J De wereld rond met een vegetarisch paspoort Enkele leden van de 90-jarige Nederlandse Vegetariërsbond hebben een vegetarisch paspoort samengesteld. In dat boekje staat kort en duidelijk wat een vegetariër wel of niet eet (niets waarvoor een dier gedood is), en ook een variant waarin wordt omschreven wat s een veganist wel of niet eet (niets van dierlijke oorsprong, dus ook geen melk of eieren). Die tekst is in vrijwel alle talen van de wereld vertaald en al die vertalingen staan in het paspoort. Komt u dus in het buitenland in een restaurant en wilt u vegetarisch eten, dan laat u de ober dê bewuste tekst lezen in zijn moedertaal. GRONINGEN De tekst in het vegetarisch paspoort is niet eens zo lang, maar probeer die paar zinnen maar eens te laten vertalen in alle talen van de wereld. „Daarvoor moet je eigenlijk een teckelmentali teit hebben", geeft Guus den Bes ten toe. De leraar pedagogiek en psychologie aan de PABO (zeg maar PA of kweekschool, dan weet iedereen wat er wordt bedoeld) in Groningen had die vasthoudende instelling. Als eenvoudig, doch meelevend lid van de Nederlandse Vegetariërsbond was hij de initia tiefnemer tot het vegetarisch pas poort. „Hoe het allemaal is begonnen? Ei genlijk al een jaar of acht geleden. We wilden naar Finland op vakan tie. Het Fins levert natuurlijk pro blemen op als je als vegetariër iets uit het land zelf wilt eten. Mijn vrouw en ik eten geen vlees, geen vis, geen mosselen en geen garna len. Ik heb toen een soort beginsel verklaring opgesteld en die opge stuurd naar het Fins Verkeersbu reau met het verzoek, die voor mij te vertalen. Dat hebben ze gedaan en toen kon ik in Finland aan een ober laten zien, wat ik per se niet wilde eten". Dat systeem bleek perfect te wer ken. De ober ging met het briefje van Guus den Besten de keuken in en het vegetarisch echtpaar uit het Groningse Noordbroek werd keu rig geholpen. Guus den Besten: „Dat was eigen lijk het begin van het vegetarisch paspoort. Het bracht me op het idee: die tekst zou eigenlijk in al lerlei talen in een boekje moeten staan". De Nederlandse Vegetariërsbond werd deelgenoot gemaakt van het wereldomspannende idee van Den Besten en wilde (na enige aarzeling vanwege de kosten) meewerken. Op dat moment wist Guus den Bes ten nog niet dat het bijna drie jaar zou duren voor hij zijn „paspoort" keurig afgerond kon inleveren bij zijn opdrachtgever. Den Besten: „Voordat we die tekst in alle talen van de wereld hadden vertaald, waren we inderdaad drie jaar verder. Probeer bijvoorbeeld maar eens een Mongoolse vertaling te krijgen. Mongools wordt nergens gedoceerd in Nederland, er is geen Mongoolse ambassade, geen Mon gools verkeersbureau en er zijn hier geen Mongoolse gastarbei ders". Na enig speurwerk bleek er een Mongoolse ambassade in Londen te zijn. Den Besten: „Een briefje schrijven dus. Geen reactie. Weer schrijven. Geen reactie. Dan maar bellen. Bleken ze geen tijd te heb ben. Toen het Insituut voor Aziati sche Talen in Leiden gebeld. Er is niemand die daar Mongools do ceert, maar ze wisten wel dat er op de universiteit in Manchester een leerstoel Mongools was, de enige ir West-Europa. Briefje geschreven. Geen antwoord. Weer een briefje en tenslotte is het daar gelukt een vertaling te krijgen". Guus den Besten: „Het zal en moet me lukken al die vertalingen te pak ken te krijgen". Ander voorbeeld van de onmisbare teckelmentaliteit van Guus den Besten: de Somalische vertaling. In Brussel is een Somalische ambassa de, maar daar wilde men niet mee werken. Daarna weer contact opge nomen met de universiteit in Lei den, waar een leerstoel Somalisch bleek te zijn. De docent voelde ech ter weinig voor het plannetje van Den Besten. „De mensen daar zul len u niet