ITelefonische overboekingen en peuleschil i. een maatregelen tegen veteranenziekte Eerst stempelen. Dan stapelen. Cruijff tekent contract zonder zekere revenuen Mishandeling van vrouwen eindigt niet zelden in moord W illibrordvereniging teleurgesteld over •rogramma pausbezoek Groot tekort aan griepvaccin Meer ruimte voor huis met eenmalige premie Hulp voor zelfstandig wonende bejaarden Binnenland QeidóaOowumt ZATERDAG 27 OKTOBER 1984 PAGINA 5 ustitie in beroep ■gen vonnis [eineken-ontvoering iMSTERDAM Het >enbaar ministerie in msterdarn heeft hoger be- joep aangetekend tegen het Tonnis van de Amsterdam- rechtbank in de zaak n de ontvoering van bier- iagnaat Heineken, waar de 35-jarige J.P.B. oellaard) en de 21-jarige ,E. (Erkamps) werden ■roordeeld tot respectievc- jk twaalf en negen jaar ■vangenisstraf. Tegen hen as zestien en tien jaar ge- angenisstraf geëist. Ook CNV-jongeren gaan Ruding brieven sturen UTRECHT Nadat de FNV don derdag een oproep aan de leden deed om de minister per brief te la ten weten dat werklozen zich er niet „met een Jantje van Leiden van af maken", heeft Werkende Jongeren-CNV gisteren alle werk loze jongeren opgeroepen kopieën van afwijzingen van hun sollicita tiebrieven op de post te doen. „Om de minister niet langer in de waan te laten dat zijn kwetsende uitspra ken juist zijn" is tot deze actie be sloten, aldus provinciaal medewer ker A. Plugge. Wiegel houdt zijn kievitsei DEN HAAG Ondanks strengere wettelijke regels ten aanzien van onder meer het rapen en zoeken van eieren zal de commissaris van de koningin in Friesland, Hans Wiegel, ook de komende jaren het eerste kievitsei in ont vangst kunnen nemen. Dit verzekerde vice- premier Van Aardenne na afloop van de mi nisterraad. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een voorstel voor een nieuwe Vogelwet, die strengere regels stelt aan het houden van vo gels en het rapen van eieren. Voor Friesland willen we wel een uitzondering makenal dus een lakonieke Van Aardenne. In de nieu we wet worden ook beschermende maatrege len voorgesteld ten aanzien van het houden van kooi- en jachtvogels en het prepareren van dode, beschermde vogels. D''66-leider Engwirda wil niet weg AMERSFOORT D'66-fractieleider in de Tweede Kamer, Engwirda is niet bereid zijn positie op dit moment op te geven. „Toen anderen van het toneel verdwenen werd ik de eerst verantwoordelijke. Ik kan mij nu niet aan die verantwoordelijkheid onttrekken. Ik wil dat niet en zal het ook niet doen", zo zie hij vanmorgen op hei congres van zijn partij in Amersfoort. „Natuurlijk heb ik mij het laatste jaar ook afgevraagd of ik wel de meest geschikte man ben om te doen wat ik probeer te doen", zo erkende Engwirda. Hij zei echter overeind gehouden te worden door de we tenschap dat zijn voorgangers het in het be gin ook moeilijk hadden. Engwirda riep het congres op pas in januari 1986 de lijsttrek ker te kiezen wanneer het verkiezingspro gramma is vastgesteld. Pag.6: Positie steeds zwakker DEN HAAG Ouderen die zelfstandig wonen zullen volgend jaar gebruik kunnen maken van een aantal diensten, die in het plaatselijke bejaardenoord worden verstrekt. Dit blijkt uit de al gemene maatregel van bestuur over de uitvoering van de wet op de bejaardenoorden, waarmee de ministerraad gisteren akkoord is gegaan. Zelfstandig wonende bejaarden zullen in het bejaardenoord van hun wijk gebruik kunnen maken van de volgende diensten: maaltijden die door het oord worden verstrekt; gebruik van douche en badgelegenheid; voetverzorging door het personeel; door het oord georganiseerde