Iconomische revolutie in China S 3 Mondale wilde Reagan „rechts passeren" QeidócQowumt paniers lopen iipnieuw vast op ïaakse stellingen Franse zomermode 1985: lang of kortalles mag IERLAND PROTESTEERT BU SPANJE NA VISSERIJ-INCIDENT iUITENLAND MAANDAG 22 OKTOBER 1984 PAGINA 7 eks :enhof. >rbeeld rs sp< lolland wat de ters te Groenen behalen emmenwinst Oostenrijk kwj Italië^]) kje Frans iten. die wen. ld, tallen Keukefi, aan dei cers al De tich nen op 'oor de alles zorgt keurin] Keukei ale bin iken enders bben. deelnefi e<|EGENZ De Oostenrijkse Groe- hebben gisteren de verkiezingen Vorarlberg geheel onverwachts stemmen behaald. In deze uiterst 'aiservatieve Oostenrijkse deelstaat ;den zij na de de christen-democra- en de socialisten de sterkste partij. Groenen, die een lijstverbinding en aangegaan met de „Alternati- kregen 13 procent van de stem- i. Dat geeft recht geeft op vier tegenwoordigers in de 36 zetels tel le Landdag (deelstaatparlement). dit resultaat verdrongen zij de ionaal-Liberale Vrijheidspartij de vierde plaats. Gevangenisstraf voor F ranse journalist is waarschuwing ISLAMABAD De veroordeling tot 18 jaar gevangenisstraf van de Franse journalist Jacques Abouchar in de Afghaanse hoofdstad Kaboel is bedoeld als waarschuwing aan wes terse journalisten om weg te blijven uit Afghanistan. Dit is vernomen in kringen van westerse diplomaten. Zij menen daarom dat de gevangen schap van Abouchar eerder een kwestie van maanden dan van jaren zal zijn. Abouchar, die in dienst is van de Franse televisie, was in Af ghanistan voor het verslaan van de guerrillastrijd tegen tegen de com munistische regering in Kaboel. Beagle Eilanden naar Chili SANTIAGO Chili krijgt de soeverei niteit over drie kleine eilanden, Lennox, Nueva en Picton, gelegen aan de ingang van het Beagle-kanaal, die aan de kant van de Atlantische Oceaan ligt. Nueva was tot dusverre Chileens/Argentijns. De drie minuscule eilandjes liggen bij de ingang vlak onder het Argentijnse deel van Vuurland. Van de eilandjes loopt een scheidslijn in zuidelijke richting naar Kaap Hoorn, die de zeerechten ver deelt. In ruil voor de eilandjes en de rechten aan zijn zijde van de lijn ziet Chili af van enig recht op zeegebied in dit gevied. Een en ander blijkt uit de pu blicatie van een donderdag ondertekend protocol in het Vaticaan bij het ontwerp verdrag tussen beide landen. FMLN schoot CIA-vliegtuig neer SAN SALVADOR Het Front Farabundo Marti voor de Nationale Bevrijding (FMNL), de guerrillabewe ging in El Salvador, heeft verklaard afgelopen vrijdag het vliegtuig van de CIA, te hebben neergeschoten aan boord. De vier CIA-agenten en drie Salvadoraanse solda ten, die in het toestel zaten, zijn gedood, aldus het FMNL. De Amerikaanse ambassade in San Salvador had vrijdag verklaard dat het toestel was verongelukt door slecht zicht. Grote zoekactie in België naar bommenleggers BRUSSEL Tijdens een grootscheepse zoekactie, de eerste in België van deze omvang, naar de da ders van vijf bomaanslagen op bedrijven en partij en heeft de politie in totaal 120 huiszoekingen uit gevoerd in extreem-linkse kringen en aanhangers. -Verscheidene tientallen mensen werden ver hoord. Alle verhoorde personen zijn inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Ook werd het kan toor van een socialistische senator uit Charleroi doorzocht. Volgens senator Yves de Wasseige, die parlementaire onschendbaarheid geniet, werd zijn kantoor vrijdagavond ondanks zijn protesten doorzocht door de politie in het bijzijn van twee getuigen. De naam Wasseige kwam voor op docu menten die werden aangetroffen bij linkse politie ke