ran je wil geen stijlprijs Slechte beurt Fafié/Meijer bij Feyenoord Samaranch wil deel winst LA voor atleten oofdrol voor arbitrage in basketbaltopper Wereldrecords in <iara thon -dampartij BURG Negen uur en vijftien minuten duurde za- fyag de dampartij tussen Herman Meyer en Maarten ker, uit het hoofdklasseduel tussen Davo Tilburg en ïlasserdam. De marathonpartij, tot stand gekomen na verhuizingen en 128 zetten, betekende een duurre- Het vorige wereldrecord was sinds 1943 in handen twee Fransen, die acht uur en een kwartier aan het met de honderd vakken strijd voerden. De record- van Meyer en Vader werd aan het slot zonder ar- gespeeld. De betrokken scheidsrechter wilde na uur arbeid wel eens naar huis. Meyer had vijf uui minuten bedenktijd nodig voor de remise. Ook dal een recordverbetering; de vorige verrichting stono Het derde record was het aantal zetten. In 1974, halve finales van de nationale titelstrijd, warer en Bergsma ooit tot 122 beurten gekomen. Snelle marathon rolstoelrijder OHITA De Canadese rolstoelrij der André Viger heeft gisteren de vierde marathon voor gehandicapten in de Japanse plaats Ohita gewon nen. Viger toonde zich bovendien veel sneller dan welke marathonlo per dan ook. Hij legde de 42,195 kilo meter af in 1 uur 48 minuten en 25 se conden. Hij verbeterde de beste we reldprestatie met bijna anderhalve minuut. Het record stond sinds de marathon van Londen op 28 juli van dit jaar op naam van zijn landgenoot Rick Hansen, die toen na 1.49.53 uur de eindstreep passeerde. Wageningen weer zonder trainer SCHIEDAM De eerste divisieclub Wageningen zit voorlopig weer zon der trainer. Jan van Eijck, die de ontslagen Hans Boersma opvolgde, wordt geplaagd door een ontsteking in de hals waardoor hij voor enkele weken is uitgeschakeld. Overigens moet Van Eijck toch als eerste man bij de club van de Wageningse Berg weg omdat hij slechts over een B-di ploma beschikt. Het bestuur van Wageningen is ter vervanging van Van Eijck in onderhandeling met enkele werkloze trainers. Tijdens de wedstrijd SVV- Wagenin gen (0-1) nam Harry Suvée, de ge blesseerde doelman van Wageningen de honneurs in de dug out waar. Water staat Heracles tot de lippen ALMELO De financiële nood bij SC Hera cles is zo groot, dat de Almelose eerste divisie- -club vreest het einde van dit seizoen niet meer te halen. Door een tekort aan liquide middelen kunnen de salarissen van spelers, trainers en manager niet worden betaald, met de uitke ring van wedstrijdpremies zijn de Almeloërs inmiddels 15.000 gulden achterop geraakt en zelfs de vergoeding van reiskosten blijkt mo menteel niet mogelijk. Hoewel de balansposi tie van SC Heracles volgens de FBO zeker niet zorgwekkend is, moet de Almelose Voetbal Stichting vóór 1 januari ruim een ton verzame len om zijn plaats in het betaalde voetbal te kunnen behouden. Mede daarom is voor vol gende week zaterdag een oefenduel tegen FC Groningen vastgesteld, rond welke wedstrijd diverse acties zullen worden gehouden die vooral het bedrijfsleven moeten doen besluiten Heracles financieël te steunen. Rinus Michels zijn collega Erich niet wijzer dan deze al is. de selectie van geen probleemge- telt, wil de bonds- fch in het eerste duel net vertrek van Kees ers pas op de dag van I cruciale treffen tegen tenrijk in het Weense iappi-stadion de op- jing van het Neder- jls elftal bekend ma- Alleen wanneer Hof ng igen geen geheimen I tr heeft, is Michels be- met| ^at een ^ag eerder te ÏDe Oostenrijkers ?n in elk geval reke- op een Oranje, dat ap jacht zal gaan naar stijlprijs. De fraaie -iën over positief voet die Michels eerder in ;n hoedanigheid als dsmanager etaleerde ditmaal niet aan hem 3 wat te maken heeft