Mondale vecht ook tegen de opinie-peilingen gfr£eidMiQowtcmt Roberta Enschedé nog elke vier jaar bevangen door verkiezingskoorts R. SLEUTELS DIE OP ELK KARWEITJE PASSEN /dagpuzzel BUITENLAND CcidócSommxt MAANDAG 5 NOVEMBER 1984 PAGINA 6 fijïï (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De laatste opiniepeilingen voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen van morgen tonen een onver minderd grote voorsprong van Republikeins presi dent Reagan op diens ri vaal Walter Mondale. Op grond van een landelijk onderzoek onder negen duizend burgers, de afge lopen dagen uitgevoerd in opdracht van de Washing ton Post en het tv-station ABC, voorspellen beide nieuwsmedia dat Reagan zal winnen met 57 procent van de stemmen, tegen Mondale 39 procent. In de gelijktijdig te houden verkiezingen voor het Congres zal naar verwachting de meer derheid waarover de Demo cratische partij in het Huis van Afgevaardigden („Tweede Ka mer") beschikt, belangrijk kleiner worden. Thans zitten er 268 Democraten in het Huis en 167 Republikeinen. Gemid deld komen de verschillende onderzoeken op aantallen van 243 Democraten en 192 Repu blikeinen. Die verkleinde marge zou president Reagan in een tweede ambtstermijn meer mogelijkheden geven om met behulp van de conservatieve vleugel in de Democratische fraktie zijn regeerplannen te verwezenlijken. In de Senaat, waarvan morgen een derde deel wordt herkozen, ver wacht men weinig of geen veranderingen. Daar hebbend e Republikeinen een meerder heid van 55 tegen 45 zetels. Walter Mondale en diens kan didate voor het vice-presi- dentsschap Geraldine Ferraro gaan de iaatste dagen fel te keer tegen de voor hen zo sombere opiniepeilingen. Bei den proberen tijdens alle ver kiezingsbijeenkomsten een soort rebellie tegen de enquê tes te ontketenen. „Geloof de opinie-onderzoeken niet. La ten we dinsdag voor de groot ste verrassing uit de Ameri kaanse geschiedenis zorgen", aldus Walter Mondale zaterdag op campagne in Michigan. Mondale toont vaak een exem plaar van de New York Times uit 1948, waarin een grote kop luidt: „Dewey president". De krant durfde dat destijds al te drukken voordat de officiële verkiezingsuitslag bekend was, omdat alle enquêtes de Repu blikein Thomas Dewey een onbedreigde voorsprong had den toegekend. Maar de wer kelijkheid was dat de Demo craat Harry Truman had ge wonnen. President Reagan op zijn beurt zegt de laatste dagen bij elke gelegenheid dat de peilingen hem „doodsbang" maken. Hij vreest dat veel van zijn aan hangers niet meer de moeite zullen nemen naar de stembus te gaan, in de overtuiging dat de overwinning toch al vast staat. Reagan is niet alleen op een persoonlijke zege uit, maar hoopt dat zijn populariteit veel kiezers ertoe zal bewegen om overal Republikeinse kandida ten te steunen. De president bracht gisteren tijdens zijn verkiezingstoernee een onverwacht bezoek aan Mondale's geboortestaat Min nesota in het midden-westen. Minnesota is een van de wei nige deelstaten waar Mondale sterker uit de stembus zou kunnen komen dan Reagan. Maar de laatste wil zelfs dat niet laten gebeuren en hoopt op een nog nooit vertoonde zege in alle vijfig deelstaten. De president bezocht gisteren in de staat Iowa het geboorte huis van de beroemde (overle den) wildwest-filmacteur John Wayne. Sommige waarnemers in de VS menen dat Reagan in zijn publieke optreden doelbe wust het mannelijkheidsidool Wayne immiteert. Gevraagd of John Wayne ook CIA-agen- ten naar Centraal-Amerika zou sturen, antwoordde Reagan: „Nee, hij zou er zelf heengaan". Mondale herhaalde gisteren zijn beschuldiging dat Reagan na de verkiezingen met een plan tot belastingverhoging zal komen. Reagan ontkende dit maal met de woorden: „Belas tingverhoging? Over mijn lijk". Even later kwam hij daarop terug: „Dat lijk moet niet serieus genomen worden". Tot op het laatst