Tragedie in Ethiopië had vermeden kunnen worden Een nieuwe fiets met uitschuifbaar pedaal Mitterrand beëindigt sussend bezoek aan Engeland Glemp waarschuwt voor wraakacties Minder olie uit Mexico en Egypte DE REVOLUTIONAIRE VINDING VAN FREDER STUCKENBROK: ;ina BUITENLAND CeidócSouwnt ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 PAGINA 7 k ond ,llen is op Belgische tuinders willen onderhandelen SlWt Gasunie d I BRUSSEL De Belgische glastuinders, die ongeveer vijftig miljoen kubieke me- r aardgas per jaar verbruiken, willen (chtstreeks met de Nederlandse Gasu- .je onderhandelen om voor dat gas een otpeciale lage prijs te verkrijgen. Zij zijn :b] razend over het feit dat hun Nederland en eiise collega's met ingang van 1 oktober e vraieen jaar lang maar hooguit 42,5 cent per kubieke meter voor het gas hoeven te ude g aetalen. Na die prijsverlaging voor de rtij èc Nederlandse tuinders betalen hun Belgi- zal Vsche collega's nu 45 a 50 procent meer ie haper kubieke meter, aldus de Boerenbond, aantrede BTW op gas bedraagt in België ze ventien procent. Actie tegen Brits lid Europese Commissie STRAATSBURG De Nederlandse Europarlemen tariër Florus Wijsenbeek (VVD) is binnen de juridi sche commissie van het Europees Parlement op zoek baar wegen om te voorkomen dat een Britse conser vatief, Lord Cockfield, wordt benoemd tot lid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Cockfield, een Britse edelman, is als gevolg van zijn adellijke titel erfelijk lid van het Britse Hoger huis, een parlementaire vergadering met wetgeven de bevoegdheden. Artikel 10, lid 3, van het toetre dingsverdrag dat Groot-Brittannië heeft onderte kend stelt, dat leden van de Europese Commissie niet tegelijkertijd lid van een parlementaire vergade ring mogen zijn. Wijsenbeek wil het Europese Hof in Luxemburg een uitspraak laten doen over de aan vaardbaarheid van Cockfield. bezoek nam premier Lub bers op zeer hartelijke wij ze afscheid van de Griek se premier Papandreou. >ELIÏ Nederland levert mogelijk militair materieel aan Griekenland ATHENE Niet alleen in Koeweit, maar ook in Athene hebben premier Lubbers en minister Van den Broek gesproken over de verkoop van Neder lands militair materieel. Na afloop van de bespre kingen met de Griekse premier Andreas Papan- dreou en minister Ioannis Charalambopoulos ver klaarde premier Lubbers dat niet is gesproken over de levering van nog meer Nederlandse fre gatten aan de Griekse marine, maar over de elek tronische apparatuur voor deze vaartuigen. De schepen die de Griekse marine wil aanschaffen zullen op Griekse werven worden gebouwd, maar de elektronische apparatuur mogelijk vuurgelei- dingssystemen van de Philips-dochter Holland Sig naal Apparaten wil Griekenland in het buiten land aanschaffen. De Nederlandse bvewindslieden zijn inmiddels huiswaarts gekeerd. Mondale noemt peilingen onbelangrijk WASHINGTON De Democratische kan didaat voor het Amerikaanse presidentschap. Walter Mondale, besteedt in zijn verkie;- zingstoespraken geen aandacht meer aan d^ resultaten van opiniepeilingen. Mondale zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst met ver slaggevers in Ohio. Hij werd geconfronteerd met cijfers waaruit zou blijken dat zijn ach terstand op president Reagan opnieuw is ge;- groeid. De Republikeinse campagneleiding is inmiddels zó overtuigd van de comfortabele voorsprong van Reagan op Mondale dat zij vice-president George Bush opdracht heeft gegeven plaatselijke en regionale Republi keinse kandidaten voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden te gaan ondersteu- t dan door is ook d de ieuwe oeder. jaar, In- s ook t kei ij e jaar beslis- vanaf geldt adop- onen- chter- de of kei i j- als die dan Ie hier even- oepas- :n zijn itigste ;n een fanta- ruzies, de moet stant t. ioront ;n var welis al: altijc n zijn heb; hié i of d lieuw taand len in lerlijkt latuur- rede- LONDEN Het is een grotesk gegeven dat van daag de dag honderddui zenden mensen sterven van de honger. Maar een garantie dat de Ethiopi sche tragedie zich niet in andere Afrikaanse lan den zal herhalen, kan niet