kroonprins krijgt eerste jaren slechts 20 procent van salaris ;een verbod op harde porno TT aanvaardt niet lk spreidingsbesluit ^eidse hoogleraar voorspelt „farmaceutische revolutie" O Afschaffing vrijwillige verzekering gaat door „Geen afspraken over korten op minima" Schutte wil vervolging na euthanasie-uitgave 19 ÜNNENLAND CaidaeSommtt VRIJDAG 19 OKTOBER 1984 PAGINA 13 litrailleur onklaar: ode op Harskamp iRSKAMP Door een ongeval it een automatisch wapen op het in- iterie-schietkamp in de Harskamp fisteren een 22-jarige dienstplichtig litair uit het Limburgse Horst om leven gekomen. t slachtoffer maakte deel uit van de ;te staf van het schietkamp en was redeeld bij het terreindienstpeloton. ordat een op honderd meter af- nd staande mitrailleur onklaar ,kte. zwaaide een kogel af en raak- de militair aan het hoofd. Hij over- d ter plaatse. Het slachtoffer stond een loopgraaf in de veilige zone en efde geen helm te dragen. Meer vrijwilligers bij reclassering SCHIPHOL Er zouden meer vrijwilli gers moeten komen in de reclassering en bij de kinderbescherming. Dit heeft staatssecretaris Korte van Hemel van justitie gisteren op Schiphol meegedeeld na haar aankomst uit Engeland, waaraan zij een vierdaags werkbezoek heeft ge bracht. De staatssecretaris stelde met na druk dat dit niet moet gebeuren omdat het goedkoper is, maar omdat het wer ken met vrijwilligers, een goede ontwik keling blijkt te zijn. Haar bezoek aan En geland heeft haar duidelijk gemaakt dat het inzetten van vrijwilligers in met name de reclassering tot een grotere be trokkenheid van de samenleving kan leiden bij de taken van de reclassering. Verlof effectiever dan korter werken GRONINGEN Verlof maatregelen hebben meer effect als arbeidstijdver korting dan het korter werken per dag of per week. Dat stellen twee Groninger economen, Chris de Neu- bourg en Lucy Kok, in hun boek „Ar beidstijdverkorting". Uit onderzoek en ervaringen uit andere landen is hun gebleken dat verlofmaatregelen de arbeidsduur effectief verkorten. Kenmerk van het verlof is dat werk nemers een tijdelijke uitkering krij gen met behoud van hun baan. Het gaat bijvoorbeeld om zwangerschaps verlof, ouderschapsverlof, educatief verlof, sabbats-jaarverlof, of tijdelijk deeltijdverlof. Vaandel voor nationale reservp DEN HAAG De nationa le reserve een korps van ongeveer 6000 „weekend soldaten" krijgt een ei gen vaandel. Daarmee wordt het korps erkend als onderdeel van de Koninklijke Landmacht. Koningin Beatrix zal het vaandel op 3 november tij dens een plechtigheid in Amersfoort aan het korps overhandigen. Op het vaan del prijkt de letter B met de woorden „Korps Nationale Reserve". Westduitser vraagt politiek asiel AMSTERDAM De 26-jarige H. Schuma cher uit West-Berlijn heeft bij de vreemdelin genpolitie in Amsterdam politiek asiel ge vraagd. Schumacher verklaarde gisteren bang te zijn na een eventuele uitlevering te worden veroordeeld wegens zijn medewer king aan het links-radicale maandblad „Radi- kal". Het is tot nu toe geen enkele Westduit ser gelukt politiek asiel te krijgen in Neder land. Keizer Wilhelm II was aan het einde van de Eerste Wereldoorlog in feite de laatste Duitser die daarin slaagde, aldus de advocaat van Schumacher, mr Willems. De Duitser wordt ervan verdacht in het blad Radikal te hebben opgeroepen tot deelname aan terro ristische acties. DEN HAAG Er is tussen het kabinet en de beide rege ringsfracties in de Kamer. CDA en VVD, geen enkele af spraak gemaakt over een vermindering of afschaffing van de toeslagen