Wraakacties tegen sikhs in chaotisch India 't Brand bij Estec Voorlopig akkoord over korter werken ambtenaren Politie schiet bij ontruiming kraakpand Smoesje BON: Conflict verscherpt in tweeverdienersdebat Geen extra hulp Aruba na sluiting Lago- raffinaderij Meisjes bijna in telefooncel omgekomen '£ckk>c Courant Lor.derdag 1 november *984, 76e jaargang no. 23031 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244 Giro 103003 Bank :Amro-bank N.V Leiden. Directeur-hoofdredacteur 11 Hallewas. Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleint)es f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63,07. )aar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. HET UUEER Eerst perioden met zon. later toenemende bewolking moge lijk gevolgd door regen. Mini mumtemperatuur 8, middag- temperatuur 16 graden. Mati ge, aan de kust krachtige wind. Zon op 07.37, onder 17.10. Schev. hoog water 11.20 en 23.49. Laag water 6.03 en 18.59. Nu al overlast door vuurwerk DEN BOSCH Het overlast door vuurwerk is nu al begonnen. De ge meentepolitie van Den Bosch heeft de 36-jarige F. van de P. aangehouden in verband met ongeoorloofd bezit van 23 kilogram vuurwerk. Nadat bewo ners van wijken in Den Bosch-Noord hadden geklaagd over jongelui die met vuurwerk gooiden, stelde de poli tie een onderzoek in. Toen de politie bij Van de P. aanbelde werd deze zo kwaad dat hij zich hevig verzette te gen de functionarissen, die met een machtiging binnen wilden komen om te zoeken. De man werd daarop gear resteerd en meegenomen. In zijn huis werd het vuurwerk gevonden. Verkrachter vrij na betaling borg EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft een 57-jarige directeur van een groothandel in cosmetica en alternatieve geneesmiddelen vrijgelaten die ervan verdacht wordt een 26-jarige vrouw uit Utrecht te hebben verkracht. De man heeft een borgsom van 15.000 gulden moeten betalen. De justitie in Haarlem heeft drie Nigeriaanse heroïne-smokkelaarsters en hun begeleidér moeten uitwijzen omdat er voor de vrouwen geen celruimte beschikbaar was. De vrouwen had den de heroïne in hun ondergoed gestopt, maar werden op Schiphol in de kraag gevat. NOORDWIJK Bij het ruimtevaartcentrum Estec in Noord- wijk is vanmorgen rond negen uur brand uitgebroken. Een computer ruimte en een antimagnetische te struimte brandden uit. De apparatuur in de kamer werd geheel verwoest. De brand is ontstaan tijdens laswerk- zaamheden aan de apparatuur. Het isolerende materiaal aan de wanden vatte vlam tijdens het lassen. De be drijfsbrandweer kon het vuur niet al leen de baas en riep de korpsen uit Katwijk en Noordwijk te hulp. Rond tien uur was men de brand meester. Brandweerlieden spraken daarbij van „een grote brand". Nadat de brand was geblust bleek het dak van het ruimtevaartcentrum op instorten te staan. Met man en macht werd eraan gewerkt instorting te voorkomen. Bij het ter perse gaan van dit blad was het gevaar nog niet geweken. NEW DELHI In de Indiase hoofdstad New Delhi en in zeker tien andere steden is het le ger ingezet en de avondklok ingesteld, in een poging een einde te maken aan de heftige ongeregeldheden die zijn uitgebroken na de moord op premier Indi ra Gandhi, gisteren. Het geweld is met name ge richt tegen sikhs. Mili tante sikhs hebben de verantwoordelijkheid voor de moordaanslag opgeëist. Er zijn inmid dels al acht doden bij de onlusten gevallen. In bijna alle stadsdelen van de hoofdstad woe den branden. Groepen hindu's trekken langs huizen en informeren naar de religie van de bewoners. Als er een sikh wordt ontdekt, wordt onmiddellijk het huis in brand gestoken. In Banda in de deelstaat Uttar Pradesh heeft een jonge man zich vanmor gen in brand gestoken, uit smart over de dood van premier Gandhi. Terwijl elders in de hoofd stad New Delhi werd ge vochten en geschoten tussen politie en demonstranten, stroomden de afgelopen uren honderdduizenden mensen naar het Teen Mur- ti museum, waar het stoffe- Woedende hindoe's scheuren een sikh de kleren van het lijf, tijdens de heftige onlusten die uitbraken na moord op premier Gandhi. lijk overschot van mevrouw Gandhi ligt opgebaard, om de vermoorde premier de laatste eer te bewijzen. Me vrouw Gandhi wordt zater dag gecremeerd. Namens koningin Beatrix zal prins Claus de plechtigheid bijwo nen. Rajiv Gandhi, 40-jarige zoon van de vermoorde pre mier, is gisteren enkele uren na de aanslag beëdigd tot haar opvolger. In zijn eerste rede riep hij het