„Churchillbrug niet te smal Belastingen Ter Aar hoeven niet omhoog Toch nieuwbouw aan Stationsweg it UITSTEL RECONSTRUCTIE HAARLEMMERTREKVAART WETHOUDER J. PETERS BU OPENING CHURCHILLBRUG HUIS TER DUIN PIA BECK Noordwijk nog „in voor Cosmo-center LEIDSE SPAARBANKS DE EIGEN HUIS BANK. na 2 ,EIDEN CckLeSourant ZATERDAG 3 NOVEMBER 19B4 PAGINA j Restauratie NH-kerk n Nieuwkoop gestart IEUWKOOP De restauratie van de hervormde kerk te Nieuwkoop is gisteren ïgonnen. Mevrouw M.G.H.C. Öomen- uijten, lid van de Tweede Kamer voor et CDA, verrichtte gistermiddag de offi- ële handeling daarvoor. De uit 1826 da- jende kerk aan de Nieuwkoopse Plassen >lgen- ordt voor 1,4 miljoen gulden opgeknapt. e feit et ministerie van WVC betaalt de helft, keert ud PaPier acties leverden ruim twee ton noord kei"kbestuur is van plan door te lan met acties om de resterende vijf ton twer- jeen te krijgen. De verbetering bestaat rach- )ornamelijk uit de vervanging van de /ijzen ïrrotte houten fundering en verbetering bange i dak L toren. Brandje in Mariënhaven WARMOND De Leidse en Warmondse brandweer zijn gisteravond in actie gekomen wegens brand in het verpleeg huis Mariënhaven. Het vuur ontstond rond kwart over ze ven in het voorportaal van de lift, die net als de lift en enig meubilair beschadigd raakte. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor, maar de snel aanwezige brandweer moest even op bluswater wachten omdat iemand zijn auto boven een brandkraan had geparkeerd. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. Bibliotheekbestuur blijft bij opstappen ROELOFARENDSVEEN Het „de missionaire" bibliotheekbestuur wil geen lid meer worden van de ad hoc- commissie voor een bibliotheekvestiging in Alkemade. Dit antwoordt het bestuur op een brief van B en W waarin het als nog wordt uitgenodigd om mee te ko men praten over een oplossing voor de bibliotheekproblematiek. „Ons belang rijkste bezwaar (en reden om op te stap pen) was, dat er een tekort aan begrip is bij de gemeente om zelfs de minimum verlangens van ons bespreekbaar te ma ken. Dat was ook de ervaring van onze vertegenwoordigers tijdens de door u belegde lijmpoging op 9 oktober. Daar om achten wij het nieuwe aanbod nog steeds onvoldoende", aldus het ant woord van het bestuur aan B en W. Het bestuur is het dus in gewoon Neder lands „zat". Het voelt zich verantwoor delijk voor de bibliotheek-lezers uit Roelofarendsveen en Oude Wetering om op te komen voor de stichting van een „echte" bibliotheek. „Hiervoor is het noodzakelijk dat wordt voldaan aan de gestelde minimum-eisen van een vloeroppervlak van 440 vierkante meter en dus niet 340 zoals de gemeente wil zelfstandigheid, een beroepskracht die is aangesloten bij de Provinciale Bi bliotheek Centrale en automatisering", stelt het bibliotheekbestuur verder. Zo als bekend heeft het bestuur bij zijn plannen de Annahof in het hoofd, waar door de verbouwing van de Alkeburcht niet zo duur hoeft te zijn. OEGSTGEEST De recon structie van de Haarlemmert- rekvaartweg In Oegstgeest zal nog minstens anderhalf jaar worden uitgesteld Dat viel gisteren op te maken uit de woorden van gedeputeerde Th. F.J. Jansen tijdens verga dering van de provinciale commissie verkeer, waarin vragen werden gesteld over de gang van zaken rond de Haar- lemmertrekvaartweg. Ge meentesecretaris drs. J. van Hulsteijn van Oegstgeest toon de zich gisteren teleurgesteld het uitstel van de recon- Volgens hem kan het nu tot diep in 1986 duren voordat de verkeerssituatie kan worden verbeterd. Volgens de heer Jansen zijn de plannen rond, maar zal het nog anderhalf jaar duren voor dat via de rechter een onteige ningsprocedure kan worden begonnen. Eén van de grond bezitters is namelijk niet be reid de benodigde grond aan te verkopen. De en fietspad langs de Haarlemmertrekvaartweg tussen Postbrug en Warmon- derhekbrug