„In jaren zeventig heb ik bittere Zweepslag en Restless Legs fff Blijft over pappen, poederen enzo voort. In grote trekken komt dat op het volgende neer. Het been wordt in zwachtels ingepakt om de bloed uitstorting in te dammen. Dan moet er een paar dagen met kruk ken worden gelopen en om de spanning op de spier te verlagen wordt de hak met een paar centi meter verhoogd. Sommige artsen spuiten een plaatselijke verdover in (procaine) om de pijn te verzach ten. Fysiotherapeuten wenden vaak cura-puls aan, een behande ling met ultra-kortegolfgeluid. En wanneer lopen? Tja, ook daar zijn de meningen over verdeeld. Sommige artsen schrijven een paar weken absolute rust voor, anderen proberen de patiënt zo snel moge lijk weer op de been te krijgen. On derzoek met ratten zou aantonen dat je met lopen niet al te lang moet wachten. Duidelijk? Nee? Geeft niet. De huisarts professor Mulder kon uit de verwarrend verschillende ad viezen ook geen wijs worden. Dan een man van de praktijk, ver zorger J. Joosten van NEC. „Zweepslag komt bij ons om de ha verklap voor. We beginnen dan met rust. De spanning op de ge scheurde spier verminderen, daar gaat het om. Daarom zwachtelen we het been in en verhogen de hak. De fysiotherapeut behandelt dan verder. Hoe lang het duurt? Geen peil op te trekken. Als de spier niet te erg gescheurd is dan is het in twee weken over". Het enige wat dokters zeker weten over Restless Legs is dat ze er niets Let op het gestrekte been rechtsonder van een van de hardlopers. In die positie kun je een zweepslag oplopen (gestrekt been en op de tenen). Het etsje is van Picasso. van weten. Restless Legs, dansbe- nen, jambes sans repos, jeugdbenen, Unruhe in den Beinen, jengelbe nen, is, de namen zeggen het al, een onaangenaam gevoel diep in de onderbenen gepaard aan een onbe dwingbare idrang om de benen te bewegen. Dat gevoel is bij iedereen anders. Genoemd worden ondraag lijke, kruipende, borende, tintelen de of jeukende sensaties in meestal beide onderbenen. Dat kan een mi nuut duren, soms meer dan een uur. Worden benen geregeld 's nachts onrustig dan houden ze je tot gekmakend toe uit de slaap. Bij kabinet-De Jong werkzaam e,roel ter als onderwijsminister ten) tv" van het kabinet-Biesheuvel. CFcaP vraag of hij in deze tijd nog it|- W ter zou willen zijn zegt Van Ven „Minister worden en dat geldt; voor het voorzitterschap van,neli VNO, dat is niet iets wat je wil** h< overkomt je. Achteraf kun jë*0 a zeggen: er is me een ongeluk #1 komen of het is fijn dat dat op P weg is gekomen". En filosofe merkt hij op dat alles zijn best#16*6 tijd heeft in een mensenleven.;6aat „Ik herinner mij dat ik als I "e staatssecretaris een bijstelling^-— de kinderbijslag moest verdedfsjg Het ging om een ingreep vans^ vijftig miljoen gulden. Een be., waar je nu van zegt, waar ma* c je druk om. Maar in de Kame^en pen de emoties daarover zo hoef *>e: dat tijdens een commissieverg tv» ring een motie van wantroue®rl door een kamerlid werd inged^PS De man wond zich zo op dat hF001 plekke dood neerviel. Als je dai groentje in de politiek iets verdedigen, waarvan je denkt dat rechtvaardig is en zoiets komt jeNou, dat is toch weer iets anders dan wat roe Algemene Beschouwingen". „Ik wil maar zeggen, je kunt vergelijkingen trekken. Ik zaT~~ geen oordeel aanmatigen ovefl windslieden, die hebben het i lijk zoals ook hun voorgange hun situatie het moeilijk haJ Dat geldt voor een voorzitter] de FNV, maar ook voor een 1 zitter van het VNO". MARGA RIJE] Foto's: CEES