nf,1 ihurchillbrag voedt nieuwe ieidse verkeersader ALLERLEI(DS) Bloedbank zoekt duizenden donors aginaC aginaL EIDEN Qeid&zQounant WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 PAGINA T Jongens bedreigen man REIDEN Twee jongens lebben gisteravond om- ttreeks kwart voor elf op Ie Vismarkt ter hoogte fan de Kapelsteeg een nan bedreigd en geld afge- merzitt^rst. Het tweetal hield de [rijke {X|,an staande en dreigde litbreid^et een mes te zullen ste- jn als hij niet snel 25 gul- :n betaalde. De man be lde het bedrag en mocht n weer doorlopen. De "JJIditie heeft een signale- avona L|ent van twee overval- 1 deur r st€ Bejaarde dame gevaar op weg LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half twee een 77-jarige Leidse mevrouw aangehouden, die op onverantwoorde wijze met haar auto over de Apollolaan reed. De vrouw zwabberde van het rechter- naar het lin kerdeel van de weghelft. Een toevallig in de buurt aanwezi ge politieauto met surveille rende agenten zag de vrouw rijden en hield haar staande. De vrouw moet nu eerst een rijtest ondergaan alvorens zij zich weer op de weg mag be geven. Gemeentebestuurders in tent op Binnenhof NIEUW OFFENSIEF TEGEN SPREIDING DEN HAAG Den Haag en de randgemeen ten zijn vandaag met een nieuw offensief be gonnen tegen de dreigende verhuizing van de Centrale Directie van de PTT naar Groningen. Vanmorgen werden de betrekkelijk vriendelijk ogende witte affiches met het opschrift „Den Haag maakt er werk van. PTT-spreiding Nee" op en rondom het Binnenhof vervangen door zwarte met het opschrift „PTT weg: de strop voor Den Haag". Ónder de leus is een strop ge tekend. De gemeente wil hetzelfde doen met de actie-vlaggen die enkele weken geleden rond om het regeringscentrum werden geplaatst. Vanmiddag is door de bestuurders van Den Haag, Rijswijk, Voorburg, Zoetermeer, Leid- schendam en Nootdorp tussen vijf en zes uur een openbare protestvergadering belegd in een grote tent op het Binnenhof. Tot de sprekers behoorden, namens Den Haag, burgemeester Schols en wethouder Dijkhuizen (economische zaken). Een aantal fractievoorzitters van de vijf buurgemeenten voerden eveneens het woord. De leden van Kabinet en parlement waren uit genodigd in de tent aanwezig te zijn. Tot de bijeenkomst was nogal plotseling beslo ten omdat Den Haag rekening houdt met de mogelijkheid dat het kabinet vrijdag een nieuw spreidingsvoorstel bespreekt. Wethouder Dijkhuizen merkte in verband met deze bijeenkomst op, dat Den Haag de laatste dagen wat rustiger kon actievoeren. Hij noem de als reden de „slecht gekozen" advertentie campagne van Groningen voor de spreiding. Die campagne werd in regeringskringen zelfs als beledigend ervaren. Dijkhuizen: „We dan ken de heer Vonhoff daarvoor". Inbraak in woning Oosterdwarsstraat LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Ooster dwarsstraat is gisteravond een flink aantal goederen en geld gestolen. De inbrekers, die het huis binnenkwamen door de ruit van de achterdeur te ver nielen, namen een kleurente levisie, een videorecorder, een stereotoren, een gehele Oost hoek encyclopedie, een gouden horloge, een hoeveelheid sie raden en ongeveer 1000 gul den aan geld mee. De inbraak moet gisteravond tussen half zeven en half één gepleegd zijn. AL KNELPUNTEN IN DR. LELYLAAN Iaat s JIDEN Het Leidse we- P jaarfrmet heeft er