Feyenoord zonder Been stuurloos Biljarters in finale ten onder 'ÏEDAILLE-OOGST IET OPTIMAAL oimunek wint cross Gieten 3PORTTRIBUNE EeidóaOowiarit MAANDAG 12 NOVEMBER 1964 PAGINA 13 tendl sterkste finale Londen 9NDEN Ivan Lendl heeft gisteren in Londen ii tweede belangrijke toernooizege van het jaar be- ald. Na het succes op Roland Garros, bleef de Tsje- jslowaak in de finale van het Grand Prix-evene- nt op Wembley Andres Gomez, die hij onlangs s als partner voor het dubbelspel, gemakkelijk de r. 7-6, 6-2, 6-1. Lendl, die met de overwinning on- ;er 170.000 gulden verdiende, speelde aanmerke- meer op zijn gemak dan in de halve finale (6-4, j) tegen Connors. De Ecuadoreaan Gomez (die eer- 1 Fleming in de halve finales had geklopt) was Knisch gezien weliswaar de meerdere van Lendl, far hij verloor door gebrek aan pure kracht bij de jge slagenwisselingen, terwijl hij het ook qua Fntlust op beslissende momenten liet afweten, tobelspel finale: Ivan Lendl/Andres Gomez »j/Ecu) - Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) 6-2, 6-2. Ruitenberg wint weer marathon GRONINGEN Henri Rui tenberg, de 27-jarige mara thonschaatser uit Oldèbroek heeft zijn derde achtereen volgende marathon-overwin ning behaald. Hij zegevierde zaterdag op de kunstijsbaan van Groningen voor 2200 toeschouwers in de tweede 100 rondenwedstrijd van de reeks om de KNSB Cup. Op de streep had Ruitenberg een voorsprong van 150 meter op de sterk rijdende Hilbert van der Duim en van 200 meter op Emiel Hopman. Rentree van Henk Nooren AMSTERDAM De Nederlandse springpiste ligt Willi Melliger kennelijk uitstekend. Binnen twee weken sleepte de 31-jarige Zwitserse ruiter met het superpaard Beethoven 2 hier twee grote prijzen in de wacht. Zegevierde de kleine Melliger eind vorige maand in Leeuwarden, hetgeen hem zevenduizend gulden opleverde, gisteren eiste hij in het hoofdnum mer van Jumping Amsterdam de eerste prijs van 17.500 gulden voor zich op. Bovendien kreeg Melli ger twintig punten achter zijn naam voor het net ge opende Europese circuit in de strijd om de wereldbe ker. Het dit jaar over het algemeen bijzonder sfeerlo ze concours hippique in de RAI beleefde de weder opstanding van Henk Nooren. De oud-nationale kampioen won geen rubriek, maar eindigde vier keer bij de top-vijf en werd daarmee met afstand de best presterende Nederlander. Albert wint mastersstrijd NIEUWEGEIN Marc Albert heeft gisteren de „Masters" van het satelliet-circuit tennis in Nieuwegein gewonnen. Hij versloeg in de fina le de Amerikaan Bud Cox met 6-4.6-1. In het dubbelspel ging de zege naar Menno Oosting en de Joegoslaaf Prpic. Zij versloegen de Ame rikaan Good all en de Mexicaan Stevens met 6-1,6-1. Albert bereikte zaterdag de finale door een zege met 6-2, 1-6, 6-3 tegen de Australiër Carl Limberger. In de andere halve finale versloeg de Amerikaan Bud Cox met 4-6,6-1,6-2 de Amerikaan Brian Levine. Eindklassement herenenkelspel: 1. Prpic en Cox 65 punten; 3. Nunez (Ecu) 43; 4. Limberger (Aus) 40; 5. Albert 37; 6. Nijssen 35. De kar de w erediv ROTTERDAM Even leek het er op alsof Han Berger, de trainer van FC Groningen, zich za terdagavond na de 2-2 in de Kuip tegen Feye noord bediende van een understatement. „Wat er Maas :na de pauze was te zien, der Ujs naar Nederlandse Di maatstaven zeer accepta- ^"va^bel verklaarde de her Sn, ïjen der als aanstaande bondscoach genoemde ^Andrie!lirnP0rt"N00r^erling- Gaai. qAchter hem in de pers- kamer van het stadion ljer Feijenoord leunde inte- (?)