Croes: Tijdelijke emigratie Arubanen naar Nederland Vinger met rode inkt moet fraude voorkomen Rust keert terug in India na crematie Indira Gandhi De nieuwe loten liggen klaar. Niet dringen, er zijn er genoeg voor iedereen. Vermoorde Poolse kapelaan werd geslagen en gefolterd BUITENLAND HeidóQ (Soitiant MAANDAG 5 NOVEMBER 1984 PAGINA 7 Cngelse mijnwerkers loeken werk in Z-Afrika ONDEN Honderden Britse mijnwerkers teken werk in de Zuidafrikaanse mijnin- jstrie, daartoe aangetrokken door relatief jge lonen en lage kosten voor levensonder- )ud. De Sunday Times schreef dat 250 ijnwerkers daar inmiddels zijn aangeko en. Vertegenwoordigers van Zuidafrikaan- mijnen proberen nog meer personeel aan f trekken voor de mijnen, aldus de krant, riekwart van de Britse mijnen is al acht aanden lang in staking. Dc Britse nationale ïlenraad ziet geen heil meer in verdere on- •rhandelingen met de leiders van de sta- ;nde mijnwerkers over de ontslagregeling. beste die volgens de kolenraad ooit door •n werkgever aan arbeiders is gedaan Honderden doden in Noord-Ethiopië KOREM Volgens organisatoren van hulp diensten in de stad Korem sterven in de noorde lijke provincie van Ethiopië, Wollo, honderden mensen per dag aan honger en ziekte terwijl zij op weg zijn naar hulpposten. Verslaggevers die terugkeerden van een reis van twee dagen naar de provincie Wollo. zagen duizenden hongerlij dende mensen op de wegen, op weg naar hulp posten. Een aantal droeg hun vrouw, man of kind(eren) op geïmproviseerde draagbaren. An deren, die niet meer konden lopen, lagen langs de weg de dood af te wachten. Wollo is een van de Ethiopische provincies die het zwaarste door de droogte zijn getroffen. De komende dagen zal een luchtvloot van 55 vliegtuigen en helikopters in actie komen om voedsel te brengen naar die gebieden, waar de nood het grootste is. Afgezette troonpretendent voert proces tegen zijn vader SARLAT Prins Henri van Frankrijk, graaf van Clermont en oudste zoon en pretendent voor de Franse troon heeft het bij zijn vader verbruid. Hij is door zijn vader, de graaf van Parijs, afgezet, na dat hij gescheiden was van zijn vrouw en een nieuw huwelijk was aangegaan. Henri voert nu een proces tegen zijn vader waarin hij de opvol ging alsnog opeist. Volgens Henri rust het funda ment van de monarchie op de erfopvolging in mannelijke rechte lijn door de oudste zoon. Henri trad dinsdag in het huwelijk met Micaela Ana Quinones de Leon, dochter van de markiezin van San Carlos. Dat was voor zijn vader het sein hem van de opvolging als pretendent uit te sluiten en te beroven van de daaraan verbonden titel. Hij be noemde zijn 18-jarige oudste zoon Jean, student in de rechten, tot zijn opvolger. De graaf van Parijs is de afstammeling van koning Louis-Philippe. Herdenking bezetting VS-ambassade in Teheran TEHERAN Enkele duizenden men sen hebben gisteren voor de voormali ge Amerikaanse ambassade in Teheran betoogd naar aanleiding van de vijfde verjaardag van de bezetting van de am bassade vijf jaar geleden door radicale studenten. Volgens oogetuigen waren er minder mensen dan vorige jaren en stond een tweede verjaardag eigenlijk centraler: die van de uitwijzing door de sjah van de ayatollah Khomeiny naar Turkije twintig jaar geleden. President Khamenei van Iran heeft in een inter view gezegd dat de deur van Iran voor Amerikaanse diplomaten gesloten blijft en nog lange tijd gesloten zal blijven. Betico Croes. WILLEMSTAD Als de lieraffinaderij Lago op truba inderdaad dicht iaat, moet er met de Ne- jerlandse overheid wor- ien gesproken over „tijde- jjke emigratie van Aruba- ien naar Nederland". Dat leeft de Arubaanse leider letico Croes verklaard, ïederland heeft een ver antwoordelijkheid in deze zaak en „de mensen kun nen hier niet kreperen", zo zei Croes. Om de economische klap die sluiting van Lago zal veroorza ken op te vangen, moet met Nederland gesproken worden over tijdelijke emigratie van Arubanen. Nederland dient