kwalifikatiewedstrijden juropees voetbal gaat het SJeen maar om dat je wint. dat doet is niet belang- JDan is het ook geen jtie van goodwill kweken h'e publiek toe, zoals in de fiale competitie. Bij het nationale werk zijn de houwers niet zo kieskeu- iijk maar naar Praag, vo- jveek bij Bohemians-Ajax. "lensen wilden bloed zien Jbben dat gekregen. Maar n me voorstellen dat ze i de competitie niet pik- *In wedstrijden als woens- lat het er om of iemand I is negentig minuten te :en wat hij zelf graag zou h doen. Nog steeds is er k-aantal spelers in de se- dat daar moeite mee die achtergrond besloot Michels voor de ont- jng van woensdag ook jeroep te doen op Ernie its, die na ruim drie jaar eens een interland (zijn I mag afwerken, en Edo t. Het duo moet waar lijk de twee Oostenrijkse h, respectievelijk Toni 4r en Walter Schachner Uwen. De twee mandek- worden in de rug ge- 1 door Ronald Spelbos, êrmoedelijk de voorkeur gekregen boven PSV'er -'Stevens, omdat die wat r zijn kalmte dreigt te zén en het nadeel kent dat de keuzeheer hem woens dagavond niet zelf aan het werk zag. Michels: „Ik had het liefst een vast duo gehad. Maar de twee van Ajax samen kon niet, omdat die onder druk niet bleken te functioneren". Overbezet Het grootste probleem acht Michels evenwel de bezetting van het middenveld, dat woensdag volgens hem aan beide kanten overbezet zal zijn. Een echte, gerijpte spel maker heeft Nederland name lijk volgens hem niet voorhan den. „Mensen die kunnen aan geven of er aangevallen dan wel verdedigd moet worden hebben we nauwelijks. Frans Thijssen is nog te kort in Ne derland om over hem een oor deel te kunnen vellen. Mario Been is in principe geselec teerd om te horen wat er ge bracht wordt door de coach, om de sfeer te beleven. Mar- tien Vreijsen ontwikkelt zich goed als spelbepaler bij FC Twente, maar of hij ook vol doende is op internationaal ni veau is niet te zeggen. Van die drie, bij wie je op langere ter mijn ook nog Edwin Godee van FC Utrecht mag tellen, is Been de jongste, maar ook de- geen met de meeste mogelijk heden en aanleg. Maar op die leeftijd heeft hij nog niet de ervaring en is hij dus nog niet voldoende rijp voor de menta le belasting die dit soort wed strijden met zich meebrengt". Been meldde zich gisteren overigens weer fit, nadat hij zaterdagavond tegen FC Gro ningen dizzy afhaakte. „Toen wist ik zelf niet eens meer dat ik mee moeSt naar Oosten rijk", aldus de weer volop grappen verkondigende Feye- noorder. „De dokter dacht zelfs aan een hersenschudding, maar dat kan het in mijn geval natuurlijk nooit geweest zijn. Hooguit een zandverstuiving". „Maar", aldus Michels, „in principe ga ik er van uit dat hij niet speelt, want ik houd rekening met veel anti voet bal. En twintig minuten Feye- noord-FC Groningen is wel wat anders dan anderhalf uur Oostenrijk-Nederland. Neem ik de gok met Been wel, dan zal ik me met de rest moeten indekken". Voor de hand Zodat het voor de hand ligt, dat het vermoedelijk uit vijf spelers bestaande middenveld van Oranje zal worden gedra gen door de drie PSV'ers Ton Lokhoff, de enige debutant derhalve, Willy van de Kerk hof en Michel Valke. Ook Pe ter Boeve zal daar zijn op wachting wel maken, getuige de opmerking van Michels dat Bondscoach Rinus Michels nam Marco van Ba gisteren even apart. Een aanwijzing voor het niet opstellen van de Ajacied woensdag? Felix Gasse- lich, die niet werd geselec teerd door de Oostenrijkse bondscoach Hof interviewt voor de televi sie van zijn land Marco van Basten. Oostenrijks trainingskamp een ziekenboeg LINDABRUNN Het trainingskamp van de Oostenrijkse selectie voor de wedstrijd tegen Neder land vertoont veel ver wantschap met een laza ret. Zes spelers