~baas van bet keizer, i|oranjeteam Rinus Mi- chels geheel in overeen- KonJstemming met zij" b»j- er (Swejnaam van sfynx noncha- ■erl)' Me^ant *egen HlUUr. Op Verzijn gezicht was een atinierKj glimp van een veelbete- i der Lijkenende grijns te zien. eukers, i De „stand-in" voor Kees Rijvers had óók kunnen tor 1-0 zien, dat het allesbehalve t fraai was geweest wat an en' zich allemaal tussen bei Rif de sub-toppers had afge- rorres.sv>sPeeld. Berger was ech- (Ashcroter bloedserieus toen hij lenheer.fij0 opmerking maakte, Riddeftnaar de doorgaans als Var^GoIjted^ijk nuchter en rea listisch bekend staande 67 M (Pe^enmeester plaatste Liesdek^k Gele 1 od; Mase Nijholt, iik, Ley zich ditmaal toch wel inigszins buiten de wer kelijkheid. Wellicht be ïnvloed door het eerste punt, dat FC Groningen sinds jaren weer eens in de Kuip wegsleepte. Maar het zich ooit met veel rimram als aanstaande lands kampioen aan de buiten wacht presenterende, maar inmiddels aanzienlijk realisti scher denkende FC Gronin gen had zaterdagavond méér kunnen bereiken. En dat zegt iets over de eigen mogelijk heden, die toch danig werden beperkt doordat steunpilaren McDonald en de uit de selec tie voor het Nederlands elftal gezette Erwin Koeman door blessures slechts op halve kracht konden spelen. Maar het zegt veel meer over Fey- enoords kwaliteit. Daarmee was het erg pover gesteld, ze ker nadat spelmaker Been na een botsing met Waalderbos nog slechts voor spek en bo nen tussen de lijnen stond. Voordat Been groggy raakte en minutenlang moest wor den opgelapt vóór hij half verdwaasd weer in het veld kwam had Feyenoord rede lijk geopereerd. Maar ook niet meer dan dat. Want in die openingsfase haddén de Rotterdammers ook al on overkomelijke problemen ge kend met het wel wat behou dend maar zeer gediscipli neerd acterende FC Gronin gen. Dat in de door libero Hiddink gestuurde buiten- spelval een niet geringe steun had en Feyenoord bij kans tot radeloosheid bracht. Uitgebalanceerd FC Groningen, stilaan weer wat omhoog geklauterd op de ranglijst, was in zijn totaliteit zelfs de wat beter uitgebalan ceerde formatie. Waarbij de kennelijk na zijn afwijzing door Michels wat geprikkel de Koeman de aandacht op zich vestigde als gevaarlijkste Groningse aanvaller. Hij stel de doelman Hiele van Feye noord regelmatig op de proef en werd daarbij nauwelijks gestoord door zijn bewaker Hoekstra. een inzet van Gullit voor de doellijn van FC Groningen wegtrapte. Dat was tevens Gullits belangrijkste wapen feit uit de wedstrijd en Feye- noords voornaamste moge lijkheid op een treffer voor de pauze. Want de spelsitua tie, waaruit de Rotterdam mers dan toch nog aan de lei ding kwamen mocht nauwe lijks de naam „uitgespeelde kans" hebben. Houtman vocht zich naar balbezit, hij lanceerde een min of meer lukrake voorzet, waaruit evenwel Hoekstra Duut kop pend kon bereiken. De laat ste mikte met het hoofd raak: 1-0. Gelijke hoogte Nog voor de pauze kwam FC Groningen op gelijke hoogte. Koeman imiteerde knap Pla- tini bij een vrije trap, waarop Hiele volslagen kansloos was. Met Rep voor Been als rech terspits, waardoor Gullit als middenvelder ging opereren, trok Feyenoord vervolgens Henk Duut zet Feyenoord op een voorsprong van 1-0. Walter Waalderbos (rechts) en Karei Hiddink