voor de echte minima (zij die een gezin onderhouden van een minimuminkomen). Dit zegt CDA- fractieleider De Vries in een interview met de CDA- krant van deze week. Verhalen van VVD-voorman Nij- pels en diens financiële woordvoerder in de VVD, De Korte dat die afspraken er wel zijn, kloppen niet, aldus De Vries. Vanuit VVD-kring werd tijdens de politieke beschouwingen gemeld dat de echte minima na 1985 zou den moeten inleveren omdat de toeslagen voor het be houd van koopkracht dan verminderd zouden worden. [Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Kroon- Willem-Alexander voorlopig niet het le bedrag (1,3 miljoen larbasis) van zijn inko- Zolang hij geen per- leel in dienst heeft en ;n andere „beroepskos- maakt, ontvangt hij .000 gulden per jaar of- slechts twintig pro- t van zijn uitkering. gaat hier om het zoge en inkomensbestand- dat is gebaseerd op salaris van de vice- lident van de Raad State. Het resterende wordt in een „spaar- i" gedaan. smier Lubbers verklaarde gisteren met grote nadruk ket kamerdebat over het Huis der Koningin. Hij wilde de indruk wegnemen, dat de jonge kroonprins een reusach tig salaris krijgt. Volgens Lub bers is Willem-Alexander er vanaf 27 april 1985, wanneer hij 18 jaar wordt en volgens de wet een eigen inkomen moet hebben, zelfs slechter aan toe dan zijn moeder, toen die in 1956 als kroonprinses een ei gen inkomen kreeg. „Het be drag is nagenoeg hetzelfde ge bleven, terwijl de welvaart sindsdien is verdubbeld", aldus Lubbers. D'66-voorman Engwirda deed het voorstel de bedragen voor personeels- en andere functio nele kosten voor de eerstko mende drie jaar te schrappen uit de uitkering, omdat de prins die immers dan toch niet nodig heeft. Lubbers wees dat voorstel af, omdat in 1972, toen het huidige Financieel Statuut van het Koninklijk Huis werd vastgesteld, beslo ten was dat er één vast bedrag zou worden uitgekeerd. Dit om te voorkomen dat de kroonprins zich steeds tot de regering moet wenden als hij meer geld nodig heeft, bijvoor beeld wegens een huwelijk of het krijgen van kinderen. De huidige regeling is zodanig dat de prins kan „sparen voor de toekomst", zoals Lubbers het uitdrukte. Onzorgvuldig Een flink deel van het debat ging over de suggestie van Lubbers, dat de leeftijd waar op Willem-Alexander koning kan worden, zou kunnen wor den verhoogd tot 21. Tegelijk zou dan ook het tijdstip van salariëring drie jaar kunnen worden uitgesteld. De beide regeringsfracties, CDA en VVD, uitten hierop scherpe kritiek, te meer omdat het idee van Lubbers alleen ver wezenlijkt had kunnen wor den door het zware middel van een grondwetswijziging. CDA-woordvoerder Van der daarmee doelend op de vele daarmee was teruggekomen negatieve reacties in de menleving op het geven van een groot salaris aan een 18-ja- rige jongen. „Wij doen daar niet aan mee", aldus Van der Sanden. VVD-woordvoerder Wiebenga meende dat Lubbers niet zorgvuldig genoeg was omgesprongen met het „privé- leven van het staatshoofd en haar verwanten". Hij vroeg zich af, waarom Lubbers „uit gerekend op dit moment" een discussie had willen losmaken over de leeftijd, waarop een troonopvolger met het konink lijk gezag kan worden be kleed. Steun kreeg de premier alleen grip te hebben voor de kritiek van het standpunt, dat zij bij de behandeling van de Grond wetswijziging in 1981 had in genomen. „Toen hadden wij meer oog voor het aspect van de meerderjarigheid. We wa ren bang voor eventuele uit stralingeffecten van een ver hoging naar 21 jaar van de leeftijd, waarop