daarna ook daadwerkelijk mee te werken aan een ontwikke lingsprogramma om de terug keer van de geëmigreerde Arubanen weer mogelijk te maken, aldus Croes. De poli tieke leider van Aruba zal deze „emigratieplannen" be spreken met minister De Ko ning van Antilliaanse zaken, die deze week een bezoek brengt aan de Antillen. Croes voegde er echter aan toe dat emigratie „niet de eerste prio riteit" van Aruba is. Croes herhaalde nog eens dat slui ting van Lago geen negatieve gevolgen zal hebben voor het ingaan van Aruba's aparte sta tus op 1 januari 1986. De aangekondigde sluiting van Lago betekent een extra pro bleem op de toch al overvolle agenda van minister De Ko ning, tijdens zijn bezoek van de komende week aan de An tillen. Met het oog op de snel naderende datum van Aruba's uittreden, lijkt het onmogelijk de problemen nog verder op te schuiven. De belangrijkste boodschap van de minister voor de Antillen is, dat hij geen extra-geld beschikbaar wil stellen. Noch voor Aruba na sluiting van Lago, noch 'voor de Antillen als geheel, die daar wel om hebben ge vraagd. Minister De Koning houdt vast aan het Nederland se standpunt dat het ontwik kelingsgeld (263 miljoen gul den in 1984) in principe be stemd is voor projecten om de economische ontwikkeling te stimuleren. De Antillen moe ten zelf hun begrotingsgaten dichten. Meer financiële hulp betekent een grotere betro- kenheid van Nederland bij de bestuurlijke aangelegenheden van de Antillen en dat wil Ne derland niet. (Vervolg van de voorpagina) MANAGUA De verkiezingen van gisteren in Nicaragua zijn rustig verlopen. Nergens is melding gemaakt van grote inciden ten, hoewel zowel uit het noorden als het zuiden van het land enkele aanvallen op stemlokalen en grensposten werden ge meld. Het FDN, een van de verzetsgroepen die tegen de Sandi nisten vechten, had voor de verkiezingen een bestand van 12 uur afgekondigd. Geruime tijd voordat de stemlokalen open gingen, stonden er al veel mensen te wachten. De ingewikkelde kiesprocedure was er de oorzaak van, dat zich ook later op de dag lange rijen wach tenden vormden. De kiezers werden afzonderlijk opgeroepen en ingeschreven. In het stemlokaal kregen ze twee formulieren: een voor de keuze van president en vice-president en een voor de de nationale vergadering. Na het stemmen werd om dubbel stemmen te voorkomen, een vinger van de kiezer in rode inkt gedoopt. Niet overal gingen de mensen geheel vrijwillig kiezen. Sommige Nicaraguanen vertelden dat gedreigd was met het in trekken van hun rantsoenkaarten, als zij niet zouden gaan stem- De Nederlandse waarnemers in Nicaragua hebben geprobeerd zich zoveel mogelijk onafhankelijk een beeld te vormen van de verkiezingen. Zo hebben zij niet deelgenomen aan een door het Sandinistische bewind georganiseerde rondreis, die naar hun zeggen teveel een „toeristisch karakter" had. Bij de rapportage zullen zij niet alleen het verloop van de verkiezingen betrekken, maar tevens de technische kanten, de atmosfeer in het land en de manoeuvreerruimte van de verschillende partijen. Voor de Sandinisten vormen deze verkiezingen een toetssteen voor hun legitimiteit. De Verenigde Staten hebben bij monde van presi dent Reagan de verkiezingen al een „farce naar Russisch model" genoemd. Volgens de belangrijkste niet deelnemende oppositie groep, de Democratische Coördinerende Raad (DCC), was de stembusstrijd „niet meer dan een referendum". 