TAFEL Tutu: Reagan bevordert racisme in Zuid-Afrika Jantje Beton" stevent recht op meindeedzaak af kerk wereld Beraad over roepingen if R.-K. Kerk van Amerikl „Ik sta met beide platvoeten op vaste bodem ■ACHTERGROND CeidócSouocmt VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 PAGIN jÜID Oecumenisch klokgelui Protestanten en rooms-katholieken in de Zwitserse hoofdstad Bern zijn gisteren overeengekomen te proberen de klokken van hun kerkgebouwen gelijktijdig te laten beieren, om zo de klachten te ondervangen over het feit dat ze op verschillende tijdstippen en te hard luiden. Volgens de gemeente Bern zullen de protestantse gemeente van St.Jan en de rooms-katholieke Mariaparochie, die tweehonderd meter van elkaar af liggen, pogen het beieren op elkaar af te stemmen. Als het niet lukt zal het geluid zwakker worden gemaakt door verwijdering van enig brons. Rooms-Katholieke jeugd weer naar Rome Bemoedigd door het succes van de jeugdbijeenkomst in het Heilig jaar. toen rond 300.000 jongeren naar Rome kwamen, heeft het Vaticaan voor 1985 een tweede jeugdsamenkomst uit geschreven. Zaterdag 30 en zondag 31 maart worden weer hon derdduizenden jeugdige gelovigen verwacht, afkomstig uit alle werelddelen. In het middelpunt staan twee ontmoetingen met paus Johannes Paulus II. De eerste is voorzien voor de zater dagmiddag. zo mogelijk in de buurt van de St.-Jan van Latera- nen, waar de naar taal onderscheiden groepen jongeren ge bedssamenkomsten zullen houden. Zondagmorgen trekt een grote processie van de Engelenburcht naar het St. Pietersplein, waar de paus de mis voor Palmzondag opdraagt. Schillebeeckx valt Ratzinger aan De theoloog dr. E. Schillebeeckx heeft de Westduitse curiekar dinaal Joseph Ratzinger, verweten dat hij in zijn wereldbeeld en bij de beoordeling van de omstreden bevrijdingstheologie, het kwaad en de zonde een te grote rol laat spelen. In het jong ste nummer van het in Bologna verschijnende katholieke tijd schrift "II Regno" zegt Schillebeeckx van het document over de bevrijdingstheologie: „Geen bevrijdingstheologie vindt zich in deze karikatuur terug. In deze theologie steekt het optimis me van Thomas van Aquino, dat tegen onderdrukking en on recht strijdt. Ratzinger is gebonden aan een wereldbeeld waar in het kwaad, de zonde een overheersend aandeel hebben. En dat voert hem niet tot Thomas' optimisme". Wanneer een mens door honger wordt verschroeid als door vuur, gelden de wetten van de koning niet voor hem. Voor de zwarten in Zuid- -Afrika bevordert de Amerikaanse regering het racisme. Dit heeft bi- schop Desmond Tutu, de Zuidafrikaanse winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, gisteren gezegd op een persconferentie in Johannesburg, na een stormachtig onthaal bij zijn terugkeer uit de VS. Tutu zei het Amerikaan se beleid van „opbou wende betrokkenheid", dat Zuid-Afrika moet aanzetten tot wijziging van zijn discriminerende politiek, als een „ramp" te beschouwen. Sinds Reagan vier jaar gele den aan de macht kwam zijn er geen veranderingen van betekenis opgetreden in het voordeel die de zwarte meer derheid in het land of de on afhankelijkheid van Nami bië, aldus Tutu. De zwarte leider van de Zuidafrikaanse Raad van kerken en campagne-leider tegen apartheid in zijn land sprak na aankomst uit de Verenigde Staten voor een juichende menigte. Hij zei dat de ruim 680.000 gulden die aan de prijs verbonden zijn, worden bestemd voor een fonds waaruit studiebeurzen voor zwarten worden be taald. Hij herhaalde zijn op roep aan de blanke regering te onderhandelen met de zwarte leiders in het land om bloedvergieten te voorkomen en bevestigde zijn steun aan de verboden guerrilla-organi satie, het Afrikaanse Natio nale Congres (ANC), zonder echter hun gewelddadige me thodes goed te keuren. Bij zijn aankomst in Jo hannesburg werd bis schop Tutu tientallen ma len omhelsd door enthou siaste aanhangers, zowel blank als zwart. Aartsbisschop Simonis pleit bij Zuid-Afrika voor mgr. Hurley Aartsbisschop dr. A. Simonis heeft de Zuidafrikaanse rege ring begrip gevraagd voor de christelijke motieven die aartsbisschop Denis Hurley van Durban ertoe hebben ge bracht op te komen voor de niet-blanke Zuid-Afrikanen. In een telegram aan de Zuid afrikaanse minister van poli tiezaken, Louis le Grange, vraagt mgr. Simonis namens de Nederlandse r.