zal moeten wach ten totdat de grond onteigend is. Het gaat met name om grond nabij het oude tolhek. Momenteel is de Haarlem mertrekvaartweg gesloten voor autoverkeer. Auto's kun nen er weer rijden als het fietspad is aangelegd, maar moeten nu noodgedwongen gebruik maken van de Dorps straat en de Kennedylaan. straten die daardoor erg over belast worden. leider!agenaar schijn lemo- lemo- Je Mug rheid reli- ch'er vil weer psbe- le re- anger open ïastie ver- afne- IAZERSWOUDE/DEN eliik- lAAG De eigenaar var J, afé De Dikke Mug ging giste- iende »n bij de Raad van State ir ëeeroep tegen de beslissing var heeften W dat het café op vrijdag door n zaterdag niet meer tot drie kan ur 's nachts open mag. De bar i Hazerswoude-dorp moet nu m één uur 's nachts dicht. )at kost volgens exploitant W. lende e J°ng zeventig procent van lidige e omzet> d'e hij vooral in het weekend moet maken. De !ersle straf" zou hem ruim 10.000 gaan, ulden kosten. De Raad van won- jtate wees gisteren het ver- nd in oek van de café-eigenaar om wej. iet besluit van B en W voorlo- iHor. ongedaan te maken, van ,n: Ie hand. al hij kor- lurgemeester J.W. van der •dert. Uuijs betoogde gistermiddag lat hij voorlopig geen onthef ing meer wil verlenen voor le nachtelijke uurtjes. De 114.00 troegbaas houdt zich volgens avond Jem njet aan sluitingstijden n ook over de geluidsproduk- ie zouden rond het Ambachts- juri- Jein veel klachten zijn. Eer- •eters- isteren zijn in opdracht van n 'e gemeente geluidsmetingen (edaan. Als de resultaten daar- aanleiding geven, zal de i: dl. [emeente de eigenaar ver dichten maatregelen te tref- >verle- en i, kat- in Lei- War- Lis strafmaatregel hadden B 071- n W voorlopig echter beslo- en De Dikke Mug vijf weken tooru- an6 de ontheffing voor de i wo. tachtelijke uren te ontnemen, u. Toen De Jong met een accoun- chtirq antsverklaring op de proppen durige:vvam waaruit bleek dat hij Rem. lierdoor financieel ernstig be- t/m ladeeld zou worden, besloot Ju.), fan der Sluijs twee van de vijf weekends om te zetten in j611afl voorwaardelijk". - Bu- Oude)e kroegbaas verdedigde zich 14.00-,n stelde tegenover de lange ke so- 'Ist van °P zUn conto geschre- ipollo-'en overtredingen dat hij zich -15.00 n de weekeinden altijd aan de I. Ook luitingstijd houdt. Hij vond de a,do" naatregel vooral vervelend lljndljk mc*at hij z'n zaak gisteravond antooran iemand had verhuurd. 1-16 u. De feestvierders rekenen iinder-rop dat ze tot drie uur mogen k öorf>aan. anders waren ze er- nstad"ens a"ders heengegaan", zo i0 u.; (leitte hij ervoor om in ieder ma. leval gisteravond De Dikke it 49a, jug te mogen openhouden tot !?2?,![: rie uur. Ook dat verzoek is 00 u.jpor het Raad van State afge- 5, vr!rezen. Of dat besluit ook op- levolgd werd, en zo niet of de I9*ool ie heeft ingegrepen, was LeidJj het ter perse gaan van deze 254 ditie nog niet bekend. IEMST Afde- 1 LEIDEN „Te stellen dat de Churchillbrug te smal, is past precies in de trend van deze tijd. De re gering zorgt er met haar schrikbarende prijsstijgin gen voor dat het gebruik van het openbaar vervoer voor het eerst sinds jaren sterk daalt, daarbij schaft ze ook de subsidies af voor de aanleg van fietspaden. Voor het eerst valt weer een flinke toename te constateren in het aantal verkeersslachtoffers. Alles lijkt weer in dienst te moeten gaan staan van de auto. Als je in die gedach- tengang meegaat is de brug te smal. Let je echter meer op de verkeersvei ligheid dan heeft deze brug de goede maat", al dus wethouder J. Peters, van Ruimtelijke Orde ning. Hij verrichtte gister middag onder grote pu blieke belangstelling de officiële opening van de Churchillbrug, de nieuwe verbinding tussen oost en west Leiden. Hij deed dit door een fles champagne stuk te slaan tegen het wegdek van de brug. Eerst opende wethouder Pe ters gisteren de Dr. Lelylaan, die