„Je schaamt je soms te zeggen dat je uit Wassenaar komt" James is een bijzonder exemplaar hond zoekt: huis LEIDEN/REGIO CeidócSommit ZATERDAG 3 NOVEMBER 1984 PAGINA -BIN ^Delej WASSENAAR WIL AF VAN RIJK IMAGO WASSENAAR „Je schaamt je soms gewoon om te zeggen dat je uit Wassenaar komt. Vooral als een gesprek niet lang duurt, en er mensen bij zijn uit minder gefortu neerde kringen. Dan laat ik vaak in het midden waar ik vandaan kom, dan zeg ik dat ik uit de buurt van Den Haag kom. Stel je voor dat het gaat over iets op sociaal gebied, en ze weten dat je uit Wassenaar komt, dan den ken ze: die kan dat toch niet weten. En dat terwijl Wassenaar een doodgewo ne gemeente is". Dit zegt de Wassenaarse wet houder mevrouw W.A. van der Wiel (welzijnszaken), die het beu is telkens weer te wor den geconfronteerd met een .wat haar betreft volstrekt ver keerd beeld, dat buitenstaan ders van Wassenaar hebben. Wassenaar heeft, meer dan bij voorbeeld Aerdenhout en Hat- tem, de naam een zeer rijke gemeente te zijn. Een gemeen te waar alleen rijke mensen wonen, in grote villa's, met bijna net zulke grote limousi nes en fraaie zwembaden. Waar enkel ambassadeurs, mi nisters, kamerleden en direc teuren van grote winstgeven de bedrijven wonen, en het dienstmeisje met keurig geste ven schort elk uur van de dag klaar staat, net als de particu liere chauffeur. Wassenaar, het oord van de cocktailparty's en het driedelig grijs. Happy few Een beeld dat dus niet over eenkomt met de waarheid. „Natuurlijk hebben we hier ook de happy few", zegt me vrouw Van der Wiel. „Maar Den Haag heeft ook een happy few, en en ga zo maar door. Intussen wordt Wassenaar nog steeds het verleden nagedra gen. Ik begrijp wel waar de naam die Wassenaar voor ve len heeft vandaan komt. Vroe ger waren hier veel Rotter damse families, voor wie Was senaar hetzelfde was, als de plaatsjes langs de Vecht voor rijke mensen uit Amsterdam. Ik schat dat toen, voor de oor log de verhouding tussen ge wone en rijke mensen onge veer fifty-fifty was. Later is er in Wassenaar-Noord echter zo veel bijgebouwd, dat de zaak heel anders is komen te liggen. Ik denk dat de wat rijkere groep mensen nu nog maar zo'n twintig procent van de bevolking uitmaakt. De tijd van prins Frederik is gewoon voorbij, en het zou goed zijn als buitenstaanders dat ook eefis doorhadden". Wethouder Van der Wiel zegt haar afkomst wel te verzwij gen, vooral bij korte gesprek ken. Haar ervaring is dat men sen gek kijken en denken dat ze minstens met een freule spreken, die ongetwijfeld over een groot kapitaal beschikt. Waarmee wordt bevestigd dat mensen denken dat in Wasse naar alleen rijken wonen. En dat is beslist niet waar. „Zo'n naam hebben is gewoon niet juist, want het geeft een uiter mate vertekend beeld van de werkelijkheid. In Wassenaar zijn net zoveel werklozen als gemiddeld in deze provincie en er zijn uitermate schrijnen de gevallen van werkloosheid onder. Helaas mag een ge meente niet aan arbeidsbemid deling doen, zodat we veelal* niet echt kunnen helpen. Stel je nou eens voor dat iemand zonder baan ergens gaat solli citeren en dat ze bij dat bedrijf denken: „Die kan best werk loos blijven want die komt uit Wassenaar, die heeft toch rijke ouders". Stel je dat eens voor, dat zou toch vreselijk zijn?". In Wassenaar is, als teken dat niet iedereen veel geld op de Wethouder mevrouw Van der Wiel: „Beeld van Wassenaar volkomen vertekend". bank heeft, veel sociale wo ningbouw. Bijna heel Wasse naar-Noord bestaat daaruit, en toch zijn er nog ruim 2000 mensen ingeschreven bij de afdeling huisvesting van de gemeente. Verder heeft Was senaar een groeiend aantal be jaarden, voor wie steeds meer gebouwd moet worden. Het percentage van twintig pro cent rijkeren, dat de Wasse naarse wethouder van wel zijnszaken noemde, lijkt dan ook een redelijke inschatting. Maar al is het grootste gedeelte van de bevolking „gewoon", toch zijn er nog steeds gebeur tenissen, die wellicht voor ve len aanleiding zijn vast te blij ven houden aan het traditio nele beeld van Wassenaar. Zo is de gemeenteraad onlangs akkoord gegaan met de aanleg van een tweede golfterrein. Dat is dan wel een openbare golfbaan, waar voor een be trekkelijk laag bedrag en met enige golfvaardigheid kan worden gespeeld, maar ander zijds heeft golf nog steeds een