reluidsoverlast neemt sterk toe Na al die jaren ben ik indelijk van die pijn af ALLERLEI(DS) ik: Meisje (16) geeft verkrachting aan Wr Bouw hotel Schuttersveld volgend jaar van start JlTIËNTEN ZIEKTE VAN PAGET VERENIGEN ZICH «sikLEIDEN EudtaQowuvnt VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 PAGINA 3 fusie ziekenfondsen ran Leiden en Alphen -dt .EIDEN De ziekenfondsen an Leiden en Alphen aan en Rijn gaan fuseren. Pot 1 onil\ nuarj 1985 zal er één nieuw ekenfonds worden opgericht, at zijn werkzaamheden zal itstrekken over de werkge- Tib eden van de huidige fond- Het nieuwe ziekenfonds IJ6t de naam Onderlinge aarborgmaatschappij Regio- aal Ziekenfonds Alphen-Lei- >n. Door de fusie zullen geen jwongen ontslagen vallen. directie zal gaan bestaan j de huidige directeuren van lide ziekenfondsen, de heer C.H. Kool en Chr. Vermeij. tllf EXTRA VOORSTELLING „ADIO" LEIDEN Het Werktea- ter brengt morgenavond een extra voorstelling van het stuk „Adio" in het LAKtheater aan de Cle- veringaplaats. Belangstel lenden kunnen vanavond tussen half acht en half tien kaarten reseveren via telefoonnummer 124890. De extra voorstelling begint om tien uur. In totaal wordt „Adio" nu vier keer in Leiden gespeeld. Winkeldieven aangehouden LEIDEN Twee surveillerende poli tieagenten hebben gisteravond op de Haarlemmerstraat een man en een vrouw (28 en 23 jaar) aangehouden die even tevoren uit een boetiek voor ruim 500 gulden aan kleding hadden gesto len. De eigenaar van de boetiek had het tweetal betrapt maar hij had de diefstal niet kunnen verhinderen. Hij stelde onmiddellijk de politie in kennis die het tweetal kort daarna in de kraag kon vatten. De bedrijfsrecherche van Vroom en Dreesman hield gistermid dag een 42-jarige Leidenaar aan die met een partij overhemden ter waarde van 200 gulden, de winkel wilde verla ten zonder te betalen. De man is over gedragen aan de politie. LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiderdorp heeft gisteroch tend aangifte gedaan van ver krachting en mishandeling. Het meisje zou in de nacht van woensdag op donderdag na een ruzie in de woning van haar Leidse vriend (24) door hem ge bruikt en mishandeld zijn. De jongen is gistermiddag aan gehouden. Vervuiling Kempeneers kost ruim een ton LEIDEN Het opruimen van de vervuilde grond van het terrein Kempeneers aan de Langestraal kost de gemeente 136.000 gulden. De gemeente heeft geprobeerd de kosten te verhalen op het ga ragebedrijf, maar dat is niet gelukt. De garage moest plaats maken voor de bouw van een aantal woningen en dat maakte het schoon maken van de grond weer noodzakelijk. „Het pro bleem was het leveren van het bewijs", aldus G. In 't Veld, van de directie milieu. De vervuiling zou afkomstig zijn geweest van tanks die in de grond zaten. „Wij huldigen het principe dat de vervuiler betaalt en hebben Kempeneers aanspra kelijk gesteld. Zijn antwoord luidde dat er al van vervuiling sprake was, voordat hij daar begon. Het probleem voor ons was dat wij niet kunnen aantonen dat niet zo was. Juridisch maak je dan verder geen enkele kans". priest inds lloze iritste jaren steeds meer Het komt echter maar IIDEN Geluidsover- k Da 1 c*oor kuren neemt de errei indt den voor dat die over- iderw it constant aanhoudt. De achten zijn over het al- - meen incidenteel. De finkU ?rlast die een 78-jarige jóude}UW de Kraaienhorst te "did van haar bovenbuur- ervulin en daarom een kort iing tegen hem aan- inde, is dan ook een uit- wondering te noemen. Een ;se rechter verbood bovenbuurman nog ;er herrie te maken op :fe van een dwangsom 250 gulden voor elke dat hij dat wel doet LC van gisteren). ievoorlichter Dick Gra- stelde gistermiddag jvraagd dat het maar voor komt dat een 'geding over een derge- aangelegenheid wordt jespannen. „De politie is reïntdt erg alert als het om ge in erdsoverlast gaat. Als er een de'lding binnenkomt, gaan I altijd kijken. Het komt maar zelden voor dat er zo'n topdrukte is dat het er niet van komt", aldus Graveland. In 1982 is er bij de Leidse po litie een team ingesteld dat zich