TAFEL HP 1ÏÏÏÏ71 „Aantal hyena's onder ons is angstwekkend toegenomen" kerk wereld Mgr. Bar: beraad over ongenoegens met vertrouwen voortzetten Krijgsmacht vraagt loyaliteit geestelijke verzorgers £cidóc6otucmt IISW&RN DETIJP dt0ENE weer ACHTERGROND DONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 PAGINA 2 Moskeeën gefinancierd door Kuweit? GPV-afgevaardigde Schutte heeft premier Lubbers gevraagd of hij tijdens zijn bezoek aan Kuweit gesproken heeft over de financiering door Kuweit van moskeeen in ons land. Schutte informeert, in schriftelijke vragen, op welke wijze de Neder landse overheid daarbij betrokken is. Indien in ons land met Kuweitse gelden moskeeën zouden worden gebouwd zou reeds dit feit aanleiding kunnen vormen het aanvankelijke plan van het kabinet om subsidies te verstrekken voor de bouw van ge bedsruimten voor moslims in ons land, opnieuw te overwegen, meent Schutte. Het kamerlid vraagt de premier ook of deze de Kuweitse autoriteiten wel gewezen heeft op de scheiding van kerk en staat in ons land. Bisschoppen begroeten Samen op Weg „Samen op Weg" is een belangrijke bijdrage voor de oecumeni sche situatie en voor de verhouding tussen de kerken in Ne derland. Dit zeggen de Rooms-Katholieke bisschoppen van Ne derland in een brief, die gisteren bij de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland is binnen gekomen. In het kader van het „Samen op Weg"-proces wordt maandag en dinsdag een gezamenlijke vergadering van de Hervormde en Gereformeerde Kerken gehouden. De belang rijke zaken op de agenda van deze zogeheten combi-synode zullen naar verwachting wederom een nieuw stadium marke ren in het proces van eenwording van uw kerken, aldus de bis schoppen tot beide synodes. De kortheid van het leven vermaant ons geen hoop te koesterendie eerst in een verre toekomst verwezenlijkt zou kunnen worden. Bisschop R.Ph. Bar van Rot terdam heeft vertrouwen in de voortzetting van het dio cesaan beraad naar ongenoe gens onder priesters. Hij gaat ervan uit dat er hanteerbare adviezen zullen worden uit gebracht. Hij zal laten weten wat hiermee gebeurt en wat de redenen zijn als hij be paalde adviezen niet kan op volgen. Dit heeft de Rotterdamse bis schop meegedeeld in een re actie op de boosheid waar mee de Vereniging van Pas toraal Werkenden het rap port „Pastor in een complexe samenleving samen met an deren" heeft ontvangen. Zo als gisteren gemeld heeft de VPW, waarvan de meeste priesters en pastoraal wer kenden in het bisdom Rotter dam lid zijn, geen goed woord over voor de wijze waarop de resultaten van het diocesaan beraad naar onge noegens onder pastores in dit rapport zijn verwerkt. Het gaat hierbij om de weerslag van een onderzoek onder ruim 300 pastores (dekens, priesters en pastorale wer kers) naar de ongenoegens die zij met de leiding van het bisdom ondervinden. De meerderheid van dit be raad (vertegenwoordigers van de dekenaten en de priesterraad) heeft het rap port afgewezen. Het stuk geeft, zo vindt men, geen be- leidsschets, maar roept de pastores op tot bezinning op eigen functioneren. De mees ten van hen hadden echter te kennen gegeven dat er in de kerkelijke verhoudingen iets moet veranderen om uit „knelposities" te komen. Er is nu besloten, zo bericht het bisdom, dat er een ver volgrapport komt. Verder zullen alle pastores het zoge naamde verzamelverslag om vangen, waarin de rapporta ges van de dekenale gesprek ken en de afzonderlijke pas tores overzichtelijk gegroe peerd zijn. Bovendien zijn daarin opgenomen de advie zen die naar het inzicht van de pastores tot verbetering van de actuele situatie kun nen leiden. .discussie gaat niet over het bestaansrecht van de krijgsmacht maar over de middelen waarmee zij wordt uitgerust. Herstructurering DPR Rotterdam De Diocesane Pastorale Raad van het