luding blijft ►ij mening over >nge werklozen Bezoek Lubbers aan Koeweit dient vooral economische belangen Russen weten precies waar Woensdrecht ligt af overplaatsing voor zetters Iraanse ambassade Huiduitslag en verlepte planten troef in gifwijk Tilburg Nieuwbouw straks niet meer nodig Egypte laat Nederlands ontwikkelingsgeld liggen VERBOD OP GOKKEN WERKT CRIMINALITEIT IN DE HAND .Optreden Russische kapitein onbegrijpelijk' KONINKLIJK HUIS mnamNENLAND QeidóvQowuvnt MAANDAG 22 OKTOBER 1984 PAGINA 5 Toe stalen T\ •rbond pro- Huize '-dorp. de af- bijeen HAAG Zes Iraniërs die onlangs de Iraanse ambassade n Haag korte tijd bezet hielden, zijn vrijdagavond voor overgeplaatst van het Huis van Bewaring in Rotterdam »n strafinrichting in het Drentse Veenhuizen. Twaalf ove- izetters zijn in het Rotterdamse Huis van Bewaring in af- ing geplaatst. ittien Iraniërs. die sinds 10 oktober ook al in hongersta- in, sloegen voortdurend met hun lepels op de celdeuren Ie een gesprek met Amnesty International af te dwingen, ktesteren tegen het feit dat zij in afwachting van hun pro- orden vastgehouden. In andere landen zouden bezetters |ën Iraanse ambassade al na 24 uur weer op straat staan. dagen geleden werd het kantoor van Amnesty Interna- in Parijs bezet om de aandacht te vestigen op de Neder- houding tegenover de bezetters van de ambassade in Den Billiton beperkt produktie in Canada TORONTO Billiton, onderdeel van Ko ninklijke/Shell Groep met hoofdkantoor in Leidschendam, heeft de produktie van wol fraam in de mijn Mount Pleasant in de Ca nadese provincie New Brunswick ongeveer gehalveerd. Het aantal werknemers zal in verband daarmee worden verminderd van 231 tot 155. De miin is een gezamenlijke on derneming op fifty-fiftybasis van Billiton Canada Ltd en Brunswick Tin Mines. Billi ton treedt op als werkmaatschappij. Aanlei ding tot de produktievermindering is de af neming van de vraag naar de produkten van de mijn. Vorige week nog verminderde Billiton haar produktie van tin-ertsen in Thailand in aanzienlijke mate. Auto's gestolen LEIDEN Autodieven hebben de po litie dit weekeinde handen vol werk bezorgd. In De Zijl werd een auto te ruggevonden die een paar dagen gele den in Leiden is gestolen. In een sloot langs de Europaweg werd in de nacht van zaterdag op zondag een in Leiden gestolen auto gevonden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een auto opengebroken die op de Koninginne- laan stond geparkeerd, maar men slaagde er niet in de auto aan de praat te krijgen. Op de Rijnsburgersingel werd in de nacht van zaterdag op zon dag na een korte achtervolging een 24- jarige Hagenaar aangehouden die in Den Haag een auto nad gestolen. De man reed met de auto op het Stations plein tegen het verkeer in. Zelden goed geluid uit draagbare radiorecorder DEN HAAG Een draagbare stereo-ra diocassetterecorder die goed geluid geeft is een unicum. Dat is de conclusie die de Stichting vergelijkend Warenonderzoek heeft getrokkeh na negentien draagbare recorders (van 250 tot 450 gulden) te heb ben onderzocht. Ook nam de stichting 15 kleuren-tv's met teletekst onder de loep. Hoewel de tv's volgens de onderzoekers goed zijn, laat de ontvangst van teletekst nogal eens te wensen over. De Stichting heeft dit zaterdag bekengemaakt. De Stichting meent dat de compactheid van een draagbare radiorecorder en een goede stereo-kwaliteit moeilijk samengaan. Ver der heeft zij kritiek op de kleine sprie- t-antenne en op het relatief hoge stroom- verbrüik. TILBURG In de Tilburgse nieuwbouwwijk Reeshof, waar ongeveer elfhonderd woningen zijn gebouwd, heeft één op de zeven volwassenen en één op de vier kinderen gezondheids klachten na een verblijf in de open lucht. Het meest wordt geklaagd over hoofdpijn en huiduitslag. In één op de drie tui nen groeien de planten slecht. Meer dan de helft van de bewo ners klaagt over stank in de tuin