kijken toe. de negatieve lijn na de rust verder door. FC Groningen, met rechtsachter Mason als opvallend zelfbewuste pion, wenste echter niet te profite ren. De Noorderlingen ble ven te behoudend opereren, hetgeen Feyenoord uiteinde lijk in de kaart speelde. De Rotterdammers werden na twintig minuten eindelijk wakker en ontketenden iets, dat moest lijken op een of fensief. Het gevolg was wel de nodige roering in de Kuip, maar met kwaliteit had het niet veel te maken. FC Gro ningen werd wel met de rug tegen de muur gezet, maar counteren kunnen de Noor derlingen goed en zo'n uitval leverde dan ook een voor sprong op. Brard, die uit zijn herwonnen basisplaats te weinig inpiratie putte, ver speelde op het middenveld de bal en de half-fitte McDonald en Koeman braken uit. Mc Donald gaf het laatste tikje: 1-2. Slachtbank Feyenoord leek rijp voor de slachtbank. Hiele redde zijn ploeg door de 1-3 van McDo nald na een foutje van de weinig zeker spelende Van de Korput te verhinderen. En drie minuten voor tijd ontstond dan zelfs nog de ge lijkmaker, nadat Houtman Waalderbos net voldoende had weggezet om via de „tweede plaal" in te koppen. Gullit had in blessuretijd zelfs nog de winst kunnen zeker stellen, maar zijn uit geheel vrije positie gelan ceerde kopbal ging voor langs. En dat was rechtvaar dig, want dit Feyenoord ver diende de twee punten geenszins. Ook niet naar Rot terdamse maatstaven. FRANK WERKMAN Feyenoord-FC Groningen 2-2 (1-1): 33 Duut 1-0. 44. Koeman 1-1. 78. McDonald 1-2. 87. Houtman 2-2 Scheidsrechter. Van Swieten. Toe schouwers: 21.000. Feyenoord: Hiele; Troost, Van de Korput, Nielsen. Brard; Hoekstra, Been (Rep), Duut; Gullit, Houtman, Petursson (Steur). FC Groningen: Schellekens; Ma son, Hiddink, Waalderbos, Mulder. Van Dijk, Van Tiggelen, Koeman, Roossien; Broeken, McDonald. Ingrid Berghmans is blij met haar zege, terwijl Marjolein van Unen wat beteuterd opkijkt. <U1 ÏEN De werkelijk- van Wenen bleef ver een droom van Karei ^link verwijderd. In telijke fantasieën had rendec*erlanc*se judo-trai- VissJier wereldkampioen- »ek uitjipen voor zijn dames- eind mogen incasseren, rd aajemin waren de nuch- men3 v|C9^ers van tite^" Brand! *n de Oostenrijkse ecflstad fraai genoeg: j zich l tweede plaatsen en derde plaatsen. Een "'"ijke positieverbete- RKC Ten 0Pzichte van het twej0°i om het wereld- zijnbioenschap van Parijs bail), waar drie keer ..Waaj) werd behaald, re taak kritische beschouwing ize medailleregen laat geenszins een optimaal t van de vaderlandse 'aardiging zien. Twee drie finalistes werkten ilissende partijen op eei gt en jongt ur va >arta)« meer ongelukkige wijze L derde, Marjolein van deed wat binnen haar iheden lag. Dat was snde om aan de om- ling van Ingrid Berg- te ontkomen. De Belgi- "ing Van Unen (21) hal- de finale alle catego- gezichtl tot overgave. Daarmee ke "fL^rghroans, na een ukkigfleroperatie sterker en dan ooit, haar tweede 'edstrij itfase i de kreeg val titel op. Op de openingsdag had de uit Weerde afkomstige Berghmans in de klasse tot 72 kilogram al goud gepakt. De gooi van Irene de Kok en Chantal Han naar de hoofd prijs was om uiteenlopende re denen mis. De Kok (19) maak te in de eindstrijd van haar ge wichtsklasse (tot 66 'kilogram) tegen de geroutineerde Brigit te Deydier een beoordelings foutje met verstrekkende ge volgen. Achteruitvallend trachtte De Kok een aanval over te