verwanten. Samenstellers CIA- handleiding worden ontslagen WASHINGTON De Amerikaanse regering zal ie dere functionaris, die betrokken is geweest bij de sa menstelling van de handleiding van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA voor Nicaraguaanse guerrilla strijders, ontslaan Dit heeft de Amerikaanse adviseur voor nationale veiligheid McFarlane, gisteren ver klaard. De CIA-handleiding geeft aanwijzingen voor het ple gen van sabotage en het voeren van een guerrilla te gen de Sandinistische leiders en voor het vermoorden van burgers. Een onderzoek binnen de CIA, dat pre sident Reagan enkele dagen geleden gelastte, moet voor de Amerikaanse verkiezingen zijn afgerond, al dus McFarlane Volgens hem zijn alleen op laag ni veau mensen bij de affaire betrokken. Alles lijkt erop te wijzen dat het een ondergeschikte functionaris is geweest „en misschien niet eens iemand die bij de CIA in dienst is", aldus McFarlane. £ING Het centrale lite van de Chinese imunistische partij ft zaterdag ingrijpende Janderingen aangekon- ld in het economische «em. Het prijsmecha- ne van vraag en aan- mag in werking tre- en bedrijven moeten concurreren opdat n de beste overblij- Hierdoor zal een ein de komen aan de buiten sporige controle van de staat op de bedrijven en aan de irrationele prijs structuur, waarbij prijzen van goederen door middel van staatssubsidies kunst matig laag worden gehou- Onbekwame, oude bestuurders zullen wor den verwijderd uit de lei ding van de ongeveer een miljoen ondernemingen in de volksrepubliek. Met de nieuwe plannen, die een ware revolutie in de Chi nese economie betekenen, bouwt de Chinese leider Deng Xiaoping voort op de hervor mingen die hij in 1979 door voerde op het platteland, waar de communes werden opgehe ven en de boeren toestemming kregen zich te verrijken door hun landerijen naar eigen in zicht te beheren. Deng, die in 1967 nog door de toenmalige partijvoorzitter Mao Zedong als een „bewandelaar van de kapitalistische weg" uit de partij werd gezet, gooit met zijn hervormingen een groot deel van het Maoïstikihe prin cipe van streven naar gelijk heid van de individuen over boord. Deng heeft de afgelo pen jaren Mao's samenleving getransformeerd tot een zich in snel tempo moderniserende natie, die open staat voor bui tenlandse investeerders en met een steeds groter worden de markt voor consumptiegoe deren. Bij uitvoering van het nieuw ste hervormingsplan zal vol gens westelijke waarnemers tot driekwart van de Chinese economie vrij worden van staatsplanning- en controle. Het grootste probleem zien zij in loslaten van het ingewik kelde systeem van prijsbeheer- sing en vooral van de subsidië ring van prijzen door de staat, die thans zeker een kwart van de overheidsuitgaven kost. Loslaten zou naar hun oordeel een golf van inflatie kunnen veroorzaken en daardoor lei den tot grote onrust onder de bevolking. Met de hervormingen hoopt China tegen het einde van D® Chinese leider Deng Xiaoping, door zijn voorganger Mao ooit deze eeuw een verviervoudi- 3,8 ..kapitalistische struikrover" betiteld, heeft zaterdag op het ging van het nationale pro- 12e partijcongres revolutionaire plannen voor de economie aan- dukt te hebben bereikt. gekondigd. dei 1 ^^CDAD/TEHERAN e groe» Iraakse persbureau wel <i heeft gemeld dat aangeapse troepen zaterdag- ilanten|jencj een nieuwe aan_ ihebben uitgevoerd op n kanjkse stellingen op 120 Het irimeter oostelijk van n geeaacj Volgens een mili- nte en r 0t uw woordvoerder in is per uad hadden de Ira- tten ops daarbij twee ver- g enkte posities gevestigd jedgeke Iraaks-Iraanse is, maar deze stellin- zijn gisteren