of woning. Dat zijn enkele conclusies van een enquête die de wijkraad onder ongeveer vierhonderd bewoners heeft gehouden. De wijkraad nam het initiatief tot de enquête nadat een reeks van klachten al was binnengekomen. In maart 1981 was bij grondwerkzaamheden al gebleken dat de bodem onder de woningen ernstig veront reinigd is met vloeistoffen van de textielindustrie. van de voorpagina) i HAAG/AMERS- ensdaijiT Minister Ru- ejPu*jl blijft bij zijn omstre- k 'prnet. uitspraken in het in- en zijl ÏW met Het Vrije Desgevraagd zei hg zaterdag in rsfoort, waar hij de ieconferentie Crisis en brgingsstaat van het 'eed ^ezoc^t: formu- r. Tuè *s misschien wat rvareJukkig geweest, maar jiaaisentie blijft voor mij opfejnd staan". ""jjnfronteerd met het geding van de FNV- en, waarvan hij ove- op dat moment nog ist, antwoordde Ru- slechts met: „We agmicfen ai"' ^iw^leider Bert de Vries 'iet CDA heeft zaterdag j de radio zijn vertrouwen nsho\ teenlo proken in minister Ru ding. Hij noemde wel de woor den van de bewindsman one venwichtig. „Hij heeft zich niet correct uitgedrukt en daarmee heeft hij de meeste werklozen te kort gedaan". De vraag of Ruding om deze affaire moet opstappen is voor De Vries niet aan de orde. „Absoluut niet. Hij is een christen-democraat in hart en nieren en bovendien een be kwaam bewindsman. Van mij hoeft hij niet weg". In hetzelfde radioprogramma noemde CNV-voorzitter Harm van der Meulen de affaire Ru- ding een onverkwikkelijk in cident. „Ik snap niet dat een gezagsdrager met zo'n grote verantwoordelijkheid verha len van de straat zo naar bui ten brengt", aldus Van der Meulen, die eraan toevoegde dat Ruding zijn uitglijen ge woon ruiterlijk moet toegeven. Van der Meulen zei, dat het CNV niet van plan is de mi nister voor de rechter te sle pen. Ook de FNV heeft daar van afgezien, zo zei vice-voor- zitter Herman Bode in het Vara-programma „In de rooie haan". „Het is niet nodig dat én wij én de FN V-jongeren een kort geding aanspannen tegen Ruding. We moeten het er nog over hebben in het be stuur, maar ik denk dat wij volstaan met het leveren van juridische steun aan de jonge renbeweging", aldus Bode. In hetzelfde programma noemde CDA-Kamerlid Sytze Faber de uitlatingen van Ru ding gevoelloos en schrijnend. „Talloze mensen zijn op hun ziel getrapt door deze uitspra ken", aldus Faber. VVD-fractieleider Ed Nijpels zei gistermiddag voor de radio dat ook hij de opmerkingen van Ruding ongelukkig vindt. Hij zag hierin echter geen re den om. wat hij noemde, een heksenjacht op de bewinds man te ontketenen. Wel meen de Nijpels dat het kabinet meer aandacht moet besteden aan de presentatie van het be leid naar de burgers toe, om dat door uitspraken als die van Ruding een deuk wordt toege bracht aan het vertrouwen van de bevolking in het kabi- uit "J" fc|rS jn ve/F1® p =Je. irs gestolen Uit het magazijn Ie Voorschotense firma lempen en Begeer aan _seveltstraat zijn tussen 5 f VO) 11 oktober 26 zilveren gestolen. De bekers, die sportclubs worden ge- t om winnaars te huldi- ^1 lebben een totale waarde U1 D.000 gulden. Scl MARKTEN door :pen >rd en Noteringen groente- en »rda£? H: 22-10-84. u jielen 0,32-33; andijvie 1,51- ;t Halbonen 7-7,60; stambonen liepeqroten; 0.21-0,23; boerenkool Ie wanï8; Chinese kool 0,32-0,34; rse kil^°' 0.20-0.44; spitskool 0.80- rei 0.78-0,93; postelein 1.85- ir' ipinazle 1.90-2.90; ijsbergsla Snkel 1,75-2; spruiten a1 1,19- ilpruiten a2 1,01-1.14; spruiten gastS-1.08: spruiten b2 1,02-1,04; pn nro1 c 0.76-0,84; spruiten d 1,10- t. Jen 0.28-45; waspeen 0.40; Sia^en 0.20-0.44; witlot 3.50- een jeloenen 0,75-1,50; bloemkool het tak 1,75-2,10; bloemkool 8 per verdieP-1.45; bloemkool 10 per bak p antip|,olselderil 0,26-0,77; sla 0,68- dLl bleekselderij 0,22-0,50; bos- was aj78_i_45: peterselie 0,80-1,18; 0.31-0.34; radijs 0.T6-0.18; ut van Amsterdam Actie tegen C Krugerrand