nemen, maar was niet berekend op de voethaak waarmee de Francaise haar plannen doorkruiste. Han (18) werd in de finale tot 61 kilogram slachtoffer van haar razendsnel uitgevoerde acties. De Venozolaanse Natas- ha Hernandez was te glibberig om op techniek op de mat te krijgen. De Nederlandse scheidsrechter Jan Snijders ging zo ver dat hij de arbiters verantwoordelijk stelde voor Han's nederlaag. Derde plaatsen Naast het zilveren trio waren er derde plaatsen voor Anita Staps (23) en opnieuw Marjo lein van Unen in de zwaarste categorieën. Staps, die als één van de weinigen op alle we- reldtiteltoernooien „prijsjudo- de", ging in de fout tegen de Westduitse Barbara Classen. De 84 kilogram zware Van Unen moest zaterdag haar meerdere erkennen in de veel gewichtiger ogende Fenglian Gao uit China. Alleen Inge rvelmans (tot 52 kilogram, viude) en Chita Gross (tot 56 kilogram) keerden zonder me dailles huiswaarts. Kansen olympisch damesjudo gering WENEN De Internatio- nale Judo Federatie (IJF) is tot veel bereid om da mesjudo in 1988 op de olympische agenda te krij gen. Niettemin lijken de kansen op een door het IOC niet gewenste uitbrei ding van het programma gering. De door secretaris Ino Kuma van de interna tionale federatie (IJF) ver wachte beslissing in Mexi- co-stad werd uitgesteld. J udopartijen tijdens de voornaamste internationa le toernooien zullen voort aan vijf minuten duren. De beslissing geldt voor alle herentoernooien om de Europese en de wereld titel. Tot op heden was de wedstrijdtijd voor de par tijen om de medailles ze ven minuten. Voor de kwalificatiewedstrijd gold al een duur van vijf minu ten. De IJF heeft voorts de blessuretijd afgeschaft. Ju doka's mogen zich in de toekomst alleen laten ver zorgen als de toernooi-arts daarvoor. toestemming geeft. Vijfde plaats handbaldames TRONDHEIM Het Ne derlands dames-zaalhand balteam is in de strijd om de Polar Cup op de vijfde plaats geëindigd. Het Oranjeteam behaalde in het zeer sterk bezette toernooi één overwinning in vijf wedstrijden. Giste ren werd in Trondheim met 17-14 gewonnen van Frankrijk. De dag ervoor waren de Nederlandse da mes kansloos geweest te gen Joegoslavië (16-23). De eindzege was voor de Russische ploeg, die Joe goslavië in de finale, we reldkampioen tegen Olympisch kampioen, op 't nippertje de baas bleef (26-24). De Nederlandse dames hebben naar verwachting in Noorwe gen geen rol van betekenis kunnen spelen. Tegen vier landen was de ploeg van Kecs- kemethy volstrekt kansloos. Zaterdag leek tegen Joegosla vië een sensatie in de lucht te hangen toen Nederland door toedoen van Cecile Leenen en Hanneke van Eyl halverwege de eerste helft een achterstand van 1-4 geheel wegwerkte (6-6). De vreugde bleek slechts van korte duur. Nog voor de pauze werd het Joegoslavische fysieke geweld de Nederlandse verdediging te machtig: 6-13. In het tweede deel was het duel een formaliteit: 16-23. Gisteren kwam Nederland be ter voor de dag tegen Frank rijk. Steunend op een sterke verdediging en de met scherp schietende Marianne Bult en Hanneke van Eyl sloten de da mes het loodzware toernooi met een zege af. Na 4-2 volgde een korte inzinking, waarvan de Francaises goed gebruik maakten: 7-7. De rust deed de Oranje-ploeg geen goed. Frankrijk liep met goed aan- valsspel uit naar 7-11. Uit blinkster Marianne Bult zorg de voor de ommekeer in de wedstrijd. In acht minuten