direct op de Churchillbrug aansluit. Vervolgens opende hij de brug door er zelf een NZH-bus overheen te rijden. Voor deze gelegenheid had hij deze week ander half uur les gehad van een NZH-buschauf- feur. De opening van de brug werd nog iets vertraagd, om dat men niet bij de bediening van de brug kon. Vandalen hadden namelijk het slot van het kastje waarin zich dit be dieningsmechanisme bevindt, dicht gelijmd. De sleutel van het kastje brak daarna moest de brug op geïmproviseerde wijze worden geopend: er werd inderhaast een fles champagne aangerukt, die de wethouder tegen het brugbdek kapotsloeg. Nadat de brug was geopend, sloot de wethouder de Rijndijk af voor verkeer en opende hij de Stevenshöfdreef. Bewoners van de Rijndijk hadden giste ren de vlag uitgehangen als ui ting van vreugde over dit ge beuren. De heer Zonneveld van de buurtvereniging Rijn dijk stelde na afloop dat de be woners eindelijk geen geluids overlast meer zullen hebben. Wethouder Peters gooit de champagnefles tegen het dek van de Churchillbrug. BEROEPSCOMMISSIE FLUIT COLLEGE TERUG LEIDEN De panden Sta tionsweg 26 en 28 mogen toch worden gesloopt om plaats te maken voor kantoren. De commissie voor de beroep- en bezwaarschriften heeft het be sluit van het college van B en W om de firma*Haghe-project BV uit Katwijk geen toestem ming te geven voor nieuw bouw, gistermiddag vernietigd. Project-ontwikkelaar Haghe- project BV is al ruim een jaar met de gemeente in de slag over een nieuwbouwplan voor de Stationsweg. Vorig jaar ok tober werd bij de gemeente het nieuwbouwplan ingediend, maar het college van B en W wees dat af. De kapconstructie zou niet in overeenstemming zijn met de voorschriften in het bestemmingsplan Stations- buurt. In de afgelopen maan den werd het ontwerp door de architecten een aantal maal aan de wensen van het college aangepast. Deze zomer stemde de welstandscommissie in met het ontwerp van de architec ten, maar ook dat hielp niet. B en W bleven bij hun besluit geen bouwvergunning af te geven. Volgens Haghe-project BV hebben B en W alles ge daan om het bouwplan tegen te houden. In de discussies over het ont werp speelde die kapconstruc tie een hoofdrol, maar volgens de projectontwikkelaar werd dat door het college van B en W alleen maar aangegrepen om het gehele bouwplan tegen te houden. Dat het college van B en VV inderdaad geen sloop wil, blijkt uit stemmingsplan dat voor de Stationsbuurt in de maak is. In dat nieuwe bestemmingsplan worden de twee panden „beeldbepalend" genoemd. In de praktijk komt dat erop neer dat het college alleen bij hoge weigeren "litzondering toestemming Olivier gisteren. De de beroepscommissie waar een aantal raadsleden deel van uitmaakt blijkt nu van me ning dat het college te ver is gegaan. „Er is geen enkele re den de bouwvergunning te sloop hoeft te geven. In het oude nog geldende bestem mingsplan hebben B en W die mogelijkheid niet. bepaalde verder dat met slo pen niet gewacht behoeft te totdat de bouwvergunning on herroepelijk is. Het college van B en W en omwonenden Haghe-project ging uiteinde- kunnen nog bij de Raad lijk tegen de weigering het college in beroep en ook besluit. State in beroep gaan tegen dit Ere-metaal voor mevrouw Van Oosten LEIDEN Mevrouw J.J. van Oosten-van Stralen, die zich jarenlang heeft ingezet voor de werkers bij de Sociale Werk voorziening van de gemeente, heeft gistermiddag de ere-me- daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau gekregen. Zij kreeg de medail le gistermiddag opgespeld door burgemeester C. Goekoop tij dens een receptie in het ge bouw van de Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorzie ning aan de Touwbaan i vooral bezig met het organise ren en realiseren van collec tief vervoer van en recreatie voor gehandicapten. Door haar grote inzet heeft mevrouw Van Oosten altijd