ritten en YS ilokkeerden hulp ~aan Ethiopië S willen terreur voortaan naar .Israëlisch model" bestri jden Politie-agent bekent moord op Poolse priester, maar lijk is niet te vinden Labour verontwaardigd over bezoek aan Tripoli AANSLAG OP PALESTIJNSE BUS: EENDODE Druzen en christenen schieten vredesplan aan flarden AGIN* BUITENLAND SizidóaQowiard MAANDAG 29 OKTOBER 1984 PAGINA 7 Isveen 11.595, 12.095, vwm imerikaanse vrijwilliger Vermoord in Guatemala ÏUATEM AL A-STAD In Gua- tmala-stad is gisteren een vrij- Hlliffer van het Amerikaanse 'redeskorps (een hulporganisa- ie) vermoord aangetroffen. Het 5 de zesde moord in de Guate- jalaanse hoofdstad sinds afge- jpen vrijdag. Eerder werden fen rechtse politicus, twee van jcns lijfwachten en twee hoog- sraren vermoord. Politiek ge reld is al meer dan twintig jaar i bekend verschijnsel in Gua- ala, maar volgens organisa- die ijveren voor naleving b de mensenrechten is het aan- j moorden en ontvoeringen toe- tomen sinds begin dit jaar. Nigeria verkleint olieproduktie niet GENEVE Nigeria is niet van plan de oliepro duktie te verkleinen en evenmin om de onlangs aangekondigde prijsverlaging te herroepen. „Ver mindering van de olieproduktie is zelfmoord voor ons omdat olie zorgt voor negentig procent of meer van de Nigeriaanse deviezeninkomsten". Dit verklaarde gisteren de Nigeriaanse olieminis ter David-West, aan de vooravond van de spoed vergadering die de dertien olieministers van de Opec vandaag in Genève houden. De ministers zullen proberen overeenstemming te vinden over een overhaast geopperd plan voor een verminde ring van de olieproduktie die afdoende zal zijn om de prijs van 29 dollar per vat te handhaven. Des kundigen menen dat een golf van prijsverlagingen over de hele wereld het gevolg zal zijn wanneer de Opec-partners er niet in slagen een akkoord te bereiken over de verlaging van de olieproduktie. Onbekende redde mogelijk leven paus ROME Een onbekende omstander heeft op 13 mei 1981 mogelijk het le ven van paus Johannes Paulus II ge red. Volgens onderzoeksrechter Ila- rio Martella heeft de betreffende man de Turk Ali Agca een duw ge geven, toen deze op het punt stond het mogelijk fatale schot af te vu ren. Martella deed zijn uitspraken in een zondag gepubliceerd interview met het Italiaanse dagblad La Stam pa. Afgelopen vrijdag stelde hij drie Bulgaren en vier Turken formeel in staat van beschuldiging in verband met de mislukte aanslag. Bulgarije heeft de aanklacht tegen zijn onder danen een „provocatie" genoemd. Suriname op instorten WASHINGTON De Surinaamse staat op instorten. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde rapport van de Inter-Ameri- kaanse Ontwikkelingsbank (IDB) over de economische en sociale vooruitgang in La- tijns-Amerika. In het rapport staan voor het eerst gegevens over de gevolgen van het stop zetten van de Nederlandse hulp voor de Suri naamse huishouding. Tot dusver had de rege ring in Paramaribo geen preciese cijfers wil len geven, al was wel duidelijk dat Suriname er zeer slecht voor staat. Volgens het rapport van de Ontwikkelingsbank heeft Suriname nauwelijks een buitenlandse schuld (een uit zondering in Latijns-Amerika), maar zijn de werkloosheid en het begrotingstekort sterk toegenomen en verliest het lands steeds meer terrein op de bauxiet-markt. De pogingen van Suriname om bij het IMF te lenen zullen volgens de IDB alleen succes hebben, als er eerst drastisch wordt bezuinigd. IATA: LUCHTVAART STEVIG IN DE LIFT GENEVE De luchtvaartmaatschappijen zullen dit jaar voor het eerst in zes jaar winst maken op hun internationale dien sten. In 1985 en 1986 zullen de resultaten nog beter uitvallen. Dat staat te lezen in het jaarverslag van de IATA. de interna tionale organisatie van (134) luchtvaart maatschappijen. Het jaarverslag schildert een verbrokkeld beeld van de internatio nale luchtvaart; een aantal maatschappij en doet het goed en andere, vooral in Afrika en Latijns-Amerika, verkeren nog steeds in moeilijkheden. De IATA is van mening dat de luchtvaart als geheel nog steeds niet voldoende verdient om alle kosten, ook die van