bisdom Rotterdam zal op 3 december een eindoor deel geven over zijn herstruc turering. De tussenliggende tijd zal worden gebruikt om de achterban te raadplegen over het voorstel van de her structureringscommissie, zo heeft de DPR deze week be sloten. Bij het up to date brengen van de DPR verandert de positie van de bisschop in de Raad. De huidige DPR functioneert overwegend zelfstandig met een eigen bestuur waarin de bisschop geen zitting heeft. De nieuwe DPR (in meerder heid leken) zal een Raad van overleg en advies zijn rond de bisschop, die ook de voorzitter is. Voor de bisschop houdt dit onder meer in dat de Raad voor hem minder vrijblijvend is; de Raad zal er naar het oordeel van de commissie herstructurering ook door meefunctioneren in de be leidsvorming van het bisdom. De krijgsmacht vraagt van degenen die vrijwillig toetre den (beroepsmilitairen zowel als geestelijke verzorgers) dat zij het bestaansrecht van de krijgsmacht loyaal kunnen aanvaarden. Een geestelijk verzorger die deze loyaliteit niet kan opbrengen, behoort in geweten niet een dergelijk ambt te aanvaarden. Dit zei dr. B. Buiten, direc teur-generaal personeel van het ministerie van defensie, gisteren in Utrecht tijdens een bijeenkomst over de geestelijke verzorging in het leger, die was georganiseerd door het katholiek studiecen trum voor geestelijke volks gezondheid. De krijgsmacht is naar zijn mening bij uitstek een instru ment in handen van de over heid. Die bepaalt de taak en de middelen ervan. Wanneer een geestelijke verzorger of een militair problemen heeft met het bestaan van een le ger of met de middelen, dan is de krijgsmacht niet de plaats waar die discussie ge voerd moet worden. Buiten noemde het een zeer delicate zaak wanneer de geestelijke verzorging op eigen initiatief zon discussie binnen de krijgsmacht op gang zou brengen. Het probleem van de ruimte die geestelijke verzorgers binnen de krijgsmacht heb ben, zo bracht een van hen naar voren, zou zijn opgelost als zij niet langer door de overheid maar door de kerk genootschappen resp. het Hu manistisch Verbond zouden worden betaald. Dr. A. Bekke, hoogleraar be stuurskunde aan de Katholie ke Universiteit Nijmegen stelde dat de discussie niet gaat over het bestaansrecht van de krijgsmacht, maar over de middelen waarmee zij wordt uitgerust. In het ge val van de kruisraketten, waarover regering en parle ment nog niet definitief heb ben beslist, behoort de gees telijke verzorging een rol in die discussie te spelen. Prof. Bekke noemde het een goede zaak dat militairen niet alleen de hun opgedra gen taak uitvoeren, maar als burgers van een democrati sche samenleving volop mee doen aan bijvoorbeeld de dis cussie over en de vorming van het beleid. Hij noemde dit de vermaatschappelijking van de krijgsmacht. Ander zijds moeten de geestelijke verzorgers, als behorend tot de krijgsmacht, ook betrok ken worden bij de discussie over doelstelling en middelen van de krijgsmacht. Legeraalmoezenier H. Brau- tigam (Amersfoort) stelde dat de loyaliteit vaak gebruikt wordt om een einde te ma ken aan bepaalde, minder ge wenste discussies. Hij vond dit een gevaarlijke ontwikke ling. De geestelijke verzor ging moet naar zijn mening strijden tegen de „instrumen- talisering" van de militairen. Bij toetreding tot de krijgs macht is er volgens hem sprake van een gedragsver andering, waarbij de militair zich aanpast aan een autori taire en hiërarchische struc tuur. In het uiterste geval kan dit leiden tot een „Befehl ist BefehT'-mentaliteit, aldus Brautigam. Chinese gebakken vis met ananas, kool en wortel met rijst bananenvla Voor twee personen hebt u nodig: 300 g gefileerde schelvis, zout, djahé, 1 theelepel maizena, halve eetlepel sherry, 2 schijven ananas met sap, 1 eiwit, olie, halve lepel ketjap, theelepel mai