zijn gebles seerd, één (Pacult) moest al afhaken en werd ver vangen door Franz Obera- cher, ooit nog een wissel speler bij AZ 67 en op 30 januari 1979 voor het laatst international. Oberacher, 30 inmiddels en spelend voor Klagen- furt, is trouwens ook licht geblesseerd. Hij speelde zaterdagmiddag slechts 22 minuten in het duel met Austria Salzburg (2-2). Met de kwetsuren van Prohas- ka (enkel), Brauneder (knie), Polster (kuit), We ber (spierontsteking) en Pregesbauer (been) wil bondscoach Hof geen en kel risico nemen. Vandaar dat hij de gisteren vastge stelde oefenwedstrijd te gen tweede divisieclub Ba- dener AC afgezegd heeft. De voorbereidingen verlo pen nu individueel. Elke speler heeft zijn eigen pro gramma. De geblesseerden houden zich meer op in de sauna, rustkamers en bij de fysiotherapeut of bondsarts. de Ajacied het gemis aan linksbenige spelers in ons land tenminste nog enigszins kan compenseren. De vijfde zal in geen geval Ruud Gullit heten. Michels: „Die beschouw ik als aanvaller". Hetgeen dan weer perspectieven opent voor Son ny Silooy en nog meer Adri van Tiggelen, twee voetballers die voldoen aan het beeld van Michels dat ,je sommigen ne gentig minuten helemaal niet opmerkt, terwijl ze toch een Michels verder over het mnid- denrif van zijn elftal: „Ook PSV mist dat stukje naar vo ren toe. Zowel de voorste mensen als de verbindings man, die dat beslissende passje geeft (lees: Michel Valke) ko men iets te kort. We sukkelen in Nederland nu eenmaal wat met de middenveldkwalitei ten, alle topclubs missen indi vidueel iets. Daarom heb ik een beetje lopen zoeken naar een blok, want dan win ik misschien collectief weer wat". Door Gullit als spits te bestem pelen zal of de Feyenoorder of Marco van Basten buiten de basis vallen. Wim Kieft, die zich pas vandaag vanuit Pisa bij de groep voegt, heeft name lijk in het duel met de Honga ren het nodige krediet gewon nen. Van Basten werd gisteren tijdens de training op het veld van het Olympisch Stadion in Amsterdam trouwens ook door de bondscoach apart genomen. „Hij is wat aan het sukkelen en ik was nieuwsgierig of hij zelf weet waaraan dat ligt. Ik heb niet de indruk dat hij echt draait". Goed blaadje Net als Kieft staat ook Rene van der Gijp in een goed blaadje bij Michels, maar het ontbreken van voldoende wedstrijdritme zal de nieuwste PSV'er stellig buiten de ploeg houden. Was Van der Gijp nog in dienst van Lokeren ge weest, dan zou hij niet eens zijn uitgenodigd. Vast staat voor Michels dat er woensdag „evenwicht zal moe ten zijn in alle functies en li nies gezien alle moeilijkheden die je in Oostenrijk kunt ver wachten". Michels rekent op een link spelende tegenstander in een duel waarin beide teams na hun nederlaag tegen Hongarije voor de taak staan te winnen. Michels: „Oosten rijk staat bekend om zijn sluip- moordenaarstaktiek. Het heeft veel geduld en heel weinig haast, is technisch sterk en speelt langdurig met veel mensen achter de bal. Ons voordeel is dat dergelijke typi sche counterploegen niet zo snel anders gaan voetballen, ook niet als het moet. Terwijl Oostenrijk net als wij bij een gelijkspel niet gebaat is. Ook wij zullen op winst moeten spelen, dat moet je al als je aan één punt genoeg hebt. Anders krijg je het probleem dat door een moment van onachtzaam heid alles verloren kan zijn. Dat moet je dus incalculeren". WILLEM PFEIFFER MAANDAG 12 NOVEMBER 1984 PAGINA 11 MEXICO-STAD De ideologieën in de olympische beweging liggen ver uiteen Een sterk staaltje daarvan kwam in Mexico- -Stad aan het licht. IOC-voorzitter Juan Samaranch deed een beroep op het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) een deel van de winst van de Zomerspelen van Los