vlootvervanging, te dekken. Dat geldt zelfs voor die maat schappijen die een forse verbetering van de winst hebben ondergaan. Milieubeweging: verbiedt giflozingen in de Noordzee BREMEN Een conferentie van ongeveer 750 milieubeschermers uit landen die aan de Noordzee zijn ge legen, heeft zich in Bremen uitge sproken voor het verbieden van lo zingen van giftige stoffen op deze zee. De conferentie, die werd gehou den onder het motto „actie voor de Noordzee", vond plaats vóór de bij eenkomst van de milieu-ministers van West-Duitsland, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, België, Nederland, Denemarken, Noorwegen en Zwe den, die overmorgen in Bremen be gint. De bewindslieden zullen van gedachten wisselen over maatrege len tegen vervuiling. ESCHULDIGING IN THE OBSERVER: WARSCHAU/ROME De anderhalve week gele den ontvoerde pater Jerzy Popieluszko, een van de hartstochtelijkste pleitbe zorgers van de verboden vakbond Solidariteit, is vermoedelijk vermoord. Volgens minister van bin nenlandse zaken Czeslaw Kiszczak heeft de 33-jari- ge kapitein Grzegorz Pio- trowski van de geheime politie, die afdelingshoofd is van zijn ministerie, be kend de moordenaar te zijn, maar op de door hem aangegeven plaats is geen spoor gevonden van een lijk. Piotrowski was vorige week met twee collega's aangehou den in verband met de ontvoe ring. Kiszczak zei dat zij de da ders zijn. De drie ontvoerders hebben verklaard dat zij Popieluszko „om politieke redenen" ont voerd hebben en dat zij von den dat de autoriteiten te lankmoedig tegenover hem De minister wees er wel op dat de drie mannen elkaar tegen spreken in het besef dat ze ter dood kunnen worden veroor deeld. Kiszczak veroordeelde de ontvoering als zijnde een „provocatie zonder precedent" die indruist tegen het beleid van de communistische partij en de regering. Lech Walesa, voorzitter van de verboden vakbond Solidari teit, heeft de Poolse bevolking opgeroepen rustig te blijven en zich niet te laten verlokken tot demonstraties. De ontvoering wijst naar zijn mening op een machtstrijd binnen de Poolse regering. „Het was hun opzet premier Jaruzelski en iedere gewone Pool in de problemen te helpen". De premier staat tegenover voorstanders van de harde lijn die volgens Walesa een revolutie willen uitlokken. Waarnemers wijzen erop dat Walesa zich daarmee impliciet heeft aangesloten bij het standpunt van generaal Jaru zelski dat er sprake is van een „komplot" tegen hem. De pre mier heeft de ontvoering ver- Lech Walesa heeft tijdens een kerkdienst gisteren de Polen opgeroepen afzijdig te blijven in de interne machtstrijd van het bewind die tot uiting komt door de ontvoering van pater Popieluszko. oordeeld als „een daad van banditisme die een smet werpt op het beleid van de partij en op haar leiding". Paus Johannes Paulus II, die de ontvoeringszaak op uiterst omzichtige wijze behandelt om het Poolse regime niet onnodig voor het hoofd te stoten, zei zondag nog steeds te bidden voor de geestelijke, en „voor vrede en orde in Polen". Hij zei te hopen dat „het nieuwe lijden zal resulteren in geeste lijke vernieuwing" in zijn ge boorteland. 1 V tava GTL(Van onze correspondent IS Mare de Koninck) akketterASHINGTON De re- iring-Reagan lijkt het ia#*n onzeinerikaanse publiek erop t te bereiden, dat de voortaan militaire ver- Idingsacties „vulgens Is- Ilisch model" zullen voeren na terroristische slagen op Amerikaan- doelen. Uitspraken eind ige week van minister buitenlandse zaken rge Shultz vormen [ens de meeste pers in de VS „de poli tieke wegbereiding" voor mogelijk reeds spoedig te volgen Amerikaanse ge- weldsacties. Minister Shultz zei vorige week onder meer dat „Ameri ka bereid moet zijn geweld te gebruiken voor preventie of vergeldende bestrijding van terrorisme, ook als daarbij een aantal onschuldige burgers om het leven kan komen". Presi dent Reagan had tijdens zijn tv-debat met Walter Mondale echter nog verklaard dat de VS niet kan terugslaan zonder zeker te weten wie achter een bepaalde terroristische aanslag zitten. „We kunnen niet zo maar wat onschuldige i de dood injagen", aldus de pre