speciaal met zaken die irritatie kunnen veroorza ken, bezighoudt. Dit om te voorkomen dat onschuldige ruzietjes escaleren. Daarnaast zou er bij de poli tie in het kader van hulpver lening veel aandacht aan klachten over geluidsoverlast worden besteed. Vorige week kon deze afdeling zelfs de 10.000-ste mutatie van hulpverlening noteren. Voorlichter Graveland: „Mensen moeten natuurlijk wel melding maken van die overlast. Het komt wel voor dat mensen bij voorbaat den ken dat het toch niet is op te lossen en dan ook maar niet bellen. Tsja, dan weten wij ook niets natuurlijk. Meestal is de procedure na het mel den van geluidsoverlast zo, dat we zelf komen luisteren. Als er inderdaad overlast is, dan gaan we naar die buren en geven meestal eerst een waarschuwing. Als dat niet helpt dan nemen we het ma teriaal in beslag dat voor de overlast zorgt. Dat kan bij voorbeeld een stereotoren zijn, maar dat kan ook de buurman zelf zijn. Het komt wel voor dat iemand erg dronken is en niet voor re den vatbaar. Dan nemen we hem mee naar het bureau ter ontnuchtering. Dit is zo vast gelegd in de Algemene Plaatselijke Verordening. Herhalen de klachten zich dan gaan we weer kijken en verwijderen weer de spullen die voor de last zorgen. Blij ven de klachten dan nog aanhouden dan wordt er meestal met de woningbouw vereniging gepraat, die het beheer heeft over de huizen om te kijken of de woningen niet extra gehorig zijn. Als dat zo is moet daar iets aan gedaan worden, maar is het niet zo, dan wordt bekeken of de herrie makende buur man uit het huis gezet kan worden. Bij koopwoningen ligt het iets moeilijker, maar dan wordt geprobeerd op an dere manieren een eind aan de overlast te maken. En nu is dan gebleken dat een kort geding tegen zo'n geluidspro- ducerende buurman of - vrouw, ook goed werkt". Zo gaat het nieuwe hotel eruit zien. LEIDEN Met de bouw van een hotel en aangren zende kantoorruimte op het Schuttersveld wordt in januari 1985 begonnen. De gemeente heeft met de Nederlandse Bouw en Ar chitectuur b.v. overeen komst bereikt over de uit gifte in erfpacht van de grond. De bouwer koopt de erfpacht voor het hotel voor 99 jaren af en die voor het kantoor voor 75 jaar. Met de gronduitgifte is een bedrag gemoeid van ruim drie miljoen gulden. Het beoogde hotel zal worden geëxploiteerd door Queens-ho- telketen en gaat 119 kamers bevatten. Het kantoorgedeelte omvat 6700 vierkante meter vloeroppervlak. Hiervoor zijn reeds twee gegadigden gevon den. Het gebouwencomplex voorziet in de eigen parkeer- behoefte, er zal een parkeer kelder aangelegd worden. Het is de bedoeling dat de bouw nog voor de zomer in '86 afge rond wordt. Dit is van belang in verband met het toeristen seizoen. Het Queens-hotel krijgt de status van een drie sterren hotel. De Ratel Werkgemeenschap De Ratel viert zondag haar 34-ste ver jaardag met allerlei aktiviteiten in de MEAO-school aan het Lammerschanspark 4 in Leiden. De bijeenkomst begint om 's morgens om half elf en de toegang is gratis. Film „Het meisje met het rode haar" is de film die dinsdag 23 oktober wordt gedraaid in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Deze film van Ben Verbong gaat over de verzetstrijdster Hanneke Schaft (Renée Sou- tendijk). De voorstelling begint om kwart over acht Politieke vorming ogedlfg] l 'tast gen 08 ix Min nplemi k IDEN/ZOETERWOU- vEen vraag aan zo a ar een arts. Wat kan er en de ziekte van Paget rden gedaan? Kunnen iënten die aan deze kte lijden, worden ge lpen? Antwoord van die „De ziekte van Paget n ziekte die de botten ist en daar is helaas veel tegen te doen", n uitspraak die niet re- sentatief wil zijn voor l kennis van de medi- le stand van de ziekte i Paget maar, zegt pro- sor dr. O.J.M. Bijvoet, it is dat zowel bij dok en als bij Paget-patiën- zelf nog onvoldoende eend is over hetgeen in Academisch Zieken- s Leiden (AZL) tegen ziekte gedaan kan wor- i". Bijvoet is verbonden het AZL en hij heeft h in de loop der jaren wikkeld tot dé specia- op het gebied (van de itrijding) van de ziekte i Paget. Bijvoet is de n