Laurens van Kampen (11) in de ban van Jan Schmitz enhetHartebrugorgel Ccidóc Gou/tont ZATERDAG 3 NOVEMBER 1984 PAGINA 15 PIDEN LEIDERDORP Toen en keer met het gezin een dag- t was in Aken, hoorde Laurens Kampen het machtige orgel in Aachener Dom, waar ooit Karei Grote als Charlemagne ter ker- ging en daar op een hardstenen Oon plaatsnam, alvorens zich Westelijk gesterkt weer op het oor- gspad te begeven of om Europa te Icificeren. Toen was er nog lang iet dat ruisende en bruisende or- Maar in Aken moet het volgens burens' moeder toch gebeurd zijn. vakantiemiddag. Daar heeft van overgehouden, die jon en. Sindsdien is het: orgel, orgel nog eens orgel. Sedert een half >r heeft Laurens orgelles van atwijker Nico de Raad op de mu- ekschool in Leiderdorp. Elke dag tderhalf uur studeren op zijn ei- en Johannus-orgel opus 220 een fikse rib uit het lijf van vader 5in Kampen, maar een investe- ing die wellicht vruchten af zal trpen en je hoeft hem er niet •ar toe te slepen. Laurens gaat 'el uit zichzelf naar het orgel. Als jn vriendjes buiten voetballen, zit «aurens een menuetje van Mozart zijn vingertjes te halen, al zijn tngeroefeningen er voor hem nog •et bij. Toen het ventje lucht reeg van de Liefste-Wens-Actie an de drie kwart eeuw oude Leid- i Courant wist hij het meteen: *u is mijn droomwens om een be- *md organist, zoals Feike Asma, ^ndré Ysoir, André Fleury, Klaas- an Mulder of een andere organist P'et alleen te horen, maar ook te ,f'en spelen. Het liefst op een klas- f«k orgel. Op mijn eerste raDport Schmitz Elfjarige Laurens van Kampen, een Leiderdorpse zesde-klasser van de christelijke Regenboogschool, heeft zijn wens in vervulling zien (en horen) gaan. We hadden hem best wel aan Feike Asma kunnen helpen, maar die is erg ziek op het ogenblik. Beide Parijse organisten zitten iets te ver weg en Klaas-Jan Mulder uit Kampen gaf ook pro bleempjes. Maar ik zat daar geen ogenblik mee in m'n maag, want een tot de verbeelding sprekende organist zo niet beroemd, dan toch wel befaamd in toon-aange- vende orgelkringen hebben wij hier letterlijk om de hoek: Jan Schmitz, de maestro van het don kerbruine Hartebrugorgel; ge wiekst, kunstzinnig en ronduit mu zikaal. Spelend op een orgel dat elke concurrentie aan kan. Jan deed graag mee en een tijdje terug stond Laurens, met de kraag i zijn jack opgestoken tot aan zijn kin, met een enorme rugzak vol zwemspullen (want hij moest met een door naar training) en wat bladmuziek bij de krant op de stoep. Samen met zijn moeder. Op naar de Hartebrugkerk in de Leid- se Haarlemmerstraat. Buiten hoor de je het orgel al dreunen: Schmitz zat te studeren na een aantal leer lingen afgewerkt te hebben. „Kijk, kijk, kijk eens aan", zei Jan Schmitz, die twee handen door zijn haren haalde Laurens, jongen, je Trekstangetjes De registers waren het eerst aan de beurt. „De prestant: hoor eens hoe mooi. En de holpijp, van hout. Je hebt ook strijkers op 't orgel, de viool, de gamba. Je kunt ook kop pelen, het ene klavier op 't andere laten spelen. Kijk, zie je die trek stangetjes? Daar gebeurt dat mee". Jan Schmitz liet de prestant 8-, 4- en 2-voet in parade opdraven. „Laurens is een beetje verlegen", had moeder al gezegd, boven op de orgeltribune. Nou ja, Laurens van Kampen stond een beetje beduusd; sprakeloos, dat was zeker. Hij liet 't allemaal gedwee over zich heen gaan. Al die klanken, harmonieën, koppelingen en de vloedgolf en de gloed van Schmitz' werkcollege. Laurens .keek vaak ook naar bo ven. Jan zei: „Ja, vreemd hè? Je Tutti: alles eruit! Toen kreeg Laurens (alles inclusief volgens de Liefste-Wens-Actie) het „volle werk" gepresenteerd. „Het tutti: alles eruitEn Jan Schmitz dreunde los, gevangen in de fijne akoestiek van de Harte brugkerk: „Als je je handen loslaat, is het net of ie achter in de kerk nog een paar seconden speelt, het orgel". Hij onderstreepte deze stel ling met flarden uit de Toccata van Widor. Die kon Laurens nog niet thuisbrengen Laurens zal meer naar orgelmuziek moeten luisteren, moeder"), net zomin als dè Toccata en Fuga van J. Seb. Bach, „eigen lijk de tophit van Jan Bas Bach die op een plaat of zestien staat. Eigen tijdse taal, hè? Hou ie van pop, Lau- Ware prestatie Het ging best. Een ware prestatie, als je wat anders dan een „concert- Laurens van Kampen heeft het druk als elfjarige: huiswerk maken, veel zwemmen en orgel studeren. Hij kan het tempo nog bijhouden. Misschien komt dit door dat exposé van klanken in de gewijde ruimte van de Dom van Aken; ofschoon hij met z'n ouders ook al geproefd heeft van heel wat heerlijks in Franse kathedralen. Schmitz: „Dan zou je ook eens de Engelse orgels moeten horen". Ofschoon de Van Kampens niet direct kerkelijk zijn. Nog even een door Laurens gere produceerd toonproefje op het Maarschalkerweerd-orgel: „Speel kwartier" van Folk Dean En daar gaan we dan maar weer 'ns Folk Deanen", zou Henri Welboo- ren, eens de pianoleraar van m'n oudste dochter, zeggen. Jan Schmitz gaf Laurens, via zijn moeder, nog een prima raad mee: BIJ DE FOTO'S: Links bovsn: Laurens van Kampen in z'n element: spelend op een echt klassiek orgel. Maestro Jan Schmitz kijkt in „spiegelbeeld" en in gedachten toe. Links onder Met de onderwerpen vsn zijn gretige belangstelling staat Laurens vóór de Hartebrug kerk. Zijn liefste wens en zijn eer ste recital zijn verwezenlijkt. Rechts boven: „De prestant, hoor eens hoe mooi. Je hebt ook strij kers in de registers", zei Jen Schmitz. bent net zo oud als m'n Kleinzoon, maar die speelt geen orgel". En hij ging aan de slag. Meer dan een uur lang privéles en demonstratie voor één jongetje alleen. „Doe als je op de muziekschool komt maar de groeten aan meneer De Raad. Die kent me wel. Ga maar bij me op de bank zitten, dan zal ik je wat ver tellen". Laurens bleef staan leunen tegen de bank Zo maar zonder meer naast die grote Jan te gaan zitten, vond de knaap toch wat griezelig. En Jan vertelde over zijn donkere, rijzige hartedief, het „oude Maarschalkerweerd-beestje anno 1877, gerestaureerd door Mo numentenzorg. Een mechanisch or gel, een stuk zwaarder te bespelen dan jouw Johannus". hoort het boven je hoofd in plaats van direct vóór je, zoals bij jouw in strument. In de pronkende kathe draal van Passau hoor je zelfs het orgel uit het dak komen". Zwelwerk. „Zo hoor je al een beetje „orgel", nietwaar? Leuke fluit hier. Luister maar. Poinggdie steekt. Het is vochtig in de kerk, dan wil er nog weieens een toontje blijven hangen, hè. Een vogeltje; iets sterker, hoor je wel? Het is ook zoals je thuis eet: groente, aardap pelen, vlees, maar de jus maakt 't lekker. Dat kun je op een orgel ook doen". Jan liet de bazuin op het pe daal blazen en „een vulstem, waar mee je kunt goochelen. Hier, een cornet, met de fagot ertegenin. En hier: half vals en half mooi, wat zwemend". Laurens in z'n jack het was trouwens behoorlijk fris, daarboven onder de pijpen wist het alle maal niet meer na die uiteenzetting met handen en voeten van bedrij vige Jan Schmitz. „Nou jij. Heb