VERK onderzoek kan de dokter ma niets afwijkends aan de benend den. Soms, maar meestal dus! wordt wel een oorzaak gevoif Bloedarmoede, slechte zwangerschap, vergiftigingen! het een en ander, spataderei „etalagebenen" kunnen dezT klachten veroorzaken. „Wat is de oorzaak dan wel?" de patiënt aan de dokter ku vragen. De dokter weet dat restless legs is een waarom- om-kwaal. „Is er wat tege doen?'" Als ome dokter heel is, zegt hij „nee". Hoewel Carbachol, zo zegge medische handboeken, zou eens verlichting kunnen Ook met Valium zijn wel eer delijke resultaten gemeld. En ckel beveelt een proefbehan< aan met chinidinesulfaat, „wanneer na een week tot tie gen geen verbetering optreed is er verder geen heil van te wachten". Hopeloos dus. Re Legs is een „u-moet-er-mee- leven-kwaal". Waar de reguliere geneesl versaagt, ligt een rijk arbei rein voor de alternatieve g< kunde. De Gids voor altern Geneesmiddelen beveelt „kuitkramp" Arnica Montan Comp aan, maar ook Bellar Complex 145 of Carduus mar Dl Comp of Hamamelis D2 of Milleforum D2 Comp. Ell die middelen zou probaat w tegen kuitkramp en in één i door tegen een dozijn andere len bovendien. Zelfs een man als VNO-voorzitter, mr. Chris van Veen, is niet vrij van emotionaliteit als hij aan zijn naderend afscheid denkt. Dat blijkt overduidelijk uit een gesprek, dat verslaggeefster Marga Rijerse naar aanleiding van dit afscheid met hem had. Op 6 no vember draagt Van Veen officieel de voorzittersha mer over aan zijn opvolger, na elf jaar leiderschap. Een van zijn voornaamste taken: het aan de overheid duidelijk maken dat een gezonde samenleving on mogelijk kan bestaan zonder een gezond bedrijfsle ven. Wat dat betreft heeft hij niet zulke prettige her inneringen aan de jaren zeventig. DEN HAAG Hij werd weieens gekscherend de Piet Bambergen van het VNO genoemd. Scheidend werkgeversvoorman mr. Chris van Veen (61) heeft echter andere ko mieken in het hoofd. „Na de. va kantie zijn we binnen het VNO „de operatie naadloze overgang" ge start. Dat betekent dat mijn opvol ger, mr. Kees van Lede, en ik als gen soort Snip en Snap momenteel alles samen doen". Op 6 november draagt Van Veen officieel, na elf jaar bezielend lei derschap, de voorzittershamer over aan zijn opvolger. In die elf jaar waren er 150 persconferenties, gaf van Veen duizend interviews weg én was hij honderd maal het mik- pynt van spotprenten. Afbouwen betekent voor de voor man van het Nederlands Verbond van Ondernemingen niet lekker achterover leunen: „Ik heb nog vreselijk veel te doen, het werk gaat immers gewoon door. Boven dien moet ik voorzichtig zijn bij al les wat ik doe. Niet vergeten elke keer weer te overleggen met mijn opvolger. Dan ga ik nog veertien dagen naar Japan en naar Indone sië. Begin november ben ik weer terug en dan moet ik mijn af scheidstoespraak nog gaan klaar maken. Kan ik misschien in het vliegtuig doen Na zes november breekt er voor Van Veen een nieuwe tijd aan. Wat in elk geval hetzelfde blijft is het tijdstip van opstaan: zes uur. Om voor de start van de werkzaamhe den van die dag een paar baantjes trekken in het zwembad. De ma nier bij uitstek, aldus Van Veen, om fit te blijven. „Ik wil na zes no vember, als ik gezond mag blijven, tot mijn zeventigste doorgaan. In een wat rustiger tempo, wat min der vaak interviews, geen al te lan ge bestuursvergaderingen". Baantjes Hij is voorzitter van ziekenhuis Bronovo in Den Haag, voorzitter van het Cornelis-Verolmefonds, als neef van de overleden heer Verol- ine is hij