-k. bis schoppenconferentie reke ning te houden met de chris telijke opvatting inzake ge rechtigheid. Het is voor aartsbisschop Hurley een ge wetenszaak om zich in te spannen voor de niet-blanke Zuidafrikanen, aldus mgr. Si monis. Bisschop Hurley, die ook voorzitter is van de r.-k. bisschoppenconferentie van Zuidelijk Afrika is gedag vaard, omdat hij de speciale anti-terreur-eenheid van de Zuidafrikaanse politie ervan beticht heeft zich in Namibië schuldig te maken aan in breuk op de mensenrechten en hardhandig optreden te genover de burgerbevolking. Vandaag is hij al voor de rechter verschenen. Eigenlijk zou hij 31 oktober voor moe ten komen, maar daar de bis schop die dagen in Rome moet zijn, is de datum ver vroegd. Volgens de secreta resse van mgr. Hurley gaat het om een vooronderzoek. Als de rechter de beschuldi gingen aan het adres van de Zuidafrikaanse politie onge grond acht, zal de bisschop op op een later terecht moeten staat. Venhel- bouiloonsoep eierkroketten met brood en bietensalade vegetarisch Wie met tweeën is heeft nodig: 1 kleine of halve venkelknol, 0,5 liter water, 1 groentebouillontablet, stukje kaas van 75 g; 3 eieren, 30 g margarine, 30 g bloem, half groentebouil lontablet opgelost in 2 dl water, zout, peper, noot muskaat, paneermeel, 1 ei, frituurvet; brood en margarine naar behoefte; 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, 2 lepels yoghurt, uitje of sjalot, 250 g gekookte bieten, 150 g zuurkool, 1 zure appel, 1 banaan, peter selie. Haal de harde delen van de venkelknol en bewaar het blad. Snijd de venkel in reepjes en kook die circa vijf minuten in het water met het bouillontablet. Schep de soep op de in blokjes gesne den kaas en strooi er het fijngeknipte venkelgroen over. Kook de drie eieren hard in tien minuten, pel ze en prak ze fijn. Laat de margarine smelten, roer er de bloem door, voeg een scheut bouil lon toe, laat de saus even ko Kerkelijke steun voor verdrag tegen martelingen De Raad van Kerken in Nederland heeft in een brief aan mi nister Van den Broek van buitenlandse zaken aangedrongen op Nederlandse steun voor het verdrag tegen martelingen. Dit verdrag is voorbereid door een speciale commissie van de Ver enigde Naties. De 'algemene vergadering van de VN zal tegen het einde van het jaar moeten beslissen over de aanvaarding van een derge lijk verdrag. De Raad van Kerken acht het aanvaarden ervan een nieuwe stap op de weg van het volledig uitbannen van martelingen. Behalve de Nederlandse regering heeft de Raad van Kerken ook de zeven regionale Raden van Kerken in de wereld aangeschreven, met de vraag er bij de regeringen in hun regio aan te dringen op een positieve houding tegenover verdrag. De Raad van Kerken heeft de Nederlandse bisschop pen gevraagd aan de nationale bisschoppenconferenties een soortgelijke brief te schrijven. p „Gedelegeerden voor de roepingenpastoraal worden gec fronteerd met hetzelfde fundamentele dilemma waarv de hele Kerk staat hoe geven wij een traditiegebonden T loof door zodanig dat het in de moderne tijd geloofwaai blijft". Die vraag vormde het thema van de inleiding, die voorzitter van de nationale conferentie van gedelegeen voor de roepingenpastoraal in de Verenigde Staten, pa Donald King uit Youngstown in Ohio, heeft gehouden vi zijn organisatie. Voorheen was de taak van deze gedelegeerden erg dui I lijk, zei hij. Ze moesten er kort en goed voor zorgen dat voldoende