1EW DELHI De cre- katie zaterdag van de voor- fermoorde Indiase pre- dida- nier Indira Gandhi is rus- :hedé iger verlopen dan werd rhou- /erwacht. Afgelopen ne te weekeinde hebben zich lordt rellen tussen ,agan Undoes en sikhs voorge- l wat aan, maar vanochtend ver- ras de rust grotendeels Ne- )eer teruggekeerd. pe rellen hebben sinds de noordaanslag van woensdag lan ruim 1100 mensen het le ien gekost. Meer dan 2000 (aakten gewond, terwijl er io'n 20.000 werden gearres- leerd. Vele huizen van sikhs fijn de afgelopen dagen in Prins Claus bezocht na de lijkverbranding bijgewoond te hebben de zoon en opvolger van mevrouw Gandhi, Rajiv Gandhi. n de e ^e~ brand gestoken. Alleen al rwtp New Delhi raakten ongeveer iropa 2Jtö0 sikhs dakloos. £0.ecj Het stoffelijk overschot van n'e Indira Gandhi werd zaterdag n tijdens een sobere plechtigheid verbrand aan de rivier de Ya- iaar- :nuna> even buiten New Delhi. in- °P een ^ed van bloe- I t kien bovenop een affuit, 'eefs wandhi's zoon en opvolger, hP. &aj'v. stak de brandstapel aan, 1 ze- f ^et c*00r Hindoe- Bt tg 'mesters was besprenkeld met m« Mer uit de ganges en ghee. verk werd kamfer en wierook De- fP het vuur gegooid- als I indi- neur van New Delhi ontsla gen. De Pakistaanse president, ge neraal Zia Oel-Haq, heeft zich gisteren bij terugkeer uit New Delhi „zeer tevreden" getoond na het overleg eerder die dag met premier Rajiv Gandhi. Wel bleken tijdens het onder houd tussen beiden grote ver schillen van mening te be staan. Het Pakistaanse staatshoofd uitte „de hoop dat de dialoog met India over een mogelijk vredesverdrag spoedig zal worden hervat". De twee jaar oude onderhandelingen om een compromis uit te werken tussen het Pakistaanse aanbod voor een „niet-aanvalsver- drag" en het Indische tegen voorstel voor een „verdrag voor vrede, vriendschap en sa menwerking" werden deze zo mer door New Delhi afgebro ken. Dat was tijdens een nieu we crisis in de wederzijdse be trekkingen, die traditioneel door wantrouwen worden ge kenmerkt. President Zia zei dat de kwes tie van de onderhandelingen niet ter sprake is gekomen tij dens de „zeer korte ontmoe ting" met premier Rajiv Gand hi. Hij had wel de wens geuit de „persoonlijke contacten" met Gandhi uit te breiden om de „misverstanden uit de weg te ruimen". „We moeten nog wat wachten voor de hervat ting van de onderhandelingen want zij (de Indiërs) worden momenteel in beslag genomen door ernstige binnenlandse problemen", voegde Zia eraan toe. Sonia Gandhi voor het politieke voetlicht NEW DELHI Terwijl de nieuwe premier van In dia, Rajiv Gandhi, zater dag met stoïcijnse kalmte bij de brandstapel van zijn moeder stond, kon zijn Ita liaanse echtgenote Sonia haar emotie niet bedwin gen en liet haar tranen de vrije loop. De moord op Indira Gand hi heeft de 36-jarige doch ter van een industrieel in Turijn onverwacht in het licht van de politieke schijnwerpers geplaatst. „Ze is vierkant tegen het denkbeeld van een politie ke carrière voor mij", zei Rajiv Gandhi in 1980 te gen een journalist, kort na de dood van zijn jongere broer Sanjay, die gezien werd als Indira Gandhi's „kroonprins". Sonia Gand hi laat zich niet veel meer zien in de Italiaanse kolo nie van New Delhi, waar ze in de tijd dat Rajiv ver keersvlieger zonder poli tieke aspiraties was, enigs zins de naam had van een vrouw die zich in mondai ne kringen bewoog. Bij de crematie waren geno- ligden en delegaties aanwezig lit ongeveer honderd Neder land. Voor ons land was aan wezig prins Claus en minister jchoo. De as is vandaag verza meld in diverse urnen, waar aan er een in New Delhi zal plijven. De overige urnen wor den in speciale treinen door India vervoerd om de natie de gelegenheid te geven de laat ste eer te bewijzen. Later zal fle as worden verstrooid in het noordelijk berggebied. Langs de route van New Delhi naar Se crematieplaats stonden en kele tienduizenden mensen. Dit was veel minder dan werd verwacht. Aangenomen wordt flat vele mensen uit angst voor feilen thuis zijn gebleven. De nieuwe premier Rajiv Gandhi heeft vrijwel meteen na de crematie zijn regering Uitgebreid van 37 tot 46 minis tersposten. De veertigjarige jGandhi hield de meeste minis- Mrs uit het vorige kabinet aan. jnajiv heeft na hevige kritiek uit de pers, dat politie en leger tijdens de rellen slechts heb ben toegekeken, de gouver- De familie van mevrouw Gandhi kijkt toe nadat de brandstapel, opgericht langs de rivier de Yamuna, is aangestoken waarop het stoffelijk overschot van de vermoorde