gÉ|£eidóg (Sowuvnt r Zuid-Afrika voert razzia uit Gespannen sfeer rond Amsterdams kraakpand Melkunie moet melk invoeren Namen BON Braks: samenwerking in agro-industrie Honderden arrestaties in zwarte woonstad Sebokeng Vijf arrestaties, brandende autobanden Lagere hypotheekrente levensverzekeringen Dinsdag 23 oktober 1984,76e jaargang no. 23023 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoft Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank:Amro bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Minima rond 8. middagtemp rond 13 graden. Matige zuidwestenwind. De komende dagen wisselvallig en weinig verandering in tem peratuur. Morgen zon op 07.20 onder 17.27 uur. Scheveningen hoogwater 02.16 en 17.47 uur, j laagwater 10.41 en 22.54 uur. Wassenaar beslist 19 november over landhuis Christina WASSENAAR De Tassehaarse gemeente- lad zal 19 november ■n beslissing nemen rer het landhuis, dat •inses Christina en lar gezin op het ko- nklijk landgoed De orsten in Wassenaar illen bouwen. De raad inmiddels een tuwplan voorgelegd kregen van het land- lis „Eikenhorst", dat ontworpen door de chitect van het ko- nklijk huis. ir. J.B. iron van Asbeck. Het at om een 7.70 m. og landhuis, dat met de bijgebouwen 615 vierkante meter beslaat. Het komt te staan op een terrein, waarop nu nog de bestemming na tuurgebied rust en dat op dit moment al verbo den gebied is voor be zoekers. De gemeente- tuurgebieden niet ge- raad is inmiddels voor- bouwd mag worden, gesteld akkoord te gaan Pagina 14: Waarde De met een bestemmings- Horsten niet aange- wijziging, omdat in na- tast door landhuis. nn De tekening van het landhuis „Eikenhorst", dat prinses Christina wil laten bouwen op het landgoed De Horsten. UTRECHT Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft vanmorgen tijdens de door hem geo pende internationale Vakbeurs Intensieve Vee houderij in Utrecht gepleit voor meer samenwer king van bedrijven om te komen tot een gemeen schappelijke aanbieding en/of uitvoering van pro jecten. Braks zei van mening te zijn dat het Ne derlandse bedrijfsleven nog onvoldoende inspeelt op bestaande exportmogelijkheden. De minister waarschuwde verder voor de gevolgen van de uit breiding van intensieve veehouderij in ons land. Daar dreigt vooral het probleem van de mestover schotten. Braks verklaarde opnieuw dat de vee houderij het moet zoeken in verbetering van de kwaliteit van de produkten. Tenslotte wees hij bij uitbreiding van de pluimveehouderij op het ge vaar van een totale verstoring van de markt. Rapport: militair complot achter moord op Aquino MANILA Hoge militairen van het Filippijnse leger zaten achter de moord, op 23 augustus vorig jaar, op de Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino. Dat is de conclusie van een speciale commissie, die de moord heeft onderzocht. Maar omdat de commissiele den het onderling niet eens zijn kunnen worden over de betrokkenheid bij de samenzwering van van de chef-staf van het Filippijnse leger, generaal Fabian Ver, is besloten twee rapporten uit te brengen. In het rapport van commissievoorzitter Corazón Agrava, dat vandaag is gepubliceerd, wordt generaal Ver niet aangeklaagd. Ver is een vertrouweling (en mogelijke opvolger) van president Marcos. Agrava was van me ning dat president Marcos het rapport van de hand zal wijzen als generaal Ver daarin wordt beschuldigd. De overige vier commissieleden, wier rapport morgen wordt gepresenteerd, klagen de generaal wel aan. Denemarken volgt Nederland op in Veiligheidsraad NEW YORK Denemarken is door de alge mene vergadering van de Verenigde Naties ge kozen tot lid van de Veiligheidsraad, als opvol ger van Nederland. Het Deense lidmaatschap gaat in op 1 januari 1985. Verder zijn Australië en Trinidad en Tobago gekozen op de zetels die nu bezet worden door Malta en Nicaragua. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties telt vijftien leden, waarvan er vijf de status van permanent lid hebben: de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, China, Frankrijk en Groot-Brittannië. De resterende tien zetels rouleren elke twee jaar volgens een vaste verdeelsleutel: vijf landen uit Afrika en Azië, twee uit Latijns-Amerika, één uit Oost- -Europa en twee uit West-Europa en de rest van de wereld. JOHANNESBURG Sinds vanochtend vroeg wordt er in de zwarte woongemeenschap Sebo keng bij Johannesburg een grootscheepse razzia uitgevoerd. Daarbij zijn zo'n 7.000 Zuidafri- kaanse militairen en politieman nen betrokken. Meer dan 250 zwarten zijn al gearresteerd. Volgens de Zuidafrikaanse mi nister van wet en orde, Le Gran ge, wordt de razzia uitgevoerd om een eind te maken aan de onrust die "wordt aangewak kerd door revolutionaire ele- buit door criminele en intimide rende krachten". De afgelopen twee maanden zijn bij rellen in zwarte woongebieden meer dan tachtig doden gevallen. Sebo keng staat bekend als een ge bied, waar zich felle protesten tegen de apartheid voordoen. Ooggetuigen zeiden vanochtend in de hoofdstraat van Sebokeng militairen met geweren te heb ben gezien, terwijl de politie de huizen van' zwarten doorzocht. Volgens politieke waarnemers is de Zuidafrikaanse politie echter niet alleen geïnteresseerd in lei- ging. Tot de honderden am tanten behoorden vele mensen, die de apartheidswetten op de één of andere manier hadden overtreden. De bijzonder slechte levensom standigheden in de zwarte woongebieden geldt als belang rijkste oorzaak voor de brede zwarte protestbeweging in Zuid- Afrika. Sebokeng, waar hon derdduizenden zwarten wonen, functioneert als een reservoir van goedkope zwarte arbeids krachten voor blanke bedrijven in het industriegebied van de Schade door tornado Het najaar is voor de zuidelijke Amerikaanse staat Texas het tor nado-seizoen. Gisteren was het raak in Pasadena, een voorstad van Houston, waar daken van gebouwen niet bestand bleken te gen de harde wind. Talrijke auto's werden door het vallende puin beschadigd, maar er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. JEIDELBERG/AM STERDAM Het veelbesproken mense- ijk eiwit interferon :al binnenkort als ge- ïeesmiddel op de narkt worden ge- >racht. Klinische proe ren hebben volgens de Nederlandse interfe- on-deskundige dr. I. Schellekens van TNO in Rijswijk aan getoond, dat het een niddel is met vele mo- [elijkheden in de strijd egen allerlei virussen in bepaalde vormen ran kanker. )r Schellekens deelde dit tisteren mede op een in- jernationale conferentie fan interferon-deskundi- |en in Heidelberg. De Amsterdamse hoogle- |aar in de immunologie, 5rof. dr. Ph. Rümke, heeft nmiddels al gewaar- Ichuwd voor al te hoog ge- pannen verwachtingen. ,Interferon betekent feenszins dé lang ver dachte doorbraak in de trijd tegen kanker. Abso lut niet". Interferon is itgeprobeerd op verschil- nde soorten kanker en ndere ziektes. „Het blijkt at het in bepaalde situa- es en voor bepaalde ziek- es kan helpen, maar he- ias vaker niet dan wel. lisschien helpt het bij be- aalde zeldzame leuke- ïieën, maar niet bij de ge hoon voorkomende", al- prof. Rümke. „Er rordt nog uitgebreid ge- xperimenteerd". sagina 14: „Interferon innenkort als genees- liddel op de markt". GRATIS ELKE WOENSDAG DE Rechts: Sympathisan ten van de krakers van Singel 114 in Amster dam wierpen vanoch tend op de Martelaars gracht een barricade op van brandende au tobanden, verkeerspa- len en straatstenen. Boven: De krakers zef goten olie over het bordes van hun ver blijf, om de ME het binnenkomen te be moeilijken. AMSTERDAM In de Amsterdamse binnenstad was het vanmorgen zeer onrustig in afwachting van de ontruiming van het bekende kraakpand Singel 114. De politie ar resteerde in de buurt vijf mensen die in strijd met de algemene politie-veror- dening spullen bij zich hadden waarmee de open bare orde verstoord kan worden. De mobiele een heid was vlakbij het pand, waar de sfeer uiterst ge spannen is. Enige honder den krakers, nieuwsgieri gen en journalisten wer den door ongewapende le den van de mobiele een heid verwijderd. Op verschillende plaatsen in de buurt van het pand werden autobanden in brand gestoken; een tram kon voor één van de brandende barricades niet meer stoppen en raakte be schadigd. De ME voerde een charge uit in verband met bar ricades op de Martelaars gracht. De brandweer werd daar volgens de politie door krakers bekogeld. Op de stoep van het gebouw Singel 114 hebben de krakers olie gego ten en in de buurt van het pand hebben ze kettingen op de weg gelegd. Op enkele plaatsen in de omgeving wer den staalkabels gespannen, maar die heeft de politie in middels verwijderd. De krakers van Singel 114 kondigden vorige week al aan dat ze zich met hand en tand zouden verzetten tegen de ver wachte ontruiming. De hou ding van de krakers staat lijn recht tegenover die bij de ont ruiming destijds van het Weij- ersgebouw. Toen lieten de be woners van dat pand zich zon der verzet wegslepen, omdat