die het medicijn ge- i imd „APD" ontwikkel- dat de aandoening bij ia alle patiënten aan ijlden legt. tegendeel lijkt misschien geval, maar botten zijn net Is bijvoorbeeld de huid aan 12 voortdurende verandering - erhevig. Cellen worden af- roken en cellen worden gemaakt. De ziekte van 13 [et heeft tot gevolg dat het nwicht, dat tussen dat aan een en afbreken van cellen 11 et bestaan om botten hun "n en functie te laten be den, wordt verstoord. Ver- I'siingen in meer of mindere (e zijn het gevolg. Nestelt riekte zich in de schedel i kan een vergrote schedel reden, zit de ziekte in een nt mei n een arm ^an bunnen llS MUI 'e '°°P der jaren die lede- xposri len krom, langer of korter GENDA fden. Dat alles kan met Lpijn en vermoeidheids- hijnselen gepaard gaan. Dit ziektebeeld werd in 1877 voor het eerst omschreven door de Engelsman James Pa get, die zijn studie baseerde op één patiënt. Pas later zou de ziekte de naam van de Engels man meekrijgen. De ziekte van Paget is een kwaal waar de medische we tenschap nog veel vraagtekens bijzet. Zo is niet precies duide lijk, waar de ziekte door wordt veroorzaakt. Voorlopig houdt men het erop dat een virus de boosdoener is. En ook de pre cieze werking van APD, het medicijn dat in het AZL tegen de ziekte wordt gebruikt, is niet bekend. Prof. Bijvoet schat dat 2 a 5 procent van de Nederlandse bevolking aan de ziekte lijdt. „Alleen blijkt in de praktijk dat maar 5 procent van die 2 a '5 procent ook daadwerkelijk iets van de ziekte merkt. De rest valt het niet op, heeft ner gens last van of de ziekte wordt niet als zodanig her kend". Daarbij speelt ook een rol dat de ziekte zich meestal pas na het veertigste levens jaar openbaart. Steunzolen De heer A. Koevoet uit Zoe- terwoude is zo'n Paget-patiënt. Nu is hij gepensioneerd, maar tot een paar jaar geleden wa^ hij als docent aan een school verbonden. Op het laatst werkte hij nog maar halve da gen, want door de ziekte van Paget was een volledige werk dag niet meer mogelijk. Koe voet: „Als ik van school thuis kwam, zei ik tegen mijn vrouw: „Ik ben doodmoe, ik ga een half uurtje liggen". Ik kwam met die pijn in mijn botten bij de dokter en die zei dat ik steunzolen moest heb ben. Een goeie man, maar hij wist van niets. Uiteindelijk be landde ik bij professor Bijvoet in het AZL en die heeft me echt helemaal geholpen. Hij gaf me APD en nu voel ik me herboren. De pijn is na al die jaren eindelijk weg en ik kan weer alles". Sinds de jaren vijftig is op ver schillende plaatsen onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om de ziekte van Paget aan te pakken. Er werden stoffen ontwikkeld die in meer of mindere mate effect hadden, maar vaak waren er ook aller lei bijwerkingen. Bij gebruik van die medicijnen werden botten minder hard met grote kans op breuken en bij lang durig gebruik kregen sommige patiënten zelfs te maken met gaten in de botten. Invaliditeit kon op langere termijn het ge volg zijn. Zeepfabriek Professor Bijvoet: „Een patiëntenvereniging zou voor mensen met de ziekte van Paget een goede zaak zijn. Het kan het onderzoek naar medicijnen stimuleren er is al een stof die nog veel effec tiever is dan APD en mogelijk ook op langere termijn voor andere botziekten bruikbaar is en patiënten kunnen ervaringen uitwisselen". De heer Koevoet: „Het is zo jammer dat nog niet iedereen kan profiteren van het medicijn dat in Leiden tegen de ziekte van Pa get is ontwikkeld". Bijvoet zegt daarover: „Wij vonden de bijwerkingen te groot. Dat kon zo niet door gaan, je kon je afvragen of het middel niet erger was dan de kwaal". Onder leiding van Bijvoet en met behulp van de onderzoek safdeling van de Duitse zeep fabriek Henkei werd na jaren studie in Leiden het middel APD ontwikkeld. „APD is een medicijn waarin fosfonaten zitten", legt Bijvoet de betrok kenheid van de zeepfabriek uit, „en fosfonaten hebben weer te maken met fosfaten zoals ze in wasmiddelen zit ten". Zoals gebruikelijk in het geval van nieuwe medicijnen wer den eerst uitgebreid dierproe ven gedaan voordat het aan mensen