vanaf komen- vrijdag een belangrijke ver- irsader bij. Deze wordt ge- trmd door de nieuwe Dr. Le- bruik \[laan en de Churchillbrug, Leiden Zuid West recht- ieks verbinden met het torskwartier. Wethouder J. (ruimtelijke ordening) eeft de brug en de laan vrij- de ga&g officieel aan het verkeer dt gedrijs. Hij zal en passant ook de tevenshofdreef openen en de ijndijk voor alle verkeer af- ntig. t|' dat bij 6 uiten. De totale kosten aanjeg van dit deel van de ;idse infrastructuur bedra- ruim 18 miljoen gulden, brug, die 2,5 miljoen gul- ;n kost, is door de provincie [bouwd. deze feestelijke opening t een einde de geïsoleerde ng van het Morskwartier, al aan het eind van de ja- twintig iets aan gedaan •ede Mou worden. In 1929 immers onderden er al plannen gemaakt lieg van de Chur- rond^'"bnJ£ (die naam kwam na" uurlijk veel later) en Dr. Le- I eidyiaan politieke en financiële vertraagden de plan- 'olgernen met ruim vijftig jaar, in 1978 ging de gemeen- akkoord met de aanleg 9n de Churchillbrug en Lely- an. In 1981 werden de nodi- B subsidies verkregen van 2 tot heden is het werk uit- oerd. Verrassend is het ge en dat de realisering van project aanzienlijk minder koust dan aanvankelijk werd w -aamd. Dit betekent overi- noordt 1S niet dat Leiden al het fi- ïciële voordeel in eigen zak en 08.00 g stoppen. De subsidie gaat 1 melijk ook omlaag. Hoeveel p Leiden nu precies be- fcart, is niet bekend. 12 Dr.Lelylaan loopt langs de jionwijk Boekhorst en door o. Morswijk en komt uit op de 13 o. er De Rijn gelegen Chur- ojillbrug. Het is een weg met ii o! ee rijbanen en een fietspad, ^ckhorst is met een geluids- 9 d van de Lelylaan afge- ïermd en de flats aan de n paalstraat (die parallel aan 10 o» Lelylaan loopt) worden 3 ^orzien van dubbel glas. -3 (ie met zijn auto vanaf de ^agse Schouwweg de Lely- io sn oprijdt komt als eerste het ia 4uis Elsevierviaduct voor 13 itsers en voetgangers 7 o)0.000 gulden) tegen en kan jrvolgens linksaf de Lage prsweg inrijden en zo ook de ickhorst bereiken. Wie ech- komlr de Lelylaan blijft volgen, over de Leeghwatertun- nu de il en vervolgens over de opvoeimtunnel. Beide tunnels zijn elden, ^stemd voor fietsers en voet- un aanhgers. De aanleg van deze Als er>ee tunnels kostte 1,3 miljoen Dc Damtunnel ver te dhdt Diamantlaan en Dam- Daaiin. Voor auto's bestaat deze ontwa^binding niet meer, voor GRA TIS INDE BUS Door de opening van de Churchillbrug is de buslijn 13/14 een ringlijn geworden. Achtttien uur per dag draaien de bussen van de NZH hun rondjes om de binnenstad. Wie kennis wil maken met deze buslijn, die Leiden Zuid West en Morskwartier rechtstreeks verbindt, kan zaterdag gratis een ritje maken. Lijn 13 volgt deze route: Station NS-Vondellaan-G.Brandt- straat-Muiderkring-Jan Luykenlaan-Cruquiuslaan-Dr.Le lylaan-Ch urchillbrug-Haagweg- Ter Haarkade-Bosh uizer- kade en verder de bestaande route. Lijn 14 rijdt dit traject in tegenovergestelde richting. Na 3 november zullen de lij nen 13 en 14 tussen Cruquiuslaan en het NS-station in te genovergestelde richting rijden. Op de Ter Haarkade en Dr. Lelylaan (bij de Agaatlaan en Diamantlaan) komen halten. De halte Genestetstraat wordt opgeheven. Met ingang van vrijdagmiddag half vier wordt de route van lijn 30 gewijzigd. Bussen rijden niet meer over de dan afgesloten Rijndijk, maar over de hele