seminaristen kwamen om zich op het priest schap voor te bereiden, en daarmee basta. „Maar sinds I Tweede Vaticaans Concilie hebben wordt er op talloze dere manieren gedacht over hetgeen leiding geven in Kerk en roeping precies inhouden", aldus pater King, jjdej Vroeger waren die taken duidelijk omschreven maar thi'. j zijn ze veel gevarieerder en vaak verre van duidelijk. Da om moet er nodig klaarheid worden geschapen op terreii - als geestelijk leiderschap, levensstijl en roeping, vindt Bet Dat wordt bemoeilijkt omdat priesters en religieuzen in Wen i media vaak worden afgeschilderd als mensen die ouderw t cont se, niet ter zake doende ideeën verkondigen. achtei Andere negatieve factoren die voldoende roepingen in"1?8" weg staan zijn zijns inziens de vrije seksuele moraal, kl<erlasl gezinnen, aantrekkingskracht van sekten, terughoudeouw u heid bij ouders om zonen voor het priesterschap te d|d van kiezen en de wens meer dan één levenstaak te vervul in en Ook een rol spelen de neiging zich niet te willen vastleg ling en het klaarblijkelijk onvermogen van de Kerk leden mde, etnische minderheden ertoe te brengen priester te wor iderii of toe te treden tot een religieuze orde. agse Naar de mening van bisschop Lawrence Welsh van Spo l ne in de staat Washington ordt het hoog tijd een theoli <L van roepeingen en religieus leven te wonwikkelen. A Welsh, die voorzitter is van de commissie voor de roeping11 van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, zei dat &r da voorbereidingen worden getroffen voor de vorming v e LC een commissie-ad-hoc, bestaande uit geestelijken, religie zen en leken. De eerste taak van de commissie zal zijn h itievo uitbrengen (volgend jaar) van een handboeken voor defend nen die zijn verbonden aan aan seminaries en de rcepin èffïvra. genpastoraal van de bisdommen. m p/Zged In een commissiebespreking over het priesterschap van ate aai gelovigen werden mogelijkheden onder ogen gezien igespa toenadering te bewerken tussen in kerkelijk werk geïntdt erg seerde leken en de geestelijken. De laatsten moeten erpsovei worden overtuigd dat ze niet worden bedreigd door dellding mars der leken. altijc VERBAZING OVER OPTREDEN DE VRIES DEN HAAG Zou dr. Jan de Vries, de vroegere presi dent-commissaris van RSV, wel geweten hebben wat hij deed toen hij voor de enquê tecommissie van de Tweede Kamer zijn verhaal volhield over de declaraties (1,75 mil joen gulden in zes jaar) voor zijn hoge onkosten? De theo rieën over De Vries' motie ven lopen uiteen, maar eén ervan lijkt vooralsnog aanne melijk. De Vries denkt een eventuele meineedzaak als gevolg van zijn uitlatingen tegenover de commissie wel te winnen, zoals hij gewend is altijd zijn zin te krijgen. Zijn optreden tijdens de ver horen geven alle aanleiding tot die gedachte. Dat optre den heeft ook andere com missarissen verbaasd, bij wie zijn slagvaardig handelen bij Bredero, Ahold en Akzo nog helder voor de geest stond. „Ik ben Jan de Vries en jullie hebben er allemaal geen ver stand van", leek de bouwer van het Bredero-bouwcon- cern voortdurend te denken toen de commissie hem deze week ondervroeg over de ge peperde onkostendeclaraties die hij zowel bij RSV als bij Bredero zou hebben inge diend. ken en roer haar glad. Voe^Keei2') j onverzettelijkheid heeft alle bouillon toe. laatde K,uQc voli^m X weereven koken. Doe de fiovember^ bjj Bredero hem hebben srsn hn He* cans Pn nrPfï/T/-_• j_ j VINKEVEEN „Ik ben geenszins door de mangel gegaan". Dr. J. de Vries, voormalig president-com missaris van RSV, zegt dat hij geen seconde wakker heeft gelegen van de ont wikkelingen rond het ver hoor waaraan de enquête commissie van de Tweede Kamer hem deze week heeft onderworpen. „Ik sta nog steeds met beide plat voeten op vaste bodem. Ik voel me kiplekker", zegt De Vries een paar dagen nadat de commissie justitie inscha kelde in verband met ver