bracht de PR-vrouwe van het handbalverband het team naast de Francaises: 11-11. Die inhaalmanoeuvre betekende de genadeklap voor Frankrijk, dat geen antwoord meer had op de vlotte Nederlandse com- biriaties (17-14). GIETEN Wereldkam pioen bij de amateurs, de Tsjech Radomir Simunek, heeft gisteren de interna tionale veldrit in Gieten gewonnen. In de sprint versloeg hij Frank van Bakel en Reinier Groe- nendaal met groot gemak. De Belg Paul de Brauwer, vorige week nog winnaar in Zürich, werd zevende, zijn landgenoot en we reldkampioen bij de be roepsrenners Roland Li- boton elfde. In het Zwanenmeerbos bij Gieten, waar een parkoers van 2700 meter was uitgezet, heb ben vijf renners de wedstrijd beheerst. Simunek, Van Bakel, Groenendaal, Kools en Van der Poel voelden zich wonder wel thuis op het parkoers, dat na afloop door Paul de Brau wer als te licht werd aange merkt. Het vijftal bleef tot hal verwege de koers over een uur Radomir Simunek hoddt Frank van Bakel net achter zich en dat betekent de zege in Gie ten. en een ronde bijeen. Toen plaatste Simunek een lichte tempoverhoging, die voor Adrie van der Poel en Huub Kools teveel was. Het duo viel af. waarna de drie koplopers tot in het zicht van de streep bijeen bleven. Kees van de Wereld werd negende. Thor ter Lune bewijst waarde NOOTDORP Thor ter Lune (Cees de Leeuw) moest bij de opening van het seizoen op Nootdorp genoegen nemen met een gedeelde eerste plaats samen met Tindemans W (John de Leeuw). Afgelopen zaterdag maakte de zevenjari ge hengst op dezelfde baan duidelijk had hij heel wat in zijn mars heeft en dat men dit seizoen op de kleine baan wel degelijk rekening met de Her- es zoon moet houden. In de voorlaatste draverij was Thor ter Lune over de 2000 meter goed weg aan de start, maar liet het kopwerk onder de schijnwerpers van Noot dorp over aan Victrix R met Ad Suykerbuyk. Met nog zo'n vijfhonderd meter voor de boeg had deze vijfjarige merrie het beste gegeven en nam Thor ter Lune de leiding over en zegevierde in een kilome- tertijd van 1.22.6 op een ma nier hoe hij maar wilde. Sir van Hanegem werd tweede voor Pluno W en Umienwil. De laatste draverij van de middag werd geheel volgens de verwachtingen gewonnen door Uno van de Lente met Jos Oorthuijsen. De ruin weet goed de weg op Nootdorp, maar heeft nogal eens het startnummer tegen. Ditmaal in het eerste gelid achter de startauto nam Uno van de Lente de leiding, stond deze niet meer af en zegevierde voor Udilia B en Smaragd Goldo. Voor het talrijke publiek wa ren er op Nootdorp nogal wat verrassingen. Haalde de Noot dorper Bert Post vorige week het huzarenstukje uit om met Volann Z tegen een winnende cote van 29 tegen één als eer ste over de finish te gaan, dit maal verraste hij vriend en vijand door te winnen met Wilhelmien W, die winnend 22 tegen één bracht. Zowel voor Volann Z als voor Wil helmien W betekende het de eerste overwinning in de koersloopbaan. Ditmaal faalde Volann Z echter en werd in de Boy van Quick-prijs uitgescha keld. Willem Ruis (Ronald van Stam) zegevierde voor Ysa bel Ossewaard en Vlieland. Het grote internationale hoofdnummer om de H.van Wickevoort Crommelin Me moriaal gisteren op het sport park van Hilversum met een totaal aan prijzengeld van ruim veertig duizend gulden, waarvan de helft voor de win naar is nogal verrassend ge wonnen door de driejarige ruin Yla Oostland met Jan