KNVB: nu werken volgens gewenste structuur 50 guide Baran geen reddende engel voor zwak HYS Commissies kandidatuur Amsterdam op sterkte voetballerlei -PORT CeidóöSouacwt ZATERDAG 3 NOVEMBER 1984 PAGINA 9 itaald voetbal !-Haarlem V-Volendam 67-FC Groningen ma S-GA Eagles •FC Den Bosch •gle divisie i-SW riond Sport-RBC Ihoven-Wagenmgen ndam-Willem II BGEN elsior-Feyenoord 79-SC Cambuui „Zola Budd pleegt fraude" HARARE Zola Budd heeft met haar deel neming als Engelse aan de Olympische Spe len in Los Angeles internationale fraude ge pleegd. Dat heeft voorzitter Sam Ramsamy van het Zuidafrikaans Non-Raciaal Olym pisch Comité gisteren verklaard. Hij noemde het Brits Olympisch Comité en de Britse Amateur Atletiek Organisatie medeplichtig en eiste dat tegen deze instanties actie wordt ondernomen. Budd maakte donderdag bekend, dat ze niet naar Engeland terugkeert om haar atletiek- loopbaan voort te zetten. Ze verklaarde in Zuid-Afrika te willen blijven om daar haar sport op een hoger peil te brengen. Boven dien wil ze bij haar zieke moeder blijven. Hintermaier niet tegen Nederland BRAUNSCHWEIG Reinhold Hintermaier krijgt van zijn club Ein- tracht Braunschweig in verband met competitie- verplichtingen geen toe stemming uit te komen voor het nationale voetbal elftal van Oostenrijk, dat op 14 november het kwali ficatieduel voor de wereld titelstrijd speelt tegen Ne derland. Op 9 november moet Braunschweig spelen tegen Kaiserslautern en vier dagen later tegen Bo- russia Dortmund. Roberto Bettega zwaargewond TURIJN De Italiaanse voetballer Ro berto Bettega is vrijdag zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeval. De vroe gere aanvaller van Juventus en het Ita liaanse elftal liep een scheldelbreuk en diverse andere fracturen op. Hij is bij bewustzijn. De auto van de Bettega raakte in de buurt van Turijn door nog onbekende oorzaak van de weg. De grijsharige Bet tega speelde de laatste tijd in Canada bij Toronto Blizzard. Hij had onlangs een gesprek in zijn vaderland met de club leiding van Üdinese voor een tijdelijke verbintenis. In Canada ligt de competi tie 's Manchester United wint MANCHESTER Manchester United, komende woensdag tegenstander van PSV in de tweede wedstrijd voor de tweede ronde het de UEFA-beker, heeft gisteravond in de eerste divisie van de Engelse league een overwinning behaald. De Mancu- eigen terrein met Bridgers matig op dreef SEATTLE In een koud en guur Seattle, waar giste ren de eerste sneeuw viel. zijn ook de Nederlandse brid- geprestaties enigszins richting nul gezakt De vrouwen hadden een dag rust en behielden dus hun fraaie toppo sitie. De mannen wilden een poging doen diezelfde posi tie wat dichter te benaderen. Met op papier gemakkelij ke wedstrijden tegen Luxemburg, Mexico en Paraguay, drie landen uit de onderste regioen, leek dat mogelijk en captain Toine van Hoof had dan ook tenminste de winst van zestig punten ingeschat Tegen Luxemburg bleef de schade nog beperkt (16-14), maar tegen Mexico ging het volledig mis. In een zeer slechte wedstrijd verloren Jacobs-Bomhof-Rebattu-Sint met forse cijfers (20-lö). In de avondwedstrijd volgde herstel tegen Paraguay. Maas-Schippers met Rebattu- -Sint boekten maximale winst in een vooral door Rebat- tu-Sint goed gespeelde wedstrijd (25-3). [cEnroe te erk )or Schapers 5CKHOLM In het inter- ionale tennistoernooi heeft hiel Schapers zijn partij te- John McEnroe verloren. Amerikaan versloeg de terdammer met 6-1, 6-1. plaatste McEnroe »r de kwartfinales, zallend was de uitschake- van McEnroe met Peter ning in het herendubbel. Amerikaanse tweetal, eer- op