Stemmen in Nicaragua: echte verkiezingen of electorale farce Allerzielen Bronskreet uit Bentveld Vliegende koffietafel Van Kooten en De Bie op het spoor der draaikonten re enorm Terugkeer dochter Stalin publiciteitsucces" voor Sovjets WtÊÉÈÈÈfc1 YORK 135.- fit^SIJTHOF^BERS BINNENLAND/BUITENLAND CeidoeCougg/rtt ZATERDAG 3 NOVEMBER 1984 PAGINA 6 UNfc Als je meer dan vijftig maal de stille omgang over het monopoly- bord van het leven hebt gemaakt, even zovele malen een kanskaart hebt getrokken, die opnieuw recht gaf op een schlemielige „niet", dan is het element verrassing inmiddels verdampt in de tijd en speel je een weinig enerverende thuiswedstrijd, die je zowel wint als verliest Het doet trouwens ook sterk denken aan voetballen: je schijnbewegingen hebben gaandeweg niet meer de souplesse, die ooit allerwegen door kenners geroemd werd. En de gave patronen, die je zo vaak tussen de grassprieten breide en waarmee je de tegenstanders keer op keer op het verkeerde been zette, missen allang het raffinement, dat in je gloriejaren de uitslag zo onvoorspelbaar maakte. Nog hoor je het gejuich vanaf de tribunes, de kreten uit Vak F aan de Haagse zijde. Maar als je goed luistert, merk je dat het echo's zijn uit een voltooid verleden tijd. Het stadion is ondertussen leeggestroomd. Wie meer dan vijftig maal de toss heeft gewonnen en weer een jaar respijt kreeg, verlangt gelukkig niet meer naar supporters, die zijn shirt aan flarden scheuren en hem daarna op de schouders tillen voor een rondgang over het veld. Hij wast nu na elke wedstrijd het zweet uit zijn buikplooien en sluipt naar huis. waar vriend Weemoed naast het haardvuur op hem wacht. Vriend Weemoed is een der weinigen, die je echt trouw is gebleven. Op wie je blindelings kunt bouwen en aan wie je geen tekst en uitleg verschuldigd bent Toch weet vriend Weemoed als geen ander hoe hij de gevoelige snaar bij jou kan laten trillen. Daarvoor zingt hij uitsluitend liedjes van je eigen verlangen. En die ken je van buiten. Bulderende lach Hoe dacht het kind dat ik eens was, toen mijn eigen vader de vijftig gepasseerd was? Een grijze kuif had hij. Een bulderende lach. Nog hoor ik zijn stem, waarin het nauwelijks gefilterde water van Mokum krachtig meeklotste, als hij luidruchtig het woord nam. Elke zondag wandelde hij met zijn kinderen vanuit Amsterdam-West naar de jodenbuurt, want daar hield de hoofdstad op de dag des Heren zijn adem niet in en werd je vakkundig verpakt in de warme windselen van mazzel en broge. Ik zie hem weer lopen in de kijkdoos, die vriend Weemoed voor me heeft meegenomen. Elke keer heeft hij een andere bij zich, met een slordig geknipt gat in de korte zijde. En daarachter volgt het crêpe-papier het spoor van mijn leven. Ik knijp in vaders hand. Dat immense platform van vertrouwen. En ik weet, dat de wereld me nu niets kan maken. Want vader kent immers de weg, de waarheid en het leven. In een van zijn kijkdozen heeft vriend Weemoed de donkere hal van ons ouderlijk buis nagebouwd. Ik sta in het midden en zie vaders zwarte alpinopet aan de kapstok hangen. Het is allemaal heel vertrouwd. Het lijkt daarom alsof vader even is weggegaan voor een boodschap. Een klusje bij een van de buren, die zo dichtbij woont, dat je er geen alpinopet voor op hoeft te zetten. Maar ik weet beter. Want op een vrieskoude dag, alweer jaren geleden, hebben wij voorgoed afscheid van hem genomen op de Amsterdamse dodenakker Buitenveldert, waar de stijfbevroren grond hem met tegenzin accepteerde. Het kruis van de priester schampte af op het deksel van imitatie notenhout. En in de lucht daarboven krasten de kraaien t haastig schietgebed. Vriendenprijs Elke keer kijk ik met meer verlangen uit naar de kijkdoos, die vriend Weemoed ditmaal voor me mee zal brengen. En waarin ik dan voor een vriendenprijs een blik mag werpen. Voorwaar een vriendenprijs. Want ik hoef hem in ruil alleen maar wat tranen te geven. En daarvan heb ik er gelukkig genoeg. 