Stevenshofdreef. Er komen nieuwe halteplaatsen bij de J. van Hoornkade, Dijkhoflaan, Onno Frankweg en Rijndijk nabij de Dobbe- dreef. De halten in de Helena Verburgstraat en Rijndijk vervallen. Lijn 43 gaat vanaf 4 november op zondagen een beperkte dienstregeling rijden van het Leidse station naar de Meren wijk. De verbinding Zijlsingel-Me renwijk wordt hersteld en ook de Witte Singel krijgt op zondag een bus. De Stevenshofdreef. Rechts een stadswijk in aanbouw. bussen is bij dit tunneltje een oversteekplaats over de Lely laan aangelegd. Automobilis ten kunnen de Lelylaan vlak voor de Damtunnel verlaten en op de Diamantlaan uitko men. Na deze tunnel rijdt men onder het Spoorwegviaduct (het Dr. Lelyviaduct) bij de Morsweg door en komt uit op de Churchillbrug. Na het via duct volgt een afslag naar de Morsweg. Knelpunten P. de I (ADVERTENTIE) Onze ervaring berust op. honderden Poggenpohl- keukens Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad- vies. Verliest u deze voor- i delen niet uit bet oog poggënpohl ICMLPPkeukens rl 20 jenfóo betrouwbare keukenspcclalist Volgens ir. G.H. Aletrino van de directie verkeer en vervoer zullen per etmaal 16.000 auto's de Lelylaan passeren. Ter ver gelijking: De Hooigracht ver werkt dagelijks 12.000 auto's, de Willem de Zwijgerlaan 30.000. Hij noemt het smalle Lelyviaduct als een mogelijk knelpunt. Niet alleen omdat het smal is, maar ook omdat er een opstelstrook voor auto's die de Morsweg op willen rij den, ontbreekt. Het wachten is op de verbreding van de spoorlijn. Wordt dit karwei aangepakt, dan zal ook het vi aduct worden verbreed. Ande re mogelijke knelpunten in de Dr. Lelylaan zijn de zeer korte opstelstroken (wanneer men vanaf de weg de wijk in wil) en het kruispunt Lelylaan- Haagse Schouwweg. De ge meenteraad heeft indertijd de keuze gemaakt om de weg tweebaans te maken. In af zienbare tijd zal blijken wat hiervan de gevolgen zijn, aldus Aletrino. De Churchillbrug is wat het beweegbare deel betreft een broertje van de Sumatrabrug. De doorvaartbreedte van het beweegbare deel is 10,5 meter en er zijn drie vaste overspan ningen met een doorvaart wijd te van 12 meter. De doorvaar- thoogte van de ophaalbrug is 2,5 meter, waardoor 95 procent van de pleziervaart de brug kan passeren zonder dat het dek omhoog moet worden ge takeld. Bij de brug staat geen brugwachtershuisje, maar men kan een brugwachter bestel len. Vooral rond 3 oktober zal Een NZH-bus op de Dr. Lelylaan rijdt in de richting van het Louis Elsevierviaduct. deze ambtenaar vaak in actie moeten komen. Aangezien de Churchillbrug maar af en toe hoeft worden geopend, is die bepaald geen verkeersknel punt te noemen. Er is gekozen voor een ophaalbrug omdat het centrum van Leiden per boot bereikbaar moet blijven. Woonboten die in de buurt van de brug liggen, worden voorzien van dubbel, geluid- werend glas. Auto's die over de brug rijden veroorzaken namelijk een hol geluid. Tunnels Onder het kruispunt Churchil- laan/Haagweg liggen twee fietstunnels. Deze maken on derdeel uit van twee belangrij ke fietsroutes van de binnen stad naar Leiden Zuid West en van Zuid West naar het Mors kwartier. Dagelijks maken 3000 wielrijders van deze tun nels gebruik. De automobilist kan op de Churchillbrug rechtdoor de Churchilllaan oprijden, linksaf naar het centrum gaan en rechts richting