„Amsterdam is één grote slechte buurt geworden^ Frauderende nonnen baadden in luxe Kappers in actie tegen beunhazerij EatdóeComcml Overwegen in noorden tijdelijk gevaarlijk ANIMO VOOR BURGERWACHT OVERWELDIGEND Burgemeester wist niets van oppakken Turks gezin Loodvrije benzine komt al in 1985 Minister: genoeg geld voor aanpak bodemgif BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 1 NOVEMBER 1984 PAGINA 16 Kort geding FNV tegen wwv-plannen DEN HAAG De FNV gaat een kort geding aanspannen tegen de Staat met als inzet de wijzi ging van de Wet Werkloosheidsvoorziening (wwv). Conform de derde Europese richtlijn inza ke gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid, moet het kabinet vóór 23 december 1984 de ongelijkheden in de wet hebben geschrapt. Nu is het zo dat gehuwde vrouwen bij werkloosheid, na een half jaar ww niet in aan merking komen voor de wwv, mits zij kostwinner zijn. Het kabinet wil nu onder het motto, „even ülecht is ook gelijk", ook werkloze mannen die geen kostwinner zijn het recht op wwv ontzeggen. iVolgens de FNV betekent de wetswijziging for meel gelijkheid tussen man en vrouw, maar pakt het in de praktijk ongelijk uit, omdat mannen veel vaker kostwinner zijn. Gardiner wil uitlevering aan België aanvechten DEN HAAG Staatssecretaris Korte- -Van Hemel van justitie heeft gisteren be sloten dat de 43-jarige Canadees John Gardiner (alias Wood) moet worden uitge leverd aan België. Gardiner, die informatie over acties van leden van het vredeskamp in Woens- drecht doorspeelde aan de BVD, zit nu in het huis van bewaring in Breda. Zijn ad vocaat wil een kort geding tegen het be sluit van Korte aanspannen. Het kort ge ding zou moeten plaats vinden voor de president van de rechbank in Den Haag. De rechter in België heeft Nederland om uitlevering van Gardiner gevraagd van wege zijn betrokkenheid bij de diefstal van vier dozen granaten van een lucht machtbasis bij Florennes in april. Veel ongewilde prikken met gebruikte injectienaalden GRONINGEN In het Academisch Ziekenhuis in Groningen hebben in de afgelopen drie jaar ongeveer 75 medewerkers abusievelijk een prik van een al ge bruikte injectienaald gekregen. Dit als gevolg van het feit dat de in de klinieken gebruikte injectienaalden tussen het gewone medisch en verpleegkundig afval terechtkwamen. Dat blijkt uit een rapport van het Groninger ziekenhuis. In totaal maken de prikacci- denten ongeveer een derde van alle bedrijfsongeval len uit. Dit percentage (36) verschilt naar verwach ting niet van dat in andere ziekenhuizen. De risico's die zij daarbij lopen varieren van een oppervlakkige verwonding met een lokale infectie tot een besmet ting met hepatitis b. Theoretisch zouden dergelijke prikongevallen zich niet behoeven voor te doen: voorgeschreven is dat om gebruikte injectienaalden een hoesje wordt geschoven en dat ze vervolgens in een speciaal emmertje worden gedeponeerd. Akkoord over cao Ahold-slagerijen ZAANDAM Het levensmiddelencon cern Ahold (Albert Heijn) en de voedings bonden van FNV en CNV hebben giste ren een principe-akkoord bereikt over de cao 1984/1985 voor de 340 werknemers van de Ahold-slagerijen. De door Ahold voorgestelde versoepeling van de werktij den is niet in de cao opgenomen. De werknemers hadden met acties tegen de versoepeling gedreigd. De bonden hebben wel toegezegd de voorstellen met de leden te zullen bespreken, waarna bij de volgen de cao-onderhandelingen de versoepeling weer ter sprake zal