Jaruzelski weet blazoen op te poetsen na moord „Westen wilde Albanië losweken uit Sovjetblok" Britse mijnwerkers verleid weer te gaan werken Ortega eist overwinning op voor regerende Sandinisten Situatie vluchtelingen in Praag uitzichtloos Buitenland CeidacCoincwt DINSDAG 6 NOVEMBER 1964 PAGINA 11 Ipnieuw aanslag van ode Cellen in Brussel USSEL De terreurgroepering ijdende Rode Cellen (CCC) heeft gis- ochtend voor het hoofdbureau van Rijkswacht in Brussel een bom on- r de benzinetank van een politieauto monteerd. De bom werd bij toeval tdekt en kon tijdig onschadelijk ge- iakt worden. Vijf keer eerder in ok- »er ontstond bij een dergelijke bom Dte schade aan gebouwen van drie lerikaanse bedrijven en van de Li- rale Partij in Brussel en eenmaal aan kantoor van de christen- democra- in Gent. Volgens de Belgische justi- onderhoudt de CCC contacten met Franse terreurgroep Action Directe de Baskische afscheidingsbeweging Regering Chili afgetreden SANTIAGO De Chileense regering is gisteren afgetreden. Aanleiding voor het aftreden, was het ontslag van de minister van binnenlandse zaken, Jarpa. Deze was in aanvaring geko men met dictator Pinochet in verband met het politieke geweld, dat zich de afgelopen week in Chili heeft voorge daan. Jarpa werd vorig jaar benoemd om de dialoog met de brede oppositie beweging in Chili aan te gaan. Hij is voorstander voor de vorming van een burgerregering in Chili. De woord voerder van de aftredende regering zei dat Pinochet weer de handen vrij heeft om een nieuwe ministersploeg samen te stellen. RUIMTEVEER GAAT KUNSTMANEN HALEN HOUSTON Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery vertrekt morgen voor een vlucht van acht dagen. De vijf astronauten staan voor de moeilijke taak twee kunstmanen te bergen en deze naar de aarde terug te brengen. De satellie ten zijn Palapa-B2 en Westar. De afgelopen we ken is men bezig geweest deze communicatiesa tellieten naar een lagere baan rond de aarde te brengen. Het met veel geheimzinnigheid omge ven hormoon, dat in september aan boord van het ruimteveer Discovery werd geproduceerd, is bedorven. Daardoor kunnen voorlopig de plan nen om het hormoon bij dierproeven verder te onderzoeken niet doorgaan. Het hormoon, dat gebruikt zou moeten worden bij de bestrijding van een aantal ernstige ziekten, zal tijdens de ruimtevlucht die morgen begint opnieuw gepro duceerd worden. ikbondsleider rwacht vertrek lizenden Arubanen ANJESTAD Wanneer T olieraffinaderij Lago op uba inderdaad op 31 maart li het volgend jaar haar Erten sluit, zullen enkele benden Arubanen het ind verlaten en naar Neder- 1 gaan. Dat heeft de voor- >r van de vakbond voor feo-werknemers IOWUA, Arends, in Oranjestad fklaard. Voor Arends staat i dat velen Aruba zul- verlaten omdat zij zich na van Lago onmogelijk behoorlijk inkomen verzekeren. Volgens fends moet Nederland druk fcefenen op de moedermaat- jappij van Lago, Exxon, „als Herland immigratie vanaf |iba wil voorkomen". irbatsjov toch ede man in de 'jet-Unie KOU Uit de volgorde portretten van de Sovjet- ders die gisteren in Moskou ter herden- ussische revolu- de tweede plaats inneemt partijleider en president mstantin Tsjernenko. WARSCHAU Door de gewiekste wijze waarop de Poolse regering te werk is gegaan naar aanleiding van de ontvoering van en moord op een populaire anti-communistische priester, is een breuk met de kerk en het Westen voorkomen. Bovendien heeft zij indruk gemaakt op vele Polen. Wijdverbreid is de mening dat de leider van de communisti sche partij, Wojciech Jaruzels ki, uit een situatie die alle ge varen van een crisis in zich droeg, met versterkt gezag te voorschijn is gekomen, on danks de grote betrokkenheid van de veiligheidspolitie bij de affaire. Officiële woordvoerders kwa men met het verhaal dat de ontvoerders de betrekkingen tussen kerk en staat wilden torpederen, en Jaruzelski's be wering logenstraffen dat hij voor politieke stabiliteit heeft gezorgd. De slimme wijze