begrijpen", verklaarde de man. „Ze eten daar allemaal vlees". Via via kwam Den Besten toen aan het adres van een geboren Soma liër, die nota bene in Hoogezand woonde, om de hoek dus bijna. Die man zorgde een dag voordat alle tekst moest worden ingeleverd voor een keurige vertaling Burgemeesterstruc „Het zal en moet me lukken al die vertalingen te pakken te krijgen". Dat was voor Guus den Besten het grote streven. Een van de middelen was de „burgemeesterstruc", zoals Den Besten het noemt. Gewoon een burgemeester van een grote stad een briefje schrijven met het vriendelijke verzoek voor een ver taling te zorgen. Op die manier kwam Den Besten wel aan een stuk of tien vertalingen. Alleen in Cambodja faalde de burgemeesters- truc, waarna Den Besten ijlings besloot de directeur van het hoofd postkantoor in Phnom Penh te raadplegen. Die man zorgde dat er een Cambodjaanse vertaling bij Den Besten in de bus viel Een politiek probleem bleek het verkrijgen van een Namibische vertaling. De Zuidafrikaanse am bassade, die „snel en elegant" voor een Zuidafrikaanse vertaling had gezorgd, weigerde een Namibische versie te leveren. „Dat was een bit tere ervaring", vertelt Den Besten. „Ik kreeg gewoon geen antwoord, ook niet na drie of vier keer schrij ven. Ik wil natuurlijk met niemand ruziën, maar aan de andere kant wil ik ook principieel zijn. Die Na mibische vertaling hoort er ook bij. Ik heb toen andere wegen gezocht fl ZATERDAG 27 OKTOBER 198L— Verse waar, snel bereid. Daarop berust de formule van McDonald's. DEN HAAG LEIDEN Neder land is „in" voor de snelle restau rants. Naast de aloude cafetaria's, waar men^ allerhande gefrituurde waren, slaatjes en frisdranken af kan halen, dan wel ter plaatse op een krukje of staande kan nuttigen, blijkt er in de Nederlandse horeca plaats voor zaken waar in een wip eenvoudig, betaalbaar, maar kwali tatief goed voedsel wordt neergezet en waar men ook nog rustig aan ta fel kan zitten. In deze tak van de horeca, veelal aangeduid met de wat onhandige term „fast food", is de keten van McDonald's verreweg de grootste. Door de normale tafels en stoelen vullen deze zaken een leemte op tussen de snackbar-op-de-hoek waar het meestal dringen is, en het „klassieke" restaurant. Daar in alle rust een diner van een aantal gan gen savoureren, is een avondvul lend programma. De prijzen zijn daar ook naar. Wie (bijvoorbeeld) „vandaag McDonald's dag" maakt, haalt ge makkelijk de eerste bioscoopvoor stelling, heeft nog niet zijn laatste oortje versnoept en heeft toch in een restaurant gezeten. Snelheid als basis Die restaurant-gedachte is echter niet de basis waarop het succes van McDonald's gegrondvest is. Dat is de snelheid, met name in de bedie ning. De eerste McDonald's in San Bernardino (Californië) was een af- haalrestaurantje. Twee dingen on derscheidden het van andere, soortgelijke zaken: de goede kwali teit van het voedsel en het hoge tempo waarin de klanten hun be stelling kregen voorgeschoteld. Dat was aan het begin van de jaren vijftig. Op het menu van de gebroeders McDonald stonden alleen milksha kes, hamburgers en patat; haastige zakenlieden waren de trouwste af nemers. De gebroeders wilden geen tijd verliezen door een omslachtige bediening en daarom zetten zij niet één, maar liefst zeven milkshakers in hun zaak. Zo hoefde niemand op zo'n drankje te wachten. Ray Crock Dat principe trok de aandacht van een zekere Ray Crock. Niet omdat hij ook een afhaalrestaurantje wil de beginnen, maar omdat hij verte genwoordiger was in milkshake machines. „Als alle afhaalzaken eens zeven van die apparaten neer zouden zetten", bedacht hij, „zou me dat zeker geen windeieren leg gen". Crock vroeg dus de gebroe ders McDonald of ze er niet voor voelden