de wereldranglijst, ver- a de Indiër Amritraj, deze gelegenheid een ipel vormde met de Roe- nse veteraan Ilie Nastase: 6-2, 3-6. éér remise SKOU De 21e partij in schaaktweekamp om de -eldtitel tussen Anatoli ■pov en Gary Kasparov is na 31 zetten op voor de uitdager, die met irt speelde, geëindigd in re- Wereldkampioen Kar- leidt door dit resultaat nog ds met 4-0. Hij heeft nog e overwinningen nodig om wereldtitel te prolongeren, jop (wit Karpov, zwart Kaspa- gl-f3, d7-d5; 2. d2-d4, Pg8-f6; 3. ;d5, Pb8-c6; 12. Lflxc4, 0-0; 13. Dd8xd5; 14. Lc4xd5, Pc6-b4; 15. Xg5. Pb4xd5; 16. Pc3xd5. h6xg5; [l2-f4, g5xf4; 18. Tflxf4, I»d7; 23. a2-a4, Tb8-a8; 24. Pa7-b5, Ïxb5; 25. a4xb5. Ta8-a5; 26. b5-b6, D-b5; 27. b2-b4, c5xb4; 28. Tfl-bl, ft>3; 29. Tf4-f3, b3-b2; 30. Tf3-f2, iportwereld plf De Nederlandse da- ts zijn in de strijd om het voor amateurs te Hong ig op de zeventiende plaats iindigd. Mariska Zegger, irjan de Boer en Alice Jan- kwamen tot 649 slagen. werd de Verenigde Sta- et 585 slagen, uash Uhris Dittmar, één n de beste profsquashers ter ireld, speelt maandag vanaf 30 uur demonstratiewed- rijden bij De Kieviten in DOOR VERTREK KEES RIJVERS ZEIST Met het vrijwil lige ontslag van bonds coach Kees Rijvers kan de KNVB in haar technische staf vroeger dan verwacht de structuur creëren, zoals die in het door zowel bondsbestuur als sectiebe- stuur betaald voetbal on derschreven rapport Technische Zaken en Op leidingen is vastgelegd. Daarin wordt uitgegaan van één grote baas, met onder zich de bondscoa- ches, die stuk voor stuk verantwoordelijk zijn voor hun eigen afgebakende terrein. Het vijfjarige contract van Rij vers voorkwam tot donderdag dat dat schema in zijn geheel kon worden ingevuld. Rijvers immers, bleek ook na de aan stelling van Rinus Michels eindverantwoordelijk voor het nationaal A-elftal en Jong Oranje. Zijn vroegtijdige af scheid zorgt er nu voor dat de profsectie van de KNVB de plannen wel ten uitvoer kan brengen. Hetgeen in de prak tijk betekent, dat Rinus Mi chels ondanks zijn activiteiten als keuzeheer, normaal te boek zal blijven staan als bondsma- nager, en dat er voor de coa ching van het A-elftal een zal worden ge- te springen om de functie van Rijvers over te nemen. „Des tijds was ik blij dat ik van de bank af kon. Hoewel het me natuurlijk wel veel moeite had gekost, zover te komen dat ik op langere termijn zou gaan afbouwen. Maar nu deze situa tie zich voordeed, heb ik toch niet lang hoeven nadenken om ja te zeggen op het verzoek bondscoach te worden. In die twintig jaar dat ik in dit we reldje meeloop, heb ik wel ge leerd me aan te passen aan de omstandigheden. Iemand moet het nu eenmaal doen en in de huidige situatie op Zeist was ik de enige die ervoor in aanmer king kwam was". Michels doelde daarbij op het ontbreken van elke vorm van samenwerking tussen hem en Rijvers in de afgelopen vier maanden. „Ik stelde me bij mijn aanstelling voor, dat we al werkende in dienst van de zelfde organisatie op den duur in de praktijk een zekere sa menwerking zouden hebben gevonden, waarbij ik wat zijn verantwoordelijkheden be treft, een soort bijrol zou kun nen spelen. Dat is er helaas nooit van gekomen. Waardoor nu een situatie is ontstaan, dat ik terug moet naar de bank". Maar, omdat Rijvers de deur voor Michels steeds dicht grendelde, ontstond langza merhand een onhoudbare situ atie voor boiden. Michels: „In de loop der tijd is het duidelijk npr'mJingeworden, dat de heer Rijvers zocht, die per medio volgend |n de heer Mkhels nietJmet verschrikkelijk subjectief ge- vloeiingsregeling - behoud beuren. Ik