gegeven worden. Evenmin is er een garan tie dat de hongersnood in Ethiopië zelf onder con trole gehouden kan wor den. Hongersnood is een ramp die zich niet opeens voordoet er gaat een lange periode van waarschuwingen aan vooraf. In theorie en praktijk is hon ger te voorkomen, maar toch lijkt het alsof regeringen, in ternationale hulporganisaties en het publiek hongersnood accepteren als een onvermij delijke zaak. Politiek eigenbelang, gebrek aan communicatie tussen re geringen of hulporganisaties, guerrilla-activiteiten en me dia-moeheid zijn factoren die bijdragen tot het soort traag heid in begrip, waarvan zo veel mensen het slachtoffer worden. De vraag is welke belangrijke stappen er nu nog genomen kunnen wor den, die deze traagheid in ef fectieve actie kunnen laten omslaan. De gebeurtenissen van afgelopen jaren in Ethiopië geven maar heel weinig reden tot optimisme. De hulpcommissie (RRC), die de Ethiopische regering na de hongersnood van 1972 en 1973 in het leven riep om mogelijke hongersnoodgebie- den in de gaten te houden, keurde ip 1979 samen met de Wereldvoedselorganisatie een plan goed, waarin werd voorgesteld de kwetsbare ge bieden te voorzien van buf fervoorraden voedsel. Het plan is echter nooit verwe zenlijkt. In 1982, na een bijzonder slechte oogst, vroeg de Ethio pische regering om nog eens extra voedselhulp. Dit ver zoek werd, in zoverre er al aandacht aan werd besteed, niet serieus genomen door Westerse hulporganisaties, die meenden dat er al vol doende voedsel in het land aanwezig was om aan de ex tra vraag te voldoen. Er werd geen enkele poging gedaan om uit te vinden hoeveel voedsel er precies was, en waar, en wie het er de mees te behoefte aan had. Er ontstond een duidelijke vertrouwenscrisis: aan de ene kant was daar de regering in Addis Ababa, die er niet in slaagde de voedselhulporga nisaties er van te overtuigen dat de situatie echt zeer be nard was, aan de andere kant vertoonden de organisaties een zelfingenomenheid die aan het onwaarschijnlijke grensde. Aan het einde van 1983, toen ook de oogst van dat jaar mislukt bleek, werd steeds duidelijker dat Ethio pië op het randje van een wijdverspreide en ernstige hongersnood balanceerde. Alarmerende rapporten Niemand kan beweren dat de hulporganisaties niet van de naderende dreiging op de hoogte waren. Vanaf eind 1983 werd in een onafgebro ken stroom van regerings- en vrijwilligersrapporten gewe zen op de steeds dichterbij komende tragedie. Ook het in Londen gevestigde Inter nationale Rampen Instituut publiceerde eind 1983 een ar tikel dat met sociale en eco nomische bewijzen kwam die in die richting wezen. De Ethiopische regering en vrij willigersorganisaties onder namen gezamenlijk koorts achtige pogingen de getrof fen gebieden van voedsel te voorzien. En toen, op het mo ment dat de vraag naar voed sel haar hoogtepunt had be reikt, was het voedsel in Ethiopië gewoonweg op. Aan het begin van dit jaar vroeg de RRC om 900.000 ton voedsel uiteindelijk werd 99.000 ton toegezegd; maar 34.000 ton kwam daadwerke lijk in Ethiopië aan. Aan het einde van juli waren de voedselvooraden in het land geslonken tot een reserve van ongeveer 16.000 ton. Wanneer de internationale organisaties de omvang van de hongersnood eerder er kend hadden, zouden duizen den mensen nu nog in leven zijn. Alles bijelkaar genomen kan Opnieuw voedselhulp naar Ethiopië DEN HAAG Minister Schoo van Ontwikkelingssa menwerking heeft ongeveer 13 miljoen gulden uitgetrok ken voor voerdselhulp aan het door droogte getroffen Ethiopië. Daarnaast wordt een Hercules-transportvlieg tuig beschikbaar gesteld voor het overvliegen van voedsel van de havenstad Asmara naar het binnenland. Dit heeft de voorlichtingsdienst ontwikkelingssamenwerking bekendgemaakt. Eerder dit jaar verleende de minister ook al hulp ter waarde van ongeveer zes miljoen gulden. Naar schatting sterven in dit land nu per dag 250 mensen door de honger. Zes tot zeven miljoen mensen worden door de honger bedreigd. Direct levensgevaar is er volgens hulpverleningsorganisaties de komende twaalf maanden voor 300.000 tot 