De startende ondernemer en de papieren-regeltjesberg De touwtrekkerij om een meubelboulevard „Het ideale kantoor bestaat Cen meubelboulevard. Nederland kent er ?nkele grote en kleine waarvan die n Beverwijk tot de bekendste mag wor den gerekend. De meubelbranche heeft er de krachten gebundeld om op één plaats »en totaalaanbod te kunnen doen. Niet anger hoeft de consument stad en land af e reizen op zoek naar nieuwe meubels. Te cust en te keur wordt hem binnen loopaf- itand een overstelpend aanbod gedaan. Bergens in Nederland heeft zich daarbij iet probleem voorgedaan, dat sinds het jegin van dit jaar in Zuid-Holland speelt, ^eiderdorp en Den Haag willen allebei ;en eigen meubelstraat. Die twee plaatsen iggen echter op nauwelijks twintig kilo- neter van elkaar verwijderd. De vrees be- itaat dat de overlappende actieradius de spoeling voor twee meubelconcentraties vel heel erg dun maakt. Dndanks die wetenschap gaf de provincie Zuid- bolland de weg vrij voor de bouw van twee c neubelboulevards, de protesten van tal van in- tellingen als de Haagse Kamer van Koophandel, iet KNOV, Den Haag. Leiden (een inmiddels af- jevallen kandidaat voor de meubelstraat) en Zoe- erwoude ten spijt. Zelfs een advies van de pro- rinciale geschillencommissie (Arob) om de toe wijzing van een meubelboulevard in Leiderdorp ingedaan te maken, legden Gedeputeerde Staten ran Zuid-Holland naast zich neer. „Het was het 1 >este geweest, wanneer de hele meubelhandel in )en Haag was geconcentreerd, maar Den Haag leeft kansen voorbij laten gaan", onderbouwde ;en woordvoerder het provinciale standpunt. Voornaamste reden om vast te houden aan het lorspronkelijke besluit was het bestaan van een irergevorderd plan in Leiderdorp om een meubel straat op te zetten. In een laatste wanhoopspoging heeft Den Haag nu bij staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken aangeklopt om alsnog maatregelen te nemen tegen het plan-Leiderdorp. Hoewel op ministerieel niveau momenteel over leg wordt gevoerd over dit hete hangijzer, lijkt ingrijpen van die kant niet waarschijnlijk. Dit uit vrees voor een kapitale schadeclaim als Leider dorp zijn meubelboulevard niet zou mogen bou wen. Projectontwikkelaar Du Prie en zijn compagnon Stoutenbeeks Woninginrichting hebben steeds ge ZATERDAG 3 NOVEMBER 1984 de Vereniging Grootwinkelbedrijf Woninginrich ting. „Ik heb de indruk dat voor de meubelboulevard in Leiderdorp rijp en groen bij elkaar Zijn ge sleept. In Den Haag zijn daareategen nu al meer kandidaten dan beschikbare ruimte. Er zijn zo'n dertig gegadigden, die twee categorieën vertegen woordigen: bedrijven die binnen Den Haag wil len verkassen en landelijke filiaalbedrijven. Daardoor is een evenwichtige opbouw mogelijk. Bij het doorgaan van het project denk ik dat Den Haag niet zo benauwd hoeft te zijn voor concur rentie. Leiderdorp heeft niet die zuigkracht die men heeft beoogd. Men is ervan uitgegaan dat het project voor Den Haag hachelijk was. Het omge keerde is echter gebeurd. De bekende namen hebben zich voor Den Haag aangemeld. Nu is het voor Leiderdorp een hachelijke zaak geworden. De meubelboulevard is niet makkelijk te berei ken, de afslag aan de rijksweg Den Haag-Amster dam is niet dichtbij en voordat je het weet ben je er voorbij, je moet nogal wat reclame maken om volk te trekken en Leiderdorp is nogal eenzijdig opgezet. Je hebt er alleen meubelen, dus geen textiel, lampen, badkamers, keukens, linnengoed en ga zo maar door. Den Haag mag een totaalpak ket bieden, de complete woninginrichting. Bo vendien heeft de binnenstad een andere functie dan een meubelboulevard in een weiland. Het is er kleinschaliger en aantrekkelijker voor de con