kreeg echter in d( praktijk steeds meer het ge voel genegeerd te worden er dat was moeilijk te wat het zou hebben betekend voor de hele maatschappij, ik vier maanden geleden niet als bondsmanager gewenst ge- Niets weten Daarom kwam het aanbod van Feyenoord om Thijs Libregts op te volgen wat Michels be- twintig maanden salaris en een bedrag aan smartegeld - voor de ex-bondscoach regis seerde, nam eergisteren zelfs de term „schunnig" in de Michels acht het niet nodig mond. „Er zijn in zo'n geval contact te zoeken met Rijvers als dit natuurlijk nogal wat in- toen deze de handdoek in de terpretaties mogelijk, maar dat ring gegooid had en zal de is in elk geval nooit mijn in- Brabander ook niet verzoeken tentie geweest". hem de nodige informatie jaar onder supervisie chels aan de slag moet gaan Voor die post lijkt Han Berger dus''dotidgezwegenl, omdaVje elkaar communiceerden het voetballen. Wel over alge zaken, maar dat werd de belangrijkste kandidaat. Niet te springen Rinus Michels meldde gister tijdens een speciaal be- legde "persconferentie op het °eure" va.n.,aa ve"fcn™': KNVB soortcentrum in Zeist d,Sen?e elftallen. AU ik dat KNVB-sportcentrum desgevraagd, tot veler verras sing, dat hij niet bepaald stond daarmee geen brug vond. Toen ik begon had ik een beetje de illusie dat ik zou kunnen meespelen in het ge beuren van de vertegenwoor- gevoel maar had gekregen, was het mij al goed geweest, want de voetballerij is een treft als geroepen. „Door het „Uit de praktijk weet ik, dat komende tegenstander Oosten rijk te bezorgen. „Daar kom ik heus wel op een andere ma nier achter, wees maar niet bang", aldus Michels, die don- n. tn derdag de selectie voor het ;ening duel in Wenen bekend zal ma- verant- ken. Volgende week zondag beter zijn geweest, als ik op die woordelijkheid ten opzichte pen i noord had veel opgelost". Van dan moet je er altijd het verwijt aldus weinig ele gant de KNVB en Rijvers voor het blok te hebben gezet, wil de Michels echter niets weten. Jaap van der Leek, de voor-, man van de oefenmeesters, die als huisvriend van de familie Rijvers het ontslag en de af- houden, dat je t woording wordt geroepen, dat ie in deze functie nu een maal afhankelijk bent van prestaties. Ik ben ervan over tuigd, dat wanneer Nederland Frankrijk (de eindronde van het EK) had gehaald, met alles HSV wil duidelijkheid Sinds april schijnt Ernst Hap je 1 een aanbieding op zak te lebben van de Spaanse mil- oenenploeg Barcelona. De ?r van Hamburger SV n Spanje een halve ton >er maand kunnen gaan ver benen. HSV heeft zijn trai- iu gevraagd of hij zijn on tract al dan niet wil ver engen. Happel heeft daarop 1 kennen gegeven, dat hij eind februari uitsluitsel vil geven. heimwee kost niljoenen Vat ford heeft de kans voor- ij laten gaan aan een trans miljoenen wijzer te wor- Tottenham Hotspur ood de club, waarvan pop- anger Elton John voorzitter bijna 3,5 miljoen voor spits laurice Johnston, die nog i<?t zo lang geleden was aan- etrokken van het Schotse a tick Thistle. Johnston, die ij V^atford goed presteerde, 'aak scoorde (24 keer in der- g duels), had echter heim- 'ee naar Schotland. Manager 'raham Taylor van Watford 'ist, dat hij altijd er van had edroomd ooit voor Celtic te ooien. Toevallig toonde de 'uit Glasgow belangstel- voor Johnston. Taylor genoegen met een trans ferbedrag van 1,6 miljoen, de helft van datgene de Spurs hadden geboden. Toch vond de manager niet, dat hij op de zaak had verloren. Hij stelde, dat Johnston destijds voor slechts acht ton was ge kocht en dat er dus acht ton winst was gemaakt. Cremonese ook