Verboden liefde '''"MCC6S ^Uchtbrug !4ar VS torslaand Bloem der natie blijft met jaaromzet van drie miljard gulden nationaal topprodukt ZATERDAG 3 NOVEMBER 1964 in bee, de groi van h eni voetb, De w< en ree 1 het ponee aald, i Tolk Het Bloemenbureau Holland doet er in elk geval alles aan, laat hij ten overvloede weten. Via de vakpers in Amerika worden de handelaren langzaam maar zeker stormrijp ge maakt. Zij krijgen ook overvloedige informatie in het kleurrijke Hol land FLower Magazine, dat vier keer per jaar gratis naar 15.000 ge ïnteresseerden wordt gestuurd. Een doorslaand succes zijn voorts de Design Shows, waar een Neder landse arrangeur als tolk fungeert van de Holandse bloemen en plan ten. Dit jaar zijn er kris-kras door Amerika 35 van dit soort happe nings georganiseerd, die bezocht werden door tienduizenden Ameri kaanse bloemisten. „Het succes ligt echt voor het grij pen", herhaalt Hofman nog maar eens, „nu is het alleen zaak onze bruggehoofden uit te bouwen. We zullen de Amerikaanse detaillisten bijvoorbeeld aan het verstand moe ten brengen, dat zij met impulsver kopen zeker zo veel kunnen ver dienen als met het calculeren van hoge winstmarges, zoals ze nu doen. Ze spelen nog te veel op ze ker en vragen voor Hollandse bloe men prijzen, die de gemiddelde Amerikaan terecht afschrikken. Als ze het lef hebben om grootscha lig te denken en met goedkopere Hollandse bloemen de straat op gaan en dat kan zullen ze gegarandeerd meer klanten trek ken". Onoplosbaar De planten vullen een aanzienlijk somberder hoofdstuk van deze bestseller. Daarvoor gelden in Amerika importbeperkingen, waardoor een geregelde aanvoer vrijwel onmogelijk wordt. Als er nog één gram aarde aan de wortels van een ingevoerde plant kleeft is deze in Amerika automatisch taboe. Want men is daar als de dood voor geheimzinnige ziekten, die door ba cillen in deze grondmonsters wel licht binnengesmokkeld kunnen worden. „Dat lijkt een onoplosbaar pro bleem", geeft Hofman toe, „maar gelukkig zijn de Nederlandse telers en exporteurs inventief genoeg om ook daar iets op te vinden. Er wor den trouwens al schoongespoelde planten naar Amerika overgevlo gen, bromelia's met name. Die wor den door de douane wel geaccep teerd. Er is dus nog hoop". Ondertussen worden door het Bloe menbureau Holland alweer nieuwe exportmarkten met succes bewerkt: Japan, Australië, Saoedi-Arabié en de Golfstaten zijn de landen, die nu aan de beurt zijn om door een inva sieleger van Hollandse bloemen en planten onder de voet te worden gelopen. LEO THURING n, die 2 vaak vl nde m* Je dieri voor e week 'kken. i letrekki Die do zou ku wolf. 1 1 dan 1 als ou waan, s kraait ilbond 'ié a ls ?eyeni een ve\ tter Ml I. Het iet er ou "ei 'als In de Bloemenveiling Aalsmeer de grootste in zijn soort ter wereld vindt van 7 tot en met 11 november de Nationale Bloemen vaktentoonstel ling plaats. In 220 stands zullen dan naar schatting twee miljoen bloemen en planten hun opwachting maken. Tevens zullen tientallen nieuwe bloe men- en plantenvariëtei ten en een groot aantal ontwikkelingen op tech nisch gebied dwingend om aandacht vragen. De 300 arrangeurs, die op deze bloemrijke wapen schouw ook acte de prê- sence geven, bieden iede re Nederlander op zater dag 10 november van 's morgens negen tot tien uur 's avonds en op zon dag 11 november van 's morgens negen tot zes uur 's avonds een unieke kans om kennis te maken met de prestaties van de vaderlandse bloemisterij, die