zena: 300 g witte kool, 200 g win terwortel, 1 lepel olie, iets trasi, 1 lepel ketjap en azijn, theelepel suiker, half kippebouillontablet, halve liter water: 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; halve liter vla, 3 bitter koekjes, kleine banaan. Spoel de vis af met koud wa ter, snijd hem in stukjes van twee bij twee cm en laat hem uitlekken. Meng zout, djahé en maizena. Sprenkel de sherry over de vis en kneed er het zoutmengseltje door. Verdeel de ananas in stukjes en laat ook die uitlekken. Klop het eiwit los, haal er de vis door en bak de stukjes lichtbruin en gaar in een beetje olie. Schep de vis uit de pan, zorg dat er wat olie in overblijft en bak daar de ananas even in. Voeg het ananassap toe met de ketjap, bind dit mengsel met de tweede portie maizena en schep er voorzichtig de vis door Bak reepjes kool en wortel een paar minuten in de olie met de trasi. Voeg de overige ingrediënten toe en laat de groente in 8 tot 10 minuten gaar worden. Maak het ge recht op smaak af met de ge bruikte toevoegsels. Verkruimel de bitterkoekjes, roer die door de vla en voeg gesneden stukjes banaan toe. JEANNE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZ1EK THEATER RECREATIE.EXPOSITIES £N EEN COMPLETE AGENDA Televisiepresentator Ka- rel van de Graaf in De Tijd: „Ik ben geschrokken van mijn eigen program ma. Ik vind het niet goed. Het is saai". HERVORMD NEDERLAND start een serie over het cir cuit van het zwarte geld. De bij de afwikkeling van faillis sementen betrokken rechter commissaris Rutgers: „Twee van de drie faillissementen ruiken naar fraude en in acht van de tien gevallen is de overheidskas de enige, die het nakijken heeft. Het aan tal hyena's dat onder ons leeft, is angstwekkend toege nomen". Ook een interview met de Duitse generaal Gert Bastian, die zich verzet tegen de plaatsing van nieuwe kernwapens. „Ik ben ervan overtuigd dat de Russen nooit een oorlog zullen begin nen. Waarom niet? Omdat de Sovjet-Unie er niet zeker van is dat ze, wanneer ze de aan val inzet, kan terugvallen op trouwe bondgenoten. Noch bij de Polen, noch bij de Roe menen, de Tsjechen of de Oostduitsers bestaat maar de geringe animo, zo'n oorlog te gaan voeren tegen het wes ten". Voorts wordt gesproken met bestuurslid Gerard de Jonge van Coornhert Liga over zijn kritiek op alterna tieve straffen. „In Engeland is gebleken dat in de helft van het aantal gevallen, waarin dienstverlening was opgelegd, de verdachten an ders geen celstraf hadden ge kregen. Als dienstverlening de bajes niet leger maakt, heb je er alleen een nieuwe straf bij verzonnen: meer van hetzelfde". VRIJ NEDERLAND inter viewt vde roerganger van de PvdA" Max van den Berg. „Als we een regering van CDA en VVD willen tegen houden, ben ik er van over tuigd, dat we moeten vast houden aan ons standpunt inzake kernwapens. Als we daar een schuiver van ma ken, zal er net zo'n breuk met de kiezers optreden als indertijd met de ziektewet. Degenen die daarop uit zijn, breken de machtsbasis van de partij af en verhinderen dat de PvdA gaat regeren". Voorts een gesprek met de Amsterdamse hoofdagente van politie Ine van Brenk, die burgemeester Van Thijn gaat adviseren over orde en veiligheid. „Wanneer ik als Ajax-supporter naar Feye- noord ga, ben ik vogelvrij. De Rotterdamse politie gaat ervan uit dat er jaarlijks een paar honderd doden in het verkeer vallen; dus als daar ook nog eens een dode in het staidon bijkomt, vinden ze dat niet zo erg. Heus waar, zo denken ze in Rotterdam". Ook wordt gepraat met vio list Herman Krebbers. „Ik ken geen heerlijker ontspan ning dan jazz-muziek. De klank, het ritme, het impro visatievermogen, geweldig. Het spijt me dat een aantal van mijn leerlingen niet van jazz houdt. Er wordt vaak op neergekeken, terwijl grote klassieke musici meesterlijk