een kroon prins rijp geacht kan worden voor de troon". Geen begrip Premier Lubbers zei geen be- van de PvdA. Oud-staatssecre taris Dales noemde het „niet ten onrechte dat opnieuw de vraag rijst of het koningschap aan een 18-jarige kan worden opgedragen". Volgens de PvdA kunnen op die leeftijd „opleiding en vorming" onmo- van de beide regeringsfracties. Hij verklaarde dat „ook dit ka binet, net als het vorige, een leeftijdsgrens van 21 jaar voor het koningschap wenselijk acht". Daarvan uitgaande en in de verwachting, dat ande- erders van CDA en VVD, resp. Van der Sanden (r) en Wiebenga, in een onderonsje lebat over de salariëring van prins Willem-Alexander. Achter de regeringstafel premier van de huidige grens (18 jaar) in de Tweede Kamer zouden voorstellen, had hij het ren (de PvdA) een verhoging verstandig gevonden zelf in formeel en „zeer voorzichtig" af te tasten hoe de drie grote fracties daar tegenaan zouden kijken. Hij sprak de hoop uit dat de Tweede Kamer later in 'dit decennium op dit punt wel de mening van de regering zou gaan delen. N HAAG De PTT niet elk besluit van kabinet over de sprei- g van een deel van de itrale Directie accepte- Het besluit van het inet dient volgens de aan bepaalde voor- rden te voldoen. Dit kt uit een mededeling directeur-generaal van het personeels- Aangetekend. Wit zegt letterlijk: „Wat de uitslag van de spreidingsopera tie ook moge zijn, de directie van de PTT zal moeten blijven zorgdragen voor een goede en slagvaardige bedrijfsvoering, zodat ook in deze tijd van snel le technologische veranderin gen de PTT blijft toegesneden op haar taak". „Bovendien heeft het perso neel er recht op dat de directie erop toeziet dat de werkgele genheid bij het Staatsbedrijf niet nodeloos afkalft, niet al leen in Groningen en Den Haag, maar in het gehele land.. Als deze doelstellingen in ge vaar komen, dan acht ik het mijn plicht te wijzen op de ri sico's die worden aangegaan", aldus Wit. In het blad noemt Wit nog an dere uigangspunten die in de hele zaak voor de PTT-leiding gelden. De betrouwbaarheid, de continuïteit en de kwaliteit van de dienstverlening van het bedrijf moeten gewaar borgd blijven. Ook hecht Wit eraan dat de afspraken die met personeel en vakbonden niet worden doorkruist. Feest op Amsterdam CS In het Amsterdamse Centraal Station is het morgen feest. De NS houden er een open dag in ver band met het gereedkomen van de verbouwing (op de foto het nieuwe plaatskaartenloket voor internationale lijnen) waaraan vier jaar is gewerkt. Het station is aangepast in verband met de aansluiting op de Schiphollijn in 1986 en op de Flevolijn een jaar later. Morgen rijden extra treinen naar de hoofdstad. In de hallen zullen allerlei kraampjes worden opgesteld en op spoor 7A staat dan de nieuwe dubbeldekker ter bezichtiging. Verbieden voetbalwedstrijd ongelukkig maar nodig" V) DEN HAAG De sport- specialisten uit de Tweede Kamer zijn verdeeld over de recente beslissing van de Deveneter burgemees ter om de voetbalwed strijd Go Ahead Eagles- Feyenoord op woensdag avond te verbieden. De kans op vandalisme tij dens avondwedstrijden is volgens hem te groot, mede omdat de café's dan open zijn, en daarom wil hij dat er alleen op zon dagmiddag wordt gevoet bald. „Ongelukkig maar voorlopig nog noodzakelijk", zeiden de regeringspartijen CDA en VVD gisteren in de Kamer van dat besluit. Landelijk kunnen wel sfeerverbeterende maatregelen genomen worden, maar de bestrijding van van dalisme is naar de mening van deze partijen vooral een