komen. Ahold wfl vanaf april de werkweek op minimaal 25 uur en maximaal 42,5 uur stellen, de werkdag op maximaal 8,5 uur en acht maal per jaar op zaterdag laten werken. UTRECHT De machinisten van dieseltreinen op de trajecten Groningen-Leeuwarden en Sauwerd-Roodeschool moeten mo menteel radiocontact houden met de verkeersleiding, omdat de seinen op deze baanvakken niet betrouwbaar werken. De NS benadrukte dat hieruit geen gevaar voor het treinverkeer voortvloeit. De vereniging van machinisten (VVM) betwijfelt dat, „omdat ook een radioverbinding wel eens wordt gestoord". Met de DH-dieselstellen die sinds 1982 op de zes noordelijke nevenlij- nen van en naar Groningen rijden, doen zich elke herfst proble men voor. Doordat de treinen met schijfremmen zijn uitgerust, worden de met bladeren overdekte rails niet voldoende schoonge veegd. De treinen maken daardoor soms geen contact, zodat over weginstallaties dienst weigeren. Ro uit Roda AMSTERDAM „We doen dit uit pure on macht!" M. Wijnschenk, de initiatiefnemer tot de in Amsterdam sinds kort opererende burgerwacht, laat er geen twijfel over bestaan dat het niet de be doeling is dat er 's nachts door de hele stad knok ploegen op pad zijn om de zogenoemde kleine crimi naliteit te bestrijden. Toch dreigt de zaak nu al uit de hand te lopen. Want sinds hij vorige week maandag zijn eerste advertentie in de krant zette hebben zich al bijna driehonderd men sen aangemeld om 's nachts te patrouilleren. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam is behoorlijk ge schrokken van het initiatief van Wijnschenk. Gisteren liet hij via zijn woordvoerder we ten: „Een burgerwacht draagt het risico van eigen rechter spelen in zich. Ook al is dat niet de bedoeling van de initi- •vie hij geen enkele vat heeft." Het is nog maar de vraag hoe dat zich ontwik- Het animo voor de burger wacht is vooralsnog dermate overweldigend dat elke buurt binnenkort een eigen wacht heeft. Het afgelopen weekein de trok de eerste burgerwacht, acht man sterk en onder lei ding van Wijnschenk zelf, door Amsterdam-Zuid. Ook de afgelopen dagen zijn kleine groepjes mensen op pad ge weest om autokrakers en in brekers te betrappen. „Het ging lekker", vertelt Wijn schenk. „De allereerste keer hadden we al een telefoonkra ker te pakken en konden we een brandje blussen. Maar met al die pers eromheen leek het die keer natuurlijk meer op een Palmpasen-optocht. Het echte werk gaat nu pas begin- Wijnschenk, over de controle op de burgerwachten en het gevaar voor eigen-richting: „Het typerende is dat vrijwel iedereen eerst inlichtingen wil. Ik vind dat een goed te ken, want iemand die uitslui tend mee wil doen om er op los te rossen meldt zich wel gelijk spontaan aan. Ik kan natuurlijk niet uitsluiten dat zo iemand er toch tussen zit, want het neemt allemaal een geweldige vlucht". Als de nood aan de man is, is de oplossing nabij. De volgens Wijnschenk nijpende situatie in de hoofdstad heeft de op richting van een burgerwacht onafwendbaar gemaakt. Hij vertelt: „Ik doe het echt niet voor de lol, maar omdat er echt eens een keer wat moet gebeuren. Want Amsterdam is eén grote slechte buurt gewor den. Het is langzamerhand bij na overal even erg". Aanklacht De burgerwacht heeft de func tie van een aanklacht, aldus Wijnschenk. Het legt uit: „Ik ben bij alle autoriteiten ge weest: justitie, politie tot de burgemeester toe. Maar steeds weer hoorde ik: sorry, er is geen geld, we hebben geen mensen en de