overstag Cremonese was tot dusver de enige club in de hoogste af deling van het Italiaanse voetbal, die zonder bui ten landers opereerde. Sinds kort is dit niet meer het geval. Door het steeds meer opdrin gende degradatiegevaar liet Cremonese zich verleiden zijn toevlucht te zoeken in buitenlandse spelers. De club nam van Inter Milaan de daar overbodig geworden Braziliaan Juary over en van Verona kwam de laatste tijd vaak geblesseerde Pool Zmu- da. Beide spelers konden ko men op voorwaarde dat zij niet meer zouden verdienen dan de overige spelers. Goedkope zege voor Engeland gesteld, op de vraag het bedrag nooit is veran derd, werd door functionaris sen van de Engelse voetbal bond verteld, dat de spelers er nooit om hadden ge vraagd. De huidige bonds coach, Bobby Robson, heeft inmiddels laten weten voor lopig nog niet over de wed strijdpremies te willen pra ten. Robson wil er eerst voor zorgen dat zijn elf naar het WK 1986 in Mexico gaan. Daarna wil hij wel onderhan delen. Heibel om Voor elke gespeelde inter- weglating land ontvangen Engelse in- ternational „slechts 400. In Polen is nog al wat heibel Op dit bedrag is het al acht ontstaan om een voetbal jaar gesteld. Destijds had Don handboek. Daarin staat prak- Revie, toen bondscoach, op- tisch alles over het Poolse (ADVERTENTIE) voetbal en de geschiedenis ervan. De Poolse voetbalfans kunnen er echter toch niet tevreden over zijn, omdat de namen van Boniek, Zmuda en Lato ontbreken. De fans vermoeden opzet, omdat de overheid toch niet gelukkig is geweest met het feit, dat genoemd drietal naar het buitenland is gegaan om veel geld te verdienen. Tennisster liever naar voetballen Het piepjonge Westduitse tennissterretje Steffi Graf is dol op voetbal. Toen zij on langs bij de open Westduitse kampioenschappen ten koste van de Amerikaanse Andrea Leand de finale had bereikt, snelde zij na de partij linea recta naar het Neckarstadion. Zij wilde hoe dan ook VfB Stuttgart-Waldhof Mann heim zien. Dat vond zij inte ressanter dan het bekijken van haar eigen toekomstige tegenstandster in de finale van dat toernooi, de Zweedse Catarina Lindqvist. Unieke samen werking De Zweedse club Hdrnamo IF heeft een bijzondere ma nier gevonden om samen te werken met het publiek. Bij elke thuiswedstrijd worden vragenformulieren onder de toeschouwers verdeeld. Er wordt ondermeer gevraagd wat er niet bevalt ten aan zien van het elftal. Ook wordt gevraagd welke verbe teringen toeschouw Grzegorz Lato: vergeten. voorstellen. Het bestuur heeft desgevraagd gemeld met de resultaten van de en quête dik tevreden te zijn. Scheidsrech ter aan schandpaal In de Sovjet-Unie loopt een scheidsrechter veel meer risi co door de leden van de scheidsrechterscommissie te worden tercht gewezen dan elders in Europa. Bij ver keerde beslissingen kunnen de fluitisten daar ter verant woording geroepen .Het meest recente geval betrof de internationaal zeer bekende Baskakov. Nadat hij de top per Dnjepr Dnjepropetrowsk- Neftski Bakoe. Hij werd prompt teruggezet naar het tweede elftal. Ais u deze winter de schilder laat komen, \Vï) zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 50 gulden per man per dag. Typisch de winterschilder weer! komt de groep dan bij elkaar in het Cresthotel in de hoofd stad. In de loop van de dag wordt er dan nog getraind in het Olympisch Stadion, waar na maandagmiddag om drie uur het vliegtuig richting Oos tenrijk zal vertrekken. De spe lersgroep zal in elk geval af wijken van de selectie zoals Rijvers die voor het treffen met Hongarije samenstelde. Michels: „Mmm, tja, daar moet u wel