beladen Duitse kustvaarder Elly Bojan (999 ton) die sinds zaterdagmorgen met slagzij in de Koningshaven in Rotter dam ligt, is volgens de haven dienst in elk geval verkeerd en misschien ook te zwaar be laden. De kustvaarder was vanaf de Spoorweghaven ver trokken voor een reis naar het Noorse Larvik. Enkele hon derden meters verder maakte het schip slagzij. Het scheelde weinig of de kustvaarder was gezonken. HILVERSUM Een nerveus rondrennende menigte katachtigen be volkte zaterdag de NCRV-studio in Hilver sum. Met de nationale Pink Panther imitatie- wedstrijd vierde de NCRV dit weekend de 21ste verjaardag van deze beroemde, veelge plaagde, maar onver stoorbare roze filmster. Door het hele gebouw wemelde het derhalve van de smoezelige roze troetelbeesten, aardvar- kenssnuiten, zwarte snorharen, felgekleurde balletpakjes, gedistin- geerde hoge hoeden en (i/Ü elegante sigarettepijpjes. W Hoewel de roze panter al sinds 1963 vaste gast is in de speelfilms met Peter Sellers als inspecteur Clouseau, heeft het gracieuze dier zich nog niet eerder in zo'n overwel digende belangstelling mogen koesteren als de laatste tijd. De stripheld, die al twee jaar wekelijks op de Nederlandse beeldbuis is te zien, heeft in de speelgoedbranche een ware rage veroorzaakt. Vrij wel alle grote warenhuizen hebben dit jaar op de afde ling schoolbenodigdheden een hoekje ingericht om aan de wensen van de talloze Pink Panther-fans te vol doen, die zich het liefst met zo veel mogelijk roze spullen omringen. Het assortiment koffertjes, buttons, pennen, agenda's, schriften, sleutel hangers en zelfs truien en joggingpakken, waar de zel fingenomen kat op afgebeeld staat, vindt gretig aftrek. Roze stropdas Dertig kandidaten konden zaterdag „de koelste kat ter wereld' de bel aanbinden. Onder voorzitterschap van het hoofd filmzaken van de NCRV, Harry Hemink die zich voor de gelegenheid met een roze stropdas had getooid stond een deskundige jury, bestaande uit mimekunste naar Rob van Reyn, actrice Carry Tefsen en Farce Ma- ieure-medewerker Jan Fille- cers voor de niet geringe taak uit te maken wie zich de beste panter mag noemen. De De zusjes Klrsten en Majanka Fröhlich volgen gespannen de verrichtingen van i roze panter. kandidaten, die uit heel Ne derland waren toegestroomd, werden geheel vrijgelaten in de manier waarop zij het dier wilden uitbeelden. Geduren de hun zelf bedachte optre den mocht niet gezongen of gepraat worden. Het accent lag op de mime-, dans- of slapstickpresentatie van hooguit drie minuten. Opval lend veel deelnemertjes lie ten hun idool verliefd wor den op charmante panter- vrouwtjes. Anderen stortten hem van het ene in het ande re ongeluk of vertoonden een staaltje lenighi Bananeschil Met behulp van roze engelse dropjes, hoge hoeden of ge woon een roze uitmonstering, kwamen fantasierijke visies op het wat sullige roofdier op de planken; compleet met veel valpartijen als gevolg van de beruchte achteloos neergegooide bananeschillen. Dat Miijam de Munnik uit het Overijsselse Tijm in het vuur van haar verhaal tij dens speels gooi- en smijt werk een grote klodder slagroom op de broek van een hoge NCRV-gast kieper de, was voor veel toeschou wers aanleiding voor extra lang applaus. Dat was ook weggelegd voor het Utrechts Studentenkoor Canto, dat het het overbe kende muzikale thema van Henry Mancini, dat al tien tallen keren door de zaal had geschald, in close harmony ten gehore bracht. Ook de rugbyclub The Pink Pan thers uit Driebergen was van de partij. Deze sportieve bon ken in roze kledij overhan digden de organisatoren na afloop hun trofee, als blijk van waardering voor dit eer betoon aan „hun" mascotte. De 13-jarige Marije Zwaard en Pernille La-Lau uit Ab coude voerden de fenorr le inspecteur Clouseau od éénwieler ten tonele en ten daarmee een derde j te behalen. Iris Idzerdal uit Zaandam trok de dacht van de jury doorl perfecte Pink Panther-| zonder muziek uit te voi Goed voor een tweede p]| De Baarnse Martiëlle haagen en Mariël Nieuwl wisten het roze hart var jury te stelen met hun I frontatie tussen een adefl| nemende vrouwtjes en liefde mannetjes-Pink-P ther en de liefdesperiMwee I die daarop volgden. Zij de 21 den de hoofdprijs Ithrow reusachtige knuffelpante: groter was dan de m( 1 1 zelf in de armen sluil „En dan te bedenken d^T"l bij de voorselectie een I felgeval waren", verklf J de stralende winnaresji de prijsuitreiking. AC JEANNETTE SCHREU ALKEMADE De bejaarden De pop op de tafel van de be- van alle dorpen van Alkemade jaaren van de Oude Wetering verkochten gisteren en eergis- „Gogherweide" heette