dit jaar goed is voor een omzet van drie mil jard gulden. De toegangsprijs bedraagt 7,50. Voor groepen, 65- plussers en kinderen vijf gulden. Parkeren is gra- snelle afzet garandeert. Zij voelen immers de hete adem van de con currenten in hun nekken en wor den wel gedwongen kapers op de kust, waaronder Denemarken en Israël, juist die ene beslissende zee mijl vóór te blijven. Verzadiging Dat gebeurt dan ook. En met ver bluffende resultaten. Buurman West-Duitsland is al jaren de groot ste exportmarkt voor Nederlandse bloemen en planten, maar raakt langzamerhand verzadigd. Vorig jaar ging 60 procent van de totale Nederlandse snijbloemenproduktie rap over onze oostelijke grens. En vanuit ons plantenrijk koos 43 pro cent diezelfde vluchtweg. Het was een exodus, die een waarde verte genwoordigde van 1.242.000.000 gul den. Daarmee was West-Duitsland voor de Nederlandse bloemisterij een klant, die qua omzet net iets in teressanter was dan het eigen va derland. Zinloos Het grootste wonder voltrekt zich echter onmiskenbaar in de Vere nigde Staten van Noord-Amerika en in Canada. Je eigen bloemen verkopen in Amerika lijkt even zinloos als water naar de zee dra gen. Maar de spijkerharde praktijk heeft inmiddels uitgewezen, dat de oppermachtige reus USA in zijn siertuin voorlopig met deemoed zijn meerdere moet erkennen in de dwerg uit Holland, die dank zij zijn know how en zijn perfect geleide distributienet kans heeft gezien een lucratieve bloemen-luchtbrug over de wereldzeeën te slaan. De cijfers liegen er niet om: in 1964 bleef de verkoop van Nederlandse bloemen in Amerika steken bij het schamele bedrag van anderhalfdui- zend gulden. Tien jaar later werd er reeds voor twee miljoen gulden geëxporteerd. En dit jaar zullen Amerika en Canada goed zijn voor een afname van Nederlandse snij bloemen, die een handelswaarde vertegenwoordigt van 200 miljoen gulden. Wat een omzetstijging bete kent van 70 procent in vergelijking met 1983. Daarmee heeft Amerika in onze export van snijbloemen En geland van de vierde plaats ver drongen. Opzienbarend dus. Maar nog steeds zijn in dit land de gren zen van de groei voor de Neder landse bloemisterij niet bereikt. Ramp Vandaar, dat het Produktschap voor Siergewassen gelijk belet heeft gevraagd bij KLM-boss Or- landini, nadat de onheilsmare de ronde had gedaan, dat onze natio nale luchtvaartmaatschappij voor de komende winter het aantal vluchten naar Amerika met dertig procent heeft gereduceerd. „Een regelrechte ramp", tekent Niek Hofman namens het Bloemenbu reau Holland hierbij aan, „onze ex porteurs moeten nu al knokken om voor hun produkten ruimte te re serveren in de beschikbare vlieg tuigen. Als de KLM dus zegt: „Sor ry, we gaan inkrimpen", kunnen we de Amerikaanse markt voorlo pig wel vergeten. Je kunt daar al leen je snijbloemen met succes ver kopen, als je kunt garanderen, dat ze vierentwintig uur nadat de teler ze op zijn veld heeft afgesneden, in New York en andere Amerikaanse steden te koop zijn. Dat is een voor waarde, waar we tot nog toe ook aan konden voldoen". „Bloemen zijn in Amerika gemid deld twee tot drie keer zo duur als in Nederland. Toch heeft een Ame rikaan die prijs er voor over, omdat hij weet, dat hij een topprodukt koopt. En dat moeten we zo zien te houden". Hofman is er tevens van overtuigd, dat er in Amerika een gouden toe komst gloort voor de Nederlandse bloemisterij. „Als je je realiseert, clat er ih Amerika 243 miljoen mensen wonen", rekent