sument. Bovendien: als blijkt dat Leiderdorp zich vergist heeft, dan is er sprake van pure kapitaal vernietiging. Door het bestemmingsplan is daar geen mogelijkheid voor alternatieve aanwending van de gebouwen. In Den Haag bestaat die moge lijkheid wel. Zo is het mogelijk om er bijvoor beeld gedeeltelijk kantoorruimte van te maken, als dat nodig mocht blijken. Maar ik geloof beslist dat bij een krachtmeting Den Haag het gaat win nen". Slecht geïnformeerd Over de rol van Gedeputeerde Staten bij de be sluitvorming wil de heer Hulshoff ook nog wat kwijt. ..Wat hier gebeurd is, is een grof schandaal. G.S. hebben met de hele gang van zaken duide lijk aangegeven hoe slecht men geïnformeerd was over het project. Ze wisten dat er geen ruim te was voor veertigduizend vierkante meter. Ei genlijk zouden er heel veel vierkante meters moeten afvloeien, omdat er meer aanbod dan vraag is. Alle brancheprognoses spreken van een behoorlijke daling in de meubelafzet. In tegen spraak hiermee wordt toch toestemming gegeven voor twee projecten zo dicht bij elkaar. Met een investering van dertig miljoen in Leiderdorp be staat nu het risico dat veertig kleine bedrijven in de Leidse regio moeten afvloeien, waardoor er een verlies van honderd vijftig arbeidsplaatsen ontstaat. Daarvoor komen maximaal vijfendertig arbeidsplaatsen terug, zodat er per saldo een ver lies is van honderd vijftien banen. En dat in een tijd dat elke arbeidsplaats er één is. Als je dan ook nog een uitspraak doet, terwijl een werkgroep nog nauwelijks het rapport heeft uitgebracht, dan ontstaat er bij mij twijfel aan de bestuurlijke ca paciteiten". TOM VAN RIJSWIJK Inrichting werkpleknog onontgonnen gebied Het is een veel gehoorde wens: een eigen bedrijfje. Vooral de vele langdurige werk lozen zien in het starten van een eigen zaak vaak een oplossing. Na soms al veel plannen gemaakt te hebben, nemen enke len inderdaad de eerste stap op weg naar een eigen bedrijf. Die eerste stap is infor matie inwinnen over de mogelijkheden van je toekomstige bedrijf en alle regels, wetten, vergunningen, diploma's, finan ciën en de eventuele subsidiemogelijkhe den die daaraan vastkleven. Studies hebben uitgewezen dat bij meer aandacht voor een goede werkhou ding, licht, klimaat, geluid en uitzicht mensen maar liefst tien procent effectiever kunnen werken. In de gemiddelde Nederlandse onderneming is net begrip „office engineering" (grofweg: het oog voor de inrichting van de werkplek) nog lang teen gemeengoed. Het besef dringt maar lang- taam door dat mensen die moeten werken in gro te bedrijfsruimten in het algemeen en kantoren in het bijzonder, meer presteren als ze zich er thuis voelen. Amerikaanse studies hebben uitge wezen dat bij meer aandacht voor een goede Werkhouding, licht, klimaat, geluid en uitzicht mensen maar liefst tien procent effectiever kun nen werken. In Nederland is het belang hiervan nog onvoldoende doorgedrongen, zegt de Stich ting Werkplekverbetering in Den Haag. De stich ting wijst bedrijven en instanties de weg naar een betere arbeidsplaats. j.Het ideale kantoor bestaat eigenlijk niet", zegt örs. M. A. H. van den Akker, voorzitter van de itichting. „Drie kwart van de kantoren is geves- igd in een gebouw dat oorspronkelijk niet daar voor was bestemd. De mogelijkheden voor een Ideale inrichting zijn dan al beperkt. Zo goed en o kwaad als het gaat worden dan de verschillen de elementen van de inrichting in elkaar gepast. IEen harmonieus geheel zal het echter nooit wor- len. Wie een nieuw pand neerzet, gaat al uit van *n heel wat gunstiger positie. Gelukkig wordt in oenemende mate bij de inrichting van een zo I irettig mogelijke werksfeer een team gevormd I 