waarop de regering de crisis beheerste verzekerde daaren tegen dat de kerk, onder lei ding van kardinaal Glemp meewerkte om de spanningen te verminderen. Zelfs hoofdfi guren uit Solidariteit gaven toe dat de regering niet mede plichtig was aan de ontvoe ring, zij het dat zij de regering wel moreel verantwoordelijk stelden voor de dood van de. priester. De haviken in de par tij en het machtige veiligheid sapparaat die naar men alge meen aanneemt achter de ont voering zaten, zijn nu zelf in het defensief gedrongen. Jaru zelski heeft volledige bevoegd heid gekregen om de partij op tegenstanders en door het mi nisterie van binnenlandse za ken krachtig de bezem te ha len. De grootste prestatie is ge weest de mensen ervan te overtuigen dat de autoriteiten niet verantwoordelijk waren ondanks het feit dat politieper soneel is gearresteerd, zo me- De nu 96 jaar oude mede-oprichter van KOR, het comité ter verdediging van de arbeiders, Edward Lipinski, heeft het aftreden geëist van Jaruzelski. Lipinski zei dat de uitslag van de sectie die is verricht op het stof felijk overschot van Popieluszko zo ont hutsend is dat de Poolse kerk het rapport niet wil pu bliceren gezien de reacties die dit los zou maken. Irs a-leider Ortega zei gisteren tijdens een persconferentie, dat verkiezingen in Nicaragua „een nederlaag waren voor de re- l-Reagan". MANAGUA De coördi nator van de junta in Ni caragua en presidentskan didaat van het Sandinis- tisch Front voor de Natio nale Bevrijding (FSLN), Daniël Ortega, heeft zijn partij tot winnaar van de verkiezingen uitgeroepen. Op een persconferentie zei Or tega gisteren in Managua, dat de FSLN de „grote winnaar" van deze verkiezingen is. Hij beloofde dat zijn regering een politiek van nationale eenheid zal volgen. Volgens Ortega was 83 procent van de kiezers naar de stembus gegaan, het geen naar zijn mening op een „werkelijk pluralistische ver kiezing" wijst. Volgens de eer ste voorlopige uitslagen zou den de Sandinisten 68 procent van de stemmen hebben ge kregen. Het grootste gedeelte van de stemmen die op de op positie werden uitgebracht, meer dan 20 procent, ging naar twee partijen die politiek rechts van het centrum staan. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, John Hu- ges, noemde de verwachte rui me overwinning van de coör dinator van het Sandinistische regime, Daniël Ortega, „een electorale farce". Functiona rissen van het State Depart ment dat de VS druk op Nica ragua zullen uitoefenen om nieuwe verkiezingen te hou den. Waarnemers bij de verkiezin gen in Nicaragua hebben ech ter laten weten dat de verkie zingen zonder al te grote pro blemen zijn verlopen. „Nie mand kan in redelijkheid de legitimiteit van de zondag in Nicaragua gehouden verkie zingen betwisten", zo ver klaarde Wim Spit vanochtend. Samen met Bas de Gaay Fort man en Ien van den Heuvel trad hij op als waarnemer na mens een aantal Nederlandse kerkelijke organisaties. De Nicaraguaanse minister van posterij en telecomunica- tie, Enrique Schmidt, is giste ren bij gevechten met de door de Verenigde Staten gesteunde guerrillabeweging FDN ge dood. De 37-jarige Schmidt voerde de afgelopen weken het commando over het Pablo Ubeda-bataljon, een elite-een heid van het ministerie van binnenlandse zaken. DP WIL NAAM VAN ULLE GEVER WETEN - De Westduitse liberale partij (FDP) wil de onbekende die de partij in 1983 een schenking van zes miljoen rk heeft gedaan, nog een keer vragen uit de anonimiteit te en. Volgens penningmeester Irmgard Adam-Schwatzer weet >artij niet wie het bedrag heeft geschonken. Volgens de nieu- wet op de giften aan politieke partijen (een van de gevolgen het Flick-scvhandaal) moet echter bij giften groter dan 00 mark de naam van de gever worden vermeld. amburg vreest invasie van ell's Angels in rechtszaal 11BURG In de recht- Hamburg begint ?n van de grootste uit de geschiedenis het West-Duitsland. De ogden zijn veertien leden een intussen verboden orbende. Zij worden be- ildigd