Effect vleesloze dagen moeilijk te berekenen terug naar hockeytop Bewoners zijn overlast Amsterdamse Zeedijk beu „Start-plan" mag ten koste gaan van bestaande banen Weer burgerwacht in Amsterdam Speciale kliniek j „reageerbuisbaby's" Klaverjassen voor rolstoelbus van Wijckerslooth BINNENLAND CeidócSouAont WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 PAGINA 8^ TOPAMBTENAAR SOCIALE ZAKEN: Onderzoek naar mate vrouwenmishandeling HILVERSUM Er komt een uitgebreid nationaal onderzoek naar de omvang en de aard van vrou wenmishandeling in ons land. Bij het onderzoek, dat- begin volgend jaar begint en vier jaar gaat du ren,. worden vijfduizend mensen mannen en brouwen -r- ondervraagd. Staatssecretaris Van der Reijden van WVC maakte gisteravond in KRO's Brandpunt bekend dat zijn ministerie hiervoor een bedrag van één miljoen gulden beschikbaar stelt. Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de uni versiteit van Amsterdam. De staatssecretaris zegt dat de overheid meer inzicht wil in de problema tiek van vrouwenmishandeling, zeker nu is geble ken dat in een periode van tien jaar bijna 12.000 vrouwen en 24.000 kinderen zijn gevlucht naar ..blijf van mijn lijf-huizen. Duisenberg: doorgaan met korter werken ZAANSTAD Er is fors in- geleverd in Nederland. Dat heeft wel geleid tot winsther stel voor het bedrijfsleven, maar helaas nog niet tot her bezetting van arbeidsplaatsen. Een verdergaande arbeidstijd verkorting is daarom gewenst. Dit zei gistermiddag dr. W. Duisenberg, president van de Nederlandsche Bank tijdens een symposium met als onder werp „Arbeidsduurverkorting en Bedrijfstijdverlenging". Uiteindelijk, zo verwacht Dui senberg, zal het herstel van rendement meer arbeidsplaat sen opleveren. Van der Schreur Rietkerk en ambtenaren praten verder DEN HAAG Minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) en de vier centrales van overheidspersoneel hebben giste ren enkele uren over de bezuinigingen op de overheidssalarissen gepraat. Het overleg is geschorst en vandaag voort- Voor het begin van de vergadering werd op voorstel van ACOP-voorzitter Jaap van de Scheur besloten tussentijds g;en mededelingen te doen. p tafel ligt nog steeds een korting van 1,9 miljard gulden op de salarissen van de ambtenaren. Die moeten onder meer worden bereikt door de ambtenaar weer aow-premie te laten betalen, waarvoor hij dan een maar gedeeltelij ke vergoeding krijgt in de vorm van een bruto-loonsstijging. Die maatregel werkt denivellerend ten gunste van de inkomens boven de pre- miegrens en is vooral voor de FNV-^mbtenaren moeilijk te slikken. De centrale voor hogere ambtenaren CMHA heeft overigens juist problemen met een te sterk doorgezette nivelle ring. In informeel overleg tussen de centra les en het ministerie is de afgelopen da gen getracht een „evenwichtiger" uit werking van de maatregel te vinden. Verder wachten de centrales op voor stellen van minister Rietkerk over een 38-urige werkweek. Paleistuinen van Het Loo verdronken APELDOORN Amper vier maanden na de opening hangt Het Loo een strop van zeker een miljoen gulden boven het hqofd. Ongeveer eenderde deel van de stijltuinen is zo ernstig door wateroverlast aangetast, dat niet alleen tus sen de 200.000 en 300.000 Franse buxusboompjes dreigen te:verrotten maar dat boven dien een groot gedeelte van de tuinen tot ongeveer 40 cm zal worden afgegraven. Oorzaak van het verval is de ronduit slechte afwatering waarvan al vanaf de opleve ring sprake is. Volgens de mu seumdirectie ligt de verant woordelijkheid daarvoor bij de Rijksgebouwendienst, die als beheerder van het museum zo wel voor de restauratie van de tuinen als de kosten daarvan zal moeten