sident. Gevraagd om commen taar op de uitspraken van Shultz zei Reagan afgelopen zaterdag: „Ik geloof niet dat Shultz hier het officiële beleid verwoordde". Maar even later werd Reagan al weer tegenge sproken door zijn eigen woordvoerder Larry Speakes: „De verklaring van Shultz was wel degelijk van voor tot ach ter een beleidsverklaring". Veel politieke waarnemers in de VS menen dat alle verkla ringen vanuit de Reagan-rege- ring vooral bedoeld zijn om vooraf „politieke ding" te verkrijgen i tuele militaire acties tegen bui tenlandse „vijanden". Met name hebben de ministeries van buitenlandse zaken en van defensie het gemunt op „door regeringen gesteund ter rorisme". In dat verband wor den steeds Iran, Syrië en Libië genoemd. Veel Amerikanen vragen zich af waarom de VS geen vergeldingsacties kan uit voeren zoals Israël pleegt te doen, en burgerslachtoffers op de koop toe neemt. De Franse luchtmacht heeft vorig jaar, na de aanslag op de Franse vre destroepen in Libanon, wel een vergeldingsbombardement op „terreurhaarden" in door Syrië bezet Libanon. Sommige critici in de VS t zen dat de regering-Reagan terreurdaden als excuus zou willen gaan gebruiken om vij andige regimes te bestrijden, met name dat in Iran en Libië. Anderen menen dat het Witte Huis voor de komende Ameri kaanse presidentsverkiezingen nog terroristische aanslagen verwacht op Amerikaanse doelen mogelijk ook binnen de VS en dat Reagan dan militair wil reageren. De Rea- gan-regering zou menen „het patriottisch klimaat" dat op het moment in Amerika heerst, voldoende politieke steun waarborgt voor een der gelijke actie. een een belediging zijn van alles, waarin de Britse arbeidersbeweging ge looft, aldus Kinnock. De Britten beschouwen het Li bische regime als een bende terroristen, die er niet voor te rugdeinst de IRA te steunen bij het plegen van bomaansla gen, zoals de mislukte poging om premier Thatcher en haar kabinet te vermoorden in Brighton. Groot-Brittannië on derhoudt met Libië geen di plomatieke betrekkingen meer sedert de Libische moord, al gelopen april, Qp een vrouwe lijke agent- van de Londense politie. De relaties tussen Kinnock en Scargill staan nu op een zeer laag pitje. Kinnock is trouwens al geruime tijd niet te spreken over de manier waarop Scar gill van de mijnwerkerssta king een politieke staking pro beert te maken. De afgelopen zou de mijnwer- kersbond NUM al zeker vijftig uitnodigingen uit het buiten land hebben ontvangen. De contacten met Libië hebben bij vele Britten de vrees doen ont staan, dat Scragill met hulp uit buitenland een revolutie wil ontketenen. Vele gematigde Britse mijnwerkers zijn even min blij met de Libische con necties van hun bond. Conser vatieve politici van hun kant dringen aan op een verklaring van premier Thatcher in het Lagerhuis. Verwacht wordt, dat de premier hieraan gevolg zal geven en dat zij de gele genheid dankbaar zal gebrui ken om Arthur Scargill op nieuw te brandmerken als „de vijand in ons midden". PAT HAWPScHfclff (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Tussen de Britse Labour-leider Neil Kinnock en Arthur Scar gill wil het nu helemaal niet meer boteren. Kin nock heeft gisteren woe dend gereageerd op het nieuws, dat de mijnwer- kersbond NUM contacten onderhoudt met Libië. Kinnock zei dat financiële hulp van „dit afgrijselijke regime" verworpen moet worden. Aanvaarden zou inderden kinderen wachten in een opvangkamp op het noodrantsoen dat zij iedere dag krijgen, r voedsel is. In dit kamp verblijven zo'n 50.000 mensen, onder wie 15.000 kinderen. Dage ls sterven hier meer dan 100 mensen van de honger. JERUZALEM Joodse extre misten hebben gisteren een aan slag gepleegd op een Palestijnse bus, die op weg was van Jeruza lem naar Hebron. Een Palestijnse jongen werd daarbij gedood, ter wijl twee andere Palestijnse inzit tenden gewond raakten. De bus werd beschoten met een raket, die een groot gat sloeg in de bus (foto links). Op enkele tientallen meters van de bus vond de Israëlische politie de lanceer- buis en een briefje, waarop stond dat de aanslag een vergelding was voor de moord vorige week