moedens van meineed. Een optreden in het NCRV- televisieprogramma Rond om Tien heeft hij na een aanvankelijke toezegging weer afgebeld. „Ik vond dat toch wat te vroeg. Ik dacht: laat de boeren maar dorsen. Ik wil de praatjes die over me verspreid worden niet voeden. Er wordt toch al genoeg onzin over me ge zegd en geschreven". De Vries maakt duidelijk dat naast de enquêtecom missie ook de pers het bij hem verbruid heeft. „Me neer, mijn respect voor alles wat pers is heeft inmiddels het nulpunt bereikt. Wat ik namelijk niet begrijp, is dat mensen met gezond ver stand zoveel onzin kunnen schrijven. De berichtgeving, de apekool druipt er ge woon van af. Iedereen roept en schrijft maar raak, zon der enige kennis van het zakenleven", laat De Vries bitter weten. Van verwijten van botheid en ongevoeligheid wil hij oordelen. Ik ben gewend op hogerhand te vertrouwen". De Vries wil geen woord kwijt over de mogelijk door hem gepleegde meineed. „Mijn vrouw vindt dat ik daar geen woord over moet zeggen. Ze zegt: De verstan digste raadsman is je eigen vrouw, en daar hou ik me maar aan", zegt De Vries met een zenuwachtig gie- cheltje. „Maarre, ik word aan tafel gesleurd, want ik moet eten. Goedendag... eren bij de saus en breng,Jden Gids ,eve"n: Jantje Vol- mengsel op smaak met ofgirorekens velen een uitstekende peper en nootmuskaat ^^--aaakt opn voor een starre man, de dikke massa op altijd gelijk denkt te heb- diep bord en laat haar J;>-j-; en stijf worden. Dr. J. de Vries, ex-president-commissarls van RSV: „Ik voel me kiplekker". Verdeel de eiermassa in vie ren, vorm er met twee lepels ruwe kroketten van, laat die in het paneermeel vallen, vorm ze met de hand bij en haal ze door losgeklopt ei en weer door paneermeel. Bak de kroketten kort voor de maaltijd in heet frituurvet bruin. Maak een sausje van azijn, zout, peper, mosterd, olie en yoghurt en meng er de kleingesneden of geraspte groenten en vruchten door. Garneer met fijngeknipte pe terselie. JEANNE f i-jaen die een dédaine, leer- 'terachtige houding te genover de parlementaire en quêtecommissie inneemt. „Als de politiek zich met za ken bemoeit, moet dat altijd fout gaan" zei De Vries énke le maanden geleden. De poli tiek had naar zijn mening de ondergang van het concern op zijn geweten. Laconiek Die politiek verweet hem dat hij zich niet goed had voorbe reid op de verhoren. Daaruit zou ook weer zijn minachting blijken. Schampere opmer kingen, een laconieke bena dering, het werd De Vries al lemaal verweten. Voortdu rend heeft hij de commissie leden voorgehouden dat wat zij een ernstige zaak vonden in feite „van ondergeschikt belang" was. Deze houding openbaarde zich al bij het eerste verhoor. „Eerlijk gezegd begrijp ik niets van het gedrag van De Vries", zegt A.G. van den Bos, voorzitter van de Raad van Commissarissen van Bredero's Bouwbedrijf Ne derland bv in Utrecht, het bedrijf dat De Vries zelf heeft grootgemaakt. „Dat hij zo weinig accuraat in zijn antwoorden is geweest voor de commissie, dat er zoveel rammelt aan zijn verklarin gen en dat er nu zelfs grond lijkt te bestaan voor een mei needzaak tegen de man, ik snap het allemaal niet. Ik zie hem als een heldere man, die duidelijk zegt waar hij staat. Waarom dan nu zo veel on duidelijkheid?", vraagt Van den Bos zich af. Zwart-wit Prof.dr. J. Kreiken, zelf oud ondernemer en tegenwoordig buitengewoon hoogleraar be drijfskunde aan de TH Twente heeft De Vries van nabij meegemaakt toen die nog commissaris van Ahold was. Kreiken, nu voorzitter van de raad van commissa rissen van dat concern: „Ik kende De Vries bij de verho ren bijna niet meer terug. Het was altijd een goed com missaris. Het is een man die zich altijd krachtig opstelt. Hij neemt nooit een onduide lijke of onverschillige positie in, maar bij de verhoren leek dat op slag te zijn veranderd. Hij zal een zaak altijd zwart wit benaderen, in