van souteneurschap, chting van een misdadige misatie, roof, afpersing van hermingsgeld, openlijke eldpleging, ongeoorloofde ng, handel in wapens en bedrog. De aanklacht n de veertien beslaat 470 zijden. Tot nu toe zijn 250 igen opgeroepen. De justi tiële autoriteiten in Hamburg hebben 385.000 mark uitgege ven aan het vinden en beveili gen van een zaal voor een pro ces dat maandenlang kan du ren. Zij verwachten onder de bezoekers vertegenwoordigers van de Heli's Angels uit de hele wereld. De publieke tri bune, die maar 60 plaatsen telt, is met kogelvrij glas ge scheiden van de zaal waarin zich het proces zal afspelen. De beklaagden behoorden tot een van de 34 internationale suborganisaties van de Heli's Angels in Oakland in Califor- nië. Gevluchte sikhs strek ken hun ar men uit om voedsel in ontvangst te nemen in een vluchtelin genkamp bij New Delhi. Sinds de moord op premier Indi ra Gandhi zijn meer dan 30.000 sikhs uit New Delhi gevlucht voor het hindoe- geweld. Het Opnieuw gevechten in New Delhi NEW DELHI In de Indiase hoofdstad New Delhi hebben zich gisteravond opnieuw gevechten voorgedaan. Volgens het pers bureau PTI zijn daarbij zeker drie mensen omgekomen. De ge vechten braken uit even nadat de autoriteiten hadden laten we ten, dat de rust weer was teruggekeerd in het land. Prmier Rajiv heeft gisteren een rechter van het federale hooggerechtshof be last belast met de leiding van de commissie, die de moord op Indira Gandhi gaat onderzoeken. \AWI 5Y-ÈVEAJHACiLtO Motorrijder verliest passagier SAINT-AGNES Een Franse motorrijder ont dekte het afgelopen weekeinde pas na enige tijd en een flink aantal kilometers, dat hij on derweg zijn 25-jarige broer en duopassagier had verloren. De mo torrijder keerde spoor slags om en vond zijn broer pas na lang zoe ken terug in een zie kenauto. Hij was door andere weggebruikers met een gebroken knie op de weg aangetroffen. „Ik heb er niets van ge merkt, dat je van de motor viel", was het enige dat de motorrijder stamelend uit kon bren gen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Tussen de bond van de Britse mijnwer kers, die al acht maanden actie voeren, en de Nationale Steenkolenraad of algemene directie van de Britse Staatsmijnen, woedt nu een felle propagandaoorlog. De Steenkolenraad zegt dat steeds meer mijnwerkers zich aanmelden om de handen opnieuw uit de mouwen te steken; de mijnwerkersbond, geleid door Arthur Scar- gill, houdt vol dat er niets veranderd is en dat de sta king gewoon voortduurt. De Nationale Steenkolenraad sprak gisteren van een record aantal werkhervattingen. Zevenhonderdtien mijnwerkers, die 34 weken actie hadden gevoerd, boden zich voor het eerst op nieuw aan. De Steenkolenraad was erin geslaagd hen aan te trekken met de belofte, dat ze voor kerstmis nog 1400 pond kon den verdienen. Hiermee werd afgelopen weekeinde op grote schaal propaganda gemaakt. Volgens de Steenkolenraaa werk ten gisteren in de Britse mijnen meer dan 6500 arbeiders. De stakingsleider Arthur Scargill daarentegen zei, dat er niets ver- andera was. In minder militante mijnregio's heerst overigens ontevreden heid, omdat Arthur Scargill na acht maanden nog steeds niets bereikt heeft. Kerstmis nadert en de mijnwerkersgezinnen heb ben geld nodig om het belangrijkste feest van het jaar behoorlijk te kunnen vieren. De Nationale Steenkolenraad speculeert op het feit, dat de komende kersttijd en de reclame die daaromtrent gemaakt wordt ook de koopzucht van de mijnwerkersgezinnen fel zal prikkelen. Misschien zullen vele mijnwerkersvrouwen dan hun man aanzetten om toch maar weer aan het werk te §aan. Inmiddels heeft de Engelse justitie de bankrekening van e Britse mijnwerkersbond in Dublin laten blokkeren, nadat de bond geweigerd had een stemming over de staking te organise ren. De bond had het geld naar Dublin overgebracht in een po ging aan de Engelse justitie te ontkomen. LONDEN Een verprutst en verraden komplot van het Westen om Albanië