Stevenshofjes- polder. Kiest hij deze laatste mogelijkheid dan komt hij bij spoorwegovergang De Vink. Is deze overgang gepasseerd dan kan men vanaf vrijdag niet meer rechtdoor de Rijndijk op rijden, maar moet men linksaf de Stevenshofdreef in. De Rijndijk wordt afgesloten voor alle verkeer behalve voor fiet sers. De Stevenshofdreef loopt door de nieuwbouwwijk en komt uiteindelijk uit bij de Haagsche Schouw. Spoorwego vergang De Vink kan een knelpunt worden, zegt Aletri no. Per uur passeren daar 16 treinen. Ook hier is het wach ten op de verbreding van de spoorlijn. Gaat dit plan door (men schat dat het nog acht jaar duurt voordat het zover is) dan wordt de spoorbaan verhoogd, zodat auto's er on derdoor kunnen rijden. De Stevenshofdreef ligt hoog zodat de wijk geen hinder on dervindt van deze doorgaande route. In de dreef zijn de Dob- bebrug (ruim 1 miljoen gul den), de Truus Wijsmullertun- nel-brug (482.000 gulden), en de Veenbrug (1,1 miljoen gul den) verwerkt. De Rijndijk wordt afgesloten omdat in het stedebouwkundig plan is be paald dat deze route een woonstraat is. Wethouder Pe ters stort vrijdag aan het einde van de Rijndijk (nabij de Haagsche Schouw) een paar bergen zand. Op de vraag waarom de Lely laan dwars door een woonwijk is aangelegd, antwoordt Aletri no dat er eigenlijk geen keuze meer mogelijk was. „Er wor den maatregelen genomen om de geluids- en visuele hinder tot het uiterste te beperken en daarbij zijn er zoveel mogelijk verbindingen in de wijk ge legd". Nu dit karwei bijna is afgerond, lijkt Leiden een tijd je verlost te zijn van verkeers stremmingen veroorzaakt door wegwerkzaamheden. Dit is echter niet geval, binnenkort wordt gestart met de recon structie van het Lammen- schansplein, een werk dat on getwijfeld veel overlast zal veroorzaken. Porto Rico Twee leden van de Portoricaanse oppositie houden morgenavond in het gebouw van LISC aan de Eerste Binnenvestgracht 22 een lezing over de situatie in hun land. Het tweetal spreekt onder meer over het verzet tegen het Amerikaanse bewind. De sprekers zijn Hilda Guerrero en Yolanda Matias. De bijeenkomst begint om half negen. Alcoholmisbruik In het Leeuwenhorst Congrescentrum in Noordwijkerhout wordt morgen en vrijdag een Boerhaavecursus gegeven over het herkennen en behandelen van alcoholmisbruik. Boerhaavecursussen zijn vooral bedoeld voor praktijkhou- dende medici. Het alcoholgebruik in ons land is sinds 1950 vervijfvoudigd. Vooral de huisarts heeft een taak in het signaleren van de verslaving. De cursus wordt gehouden door het AZL in samenwerking met de federatie van In stellingen voor Alcohol en Drugs. Molentocht De Wandelkring Leiden houdt 3 november, 1 december, 12 januari en 9 februari molenwandeltochten. De start heeft tussen tien en een uur plaats bij het VVV-kan toor aan het Stationsplein. De kosten bedragen zes gul den per tocht. Inlichtingen via teL 01751-10129, 01725- 2456 en 01720-75724. Verzamelbeurs De Leidsche Vereniging van Postzegelverzamelaars houdt zaterdag 3 november een grote internationale ruilbeurs voor postzegels, poststukken en aantekenstrookjes in de Posthof aan de Wassenaarseweg 1. De beurs begint om tien uur. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar 's avonds tussen acht l i tel. 891334. Fluitconcours Ruim zeventig kandidaten hebben zich ingeschreven voor het tweede Nationaal Fluitconcours, dat op de za terdagen 3 en 10 november in de Streekmuziekscbool aan het Rapenburg 22 wordt gehouden. Erkende dwarsfluitdocenten uit Utrecht, Leiden en Woerden treden op als juryleden. Het concours wordt in de lunchpauze (van een tot twee uur) opgeluisterd met een concert. Op 3 november in de Lokhorstkerk, op 10 november in de Taffehzaal van het Oudheidkundig museum. Concerten en concours (van tien uur tot half negen) zijn gratis toegankelijk. Skibeurs In de Groenoordhallen wordt zaterdag 3 november een ski-beurs gehouden door de Kring Leiden van de Neder landse Ski Vereniniging. De Groenoordhallen zijn open van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. Een NZH-bus passeert de Dr. Lelylaan via de nieuwe busbaan en komt van de Damlaan op de Diamantlaan terecht. Rechts ligt de nieuwe fiets- en voetgangerstunnel. VRAAG NAAR BLOED STERK GESTEGEN Bij een open-hartoperatie is twee drie liter bloed nodig. LEIDEN De Leidse Bloedbank heeft een chronisch tekort aan do nors. Om aan de vraag naar bloed in de Leidse regio te kunnen voldoen, heeft de Bloedbank op korte termijn minstens een paar duizend nieuwe donors nodig. Momenteel staan in Leiden zo'n 15.000 donors ingeschre ven. De Leidse bloedbank moet op andere Neder landse bloedbanken een beroep doen om het te kort aan bloed in de zie kenhuizen in de Leidse regio aan te vullen. Het aantal donors is de laatste jaren minder sterk gestegen dan de vraag naar bloed. Die stijgende behoefte aan bloed wordt vooral veroorzaakt door het nog steeds toenemende aantal open-hartoperaties, or gaantransplantaties en nieuwe behandelmethoden van kan kerpatiënten. Voor een open hartoperatie is twee tot drie li ter bloed nodig en voor een maagoperatie één liter bloed. In deze twee gevallen en bij voorbeeld ook bij verkeers slachtoffers wordt zogenaamd „vol" bloed toegediend: bloed dat niet is gescheiden in witte en rode bloedcellen, bloed- aes en bloedplasma. Witte cellen en bloedplaatjes worden gebruikt bij de behan deling van kankerpatiënten en rode bloedcellen bij patiënten met chronische bloedarmoede. Gezond Van al het bloed dat de Leidse bloedbank afneemt, wordt tachtig procent gebruikt in het Leidse Academisch Zieken huis. De rest gaat naar het Di- aconessenhuis in Leiden, het Elisabethziekenhuis in Leider- Alph> Iedereen die gezond is, ouder dan 18 en jonger dan 65 jaar kan donor worden. Vrouwen mogen tijdens een zwanger schap en de eerste zes maan den daarna geen bloed geven. Ook een donor die een opera tie heeft ondergaan, mag zes maanden geen bloed wordt informatie gevraagd over medicijnengebruik en eventuele erfelijke ziekten. Bloed geven kan in het Leidse AZL en in ziekenhuis Rij noord in Alphen aan den Rijn. Per keer wordt een halve liter bloed afgenomen. Mannen mo gen eens in de drie maanden bloed geven en vrouwen eens in de zes maanden. Elke keer als een donor bloed wil geven, wordt hij vooraf weer kort ge keurd. Het keuren en bloedgeven vindt niet gelijktijdig plaats. Bij veel andere Nederlandse bloedbanken is dat wel het ge val en volgens de Leidse bloedbank wordt een dergelij ke werkwijze in 1986 ook hier mogelijk. In dat jaar zal de bloedbank ook naar de nieuw bouw van het AZL verhuizen. Aanmelden bij de bloedbank kan telefonisch: 071-262768

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3