bij testament voorzitter geworden van een stichting die een vermogen beheert. Verder presi dent-commissaris bij Van Lanschot Bankiers en bij Peek en Cloppen- burg. Voorzitter van de Industriële Raad voor de Oceanologie (een or ganisatie van iedereen die met de zee te maken heeft, offshore, grote aannemerij van waterwerken, en zovoort). Een kleine greep uit Van Veens be zigheden. „Heel veel mensen bellen me op en bieden me baantjes aan die ik moet afwijzen omdat mij op dit moment de tijd er voor ont breekt". Scheiden doet lijden, afscheid brengt leed. Ook Van Veen, hoewel hij al vaker afscheid van een werk kring moest nemen, is emotioneel als hij aan zijn naderend afscheid Maar, zo zegt hij resoluut, het is niet het einde van mijn werkzaam leven. „Ik ga weg met het gevoel er hard aan getrokken te hebben. Ik heb het redelijk goed gedaan en ga onder zeer plezierige omstandighe den weg, nou wat wil je nog meer". Zijn loopbaan bij het VNO samen vattend, zegt Van Veen: „De moei lijke momenten van mijn voorzit terschap moeten veel meer in de richting van de politiek worden ge zocht dan bij de vakbeweging. In de jaren zeventig hadden we veel last van de overheid. Het kabinet dat de trend zette voor die periode was het kabinet-Den Uyl dat in zijn beleid uitging van herverde ling van kennis, inkomen en macht. In die periode werd het be drijfsleven in een rap tempo in de verdachtenbank gezet. Vroeger zei je: waar rook is, is het warm, daar is activiteit, daar moet je wezen. In die jaren werd echter geredeneerd: waar rook is, stinkt het. Het maken van winst was vies, want dat was toch zielig voor andere mensen in de markt die geen winst maakten. Daar heb ik het erg moeilijk mee gehad. Dat is vaak een heel eenza me strijd geweest". Stakingsgolf Dieptepunt was voor de VNO- voorzitter 1977, het jaar van de strijd rond de automatische prijs compensatie, waaraan de werkge vers een einde wilden maken. De strijd werd echter na een felle sta kingsgolf in het voordeel van de vakbeweging beslist. Van Veen: „We hebben dat gevecht verloren omdat het kabinet-Den Uyl ons liet vallen. Wij zijn dat conflict begon nen in de veronderstelling dat de overheid zich sympathiek, neu traal, terzijde zou houden". „Iedereen in Nederland, die zijn gezonde verstand gebruikte, wist dat het onmogelijk was nog langer een volledige, automatische prijs compensatie te garanderen op een moment dat praktisch in het gehele bedrijfsleven de deurwaarder op de stoep stond. Dat gold voor de over heid net zo. We hadden niet ver wacht dat het kabinet actief de kant van de vakbeweging zou kie zen. Een offensief beleid had moe ten betekenen dat ten minste de doorwerking van de enorme stij ging van de olieprijzen in de prijs compensatie ongedaan was ge maakt Toen we dat aan het kabi net voorlegden was het antwoord „nee". Dat was voor mij een bittere pil". De jaren zeventig waren voor Van Veen jaren van constante strijd om de overheid terug te krijgen op de Een voetballer trekt een tussen- sprintje. Dan plots: hij staat stokstil, grijpt naar zijn kuit en gaat liggen. Heel typisch: hij kijkt woedend om zich heen op zoek naar de na-trap per. Nog iets typisch: er was geen na-trapper. De voetballer werd ge veld door een zweepslag. Tennis sers kan dit overkomen, bowlers, cricketers, hardlopers, eigenlijk ie dereen die een poot verzet. Het enige wat men zeker weet van zweepslag is de oorzaak. Als je op je tenen gaat staan, dan trekt de gas trocnemius, een kuitspier, fel aan de achillespees. De