activiteiten; aansluiting van individuele woningen op het alarmsysteem. De maatregel zou tegelijk met de invoering van de wet op de bejaardenoorden op 1 januari 1985 van kracht moeten worden. Doorlichting streekvervoer DEN HAAG In op dracht van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) is het bureau McKinsey begonnen aan een onderzoek naar aan andere opzet van het streekvervoer. De bedoe ling is dat het streekver voer zo veel mogelijk los komen te staan van de Rijksoverheid. De streek vervoerders moeten zelf een doelmatig en verant woord bed rijf s-econo- misch beleid gaan voe- 'OLITIE GRUPT BENDE VAN 13 MAN 'er ike T O p d naai APELDOORN De ïaze Peld°ornse politie heeft veiligheidsdiensten van le grote bankinstellin- •n in Nederland drin- id geadviseerd de pro lure bij telefonische /erboeking aanzienlijk te jijzigen. Dit is gebeurd na aanhouding van in to dertien personen die simpele wijze in staat gebleken geld van lekeurige rekeningen lefonisch te laten over- :ken naar een door hen •pende rekening in imburg. totaal werd op deze wijze jna 900.000,- overgeboekt. it de daders daarvan „slechts" 50.000 DM in handen wisten te krijgen, is alleen te danken aan de oplettendheid van een Duitse bankemployé. De zaak kwam aan het licht toen een Duitse bankemployé ontdekte dat een rekening nummer waarop een bedrag van ruim 241.000 Duitse Mar ken was gestort, niet geheel overeenstemde met de naam van de rekeninghouder. Dit geld was telefonisch vanuit Nederland op deze rekening overgeboekt door een man die zich uitgaf voor procuratie houder van een krantebedrijf in Enschede. Enkele dagen la ter werd op deze rekening eenzelfde bedrag bijgeschre ven dat telefonisch door een bank in Utrecht was overge maakt. Ditmaal gaven de op drachtgevers zich uit voor di recteuren van een melkfa briek. Op deze wijze werden nog een aantal overboekingen gedaan, steeds vanuit een an dere plaats. Na een tip van de Duitse poli tie werd door de gemeentepo litie van Apeldoorn een spe ciaal team geformeerd die en kele maanden aan de oplossing daarvan en het achterhalen van de daders heeft gewerkt. In totaal werden dertien aan houdingen verricht. Tijdens het onderzoek stuitte de politie nog op een groot aantal andere door het tweetal gepleegde strafbare feiten. Zo werden onder meer geldlenin gen onder valse naam afgeslo ten en auto's verduisterd. In totaal hebben zeven verschil lende grote Nederlandse bank instellingen op verzoek van het tweetal telefonisch over boekingen verzorgd. DEN HAAG Johan Cruijff heeft gistermiddag voor het eerst in zijn leven een contract getekend, waarbij hij bij het zetten van zijn handtekening niet voor honderd procent verzekerd is van financiële re venuen. De oud-topvoetballer signeerde namelijk de over eenkomst met drie bedrijven voor twee jaar onder de voor waarde dat hij slechts tou cheert als het consortium in derdaad een opdracht in de wacht sleept. lips en Kaal van der Linden reclame maken in het Midden- en Verre Oosten met als oog merk het verkrijgen van or ders voor de bouw van com plete stadions. Hetgeen niet louter voetbalaccommodaties betreft, maar welke sportvoor- ziening dan ook. Het project mikt wel op stadions, waarbij tevens aanpalend een aantal ruimtes wordt gecreëerd voor handelsdoeleinden. Vandaar dat de drie bedrijven hebben gekozen voor de werknaam Tradium, een samenstelling van de Engelse woorden voor handel en stadion. In het hele project neemt het ministerie van Economische Zaken deel voor de helft in de oprich tingskosten, voor een bedrag van 75.000 gulden. Cruijff, wiens naam bij drie kwart procent van de wereld bevolking bekend i is en die zelf het initiatief nam voor de nu op de rails gezette operatie, benadrukte gisteren dat zijn tijd als voetballer nu definitief voorbij is. „Het duurt nog twee jaar voor ik van dat beeld af ben", aldus de p.r.