cellen zitten vol. Men staat volkomen machte loos. Zo'n burgerwacht is dan mischien wel niet de ideale aanpak, maar wie weet schudt het de autoriteiten wel wak ker. Het liefst heffen we ons zelf zo snei mogelijk op omdat de politie onze taken heeft overgenomen". Als hotelhouder heeft Wijn schenk vrijwel dagelijks met de kleine criminaliteit te ma ken. Volgens Wijnschenk is vooral het drugsprobleem oor zaak van de inbraken, atuok- raken en diefstallen bij zijn hotel. „Elke dag sta ik hier glas te vegen van gekraakte auto's. Tijdens onze eerste wacht hebben we op de Stad houderskade alleen al drie ge sloopte auto's aangetroffen. Ie dereen weet toch dat die drugsverslaafden moeten ste len om te kunnen scoren? Soms wordt hier in de buurt op alle verdiepingen tegelijk ingebroken. Er is zo langza merhand geen Amsterdammer meer te vinden bij wie niet is ingebroken of wiens fiets nog nooit gestolen is". Volgens Wijnschenk zijn de meeste mensen die zich heb ben aangemeld ooit zelf slacht offer geweest van de crimina liteit in de hoofdstad. Soms jo pen de emoties in de eerste ge sprekken al hoog op. Zegt: „Sommige mensen reageerden er agressief, wilden er meteen op uit. Ik probeer wel om die mensen buiten de wachten te houden, want een knokploeg is nergens goed voor. Maar de sfeer is wel verbolgen, dat was tijdens de eerste wacht al te merken. Als je fiets al twintig keer gestolen :s en je krijgt eindelijk een fietsendief te pakken, tja: dan kan je grens bereikt zijn". Intussen ziet de Amsterdamse politie bezorgd toe hoe de bur gerwacht uitwaaiert over de hele stad. Politievoorlichter Klaas Wilting: „Wij juichen elk initiatief vanuit de burgerij om met de politie mee te den ken toe. Het is ook de plicht van burgers om hun eigen dommen te beschermen. Maar hier worden groepen mensen gevormd waar we geen con trole meer over hebben. Wel ke kant gaat dat op, vraag je je dan af. Daar kunnen allerlei Centrumpartij-figuren en op sensatie beluste krachtpatsers tussen zitten". Persofficier van justitie in Amsterdam mr. Wooldrik ziet ook dat gevaar. „Burgers heb ben het recht iemand aan te houden die een strafbaar feit pleegt. Daarbij mag zelfs ge weld gebruikt worden. Maar wanneer de burgers zich orga niseren is het gevaar voor ei genrichting erg groot. Het worden dan een soort knok- ploege". Bovendien, aldus Wooldrik, hebben reguliere bewakingsdiensten een ver gunning nodig. Onderzocht wordt, of dat ook voor de bur gerwachten geldt. Wijnschenk heeft nog andere ijzers in het vuur. Vertelt be wogen: ,We gaan de winke liers mobiliseren om geia oe- schikbaar te stellen. Daarmee kunnen de verslaafden dan hun shot halen. Want de he roïne moet gelegaliseerd wor den. Daarmee pak je het pro bleem tenminste wezenlijk aan. Want al die duizenden junkies trekken een wissel op Amsterdam" ROTTERDAM De kappers willen dat er nu „eindelijk" actie genomen wordt tegen de beunhazerij, het grijze en zwarte circuit dat daaromheen hangt en het toenemend aan tal kapsalons in woonhuizen. De „witte" kappers hebben via de kappersorganisatie ANKO gisteren aan de bel getrokken. „Wij zijn nu al tien jaar bezig en nog steeds is er nauwelijks iets gedaan om de beunhazerij de kop in te drukken", aldus voorzitter P. Kalle van de kappersorganisatie. Volgens de kappers gebeurt er nog niet veel, omdat de over heidsinstellingen (Economi sche Controledienst, fiscus, ge meenten) die dat moeten doen teveel langs elkaar heen wer ken. Bovendien achten