In het Amsterdamse theater De Balie is het Comité Zuidelijk Afrika gisteren een landelijke actie ge start tegen de Kru- gerrrand, een gou den munt uit Zuid Afrika voor beleg gers. Als alternatief werd een door Lu- cebert ontworpen munt gepresen- treerd: de Mandela penning. Op de foto overhandigt Gert de Boer, lid van het Comité Zuidelijk Afrika, de Mandela penning aan Sindiso Mfenyane, verte genwoordiger van het ANC uit Lusaka. Volgens het Comité steunen banken en rekeninghouders met de Krugerrand het apartsheidsregi- me in Zuid Afrika. VERWACHTING IN BOUWWERELD ROTTERDAM Er zal een situatie ontstaan waarin het niet meer nodig is om nieuwe woningen te bouwen, omdat er dan geen tekort aan woon ruimte meer zal zijn. Aanne mers moeten daar nu al reke ning mee houden, ook als ze dat niet leuk vinden. Dit heeft F.A. de Vilder van daag betoogd op de eerste dag van een congres over stede- bouw in Rotterdam. De Vilder is voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf en lid van de raad van bestuur van Ballast-Nedam. Volgens De Vilder komt er een tijd dat er alleen nog maar behoefte zal zijn aan vernieuwbouw en vervangende nieuwbouw. Oude woningen zullen worden verbouwd en aangepast aan de woonwensen van de tijd, en waar dat te duur is, zullen ze worden gesloopt en vervangen door nieuwe. De terugloop van de bevolkingsgroei en het geldgebrek maken uitbreiding van het woningbestand over bodig. Volgens De Vilder is bijna de helft van alle woningen in de grote steden thans óf rijp voor sloop óf toe aan grondig her stel. Landelijk geldt dit voor 20 procent van het woningbe stand. De Vilder waarschuwde ervoor dat de kwaliteit van stadsvernieuwing onder in vloed van het regeringsbeleid achteruit dreigt te gaan. AMSTERDAM De open dag die de Nederlandse Spoorwe gen zaterdag hebben gehouden op het Centraal Station in Am sterdam, ter gelegenheid van de verbouwing daarvan, heeft zeker 30.000 bezoekers getrok ken. De twaalf extra treinen die vanuit het hele land waren ingezet vervoerden 6.000 men sen naar Amsterdam. Zij reis- Open dag CS Amsterdam groot succes den tegen het speciale tarief van 15 voor een retour, in clusief openbaar vervoer in de hoofdstad en een rondvaart door de grachten. De rond vaartboten voeren met een frequentie van zeven per uur. De NS hadden een show van nieuw spoorwegmaterieel op het CS georganiseerd, waar van de dubbeldekker en de koninklijke wachtkamer, het publiek trokken. SCHIPHOL Er ligt nog ze ventig miljoen gulden aan Ne derlands ontwikkelingsgeld voor Egypte te wachten omdat dat land door de enorme bu- reaucatie daarvoor nog geen projecten heeft aangemeld. Dat geldt ook voor nog grotere bedragen van instellingen als de Wereldbank en de Europe se Investeringsbank. Dit heeft minister Braks van landbouw en visserij gisteren op Schiphol gezegd bij zijn te rugkeer uit Egypte. Hij heeft een bezoek van een week aan dat land gebracht op uitnodi ging van zijn ambtgenoot dr. Yousef Wali. De minister zei dat hij tijdens* zijn verblijf in Egypte vol- doende projecten had gezien die naar zijn mening in aan merking zouden komen voor ontwikkelingsgeld. Hij deed dan ook een oproep om vanuit Nederland wat agressiever op te treden om daar iets aan te doen. Braks zei dat zijn bezoek aan Egypte zeer succesvol is ge weest. Hij noemde het opval lend dat er veel minder spake was van de terughoudendheid die men daar in het verleden wel betrachtte om politieke re denen en dat men zeer geïnte resseerd is in de Nederlandse landbouw en samenwerking daarmee. Het land, met 47 mil joen inwoners, streeft volgens Braks naar een grondige mo dernisering van de landbouw om de enorme bevolkingsaan was (elke acht maanden één miljoen inwoners extra) bij te kunnen benen. :MELS DEN HAAG Meer dan de politiek staat de economie cen traal tijdens de reis die pre mier Lubbers en minister Van den Broek vanaf vandaag