pees trekt op zijn beurt aan de hak en zo sta je ineens op je tenen. Als je met ge strekte knie plotseling op je tenen gaat staan, zoals een tennisser bij de service, dan kan het mis gaan. Als spier of pees te zwak is begeeft een van beide het. Welke het be geeft is nog steeds niet duidelijk. Men houdt het er op dat de gastroc nemius voor een deel scheurt. Dat doet pijn. Om de spier zo min mo gelijk onder spanning te zetten, houdt de patiënt zijn voet gestrekt, alsof hij op zijn tenen loopt. Druk op de kuit doet ook erg pijn. Lopen gaat, als het al gaat, hinkend. Bin nen 24 uur zwelt de kuit op door een fikse bloeduitstorting. Goed, het malheur is geschied, wat nu? Zweepslag, coup de fouet of tennis- leg is een kwaal met drie namen en minstens negen verschillende behandelingen. Grofweg zijn die in te delen in een operatieve behande ling en pappen, poederen en nat houden. Opereren wordt in dit land niet gedaan. Terecht niet, volgens professor Mulder die een artikel over zweepslag schreef, want de re sultaten zijn niet overweldigend. Een kwaal kan twee Kaïnste kens hebben: een heleboel ver schillende namen, en erger nog, een horde verschillende behandelingen. Is dat het ge val, dan kun je er vergif op in nemen dat dokters geen raad weten met die kwaal. Zweep slag en Restless Legs hebben die twee Kaïnstekens. Beide zijn goed voor een half dozijn aliassen. Voor beide bestaan evenzovele behandelingen. J. Paalman VNO-VOORZITTER VAN VEEN BIJ AFSCHEID: ZATERDAG27OKTOBERlj li „eigen speelhelft". „Dat is ons sa men met de vakbeweging eigenlijk pas in 1982 gelukt toen we het ak koord in de Stichting van de Ar beid afsloten. Dat akkoord luidde een zeer realistische, nieuwe koers van de vakbeweging in. We spra ken af dat de verantwoordelijkheid voor het loonoverleg ligt bij de so ciale partners. Overheid, handen af. Rendementsherstel en herver deling van arbeid zijn de belang rijkste pijlers van het akkoord". Ziekengeld De VNO-voorzitter noemt de ziek tewetplannen van het kabinet een misser in dit decentrale proces met duidelijk eigen verantwoordelijk heid van sociale partners. „Vak bonden en ondernemers vinden al jarenlang dat een man of vrouw die ziek is nog bij de club van de werk nemers hoort. Dat is prima in de huidige ziektewet geregeld. Het ka binet zegt nu in feite tegen ons: u bent vrij om uw eigen personeels beleid te voeren, binnen de regels van de wet, en vervolgens gaat die zelfde wetgever zeggen dat iémand die ziek is geen werknemer meer is. Hij mag wel werknemer zijn maar hij wordt anders behandeld. Dat is een heel merkwaardige, scheve redenering van de overheid en niet passend in de huidige ka binetsfilosofie van ieder zijn eigen verantwoordelijkheid". Het is flauwekul, vindt Van Veen, om te redeneren dat die zieken geldplannen een lastenverlichting voor de werkgevers betekenen. „Het is gewoon een belasting van het hele loon- en arbeidsvoorwaar denbeleid en roept een heleboel spanningen op". Hij noemt het een vreemde kronkelredenering, een restant van de filosofie van het ka binet-Den Uyl. „Ik loop niet vooruit op wat in de cao-onderhandelingen gebeurt, dat weet ik niet, dat is de vrijheid en daar moet je ook van afblijven. Maar de ondernemer wordt straks wel geconfronteerd met een kos tenstijging van anderhalf procent als hij honderd procent ziekengeld wil handhaven. En dat wordt dan gepresenteerd door de overheid als een hoeksteen in de lastenverlich ting voor de bedrijven. Dan zeg ik: waar zijn we nou mee bezig?". „Als