van Dooyeweerd. Na de start nam Yla Oostland en Year of King de leiding. Maar Year of King moest het met nog een volle ronde voor de boeg af la ten weten. In de eindstrijd had Yla Oostland niet veel moeite met Worthy Boy Laren (An- dries van der Blonk) die vijf entwintig meter aan de start moest geven. Wicky Hazelaar (Wim Velis) steeds voorin te vinden werd derde voor Ygor Peterhof (Frans Wild hagen) en White Shadow (Guus Knij- nenburg). ARTHUR VAN RIJSWIJK Amerikaanse titel voor Luyendijk LAS VEGAS De Nederlandse autocoureur Arie Luyendijk is gisteren in Las Vegas Amerikaans kampioen in de Super Vee-k lasse geworden. In de twaalfde en laatste wedstrijd eindigde hij in zijn Ralt als tweede achter de Canadees Ludwig Heimrath. Dat was ruim voldoende om als eerste Nederlander een auto- sporttitel in de Verenigde Staten te behalen Zijn belangrijkste concurrent, de Amerikaan Chip Robinson, die alleen bij een zege nog kansen op de titel had gehad, eindigde als tiende. AMERSFOORT Neder land telt in de breedte de meeste topbiljarters van Europa. Toch werd het beste vijftal daarvan voor het eerst in vijf jaar geen landenkampioen. Die eer viel ten beurt aan West- Duitsland, dat de hegemo nie van Nederland en Bel gië, oud als de achttienja rige geschiedenis van het tweejaarlijkse evenement in Amersfport, doorbrak. De Westduitsers was de eind overwinning in 1982 met een miniem verschil ontgaan. Dit keer was het onderscheid, iets groter dan toen, in hun voor deel. De eindstrijd tegen het A-viiftal van Nederland, op de tiende uitgave van het TEP toe aan een lustrum als win naar, werd gewonnen met 6-4. De beslissing daarover viel aan het begin en aan het einde van de wedstrijd. Hans Vul- tink, uitkomend in het 71/2. was in topvorm, maar kreeg van Klaus Hose slechts één kans die te bewijzen. De hin kende kadrist uit Eibergen moest pas naar het biljart, toen de normaliter trage cn af scheid nemende Hose, spelend alsof hij in tijdnood was, de 250 caramboles had volge- maakt. Een schier onmogelijke opgave voor Vultink, die na het zevende punt een al te moeilijke trekbal miste. De stunt van Hose maakte een vervolg op de succesreeks van het Nederlandse A-vijftal in eens veel onwaarschijnlijker. Ad Koorevaar, de jongste maar dit toernooi betrouwbare biljarter uit Dordrecht, had de ballen in ideale positie, in de vrije spelsoort bijna een garan tie voor de overwinning, toen de keu van ziin speelbal ket ste. Een fatale fout. Dieter Wirtz, de in het Nederlandse Hoorn woonachtige tegenstan der, stond Koorevaar geen herkansing meer toe. Het was aan Christ van der Smissen en Jan Arnouts te danken, dat de nederlaag werd uitgesteld tot de laatste en spectaculairste partij, die van de driebanders. Van der Smis sen was in het bandstoten de degelijke biljarter van altijd en Arnouts speelde op de slotdag zijn beste wedstrijd van het toernooi. Met een trainings- achterstand begonnen hervond de kadrist (47/1) uit Etten- -Leur op het beslissende mo ment het juiste gevoel in de vingers en de stootarm. Tegen Thomas Wild fors ter. een ge vaarlijke tegenstander, besloot Arnouts het toernooi met een winnende serie van 122. De beslissing moest daardoor in de partij Van Bracht-Muller vallen, een duel dat na een aanvanklijke voorsprong voor de Nederlander in 53 beurten door de Westduitser werd ge wonnen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13