de kappers de wettelijke moge lijkheden om de thuiskappers aan te pakken beperkt. Ook duren de procedures te lang en is er te weinig mankracht. De kappers schatten dat de 10.000 „beunhazen", die vaak voor de helft van de normale prijs werken en die zich mak kelijk en zonder enige romp slomp kunnen vestigen, 140- 240 miljoen gulden omzet ha len, Dat gaat natuurlijk ten koste gaat van de witte kap pers. „De nood is hoog", zo stelde Kalle. In ons land zijn 6200 (voor het overgrote deel vrouwelijke) kappers werkloos. De omzet van de witte kappers in ons land is stabiel. Dat komt voor al omdat de kappers steeds die anders wellicht zouden gaan beunhazen maar de inkomens dalen. Het aantal witte kappers dat fail liet gaat is stijgende. MIDDELBURG Burgemeester Wolters van Middelburg was niet op de hoogte van de actie waarbij de politie van zijn ge meente een jong Turks gezin uit de katholieke kerk haalde en opsloot in het politiebureau. De ontruiming is gebeurd op last van politiecommissaris K. de Vos. Het gezin Yilmaz had in de kerk een schuilplaats gezocht om uitwijzing uit ons land te voor komen. De zaak heeft in Middelburg grote beroering veroor zaakt. Voor het politiebureau wordt een permanente wake ge houden door sympathisanten om onverwacht afvoeren van hel gezin te voorkomen. Honderden mensen hebben gisteren eer demonstratie gehouden uit protest tegen de voorgenomen uitwij zing van het gezin. Honderden mensen hebben gisteren in Middelburg geprotes teerd tegen de voorgenomen uitwijzing van het Turkse gezin Yil maz. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS DEN HAAG Minister Win- semius (VROM) zal voor 1 april 1985 maatregelen bekend maken voor de invoering van loodvrije benzine. In het plan zal ook de verplichting voor auto's om een apparaat dat uit laatgassen schoner maakt, een katalysator, opgenomen zijn. De bewindsmn wil ervoor zor gen dat in 1985 al op beperkte schaal loodvrije benzine in ons land te krijgen is. Hij is daar over overleg gestart met de oliemaatschappijen, die vinden dat de prijs voor deze benzine hoger moet zijn dan voor an dere benzine. De bewindsman wil de loodvrije benzine vanaf 1 november l§8f Smoesjes telefonisch te bestellen BAARN Wie geen zin heeft in het nakomen van gemaakte afspraken kan daarbij telefonisch gehol pen worden. Mevrouw Si- mone Blom in Baarn zit vanaf vandaag bij de tele foon om een ieder die daar behoefte aan heeft van een goede smoes te voor- Mensen kunnen bij haar terecht om via een uit vlucht. een leugen om bestwil, een smoesje, bij voorbeeld niet naar een vergadering te hoeven om privé- of andere redenen. In overleg tussen het ..smoesjesbureau" en de betreffende persoon wordt een reden van verhinde ring opgesteld, die me vrouw Blom doorgeeft aan degenen met wie de af spraak is gemaakt. Volgens de initiatiefneem ster bestaan in Europa reeds twee van dergelijke telefonische hulpdiensten: één in Frankrijk en één in Oostenrijk. Haar hulplijn is met name bedoeld voor mensen die van zakelijke afspraken willen afkomen. Tegen een bepaald tarief kunnen gemaakte afspra ken zowel nationaal als in ternationaal worden af ge- Trein ramt bus: vijfendertig doden Deze verwrongen hoop staal bleef over na een botsing gisteren tussen een trein en een autobus in een van de voorsteden van Buenos Aires. Er werden 35 mensen gedood en 30 raakten gewonden, allen passagiers van de bus. (Door onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Moeder overste