is Een gedroomde ballonvlucht i na £eidóc 6omant ■Am veelkleurige PH-AVC. j I X 35 ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 Vijf liefste-wensen gingen luchtig in vervulling Up, up. and away, in my beautiful bal loon!". In de beste stemming, na nog eenmaal de achterblijvende troepen op het kostbare gras geschouwd te hebben, verhief Hans Zoet zich ten hemel met zijn levende have aan boord van een uit de kluiten gewassen, maar karig ge outilleerde hondemand. In een mum van tijd zat hij op hoogte en in de stilte, die af en toe verbroken werd door het geloei van een dubbele vlammenwer per, die de zowat 3000 kubieke meter lucht binnen het opgeblazen nylon ge vaarte op temperatuur moest houden. „So we can fly, we can fly", zingt een lied van Burt Bacharach over een prachtige ballon verder. Commandant Zoet en nog drie opvarenden van de PH-AVC, onder patronage van casset te-gigant TDK, verdwenen uit het ge zicht, zwevend boven de Loosdrechtse plassen. De nagelaten betrekkingen van de vaarders, die in een karavaan de reis vanuit Leiden naar Breukelen hadden gemaakt, zaten op een prettige wijze in spanning. „Die zien we nooit meer terug", hoorde je hen verzuchten. Tien minuten later vertrok piloot Ru- dolf Sassen met de PH-ZON, met nog twee passagiers in zijn mand. Pro bleemloos. Zwaaien, beneden en boven, totdat niets wezenlijks meer te onder scheiden was. Ballonvaren is nog net zo boeiend en enerverend als twee eeu wen geleden toen de broers Montgol- fier ermee begonnen. SSGl, ÏDEN De Liefste-Wens-Actie *4 inmiddels een succesnummer de 75-jarige Leidse Courant het worden kreeg afgelopen idag een nieuwe aflevering. Zes ktdriftige optanten hadden zich Igemeld voor een tot dan toe ge- iomde ballonvlucht. Een van =1 p, mevrouw M. Hagendoorn (67) ÏOegstgeest, had zo graag geva Isamen met haar kleinzoon Leo- jd uit Haarlem. Maar toen puntje naaltje kwam, zat oma voor en- fc dagen in Zweden. Leonard 'jfihoff (18), grafisch scholier op [ursus reproduktietekenen, was ïent. Meneer Schakenbos (Piet r de hele crew) uit Warmond, oud-scheepsbouwer die van li vrouw permissie en haar zegen ontvangen „Je zult daar bo- i volop genieten" floot zacht luidelijke wijsjes voor zich heen. derweg in de auto had hij me al fen voorrekenen, dat bij wind- |ht vijf je de zaak wel kon ver- jjn. Op het cruciale moment was (Windkracht minder dan vier, ir altijd nog goed voor een idsnelheidje van een kilometer wintig. Piet had zijn lunch mee- pmen en vroeg of we (fotograaf »k van den Ende chauffeerde, Vijl hij allerminst aan ballonnen ht) er geen bezwaar tegen had let ot^at hÜ een boterhammetje at. ie de Grijs (26) uit Leiden, yh maar dapper meisje, werk- [i in een Voorschotense foto- I, leek het „hartstikke leuk en inend" om een tochtje in een tballon te maken. Vooruit, Dia- Jie weieens in een „klein vlieg- ie" had gevlogen) dus ook mee. jolein Kolthoff-van den Hul huisvrouw uit Leiderdorp, had 32, igen (le maanden geleden een rnwens aan haar neus voorbij Dat was in de Leidse t, waar ter gelegenheid van de ëteit) Minerva-activiteiten uit- eid met ballons werd gevaren: minuten vóór vertrek kregen 4 te horen, dat de vlucht niet j ging omdat het te hard woei. andere vluchten waren al be- Mijn luchtdoop, op uitnodiging mijn vader, ging niet door. Nu Ik graag mijn vader voor een sringetnvaaft willen uitnodigen". 53Jag ging „het" wel door (overi- na enig wikken en wegen I Hans Zoet) en vader, meneer bn den Hul (53) uit Voorscho- kon ook mee met z'n 80 kiloot je Üit de „inventarislijst" bleek igens, dat Marjolein 69 weegt. -£ zijn toch wel pikante details, y 'aan ik me niet wens te ont-' Nijenrode bij Breuke- icl. bufteilige grond, die we zoveel (lijk moesten ontzien. Geen s erop, niet op het gras lopen, IvJal te luidruchtig zijn, niets werpen. Enige ingetogenheid H op prijs gesteld. Want Nijen- M is Nijenrode: een kasteel met Jke gebouwtjes, waarin draag- vaders hun nakomelin- iunnen laten opleiden tot „iets rs". Daar spelen toekomstige en aspirant-managers py op het daarvoor geëi- •»e vgjjj jan 0f> belendend, pal; en in de