'an klimaatbeheersers, lichtinstallateurs, ontwer- >ers en architecten. Bij de zo belangrijke onder- I inge afstemming kunnen diverse adviesbureaus I :en belangrijke rol spelen", zegt Van den Akker. )e stichting waarvan hij voorzitter is, rekent het I >nder meer tot haar taak kennis te vergaren over I pe arbeidsplek en die via brochures te versprei- icn. Zelf adviezen geven doet de stichting in feite Iiiet, zij wijst wel op de mogelijkheden deskundi- !en van allerlei pluimage in de arm te nemen. )at kan wat kosten, maar zegt Van den Akker: I.Deze investering betaalt zichzelf terug. Het mes nijdt aan twee kanten. Verbetering van de ar- Iieidsomstandigheden levert de werknemer een >lezieriger werkdag op, en de werkgever meer >roduktie". Het is kort samengevat de theorie |[an de Amerikaanse onderzoeker dr. William )ims. Voelt iemand zich wel of niet lekker op zijn vj?rk, dat is volgens Sims voor een niet onbelang- ijk deel bepalend voor de kwaliteit en kwantiteit 'an de produktie. Dr. Sims is op de Cornell-uni- 'ersiteit in de Amerikaanse staat New York een lutoriteit op het gebied van de anlyse van de werkplek. Meer tevredenheid, of in Sims' woor- 'en meer .job satisfaction", kan dus gewoon neer opleveren. n de Stichting Werkplekverbetering, die in ze- c<?re zin op Sims' denkbeelden voortborduurt, I werken nagenoeg alle instellingen en organisaties samen die raakvlakken hebben met dit onder werp. Daaronder bevinden zich onder meer ar chitecten, TNO, de Rijksgeneeskundige Dienst, de Kring van Industriële Ontwerpers, de Beroeps vereniging van Binnenhuisarchitecten en de ver enigde leveranciers van kantoorinrichtingen. Subsidies Het „zich welbevinden" is dus een belangrijke factor in een geslaagd produktieproces. Niet zo vreemd, want slechte arbeidsomstandigheden werken ongelukken, fouten en ziekteverzuim in de hand. Ook het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid beseft dit al jaren. Het heeft sinds 1975 al tientallen kortlopende subsidierege lingen in het leven geroepen, waarbij in veel ge vallen per bedrijfstak geld werd gegeven voor voorzieningen die het werk aangenamer beloof den te maken. Het leeuwedeel 'van het geld ging naar geluidsbeperkende voorzieningen, zoals la- waaidempende kappen op machines. Het zijn maar kleine voorzieningen die voor het prettige werken vaak heel verstrekkende gevolgen kun nen hebben. De looptijd van de meeste regelingen is in de meeste gevallen al achter de rug, maar naar het zich laat aanzien lopen er op niet al te lange termijn weer nieuwe van stapel. In het kader van deze subsidieregelingen werden tot nu toe miljoenen guldens stimuleringsgelden besteed aan voorzieningen in onder meer de vleesverwerkende industrie, metaalbedrijven, scheepsbouw, landbouw en binnenscheepvaart. „De regelingen waren bedoeld als prikkel om bij bedrijfsleidingen een soort bewustwording te sti muleren", licht J. P. A. Bakkum, hoofd afdeling Arbeidsplaatsverbetering op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid-toe. Ook hij is ervan overtuigd dat werkgevers er baat bij kun nen hebben als ze wat meer aandacht zouden be steden aan de omstandigheden waaronder het personeel moet werken. Voorzitter Van den Akker van de Stichting Werkplekverbetering bestrijdt dat het bij het ver beteren van de arbeidsomstandigheden meestal alleen om grote, dure projecten gaat. „Een klein beetje aandacht voor beter licht of frissere lucht kan bij de inrichting van een kantoorgebouw al een belangrijke stimulans voor de werknemer be tekenen. Zo kan ook de ondernemer met een be scheiden budget zijn steentje bijdragen", zegt Va.i don Akker. ARJEN VAN DER SAR Het secretariaat van de Stichting Werkplek- verbetering is tijdens kantooruren te bereiken in Den Haag, telefoon 070.