gegeven mocht wor den, maar in 1977 was het zo ver. In het AZL werd voor het eerst APD toegepast. Het bleek een schot in de roos, zegt Bijvoet. „Bij zo'n tachtig pro cent van de patiënten bij de een na een paar weken, bij de ander na een jaar bleek de ziekte zich niet verder te ont wikkelen. De mensen leden minder pijn en op foto's was te zien dat herstel van botten op trad. Alleen als botten echt verregaand aangetast waren, was herstel niet mogelijk". Bijvoet noemt het gebruik van APD inmiddels „een routine klus". „Eenderde van de be handelde patiënten heeft na zes jaar nog steeds geen last en bij 95 procent blijkt APD ef fect te hebben. Als Paget na een paar jaar weer de kop op steekt, behandelen we weer met APD. Dat is geen pro bleem". Praktijk verkocht Dat de toepassing van APD in het AZL succesvol is, wil niet zeggen elke Nederlandse Pa get-patiënt ervan kan profite ren, laat staan dat het middel in het buitenland verkrijgbaar is. De effecten van nieuwe medicijnen moeten jaren wor den onderzocht voordat alge meen gebruik is toegestaan en dan kan het nog jaren duren, voordat ook andere landen een nieuwe stof toestaan. Noodzakelijke procedures, om dat medicijnen op langere ter mijn soms toch desastreuze ge volgen kunnen hebben. Softe- non is daar een bekend voor beeld van. Dat goedje op de markt gebracht als een rustge vend middel bleek bij het gebruik door zwangere vrou wen ernstige misvormde ba by's tot gevolg te hebben. Over het gebruik van APD op langere termijn zegt Bijvoet: „Het middel wordt toegepast sinds 1977 en tot dusver is nog niets gebleken van ernstige bijwerkingen. Integendeel. Maar dat weet je natuurlijk pas zeker als het middel dertig of veertig jaar wordt ge bruikt". Iemand die heeft ondervonden wat het gevolg is van het feit dat APD nog zo nieuw is, is de Amerikaanse arts P. Kimball. Kimball lijdt al dertig jaar aan de ziekte van Paget. De ziekte en het jarenlange gebruik van minder effectieve medicijnen als APD hebben ervoor ge zorgd, dat hij inmiddels niet meer kan lopen en zeker al vier keer botbreuken heeft op gelopen. Kimball heeft jaren lang allerlei Amerikaanse spe cialisten bezocht, maar veel resultaat had het allemaal niet. Totdat hij begin dit jaar van de resultaten van Bijvoet in Lei den hoorde. Hij verkocht zijn artsenpraktijk, reisde met zijn vrouw naar Nederland, ligt nu in het AZL en wordt met APD behandeld. Hij is vol lof over de verrich tingen van Bijvoet. „Ik voel me als herboren", zegt hij. Met veel moeite buigt hij zijn rech terbeen. „Een paar maanden geleden kon ik dat been niet meer bewegen, nu gaat dat weer. De pijn is nu ook stuk ken minder". Bij Kimball is de ziekte van Paget al zover dat het de vraag is, of hij ooit weer helemaal zal kunnen lopen, „maar nu is er tenminste weer hoop, er treedt herstel op". Hij hoopt dat zijn ervaringen ook andere Paget-patiënten in Amerika kunnen helpen. Aan hem zal het niet liggen, want hij schrijft met hulp van zijn vrouw vanuit zijn ziekbed In de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt 6 wordt vanaf 23 oktober een cursus politieke vorming voor vrou wen gehouden. De cursus is bedoeld voor vrouwen die nog niet veel van het politieke bedrijf afweten. De cursus be staat uit tien lessen en kost 1,50 gulden per keer. Nadere informatie is telefonisch verkrijgbaar: 314910. VIDO-groep De werkgroep VIDO houdt dinsdag 23 oktober in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 een thema-middag over acupressuur. Dit is een alternatieve geneeswijze, die men in tegenstelling tot acupunctuur wel zelf kan doen. De bijeenkomst begint om twee uur en duurt tot vier uur. De cursus is bestemd voor vrouwen van veer tig tot zestig jaar. Amnesty De Leidse werkgroep van Amnesty International houdt dinsdag 23 oktober schrijfbijeenkomsten in de Bevrijdings kerk (Zuid-West) en de Vredeskerk (Burggravenlaan). Bei de bijeenkomsten beginnen om half acht. Donderdag 25 oktober kan vanaf acht uur in de Ekklesia (Rapenburg 100) geschreven worden. Het gaat Amnesty dit maal om drie vrouwen: een acht