voeren president Reagan en vice-president Bush campagne voor de verkiezingsdag van morgen. Reagan werd toegejuicht in Chicago. Net zo overkwam Walter Mondale die gisteren campagne voerde in Texas. Geheel rechts staat zijn zoon William. Door het oog van de naald NOORDWIJK Een 21-jari- ge Sassenheimer kroop gister avond door het oog van de naald toen hij zondagavond met zijn auto een electriciteits- huisje van 380 volt platreed. De man raakte om half negen bij de Noordwijkse Van Ber- ckelweg ter hoogte van de jachthaven de macht over het stuur kwijt. Hij reed eerst het electriciteitshuisje plat, ramde een lantaarnpaal en kwam toen in de sloot terecht. Na de botsing met het huisje zat de buurt meteen zonder stroom. Het GEB wist de storing ech ter snel te verhelpen. Poging tot aanranding NOORDWIJK De Noord- wijkse politie hield in de nacht van zaterdag op zondag twee jongens aan die twee meisjes uit Boskoop probeerden aan te randen. Omstreeks twee uur 's nachts vielen de twee, een 16- jarige Rijnsburger en een 17- jarige Noordwijker, de meisjes aan op de Schiestraat. De slachtoffers beten echter flink van zich af. Buurtbewoners, die gealarmeerd werden door de herrie, belden de politie op. De politie pakte het duo net op het moment dat ze hun woede over de mislukkende aanran ding koelden op de fietsen van de Boskoopse meisjes. Inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST Zaterdag- avond werden een televisie en een videorecorder gestolen uit een woning aan de Regentes- selaan. De daders kwamen de woning binnen via de eerste etage, die zij bereikten via een ladder die in de tuin lag. Zon dagmiddag werd tussen half drie en half vijf een woning aan den Hofdijk via een kel derraam betreden en door zocht. Hier wordt niets ver mist. Wat verdwenen is uit een woning aan de Prins Hen driklaan is nog niet bekend. Inbrekers drongen daar gister avond binnen via een boven- raampje. Wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt hebt u als dank daarvoor de keus uit vier handige mini-gereedschapsets: A) 5 dopsleutels, B) 5 steeksleutels, C) 6schroevedraaiers, of D) 5 kruiskopschroevedraaiers. Heel handig voor het fijne werk. Kunt u meerdere mensen enthousiast maken voor deze fijne avondkrant, dan kunt u evenzovele gereedschapsets uitkiezen. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. '"""l Noteer als nieuwe abonnee per: NAAM: ADRES: 1 POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: IDeze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal O automatisch per maand I jaar Stuur als dank gereedschapset □AfHBDCDDnaar: NAAM: ADRES: POSTCODEPLAATS: Stuur de bon ingevuld a (postzegel niet nodig). a de Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Consumentenbond: Privacywet halfbakken voorstel AMSTERDAM De nieuwe privacywet waar mee de ministerraad vrij dag heeft ingestemd is een halfbakken voorstel dat het daglicht niet zal kun nen verdragen. Dit zei di recteur D. Westendorp van de Consumentenbond vanochtend in een toe spraak over de bescher ming van persoonlijke ge gevens op het Euroforum- congres in Amsterdam. Het wetsvoorstel bevat regels voor de bescherming van de persoonlijke levenssfeer. Be drijven en instanties die be schikken over persoonsregi straties zouden zelf regels moeten opstellen om inbreuk op de privacy togen te gaan. Westendorp noemde het een verderfelijk uitgangspunt om de uitvoering van die wet bij de bedrijven neer te leggen. „Als de bedrijven dat moeten gaan doen krijg je een ratjetoe aan regelingen. De uitvoering van de wet zal dan niet meer werkbaar blijken". Volgens hem is het zaak voor de over heid de uitvoering van zo'n wet juist niet te delegeren, maar zelf in de hand te hou den. Westendorp vindt dat inzage aan derden van persoonsgege vens pas mag plaatsvinden na uitdrukkelijke toestemming van de betrokkene. Ook moe