'EN Hi liegvel sferen erlandi intal ichartt lig ve orden >edsel< i hon| in Etl in vlii jpen v camer aal vc jlp die el van rse wi iden. Angstaanjagend stijgt sinds enkele dagen de bronskreet van beeld houwster Bep Sturm - Van den Bergh uit de duinenrij bij Bentveld op. Met deze jammerklacht hoopt ze de aandacht te trekken van een welge vulde mecenas, die de nog ontbrekende drie mille toeschuift, waarmee ze haar zojuist met engelen geduld gekneed kleireliëf van de legendarische sportjournalist Theo Koomen in duurzaam brons kan laten gieten. Haar eigen spaarpot heeft ze inmiddels geleegd om de kilo's zwarte klei en paraffine te kopen, die ze nodig had om een mo mentopname te kunnen maken van het Tourspek takel, waarin Koomen, omringd door demarre rende wielrenners, tussen alpenreuzen zijn door nie mand geëvenaarde oogge- tuigeverslag aan het va derland doorgeeft. De plaquette, die 85 centi meter lang is en 45 centi meter hoog, zou ze een ereplaats gunnen in het zenuwcentrum van de Nederlandse Omroep Stichting in Hilversum, waar Koomen tot aan zijn plotselinge dood een der coryfeeën was, die door miljoenen ademloos luis terende Nederlanders als de enige onverbiddelijke Tourwinnaar beschouwd werd. Als de Ronde van Frank rijk weer losbarstte snelde deze zoon van de Noord hollandse groenteboer Jaap en moeder Grietje in zijn grootste verzet naar het Zuiden en hees zich, ondanks dreigende lies breuken, juichend op de duozit van de Vlaamse motorreus Raymond, die hem vervolgens over dampende cols en langs peilloze ravijnen van de ene etappeplaats naar de andere sleurde. Geluidsbarrière Deze verbale messenwer per, die constant met het grootste gemak door de geluidsbarrière brak, heeft de beeldhouwster geïnspireerd tot het ma ken van een herdenkings reliëf, dat onder haar tas tende vingers een boeiend kunstwerk werd. Al eerder demonstreerde ze haar unieke talent met trefzekere miniaturen van circusartiesten, caba retiers en politici, die in haar atelier tot de kern van hun bestaan terug keerden en slaafs als was haar modellerende han den volgden. Geen geld De NOS heeft inmiddels bij monde van ex-chef Kees Buurman laten we ten, dat er geen geld is om het reliëf, dat in klei een zéér beperkt leven is be schoren, in brons te laten gieten. Vandaar die noodkreet uit Bentveld: Het kleireliëf van de legendarische sportjournalist Theo neemt deze eretaak op Koomen wacht op brons zich? Een vererende opdracht uit den vreemde is altijd mooi meegenomen, dacht Lex Abbink, directeur van het Haagse toprestaurant Saur verrukt, toen hij op zijn bu reau een telex vond, waarin de ver afgedreven vader lander Albert Volkers hem dringend om assistentie vroeg bij de voorbereidingen van een onvervalste Hol landse koffietafel voor veertig internationale kopstuk ken. Volkers, die catering-manager is van het chique Camino Real Hotel in het sompige centrum van de Mexicaanse hoofdstad, wilde van deze broodmaaltijd met alle geweld de happening van Orwells rampjaar 1984 maken (je kunt immers nooit weten, zal hij gedacht hebben, met nog twee maanden te gaan kan de grote vergelding alsnog toeslaan en dan hebben wij er in elk geval vast de buik vol van). Hij verzocht Abbink dan ook om toezending van onder meer tien Nederlandse vlaggetjes, een casset teband met orgelmuziek, speculaas, stroopwafels, De- venterkoeken, rollen beschuit, gestampte muisjes, ka neel- en zuurstokken, chocoladeletters, roomborstplaat, paling, haring, rolmops, Goudse kaas en een poffertjes pan. Abbink was net doende dit Hollands allerlei in stevige kartonnen dozen te verpakken, toen hem opnieuw een telex van Volkers bereikte, waarin deze Abbink ver zocht de onderscheiden lekkernijen aan het spiedend oog van de Mexicaanse douane onttrokken door stapel tjes onschuldig lijfgoed in normale koffers aan Ab- binks speciale koerier Jos Ombelet mee te geven. Als het vervoer niet op deze slinkse wijze geregeld werd, vreesde Volkers namelijk moeilijkheden bij de invoer van het voedsel. Hoe maak je een Mexicaanse douanier immers duidelijk, dat gestampte muisjes niet behoren bij de categorie der harddrugs? En welke verklaring leg je af bij de inspectie der zuur- dan wel kaneelstokken? Aldus geschiedde. Met twee