bosschages zitten phter de konijnen aan. Een |>i||||l studerenden kwamen toelo- IllUlbm te zien „wat er nu weer Ie hand was". Hans Zoet stond H dat we alle egards in acht kn nemen, want dat hij hier kjppstijgen, telkens weer, berust Jin privilege: „Eén misstap en I |pn m'n heil elders gaan zoe- lallonnen van Zoet uwer kennen Hans Zoet van Niet onmiddellijk van z'n ïlbaardje. Hij is de welge- le, slimme peetvader van i als hij 's zondagsmorgens, namens Lodewijk van Beet- i „Für Elise" presenteert het Concertgebouw, Spiegel- ïij doet nog meer radio, bij de A: „Hallo, hier Hilversum en ,,Up, up, and away"; in de mand van Hans Zoet, onder i de De PH-ZON van Amro-man Rudolf Sassen heeft twee rode „blaren". De vijf ballonvaarders gaan op de knieën en onderwerpen zich aan een doopplechtigheid, verricht door Hans Zoet (staande, tweede van links) en Rudolf Sassen (geheel rechts). Hun assistenten kijken toe. Knielend van links naar rechts: P. Schakenbos, Marjolein Kolthoff-van den Hul, vader G. van den Hul, Diane de Grijs en Leonard Domhoff. „Met het oog op morgen". Maar buitendien bezit Hans, die aanpa lend in Nederhorst den Berg met vrouw Anna en kinderen en hon den een stulp bewoont, en aan al z'n emolumenten nog een edel hou ten schip overgehouden heeft ook; welnu, deze Hans Zoet bezit, naar zijn vermoeden, Neerlands grootste ballonnenvloot. Zes stuks. De prijs varieert van 50 mille tot 60.000 bal len, althans guldens. In tien jaar tijds bijeengegaard. Met die ballon nen doet Hans, gecertificeerd, ook zaken. Hij stijgt op en daalt waar een opdrachtgever maar wil. Met een potentiële kring van een stuk of vijftien meewerkende vrienden en magen. Daar zitten dan sponsors achter. Op alle luchtstromingen vertoont de ballonvloot van Hans Zoet zich in divisies: in Amerika, in Surina me, aan de Ivoorkust, in Singapore, en „throughout Europe, of course" (dus je vindt hem ook in Frankrijk, in Liechtenstein, in de Harz of bij Gibraltar). En mevrouw Anna die zich inmiddels heeft ingeleefd in de uitstedigheid van Hans verliest op de meeste van zijn esca pades doorgaans haar man niet uit het liefhebbend oog. De gevleugel de zinsnede „Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?" gaat hier niet geheel op. Immers, het geschiedde een tijd geleden, dat Hans in Zaïre met z n leeglopende „beautiful bal loon" op een eiland midden in de zeven kilometer brede Kongo-ri- vier terechtkwam. Hij dacht toen: broeder Hans, ziet ge nog niets ko men? En ja hoor, hij werd daar ver lost door z'n bloedeigen Anna, die van verre de poging mis had zien gaan en „met een boomstam" tot zijn redding kwam toegesneld Aldus de versie die Hans Zoet ter illustratie van zijn luchtige verha len de ronde laat doen. te. Bij Nijenrode zei Hans Zoet: „Ver draaid, ik geloof dat half Leiden is uitgelopen". Hij doelde op de grote supportersschaar van ouders, echt genoten, zusters en broers en ande re aanverwanten, die de Liefste- Wens-ballonvaarders wilden uit wuiven en, ergens in een onzekere verte, weer wensten te begroeten. „Als jullie maar niet aldoor op dat gras lopen, anders kan ik het wel vergeten, een volgende keer". Toen was het („Enfin, met deze wind kom je ver") aanblazen geblazen. Met een windmachine werd de bal lon opgebold tot een overdekte danstent en iedereen werd door Zoet „gevorderd" om mee te hel pen bij het in bedwang houden van de groeiende ballon: „En effe aan de touwen hangen, hè; ook aan de kroon". Daarna richtte Jan de Graaff, technicus, co-pilot en ge contracteerd presentator van VA- RA's „Achter het nieuws", de twee razende branders op de luchtige massa van de Engelse „Thunder Colt Balloon". Met een dwalend oog zag ik, dat de tweede ballon, onder gezag van Rudolf Sassen directeur van ballonsponsor Amro op het centrale kantoor in Amster dam een versierend schild had: „Ook ik word heet". Nou, het ge vaarte van Rudolf werd wel heet, maar zijn ballon kwam niet zo hoog als die van Hans Zoet. Met co-pilot-op-de-grond Geert Sprenger reed ik in een busje, van alle gemakken en blikjes bier voor zien, achter de ballonnen