de positie ve zin: recht door zee. Hij was geen man van de tussen positie, we wisten altijd waar we met hem aan toe waren". Ook Kreiken zegt in het duister te tasten over de mo tieven van De Vries voor het vasthouden aan een verkla ring die hem recht op een meineedzaak doet afsteve nen. „Ik had niet anders ver wacht dan dat hij met de waarheid op de proppen zou komen als het er in de com missie om ging spannen. Ik weet zeker dat alleen al het aanhoren van het woord meineed diepe indruk op een calvinist als De Vries moet maken". Kreiken zegt dat na onder zoek bij Ahold is gebleken dat De Vries daar nimmer buitensporige onkostendecla- zijn vorige week ter beschik king van de enquêtecommis sie gesteld. „Jantje Beton" Wie is de man die volgens in gewijden een goede kans loopt een veroordeling we gens meineed aan zijn broek te krijgen? De publieke opi nie kan zeggen wat zij wil, De Vries geldt wel degelijk als een vooraanstaand onder nemer, ooit gepromoveerd in de kernfysica. De Vries werd geboren op 24 juni 1910 in Ubbergen. Hij studeerde wis- en natuurkunde in Amster dam en radio-chemie in Ber lijn bij Max Planck. Terug in Nederland werd hij assistent in de laboratoria van de Vrije Universiteit. In de oorlog gaf hij op een middelbare school wis- en natuurkunde, tot hij in 1943 moest onderduiken in verband met verzetsactivitei ten. In augustus 1945 maakte hij de overstap naar het bedrijfs leven en kwam in dienst bij het toen nog kleine bouwbe- drijfje Bredero, om er vijftien jaar later directeur van te worden. Later bekleedde hij verschillende commissariaten in onder meer zijn eigen be drijf en bij Ahold, AKZO en RSV. In Utrecht had hij de bij naam Jantje Beton, deels vanwege zijn autoriteit. Poli tiek en in nog grotere mate de politici zelf zijn onder werp van zijn minachting. In de gordijnen Inmiddels is alleen al het noemen van de naam van De Vries al voldoende om woordvoerders van vroegere relaties van De Vries in de gordijnen te jagen. Zo lepelde een woordvoerder van Ahold in Zaandam de volgende standaardzin op: „Ahold wil zich hoe dan ook distantiëren van alles wat met meneer De Vries of RSV te maken heeft". Blijft de vraag of De Vries zichzelf mogelijk overschat heeft. Terwijl de commissie zich dinsdag na het verhoor over de mogelijke meineed beraadde, rende mevrouw De Vries totaal overstuur naar de telefoon om advocaat mr. Grosheide te bellen. „O, 't is verschrikkelijk, wat moeten we doen meneer, ze onder vragen mijn man over porties van duizenden guldens, wat moeten we toch doen?", heb ben omstanders haar horen roepen. Misschien dat het haar toen en mogelijk later ook De Vries pas duidelijk werd wat de consequenties van 's mans uitlatingen voor de commis sie konden zijn. Houdt De Vries zijn poot stijf, ook de belastende verklaringen blij ven overeind. Materiaal on der ede van RSV-topman Van Rijn, ex-regeringswaar nemer Molkenboer en ac countants van Bredero en RSV kunnen De Vries zo al de das omdoen. Informele verklaringen van De Vries' tuinman, schipper, butler en secretaresse doen daar zono dig nog een schepje bovenop, als ze die, zoals toegezegd, onder ede herhalen. ARJEN VAN DER SAR Herfstachtig w DE BILT (KNMI) Hel selvallige en onstui herfstweer van de helft van deze week wel een grote tegens met het rustige en i weerbeeld waarmee de begon. Het omvangrijke drukgebied dat ons het weertype bracht is naar oost-Europa weggetrok! heeft daarmee de weg maakt voor een aantal oceaandepressies. Ook morgen zal een derj depressie zijn aanwe2 duchtig laten blijken, zondag komt ons land ei in een rustig gebied twee depressies te waarbij een zwak hogedi bied voor opklaringen zorgen. De temperatuu de komende dagen verder omlaag. 3 rde no 1 Weerrapporten Amsterdam De Bilt BIJLAGE BIJ UW KRANT MP INFORMATIE OVER FILMS,MUI THEATER. RECREATIE, EXPT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2