jazz kunnen spelen". Aan dacht tenslotte voor de crisis van de middelbare leeftijd. De psycholoog dr. L. Prick: „Ik gebruik Willem Aantjes als een waarschuwend voor beeld voor wie te gemakke lijk voorbij wil gaan aan een periode midden in het leven, om emotionele restanten uit eerdere fasen op te ruimen. In 1963 werd Aantjes als veertigjarige opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Om eelt op mijn schuld te krijgen, zoals hij later ver klaarde. Maar zijn vroegere lidmaatschap van de Ger maanse SS en wat daarmee samenhing, had hij niet goed verwerkt". In ELSEVIER aandacht voor de plannen om in Amster dam een centrum voor rea- geerbabies op te zetten. CDA- Kamerlid Borgman: „Ik wijs deze ontwikkeling a priori niet af. De vooruitgang kun je niet stop zetten en echtpa ren, die kinderen willen heb ben, kunnen op deze wijze goed geholpen worden. Ik zou me zelfs kunnen voor stellen dat deze voorziening straks in een beperkte volks verzekering wordt betaald". Elders wordt gesignaleerd, dat de TROS in grote finan ciële problemen verkeert. Fi- nancieel-directeur Schneider: „Wij zijn blij met het vertrek van vitale medewerkers, zo als Wibo. Wanneer Wibo vertrekt, levert dat nu een maal meer op dan wanneer de koffiejuffrouw haar bie zen pakt". Voorts een ge sprek met de scheidende bur gemeester van Wassenaar, mr. K. Staab. „Men durft in deze tijd geen autoriteit meer te zijn. Ik vind het niet be zwaarlijk het begrip autori teit opgeplakt te krijgen. Burgemeesters moeten in mijn ogen autoriteiten zijn met eigenschappen als soe pelheid en begrip en wijsheid moet ik zeggen, al klinkt dat dan wat eigenwijs". Het omslagartikel bevat" een re portage uit Nicaragua, ofwel „de speeltuin van links Ne derland". de plak van hun hond zitten. Die moeten dat beest bijvoor beeld voortdurend kriebelen. Ik heb zelfs mensen meege maakt, die mochten helemaal niets meer van hun hond". Liever een helpende hand HET idee van een Amsterdamse hoteleigenaar een burger wacht in het leven te roepen om kleine criminaliteit tegen de gaan heeft meer respons gehad dan burgemeester Van Thijn lief is. Een burgerwacht heeft het gevaar in zich dat mensen het recht in eigen hand gaan nemen; zo wordt het middel al spoedig erger dan de kwaal. Mishandeling van verdachten ook als hun schuld niet is aangetoond en misschien zelfs van naar het oordeel van de burgerwacht ongewenste personen, is dan niet meer een denkbeeldig gevaar. BEGRIJPELIJK dus dat de autoriteiten afwerend reageren op deze nieuwe loot aan de particuliere bewakingsboom. Te recht dat gemeentebestuur en politie liever zien dat de socia le controle op een andere wijze zichtbaar wordt, dat er een controle komt die minder een beroep doet op latente agressi viteit dan op wederzijdse bijstand. Want aan dit laatste ont breekt het in onze steden veelal. Mensen in nood trekken doorgaans veel kijkers, maar weinig helpers. Liever dus een helpende hand dan een vuist van een knokploeg. Kwalijke tweespalt De knetterende ruzie tussen de regeringsfracties van CDA en VVD over het wetsontwerp tweeverdieners is gisteren en vandaag in de Tweede Kamer nog hoger opgelaaid en niets wees er vanmorgen op, dat de gemoederen later op de dag tijdens de voortzetting van het debat enigszins zouden beda ren. Het onafgebroken gekissebis tussen de twee coalitiepart ners duurt nu al een week en zal er waarschijnlijk toe leiden, dat vanavond niemand zijn zin krijgt, doordat het kabinet het wetsontwerp intrekt. Een kwalijke tweespalt. Zo was het bijvoorbeeld ronduit gênant te zien hoe de „be vriende" fractievoorzitters Nijpels van de VVD en De Vries van het CDA elkaar vorige week voor de VARA-televjsie te lijf gingen. Je zou toch verwachten, dat volwassen heren zo iets eerst met elkaar uitpraten voordat ze in onze huiskamers op