weer he- erd. Het was de twee- Uraanse aanval binen I dagen. Radio-Tehe- I melddef daarentegen e successen op het kse leger. Volgens een Iraakse leger- woordvoerder is de Iraanse aanval een mislukking gewor den. Het aantal slachtoffers onder Iraanse militairen zou bijzonder groot zijn en ook zou Iran zware materiële schade hebben geleden. Ook Radio- Teheran maakte melding van zware verliezen aan Iraakse zijde. Waarnemers in het Golf-ge- bied verklaarden gisteren, dat de situatie aan het Iraans-I- raakse front zich weer lijkt te hebben gestabiliseerd. De af gelopen dagen zijn grote stuk ken gebied herhaaldelijk in andere handen overgaan, maar inmiddels is men weer terug bij het uitgangspunt, al dus het in Qatar verschijnende blad „Gulf Times". omaanslagen op gebouwen ranse wapenfabrikanten [JS In het afgelopen weekeinde zijn in de omgeving van i drie bomaanslagen gepleegd op gebouwen van Franse wa- ibrikariten. De fabrikanten leveren wapens aan het Franse iterie van defensie. Bij de aanslagen werd grote schade aan- ht. Door rondvliegende glassplinters raakten drie mensen gewond. De links-radicale terreurorganisatie „Action Di- heeft zich in een telefoongesprek met het Franse persbu- AFP voor een van de aanslagen verantwoordelijk gesteld. arde\f' leerd iier-Hispano-Bugatti waren onder meer doelwit van de ïgen. net aDnden verbiedt bezoek n zwarten in consulaat spetr het cden Wegens het bedrijven van politieke activiteiten f7 cnln ^r'e zwarte Zuidafrikanen die al sinds vijf weken in 1 J^lritse consulaat in Durban verblijven vanaf zondag geen be- Irs meer ontvangen. Volgens Groot-Brittannië hebben zij uik gemaakt van de positie waarin ze zich bevinden. Te- :ijn de drie anti-apartheidsactivisten ervoor gewaarschuwd ke verstoring van de rust zowel binnen als buiten het con- die met hen in verband staat, zal leiden tot een herziening e Britse houding aangaande hun verdere verblijf in het ge- Volgens de Britten is op humanitaire gronden besloten de PF1 OTln'et ^et consu^aat te verwijderen, maar dat betekent Hlat zij zich mogen bezighouden met politieke activiteiten, lareni Londen. ijkmf f|k vluchtelingen in Westduitse Ibassade Boedapest OI/loei J Mofd 6 N Vier Oostduitsers die willen emigreren naar het Wes- iebben hun toevlucht gezocht in de Westduitse ambassade Hongaarse hoofdstad Boedapest. Dat heeft het Westduitse ;vardblad „Bild" gisteren gemeld. Het ministerie van bui- hdse zaken in Bonn wilde het bericht bevestigen noch te- Weken. Het blad gaf geen bijzonderheden over de vier 'toekers. In de Westduitse ambassade in de Tsjechoslowaak- bfdstad verblijven nog steeds ongeveer 140 Oostduitsers die deze weg proberen asiel te krijgen in de Bondsrepubliek. PARIJS Volgens Guy Paulin, opvolger van Lager- feld bij het modehuis Chloë: „moet het nu maar eens ge daan zijn met dat gezeur over korte of lange mode. Voor ons speelt dat geen rol. Al leen handelaars zullen er wel eens over struikelen. Bij elke stijl, bij elk model hoort eer. bepaalde lengte. Kwestie van verhoudingen. Meer niet". Paulin heeft trouwens een zeer mooie, zeer evenwichti ge collectie getoond, sober en bijna klassiek in vergelijking met de Chloë onder Lager- feld. Sober gestileerde man telpakjes met dubbele jasjes, rechte halflange rokken in ninghai, een nieuwe stof die in feite al heel oud is, een stijve zijde waardoor de crea ties een keurige strikte lijn krijgen. In de collectie van Lagerfeld, altijd wat uitbundiger, waren er veel hotpants en minirok ken te zien (foto linksboven) zelfs de bruid uit zijn col lectie kwam in korte broek met omgeslagen pijpen. Ook van Lagerfeld zijn de prach