wat elitaire naam. In de gemeenteraad zelf heeft de VVD tien van de eenen twintig zetels. Ook dat draagt misschien bij tot de instand houding van het imago van Wassenaar. Wethouder Van der Wiel hierover: „Neem nu de gemeenteraad. Daar zit geen enkele jonkheer in, in te genstelling tot wat sommigen wel denken. En de Wassenaar- se VVD-raadsleden? Dat is he lemaal geen elitair groepje. En dat geldt voor de hele gemeen te. Ik ontmoet vaak wethou ders uit andere gemeenten, en merk dan dat Wassenaar pre cies dezelfde problemen heeft". ROB PERIK Vooral de krullende vacht is bij James opvallend. „Het is net een hond. Hij ziet er op het eerste gezicht uit als een poedeltje en je kan hem aan de riem uitlaten. Hij loopt zo met je mee. Niet he lemaal zo netjes als een hond, maar het lijkt er toch aardig op". Wil Tiele, de beheerder van het Leidse asiel, zet uit een dat dit keer niet voor zo maar een kater een nieuwe baas gezocht moet worden. James is een rasechte verte genwoordiger van de onder kenners bekende soort Cor- nisch Rex. De Rex-kat heeft een zeer ongewone vacht- structuur, die door een spon tane mutatie is ontstaan. De eerste Rex is in 1946 in Oost- Berlijn gesignaleerd. In 1967 werd de Rex als ras officieel erkend. Het lichaam van een Rex is stevig en gespierd, slank en de scjtedel is plat. Meest opvallend aan de Rex en dus ook aan James zijn de lange poten en uiteraard het krullende haar. James werd in augustus in Hazerswoude-Dorp gevon den. Hij sloop door tuinen op zoek naar zijn huis. Uiteinde lijk bracht de politie hem naar het asiel aan de Besjes laan. Wil Tiele schat dat Ja mes acht jaar oud is. Tot dus ver heeft niemand zich bij het asiel gemeld met de vraag of dit bijzondere exem- Konijnenfamilie Het asiel aan de Besjeslaan biedt niet alleen onderdak aan honden en katten, maar zo nu en dan wordt In noodgevallen ook aan andere dieren tijdelijke huisvesting geboden. Ruim twee maanden geleden werd in een zandbak van een speel tuin aan de Hoflaan in Leiden een paar konijnen aangetroffen. De dieren bleken er al een paar dagen te zitten. Omdat nie mand een idee had, waar de dieren vandaan kwamen, zijn ze naar Leidse asiel overgebracht. En daar zitten ze nog steeds. In totaal gaat het om zes konijnen. Wie voor (één van) de die ren belangstelling, heeft is welkom, zegt Tiele. „Ik heb tot dus ver niemand kunnen vinden, die het leuk vindt zo'n konijn mee te nemen". plaar van de kattenfamilie gevonden is. Een Rex in een asiel houden blijkt vaak een groot pro bleem. Het zijn katten die erg aanhankelijk zijn, speels, erg veel aandacht nodig hebben en slecht bestand zijn tegen de hele dag in een hok zitten. Wegkwijnen wil dan nog wel /Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag ^gesloten.J r eens het gevolg zijn. Bij Ja mes blijkt dit allemaal nogal mee te vallen. Ook hij vraagt veel aandacht, maar hij maakt het naar omstandighe den uitstekend. James is een huiselijk kat, die gezien zijn gevorderde leeftijd wel de nodige rust nodig heeft. De gecastreerde kater is niet erg gesteld op andere dieren in huis, hij wil liever het rijk alleen. Vol gens Tiele zou James dan ook prima op zijn plaats zijn bij wat oudere mensen. Bora Voor Bora, de dobermann- /dog die vorige week de krant haalde, is een nieuw onderdak gevonden. Bora gaat naar een gezin in Nieu we Wetering waar hij een hoop ruimte krijgt. Onder redactie van Ton Pieters. Als het „Geïllustreerd Zon- r niet was ge had ik waarschijnlijk van m'n leven niet geweten dat de H.Maagd er een eigen bloem op na heeft gehouden. Want wat lezen we in het Zondagsblad editie 31 okto ber 1914 (het eerste jaar der wereldrampspoed), in het verhaal „Op weg naar het Paradijs"? Als het een meisje is", had moeder Jean ne gezegd, „zullen wij haag winde voetnoot: een slin gerplant met witte kelkvor- mige bloemen planten, want de haagwinde is de bloem der H.Maagd Maria". Maar vader Yves had geant woord: „En als het een jon gen is, zullen het begonia's zijn, want rood beteekent moed en dapperheid en ik wil dat mijn zoon een dappe re jongen zal zijn!" En laat het nou een jongen geworden zijn. Eenmaal tot wasdom ge raakt was hij eenvoudig voor de oude lieden (zijn vader en moeder) neergeknield en had hun zegen gevraagd en ver lof om naar Rome te gaan. „Op deze woorden was de oude