nog meer afhaalrestauran- tjes te openen. Het antwoord luid de: „Nee, de omzet is groot ge noeg". Bovendien was het bereiden van vers voedsel zo arbeidsinten sief alleen al met het schillen en snijden van de verse aardappels voor de patat gingen uren heen dat de broers geen tijdzouden heb ben ook nog eens andere vestigin gen te leiden. Crock deed de broers daarop een ander voorstel: hij zou een aantal gelijke restaurantjes beginnen on der de naam McDonald, en zij zou den in ruil daarvoor een bepaald percentage van de omzet krijgen. De forumule bleek aan te slaan. Net als de gebroeders zette Crock in zijn advertenties dat zijn ham burgers van puur rundvlees wer den gemaakt, want daar mankeer de het in die dagen in de afhaalres- taurants nogal eens aan. De zaken gingen zo goed dat Crock de broers na verloop van tijd kon uitkopen. Dat was het begin van de omvang rijke keten McDonald's-zaken. Centrale inkoop West-Europa was het tweede ge bied waar de snelle hap in zwang kwam. De eerste stap die McDo nald's buiten de VS en Canada zet te, dat was in het begin van de ja ren zeventig, was een hamburger- zaak in Nederland, waar nu 33 ves tigingen zijn, met een jaarlijkse om zet van zo'n 85 miljoen gulden. Sa men kunnen zij jaarlijks rekenen op zestien miljoen bezoekers. Over de hele wereld heeft McDonald's ongeveer zevenduizend zaken, naast de VS in Canada, West-Euro pa, Australië, Nieuw-Zeeland en Japan. en ben er tenslotte aan via de verzetsbeweging van bië in Amsterdam". Ondanks al die Den Besten en zijn stellers (echtgenote Louky, de ganiste Tineke Padmos en de rantist Menno Abbas) zich wringen, kwam het paspoort uit. ruim negentig talen. Zelfs in Fries. „Onder ons gezegd is dat practical joke, want ik heb lijk iets tegen het overdreven se chauvinisme. Toch is Fries of meer een officiële taal en om hoort het er toch in thuis, hebben het in Friesland ook opgevat. De Friese vertaling van de Fryske Akademie per ke rende post. Daar gloeiden ze v trots dat ze niet vergeten waren' Verder helemaal geen taal verge ten? Den Besten: „Er ontbreekt er he laas één: het Kirundi. Dat word gesproken in Burundi. Die heb i) nog steeds niet te pakken kunnen krijgen. Dus ik hou me aanbevoleiv En verder werd ik onlangs nog ge beld door iemand, die zei dat ik hei Welsh vergeten was. De man heeft gelijk. Welsh is eigenlijk precies zo iets als het Fries. Ik zal zorgen dal het er bij de volgende druk in komt". GERRIT WOLTERS Het boekje is voor 8,- verkrijg baar in de boekhandel en voor 9,50 bij de Nederlandse Vegeta riërsbond via postbus 9266. maaltijd als de kok of kookster een dag geen tijd of geen zin heeft, zo'n etentje dan geen kapitalen mag kosten ligt voor de hand. veel mensen soms te lang. Een restaurantbezoek is immers niet altijd meer bedoeld als afsluiting van een feestje dan is er tijd genoeg maar voor het nuttigen van een vervangende Echt uit eten, maar in opzet van McDonald's zijn voorlopig niet te Het aanbod etenswaren blijft perkt, omdat een menukaart tachtig gerechten niet te ren is met een snelle bereiding. „De formule werkt in de T" de Staten al zó lang" zegt „die kan hier ook nog wel een tempo Wimpy van jaren tachtig Geen bediening aan tafel, maar afhalen en betalen bij de toonbank. Komt de snelheid ten goede. De eigenaars van de McDonalds's restaurants zijn niet in dienst van McDonald's. Het is een franchise systeem, zodat alle restauranthou ders eigen baas zijn. Gijs Kijlstra, marketing-manager van McDo nald's Nederland: „Alleen voor de know-how staat de eigenaar van de vestiging een percentage van zijn omzet af. Bovendien worden het vlees, de broodjes en dergelijke centraal ingekocht. Niet dat dat verplicht is: een vestiging mag de broodjes best halen bij