-man voor de drie bedrijven. „En mis schien keer ik dan in de rol van manager wel eens terug in de voetballerij". AMSTERDAM In 1983 zijn er in Nederland 44 vrou wen vermoord, van wie zeker 34 door echtgenoot, vriend, ex-echtgenoot, ex-vriend of een familielid. De ervaring leert dat vrouwenmishandeling een escale rend geweld is, dat niet zelden eindigt in moord. Dit zegt de Stichting Blijf van m'n Lijf in Amsterdam in een verklaring die gisteren werd uitgereikt tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van die stichting. De stichting heelt gisteren door het hele land acties ge houden uit protest tegen vrouwenmishandeling. Volgens Blijf van m'n Lijf Amsterdam vluchten dagelijks zeven vrouwen (per jaar 2500)-naar één van de 21 Blijf-van-m'n-Lijf- huizen in Nederland. „Een schrikbarend aantal, te meer omdat niet alle mishandelde vrouwen naar een Blijf-van-m'n-Lij£huis vluchten", aldus de stichting. Volgens de stichting heeft tien jaar Blijf van m'n Lijf nog niet geleid tot een effectief beleid gericht op bestrijden en voorko men van vrouwenmishandeling. „Het is nog steeds zo dat vrou wen moeten vluchten voor hun veiligheid en dat mannen vnjuit gaan. Het wordt tijd dat politie en justitie daadkrachtiger optre den tegen deze geweldsmisdrijven", aldus de stichting. In Para- diso in Amsterdam werd een forum gehouden, waar vertegen woordigers van de overheid, justitie en politie aan de tand wer den gevoeld over het beleid ten aanzien van vrouwenmishande ling. Kritiek werd geuit op de uitspraak van het Amsterdams gerechtshof deze week, dat het straat- en parkverbod tegen een zesvoudige aanrander moet worden opgeheven. Volgens de vrouwen worden geweldsmisdrijven tegen vrouwen ook nog veel te vaak geseponeerd. ITRECHT De Genees- undige Hoofdinspectie :ht het niet nodig maat- ?gelen te nemen om ver- ireiding van de zoge- foemde veteranenziekte, n door de legionella- icterie veroorzaakte nstige longontsteking, de warmwaterleiding igen te gaan. Die maatre den zouden kunnen be- n uit verhitting van leidingwater in bij JJJ joorbeeld ziekenhuizen ifli- ot meer dan 60 graden, lok omdat dit kan leiden ot gevaar van brandwon- in, wil men eerst een ad vies van de Gezondheids raad over deze zaak af wachten. Volgens het ministerie van volksgezondheid is het aantal patiënten dat in hotel Monte- mar in Pinede del Mar bij Bar celona de veteranenziekte heeft opgelopen, gestegen tot zeven. De zevende patiënt is een man van 52 jaar die na te rugkeer uit Spanje ziek is ge worden en die nu is opgeno men in een ziekenhuis in Eindhoven. Bij de drie patiën ten die vermoedelijk als ge volg van deze ziekte zijn over leden, is overigens slechts als doodsoorzaak dubbele longont steking en nieraandoening ge constateerd. Hotel Montemar in Pineda de Mar, waar de besmetting met vete- ranenziekte zich heeft voortgedaan. Inmiddels staat het hotel waarin de besmetting heeft plaatsgevonden leeg. Tourope rator Stella Zonexpres uit Eindhoven had begin oktober ruim 400 Nederlandse gasten in dit hotel ondergebracht. Volgens directeur J.C.H. Ui- terwijk was het hotel, „een van de beste waar wij in het gebied rond Barcelona mee werken". De Nederlandse gas ten zijn ondergebracht in ho tels in Malgrat de Mar. De Ne derlanders hebben via reisbu reaus over het gehele land bij de touroperator