volk op tot kalmte. „Wij moeten onze emoties niet de over hand laten krijgen, omdat passie het oordeel vertroe belt". De moord op premier Gandhi is gepleegd door drie sikh-lijwachten, die in de erewacht stonden opge steld. Toen mevrouw Gand hi voorbij kwam, sprongen zij naar voren en openden het vuur. Twee van hen, Beant Singh die al tien jaar onder Indira Gandhi diende en waarin zij alle vertrouwen had en Sat- want Singh werden ter plaatse door andere lijf wachten gedood. De derde aanvaller, Jasbir Singh, is gevangen genomen. Pagina 15: Indira Gandhi: Niet bang voor de dood. EIKELS EN BEUKENOOTJES LIGGEN GOED INDE MARKT ARNHEM Bij de Heidemij in Arnhem zagen ze het een paar maanden geleden al aankomen 1984 zal de geschiedenis ingaan als een zeer matig jaar voor eikels en beukenootjes. De duizen den particulieren, die iedere herfst gewapend met emmers en zakken weer aan het rapen slaan om hun buit vervolgens voor een extra zakcentje bij de Heidemij aan te bieden, hebben het dit keer niet gemakkelijk. „Na een nat en koud voorjaar hoefje be slist niet op grootse dingen te rekenenaldus J. Volmuller, hoofd bosbouw van de Heidemij. De prijzen zijn naar zijn me ning, juist door de schaarste, gunstig. Voor een kilo eikeltjes be taalt de Heidemij drie kwartjes en een kilo beukenootjes levert al gauw een gulden of vijftien op. actie) DEN HAAG Het toch al hoog opgelopen conflict tussen CDA en VVD over de invoe ring van de derde fase in de wet op de Tweeverdieners is gisteren verder verscherpt. CDA-woordvoerder Van Iersel diende bij de aanvang van het kamerdebat gisteren al meteen een voorstel in de arbeidstoe- slag voor werkenden (een be lastingvoordeel) te verlagen van 425 naar 350 gulden. Haalt dit voorstel dankzij PvdA- steun een meerderheid dan zal de WD vanavond tegen het hele wetsvoorstel stemmen. In dat geval dreigen er politie ke moeilijkheden voor VVD- staatssecretaris Koning (Fi nanciën) die als eerste verant woordelijk is voor de Twee- verdienerswet. VVD-fractie- leider Nijpels zei desgevraagd het uitgesloten te achten dat een VVD-staatssecretaris een Tweeverdienerswet in de Se naat zal verdedigen waar zijn partijgenoten in de Tweede Kamer zich zo fel tegen heb ben gekeerd Daarom is de kans aanzienlijk dat het kabi net het wetsontwerp zal in trekken als het CDA-amende ment wordt gehandhaafd en uiteindelijk wordt aangeno men. Dat voorstel draagt overigens bij uitzondering ook de hand tekening van CDA-fractielei- der De Vries, een politiek sig naal dat bij de VVD nog extra zout in de toch al pijnlijke wonden heeft gestrooid. Zoals bekend spitst het conflict tussen de twee regeringspartij en zich toe op de vraag hoe groot het belastingvoordeel voor werkenden moet zijn, dat in de vorm van een toeslag op de belastingvrije voet (arbeids- toeslag) gegeven gaat worden. Het kabinet heeft in zijn voor stellen een compromis van 425 gulden vastgelegd. Pag. 13: CDA rekent op steun PvdA In zaak-tweever dieners Triest record De heer Barends uit Oegstgeest kreeg gisteren op het poli tiebureau Warmoesstraat in Amsterdam tot zijn verrassing een bos bloemen overhandigd nadat hij aangifte had ge daan van inbraak in zijn auto. De ongewone geste was een gevolg van het feit dat Barends het 25.000e slachtoffer was van de criminaliteit in dit deel van de binnenstad, dat hier van aangifte deed. In 1983 werden in het gehele jaar 22.430 aangiften gedaan. Voor een deel is de stijging het gevolg van een reorganisatie op het bureau, waardoor mensen makkelijker aangifte kunnen doen. Ongeveer tien politie mensen houden zich uitsluitend bezig met het invullen van aangifte-formulieren. Rechts op de foto een agent die het proces-verbaal opmaakt. DEN HAAG De rege ringsfracties CDA en WD zien geen mogelijkheden voor de Nederlandse rege ring Aruba financieel te hulp te komen, nu de Exxon-raffi- naderij (Lago) op Aruba be gin volgend jaar de poorten sluit. Beide fracties sluiten een verhoging van de Neder landse ontwikkelingshulp aan Aruba uit. Gisteren werd bekend dat de raffinaderij, de grootste particuliere werkgever op Aruba, defini tief dicht gaat, waardoor 900 mensen hun baan verliezen. Aruba komt financieel nog verder in de problemen, om dat Lago het eiland jaarlijks ongeveer dertig miljoen dol lar aan belastingen oplevert. Als voornaamste oorzaak van de sluiting noemt de moedermaatschappij Exxon de aanhoudende verliezen (50 miljoen dollar in 1984). als gevolg van de verminder de vraag naar olie. Pagina 15 Sluiting Lago geen grote verrassing. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De ambte narenbonden en minister Rietkerk van Binnenland se Zaken hebben gisteren in Den Haag overeen stemming bereikt over verdergaande arbeidstijd verkorting in 1985. Na acht uur onderhandelen kon men het echter niet eens worden over het kabinetsvoor stel om ambtenaren weer zelf aow-premie te laten betalen en over de verlaging van de soci ale uitkeringen van ambtena ren. Daarover wordt volgende week woensdag verder ge praat. Mocht dan alsnog geen overeenstemming worden be reikt, dan vervalt ook het ak koord over korter werken. Medio volgend jaar gaan amb tenaren vier procent korter werken. Daar staan 2,5 vrije dag tegenover (op jaarbasis vier dagen) en een herbezet ting van 85 procent, wat gelijk staat aan 15.000 arbeidsplaat sen voor de gehele overheid- sector. (Minister Deetman eist overigens honderd procent herbezetting, omdat anders te veel lesuren zouden moeten verdwijnen). De eis van de ambtenarenbon den om volgend jaar tot een 38-urige werkweek te komen is voorlopig van tafel. Minister Rietkerk wilde in eerste in stantie niet verder gaan dan een versnelde arbeidstijdver korting van één procent, met twee vrije dagen op jaarbasis. Men vond elkaar op een ver korting van de werktijd met vier procent en vier vrije da gen. Rietkerk dreigt nu ook een stokje te steken voor de o.a. in Amsterdam. Rotterdam, Leiden en Vlaardingen be reikte overeenstemming van een 38-urige werkweek voor het gemeen tepersoneel. Het overleg over de verlaging van de ambtenarenuitkerin- gen lijkt muurvast te zitten. Wel verwacht men overeen stemming te kunnen bereiken over de aow-operatie. Minister Rietkerk wil fors bezuinigen door ook ambtenaren aow-pre mie te laten betalen, daar staat een gedeeltelijke compensatie tegenover. Over hoe deze ope ratie gestalte moet krijgen zal de komende dagen technisch overleg worden gevoerd. Op tafel liggen verschillende va rianten aie de bezuiniging eer lijker over de inkomens moet verdelen. In de huidige kabi netsplannen dragen de hogere salarisgroepen minder bij dan de lagere. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. De deur van het kraakpand wordt opengebroken. LEIDEN De ontruiming te ontdoen van jeugdige bela- weinig problemen op; de poli van het kraakpand in de Leid- gers, zeven arrestaties werden tie had met name de handen se Choorlammersteeg is gister- verricht en voor het Leidse vol aan de sympathisanten die middag niet zonder slag of politiebureau werden betogers vrijwel de gehele middag en stoot gepasseerd. Een Leidse met de wapenstok uiteen ge- vooravond voor incidenten PaS-, 3: Ontruiming kraak- politieman moest een waar- dreven. De ontruiming van zorgden tn het Leidse cen- schuwingsschot lossen om zich het kraakpand zelf leverde trum. De verklaringen over het optreden van de politie lo pen overigens sterk uiteen. pand zorgt voor opschud ding in i HOOGEVEEN Twee meis jes van vijftien jaar uit Hooge- veen zijn gisteren bijna omge komen in een telefooncel. Ze waren daarin opgesloten door drie jongens. Die hadden de deur dichtgebonden met tou wen en probeerden de cel met uitlaatgassen te vullen door een bromfiets te laten draaien. Toen dat dank zij de vele kie ren in de cel niet lukte, gooi den ze er benzine tegenaan, die ze in brand staken. De jon gens, 17 en 18 jaar. gooiden ook wat benzine naar binnen en wilden die aansteken door er een peuk achteraan te gooi en. De meisjes slaagden er echter in die uit te trappen en werden daarna uiteindelijk weer vrijgelaten door de jon gens. Die werden op hun beurt door de politie in Hoogeveen opgepakt en beschuldigd van openlijke geweldpleging. Hoe vaak wordl er geen smoesje verzonnen om ergens van ai te komen? In Baarn kan men met ingang van vandaag telefonisch bij een smoesjesbureau terecht om een uitvlucht, een leugentje om bestwil of wat men op dat gebied ook maar nodig heeft om daarmee een of andere verplichting te kunnen omzeilen. De Leidse Courant houdt eigenlijk niet van smoesjes, omdat die meestal erg doorzichtig zijn. Dat merkt u vanzelf als u de Leidse Courant leest. Hebt u nog geen abonnement? Als u veertien dagen onze bant op proef neemt hebt u in elk geval een mooi smoesje om toch n abonnement te nemen. i De Leid» Courant ml ik best 14 dagen proberen Grata en geheel vrijblijvend mant. Antwoordnummer 998,2500 YD Dn Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1