Raffaëlle van de Salvator Congregatie in Hasselt lapte de gelofte van armoede aan haar laars. Zij gaf de voor keur aan een luxe leven en zij liet daartoe het klooster omtoveren tot een eerste klas hotel, in clusief een verwarmd overdekt zwembad, en zij reed rond in een roomkleurige Mercedes 300TD. De 40 nonnen in het klooster profiteer den, wellicht in het ka der van de belofte van gehoorzaamheid, ten volle mee. Natuurlijk gebruikten ze intensief het zwembad, vaak in gezelschap van een ere gast, de procureur des konings. Ze kregen de prachtigste maaltijden geserveerd en ze hoef den zich niet langer te rug te trekken in cellen, maar ze beschikten over appartementen met kit chenette, badkamer en kleurentelevisie. Om aan de nodige financiën te komen, zette moeder overste met zuster An, een econome, en zuster Camille een frauduleus plan in el kaar, dat zeker 17 miljoen gulden in de kloosterkas bracht. Het luxe leventje duurde van halverwege de jaren zeventig tot mei 1981. Toen keerden de religieuzen tijdelijk en gedwongen terug in de eenvoud van hun cel in de vrouwenafdeling van de gevangenis in Tongeren. Gisteren hoorden zij voor het Gerechtshof van Hasselt de genadige straf voor hun wereldse daden: drie maan den cel, waarvan twee maanden voorwaardelijk en een boete van 6.000 Bfr. voor Raffaëlle en An, en een maand voor Camille en een medeplichtige arts. Alle an dere betrokkenen, nonnen, maar ook artsen, werden vrijgesproken. Zuster Raffaelle en zuster An deden zes jaar over hun greep naar de macht over het klooster, de bijbehorende school, het bejaardenhuis en de kliniek, die het melk koetje zou worden. Zij om ringden zich door twaalf re ligieuzen, wier geweten ook minder ontwikkeld was dan hun zucht naar weelde. De twaalf vervingen successie velijk oudere nonnen als diensthoofden. De aanvan kelijke ziekenhuis-directri ce, zuster Camille, gaf de eerste stoot tot frauduleuze boekingen, die de middelen moesten verschaffen voor de bouw van het nieuwe kloos ter in Hasselt. Maar Camille zag snel in dat een leven van oplichting en diefstal haar niet voor ogen stond, toen zij beslooi in te treden en zij keerde op de weg van haar dwalingen terug. In Rome biechtte zij bij de congrega tie-overste alles op. Terwijl zij een strafoverplaatsing kreeg, die haar uiteindelijk deed besluiten uit te treden, werden al haar functies in Hasselt toebedeeld aan zus ter Raffaelle. Rome had kennelijk de inhoud van de biecht niet geheel begrepen. Raffaëlle zag daarin een aanmoediging door te gaan in haar streven naar paradij selijk leven op aarde. Het klooster werd voorzien van het duurste Afrikaanse hout, de vloeren werden belegd met zwart en wit marmer, de kapel kreeg een glas-in- -lood-raam ter waarde van bijna 200.000 gulden. Het beste bleek nauwelijks goed genoeg. Diensten opvoeren Waar haalden de noi van het goede leven het geld vandaan? Ten eerste knoei den ze met de rekeningen. Nieuwbouw werd geboekt als herstelwerkzaamheden, er werden loonposten opge voerd voor nonnen, die al lang in een rusthuis zaten, er werd bijvoorbeeld vijf mil joen gulden geïncasseerd als stagegelden voor de school zonder dat er stagiaires werkten. Vervolgens wer den artsen, die aan de kli niek verbonden waren, uit genodigd het aantal werke lijke of fictieve diensten, die de ziekenhuisapparatuur of het laboratorium voor hen kon verrichten, op te voe ren. De artsen zagen daar door hun inkomen in de vorm van premies in niet geringe mate