een dergelijke toon tegen elkaar te keer gaan. Hetzelfde gold de afgelopen dagen overigens ook voor de fractiespecia listen De Grave (VVD) en Van Iersel (CDA), van wie de eer ste zijn collega enkele malen onomwonden van onbetrouw baarheid beschuldigde. ^^AAR gaat het om? Als onderdeel van een nieuwe fiscale wetgeving, waardoor huishoudens met meer dan één inko men wat meer belasting betalen dan huishoudens die op slechts één inkomen zijn aangewezen, willen CDA en VVD ook een zogenaamde „arbeidstoeslag" invoeren, een stukje inkomen waarover geen belasting behoeft te worden betaald. Kabinet en VVD willen die toeslag op 425 gulden per wer kende stellen, het CDA op 350 gulden. Het verschil is 75 gul den. Als we uitgaan van een belastingtarief van zo'n 50 pro cent, dan betekent het een netto voordeel van 37,50 per jaar, zo'n drie gulden per maand. Het verschil tussen CDA en VVD is dus marginaal, maar de ruzie is er niet minder om. Met zo'n hoog opgelopen ruzie zou je op z'n minst ver wachten, dat een van de partijen het principe van die ar beidstoeslag aanvecht. Dat is echter niet het geval, hoewel daarvoor toch ook heel wat argumenten op te sommen zou den zijn. Ons belangrijkste bezwaar is wel, dat er door die arbeidstoeslag een extra kloof geschapen wordt tussen wer kenden en niet-werkenden. Werklozen immers krijgen zo'n arbeidstoeslag niet. Het is echter niet alleen zo dat het principe door geen der partijen wordt aangevochten, ze waren het er in het afgelo pen voorjaar al volledig met elkaar over eens. Toen maakte het kabinet zijn plannen bekend en stemden CDA en VVD in hun eerste reacties al in met het principe van die arbeids toeslag. PRINCIPIEEL is men het dus eens, maar desondanks is er groot lawaai over een detail van de uitwerking. De ruzie kan derhalve slechts een uiting zijn van de politiek slechte relatie tussen CDA en VVD. Die slechte verstandhouding heeft waarschijnlijk alles te maken met het feit, dat beide partijen hun electoraat in dezelfde hoek zoeken. Ze zijn daar eikaars concurrenten en naarmate de verkiezingen van voorjaar '86 naderen zal, naar wij vrezen, de regeringscoalitie ongetwij feld in snel tempo verder vleugellam raken. Tegen de ach tergrond van de belangrijke problemen waar ons land voor staat een kwalijke ontwikkeling. De HAAGSE POST laat in de serie over de dillema's van de PvdA Kamerlid Mar cel van Dam praten met vice-voorzitter van de FNV, Herman Bode. De eerste: „Het zou mij niet verbazen als straks links in de politiek meer macht heeft dan de CDA-Kamerlid Borgman in Elsevier: ,,lk wijs rea- geerbuisbabies priori niet af. De vooruitgang kun je niet stop zetten en echtparen, die kinderen willen hebben, kunnen op deze wijze goed geholpen worden". vakbeweging. Dan zou links als geheel toch wel krankzin nig zijn om die macht niet te gebruiken. Dus waar dat kan, de zaken regelen via de poli tiek, via de overheid.' Zoveel mogelijk". De tweede: „Ik blijf bij de stelling, dat een politieke partij en de vakbe weging ieder een aparte funktie hebben. Ik denk dat je politieke macht niet eerder moet gebruiken dan wanneer het maatschappelijk verkeer vastloopt". In een ander arti kel praat districtsbestuurder Krul van de Industriebond FNV over de komende loon eis van zes procent. „Ik word heel giftig als ik Marcel van Dam hoor zeggen dat het nu stellen van een looneis dief stal is van de uitkeringsge rechtigden. Dan zeg ik: Van Dam, wat mij betreft ben je een groot maatschappelijk onbenul". Het omslagartikel gaat over de opmars van de „grote, temperamentvolle, hapgrage" hond. „Er zijn mensen die helemaal onder DE TIJD onderzocht naar aanleiding van de RSV-en- quête welke onkosten Neder landse managers plegen te declareren. Albert Heijn: „Er wordt niet zo met geld ge smeten. Aan de top van het bedrijfsleven