900.000 men sen. In Ethipië is niet alleen voedselhulp nodig. De ha vens hebben slechts een be perkte verwerkingscapaciteit waardoor de voedselhulp moeizaam tot stand komt. Ook is er een tekort aan transportmiddelen. de catastrofale omvang van de hongersnood geweten worden aan een gebrek aan wil om harde bewijzen te verzamelen en deze te ge bruiken om de voedselorga- nisaties te dwingen van te voren hulp te verlenen. Het bewijs was voorhanden, en er was zeker geen buitengewo ne intellectuele of organisato rische inspanning voor nodig om de gegevens in hun juiste licht te zien en ze onder de gezamenlijke aandacht van de voedselorganisaties te brengen. Dat dit niet is ge beurd, wijst eens te meer op het onvermogen van grote en goed gefinanceerde ambtena renapparaten om prompt te handelen. FRANCES D'SOUZA Copyright The Guardian word Het ii lelijke wijzi e amb (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU De leiding van Solidariteit heeft de be volking via pamfletten opge roepen een „vastbesloten hou- ling" aan te nemen. „Slechts Jy pp deze wijze kunnen wij die- -genen die de methoden van de 'Russische geheime dienst) KGB en Latijnsamerikaanse dictaturen in Polen willen in- wie zy°eren, duidelijk maken dat de lije kosten van politieke moor zijn erfttmUet. overMV het belang van de voort- oifiang van het onderzoek wil Dales het ministerie van binnen- tarts. iJandse zaken niet vóór zondag, ;n dat nadat de drie aangehouden /an DVerdachten met een getuige fit, u joVan de ontvoering zijn gecon- etje vcjEronteerd, verdere gegevens st. hpenbaar maken. T HOl^n veel Poolse steden protes- teert de bevolking tegen de ontvoering. In pamfletten voorgesteld stakingen hit te roepen en in de Stanis- :^BÜ law-Kostkakerk in Warschau, de parochiekerk van Popie- I Nicaragua wil jTsjechische j vliegtuigen aanschaffen I MANAGUA Nicaragua wil moderne Tsjechoslowaakse lestoestellen aanschaffen, die Dok kunnen worden omge bouwd tot gevechtsvliegtuigen, pit heeft de woordvoerdster yan het ministerie van defen sie bekend gemaakt. Dit on danks waarschuwingen van de JVerenigde Staten dat deze lanschaf kan leiden tot de tombardering van Nicara guaanse luchthavens, aldus jvoord voerster Passos. De toe stellen lijken veel op de Spaanse opleidingsvliegtuigen, die in het buurland Honduras |vorden gebruikt, zo voegde zij eraan toe. Het is de eerste keer dat Ma nagua in het openbaar toegeeft pat Nicaragua de vliegtuigen wil kopen. In Washington geeft dit bezorgheid gewekt. |De woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken, John Hughes, zei dat de Uitbreiding van het Nicara guaanse militair arsenaal een Lernstige ontwikkeling zou pijn die met grote bezorgheid wordt gevolgd". luszko, zijn onafhankelijke journalisten een actie van „vasten en gebed" begonnen. Vrijdag protesteerden 1000 a 2000 studenten voor de kerk, waarbij een verklaring en een gebedsoproep van kardinaal Jozef Glemp werden voorgele zen. Primaat Glemp bezocht de van emotie omgeven parochie kerk van de ontvoerde pries ter vrijdag en hij vroeg de ge lovigen geen gevoelens van haat of wraak te koesteren. Hij zei: "Wij wensen dat ons lijden christelijk zij, zonder enige reactie van wraak, enige reactie van haat". Kardinaal Franciszek Ma- charski, de aartsbisschop van Krakow, zei in een afzonder lijke verklaring: „In deze situ atie sluiten zich allen die van goede wil zijn aaneen wanneer zij vragen om een volledige verklaring van schuld en ver antwoordelijkheid". JAMANI: OSLO Mexico en Egypte zullen hun olieproduktie ver kleinen om zo een bijdrage te leveren aan de pogingen de prijzen van olie op de wereld markt te stabiliseren. Dit heeft minister Jamani van olie van Soedi-Arabië gisteren ver klaard in Oslo. Jamani is in de Noorse hoofdstad om met zijn Noorse collega Kaare Kristian- sen te overleggen over de situ atie op de wereldoliemarkt na dat Noorwegen een verlaging van zijn olieprijs had aange kondigd, een verlaging die is gevolgd door Groot-Brittannië en Nigeria. Hoe ver Mexico en Egypte willen gaan met de be perking van hun produktie zei Jamani niet. Hij acht het geen