op een joods echtpaar. Op de foto rechts verzorgt een joodse eerste hulpverlener één van de twee Palestijnse gewonden. BEIROET Beiroet was gisteren opnieuw het to neel van hevige gevech ten tussen druzen en rechtse christenen. Het was voor het eerst sinds vijf maanden dat er zo he vig werd gevochten rond de Libanese hoofdstad. Over het aantal slachtof fers is nog weinig bekend. De moslim-radio beschuldigde de christelijke Falange ervan moslim-wijken van Beiroet te bestoken met artillerievuur, terwijl de christelijke radio meldde dat milities van dru zen vanuit het nabijgelegen Shoefgebergte de christelijke stadsdelen onder vuur namen. De gevechten, waarbij gebruik werd gemaakt van artillerie, mortieren en raketten, bete kenden een schending van het bestand dat 4 juli tot stand kwam na Syrische bemidde ling. Waarnemers brachten de her nieuwde strijd in verband met verdeeldheid in de Libanese regering. De sji'iten-leider Na- bih Berri en zijn druzische bondgenoot Walid Joemblatt dreigden dit weekeinde met aftreden. Zij eisen verregaan de politieke en militaire her vormingen. Israël heeft zich gisteren offi cieel bereid verklaard, zijn troepen binnen een kort tijds bestek uit Libanon terug te trekken. Dat kan volgens dit land gebeuren na overeen stemming met Syrië via be middeling van de Verenigde Staten en rechtstreeks militair overleg met Libanon Dit stond in de verklaring, die gis teren werd afgelegd na de we kelijkse zitting van de rege ring. DNDEN/DEN HAAG kistje^mï*>t-Brittannië en de iorten elerenigde Staten hebben inbrekèie afgelopen twee jaar op- r een keittelijk voedselhulp voor i. Aan dfthiopië achtergehouden, ie een bl ^00P ^at een ramP" [den or#ge hongersnood zou m spo refiden tot het vertrek van ?n. 6 marxistische regering in dat land. Dit zegt de itse dominee Charles lliot in een interview iet de Britse zondags- it The Observer. tot september direc- Christian Aid, een ee belangrijkste Brit hulporganisaties. Hij geldt een groot deskundige op it terrein van de hulp aan de ;rde Wereld. Als directeur van Christian Aid heeft hij nauw contact gehad met zowel de Britse als de Amerikaanse regering en is zodoende goed op de hoogte van hun stand punt, aldus The Observer. Ook andere hulporganisaties zijn volgens de krant van mening dat de twee regeringen onver schillig hebben gestaan tegen over de hulpverzoeken van het Ethiopische bewind. In Washington en in Londen zijn de beweringen van Elliot te gengesproken. Elliot kritiseert verder de Sov jet-Unie, die tot dusver slechts 10.000 ton rijst heeft gestuurd en hij beschuldigt de Ethiopi sche regering ervan dat ze te lang de problemen heeft ver zwegen en geen serieuze po gingen heeft gedaan om aan hulp te komen. Intussen blijft de stroom wes terse hulpgoederen voor Ethi opië toenemen. De regering i Addis Abeba heeft een Brits aanbod aanvaard om Hercu les-vrachtvliegtuigen in te zet ten om voedsel boven de rampgebieden te droppen. Ook de Amerikaanse regering heeft nu hulp toegezegd. Van verschillende kanten wordt zware druk op de EG uitgeoefend om een deel van de Europese graanvoorraad naar Ethiopië te verschepen. Het land heeft volgens bereke ningen zo'n 60.000 ton voedsel per maand nodig, waan maar 10.000 ton arriveert. In de Europese pakhuizen ligt ze ker 10 miljoen ton graan opge slagen. Een voorraad, die tot eind volgend jaar met de helft zal toenemen. Het verschepen van het graan naar Ethiopië zou de EG bovendien geld op leveren. De opslag is vele ma len duurder dan het transport. Abouchar terug in Parijs De Franse jour nalist Jacques Abouchar kan weer rustig met zijn vrouw Fran- qoise door Parijs wandelen. Afge lopen zaterdag keerde de 53-ja- rige journalist, die zes weken in Afghanistan ge vangen heeft ge zeten, in Frank rijk terug. Hij werd gevangen genomen door Russische troe pen, waarna hij tot 18 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld omdat hij illegaal Afghanistan was binnengekomen. Na zware Franse druk op de Sov jet-Unie werd hij eind vorige week opeens vrijgela ten en het land uitgezet.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7