man (vader Yves na tuurlijk) van vreugde opge sprongen. „Op marsch, mijn jongen", riep hij, terwijl de moeder het hoofd van den „kleine" in haar handen nam en met tranen in de oogen herhaalde: „Op marsch, mijn jongen!" Immers, wat geschiedde er zo rond de helft der vorige eeuw? „Garibaldi wil met zijn troepen den Paus onder werpen aan eerlooze wetten en hem van zijn Staten be- rooven. Van alle kanten trekken gelovige mannen op om te- strijden voor de zaak van onzen heiligen Vader Pius IX". Het is duidelijk, dat het hier ging over de be roemde pauselijke hulptroe pen, de zouaven, waarvan de Nederlanders zowat het grootste contingent (voorna melijk jongelieden uit West- Friesland) uitmaakten. De strijdkreet der zouaven (ze ker als ze Fransen waren, zo als de jonge Jean, die boven-' dien een eigengereide Breton was) moet doorgaans „Vive Pie IX!!" geweest zijn, of „Marie Immaculéeü" hier mee vooruitlopend op een nieuw dogma. Maar wisten die zouaven veel. „Marie Im maculéeü" Maria Onbe vlekt!! klonk het, schor maar begeesterd, uit honder den kelen, als de bescher mers van Pio Nono zich in zetten voor de Kerkelijke Staat, met het geweer ferm in de knuisten geklemd en de bajonetten gericht op de bor sten vap vuige Garibaldisten wie een eenheidsstaat Italië voor ogen stond. De Paus zelve stond even la ter, na een aanslag op zijn verblijf in Porto-Anzio, aan de legerstede gewonde Jean, de jonge Bre ton. Pius wilde de stervende zelf komen zegenen en ver plegen. „Toen één van zijn kamerheeren hem opmerkte dat zijn soutane met bloed bevlekt was, had de Paus zacht geantwoord: „O, het bloed van mijn zouaven be vlekt mij niet. Dat is zuive rend bloed, dat barmhartig heid van den Hemel af smeekt". Toen Jean „denge- ne herkend had die hem al dus verzorgde, had hij mét zwakke stem gefluisterd' „O, mijn beminde H.Vader!" En hij mocht het gouden borst kruis van de Plaatsbekleder van Christus op aarde vurig" kussen. Toen herinnerde Jean zich „z'n beide oudjes" en zijn lippen fluisterden glimlachend: „Op weg, mijn jongen, naar het Paradijs!", „Hij was als martelaar gestor ven voor de heiligste zaak ter wereld. Daarna steeg zijn zi^l naar de hoogte der eeuwige woningen..." Ik bemerk nu, dat ik me, aan de hand van het Zondags blad. even heb laten gaan. „Verschoning dus", zou Wim Sonne veld zeggen. Er is geen plaats meer voor een „bon mot", laat staan voor de Tweede Wereldoorlog. Ook Johan de Raadselredacteur moet ik in z'n eigen sop laten gaarkoken. Kom op, we gaan de aardige kiekjes. Wei leve reci lem D veilinj York den o] uit de ruim j M do m< w< hou? lijkhe DE „KONIJNENHOLEN" VAN DEN MODERNEN OORLOG: „Vechten loopgraven aan de Aisne". ontspanning in de Boven: PAKKENDE TEGENSTELLING: „Waar de champagnedruif groeit, woedt P133" nu het oorlogsmonsterl Een pakkendeln M tegenstelling: te midden der heerlijke 3an6< hellingen van Champagne, overal bedekt w™01 met de welige wingerds, trekken de sol- vprn< daten op naar den moordenden krijg..." Links: ZIJNE HEILIGHEID PAUS BENE-hA® DICTUS XV: „Eerste origineele foto van .Brit1 den Heiligen Vader, in het Vaticaan fl®-Jwas i nomen". De pose van deze tweehon-^aald derdzoveelste opvolger van Petrus, 'n ,Bnt1 van zijn wereldse bezittingen ontdane 2ei hl kerkvorst pas een jaar of 20 later zou, onder Pius XI, het concordaat met Mus- solini worden gesloten is overweldi- gend en aangrijpend. Omhangen met de kostelijke, breed uitgemeten stola, voor- zien van de geborduurde eerste, nog verre van vorstelijke, geloofsvissers en gezonden doordrijvers Petrus en Paulus. De twee vingers (met de Vissersring) op perpriesterlijk in een middeleeuws zege nend gebaar geheven. De linkerarm in! soevereine rust. En de gouden kwast op de schoot. De voeten geschoeid met rode pantoffels. Enfin, een plaatje om, hoe dan ook, toch even stil bij te staan. HET GROOTE HOOFDKWARTIER DES KEIZERS: „Keizer Wilhelm woont te velde, als I groote manoeuvres, in een houten, geriefelijk ingericht huis, dat snel kan worden opgezet en afgebroken. Hierbij is 't gekiekt". Zoiets noemen wij vandaag een „wisselwoning". Maar, I „petje af" hoor; als je zowat om de maand moet verhuizen. Echt tot rust kwam praalhani Wilhelm II pas na 1918. In een Huis Doorn, dat we nu nog kunnen bewonderen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 4