hij voor, „en daarbij bedenkt, dat de detail handel in bloemen in de meeste Amerikaanse steden nog steeds ge brekkig functioneert, is het zon neklaar, dat er met een up-to-date- distributienet en een uitgekiende propaganda duizelingwekkende mogelijkheden zijn om onze omzet in Amerika en Canada te vergro- Eén i MB iere bl\ wat sh Hij 9EN Het alarmerend gèiftêct, waarmee onze mo<£ welvaart heen en weer ende ttgerd wordt van gouden O/ien, waar de bomen ver in groeien, tot in de donkere plooien der w :e dalen, is tot nog toe 1 waarneembaar bij de van flel in Nederlandse bloe- kunn\ en planten, die nog aatif tis in een wassende stroom 'Jweg weten te vinden naar moet 0 houd)mers in binnen- en bui- 1 ij al /find. ?cter i ik heloem der natie, eeuwenlang rer ovesterd en vertroeteld op onze e oujgronden, is momenteel een /ssc/ii'fodukt, dat goed is voor een tken inzet, die in 1984 de magische vertn van drie miljard gulden zal ren. Van die reuzenruiker ?r en tórie kwart naar het buiten- hef g.En het resterende kwart staat Wat 1 in week uit te kijk in ons ei- niet 1 Hollandse binnengebeuren, zich landgenoten ondanks de nog van et voortsluipende recessie dit wwe/toch weer uit hun huishoud- ^anderhalf miljard gulden heb- z/'epgediept voor de aankoop van en planten. n fwöde verkoop in het buitenland, De öteeds belangrijker wordt om hkoogst bereikbare rendement egt h\eze nationale goudmijn veilig heóMlen, wordt de kas opgemaakt te fafflhet Bloemenbureau Holland, •h maianuit het Flower Centre in 1 ai. Djn de wereld bestookt met ton- nocf/Jjedrukt papier, vlaggen, fol- jpersberienten en advertenties, ns forerleidelijke teksten bevatten Hij /iVerliefd? Een bloemetje kan iet nijl doen" en „Ohne Blumen iben ietwas". Opererend met een of (idget van veertien miljoen len Ai is dit bureau de koningsspin van wijd vertakt web met steun- bij oln in Düsseldorf, Londen, Pa- van 41 New York. Een spin, die zijn activiteiten ontplooit ?voe£tos 23.000 telers, 2.500 veiling- èyés, 8.500 groothandelaren op porteurs, 23.000 detaillisten en leveranciers van professione- istingen voor de Nederland- imisterij. Via vakheffingen, lïnd worden door het Pro- voor Siergewassen, dit leger van hoog gekwali- le vakmensen trouw elk jaar pitaal bijeen, dat nodig is om I de verste uithoeken van de het onweerstaanbare verhaal lien van de onmisbare Ne- bro/mdse bloemen en planten. Een van de oogstrelende inzen dingen voor de Nationale Bloe- menvaktentoonstelling in Aals meer zal een uiterst kostbare or chidee zijn, die afkomstig is uit de binnenlanden van Columbia. Be halve exclusieve orchideeën tonen de 220 exposanten ook nog een fantastisch assortiment toppro- dukten op het gebied van bloe men en planten. et eerste gezicht lijkt het een 1ije uit duizend en één nacht: ind van Madurodam-formaat kleur en fleur in de hele fd. Dat kan dus niet waar zijn. 'dewerkers van het Bloemen- fu Holland weten, dat sprook- tellers in commerciële krin- Keen poot aan de grond krij- ïij weten ook dat het produkt, Noor zij oorverdovend op hun fcganda-tamtams beuken, al- Jverkocht kan worden als een werkende organisatie de tente kwaliteit en een razend- NEW YORK Gehoord dat Dries van Agt zijn beklag heeft gedaan over het welig woekerende anti-Amerikanisme in Nederland. U zult zeggen, nou ja. Dries van Agt. Maar als u het uit onverdachte bron wilt hebben: toen ik or.langs weer even op Nederlandse bodem moest zijn. trof het mij als „tijdelijke Amerikaan" inderdaad