loodzware koffers vloog de ambulante marskramer deze week over de oceaan naar het land der Azteken, waar Volkers onmiddellijk na diens aankomst onvervaard tussen de interlocks en overhemden begon te graaien. Omwonenden van het Camino Real Hotel houden vol, dat ze Volkers kort na middernacht hebben horen jam meren: „Waar is de rolmops?". Waarop Ombelet geruststellend zou hebben geantwoord: „Die zit in de voorgevormde B-cup". Want bereisde Nederlanders zijn altijd op het ergste voorbereid. Van Kooten en De Bie: meedogenloze scherprechters. De Parlementaire Enquê tecommissie, die maanden lang de vaderlandse beeldbuizen weldadig ge vuld heeft met een hoog waardig cabaretprogram ma over de ondergang van de RSV, heeft het Haagse duo Kees van Kooten en Wim de Bie een op maat gesneden trekbal voor open doel ge geven. Het winnende doelpunt, dat daarvan het logische gevolg was, ligt persvers vanaf maandag 5 november in de Neder landse grammofoonpla tenwinkels. Op hun nieuwe elpee waar zelfs een nep-sin- terklaas straks nog eer mee inlegt is de A- kant gevuld met een hoorzitting, waarop een bonté stoet van grote en kleine verlinkers en knoeiers door de meedo genloze scherprechters Van Kooten en De Bie aan de tand wordt ge voeld over hun aandeel in de malversaties bij het Nationaal Rampenfonds. De B-kant is gereserveerd voor een verrukkelijk re cital van het duo, dat sa men en solo zeven liede ren ten gehore brengt. Daaronder de hitgevoeli ge ode „Oh, dan krijg ik de ballen in mijn buik", die Van Kooten in zijn vermomming als De Vie ze Man van hartverscheu rend geluid voorzag. De Bie schittert op zijn beurt in twee songs, die als ti tels meekregen „Mooie mensen in de nacht" en. „Zo vals als wat". Als vanouds heeft het Haagse wonderkind Tonny Eyk de composities en arran gementen voor zijn reke ning genomen. agen e .vraag ld dat »rken. flandsc jaties t< i angst ttp zal rland lelijk t>oden. Et. In I rs in bdsel !g te r insport ter mc fi med t orgar I is d< get ig of irden j tnen lap zot Iriodes ren te ngekoi Igend hiopië n gew iar zot west p zo irmere jh nee er an ICCC i afspr •men int de •affen DEN HAAG Vrijwel geheel uit de aandacht verdrongen door de hon gersnood in Ethiopië, de moord op premier Gandhi en de komende presi dentsverkiezingen in de VS, gaan ruim anderhalf miljoen Nicaraguanen van 16 jaar en ouder morgen naar de stembus. De ver kiezingen betekenen de inlossing van een van de beloftes van de Sandinis ten. Na de val van Somoza hadden zij binnen een ter mijn van vijf jaar verkie zingen beloofd. De stem busstrijd van morgen vindt echter plaats in een zeer gepolariseerd kli maat. De verklaring van de Sandi nisten, dat het de „eerste vrije verkiezingen in de geschiede nis van Nicaragua" zijn, wordt fel bestreden door de oppositie. „Een electorale farcealdus de oppositiepartijen, waarvan de meeste de verkiezingen boycotten. Het gaat morgen om een president, vice-presi dent en een 90 leden tellende grondwetgevende vergade ring. Sinds de aankondiging van de verkiezingen, in februari van dit jaar, zijn ze ook onderwerp geweest van intenationaal po litiek steekspel. De Verenigde Staten hebben bij herhaling la ten weten, dat onder de gege ven omstandigheden van eer lijke verkiezingen in Nicara gua geen sprak kan zijn. Was hington vindt dat de door de CIA gesteunde opstandelingen deel moeten nemen aan de verkiezingen. De belangrijkste van de niet- deelnemende oppositiepartijen is de CDN (Nicaraguaanse De mocratische Coördinatie). In die partij werken drie politie ke partijen van gematigde tot rechtse signatuur, twee onaf hankelijke vakbonden en een werkgeversorganisatie samen. De CDN staat onder leiding van Arturo Cruz, een voorma lig lid van de Sandinistische junta en ooit ambassadeur voor het Sandinistische regime in Washington. De CDN heeft, festeund door de Verenigde taten, sinds begin dit jaar steeds weer andere eisen ge steld aan deelname aan de verkiezingen en haakte uitein delijk af. Na de CDN liet vori- fe week ook de Onafhankelij- e Liberale Partij (PLI), die enige tijd met de Sandinisten samenwerkte, weten