Liesje. teren in de recreatiezaal van Bejaardencentrum „Arends horst" in Roelofarendsveen de handwerken die zij in het af gelopen jaar hebben gemaakt. De bruto opbrengst was bijna 7800 gulden; dit is vijfhonderd gulden meer dan vorig jaar. Van het geld koopt de Stich ting Open Bejaardenwerk ma terialen om de diverse hand werk- en hobbyclubs in staat te stellen hun activiteiten voort te zetten. Deze naam is door meer dan een persoon goed geraden. Na loting onder de winnaars mocht de familie Van Diemen uit Roelofarendsveen de pop hebben. De pop van de bejaar den uit Roelofarendsveen heette Paulien. Deze is gewon nen door de familie Koek van het Westeinde uit Roelofa rendsveen. De hondjes in het zelfgeknoopte kleed van de bejaarden uit Rijpwetering droegen de namen Fikkie en Fokkie. Dit werd geraden door de familie Hogenboom van het Zuideinde in Roelofarends veen. De bejaarden uit Oud Ade organiseerden het dobbel steengooien met als hoofdprijs een gehaakte sprei. Mevrouw Van der Geest uit Oud Ade gooide het hoogste aantal ogen, namelijk 33 en won daarmee de sprei. Op de tafel van de Hobbyclub stond een pot met erwten, warvan men het aantal moest raden. Het waren er in totaal 2033 en dit werd (op twee erw ten na) goed geraden door me vrouw Van Haestregt van de Kerkweg in Roelofarends veen. Politie voorkomt wraakacties tie van Nieuwkoop heef menwerking met de rijkspoli tie van Mijdrecht gistermiddag Tweeling gewond LEIDERDORP Bij een bot sing op de Van der Valk Bou- manweg raakte afgelopen za terdag een tweeling gewond. De twee Leiderdorpers reden allebei op een bromfiets op het fietspad. Een 55-jarige automo bilist uit Leiden reed vanaf de weg een oprit op zonder daar bij uit te kijken. De tweeling kon de auto niet meer ontwij ken. Met onbekende verwon dingen zijn de twee 17-jarigen nadr het Elisabeth Ziekenhuis vervoerd. kunnen voorkomen dat een groep op wraak beluste jonge ren de gemeente introk. Het ging om ongeveer veertig in woners van Mijdrecht, Abcou de en Vinkeveen, tussen de 16 en 18 jaar oud. De groep, die in het bezit was van slag- en steekwapens was met brom mers op weg gegaan. Op de Achterweg in Zevenhoven werden zij echter door politie wagens ingesloten. Veel wa pens werden toen snel wegge worpen. De politie trof onder meer stokken, messen, honk balknuppels en kettingstokjes aan, die in beslag werden ge nomen. Een paar eigenaren werden achterhaald, werden verhoord en kregen proces verbaal. De groep werd ver volgens teruggestuurd. Aanlei ding tot de wraakactie was vermoedelijk een eerdere vechtpartij tussen Mijdrechte naren en een Nieuwkopers. De Grunerie: meer dan een lach en een traan De Oegstgeester toneelvereni ging „De Grunerie" speelde zaterdagavond in het Camp- huys de tragie-komedie „Het Eindpunt". Kern van het ver haal: een bitse schoondochter die haar schoonouders in een bejaardencentrum wil hebben om daarna het vrijgekomen huis aan haar dochter te kun nen geven. Het lag er dik bo venop dat dit natuurlijk niet zó maar ging. En als de maat schappelijk werkster het ver keerde echtpaar, namelijk de buren, gaat ondervragen is het dolle pret. Een lach en een traan stond er in het program maboekje, maar het was méér. De situatie werd nogal flink aangedikt. Jan van Mourik kpn met dit „aandikken" goed overweg, evenals Gerda van Delft als de maatschappelijk werkster. Goed spel zagen wij van de „boze" schoondochter Truus, gestalte gegeven door Elma van Mourik. De ouders die voorbestemd waren voor het bejaardenhuis werden ver tolkt door Ad van Nieuwland en, een doorknede toneelspeel ster van de Grunerie, me vrouw Bea-Mooy-Werkhoven. Verder traden op Berend Heemskerk, Hilda Ferlier, Ka rin van der Marei, Christa Werkhoven, Netty van der Mey en Mimy Ruigrok. Onder regie van Anita Heemskerk heeft het publiek, dat in flinke getale aanwezig was, er naar waarde van genoten. Geslaagde jubileumviering blaaskapel De Sprotbuiken ROELOFARENDSVEEN Blaaskapel „De Sprotbuiken" is de roem van Muziekvereni ging „Liefde voor Harmonie". Deze en andere vleiende uit spraken vielen gisteren te be luisteren tijdens de feestelijke viering van het derde lustrum van de blaaskapel. Het was bomvol in het caf£ van Mar- tien Hogenboom aan de Sota- weg, waar de Sprotbuiken een feestconcert voor genodigden verzorgden. Hun oude Tiroler plunje had den ze verruild voor een nieu we outfit; een schitterend grijs pak met groen afgezet over een groen vestje met grijze biezen. Op hun hoofd droegen ze een onvervalst Tiroler hoedje met kippeveer. Tevens deed gisteren een nieuwe diri- SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS gent bij de Sprotbuiken zijn intrede. Het was Peter van Emmerik, die zich behalve met dirigeren, ook verdienste lijk maakte met zingen (Sa men met Theo van Veen) en het bespelen van een blaasin strument. De vorige kapel meester, Jan Kuipers, heeft het momenteel namelijk te druk met zijn studie. Hij blijft evenwel actief als muzikant bij de Sprotbuiken. De voorzitter van Muziekvere niging „Liefde voor Harmonie de heer P. T. M. Brama, maak te gisteren van de gelegenheid gebruik om oud-muzikant Kees Kuiper te laten promo veren tot erelid, vanwege zijn veertigjarige staat van dienst bij zowel „Liefde voor Harmo nie" als de blaaskapel. Hij kreeg een met droogbloemen versierde tuin met oorkonde. Op verzoek van voorzitter Jan van Emmerik van de Sprot buiken, beloofde burgemeester J. Wagenaar in zijn felicitatie toespraak zijn medewerking te geven bij het zoeken naar een eigen repetitieruimte. Xavier Herbert overleden DARWIN De Australische romanschrijver Xavier Her- bert, auteur van de langste ro man in de Engelse taal die ooit werd gepubliceerd, is in Alice Springs op 83-jarige leeftijd overleden. Herbert, auteur van zes boeken, waaronder de Australische klassieken „Ca- pricornia" en „Poor Fellow, my Country", stierf zaterdag na enige tijd ziek te zijn ge weest. Xavier Herbert, begon nen als apotheker, vestigde zijn reputatie als een van Au- stralië's best bekende schrij vers, met „Capricornia", uit de jaren dertig. Hij deed vijf jaar over het 1.472 bladzijden tel lende „Poor Fellow, my Coun try", Nederlands Theaterorkest opgericht met 45 musici AMSTERDAM In Amster dam is het Nederlands Theate rorkest (NTO) opgericht. Het werkt op commerciële basis en bestaat uit 45 professionele musici. Het wordt geleid door Jules van Hessen (25). Het or kest presenteert zich 23 no vember in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en twee dagen later in de Kleine Komedie in Amster dam. Dit heeft Wendela Sand- berg namens het orkest be kend gemaakt. Zij vormt samen met Ineke van Rossum en Philip de Voogdt de zakelijke leiding. Eind augustus zijn de repetities van het orkest begonnen. Een groep van vijftien musici werkt intussen al mee aan de Egmond-produktie van Burck- hardt Söll bij toneelgroep Theater in Arnhem. Het is de bedoeling, volgens Sandberg, dat producenten van theaterprodukties en films als uit een kaartenbak het en semble kunnen samenstellen, dat ze nodig hebben. Met de musici, die tot nog toe bij het NTO zijn aangesloten, kan dat variëren van een klein symfo nie-orkest tot enkele gespecia liseerde musici, van een ka merorkest tot een kleiner en semble of groepje. Het orkest Behalve voor theater- en film muziek stelt het NTO zich tot taak eigen produkties uit te brengen. Ingestudeerd worden thans een programma rond Paul Hindemith met onder an dere diens kameropera „Hin und zurück", en een program ma rond de Groupe des Six, zes franse componisten die in het begin van deze eeuw film muziek schreven. Voorts gaat het NTO samen met de Stichting Gaudeamus, het Nederlands Theater Insti tuut en de Universiteit van Amsterdam een archief voor theater- en filmmuziek oprich ten. Jules van Hessen studeerde klarinet en directie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zijn leermeesters waren Louis Stotijn en Pierre Stoll. Hij studeert nu nog bij de Russische meester Roczjest- venski. Van Hessen deed eer der deze maand eindexamen met onder meer een optreden met het Residentie-Orkest. Hij leidde in ons land al verschei dene orkesten, en won in 1980 een prijs op het concours van San Remo, Italië, en vorig jaar het Mal co-concours in Kopen hagen, Denemarken. FIGUURPUZZEL (klein formaat met diagram) Serie U Model 670 Opgave nr. 670.818 MAGISCH FIGUUR Horizontaal: 1 bastion; 2 kruiderij; 3 ontelbaar. Verticaal: 1 knorrig persoon; 2 onzin, nonsens; 3 krulhond. eenU Geen krant ontvangen tussen 18.00 en 19.00 u terdags tussen 14.00 er"* uur, telefoonnr. 071-122nkel uw krant wordt nog eten; avond nabezorgd. >n t( lische tsteg. de c Een luxe handdoek van 50x100 cm wordt uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. j NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V., I NAAM: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: I Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. I Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal O automatisch per maand CW STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR; NAAM: POSTCODE/PLAATS:. Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). £*£eidae

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6