een bijzon dere plaats ingenomen bij de dienst. De tactvolle wijze waarop zij met de ongeveer 30 medewerkers van de werk voorziening omging, dwong veel respect af. Daarnaast werd zij geprezen om de tijd en energie die zij stak in het ïuziekgezelschap derdorp. Mevrouw Van Oosten standelijk gehandicapten „De Burgmeester Goekoop voorziet mevrouw Van Oosten van haar koninklijke onderscheiding. verlaat deze dienst in verband met haar pensionering. Lange tijd werkte Van Oosten reeds als vrijwil ligster bij de dienst, voordat zij in 1960 een vaste aanstelling kreeg. Zij hield zich in de pe riode dat zij vrijwilligster was, Sleutels" en Club '58. Na haar pensionering wil mevrouw Van Oosten zich in ieder geval blijven inzetten voor deze laat ste instellingen. Tenslotte or ganiseert en begeleidt zij al 25 jaar vakantie-aktiviteiten voor geestelijk gehandicapten. (ADVERTENTIE) - Larv 49064. H7.00 oonlljk Klach- nsdag-i KWJ- .eidea UM - presenteert Met ingang van zondagmiddag 11 november, en vervolgens elke zondag in november en december. Dit optreden vindt plaats in de gezellige en intieme piano-bar The Conversation vanaf 17.00 uur. Tevens biedt Huis ter Duin u de mogelijkeid kennis te maken met ons restaurant a la carte l'Etoile de Mer, waar onze chef de cuisine een speciaal voor u samengesteld menu serveert voor: 47,50 p.p. Gezien de te verwachten belangstelling adviseren wij u vriendelijk tijdig te reserveren. Succesvolle start weekmarkt Alkemade De weekmarkt aan de Alkema- dese Schoolbaan ging gister morgen succesvol van start. Na maandenlang onderhande len tussen gemeente en ambu lante handel kon de bevolking van die plaats eindelijk op de markt terecht. De 27 kraamp jes kregen mede door het goe de weer een enthousiaste ont vangst een enorme toelopp te over de markt, verwerken, waardoor de mees te kooplieden snel „los" en dus zeer tevreden waren. Directeur L.H. van Duren van de Johannes XXIII MAVO, die in eerste instantie bezwaar had tegen de markt voor zijn deur (het zou de leerlingen teveel afleiden), bleek overbezorgd te zijn geweest. In pauze zwerm den de leerlingen direct uit bord te houden, zo constateer de hij. Voortaan is de markt elke vrijdag te vinden aan de Schoolbaan van negen tot één Sancta Maria- bewoners zijn nog Noordwijkers heeft het touwtrekken gemeente Noordwijk over 160 patiënten van het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria verloren. De strijd, die ruim anderhalf jaar geleden begon, is geëindigd met een uitspraak van de Raad van State waarte gen geen beroep mogelijk is. In die uitspraak staat dat Noordwijkerhout verzuimd heeft alle bewuste bewoners op de hoogte te stellen van het feit dat zij overgeschreven zouden gaan worden naar hun nieuwe woongemeente en dat die patiënten dus formeel nog steeds Noordwijkers zijn. Het gaat de nieuwe r Wei en de Boekhorst C die gerealiseerd zijn op Noord- wijkerhouts grondgebied. De gemeente Noordwijk incas seerde echter al die tijd, op ba sis van het feit dat de „oude" Sancta-paviljoens op haar grondgebied liggen, een ver goeding voor die inwoners, hetgeen voor de 160 mensen neerkomt op een bedrag van ongeveer 60.000 gulden. Voor Noordwijk kwam de situatie bovendien goed uit omdat die gemeente daardoor boven de 24.000 inwoners kwam en een andere status kreeg. Burgemeester mr. F. Winkel van Noordwijkerhout toonde zich zeer teleurgesteld over de uitspraak van de Raad van State, temeer daar die zo lang op zich heeft laten wachten. B en W zullen hierover dinsdag vergaderen, maar zeker is dat alle bewuste Sancta-bewoners snel alsnog een briefje zullen krijgen waarin zij op de hoogte worden gesteld van de voorge nomen overschrijving. Het gaat om het begrip „voorken nis" dat de minister noodzake lijk acht bij de betrokkenen voordat een overschrijving mag plaats hebben. TER AAR B en W van Ter Aar