opdraaien. RIJSWIJK Volgens de voedingsbonden van FNV en CNV zou het gehakt dat we vanavond eten ex tra lekker moeten sma ken. Vandaag kwam im mers een einde aan onze twee vleesloze dagen, als we tenminste de oproepen tot solidariteit met de werknemers in het sla- gersbedrijf hebben opge volgd. Doel van dit alles was de eis van de voe dingsbond FNV en de in dustrie- en voedingsbond CNV te ondersteunen dat de drastische loonsverla ging (tot 30 procent) voor jonge werknemers in het slagersbedrijf van de baan moest. Gisteravond heb ben de werkgevers die verlaging ingetrokken. Aan de vleesloze dagen gingen al enkele weken van actievoe ren met werkonderbrekingen vooraf. Als hoogtepunt van de actie werd tot een kopersta king opgeroepen. In de Vere nigde Staten van Amerika een heel gewoon verschijnsel, maar in Nederland nog niet of nauwelijks eerder beproefd. De vraag is achteraf of de vleesloze dagen, zoals de bon den ze hebben aangekondigd, wel geleid hebben tot respons van het publiek. Woordvoer der Rauwé van de federatie van werkgevers in het slagers- bedrijf is er helder over: „Voor zover wij hebben kunnen na gaan heeft de actie geen enkel effect gehad. We hebben onze leden gevraagd zelf te melden als de klanten inderdaad weg zouden blijven, maar we heb ben geen enkel telefoontje ge kregen". Van de Voedings bond FNV komt een heel an der geluid: „De werkgevers hebben er natuurlijk belang bij te zeggen dat deze actie geen effect heeft gehad. Onze aan wijzingen zijn anders", zegt Wijnhoven. Hoewel de actie van de voe dingsbonden door de leiders van CNV en FNV waren aan geprezen en de bond zelf voor alternatieve vleesloze recepten had gezorgd, was de interne solidariteit binnen de FNV niet overweldigend groot. Op een bijeenkomst van de indus triebond FNV in Rotterdam werden schalen vol met vlees waren belegde broodjes gepre senteerd. Het plaatselijke dis trictshoofd Krul schroomde zelfs niet om zich hierbij door een lokale krant breeduit te laten fotograferen. Deze uiting van gebrek aan so lidariteit is bij Geert Wijnho ven van de FNV-Voedings- bond in het verkeerde keelgat geschoten. Hij noemt het zo in de publiciteit brengen van deze houding „nogal wrang en weinig collegiaal". Hij heeft echter ook goede voorbeelden. Zo werd op de meeste scho lingsinstituten van de vakbond de eerste twee dagen van deze week geen vlees gegeten. „ONEVENREDIG VEEL VERSLAAFDEN IN DE BUURT" AMSTERDAM De be woners van de Amster damse Burgwallenbuurt, waartoe ook de Zeedijk béhoort, zijn de overlast vén heroïneverslaafden in hön omgeving zat. Dat hebben zij de leden van de Tweede Kamer en het Amsterdamse gemeente bestuur in een telegram laten weten. In dat tele gram, dat gisteravond unamiem werd aangeno men aan het einde van een emotionele vergade ring van ongeveer hon- dérd buurtbewoners, wordt gesproken van een falend drugsbeleid. De buurtbewoners eisen een gecoördineerd politie-optreden om de „gigantische overlast veroorzaakt door een oneven redige concentratie van ver slaafden in de buurt een halt toe te roepen". De problemen in de buurt zijn de afgelopen weken verder toegenomen omdat een boot, waar drugsverslaafden konden verblijven, op last van de ge meente werd gesloten. Dat ge beurde omdat ook op deze boot op grote schaal in heroïne werd gehandeld. De verslaaf den kwamen daarna weer in grote getalen naar de Zeedijk. De buurtbewoners willen van de gemeente duidelijkheid ten opzichte van het hele drugsbe leid. Er was veel kritiek op het gemeentebestuur. Een mede werker van bestuurscontacten van de gemeente die een uit eenzetting wilde geven over het gemeentelijk herstelplan voor de Zeedijk kon zich nau welijks verstaanbaar maken. Hij