rekening mee houden", weigerde hij veel te verklap pen van zijn bedoelingen, die ongetwijfeld in de richting gaan van spelers met een pure winnaarsmentaliteit en wat meer routine (Schoenaker?). Rinus Michels werd ook nog gevraagd of de mogelijkheid bestaat dat op een of andere manier de twee-eenheid met Johan Cruyff in ere wordt hersteld. Daarover: „Ik denk nog vaak aan hem en lees zijn column in een ochtenblad al tijd met zeer veel interesse. Daaruit blijkt, dat hij erg goe de inzichten heeft". WILLEM PFEIFFER DEN HAAG Doug Ba ran heeft HYS gister avond nog niet tot grootse daden kunnen inspireren. De nieuw aangetrokken Canadees, die donderdag middag in Den Haag arri veerde, één training mee maakte en in de met 8-3 verloren thuiswedstrijd tegen landskampioen Vis sers Nijmegen meteen voor de leeuwen werd ge gooid, liet op de met 350 toeschouwers ronduit zwak bezette Uithof voor alsnog een weinig impo nerende indruk achter. Natuurlijk is het nu nog veel te vroeg om werkelijk over de kwaliteiten van de laatste aan winst. die vooralsnog het voor deel van de twijfel verdient, te kunnen oordelen, maar de verlangde reddende engel leek de 22-jarige Canadees ditmaal allerminst. Baran deelde volop in de wanorde van de Haagse verdediging, die tegen de ove rigens matig aan het nieuwe seizoen begonnen titelverdedi ger acht treffers moest incasse ren. Waarbij ook de nieuwe trainer/speler/coach op enkele foutjes kon worden betrapt. HYS kwam slechts driemaal tot scoren en was aldus veruit de mindere van de niet alleen agressievere, maar ook tech nisch superieure gasten. HYS, waar de weer in genade aangenomen Dennis van Rijs wijk een onopvallende wed strijd speelde, werd al snel de illusie ontnomen dat tegen de nog stroef draaiende Nijmege- naren winstkansen aanwezig zouden zijn. Binnen elf minu ten keek de thuisclub reeds te gen een achterstand van 2-0 aan door treffers van Andy Browne en David Williams. De uitblinkende Browne zorg de later in de eerste periode voor een nog ruimere marge: 3-0. Daarna leek het veel te tam gestarte HYS even de weinige toeschouwers alsnog te kun nen gaan behagen. Na welge teld 21 seconden in de tweede periode bracht Arnold Troch op aangeven van broer Edwin de achterstand terug tot twee treffers. Merkwaardig genoeg in een periode, dat HYS juist één speler minder op het iis had staan. Van de in totaal elf gescoorde doelpunten kwamen er overigens liefst vier uit der gelijke numerieke minderhe den voort. In strafminuten overtrof HYS de tegenstander tenslotte met de cijfers 34-14. Dat aanzienlijke verschil werd vooral veroorzaakt door Piet Zoutenbier, die in de derde pe riode van scheidsrechter Van Berkel voor tien minuten af koeling mocht gaan zoeken. Niettemin werd HYS-Nijme- gen ondanks eerder voorge vallen schermutselingen tus sen beide ploegen een vrij sportieve ontmoeting, waarin echte vechtpartijen ditmaal tot de schaarse uitzonderingen be hoorden. De hoop van HYS op een con currence positie met midden moter Nijmegen werd halver wege de tweede periode snel teniet gedaan toen Andy Browne en tweemaal Harry van Heumen de score tot 6-1 opvoerden. Ron Weiland zorg de er zowaar voor dat HYS met een nog wat mildere score mocht gaan pauzeren. Ook in de laatste twintig minuten kon HYS de gasten nimmer ver ontrusten. Na Gelderse tref fers van Michael Moons en Benny Tijnagel kon Eric Steenwinkel tenslotte de eind stand op 8-3 bepalen. Een sco re. die nog aanzienlijk hoger had kunnen uitvallen, ware het niet dat doelman Ed Nien- huis een sterke partij vertolk te. Dat kon nog niet worden gezegd van Doug Baran, maar wellicht heeft de Canadees de Haagse ijshockey-liefhebbers in de komende wedstrijden meer te bieden. DICK KIERS Amsterdam-Utrecht 26-1 (7-1. 