de ver kiezingen te zullen boycotten. Volgens PLI-leider Virgilio Godoy, die vier jaar minister van arbeid was in de Sandinis tische regering, waren er on voldoende garanties voor een eerlijke verkiezingen. Ze kre- §en onvoldoende toegang tot e officiële media en enkele malen werden partijbijeen komsten verstoord. Het was voor de Sandinisten uitermate belangrijk dat zo veel mogelijk partijen aan de verkiezingen zouden deelne men. Het argument van Was hington dat het om een schijn vertoning gaat, kon dan wor den ontzenuwd. De VS wen sten juist dat de verkiezingen massaal worden geboycot. Ni caraguaanse oppositieleiders hebben toegegeven dat zij on der druk hebben gestaan van de Amerikaanse ambassade de verkiezingen te boycotten. Veruit de belangrijkste partij in de verkiezingen is het Na tionaal Sandinistisch Bevrij dingsfront (FSLN). De grootste tegenstander is de Democra tisch Conservatieve Partij (PCD) met als presidentskan didaat de 54-jarige arts Cle mente Guido. Volgens hem „is het mogelijk de Sandinistische dictatuur langs electorale weg te verjagen". Verder doet de Christelijk Sociale Volkspartij (PPSC) mee met de 34-jarige intellectueel Mauricio Diaz als presidentskandidaat. De PPSC meent kiezers te kunnen trek ken die eigenlijk op een van de boycottende partijen had den willen stemmen. De drie overige partijen die meedoen kunnen worden bestempeld als uiterst links. Politieke en diplomatieke waarnemers in Nicaragua gaan ervan uit dat de sandinis ten aanstaande zondag de ab solute meerderheid zullen be halen. Vooral onder de jonge ren en op het platteland genie ten de Sandinisten nog altijd grote steun. Zij hebben dat on der meer te danken aan de on miskenbare verbeteringen die sinds de val van Somoza tot stand zijn gebracht. Volgens veel buitenlandse diplomaten in Managua zijn de prestaties van de sandinisten niet zo slecht als door critici wel eens wordt beweerd. Zo noemt de Wereldgezondheidsorganisatie het Nicaraguaanse gezond heidsprogramma „voorbeel dig". Maar de Sandinisten zijn, ook bij een verkiezingswinst, niet uit de problemen. De economi sche crisis blijft offers eisen. De bevolking klaagt over chronische tekorten aan im- port-produkten. Het gebrek aan toiletpapier werd de afge lopen weken een heus verkie zingsitem. De economische cri sis zal ongetwijfeld bijdragen tot ontevredenheid van kie zers. Verder ziin er de guerril la-acties van door de CIA ge steunde opstandelingen. En is er onenigeheid met de kerke lijke hiërarchie en een groot deel van de middenklasse, die bang is voor een volledige so cialisering van de economie. Sommigen zijn van mening dat de Sandinisten een grote fout hebben gemaakt door de samenwerking met de mid denklasse, die leidde tot de val van Somoza, niet te cultiveren. Sandinistische jongeren vor men een menselijke pyramide, wuivend met de partijvlag. Het speelde zich afgelopen don derdag af tijdens een toe spraak van commandant Da niel Ortega in Managua, die door meer dan 75.000 mensen werd aangehoord. De Sandinisten zelf wijten de economische crisis voor het grootste deel aan de „oorlogssi tuatie" waarin het land door de acties van de opstandelin gen verkeert. Acties overigens, die al aan ongeveer 7.000 Nica raguanen het leven hebben ge kost. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Plannen ontdekt voor nieuwe terreurdaden in BRD WIESBADEN De links-extremistische Rote Armee Fraktion koesterde plannen voor nieuwe terroristische aanslagen, die wellicht hadden moeten plaatshebben op de sterfdag van de RAF-leiders in de Stammheim-gevangenis. Dit heeft het Bun- deskriminalamt (BKA) bekendgemaakt. Na de gevangenneming van een aantal belangrijke RAF-leden in de afgelopen zomer, stuitte het BKA op materiaal waaruit zou blijken dat tijdens het proces tegen de RAF-leiders Christian Klar en Brigitte Mohn- haupt, de president van de rechtbank, Klaus Knospe, van achte ren moest worden neergeschoten. Ook werden er gedetailleerde schetsen en foto's aangetroffen van Amerikaanse militaire in stallaties, bedoeld om bomaanslagen te kunnen uitvoeren. Amerikaanse