- 54.51.03 Een van de instanties die zich met de voorlich ting op dit gebied bezig houdt is de Kamer van Koophandel. De veelheid aan gegevens, die bij het starten van een bedrijf over het hoofd van de ondernemer in spe wordt gestort, wordt daar eens rustig op een rijtje gezet. Het blijkt dan dat er voor vele bedrijven diploma's vereist zijn, maar ook is het mogelijk iets te beginnen zonder diplo ma. De zaakjes die men vooral de laatste tijd de grond uit ziet schieten, zoals bijvoorbeeld koffie shops, winkels in tweedehands goederen of boe- kenwinkeltjes zijn zonder diploma's te realiseren. Maar dan zijn er nog wel andere regels waaraan men zich moet houden, zoals hinderwet, bestem mingsplannen, enzovoort. Bedrijfsconsulent R. H. Kreuse, die bij de Kamer van Koophandel startende ondernemers bege leidt, stelt dat de veelheid aan wetten, regels en verplichtingen door de starters zeer verschillend wordt ervaren. „Mensen die iets willen en niet aan de eisen voldoen, zien die voorwaarden als zeer belemmerend. Mensen die wel aan die voor waarden voldoen hebben er weer helemaal geen probleem mee. De regels die bijvoorbeeld in de vestigingswet voorkomen, zijn in de jaren dertig ontstaan. Het was toen niet economisch verant woord dat iedereen voor zichzelf begon. De regels zijn er ter bescherming van de ondernemer maar daarnaast ook ter bescherming van de consu ment. Ondanks het feit dat de laatste jaren het niveau van de diploma-eisen alleen maar is ver hoogd, strandt toch nog zeker zestig procent van de startende ondernemers binnen de vijf jaar", al dus de heer Kreuse. „Van belang", zo stelt stafmedewerker van de Kamer van Koophandel mr. F. A. de Jongh, „is dat mensen van tevoren goed nagaan of er wel een markt is voor hetgeen zij willen. De Kamer van Koophandel zorgt dat de startende onderne mer wegwijs raakt in alle regeltjes. Daarnaast verwijst ze door naar andere instellingen die des kundig zijn op speciale gebieden. Voor bijvoor beeld zo'n marktonderzoek, investeringsprogno ses en financieringsopzet kan men goed terecht bij de consulentendiensten van KNO, NCOV en VNO en voor vestigingsplaatsonderzoek en pro jectbeoordeling kan men bij het CIMK terecht". Wat zijn er zo voor regeltjes waarmee de starten de ondernemer rekening moet houden? Bij de Kamer van Koophandel ligt een brochure met daarin een duidelijk overzicht van allerlei zaken waar de ondernemer in spe rekening mee dient te houden. Nadat men zich laat inschrijven in het Handelsregister heeft men om te beginnen voor de meeste branches een vestigingsvergunning no dig. Het gaat daarbij om diploma's en soms om kredietwaardigheid. Er moet toestemming zijn voer de vestigingsplaats in verband met bestem mingsplannen en dikwijls zijn vergunningen no dig in verband met de Hinderwet, Warenwet en verschillende milieuwetten. Maar voor verschil lende sectoren gelden ook nog verschillende ves tigingswetten. zegd dat in Leiderdorp in oktober de eerste paal de grond in zou gaan. De heer Van Wieren van Du Prie zegt nu echter dat het de derde week van november wordt. „De bestelling voor de twaalfhonderd benodigde palen loopt nog. Maar we gaan door, dat is zeker". Feit is dat in Leider dorp op een tiende deel na de ruimte van 20.000 vierkante meter al is bezet door gegadigden. Het zijn: Stoutenbeek, Korenman, Manou Specialiteit, Leids Slaapkamercentrum, Baalbergen, Leder- land en Mijnders. Namen met een overwegend regionale uitstraling. Volgens de heer Van Wie ren hoeven Leiderdorp en Den Haag niet in el- kaars vaarwater te zitten. „Het is natuurlijk ge zond dat de mensen bij ons andere