stellen de gemeente raad voor de plaatselijke belastingen volgend jaar niet te verhogen. Alleen de begrafenisrechten moeten met drie procent omhoog, vindt het college. Een en ander staat te lezen in de begroting voor 1985 die gisteren uit kwam. De reservepot van de gemeente nam het afgelopen jaar met 1.2 miljoen gulden toe tot 18,4 miljoen. Ter Aar heeft dus ruimte om uitgaven te doen volgend jaar. Zo staan op het programma een nieuwe telefooncentrale voor het gemeentehuis, de bouw van een sporthal in Langeraar, vervanging van de vuilniswagen, werkzaamheden aan het terrein van de voetbalvereniging TAVV en riolering in de Geerweg, Korteraarseweg-Noord en - Zuid en de Kerkweg. Het riool in de Vogelbuurt krijgt een op knapbeurt. Verder komt er een fietspad langs de Geerweg. W wijden aan energiebesparing in de gemeente een apart en overzicht blijkt dat het gasverbruik in het drie jaar tijd is teruggedrongen van 42.000 ku- 27.000. Ook in natuurbad Aarweide daalde het =en isolatiedeken over het water) van 47.000 25.000 kuub. In Ter Aar is bovendien 80 procent van de gemeentelijke woningen geisoleerd tegen 30 procent landelijk. Elke keer als er nog niet aangepaste huurhuizen leegkomen, worden deze voordat de nieuwe bewoners erin trekken alsnog van isolatie voorzien. Het college gaat verder nog in op de verkeersmaatregelen die afgelopen jaar zijn genomen. De in de bebouwde kom ingestelde 30 kilometer-zones worden volgens B en W „redelijk" in acht genomen. Over de Westkanaalweg schrijft het gemeentebestuur dat deze route defintief afgesloten moet worden voor auto's. Een verzoek daartoe is bij de provincie ingediend. De plannen voor de reconstructie van de Langeraarse en Aardamse weg zijn bijna afgerond. Het fietspad langs die straat zal worden aangesloten op 't Achterom en op het noordelijk deel van de Ringdijk via een tunnel onder de Aardamseweg bij het gemeentehuis. De werkzaamheden moeten volgend jaar beginnen. Voor de Ring dijk-Noord is een plan gemaakt om een fietspad aan te leggen aan de oostzijde van de weg. Dit pad sluit aan op de van Beije- renstraat en het Landlustpad. De provincie betaalt driekwart van de kosten. In het voorjaar '86 moeten de eerste fietsers over het pad kunnen. Een plan voor een fietsroute langs de Kerkweg komt in de zomer van '85. Over de volkshuisvesting schrijven B en W dat Ter Aar tot '93 jaarlijks 65 huizen moet bouwen om al haar inwoners onderdak te kunnen blijven bieden. Er staan nu 240 woningzoekenden ge registreerd. Met het nieuwe Streekplan in het vooruitzicht kleine plaatsten mogen niet zo hard groeien vreest het college dat de provincie waarschijnlijk geen toestemming zal geven voor zoveel woningbouw. hoofdstuk. Uit gemeentehuis in bieke meter naai verbruik (door NOORDWIJK Om de verwarring van de laatste maanden nog groter te maken, meldt het gemeentebestuur van Noordwijk dat het nog steeds „in" is voor de vestiging van een Cosmo-cen ter in Noordwijk. Deze reactie volgt op een brief van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland waarin deze nogmaals laten we ten niet mee te zullen werken aan de vestiging van een groot schalige ruimtevaartcentrum in de badplaats. Volgens Noordwijk is alleen de locatie trimbaan is afgevallen, maar Noordwijk op zich als vestiginginsplaats nog niet. „De lo catie Noordduinen is van de baan. omdat de gevolgen voor na tuur en landschap daar onaanvaardbaar worden geacht Niette min blijft Noordwijk zich ten opzichte van het project positief opstellen. Mocht het stichtingsbestuur toch een sterke voorkeur hebben voor Noordwijk als vestigingsplaats, dan is het gemeen tebestuur gaarne bereid in overleg te zoeken naar een locatie, die wel de instemming van alle betrokkenen kan krijgen", aldus B en W van Noordwijk. (ADVERTENTIE) Effectief 7,77

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3