geboekt. Oud-strijders De eerste epidemie van de ziekte deed zich in 1976 in de Verenigde Staten voor op een congres van oud-strijders: van daar de naam. Kort daarna werd de bacterie ontdekt. De legionella-bacterie blijkt over al voor te komen, maar alleen onder speciale omstandighe den bij de mens tot ziekte aan leiding te geven. Het gaat dan meestal om mensen met een verminderde afweer tegen in fecties. Sinds 1976 hebben zich ver schillende epidemieën van de veteranenziekte voorgedaan. Daarbij bestaat vaak verband met verblijf in instellingen die een hotelfunctie hebben, zoals een ziekenhuis. In Nederland zijn de afgelopen jaren in twee ziekenhuizen infecties met de legionella-bacterie voorgeko men. Bij onderzoek bleek het warmwatercircuit ermee be smet. Het is nog onvoldoende be kend of de door de legionella veroorzaakte longontsteking over het algemeen beperkt blijft tot enkele ziekenhuizen of tot een bepaalde en beperk te categorie patiënten. Er zijn ook geen betrouwbare gege vens over het vóórkomen van deze vorm van longontsteking in verpleeghuizen en bejaar denhuizen. Vaak zullen de art sen volstaan met de diagnose longontsteking met onbekende oorzaak. Het verdient volgens de geneeskundige inspectie wel aanbeveling, bij dergelijke patiënten vaker microbiolo gisch onderzoek uit te voeren. iMERSFOORT De 'illibrordvereniging is ïleugesteld over de ge- ige oecumensiche aspec- van het programma het bzoek dat paus innes Paulus II vol- id jaar aan Nederland brengen. „We hadden ig gezien dat de paus t aandacht zou schen- n aan de oecumenische okkenheid van de Ne- erlandse rooms-katholie- en", aldus prof.dr. R. Huysmans, voorzitter van de vereniging die het offi ciële adviesorgaan voor oecumene binnen de r.k.- kerkprovincie is. Prof. Huysmans erkende dat het bezoek niet in de eerste plaats voor de oecumene is be doeld. Het gaat bij de reizen van deze paus vooral om de versterking van het geloof, zo zei hij. De Willibrordvereni- ging is niet door de Stichting Pausbezoek uitgenodigd aan de voorbereiding van het be zoek mee te werken. Als de paus de traditionele rooms-katholieke opvattingen zal versterken (in de Neder landse verhoudingen de lijn- van bisschop Gijsen) zal de oe cumene in Nederland op een aanzienlijk lager pitje komen te staan, verklaarde de Her vormde predikant R. van den Beid te Maastricht, één van de sprekers op de jaarvergadering van de Willibrordvereniging. In Limburg is „de oecumeni sche lente van de jaren '60 en '70 geen zomer geworden, maar een herfst", aldus Van den Beid. Tem7 Hoei/GN06N ze \e 2AM6K MUST1"? DEN HAAG In Nederland is momenteel een groot tekort aan griepvaccin. Het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid heeft de totale vaccinpro- duktie van het Franse bedrijf Institut Merieux uit Lyon af gekeurd. Dat betekent dat 200.000 mensen voorlopig geen anti-influenza-injectie kunnen krijgen. Volgens het ministerie zal het tekort waarschijnlijk geen gevolgen hebben voor de volksgezondheid. Het vaccin is afgekeurd omdat het niet aan de Nederlandse eisen voldoet. Een van de vi- russtammen, die het produkt dient te bevatten, zou in wisse lende hoeveelheden in het vaccin aanwezig zijn. Het afge keurde vaccin, Vaxi-grip ge naamd, wordt op de Neder landse markt geleverd door de Franse firma Rhone Poulenc. Dit bedrijf is een van de drie in Nederland vaccinleverende bedrijven. Volgens drs. J.W. Dorpema, hoofd van het Rijks Controle Laboratorium in Bilthoven, is het nog niet eerder voorgeko men dat een dergelijke grote partij is afgekeurd. Volgens Dorpema zijn er jaarlijks een miljoen