ten er een wettelijk verbod en passende sanctiemaatregelen komen op oneigenlijk gebruik van die gegevtns. Een onaf hankelijke instelling zou zich bezig moeten gaan houden met de controle op aile bestaande informatiesystemen. Beur* van Amsterdam ^IteVNU 15M00 m50 Roberta Enschede met een deel van de papierwinkel die er aan te pas komt, voordat „buitenlandse" Amerikaan kan stemmen. Foto: Milan Konvalinka. VIL] lier; iruba WASSENAAR Me vrouw Roberta Enschedé, Amerikaanse van geboor te en getrouwd met een Hollandse advocaat, woont al bijna twintig jaar in Nederland. Zodoende zou het uitbrengen van een zogenaamde „absen tee ballot" (schriftelijke stem) voor haar inmiddels routine moeten zijn. Het is dit jaar de vijfde maal dat zij over grote afstand meestemt bij de gecombi neerde verkiezingen voor het presidentschap en (een deel van) het Congres. Desondanks wordt zij elke vier jaar in de eerste week van november bevangen door aanval van verkie zingskoorts. Er wonen ongeveer twee mil joen Amerikanen buiten de VS. Zij hebben de afgelopen twee maanden de kans gehad hun stem voor de verkiezin gen van morgen uit te bren gen. Onder hen ook de naar schatting veertienduizend Amerikanen, die al dan niet permanent in Nederland wo nen. „Ik zou niet weten hoe veel van die mensen daadwer kelijk hun stem hebben uitge bracht. Maar de mijne is allang in de States", aldus Roberta Enschedé. Ze maakt geen ge heim van haar politieke voor keur. Zij is actief lid van „De mocrats Abroad", een wereld wijde organisatie van in het buitenland verblijvende De mocraten. Tegen Reagan dus en voor Mondale en Ferraro, al had ze zelf liever Gary Hart als kandidaat gezien. Papierwinkel toch mee willen kiezen overi gens niet bepaald gemakkelijk gemaakt. Er komt een hele pa pierwinkel aan te pas, voor net eigenlijke verkiezingsbiljet de stemcomputer bereikt. Boven dien verschillen de voorwaar den per staat. De voorbereidingen beginnen al maanden tevoren. Iedere Amerikaan die wil gaan stem men, moet eerst als kiezer worden geregistreerd. Dege nen die buiten de VS verblij ven, moeten dat doen in de staat waar ze het laatst ge woond hebben. Dat gebeurt door middel van een standaard registratie-verzoek. „Op alle plaatsen waar veel Amerikanen bijeenkomen, proberen we kiezers te regis treren. Bij de Amerikaanse Kamer van Koophandel, vrou wenorganisaties, de ambassade en bij kerken", aldus Roberta Enschedé. Bij dergelijke gele genheden draagt ze in haar tas steevast een dik boek mee, waarin alle voorwaarden staan die de vijftig Amerikaanse sta ten aan hun kiezers stellen. Doorgaans wordt zij ook ver gezeld van een ambassade- functionaris met notariële be voegdheden. „Sommige staten eisen dat de kiezer-in-spé ten overstaan van zo'n functiona ris verklaart op zijn formulier de waarheid en niets dan de waarheid te hebben ingevuld". Gegevens Op de aanvraag tot registratie wordt behalve naar de gebrui kelijke gegevens als naam en geboortedatum ook naar de lengte, het gewicht, kleur van haar en ogen en de huidskleur van de kiezer gevraagd. „Vooral dat laatste roept altijd vragen op. Maar de enige re den waarom het gevraagd wordt is, dat men wil weten hoe groot de opkomst is onder de etnische minderheden", al dus verklaart mevrouw En schedé. Als hun gegevens zijn ver werkt en in orde bevonden, krijgen de in het buitenland verblijvende Amerikanen een stembiljet toegestuurd. Dat is een computerkaart, waarop zij de kandidaten van hun keuze kunnen aanstrepen. „De meeste mensen doen al leen mee aan de verkiezingen voor het Witte Huis en het Congres. Maar als je wilt, kun je ook aan de verkiezingen in de deelstaat meedoen. Dat brengt een risico met zich mee. In sommige staten moet je in dat geval, net als de men sen die in die staat wonen, be lasting betalen. Daarom zien veel mensen er van af". Het stembiljet gaat indien vereist