werd voortdurend over stemd door emotionele opmer kingen vanuit de zaal. „Dat verhaal hebben wij nu al tien jaar lang gehoord. Maar wat gaat er nu eigenlijk gebeu ren om ons van dit probleem te verlossen", was een van de veelgehoorde opmerkingen. Overigens moest ook de amb tenaar van bestuurscontacten toegeven dat het allemaal niet even vlot loopt met de uitvoe ring van het herstelplan. Er is veel vertraging opgetreden, zo voegde hij er aan toe. in de Amsterdamse Kinkerbuurt geprobeerd de kleine criminaliteit in te perken. AMSTERDAM Het komend weekeinde gaan burgerwachten in vijf tot zes Amsterdamse buurten proberen kleine criminaliteit te voor komen. Zo'n 300 Amsterdammers hebben zich gemeld voor deelname, aldus hotelier Wijn schenk, initiatiefnemer van de burgerwachten. Afgelopen weekeinde vond de eerste burgerpa trouille plaats en gisteravond de tweede, Het is Wijnschenks bedoeling dat de burgerwachten zich op den duur zelf organiseren. Hij zelf denkt al na over nieuwere acties, als de over heid niet op zijn initiatief reageert. De politie is niet gelukkig met de burgerwachten, maar kan niets beginnen, zo lang de leden de wet niet overtreden. De politie vreest dat sommige bur gerwachten, als het nieuwtje eraf is, het recht in eigen hand gaan nemen. MIE drie echt (Van onze sociaal-economsiche redactie) ROTTERDAM Het „Start-plan" dat langduri werkloze jongeren aan tijdelijk werk moet helpen, ka tot gevolg hebben dat anderen hun baan verliezerij „Maar dat moeten we voor liefnemen". Dat zei drs. H. Brouwer, directeur-generaal voor algemene leidsaangelegenheden van het ministerie van sociale zaken, gij, teren op een symposium, georganiseerd door Kluwer in Rotter dam. Op de bijeenkomst werd gesproken over de verschillend initiatieven van werkgevers, vakbeweging en overheid ter strijding van de jeugdwerkloosheid. Het „Start-plan" is een initiatief van de overheid en richt op jongeren die al langer dan tweè jaar werkloos zijn. Dat zij: op dit moment 50.000, daarvan zullen er 16.000 volgens de St formule kunnen worden geholpen. Deze jongeren worden het uitzendbureau „Start" van de overheid voor een -half jaar bi een werkgever geplaatst. De werkgever ontvangt daarvoor eei loonkostensubsidie. De jongeren zullen tegelijkertijd een oplei] ding krijgen. De vakbeweging en de werkgeversorganisaties zijn, ondan! grote bedenkingen, toch akkoord gegaan met het overheidspla „We zijn niet enthousiast, maar willen onze medewerking verli nen omdat het om een experiment gaat", aldus vice-voorzit! Frans Drabbe van de FNV gisteren in Rotterdam. AMSTERDAM Twee Nederlandse en één Engelse] arts gaan begin volgend jaar in Amsterdam een kliniek voor „reageerbuisbaby's" Openen. De gisteren opge^N1 richte stichting Medisch centrum voor onvruchtbaar- Voli heid en IVF (in-fitro-vertisilisatie) wil in het eerste jaarmei ongeveer zevenhonderd onvruchtbare mannen enheb vrouwen in een dagbehandeling helpen. Later moeteajnoi dat er elfhonderd worden. j— Een behandeling zal om en nabij de zesduizend gulden kosten] Voor patiënten met een inkomen beneden de inkomensgrens] wordt een sterk gereduceerd tarief overwogen. De initiatiefne-| mers zijn de voortplantingsfysioloog dr. J. Cohen, zijn Engels collega dr. C. Fehilly en de arts drs. D. van Lith, werkzaam 1 het centrum voor Geboorteregeling in Leiden. De afkorting IVF in de naam van de stichting staat voc fertilisatie of in vitro'bevruchting. Daarbij wordt een eicel bui ten het lichaam bevrucht en teruggeplant in een baarmoedel die niet vanzelfsprekend die van de natuurlijke moeder hoeft I zijn. De gezondheidsraad kwam op 12 oktober dit jaar nog m<t een advies aan de minister van WVC, waarin