11-0. 8-0) Scheidsrechter: Van Agtmael. Den Bosch (6). Topscorers: Öerle- Nieuwe spelers ijshockeyploeg heeft waarnemend bondscoach Dummy Smit vervangers op geroepen voor de spelers van Nijmegen. De landskampioen heeft verplichtingen voor de Europa Cup en kan derhalve geen spielers afstaan aan de na tionale ploeg, die komende week in Frankrijk speelt. De door Smit opgeroepen spelers zijn Geisterfer, Molenaar en Paans (Den Bosch); Mollen en Van der Broek (Kemphanen Eindhoven), Maas en Van Rooy (Tilburg Trappers). Bell (Amsterdam) en Van (GIJS Groningen). Dorp Hellas te sterk voor Hercules RIJSWIJK De handheld»- mes van Hotelplan Hellas heb ben zich gisteravond moeite loos geplaatst voor de vierde ronde van het nationale be kertoernooi. In de Rijswijkse Marimbahal rekende de huidi ge nummer één van Neder land gedecideerd af met eer- ste-divisionist Hercules: 27-13. Bij de rust leidde het volop ex perimenterende Hellas al met 15-8. Aan Haagse zijde werden Hannie de Kok en Ingrid Wagner topscoorsters met res pectievelijk acht en vier doel punten. DEN HAAG De perso nele bezetting van de commissies, geïnstalleerd met het oog op de kandi datuur van Amsterdam voor de Olympische Spe len van 1992, is afgerond. De Raad van Beheer, die toezicht houdt op de twee sub-commissies, wordt voorlopig voorgezeten door Max Geldens. Geldens, die optreedt als tus sentijdse voorzitter, is werk zaam bij McKinsey en Compa ny, een bedrijf, dat zich bezig houdt met het doorlichten en adviseren van bedrijven en or ganisaties. Staatsecretaris Joop van der Reijden van WVC en burgemeetser Van Thijn van Amsterdam waren al aange wezen als de ondervoorzitters. Ook voorzitter Van der Krol van het Nederlands Olympisch Comité i£ lid van de raad, die verder bestaat uit zeven des kundigen op velerlei gebied. De voorzitters van de subcom missies 1985 en 1986 zijn even als de voorzitter van de Raad van Beheer afkomstig uit het bedrijfsleven. In de sub-com missie-1985, die voor mei van het volgende jaar een rapport uitbrengt over de economische en sociale opzet, is K J Reits- ma, voorheen in dienst bij Symbion Holding BV. voorzit ter en S.H. Kamminga (ex- -Shell) ondervoorzitter. In de subcommissie-1986, die de pre sentatie moet verzorgen in het geval de kandidatuur wordt doorgezet, zijn die rollen om gekeerd. Beide commissies tel len zeven leden Daarbuiiten is nog een ambtelijke werkgroep, onder voorzitterschap van se cretaris-generaal Lemstra van WVC. met de financieel-eco- nomische aspecten van de kandidatuur actief. gartje-Nederland 3-0. Engeiand-Ue- epel): Prptc (JoeKevIne (Vtt) 6-1 nemarken 3-1; Sov|ct-Un.o - Zweden 6-4; Unbargar (AusKNuner (Mea) 7-s' WdM - m 7-S; Niissen (Ned)-Ait>en (Ned) 6-4. 6^4 6~*' C°* (v»«)-Woodlorde (Au») VOETBAL V.'ctt-Ouilsland: VfB Stuttgart-Em- 3-1; Jocgosiavio- I (Zwo) 3-0; Pollard (Nw-Z)-Bo- i (Zwe) 3-0; Thorn (Aus)-Alm- doorn (Ncd) 3-0; Clonda (Aus)-McCiu- re (Aus) 3-0; Soutier (Eng)-Cunlilte (Eng) 3-0; Cumlngs (Ertg)-Ernmanucl Heron: China-Joegoslavlö 3-1, Hon- J-Zwitserland -Hongarije 3-0; Sovjet-Uniê-Ncder- land 3-2; China Sovjet-Unie 3-0. TENNIS Internationaal toernooi in Stock holm (horen onkelspel): McEnroe (Vsl)-Schapors (Ncd) 6-1. 6-1. Con nors (VH)-Pimek (Tsj) 6-4. 6-2. F.bak <Pol>-Mayer (Vsl) 3-6. 6-3 walk over wegens blessure van Mayor. Janyd ...aui-Bastia 4-0 Rouen-Bordeaua 0-0. Flacing Paris-Paris SG f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9