Angeles te gebruiken om de atleten de verblijfsom in de olympische dorpen terug le betalen. Op een vergadering van de nationale olympische comités zei Sa maranch een voorstander van te zijn dat de USOC een deel van de 150 miljoen dollar (450 miljoen gulden) moest aanwenden om de 7000 atleten terug te betalen, die per dag 35 dollar voor kost en inwoning in de olympische dorpen moesten betalen. USOC- -secretaris Don Miller verklaarde daarop dat zijn comité geen enkele verplichting had de winst met wie dan ook te delen. Hij verwees naar de afrekening van dc Winterspelen van Lake Pla cid in 1980, die negen miljoen dollar verlies opleverde. „Toen was het IOC ook na herhaald aandringen absoluut niet bereid een deel van het verlies te dragen", aldus Miller. Zijn voorzitter. William Simon, ging nog iets verder en zei het ronduit. „Terjg betalen? Over mijn lijk" ROTTERDAM Trainer Ab Fafié en verzorger Ge rard Meijer maakten zaterdagavond tijdens Feyenoord- FC Groningen geen beste beurt bij hun beoordeling van de blessure, die Mario Been halverwege de eerste helft opliep. Been, die bij een kopduel in botsing was gekomen met voorstopper Waalderbos, raakte dermate aan het hoofd gewond dat hij eerst minutenlang moest worden opgelapt. Vervolgens kwam hij weer in het veld, maar vertoonde alle kenmerken van een groggy bokser. Been, die zoals bekend als debutant is opgenomen in de selectie van het Nederlands elftal dat komende woensdag tegen Oosten rijk speelt, moest zich later bij een tweede behandeling zelfs aan een jaspand van Meijer vasthouden om niet onderuit te gaan. Toch liet Fafié hem tot aan de rust binnen de lijnen om hem toen pas te vervangen door Rep. „Meijer gaf tijdens die eerste behandeling te kennen dat Been kon verder spelen", verdedigde Fafié zich na afloop tegen de kritiek. „Daarom heb ik hem ge woon in de ploeg gehouden. De clubarts heeft overigens gezegd dat het geen hersenschudding is". In de wetenschap dat bondscoach Michels op de tribune zat, zijn uitverkiezing in net oranjeteam mogelijk op het spel stond en hij tot aan die bewuste botsing de beste man van het veld was ge weest wilde Been - begrijpelijk - niet zelf opgeven Fafié had daarom wijzer moeten zijn en zijn dizzy middenvelder uit het veld moeten halen. Been was gisteren in het Olympisch stadion, waar de spelersgroep van het Nederlands elftal zich had verza meld voor een centrale training, overigens gewoon aanwezig. Zie verder elders in deze sportbijlage. ook niet te spreken over de beslissing van Van Dishoeck: „Ik kan het nog begrijpen, wanneer ik tegen de leiding ageer, maar ik geef alleen maar wat aanwijzingen". De Leidse coach maakte ech ter niet alleen de arbitrage verwijten. Zijn eigen ploeg liet zaterdagavond in de Vijf Mei hal enorme kansen liggen om Den Bosch van een flink pak slaag te voorzien. Vanaf de eerste sprongbal was echter al duidelijk dat beide ploegen in verre van grootse vorm ver keerden. Na vijf minuten spe len stond er een stand van 4-3 op het bord; een score, waar voor aspiranten zich zouden schamen. Bij Leiden lieten vooral de drie forewards het met twintig punten uit dertig pogingen afweten. Randy Wiel opende wel vlot de score, maar liet die in de eerste helft door vijf missers volgen; Hans Heij- deman toonde weinig initiatief en had slechts met twee van zijn zeven pogingen succes; Tom Lockhart speelde zijn slechtste wedstrijd voor Lei den tot nu toe met een bedroe vende inbreng van twee pun ten. Harrewijn: „Daarvoor heb ik geen Amerikaan. Dat-ie maar twee punten scoort, zegt me niets. Dat hij echt helemaal niets doet, is een wonderlijke zaak. Dan komen we in de zelfde sfeer als met Cox. Het is de eerste keer, dat dit gebeurt. Ik