wordt in het al gemeen rustig geleefd, verge leken met andere landen. De grote jachten, die in de Kaag worden gebouwd, blijven niet in Nederland. Wat je hier aan jachten tegenkomt, zijn pieremachochels vergele ken bij wat er in Monte Carlo ligt. Ik zie de zaak-De Vries als een incident. Zelf zou ik eerlijk niet weten, oe ik aan zoveel onkosten moest ko men". Elders de vraag wie de baas is in het CDA. „Vast staat dat een terugkeer van De Vries als fractieleider na de verkiezingen in eigen ge lederen nagenoeg wordt uit gesloten. Toeval is het dan ook niet, dat menig paritjge- noot rept over de grote kwa liteiten, die De Vries in zich draagt voor het ambt van mi nister van Sociale Zaken". Voorts wordt gesproken met de arbeider en katholiek Jaap Tuk, wiens serie bijbel commentaren allerwege aan dacht hebben getrokken. „De officiële kerk heeft zo'n enorme afstand tussen Jezus en ons, tussen ons en Zijn Moeder en tussen ons en Zijn Vader geschapen, dat hij een onwezenlijk iemand is ge worden, met wie je alle kan ten uit kunt. Dat proces wil len we terugdraaien, zodat er weer zicht komt op het revo lutionaire van de evangeli sche boodschap". De nieuwe televisiepresentator van het late Avondje Avro, Karei van de Graaf, tenslotte be kent: „Ik ben geschrokken van mijn eigen programma. Ik vind het niet goed. Het is saai. Er wordt nu met man en macht aan gewerkt om het beter te maken". In DE GROENE AMSTER DAMMER een gesprek met Nicaraguaanse regeringsleider Ortega. „Wij hebben met onze staatsraad een alternatief wil len geven, waarin de mensen beter konden participiëren. Wanneer wij meteen voor de weg van de verkiezingen had den gekozen, zou onze over macht zo verpletterend zijn geweest, dat iedere oppositie compleet zou zijn wegge vaagd. Dan hadden we dezelf de problemen met de Vere nigde Staten als nu. Elders de vraag hoe de rooie vrouwen van de PvdA staan tegenover een 25-urige werkweek. Mari anne Sint: „Als ik heel som ber ben, zie ik straks een situ atie waarin wel een 25-urige werkweek is bereikt, maar waarin een geweldige kloof bestaat tussen hooggeschoold personeel, vooral mannen, en vooral vrouwen die toeleve- ringswerk mogen doen". Voorts een gesprek met de psychiater Jan Pols. „De noodzaak bij medici voor een andere manier van werken is enorm sterk, wanneer je bij voorbeeld kijkt naar het gi gantisch aantal mensen in de WAO, met wie de geneeskun de gewoon geen raad weet. Gelukkig is het bio-medische ziektemodel in de praktijk al verlaten door een aantal huis artsen, die intensief met ande re disciplines samenwerken". Vier pagina's aandacht ten slotte voor de Amerikaanse verkiezingen. PIET SNOEREN Meer bewolking DE BILT Het ziet er naar uit dat de reeks zachte tot zeer zachte dagai morgen ten ein de loopt. Van het westen uit nadert een koufront, dat de scheiding vormt tussen zachte en koele lucht. Dit front trekt morgennacht over Nederland. In de komende nacht koelt de lucht tot 8 graden af. Ver wacht wordt dat er voldoende wind aanwezig blijft om mist- vorming tegen te gaan. Wel kan er tijdelijk in de nanacht en vroege ochtend wat lage bewolking hangen, maar de eerste helft van de dag lijkt nog flinke perioden met zon op te leveren. De temperatuur stijgt tot 16 graden in de mid dag. In de loop van de dag komt van het westen uit be wolking opzetten, waaruit la ter, waarschijknlijk pas in de avond, regen valt. Het is niet uitgesloten dat het morgen nacht tot onweer komt. Daar na trekt een in betekenis toe nemende afsplitsing van het Azoren-hogedrukgebied naar het Noordzeegebied. Vanaf zondag zijn de regenkansen erg klein en het wordt dan, zo wel 's nachts als overdag een graad of 6 kouder. Weerrapporten van vanmorgen 08.00 u onbew. 16 9 On Eeldo Eindhoven Den Helder

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2