los te weken uit het Sovjetblok heeft in de jaren '50 aan duizenden Albanezen het le ven gekost. Dit schrijft Nicholas Bethell in zijn nieuw ste boek „The great Betrayal" (Het Grote Verraad"). Volgens Bethell hebben Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten tussen 1949 en 1953 acht maal guerrillagroepen naar Albanië gestuurd om het land te destabiliseren. In 1968 kwam voor de eerste maal informatie over het complot in de openbaarheid, maar de operatie was zó geheim dat zowel Washington als Lon den het bestaan ervan nog steeds ontkennen, aldus de auteur. Bethell, die zich beroept op Britse regeringsstukken, schrijft dat de operatie ten doel had het Balkanland uit de greep van de Sovjet-Unie te halen. Het loswejten van Albanië zou vervolgens leidinggevende figuren achter de actie. Kim Philby. de momen teel in Moskou voor de KGB werkende Britse meesterspion. Ho peloze veiligheidsmaatregelen en blunders maakten volgens Be thell het fiasco compleet (Van correspondent Gerard Kessels) BONN De onderhande lingen over het lot van de 155 DDR-burgers in de Westduitse ambassade in Praag zijn afgebroken. De DDR, die pertinent wei gert de vluchtelingen naar de Bondsrepubliek te laten vertrekken, heeft zelfs gedreigd met „het voorbeeld van Mindszen- ty". De Hongaarse kardi naal Mindszenty leefde noodgedwongen tientallen jaren in de Amerikaanse ambassade in Boedapest. De standpunten van Bonn en Oost-Berlijn staan zo diame traal tegenover elkaar dat mo menteel geen onderhandelin- g;n meer plaats vinden. De DR wil niet verder gaan dan de vluchtelingen de garantie geven dat ze niet gestraft zul len worden als ze naar de DDR terugkeren. In de DDR kunnen ze vervolgens een for meel verzoek indienen het land te mogen verlaten. Der gelijke verzoeken zullen ech ter niet met voorrang behan deld worden, hetgeen de kans om binnen afzienbare tijd te mogen vertrekken uiterst klein maakt. Tegen die achter grond verkiest het gros van de vluchtelingen in de Westduitse ambassade te blijven. Tot nu toe zijn alleen een zwangere vrouw met haar vriend, een echtpaar met een kind en een volwassene naar de DDR te ruggekeerd. De DDR blijft hardnekkig vasthouden aan een oplossing op basis van haar eigen voor stellen. Oost-Berlijn wil ken nelijk voor eens en voor altijd een einde maken aan de vlucht naar het Westen via Westduitse ambassades in het Oostblok. Academische boekendieven in Peking PEKING De belang- rijkste boekwinkel van Peking heeft veel te lijden van winkeldieven en on der hen zijn hoogleraren en rijksambtenaren, aldus bericht de Engelstalige krant China Daily. „De meeste dieven zijn studen ten. Verder zijn onder hen hoogleraren en rijksamb tenaren, schrijvers en technici", vertelde de di recteur van boekwinkel Xinhua aan de China Dai- ly Een van de schuldige pro fessoren had gezegd dat hij niet „stal maar alleen maar boeken meenam om uit te studeren. En hij had er aan toegevoegd: „Wan neer ik goed studeer kan ik het publiek zoveel beter dienenaldus de direc teur. De zaak, die in oktober 157 en in september 164 dieven betrapte, geeft schuldigen een boete van maximaal tienmaal de kosten van het boek en beloont waakzaam perso neel. Het stelen in Xinhua is toegenomen sinds de klan ten de boeken van de schappen mogen nemen en niet meer aan een dik wijls korzelige bediende moeten vragen om het werk waarin ze geïnteres seerd zijn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Een cadea" van forma0* Een luxe handdoek van 50 x 100 cm word! uw deel, als u de (kleine) moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM POSTCODE/PLAATS TELEFOON Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per. O kwartaal automatisch per maand laar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM POSTCODE/PLAATS I Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Cour ant. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig) t r' CckLc Souoatit

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11