tot 25 oktober naar Koeweit ma ken. Voornaamste doel van dit bezoek, dat aanvankelijk eind maart had moeten plaatsvin den maar werd uitgesteld in verband met de mislukking van de Europese topconferen tie in Brussel, is het scheppen van een politiek gunstig kli maat voor nauwer economi sche banden. Aan boord van het regerings vliegtuig waarmee beide be windslieden vanochtend vroeg vertrokken bevinden zich dan ook topmensen van een tiental grote ondernemingen, die ho pen in het kielzog van het be zoek de juiste contacten te kunnen leggen. Vóór het vertrek wees een re geringswoordvoerder er op, dat de handel tussen beide lan den van oudsher sterk one venwichtig is, in het nadeel van Nederland. Nederland erxporteert voornamelijk voe- dings- en genotsmiddelen, che mische produkten, machines en vervoersmaterieel, maar dat valt in het niet met de enorme olie-importen uit Koe weit. Koeweit is op de lange termijn een aantrekkelijke handelspartner, gezien de enorme olievoorraden die voor voldoende deviezen, zorgen. Uit recepte onderzoekingen is gebleken dat Koeweit in staat is de huidige produktie (1,05 min vaten per dag) 250 jaar lang te handhaven. Zwaar ledenverlies voor D'66 DEN HAAG D'66 is ongeveer 25 procent van haar leden kwijtgeraakt. Bij een controle van het ledenbestand en de administratie is gebleken dat van de bijna 10.000 geregis treerde leden, in feite maar 7650 lid zijn en contributie beta len. Dit scheelt de partij jaarlijks ongeveer 160.000 gulden aan inkomsten. D'66-leden betalen gemiddeld 90 gulden per jaar voor de partij. Zoals bekend staat D'66 volgens de laatste opiniepeilingen op twee tot drie kamerzetels. Nu heeft de partij er nog zes. Het hoofdbestuur van D'66 spreekt van een „verontrustende ontwikkeling". AMSTERDAM Er zijn geen redelijke overwegingen om gokken te verbieden. Door het verbieden van gokken en het vergunningenstelsel zoals Ne derland en andere landen dat kennen, wordt de criminaliteit aangetrokken. Dit zei prof. dr. G. Kuiper, hoogleraar Sociale Wetenschappen, vanmorgen in een rede ter gelegenheid van de herdenking van de 104e stichtingsdag van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het echte probleem van gok ken is, dat het een riskante ge woonte is, die echter niet tot verslaving hoeft te leiden, al dus Kuiper. Als zodanig verge- liikt de hoogleraar gokken met alcohol, sigaretten en andere drugs. Drugsgebruik en dwangmatig gokken kunnen bovendien leiden tot misdrij ven (om speelschulden te beta len). Volgens de hoogleraar leidt echter gokken niet automa tisch tot het dwangmatig gok ken. Dat laatste, aldus Kuiper, vindt zijn oorzaken meestal in psychische conflicten en gaat gepaard met schuldgevoelens. Evenmin als het ontwennen van drugs heeft het ontwen nen van gokken enige zin als er geen hulp wordt geboden, aldus Kuiper. DOLMAN NA TERUGKEER UIT MOSKOU: SCHIPHOL De Russische autoriteiten hebben een Ne derlandse parlementaire dele gatie geen concreet antwoord willen geven op de vraag of en waar er in hun land nieuwe bases gereed worden gemaakt voor de SS 20-raketten. Ka mervoorzitter Dolman zei dit gisteravond op Schiphol bij te rugkeer van een delegatie van Eerste- en Tweede-Kamerle den onder zijn leiding van een achtdaags bezoek aan de Sov jet-Unie. Dolmans conclusie, die ook als zodanig aan de Russische auto riteiten is overgebracht, is dat de Nederlandse delegatie bij een besluit over plaatsing van 48 kruisraketten in Woens drecht in november 1985 is ge dwongen af te gaan op Ameri kaanse gegevens over de Sov jet-bewapening, wanneer deze niet van Russische zijde zelf komen. De delegatie heeft in de Sov jet-Unie gesprekken gevoerd op hoog niveau, met onder meer de plaatsvervangend voorzitter van het presidium van de Opperste Sovjet, Koe- znetsov, maar ook met Russen die hun land willen verlaten. In de wat Dolman kwalificeer de als „hartige