gesteld werd da' voor commerciële IVF-klinieken geen plaats is. DEI Terecht geen verblijfsverguning voor „heksen" in opleiding «w der DEN HAAG Negen vrouwelijke leden van de Satanskerk i Amsterdam, moeten binnenkort wellicht het land uit. De pres! dent van de Haagse rechtbank bepaalde vanochtend in kort gejc l ding dat de studie „lagere magie" die de vrouwen aan het Sataj^ nisch Seminarium in Amsterdam volgen, niet serieus genomg kan worden. De negen vrouwen, afkomstig uit onder Duitsland, Ierland, Frankrijk en Argentinië hadden gesti recht te hebben op een verblijfsvergunning in ons land omdat 3 hier studeren. De Vreemdelingenpolitie weigerde hen onlan dit papier. De rechter stelde dat de staat niet onrechtmatig he» gehandeld door de vrouwen het recht te ontzeggen liog langer j Nederland te verblijven. Volgens de Amsterdamse politie zijn de vrouwen niet als stude te beschouwen, omdat ze gewoon in een sekshuis werken. Hii] „opleidingsinstituut" werd vorige maand vergast op van de sterke arm in verband met vermeende ontduiking 1 de omzet- en inkomstenbelasting voor miljoenen guldens. DEN HAAG Joost Bel- laart keert terug naar Ne derland. De ex-trainer van HC Klein Zwitserland werd zoals bekend deze week door de hockeybond (KNHB) benaderd om als assistent-bondscoach naast Wim van Heumen te gaan functioneren. Bellaart was blij met die aanbieding, accepteerde 'm zelfs op het moment dat het con tract met zijn huidige werkgever de Italiaan se hockeybond nog loopt (tot en met mei '85). „Maar dat mag geen pro bleem opleveren. Ik heb vandaag een gesprek met de president", meldt Bel laart telefonisch vanuit zijn riante kantoorruimte in Rome. Bellaarts eerste contacten met de KNHB dateren van eind september. Zoals te doen gebruikelijk hield de hockeybond deze ontwikke ling diep geheim, mede om 'geen onrust te stoken rond de positie van Van Heumen, die met het Nederlands elftal in Los Angeles tijdens de Spelen geen succes kon boe ken. Maandag meldde be stuurder Ab van Grimbergen nog maar weer eens dat het vertrouwen in Van Heumen nog steeds aanwezig is. Geen problemen Bellaart legt uit welke taken hij straks full-time zal gaan vervullen: „Wim van Heu men blijft de technisch ver antwoordelijke man. Ik sta straks uiteraard veel op het veld, samen met Van Heu men en Cees Koppelaar. Daarnaast is er nog een stuk je organisatie rond het team. Bovendien zal ik me gaan bezighouden met het jeugd- plan, wat trainingswerk en een eventueel Nederlands B- team". De ambitieuze Bellaart zal zich dus waar het de samen stelling van Oranje betreft nog even afzijdig moeten houden. Of ontstaat er straks toch een situatie van twee kapiteins op één schip? „Van Heumen houdt de hoogste verantwoordelijkheid. Maar ik denk dat het pas fout loopt als er geen sprake is van goed overleg. Ik denk dat we veel naar elkaar zul len moeten luisteren. Ik zie in dat opzicht nu geen pro blemen". Bellaart, zeer succesvol bij zijn club KZ en ooit al eerder voor de bond werkzaam als coach van Jong Oranje (da mes), heeft er nooit een ge heim van gemaakt ooit de functie van bondscoach te willen vervullen. Wim van Heumen stapt in 1986, na het WK in Engeland, op. Dus is zijn nieuwe benoeming een prima entree voor een lang duriger overeenkomst. „Dat", zegt Bellaart, „heeft voor mij geen enkele rol ge speeld. Over '86 heb ik nog niet nagedacht. Voornaamste reden is voor mij dat ik weer terug keer naar de top van het hockey. Nederland is toch het walhallah op hoc- keygebied. Het gaat nu even wat minder. Maar ik maak me geen zorgen over de ko mende tijd". Zijn werkomstandigheden krijgen in elk geval weer een forse wending. Van het drukke Italië naar het rusti ger