tige lange plooirokken, maar zijn voorkeur gaat toch dui delijk uit naar de been-ont hullende mini's en micro's, vaak met daarover een lange jas van sluikvallend materi aal. Lange of zeer korte bole ro's worden op nauwe rok ken van zijde in felle kleuren gedragen. Zijn accessoires zijn nog altijd even opzienba rend wat te denken van handen, die aan de heupriem vastzittend of hoeden die zo uit een gebakswinkel lijken te komen. De navel is „in" en elke col lectie geeft het blote midden rif de nodige aandacht. Exo tische bloemenmotieven en de zogenaamde jungleprints doen het ook erg goed, ook bij Claude Montana, die be sloten heeft zijn wat hoekige lijn van vorige jaren wat te verzachten; er was geen schoudervulling te zien. Zijn sexy leren microrokjes en strapless topjes worden be dekt met ruime, lange man tels (foto rechtsboven) met zeer wijde mouwen. Monta na 's hoeden zijn vaak ook als zonnescherm te gebruiken, dus dé ideale combinatie van praktisch en mooi. Montana houdt van leer, dus stopt hij veel zacht suède in zijn bloe en rokken, die zeer zijn. Montana's scherpgesneden satijnen biki ni's of badpakken zijn echter slechts geschikt voor de Jane Fonda's onder ons. Nieuw is ook de „nette jeans" mode. In Montana's collectie bijvoorbeeld zijn veel pakken van de welbekende spijker- stof die ditmaal een schoon- gestreken en „keurige" in druk maken. Ook het superkeurige huis Céline brengt een reeks spul letjes van blauwe denim. Ro bert Nelissen (onthoudt die naam), een nieuweling, komt met een eerste collectie die geheel op de jaren vijftig is geïnspireerd. En voor een maal consequent doorgetrok ken, allemaal dezelfde New Look lengte. Frisse jasjes van wit piqué, strepen, noppen, margrieten. Vinnige, maar nooit schelle kleuren, steeds met wit erbij. Wijde klok rok ken of lange smalle witte rokken onder een jasje of topje met bloemen of noppen. Gelukkig is de is de marte ling van de wespentaille ach terwege gebleven. Ondanks de stortbui van vrij dag maakte Anne Marie Ber- retta 's show een zeer zonnige indruk. De creaties in haar collectie waren goed op el kaar afgestemd en stijlvol, of het nu om de safarishorts of de luxere pakken ging met kleuren zoals zalm, oker en mosterd. Haar sarongcombi naties waren echter wat uit bundiger van aard (foto links). (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Reagan wist enkele malen de lachers in de zaal in Kansas City op zijn hand te krijgen en daarmee Mondale's imago van taai heid en deskundigheid te relativeren. Zo herinnerde Reagan aan één van Mon dale's tv-reclamespots, waarin de democratische kandidaat op het Ameri kaanse vliegdekschip Ni- mitz staat en als een vast beraden opperbevelheb ber de vertrekkende F-14 gevechtstoestellen gades laat. „Maar ais Mondale zijn zin had gekregen, dan had hij op de zeebodem gestaan, want hij stemde als senator tegen de bouw van de Nimitz en tegen de F-14", aldus Reagan tot vermaak van het publiek. Ook inzake de „ouderdoms- kwestie" kwam Reagan gevat uit de hoek. Nadat niet Mon dale, maar andere kopstukken van de Democratische Partij hadden verklaard dat de 73-ja- rige Reagan, gezien zijn optre den in het eerste tv-debat blijkbaar te oud is voor een tweede ambtstermijn, zei de president vannacht: „Ik zal ieeftijd niet tot een verkie zingskwestie maken. Ik zal geen politiek profijt proberen te trekken uit de jeugd en de onervarenheid van mijn te genstander". Aan de inhoud van een tv-de bat tussen twee presidentskan didaten wordt door Ameri kaanse politieke waarnemers minder waarde gehecht, dan aan de vorm waarin beide op ponenten zich manifesteren. Inhoudelijk was