stijgen, maar de grootste winst ging naar het klooster. Uiteindelijk waren het de belasting, de ziekenfondsen en het ministerie van Volks gezondheid, die het gelag be taalden. Want patiënten werden onnodig lang in het ziekenhuis gehouden, er werden onderzoeken ver richt die niet nodig waren, er werden rekeningen uitge schreven voor verrichtingen die niet gedaan waren, er werden onbevoegde dus goedkope krachten inge huurd, er werden medica menten in grossiersverpak king voorgeschreven, weg- werpinjectienaalden werden meerdere malen gebruikt. Kortom, alles wat in aan merking kwam om geld op te leveren werd aangegre pen. Besparingen Frappant is de mededeling, die moeder overste op 7 au gustus 1981 haar diensthoofd deed toekomen. Er moeten meer inkomsten komen, schreef zij, dat betekent meer ligdagen maken! Ver volgens liet zij weten waarop bespaard kon worden: resten koffie moesten terug naar de keuken om opnieuw ge bruikt te kunnen worden, er moesten goedkopere vlees soorten verstrekt worden, de desserts voor de dieetpatiën- ten waren veel te groot, er moest minder fruit gebruikt worden, geen Franse kaas meer op zondag, maar één drankje bij de maaltijd en margarine moest worden ge bruikt in plaats van boter. Instrumenten werd gesterili seerd in de keuken, in de zelfde gamellen waarin de aardappelen gekookt wer den. Toen apotheker Jef Marx daartegen protesteerde vanwege het infectiegevaar, kreeg hij van moeder over ste een veelbetekend ant woord: „Infecties? Dat is toch goed, dan worden er meer antibiotica verkocht". Pas ;ScI :schi Ibeter ISchip 'maan 'cent !met c 'Op d Ihet v< 'het lij ^met 7 wellic 'tien i :schre< deze i 'vfach •flink tber w leent (dan ii ijaar. 1 jèerste .'1984 r |Sle< ;VOO Vei VVASI rikaar del h< kendg gunsti I [de VS kort c stegen (9.9 m jDe o Ameri !septen J vangst 'bruiks 'met 3, 'Het te •saldo 'jard d Ivan h ipen ja Con jleni Rot |rott: .te Rol itron N jvan ;tot sta ;het kc bolblik •strekt DEN HAAG „Ik heb op dit moment geld ge noeg". Dit heeft minister Winsmius (VROM) giste ren in de Kamer gezegd bij de afhandeling van zijn begroting. Hij maakte zijn opmerking naar aanlei ding van pleidooien om meer geld uit te trekken voor het aanpakken van bodemvervuilingen. Op zijn begroting staat voor het bodemgif in 1985 185 miljoen gulden. Winsemius wijst voorstellen van PvdA, PSP, D'66 en VVD om meer geld voor de aanpak van het bodemgif uit te trekken, af. PvdA en PSP wilden in 1985 200 miljoen gulden extra voor de zaak uittrekken. D'66 100 miljoen De Wü er Te Veldhuis vroeg in een motie om op an dere posten tientallen miljoe nen guldens te bezuinigen zodat meer geld vrijkomt voor de aanpak van bodem vervuiling. Maar volgens de minister is de aanpak van bodemvervui ling niet alleen een finan cieel probleem.' maar ook een technisch-organisatorisch- en bestuurlijk probleem. „Het geld kunnen wij altijd kwijt, maar technisch, organisato- 'Veelbe 'iets w 'markt "bij de teerd r weinig nog ge wijl re risch en bestuurlijk kan het Ven orT niet" Dolk De bewindsman gaf de Ka- -Be koe mer toe dat de financierin| Hollar van zijn beleid in de komen- daald. de jaren onduidelijk is. D« «en rr bewindsman bestreed op wan merkingen van PvdA'er Europe Veldhoen dat er voor het mi' de doll lieu tot 1990 minder geld ™®ndel komt. Volgens Winsemius 8 a£ zal hij in 1989 600 miljoett Sndlê gulden hebben, 50 miljoCT y f gulden meer dan in 1985 SlaUm mm

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16