ze via overleg een oplossing wilden bereiken. Maar volgens hen is toen ten onrechte alle lof voor de geweldloos verlo pen ontruimingsactie op het conto van burgemeester Van Thijn van Amsterdam ge schreven. De weg van praten heeft volgens de krakers tot niets geleid, omdat op de plaats van het Weijersgebouw nu een hotel wordt gebouwd. Singel 114 wordt ontruimd op grond van een arrest van het gerechtshof dat spreekt van lokaalvredebreuk: de krakers verhinderen de eigenaar van zijn pand gebruik te maken, oordeelde het hof. De krakers willen het pand nu niet verla ten, omdat over de toekomst van het pand nog onzekerheid bestaat. Zij vrezen leegstand en wijzen daarbij op panden als de Grotewetering dat na ontruiming in 1981 nog steeds niet wordt bewoond. Het pand Singel 114 is al sinds 1978 ge kraakt, daarbij voortdurend door knokploegen ontruimd en weer „herkraakt". BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA TEKORT DOOR SUPERHEFFING WOERDEN De Melkunie, met 6700 leden één van de grootste zuivelcoöperaties in ons land, moet elke week 450.000 liter melk uit West-Duitsland en België invoeren, omdat er in ons land nu te weinig geproduceerd wordt. Dat komt door de superheffing, een boete van 56 cent per liter die de veehouders krijgen voor „teveel" geproduceerde melk. De boeren zijn verplicht om gemiddeld 6,6 procent minder te produceren dan vorig jaar. In de EG is er nog steeds een over schot aan melk. Directeur Krol van de in het West-Nederland opererende Melk unie stelt dat zijn onderneming moet importeren om de klanten niet kwijt te raken en om de machines in bedrijf te houden. De Melkunie verwacht overigens niet dat de melkprijs als gevolg van de invoer verhoogd moet worden. Krol houdt er rekening mee dat er de komende maanden nog meer melk geïmporteerd moet worden. Er zijn wel maatregelen genomen om melkimport op langere termijn te vermijden. De veehouders in West-Nederland hebben inmiddels al tegen de melkimport geprotesteerd. De Melkunie had de problemen bij de aanvoer al voorzien, en een premie van 15 cent per liter bo venop de normale prijs van 75,50 cent gegeven voor extra gepro duceerde melk. Het aanbod van melk bleef echter ook na die maatregel achter bij de vraag. Ook de coöperatieve melkproduk- tenbedrijven Noord-Nederland denken binnenkort moeilijkhe den te krijgen bij de melkaanvoer. Dit bedrijf overweegt ook melk te gaan DEN HAAG De in Neder- met ingang van vandaag met gemeen voor hypotheeklenin- land werkzame levensverze- 0,2 procent. De basisrente gen tot en met 75 procent van keringmaatschappijen veria- daalt hierdoor tot 8,1 procent, de executiewaarde of voor hy- gen hun rentepercentages voor potheken met gemeentegaran- nieuwe hypothecaire leningen Deze basisrente geldt in het al- tie. POLflRBJBRN Protest Greenpeace Geketend aan de railing en gekleed als pinguins staan enkele le den van de milieubeweging Greenpeace op het dek van een Noors vrachtschip, dat nog voor anker ligt aan de kade van Le Havre. De lading van het schip is bestemd voor de bouw van een landingsbaan op de omstreden Franse wetenschappelijke basis Terre Adelie bij de Zuidpool. Voor vriend de cel in: 2000 gulden boete ASSEN Een 37-jarige man uit Leeuwarden is gisteren door Asser politierechter ver oordeeld tot 2000 gulden boete. De man heeft vorig jaar van 24 mei tot 9 juni in de gevan genis Bankenbosch in Veen- huizen gezeten inplaats van een vriend die vijf weken had gekregen voor een verkeerso vertreding. Hij legitimeerde zich indertijd met het rijbewijs van de gestrafte, bovendien leek hij op hem. De directie van Bankenbosch diende ter zitting een civiele vordering van 3000 gulden in als schade vergoeding voor „pensionkos ten". De politierechter wees daarvan 1500 gulden toe, het maximum-bedrag dat een poli tierechter mag „geven". Zeggen de namen Van Heuraen, Jorritsma, Senna, Anton Geesink, James Vrij, Felix Gasselich u iets? Zo nee, dan moet u er beslist vandaag „Onder de loep" maar eens op nalezen, de wekelijkse sportrubriek, die altijd op dinsdag de aandacht van zoveel sportliefhebbers trekt. Zo ja, dan moet u tenminste even kijken wat deze sportlieden u nu weer te zeggen hebben. Belangrijke uitspraken, in andere bladen gedaan, maar toch te lezen in de Leidse Courant Lees die krant en u blijft ook op sportgebied bij. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. otT Ceidoe Soutont

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1