jaar geleden verdwenen Chileense vrouw, een Joegoslavische vrouw en een Vietnamese non. Kind en Ziekenhuis Het onderwerp van de thema-ochtend voor vrouwen in clubhuis niatilo aan de Zaanstraat, op dinsdag 23 okto ber, is „Kind en Ziekenhuis". Een voorlichter van de vereniging Kind en Ziekenhuis zal een toelichting ge ven. De bijeenkomst begint om half tien en is rond elf uur afgelopen. De toegangsprijs bedraagt anderhalve gulden. Mensenrech ten De Stichting Leidse Vrouwenraad houdt op 24 oktober in het gebouw van de Vrouwenraad aan de Caeciliastraat 18 een bijeenkomst over „mensen en mensenrechten". Hierbij zal vanaf tien uur de heer C. Visser, historicus verbonden aan het Instituut Clingendael in Den Haag spreken over mensen en mensenrechten. Vrouwen zijn oplichter te slim af LEIDEN Een jongeman (circa 23/24 jaar) die zich uit gaf voor controleur van het energiebedrijf Rijnland en die trachtte enkele vrouwen geld afhandig te maken, keerde gis terochtend tweemaal onver richter zake naar huis terug. De jongen belde gisterochtend bij een huis op de Van der Waalslaan aan met de mede deling dat hij het hoge gasver bruik kwam controleren. De nepcontroleur draaide vervol gens de gashaard lager waar voor hij 400 gulden in reke ning bracht. De vrouw zei hem dat zij het geld niet in huis had maar dat hij na een half uurtje terug kon komen. De vrouw belde onderwijl de politie maar de man kwam niet meer opdagen. Even later vervoegde hij zich wel bij een woning aan De Sit- terlaan waar hij meedeelde dat hij een gaslek op kwam spo ren. Toen hij ook hier aankon digde geld te willen hebben, deelde de vrouw des hujzes hem mee dat hij er niets mee te maken had hoeveel gas zij verbruikte omdat zij daar im mers voor betaalde. Ook hier keerde de onfortuinlijke op lichter zonder een cent rijker te zijn geworden, huiswaarts. „Dierenmisbruik bij Indoor Leiden" LEIDEN De Dierenbe scherming afdeling Leiden en omstreken beschuldigt de or ganisatoren van Indoor Leiden van dierenmisbruik. Op dit paardensportevenement, dat op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 oktober wordt ge houden in de Groenoordhal- len, zullen 100 kinderen touw trekken met drie Zeeuwse paarden. De Dierenbescher ming is hier fel op tegen. „Die renmisbruik als reclamestunt", wordt dit door de organisatie genoemd. Volgens de Dierenbescher ming worden dieren steeds va ker gebruikt voor vermaaks- of kunstzinnige doeleinden. Men wijst op varken- en ka- melenraces en stunts met nijl paarden. De stunt met de drie paarden en de 100 kinderen, slaat volgens de Dierenbe scherming alles. In een brief aan de organisatoren, de direc teur van de Groenoordhallen, de gemeente Leiden en de Leidse politie wordt gevraagd om ervoor te zorgen dat het touwtrekken tussen kinderen en paarden van het program ma wordt afgevoerd. brieven naar de Verenigde Staten om zijn ervaringen uit te dragen. Een patiënt met de ziekte van Paget, die in Groningen of Maastricht woont, kan ook APD krijgen. Tenminste als zijn internist meewerkt en Leiden vraagt APD te ver strekken of de patiënt verwijst naar Leiden. Zolang APD nog niet uit zijn „proefperiode" is, zal het zo moeten. Voor Zoe- terwoudenaar Koevoet staat vast dat dat niet altijd gebeurt en daarom werkt hij met vier lotgenoten aan de oprichting van een vereniging van Paget- patiënten. „Paget-patiënten in Nederland bevinden zich in een sterk geïsoleerde positie, terwijl ze juist de mogelijkhe den moeten hebben om erva ringen uit te wisselen. Als wij onze krachten bundelen, kun nen we de wetenschap makke lijker vragen meer aandacht aan ons te besteden. Daarom is een patiëntenvereniging no dig". Degenen, die meer willen we ten over de ziekte van Paget of willen helpen bij het opzet ten van de patiëntenvereni ging, kunnen terecht bij A. Koevoet, Jan van Banning- straat 33, 2381 AT Zoeterwou- de, tel. 01715-2618. De afdeling van het AZL, waaraan profes sor Bijvoet aan is verbonden, is te bereiken onder nummer 071-262428. MARCEL GELAUFF

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3