opnieuw met een stem pel van de ambtenaar met no tariële bevoegdheden op de post naar de Verenigde Staten. Morgen worden ze in de ver schillende staten in de stern- machine ingevoerd. Klein deel De twee miljoen in het buiten land wonende Amerikanen vormen nog niet één procent van de totale Amerikaanse be volking. Toch moet hun be lang, aldus Roberta Enschedé, niet worden onderschat. Als in een staat met veel buitenland se kiezers twee kandidaten ge lijk opgaan, kunnen de „ab sentee ballots" de doorslag ge ven. Zeker zo belangrijk vindt Ro berta Enschedé de druk die haar geval op de Democra- kan worden maatregelen te nemen om de positie van Amerikanen in het buitenland te verbeteren. „Sommige wet ten discrimineren de „buiten landse" Amerikanen". Daarom vechten we er jaren voor, dat er voor ons een speciale zetel komt in het Huis van Afge vaardigden. Die afgevaardigde hoeft geen stemrecht te heb ben, maar moet wel mee kun nen denken en praten over I maatregelen die zijn achterban I Niet voor niets De aanhoudende slechte voor- 1 uitzichten van haar kandida- ten, hebben Roberta Enschedé li er niet van kunnen weerhou- j den in Nederland campagne te v voeren. In het blaadje van de „Democrats Abroad" wordt breed uitgemeten wat Reagan verkeerd heeft gedaan en wat van Mondale mag worden ver wacht. „Amerikanen in Ne- derland worden aangesproken op het beleid van de regering in Washington. Als het niet jouw partij is die aan de macht is, moet je er proberen daar iets aan te doen. Ik denk dat j Amerikanen die in het buiten- J land wonen meer inzicht heb- ben in de problemen van de buitenlandse politiek en de ge- i varen van het beleid van Reagan, dan de kiezers in de VS. Wie langere tijd in Europa woont, begrijpt heel goed waarom de Europeanen niet voelen voor steeds meer en steeds nieuwere raketten". Woensdagmorgen zal waar- schijnlijk blijken, dat alle in spanningen van Democraten 2 in en buiten de VS tevergeefs zijn geweest. Roberta Ensche- dé: „De vooruitzichten zijn ze- ker niet goed. Dat valt niet te ontkennen. Maar je hoort mij I niet zeggen dat al het werk voor niets is geweest. De De mocratische partij heeft als eerste partij een zwarte kandi- I daat gehad. We hebben een vrouw als kandidaat vice-pre- i sident. Daar kunnen we trots j op zijn. Natuurlijk, het is heel jammer als Reagan wint Hij i doet ons land geen goed. Maar 1 als.hij opnieuw gekozen wordt moet je dat accepteren. Zo zijn i nu eenmaal de regels van onze democratie". JOS TIMMERS OPLOSSING •ej 9E :is se !sez ee :»!d ie 62 :sa 82 :dwojs 93 :ie6e f2 :suoaq 82 02 :epo 91 :ueejj 91 :pieds Si :jb ei :op 3i :dojp 6 Unois l :deu 9 :jo s :SB e :|BB 3 UUBJ>J I :|BBOUJ»A Bromfietsster breekt pols LEIDEN Een 66-jarige heeft zaterdagmorgen haar pols gebroken. De vrouw reed op een bromfiets en gaf op de kruising van de Oude 1 Vest en de Jan Vossensteeg i een auto, die werd bestuurd door een 32-jarige vrouw uit I Leiden, geen voorrang. De I vrouw kwam ten val en brak 1 de pols. Zij werd naar het St. Elisabethziekenhuis in Leider- 1 dorp gebracht. Horizontaal: 1 zuivelprodukt; ste veren; 8 geslacht van mer modegek; 11 hoewel; 12 spoedig; 14 rivier In Italië; 15 genre; 17 hoogste punt; 19 knaagdier; 21 boom; 22 bloeiwljze; 23 waterblaasje; 25 hout hakkersbijl; 27 schermwapen; 30 voorzetsel; 32 Japanse munt; 33 op deze wijze; 34 muurholte; 36 belem mering (tig.); 37 zonder geluid; 38 In- Verticaal: 1 nleuwsorgaan; 2 paling; 3 vizierlijn v.e. verrekijker; 5 voeg woord; 6 houten drinkkom; 7 ondeu gend; 9 soort snoepgoed; 12 muziek noot; 13 winters voertuig; 15 puntig voorwerp; 16 druppel oogvocht; 18 lofdicht; 20 woonschip; 23 metaalle gering; 24 stekelhuidig dier; 26 vuist- stoot; 28 loofboom; 29 voegwoord; 31 zaadkorrel In een vrucht; 33 tel woord; 35 muzieknoot; 36 muziek-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6