de bakker in de buurt. Als ze dan maar van goe de kwaliteit zijn. Maar juist die centrale inkoop maakt het mogelijk voordelig te werken". Het concept is na dertig jaar niet veranderd. Er \yordt zuiver rund vlees gebruikt en de frieten wor den nog steeds van echte aardappe len gemaakt, zij het dat de weg aardappel-friet gemechaniseerd is. De bediening is nog altijd gericht op snelheid. Kijlstra spreekt overi gens liever van „fast service" dan van fast food („Voedsel kan uit zichzelf niet snel zijn, de service wel"). Er wordt niet aan tafel be diend. De gasten halen hun gerech ten bij de toonbank. Zorgvuldigheid kan de hamburger- gigant niet ontzegd worden. Kijl stra vertelt dat de patat van lange aardappels gemaakt wordt, omdat lange patat in verhouding een min der groot oppervlak heeft en dus minder frituutvet opneemt dan kleine frieten. Öm die brosse staaf jes dan weer heel te kunnen opdie nen, gebruikt het personeel een speciale patatschep in trechter- vorm. Niet bijjcaarslicht Romantisch tafelen bij kaarslicht is er aan de formica tafels niet bij. Kijlstra: „Er komen vooral gezin nen met kinderen van tussen de zes en twaalf jaar. Kinderen zijn vaak ongeduldig, maar de snelheid van de bediening overtreft de groei van het ongeduld bij het kind. Je vindt ook geen ober die zenuwach tig wordt als een kind schreeuwt of een liedje zingt. En mochten ze wat omgooien: even een dweil erover en verder niets aan de hand. Toch supermarkt een goedgevulde vriezer met snacks, diepvriesmaaltijden en andere etenswaren die aleen maar even door de pan gehaald hoeven te worden. Het etentje buiten de deur duurt Ray Crock, grondlegger van vattende McDonald'a-keten. Ook directeur M. Wellink van Nederlandse vestigingen van py, ziet toekomst in de snelle ning aan de toonbank. Bij waar de hamburger eveneens hoofdschotel vormt, wordt nog op de traditionele wijze aan fel bediend. Dat is een beetje strijdig met het streven naar heid. Wellink: „De table s en is een systeem op waarvan wij franchise-con met de eigenaren van de rants zijn aangegaan. Zo zijn twintig vestigingen die wel food verkopen, maar niet dat systeem". Hij weet ec vertellen dat als de tracten met de zijn afgelopen, Wimpy ook op fast-food-systeem zal Een kwestie van afwachten Noordzee Vis zijn ze echt uit eten. Verder komen er veel jonge volwassenen, van tus sen de twintig en dertig jaar". In de rustige ochtenduren kunnen ouderen met een 65+ kaart tegen een gereduceerd bedrag koffie en chocolade drinken. Die ouderen, die niet zo snel hun kopjes omgooien, zitten dan wel aan het wat kille formica. Dat is volgens Gijs Kijlstra aan het veran deren: „Er wordt geprobeerd om meer met hout te werken. Binnen kort gaat in Rotterdam een zaak open waar ander materiaal is ge bruikt. Uiteraard blijft voorop staan dat het interieur praktisch moet zijn. Ook dat komt de snelle werkwijze ten goede". Wezenlijke veranderingen in de Bij fast food wordt allereerst dacht aan de hamburger, maar systeem is ook heel goed toe te sen op visgerechten. Noordzee restaurants met veertien gen, is daarvan het bekendste beeld. Aangezien veel koud gegeten worden, liggen Noordzee de meeste gerechten klaar in de vitrine. In de wordt ook de warme vis van ren klaargemaakt. Op drukke tijdstippen wordt er minute" gebakken. Bij Noordzee Visrestaurants de klant net als bij McDonald's gerechten af bij de toonbank, kan er desgewenst een glaasje bij bestellen. Wel echt uit eten, maar met snelheid van de jaren DENISE Het leven wordt steeds gehaaster. Zeker nu ook de vrouw des huizes een (halve) baan of andere bezigheden buitenshuis heeft. Een uur of langer in de keuken staan lukt niet meer elke dag. '"--'•■kkig heeft elke

Leidse Courant | 1984 | | pagina 22