Nederland. „Je mag ze gerust tropenjaren noemen", duidt Bellaart zijn Italiaanse periode aan. „Het was zwoe gen en sjouwen. Maar ik denk dat er nu een redelijke organisatie staat in Italië. Van hier uit moet men ver der kunnen gaan". Bellaart een Italiaans „type" met veel gevoel voor show zegt wel verrast te zijn door het aanbod van de KNHB. In het verleden de den zich immers wat pro bleempjes voor tussen de KNHB en Bellaart, die aan vankelijk coach leek te wor den van het damesteam maar toen werd „gepasseerd" door Gijs van Heumen. De indruk dat Bellaart niet zo populair zou zijn bij de hoc keybond mag wat hem be treft worden weggepoetst. „Ik", meldt de 33-jarige trai ner „heb de laatste jaren juist een goede verstandhouding gehad met de KNHB. Ik heb nooit het gevoel gehad dat ze een hekel aan me hadden". Joost Bellaart was als trainer van Klein Zwitserland zeer succesvol. Hier wordt hij na weer een kampioenschap geflankeerd c DENNIS MULKENS de internationals Ron Steens (links) en Ties Kruize. OEGSTGEEST Er zal een poging worden ondernomen in Oegstgeest het uurrecord kla verjassen te verbeteren. Dat gaat de eerste dagen van no vember gebeuren in café/res taurant De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat 55. Drie teams klaverjassers wagen een po ging het huidige record van 85 uur en 39 minuten te verbete ren. Rond deze recordpoging wordt nog een aantal andere activiteiten georganiseerd. De opbrengst van het geheel wordt gebruikt om de rolstoel bus van verpleeghuis Wijc kerslooth rijdende te houden. Morgen geeft de 78-jarige me vrouw C.J. Scheurleer het startschot om acht uur en wor den de kaarten voor de eerste keer geschud. Mevrouw Scheurleer is bewoonster van Wijckerslooth en moet nood gedwongen ook gebruik ma ken van de rolstoelbus. Mede dankzij haar inspanningen is de bus er ook gekomen. Mor genavond wordt vanaf half negen een veiling gehouden in de Roode Leeuw. De Rotary- club Leiden-West organiseert de veiling die onder toezicht staat van notaris Kroeks; vei lingmeester is de heer Hem mes. Er wordt van alles ver kocht, van huishoudelijke ap paraten en sportartikelen tot schilderijen en tuingereed schappen. De opbrengst is voor de rolstoelbus. Vrijdag 2 november voert to neelvereniging „AA en de me deklinkers" uit Rijnsburg de klucht „Op of in je zak" op. Deze klucht in drie bedrijven is geschreven door Rob en Be rend Heemskerk, die zelf ook meespelen. Het verhaal draait rond twee nichten, die elkaar niet kunnen uitstaan maar ge zamenlijk een kasteel/hotel erven. Dat levert de nodige verwikkelingen op in de „Ge lachkamer" van het hotel. De opvoering begint om half ne gen, de toegangsprijs is tien gulden. Zaterdag 3 november treedt de Original Evergreen Jazzband op met in het voorprogramma Arrijathe uit Oegstgeest. De jazzband speelt dixielandmu- ziek. Arrijathe brengt een mengeling van stijlen op La- tijnsamerikaanse basis. Het op treden begint om half negen, de toegangsprijs is vijf gulden. Zondag 4 november wordt het eerste Oegstgeester straatvoet baltoernooi gespeeld op het parkeerterrein van de firma Van der Luyt aan de Dorj£0j. straat. Er wordt gespeeld vtiraa gens zaalvoetbalreglementeejt( Het toernooi begint om tie uur. De prijsuitreiking ge schiedt tijdens de slotavorpj die zondag om half negen bT» gint. Op die avond zal, als allL», volgens plan verloopt, het uii y record klaverjassen om 21. uur worden gebroken. De Bh I' Birds uit Roelofarendsvee V zorgen voor de muziek. T vens zal dan bekend zijn tio veel geld er is bijeengehaa om de rolstoelbus weer e* tijd te kunnen laten rijde Het gebeuren wordt om e< uur zondagnacht afgesloten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8