goede zaak wanneer de OPEC haar produktie sterk ver kleint. Er is sprake van dat de produktie wordt verminderd met drie miljoen vaten per dag, waarvan Saoedi-Arabië de helft voor zijn rekening zou Koningin Elizabeth van Groot-Britannië is in levendig gesprek met de Franse president Mitterrand die voor zijn vertrek ter ha- rer ere de Britse vorstin een diner aanbood. LONDEN President Frangois Mitterrand van Frank rijk heeft gisteren zijn officiële bezoek van vier dagen aan Groot-Brittannië beëindigd door op een afsluiten de persconferentie het incident te sussen over het mee brengen van explosieven door een Franse veiligheids beambte. De president zei dat hij er zeker van was dat de beambte, die de explosieven had geplaatst op het terrein van de ambtswoning van de Franse ambassadeur in Londen om de Britse veiligheids dienst op de proef te stellen, "in het geheel geen slechte bedoe lingen" had. Hij betreurde echter wel het "misverstand" dat door het incident was ontstaan en wees er met nadruk op dat de betrokken beambte niet tot zijn persoonlijke lijfwacht behoorde. Hij bood echter niet zijn excuses aan voor het incident dat in dè woorden van premier Thatcher „ernstige bezorgdheid" had ge wekt. Mitterrand zei dat zijn bezoek aan Londen een succes was ge weest en hoewel hij had gewenst dat het incident niet had plaatsgevonden, vond hij dat men dit toch niet buiten alle pro portie moest opblazen (in Parijs verwees men er luchthartig naar als naar een "incident tussen Sherlock Holmes en Hercule Poirot"). Mitterrand, die vrijdag 68 jaar werd, werd gevraagd of hij gezien het explosieven-incident een snuffelhond als cadeau wilde hebben. „Ik heb al drie labradors", antwoordde hij. „Trou we dieren, maar ik zou er nog wel een bij willen hebben". Op de vraag of hij dacht dat de eeuwenoude rivaliteit tussen Frankrijk en Engeland ten grondslag ligt aan de stekeligheid die de verhouding tussen de twee landen vandaag dikwijls ken merkt antwoordde de president: „Het is te verwachten dat deze lange maar mooie geschiedenis sporen heeft nagelaten. En'We zijn verschillende volkeren". (Van onze correspondent Gerard Kessels) SCHORTENS Zoals Nederlanders grappen maken over de „domme" Belgen, zo nemen de Duitsers hun landgeno ten uit Oost-Friesland op de korrel. Ontelbaar zijn de moppen die over de „Ost-Friesen" de ronde doen. Dat er over zijn re gio zo gelachen wordt ligt in elk geval niet aan Freder Stuckenbrok. De Oostfries uit Schortens is een van de begaafdste uitvinders van het land. Met zijn laatste vinding, een revolutionaire ver betering van de fiets, laat hij Nederland, het fietsland bij uitstek, een poepie ruiken. Het credo van Stuckenbrok: „Alles kan verbeterd worden. Alleen de natuur is per fect". Volgend jaar komt de Stuc- kenbrok-fiets in productie en als de vakwereld zich niet danig vergist zal het niet lang Met de ultschuifbare pedaal arm kan de snelheid opge voerd worden. Stuckenbrok: ,,We zaten al te denken over een advertentie met een omaa tje die in de bebouwde kom geverbaliseerd wordt omdat ze te hard rijdt". duren of er rijden er miljoe nen van rond. Het idee is even eenvoudig als geniaal. De 53-jarige Fries heeft een uitschuifbare pedaalarm ont wikkeld, die zich aanpast aan de bewegingen van de fiet ser. Bij druk op de pedalen worden die langer, waardoor de aandrijving vergroot wordt. Bij de achterwaartse beweging, als de fietser geen kracht nodig heeft, schuift de pedaal weer in de normale stand. Het resultaat is een energie-besparing van onge veer twintig procent. Vooral bergop en bij sterke wind zal de fietser van Stuckenbroks extraatje profiteren. Het was ook de wind, die op het vlak ke Oostfriese land flink te keer kan gaan, die de stoot gaf tot de vinding. „We zaten met een paar bekenden in de sauna en een van hen vroeg of ik iets kon doen aan dat getrap tegen de wind. Een in genieur die er bij was zei dat er aan de fiets geen wezenlij ke verbeteringen meer moge lijk waren. Maar dat stimu leerde mij juist. Toen ik er mij mee bezig ging houden was m(jn uitgangspunt dat het uiterlijk van de fiets niet