ook dit debat weer een herhaling van de be kende standpunten van beide presidentskandidaten. Belang rijker voor de uitkomst van de verkiezingen wordt daarom geacht wie van beiden zich het meest „presidentieel" wist te presenteren. Mondale deed gisteravond verwoede pogingen om die „presidentiële geloofwaardig heid" die hij eigenlijk pas in het eerste tv-debat veroverde te vegroten. Gedwongen door het huidige conservatieve klimaat in de VS besloot hij daarom enkele malen Reagan „rechts te passeren". Mondale klaagde onder meer het feit aan dat de huidige president geen represaille-acties heeft genomen tegen de terreur groepen, die de aanslagen op de Amerikaanse vredestroe pen in Libanon hebben ge pleegd. Reagan antwoordde daarop dat zo lang de verant woordelijken onbekend zijn, hij niet zo maar onschuldigen de dood in kan jagen. Ruimtewapens Mondale verwierp verder Rea gan's idee om in de toekomst de Amerikaanse technologi sche kennis inzake defensieve ruimtewapens te delen met de Sovjet-Unie. Reagan had ge zegd de noodzaak te zien van een doeltreffend nucleair de fensiesysteem bij zowel de VS als de Sovjet-Unie, opdat daar mee alle kernwapens overbo dig gemaakt zouden kunnen worden. Mondale noemde de Sovjet unie „niet te vertrouwen" en omschreef de Sovjet-leiders als „hard en meedogenloos". Hij herhaalde voor een wederzijd se bevriezing van testen, aan maken en plaatsen van kern wapens te zijn. Maar in dit verband beklemtoonde hij dat alleen die wapens, waarop een effectieve controle mogelijk is, onder een „freeze" kunnen vallen. Welke wapens dat zijn kon hij niet goed duidelijk ma ken. Inzake berichten dat Reagan in het Midden-Oosten een „nucleair einde van de we reld" zou zien naderen in overeenstemming met bijbelse voorspellingen, zei de presi dent: „Niemand weet of het einde van de wereld over dui zend jaar of overmorgen komt. Ik heb nooit in ernst gezegd dat we plannen moeten maken voor het Laatste Oordeel" („Armageddon"). Maar hij gaf toe filosofische discussies te hebben gehad met „mensen met dezelfde belangstelling" over tekenen in de huidige wereld die op het naderend einde zouden wijzen. President Reagan en Mondale vlak voor het begin van het tv-debat. dat vannacht plaatsvond In Kansas City. \am ïrzvawAc&j DUBLIN Ierland heeft een formeel protest inge diend bij de Spaanse rege ring over het visserij-inci dent, waarbij een Ierse pa trouillevaartuig zaterdag ochtend enkele honder den schoten afvuurde op de Spaanse treiler Sonia. Dit heeft een regerings woordvoerder in Dublin verklaard. Een Iers marineschip vuurde 586 schoten af op de Spaanse treiler, omdat de treiler ille gaal in Ierse wateren aan het vissen was. Volgens het Ierse ministerie van defensie ne geerde de Sonia alle interna tionale scheepvaartsignalen. Nadat enkele waarschuwings schoten waren afgevuurd zou de treiler zelfs hebben gepro beerde het marineschip te rammen. Daarop volgde een serie beschietingen door het marinevaartuig. Toen de Sonia de Britse territoriale wateren bereikte, staakte het marine schip de achtervolging. Aange komen in Britse territoriale wateren zond de Sonia nood signalen uit. Even later zonk het Spaanse schip, nadat alle opvarenden waren gered. De bemanning bestond uit 16 Bas- ken, diafkomstig uit de Spaan se haven Ondarroa. Volgens waarnemers brengt het incident de Ierse regering, de huidige voorzitter van de EG, in verlegenheid omdat zij tracht de toetreding van Span je tot de EG te bespoedigen Ook de Spaanse regering zit met het incident in haar maag Zij noemde de zaak met de So nia „zeer ernstig".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7