hoe blakend het Yan kee-etende gewas er in ons land bijstaat Ik heb het zelf helpen zaaien. Johnson was een moordenaar. En Nixon ook. Maar toch was er toen al een soort besef dat je duivels in gradaties hebt. Ze waren toch minder erg dan Hitier. Ze maakten veel, maar dui zendmaal minder slachtoffers. Hetgeen nog altijd ontzettend was. En is. Ook vandaag heeft Amerika veel akeligs. Ik kan het weten, want het u melden van alle slechte kanten is mijn voornaamste inkomstenbron. Maar m'n lieve Nederlandse mensen, ik hoop toch niet dat ik de indruk heb gegeven dat het hier zo ongeveer hetzelfde is als wat ik van nazi- Duitsland anno 1938 heb gelezen. Ik zal u in het luchtige kader van dit artkel wat verklappen. Amerika is een zalig land. Het is heerlijk om hier te wonen en te werken en met de bevolking te verkeren. Wat jammer nou dat ik zulke mooie gevoelens in Nederland blijkbaar beter voor me kan houden. Als ik daar zei dat ik het hier prima naar m'n zin heb, dan viel er meestal een on gemakkelijke stilte alsof ik bekend had fout te zijn geweest in de oorlog. Soms volgden er onaangename twistgesprek ken, waarin ik mezelf moest aanhoren als advocaat van Uncle Sam. Mijn hemel, dat ik nog 'ns zo diep zou zinken. Toch ben ik niet de enige Nederlander die onder de bekoring kan komen van de American lifestyle. Vrijwel iedereen die vanuit Nederland op bezoek komt, gaat voor de bijl. Kopstukken bijvoorbeeld van mijn geliefde PvdA blijken uitermate ontvankelijk voor de charmes van de ge middelde Amerikaan, wiens hardnekkige vriendelijkheid en energie de kritische buitenlandse gast in een onafgebroken opgetogen stemming dreigen te houden. Een jaar geleden bracht ik met Joop den Uyl een avond door in Georgetown, het gezelligheidscentrum van Washington. Hij is een van mijn helden. Zo enthou siast, om niet te zeggen uitgelaten, als die avond in de Amerikaanse hoofdstad heb ik hem nog nooit meegemaakt. Hij praatte honderduit over zijn vakantie, een jaar daarvoor, met Liesbeth op het Amerikaanse continent. „Fantastisch ja, ja. Prachtig land. Aardige mensen, ja. ja". Aan tafel vroeg de vlees geworden matigheid Joop den Uyl om „wijn, ja. veel wijn" en het was een lust om hem onhandig (en onschuldig) de typisch Amerikaanse serveerster het hof te zien maken, die op haar beurt zelf bewust en geestig Joop in d'r schortzak stak. In San Francisco zat ik deze zomer in de hal van een hotel op een cana pé naast Marcel van Dam. Deze zat ondanks een ontstoken oog zijn om geving te beschouwen en liet zich zomaar ontvallen: „Ja. ik mag dit volk wel". „Ook als dit volk Reagan herkiest?". „O ja, dat begrijp ik best". Marcel was onder de indruk van het organisatorisch verloop van de massale conventie van de Democratische Partij. Hij dacht dat een PvdA- congres van die omvang in Nederland nooit in elkaar te steken zou zijn, vanwege allerlei brutale Hollanders die zich niet aan de regels zouden Ik kan zo nog wel even doorgaan. Max van der Stoel vindt het „verrukkelijk" om in New York te wonen. En ik zal de namen niet noemen van alle PvdA-frac tieleden die ik hier tijdens hun bezoeken aan de VS vol bewondering heb horen uitroepen, dat die rare Amerikanen het allemaal weer formidabel voor hen gere geld hadden. In Nederland liet ik foto's zien van mijn levensgezellin met haar zwarte klasgeno ten in Washington. Mensen van wie ik zeker weet dat ze mijn serieuze artikelen lezen, zeiden: „Goh, dus die rassenschei ding is toch