scholieren kiezen Reagan FORT WORTH/TEXAS President Reagan heeft zijn demo cratische uitdager Walter Mondale met 60 tegen 40 procent ver slagen bij schaduwverkiezingen onder scholieren en hun ouders. Er zijn 1,5 miljoen stemmen uitgebracht. Van de „kiezers" stemden er 957.411 op Reagan en 6-17.814 op Mondale. Aan de verkiezingen, die in alle vijftig Amerikaanse staten en het District of Columbia zijn gehouden, konden kinde ren boven de zes en hun ouders deelnemen. De verkiezingen zijn georganiseerd door een organisatie in Fort Worth (Texas). Volgens de organisatie is de schaduwverkiezing georganiseerd „om de burgerzin van jonge Amerikanen te bevorderen". In onze zaterdagbijlagc een voorbeschouwing over de Ame rikaanse verkiezingen. gste MOSKOU/LONDEN De te rugkeer naar Moskou van Sta- lins dochter, Svetlana Alliloe- jeva, betekent een enorm suc ces voor het prestige van de Sovjetunie, zo viel gisteren van westerse diplomaten in de Russische hoofdstad te beluis teren. Zij menen evenwel dat de politieke leiding van de Sovjetunie een „hoge prijs" voor haar terugkeer heeft be dongen. Waarschijnlijk verlan gen ze dat Svetlana in het openbaar spijt betuigt voor haar verblijf in het Westen. In een gisteren gepubliceerd de creet van de Opperste Sovjet (parlement), is bekendgemaakt dat Svetlana, evenals haar nu dertienjarige dochter, haar Sovjet-staatsburgerschap te rugkrijgt. Er is niet vermeld wanneer Svetlana, die de laat ste tijd in Engeland woonde, is teruggekeerd. Moskous toegeeflijke houding tegenover Svetlana past vol gens westerse diplomaten ge heel in de sfeer van de afgelo pen maanden, waarin een ze kere opleving van ideeën uit het Stalin-tijdperk te merken is geweest. Dit houdt verband met de voorbereidingen voor de plechtigheden waarmee het Kremlin in 1985 de 40-ste ver jaardag van de overwinning op de Nazi's wil vieren. Instrument Nadat de dochter van Stalin in 1967 naar de Verenigde Staten was gevlucht en een boek had geschreven met bijzonderhe den over het particuliere leven van haar vader, werd ze afge schilderd als een verrader en „een instrument van de CIA" (de Amerikaanse geheime dienst). In 1969 zei ze dat ze haar Sovjetpaspoort verbrand had en nooit naar Rusland zou terugkeren. De Sovjetautori teiten beroofden haar in 1970 van het staatsburgerschap om dat „ze de eervolle titel: bur ger van de Sovjetunie had be smeurd". Eerder dit jaar verklaarde de 58-jarige Svetlana in artikelen in de Britse pers dat ze heim wee had naar haar kinderen en kleinkinderen in Moskou. In één artikel zei ze, geen ech te verschillen meer te zien tus-i sen de politieke systemen van>nt de Verenigde Staten en dpr Sovjetunie. In Moskou heeft AlliloejevaT twee kinderen, Iosif (39) Jekaterina (34) Morozov, een eerste huwelijk en e zoon, Joeri Zjdanov, uit haarf tweede huwelijk. Haar twee a.DUWb lin. We De officiële Britse reactie opBip V de terugkeer van Svetlana A1-» zol liloejeva naar de Sovjetunie^ y was erg kort. Ze was een Ame-L rikaanse burger „die zich vrij1* kon bewegen", aldus het mi-p*°f.J nisterie van buitenlandse za-l Wij! ken in Londen. id vi De 29-jarige Oostduitse arts| te t Eva Reinhold, dochter vapiroen professor Reinhold, lid van hét t centrale comité van de com-'0, munistische partij in de DDR'een is naar het Westen gevlucht, iter J Bij een tussenlanding in Nevv-hde foundland met bestemming; z'n Havana stapte zij uit. Zij hee.fti Exclusief aanbod van uw krant in samenwerking met North Sea Ferries 3-DAAGSE MINITRIP I. De beroemde i. de middeleeuwse elijke stadswa Onze bijzon* hH 3 te delen' zijn onderling op wandelafs do unieke gelegenhei een tweetal aantrekkelijke n p woensdagmiddag 21 n e indru In de Europoort. Het verblijf op de heen- en terugreis Is li gangen diner naar keuze en 2x Engels o alsmede het tourlngcarvervoor Hull-Yorl ruime parkeergelegenheid beschikbaar, enkele reis gebruik worden gemaakt var Rotterdam C S.-Europoort v v. Inlichtingen en boekingon telefo nisch ondor nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Don Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6