gesprekken" met Russische leiders is van Sovjet-zijde keer op keer de boodschap meegegeven dat Moskou vrede wil, maar daar in door de Amerikanen tel kenmale wordt gedwars boomd. De delegatie heeft niet de indruk gekregen dat over het Nederlandse rakettenbe- sluit in de Sovjet-Unie nog erg veel onduidelijkheid bestaat. „Wij hebben meer vragen ge steld dan de oveFzijde. Zij wis ten bijvoorbeeld precies waar Woensdrecht ligt", aldus Dol man. Van Russische zijde is nog even de mogelijkheid van een niet-aanvalsverdrag tussen beide landen aan de orde ge steld. De Nederlandse delega tie heeft de Russen evenwel te kennen gegeven dat dat een wat vreemde situatie zou zijn, daar beide landen deel uitma ken van verschillende ver dragsorganisaties, NAVO en Warschaupact. Kamervoorzitter Dolman benadrukte dat met de Russische gast heren „hartige gesprekken" zijn gevoerd. Rechts achter hem Sovjet-ambassadeur Beletski. Dief na achtervolging per fiets aangehouden LEIDEN Een rechercheur van .de Leidse politie heeft za terdagmiddag een 32-jarige Hagenaar na een achtervol ging per fiets door de binnen stad aangehouden. De politie man zag de man rondscharre len bij een winkel en er even later met een aantal truien op een fiets vandoor gaan. Hij leende een fiets van een voor bijganger en zette de achter volging in. In de Spilsteeg kreeg de rechercheur de Hage naar te pakken, die 11 truien met een totale waarde van ruim 500 gulden over het stuur van zijn fiets had hangen. LEIDEN Een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn is za terdagmiddag om zes uur met hersenletsel naar het AZL overgebracht. De man stak de Vijf meilaan over en werd ge schept door een auto die werd bestuurd door een 19-jarige Leiderdorper. Volgens de poli tie functioneerde de verlich ting van de fiets niet. (vervolg voorpagina) DEN HELDER „De kapi tein van de Russische vrachtvaarder Mikolajrej handelde in strijd met proce dures die elke kapitein kent. Dat heeft zeeën van kostbare tijd gevergd. Onbegrijpelijk. Was de zoekactie eerder be gonnen, dan hadden we mis schien nog de de andere vier opvarenden kunnen red den". Verbijstering en verslagen heid gistermiddag bij Sche- veningen Radio in IJmuiden. Hoewel de Lady Odile al za terdagavond in zwaar weer verging, kwam pas zondag rond het middaguur de mel ding van de ramp binnen, via de Engelse kustwacht en een radiostation in Bremen. Een Russische vrachtvaarder had vijf uur eerder de zwaar onderkoelde kapitein Hans- sen uit het water gevist. Volgens Scheveningen Radio is Hanssen niet in staat ge weest een noodsignaal uit te zenden. Toen hij door de Russen werd gered, was hij door onderkoeling buiten be wustzijn. Een woordvoerder: „Maar normaal wordt het oppikken van een drenke ling onmiddellijk gemeld. Dat is voorschrift". Later verklaarde kapitein Hanssen dat hij zijn vier be manningsleden voor het laatst met zwemvesten aan dek had gezien. Zondagna middag werd het stoffelijk overschot van een vrouwe lijk bemanningslid opgevist. Zaterdagavond kwam op de rede in Vlissingen de Spaan se olietanker Melilla (87.000 ton) in aanvaring met het Italiaanse veel kleinere vrachtschip Lauro (11.000 ton). De Melilla liep een scheur van zeven meter op boven de waterlijn. De Lauro heeft behoorlijke schade aan de voorsteven. Het Italiaanse schip was uit koers geraakt, nadat het een boei in zijn schroef had gekregen. Bij Cadzand heeft een red dingboot gistermiddag de 14- jarige surfer L.H. aan wal gebracht. De jongen was er niet in geslaagd bij aflandige wind weer aan wal te ko men. Prinses Juliana is in Arn hem aanwezig bij de vie ring van het 100-jarige be staan van het hervormd di- aconessenhuis. In Vught onthult prinses Juliana in het stationsge bouw een gedenkplaat die betrekking heeft op de de portaties uit het voormali ge concentratiekamp Vught.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5