je wat meegebracht? Leuk hoor. Wat zie ik? Mooie barok. Goed zo. Me nuet van Buttstedt, dat is niet mis. Ik ga registreren voor je. Wil je iets zachts, of iets sterkers? Iets sterkers dus. Goed, mooi. Ga maar Laurens van Kampen, hoe zwijg zaam ook, kende geen planken koorts. Hij had iets zelfbewusts in die voor hem vreemde omgeving. Als ie niet verder meer kon, zei hij rustig: „Nee. dit niet; dat gaat nog niet zo best". Zelfverzekerd knaap je, zonder rode koontjes. Met zwaai ende, bengelende benen boven het nog onbereikbare pedaal probeerde hij Scarlatti tot leven te brengen. Alsof hij nooit iets anders had ge daan in z'n jonge bestaan. Hij nam bezit van dat grote romantische or gel van Schmitz, die nog zei: „Het voelt een beetje eng, hè, die zware toetsen?". Maar Laurens kwam los. „Iets" van Mozart, pianomuziek; „Nog niet echt orgel", volgens Jan. orgel" onder je vingertjes gewend bent. Organistje in de aop, zonder onmiddellijke bedoelingen in die richting: „Nee, ik wil geen organist worden". Jan Schmitz, terzijde: „Opvallend is het hoeveel jongeren de laatste tijd belangstelling voor het orgel tonen: tientallen jonge tot zeer jonge organisten met veel uit gesproken talent. Je vraagt je al leen af, hoe die later met z'n allen aan de bak moeten zien te komen. Vroeger had je enkele wonderkin deren; tegenwoordig zijn er bosjes wonderkinderen, en die worden nu samengevat onder de noemer ,jong talent". Ik heb al eens gezegd: straks geeft de ene helft van Den Haag Schmitz is namelijk Hage naar orgelles aan de andere helft". „Goed eten, dat je over een paar jaar met je voeten op dat voetkla vier komt. En nu nog even naar binnen kijken". Jan liet jonge Lau rens de ingewanden van de formi dabele orgelkast zien. Hij lichtte hem bij met een zaklantaarn: „Kijk, daar zie je ook heel wat hou ten pijpen en de balgen. Je hebt bij voorbeeld ook reserve-balgen, voor als je iets met het volle werk in petto hebt". Laurens nam het alle maal stil in zich op. Terwijl hij nog een keer opkeek naar het doffe or gelfront van dat hemelse speelap paraat. gaf Jan Schmitz voor de zoveelste keer met twee handen door één haarbos gaande te ken nen, dat hij het met Laurens wel „zag zitten": „Hij heeft aanleg, die knaap Flink studeren en tellen, vooral; anders hol je eroverheen. Laurens redt het wel Een nog on rijpe vrucht met beloften voor de toekomst!". Maar in elk geval was een Liefste Wens geconsumeerd TON PIETERS rens? Nee? O gelukkig; dat doet me deugd. M'n kleinzoon zweert bij Doe Maar. Moet-ie zelf weten. Een hartstikke leuke knul, hoor. Je staat te popelen hè, om zelf ook wat te spelen?" Jk zou zo graag", zo luidde het eerste deel van de wensbrief van Laurens van Kampen uit Leiderdorp. Een begin van een brief, vrijwel identiek aan dat van de vele honderden andere t inzenders naar de Liefste- Wens-Actie van de 75-jarige Leidse Courant. De jury toonde een gewillig oor voor de bede van Laurens. Hij wilde namelijk een beroemde organist zien snelen. Dat gebeurde dus. Onlangs beklom Laurens met „beroemdheid" Jan Schmitz de trappen naar het orgel in de Hartebrugkerk. Hij mocht niet alleen zien, hij mocht ook doen. Laurens speelde daar zijn eerste recital. De benen nog te kort voor het voetklavier, maar de vingers vaardig genoeg om werk van Buttstedt en Scarlatti voluit ten gehore te brengen. Ton Pieters luisterde mee en Henk van den Ende legde het toetsenspel fotografisch vast voor het nageslacht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15