niet overal" Ze denken blijkbaar dat het hier Zuid-Afrika is. Een vooroordeel valt niet weg te schrijven. Dat had ik trouwens als correspondent in België al ontdekt „En al die daklozen danvroeg iemand in Den Haag, even opkijkend van een Amerikaanse tv-serie. Inderdaad, hoe wreed is ook de vriendelijke Amerikaan. Maar ik ben nog steeds niet over de schok heen, die in vuilnisbakken wroe tende zwervers me bezorgden toen ik per trein Den Haag was binnengekomen. In totaal heb ik er die dag zeven gezien. Ze zijn een nieuw fenomeen. Hoe is 't moge lijk in Nederland, waar iedereen altijd voor iedereen zorgde. Totdat het econo misch even een beetje minder ging. De arme drommels zijn precies dezelfden als die in Amerika. Ziek en waan zinnig en eenzaam verschanst achter een muur van stank. „Maar die mensen kiezen ervoor. Je kunt ze niet tegen hun zin opnemen", zei een Hagenaar uit de sociale sector. Het was alsof Ronald Reagan aan het woord was. O ja, en of ik niet bang was vermoord te worden in Amerika. Ach. het is een groot land en er zijn heel wat Zeedijken. Maar 95 procent van de natie laat op de parkeerterreinen de auto met opengedraaide raampjes achter en je hoeft zelfs je fiets niet op slot te zetten. Men ziet hier nog vrij scherp in wat voor een afgrijselijk en laf misdrijf het is om iemands fiets te stelen. „En zoals Reagan die kruisraketten er in Nederland wil doordrukken, dat is toch verschrikkelijk?". Toen schoot ik even uit Weet je wat nog verschrikkelijker is? Dat jullie er einde loos over blijven sputteren, maar er niet eens een politieke meerderheid tegen kunnen organiseren. Terwijl ik al lang vanuit Washington had gemeld dat de Amerikanen zich reeds bij een nee van ons land hadden neergelegd. Het was voor meneer Reagan een blijde verras sing dat er toch nog een soort ja kwam. Goed, het wemelt in de VS dus van de kwalijke zaken en de kritiek daarop moge fel en bitter zijn. Op het bloedige gehannes in Centraal Amerika bijvoor beeld. Maar de VS is een democratie en haar politiek weerspiegelt hoe dan ook de wil of misschien vooral de twijfels van het volk. Die politiek is het produkt van een vrije samenleving, die niet per se slechter is dan pak-weg de Nederlandse en die in elk geval ook magnifieke facet ten heeft. Zoals de fanatieke persvrijheid, om eens iets anders te noemen. Hartstochtelijke anti-Amerikanen mogen zich realiseren dat ook Neder land een democratie is en dat de Nederlanders uit vrije wil al meer dan tweehonderd jaar een diplomatieke omhelzing met Amerika uitvoeren, uit vrije wil tot de NA VO-getrouwen van het eerste uur behoren en uit vrije wil wel zes atoomtaken op zich hebben genomen, waarmee ze het Russische volk, dat ons nooit iets heeft misdaan, constant met vernieti ging bedreigen. Zien meer vredelievende landen daarin aanleiding tot hartstochtelijk anti-Nederlandisme? Wellicht Maar toch hou ik van Nederland. Zelfs altijd nog een tikkie meer dan van Amerika. MARC DE KONINCK Marcel van Dam: „Ja ik mag dit volk wel. Ook als dit volk Reagan herkiest. O ja. dat begrijp ik best". Nauwelijks was president Nixon in januari 1969 ge ïnaugureerd of de Haagse politie arresteerde een Utrechtse student in de psy chologie die voor de ambas sade van de VS demon streerde met een bord „Nixon oorlogsmisdadiger, wie is de volgende?". Joop en Liesbeth den Uyl In Amerika: Fantastischja, ja. Prachtig land. Aardige mensen, ja, ja".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21