doses nodig. Vaxi-grip heeft 30 procent van de markt. Dorpema verwacht dat het gat in de markt snel gevuld zal worden. Hoechst (Alorbat) en Duphar (Influfac) hebben de produktie verhoogd, terwijl Institut Merieux al monsters van een nieuwe partij naar het Rijkscontrole Laboratorium heeft gestuurd. Het kan vol-, gens Dorpema tot december duren voordat dè voorraad weer op peil is. De gevolgen zijn plaatselijk zeer verschillend. In een aan tal plaatsen is helemaal geen griepvaccin meer voorhanden omdat de apothekers hebben afgesproken van dezelfde fa brikant af te nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er komt meer ruimte voor het bouwen van een eigen huis met eenmalige steun van de overheid, de zo geheten premie C-woningen. Dit gaat echter ten koste van de veel zwaarder gesubsidieer de premie- en woningwetsec tor. Een en ander staat in de bouwprogramma's tot en met '88 die staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De totalen uit het bouwpro gramma zijn echter ongewij zigd gebleven: landéliik 102.000, Zuid-Holland 14.820. De opgetreden verschillen zijn het gevolg van onderlinge ver schuivingen tussen de diverse woningsoorten. Het aantal eenmalig gesubsidieerde vrije sectorwoningen stijgt van 10.000 dit jaar naar 19.000 in 1985. Dit houdt volgens het ministerie verband met de sterk toegenomen belangstel ling voor deze categorie wo ningen. Aan de andere kant is er sprake van een opmerkelij ke daling in de belangstelling voor premiewoningen (koop of huur) en wel over de gehele li nie en verspreid over het ge hele land. Voor het eerst krijgt een aan tal gemeenten voor volgend jaar een bijzonder „pakket" contingenten woningen met lagere aanvangshuren. Die ge meenten zijn de vier grote ste den en voorts o.a. Delft en Leiden. De vier grote steden en groeigemeenten als Zoeter- meer kunnen verder rekenen op een bodemcontingent voor de nieuwbouw. Het begrip bo demcontingent houdt in dat die gemeenten verzekerd zijn van een minimum-pakket maar wel meer mogen bou wen. gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met informatie over f1lms.muz1ek theater. recreatie.exposities ln een complete agenda Zachtere aanpak van korting wao DEN HAAG Staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken heeft het parlement een aantal voorstellen gedaan, die moeten voorkomen dat arbeidsonge schikten er volgend jaar te veel in koopkracht op achter uit zullen gaan. Het kabinet was voornemens om met ingang van 1 januari de uitkeringen krachtens de ww en wwv (werkloosheid) en wao (arbeidsongeschiktheid) naar zeventig procent te verla gen. De Tweede Kamer nam tijdens de Algemene Beschou wingen met een kamermeer derheid een VVD-motie aan, waarin om overgangsmaatre gel voor de wao werd ge vraagd. Daarvoor zou 150 mil joen gulden uit moeten wor den getrokken. In een brief aan de Kamer schrijft De Graaf dat wanneer het beschikbare bedrag wordt vertaald in een tijdelijk hoger uitkeringspercentage, de uit kering op 71,5 procent gedu rende de eerst helft van 1985 kan worden vastgesteld. Als een andere mogelijkheid noemt De Graaf een hoger percentage voor oudere en langdurige wao'ers, variërend van 72 tot 73 procent. (ADVERTENTIE) Viet keer een bezoek aan een deelnemend BP-statron en u knjgt een gezellig schaaltje mee (012 cm). Compleet met otanie dekseltie. Zoals gewoonlijk van sfeervol rookglas. Gemaakt door de bekende Verrene d'Arques. En terwijl u spaart voor dat schaaltje, blijven j wij voor goedkope benzine zorgen Attente jongens, daar bij BP

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5