de overheid het „goed" wil doen dan hadden ze moeten vast houden aan het oorspronkelijke ziekengeldplan van Den Uyl des tijds, hoewel die binnen drie dagen al door de pomp ging. Dat was heel duidelijk: streep erdoor, wij gaan dat zelf regelen. Dan is het dwin gend recht. Maar dit rammelt aan alle kanten". Opvolgers Een aantal coryfeeën in het sociaal- economische wereldje gaat verdwij nen. Voorzitter Wim Kok van de FNV verlaat volgend jaar de vak beweging en zal worden opgevolgd door de huidige vice-voorzitter van de AbvaKabo, Hans Pont. Van Veen denkt dat Van Lede en Pont het makkelijker zullen krij gen dan hij en Kok. Van Veen ba seert zich op twee argumenten: „De jaren zeventig kenmerkten zich door inkrimpende mogelijkheden, begeleid door een slecht beleid dat de problemen steeds groter maakte. In die situatie hebben Kok en Van Veen in een heel moeilijk klimaat moeten proberen de eigen belan genbehartiging te combineren met een stuk medeverantwoordelijk heid voor wat er in de samenleving gebeurt". „Nu wordt er een goed overheids beleid gevoerd, dat is gericht op het creëren van een stuk nieuwe wel vaart. Er is weer wat ruimte. In de tweede plaats begint dat overleg de komende tijd vanuit het natuurlij ke proces van decentraal op con tractvrijheid gebaseerd onderhan delen". Toch voorspelt de VNO-voorzitter moeilijke tijden voor de vakbewe ging. „Als dit kabinetsbeleid, en dat hoop ik van harte, nog een jaar of zes wordt doorgezet, wil dat zeg gen, minder overheid en meer markt. Meer ruimte voor het initia tief, groei in de marktsector en in krimping van de overheidssector. Wij zijn dan tevreden, maar het zal voor het personeel in de overheids sector een minder rooskleurige pe riode betekenen". Zijn voornaamste taak als VNO- voorzitter, was volgens Van Veen, het aan de overheid duidelijk ma ken dat een gezonde samenleving onmogelijk kan bestaan zonder een gezond bedrijfsleven. „Dat was niet makkelijk over te brengen. Aan de andere kant heb ik ook mijn leden duidelijk moeten maken dat je in een veranderende samenleving mee moet veranderen. In een mo dern bedrijf kan niet meer een per soneelsbeleid worden gevoerd van vijfentwintig jaar geleden. Beide ontwikkelingen zijn de afgelopen tien jaar in belangrijke mate vol groeid". „Mijn opvolger zal veel sterker de nadruk moeten leggen op de econo mische belangenbehartiging, het versterken van onze exportpositie. Want op dit punt zijn we er nog niet. In de tweede plaats zal hij de BV Nederland moeten verkopen in het buitenland". Geen spijt Van Veen kijkt zonder spijt of wrok terug op de afgelopen elf jaar. „Ik heb met evenveel gemak aan de onderhandelingstafel nee gezegd als ik vond dat het niet verant woord was. En er zijn geen dingen waarvan ik achteraf spijt heb. Waar ik het erg moeilijk mee heb gehad was toen de eerste zes jaar er op zaten voor mij. Ik had mij op een carrière in het bedrijfsleven in gesteld. Toen het VNO een beroep op mij deed om voor nog een perio de te tekenen, wist ik dat ik die kans om naar het bedrijfsleven te gaan moest laten schieten. Nu dat er elf jaar zijn geworden kun je niet meer met goed fatsoen op solli citatiepad gaan. Je bent vroeg oud tegenwoordig", verzucht hij. In de periode 19671973 was Van Veen (CHU) eerst als staatssecreta ris van binnenlandse zaken in het Mr. Chris van Veen: „Nu wordt er een goed overheidsbeleid gevoerd, dat is gericht op het creëren van een weivaart. Er is wat meer ruimte".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18