Indiase premier rust. Vooraan staat Rajiv en naast hem met hoofddoek zijn vrouw Sonia Gandhi, dochter van een Italiaanse industrieel. W//W -J/\LS it jutue pir~ l BfcTVWL HCO IK. lejf \VAAffVl WerjÉ ££W t uefcPÊM ZölAt*! JE I c? pe staceL. j 2JT IRA dreigt met aanslagen DUBLIN De voorzitter van de politieke afdeling van het Ierse Republikeinse Leger, Sinn Fein, heeft de bomaan slag van de IRA op het hotel in Brighton ten tijde van het congres van de Britse Conser vatieve partij „een daad ten gunste van de democratie" ge noemd. Hij deed zijn uitspraak op het jaarlijkse congres van Sinn Fein in Dublin. Op het congres werd door een verte genwoordiger van de militaire vleugel van de IRA gedreigd •uwe aanslagen in Lon- andere Britse steden. WARSCHAU De ver moorde pro-Solidariteits- kapelaan Jerzy Popielusz- ko werd wreed geslagen en gefolterd alvorens zijn, waarschijnlijk al dode, li chaam door zijn ontvoer ders in een reservoir werd gegooid. Dit hebben fami lieleden van Popieluszko gezegd tegen medewer kers van Solidariteit. De familieleden van Popie luszko hadden dat afgeleid uit de omvang van de verwondin gen toen zij het stoffelijk over schot hadden helpen kleden voor de begrafenis op zater dag. Zij vertelden dat het ge hele lichaam van de kapelaan overdekt was met blauwe plekken en wonden van klap pen en dat zijn handen ernstig waren beschadigd door, waar schijnlijk, het proberen af te wenden van de slagen. De priester moet dood zijn ge weest toen hij in het water werd gegooid. Er waren plukken getrokken uit het hoofdhaar van Popie luszko en zijn kaak en tanden waren zozeer gebroken, dat identificering aan de hand van het gebit niet mogelijk was. Ook toonde zijn hals sporen van brandwonden door wrij ving met een touw, wat erop zou kunnen wijzen dat hij werd gewurgd of dat een touw met gewicht aan zijn hals werd bevestigd om te voorko men dat zijn lijk naar de op pervlakte zou komen. De regering had eerder be kend gemaakt dat een lijk schouwing op het stoffelijk overschot van de kapelaan was uitgevoerd, maar een doodsoorzaak gaf zij niet, waarschijnlijk om de Polen nog niet meer tegen zich in het harnas te jagen. Deze waren met honderddui zenden tegelijk zaterdag naar de wijk Zoliborz in het noor den van Warschau gekomen om de vermoorde priester naar zijn laatste rustplaats te brengen. Aartsbisschop Glemp droeg op het plein voor dc St.- Stanislaskerk. de parochiekerk van Popieluszko, samen met meer dan honderd priesters en bisschoppen de mis op. Lech Walesa kreeg grote bijval van de menigte toen hij samen met zijn vriend, de geestelijke Henryk Jankowski, de. Tijdens de toespraak scan deerde de menigte „Solidari teit, Solidariteit en maakten de rouwenden het V-teken. Walesa riep in zijn rede op het geweld te vermijden net als kardinaal Glemp. De kardi naal hield een emotioneel be toog voor nationale verzoe ning. Hij zei te hopen dat het martelaarschap van pater Po pieluszko een eind zou maken aan politieke moord in Polen. (De pater werd vermoord door drie leden van de geheime po litie en zullren binnenkort worden berecht.) Een opmer king van Glemp leek rechts- streeks gericht aan de Poolse leider Jaruzelski. „Laten we in plaats van ons achter de lijk kist te scahren elkaar ontmoe ten aan de onderhandelingsta fel. De kerk heeft dit al zo lang gewild. De kardinaal sprak af en toe met gebroken stem van emotie. Pater Popie luszko werd daarna naast de kerk waar hij zelf vorig jaar bloemen had gelegd voor een doodgeslagen scholier ter aar de besteld. Rondom het graf was een haag van vlaggen met daarop de initialen van solida riteit. De aanwezigen zongen God redt Polen en maakten het V-teken, toen de kist in de grond verdween. (ADVERTENTIE) Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen Die kans mag u niet missen Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070-47 72 94 47 74 84. De meeste kans in de Staatsloterij.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7