mocht veranderen. Het beeld van de fiets ligt al tientallen jaren vast. De koper wijst al het exotische af. Het idee om de pedaalarm te verlengen had ik al snel. Na veertien dagen had ik al een eenvou dig demonstratie-model aan gebracht op een oude fiets. Dat werkte overtuigend ge noeg om er mee door te gaan". Maar de problemen kwamen bij de uitwerking van de vin ding. Het kostte heel wat in spanning en geëxperimenteer voordat er een pedaalcon structie was ontworpen, die niet afbrak of scheef boog. Drie jaar was Stuckenbrok daar mee doende. „Het is niet even een briljant ideetje en hup daar is weer een uitvin ding. Het is voor één procent inspiratie en negentig pro cent transpiratie", zegt de uitvinder. Proefritten Op het winderige Friese land testte Stuckenbrok, van huis uit geen fietser, zijn vinding zelf in talloze proefritten. Broer Bernhard: „Ik reed dan mee. Freder op zijn Stuc- kenbrok-fiets en ik op mijn gewone fiets. Al snel kon ik hem niet meer bijhouden en was ik uitgeput. We stopten even en wisselden van fiets. Toen was het omgekeerd". Het uitvindercentrum in Hannover zag op slag de mo gelijkheden van de Stucken- brok-fiets. De deelstaatrege ring van Nedersaksen legde twee ton bij in de ontwikke lingskosten. En Kynast, een van de grootste fietsenbou- wers in de Bondsrepubliek, was zo enthousiast dat het bedrijf een licentie aanvroeg. Kynast, goed voor zo'n 8.000 fietsen per dag, zal als eerste fabrikant de Stuckenbrok- -fiets op de markt brengen. Met andere gegadigden in binnen- en buitenland lopen de onderhandelingen. „Ook in Nederland hebben we onze voelhorens al uitgesto ken", zegt hij. Freder Stuckenbrok behoort niet tot de vele Willie Wor tels die voortdurend uitvin dingen doen, maar er geen kaas van gegeten hebben om hun vindingen verder te ont wikkelen en tot een succes op de markt te maken. Hij heeft een paar broers die wat dat betreft van wanten we ten. August en Bernhard Stuckenbrock nemen het commerciële deel voor hun rekening. Gezamenlijk heb ben zij de firma STS Gerate GmbH gesticht. Vennoot Freder is verantwoordelijk voor ontwikkeling en tech niek. In een grote verbouwde boerderij werkt hij met vier helpers aan de uitwerking van zijn ideeën. En ideeën heeft hij volop. „Wij moeten hem gewoon afremmen", zegt broer Bernhard. „Als mijn man zegt: luister eens, ik heb een idee", zo vertelt zijn vrouw, „dan stop ik de vingers in mijn oren. Soms kan hij er 's nachts niét van slapen". „Dat valt wel mee", zegt de uitvinder, „maar ik krijg de beste ideeën als ik goed uitgeslapen ben en om vier uur 's morgens wakker wordt". De uitdrukking: schoenma ker blijf bij je leest, is nooit op Freder Stuckenbrok van toepassing geweest. Hij be weegt zich op een breed ter rein. Zijn ingenieus gecon strueerde trap is een succes geworden. Hij heeft een klei ne. uiterst zuinige, motor ont wikkeld, die geschikt is voor bromfietsen, motorzagen en boten. Jagers heeft hij ver blijd met een insteekloop, die op elk type wapen past. Stuc kenbrok wordt gedreven door de drang de onvolmaak te wereld om hem heen te verbeteren. De ingewikkelde cursus om noten te leren, die zijn dochter bij haar orgel kreeg, ergerde hem. In een mum veranderde de uitvin der de cursus zodanig dat zijn dochter al meteen melodietr jes kon spelen en de noten spelenderwijs leerde. Stuckenbrok: „Ik ben een au todidact. Ik wil dingen doen die eenvoudig en overzichten lijk zijn. Ik heb iets tegen in gewikkelde dingen. De vier- taktmotor is eigenlijk te inge wikkeld, te gecompliceerd. Wankel heeft laten zien dat het ook eenvoudiger kan. Uitvindingen moeten ook hun nut hebben. Hydrauli sche taartscheppen of hon dentoiletten zal ik nooit ont wikkelen. Ik ondervind een./ grote bevrediging als ik iets kan maken wat maatschap pelijk en economisch van be lang is". Stuckenbrok heeft trouwens een hekel aan het woord uitvinder. Hij ziet zichzelf liever als een „Tuft-" Ier", een knutselaar. En ideaal heeft Stuckenbrok: „Zonder geldzorgen met een paar helpers in een goed uit geruste werkplaats kunnen - werken".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7