zal het er met Lockhart eens over hebben, want dit kan niet". Het matige Leidse aanvalsspel werd in de eerste helft echter ruimschoots gecompenseerd door het sterke verdedigen (Akerboom maakte slechts vier punten) en goed werk in de rebound. Daarbij speelde Emill Hagens vooral in de ope ningsfase sterk met drie „drie punters". Na de 4-3 nam Den Bosch nog één keer een voor sprong bij 7-9, maar werd ver volgens gestaag voorbij gelo pen. Bij 23-17 liep de Bossche Amerikaan Larry Gibson te gen zijn derde fout aan en Lei den profiteerde van zijn ver vanging door naar 29-19 uit te lopen. Harrewijn: „Toen had den we heel hard kunnen toe slaan, maar er werd twee keer te snel geschoten. We lieten kansen liggen om op twaalf of veertien punten te komen". Den Bosch beperkte de schade dan ook bij rust tot 35-29 om die na de pauze vlot om te zet ten in een 41-43 voorsprong. Een arbitrale dwaling gaf Lei den echter nieuwe impulsen. Bert Kragtwijk dunkte, kreeg een aanvallende fout aange meten, maar zag zijn treffer tot verbazing van iedereen ge annuleerd door-scheidsrechter Rolvink. De thuisploeg uitte de woede-door snel de gelijk makende treffer door de ring te laten glijden en met Hagens Mario Been wordt behandeld door verzorger Gerard Meijer van Feyenoord. De arbitrage een belangrijke het treffen tussen ïn en Nashua- Met nog acht speeltijd op de scheidsrech- Dishoeck Ruud de coach een geven, was opgespron- zijn vijftal het te verdedigingssys- te geven. Jelle benutte koel de toegekende vrije Den Bosch mocht een uitbal ne- maakte ook die af; 52-50. vier uiterst belang- die Den Bosch in kreeg; niet marge tussen met 68-70 uit- meer dan twee ook om- voorval niet de wedstrijd kwam. namen de bezoekers liepen vlot en zagen de minuut voor het inhaalrace van p twee punten na Harrewijn was dan vierde voor „drie" tellende af standschot. Bij 52-46 echter werd niet alleen Harrewijn, maar de hele Leidse ploeg door de technische fout terug gefloten. Het Bossche aanvalsspelletje met Gibson en Fields (hij vooral) scorend vanaf de rand van de bucket lukte nu wel, terwijl aan Leidse zijde Ha gens was „uitgespeeld". Harre wijn had zijn tweede man op de guard-positie, Jim van Dam, ook nog geen speeltijd gegund: „Normaal gesproken krijgt Jim in de eerste helft al een paar minuten speeltijd, maar het spelverloop was er niet naar. Hagens had een te belangrijke inbreng". Een be slissing van de Leidse coach, die achteraf werd betwist, maar wel begrijpelijk was. Ze ker de eerste helft leek het erop, of de thuisploeg ieder moment de beslissende slag kon gaan slaan. De jeugdige Van Dam moest dus bij de stand 60-66 en krap vier minuten voor de boeg zien zijn ploeg weer naast Den Bosch te krijgen. Toen de bezoekers al naar 60- 70 waren uitgelopen, kwam Leiden toch weer op het rech te spoor. Bij 64-70 en nog hon derd seconden te gaan, vlucht te Nashua-coach Heger in een time-out. Fouteij van merk waardig genoeg juist Fields en Gibson brachten Leiden nog op 68-70. En weer verspeelde Andrew Fields de bal. De Amerikaan had het leder ove rigens nog gemakkelijk „in" kunnen houden als een foto graaf zich niet vlak naast de zijlijn had geposteerd. Den Bosch protesteerde, maar de arbitrage kon niets anders doen dan een uitbal voor Lei den geven. Met nog vijf secon den op de klok belandde de bal bij Beck, die hoog op sprong, draaide en de rand van de ring trof: 68-70. WILLEM SPIERDIJK Scores Leiden: Hagens 24. Wiel 14 Beek 12. Kragtwyk 8, Van Dam 2^ Van Helfteren 2. Lockhart 2. Hcijde- man 2 Schotpercentage 44 Scores Den Bosch Fields 27. Gibson 17. Franken 12. Esveldt 11. Akcr- boomy4, Pieterse 4. Schotpcrcenlage

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11