aan. Kaartlezend. Een bijna onmogelijke situatie, want je moest door Hilver sum rijden. Dat mag dan nog wel een dorp zijn, maar het is wel een hele opgave om via het vliegveld naar de Eemse kant te komen, op Baarn aan. We hadden draadloze verbinding met de ballonnen van Zoet en Sassen. Zoet zat hoog en Sassen hing laag. Hans vermoedde, dat hij over Soestdijk zou glijden; op 200 meter ongeveer. Radiogra fisch zei hij: „Rudolf, als je nou iets hoger gaat zitten, komen we mis schien nog bij elkaar". Want je kunt een ballon alleen maar bestu ren en bepraten met behulp van windstreken. „Je hebt makkelijk kletsen", kraakte Rudolfs stem, een beetje Nijenroods een bankdi recteur die toch al aardig wat bal- lonstreekjes kent over de „wire less", zeg maar walkie-talkie. Even benauwd Elke ballon had vier flessen met propaangas ter beschikking. Tot voeding van de branders, die de hete lucht intact moesten houden. Tezamen met de passagiers die genoten bij het leven; alleen al bij dat rumoer in Hilversum, onder zich, waar iedereen op straat begon te joelen en te schreeuwen twee en een halve ton extra. De toe voerslangen met het gas naar de branders waren dan wel ingepakt •in lekker warme hoesjes, maar het bleef een waagstuk. Later met het even wippen over een kotter op het Veluwemeer had Leonard zich even benauwd gevoeld. En dan die koeien op het weiland. „Die schrokken zich het rambam als de branders van onze ballon hun vurige tongen lieten spuwen tot in het binnenste van die reus achtige ballon". Hans Zoet had al eerder verteld over bevroren of lekke flessen met gas. „Die branders kun je ontkop pelen en dan overschakelen op een andere brander. En die overtollige flessen kun je altijd nog over boord gooien". De valhelmen waren op Nijenrode al achtergelaten. Deze zondag zouden ze niet nodig zijn met dat rustige weer. De twee bal lonnen daalden eensgezind vlak achter de brug van Nijkerk naar Zuid-Flevoland. Een beetje onder Zeewolde; in een soort niemands land. Nog geen vijftien kilometer gevaren in ruim een uur tijd. De volgauto's moesten minstens 60 km rijden om de vlucht bij te kunnen houden. Landingen in de modder. Zowat ie dereen had laarzen aan. Collega Marcel Gelauff, actief organisator, duikelde tot aan zijn middel in een verre van droge sloot. En hij maak te een paar opmerkingen. Het was rond een uur of zes; nadat de vaart nabij Breukelen begonnen was om half vijf. Bij zonsondergang moet elke ballon, bij internationale ver bintenis, op de aarde zijn terugge keerd. Een hele file van auto's op de dijk. Men stopte om de neergang van de twee ballonnen te zien. Die van Zoet kwam tamelijk zachtjes neer op de kleigrond van Zuidelijk Flevoland; de ballon van Rudolf, met uiteindelijk vier ingezetenen, maakte een harde landing, waarbij het mandje met zijn inhoud op z'n kant over de grond sleepte. En dan die verrekte moeite van het weer inpakken, na een feestje op 1000 voet in de zon, met die vuurstoten boven je hoofd om „on the level" te blijven. Daar is nauwelijks een woord Nederlands meer bij. Romantiek ter plaatse Vijf ballonvaarders kregen ter plekke in zuidelijk Flevoland, vlak over de vaste brug bij Nijkerk, hun natte luchtdoop. Met wier of gras op hun hoofd en een plens vuurwa ter; en met een getuigschrift. En Hans Zoet declameerde, staande in de modder en in het zachte karres- poor, zijn badinerend gedicht (dat iedereen moest nazeggen) over „Nijenrode vrij bekakt en de kak van Zeewolde". Een recitatief bij lamplicht. En daarna werden in Laren tal van ballonvaardige hel denverhalen verteld in een eer biedwaardig etablissement nabij de onvergetelijke Brink. Maar toen, opeens, waren alle ballonverhalen verstomd. De vijf vaarders van de Leidse Courant hadden tijd nodig om bij te komen. Leonard Dom hoff: „Ik meende, dat ik last van hoogtevrees zou hebben, maar het was helemaal niet eng. Alleen toen we boven het Veluwemeer hingen, op een paar meter boven die vis sersboot, zag ik het niet helemaal meer zitten. Dat wordt zwemmen joh, dacht ik!". TON PIETERS Foto's: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13