namen zien dan die ze al kennen. Je biedt vrij dicht in de buurt meer mogelijkheden. Als je hier hetzelfde spulletje als in Den Haag zou bieden, zou het geen enkele zin hebben". Projectontwikkelaar Wilma die eind juni met het ontwerp van een ambitieus „spiegelpaleis" aan het Haagse Spui kwam, hult zich voorlopig in stilzwijgen. De heer P. van Elten: „Half novem ber nemen we een definitief besluit of we al dan niet doorgaan in Den Haag. Meer kan ik er voor lopig niet over zeggen". Beginnende ondernemers lopen vaak vast op alle Echter niet in alle gevallen is een vestigingsver gunning vereist. Bijvoorbeeld in de detailhandel in boeken en tijdschriften, grammafoonplatcn, koffieshop, broodjeswinkel, cafetaria, enzovoort, kan men zonder diploma's en zonder vestigings vergunning van start. Maar ook hierbij zijn er nog tal van andere regels waaraan men zich moet houden, zoals hinderwet, milieuwetten en brand veiligheidsvoorschriften. In de horeca is bijvoor beeld ook nog de Algemene Politie Verordening van belang en de Wet Autovervoer Goederen komt om de hoek kijken, als voor het eigen ver voer bedrijfswagens (laadvermogen meer dan 500 kg) worden ingezet. Daarnaast zijn er voorschrif ten ten aanzien van de handelsnaam die men wil gaan gebruiken, heeft iedere ondernemer de plicht een administratie en boekhouding te voe ren en een btw-plicht. Tegenover alle plichten staan echter ook bepaal de rechten. Zo heeft de ondernemer en ook de startende ondernemer in sommige gevallen recht op bepaalde subsidies, zoals bijvoorbeeld de WIR (Wet Investeringsrekening), de IPR (Inves- terings Premieregeling). Soms is het ook mogelijk om met een zogenaamde ontheffing een bedrijfje te beginnen, waarbij men zonder diploma's iets kan beginnen, terwijf daar eigenlijk wel diploma's voor vereist zijn. Zo'n ontheffing wordt wel eens verleend als ergens dringend de vestiging van een bepaalde branche gewenst is. Verder komen mensen van boven de veertig jaar, die door hun grote ervaring veel kennis hebben opgedaan, wel eens voor een „ver klaring van vakbekwaamheid" in aanmerking, waardoor diploma's ook niet meer nodig zijn. Echter zo'n ontheffingsprocedure wordt zeer in dividueel bekeken en slechts zeer incidenteel wordt zo'n ontheffing verstrekt. Rijp en groen Wat vindt de heer H. Ch. I. Hulshoff van de hele gang van zaken? Hij is tenslotte directeur van het gelijknamig meubelconcern ook met vestigin gen in Leiden en in Den Haag en voorzitter van de Federatie van Meubileringsbonden en van regeltjes en wetjes. De heer Kreuse: „Al die regeltjes en wetjes wor den door veel startende ondernemers als belem merend ervaren. Natuurlijk zijn er veel regels, maar als je er een beetje wegwijs in gemaakt wordt, valt het wel mee. Zoals gezegd kunnen de Kamer van Koophandel en nog vele andere in stellingen als bijvoorbeeld CIMK, KNOV en VNO «laar veel in betekenen. Als de stapel van papieren regeltjes eenmaal wat overzichtelijker is geworden valt het allemaal nog wel mee. Het is nu eenmaal zo dat er in een pand met een woon bestemming geen bedrijfje gevestigd mag worden en dat men als je een restaurant begint aan de ei sen in de Warenwet moet voldoen. Dat is mis schien lastig, maar voor de consument geeft het toch een zekere bescherming. Veelal worden de diploma-eisen als belemmering gezien, maar een gedegen kennis van zaken blijkt toch vooral op ae langere termijn zeer nuttig te zijn". SYLVIA VAN LEEUWEN Boven: Als alle plannen doorgaan wordt de Haagse meubelstraat ondergebracht ineen „spiegel paleis" van 20.000 vierkante meter. Rechts: De heer H. Hulshoff: twijfel aan bestuurlijke capaciteiten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 27