ge meentelijke zaak. De PvdA heeft een andere mening: re gering en parlement zijn te laks en zouden actiever moe ten zijn, zodat burgemeesters geen vervelende besluiten hoeven te nemen. Hennekam van het CDA meende dat het hek van de dam is, als elke burgemeester op grond van zijn verantwoordelijkheid als hoofd van de politie naar ei gen inzicht voetbalwedstrijden gaat verbieden. Worrell van de PvdA viel hem op dat punt bij: „Het gaat om een maat schappelijk probleem en de oplossing daarvan ligt op een heel ander niveau dan het ge meentelijke". HAAG Minister thals Altes van justitie 1-1422 iet van plan harde, ge- 11223|dadige porno te ver den. Daarmee reageer- 1-2181 hij afwijzend op voor- len van CDA en D '66, hadden verzocht de 1-6992jheid van pornografie die punten in te per- Volgens de minister ip dit moment niet te 1-1718 J 1-1731 bewijzen of met genoem de vormen van porno ge weld wotdt opgeroepen. Korthals Altes wil afwachten of een breed onderzoek naar geweld, dat komend voorjaar in gang wordt gezet, het ver band tussen harde porno en geweld aannemelijk maakt. Als dat inderdaad zo ist wil hij extra maatregelen overwegen, hóewei hij ook dan nog het no dige voorbehoud maakt. „Als zou blijken dat voetbal sommi gen tot geweld aanzet, moeten we dan voetbal verbieden?", vroeg de minsister zich af. Tegen CDA-woordvoerder Van Dam zei Korthals Altes dat het schadelijk is voor de rechtsorde om een nieuwe re gel in te voeren waarvan je vantevoren al weet dat die toch niet is te handhaven. Verder spitste het debat in de Tweede Kamer zich gisteren toe op het voorstel van D'66 om porno te verbieden waar van de verspreider kan ver moeden dat bij de vervaardi ging een misdrijf is gepleegd. Volgens de minister is het nauwelijks te bewijzen of ge- weldadige porno ook werke lijk een realistische situatie weergeeft, jjjj Wees daarbij op allerlei trucages, die ook in (gewone) films worden aange wend om zeer realistische sce nes te suggereren. Ook kan het zijn dat geweld gewenst is, zoals bij sado-masochisme en in zo'n geval is er geen sprake van een misdrijf, aldus de mi- Naar zijn mening moet men de verantwoordelijkheid nemen van de porno-liberalisering, die in de jaren zestig in gang is gezet en die „tot een zekere mate van losbandigheid" heeft geleid. Die ommekeer is vol gens hem niet terug te draai en: „Het is niet de taak van de wetgever om de klok terug te zetten". Korthals Altes wees nog op een ander gevaar dat in een dergelijk verbod schuilt. „Deze vorm van porno wordt weer omgeven met een taboesfeer en zal in het zwarte circuit blijven voortwoekeren. Het is beter om het de slachtoffers van de porno-industrie ge makkelijker te maken zich bij de politie, aan te geven" Vol gens hem wordt geprobeerd de opvang van deze groep te ver beteren. DEN HAAG Het GPV-kamerlid Schutte heeft minister Korthals Altes van Justitie gevraagd strafvervolging in te stellen tegen Klazien Sybrandy en Rob Bakker, schrijvers van een boek over euthanasie. Het boek is gisteren versche nen onder de titel „Zorg jij dat ik niet meer wakker word". Het kamerlid wil ook dat de oplage in beslag wordt geno men. Schutte stelt dat het boek handelt over „hulpverlening bij zelfdoding", wat volgens het Wetboek van Strafrecht een misdrijf is. Dat een dergelijk misdrijf via een boek wordt ge propageerd, noemt hij „een trieste en ernstige zaak". schi idet isD ime it» v142SfrANENBURG Door i verdere ontwikkeling i geneesmiddelen die natuurlijke bestandde- zijn samengesteld rfarmacie) kan op lan- termijn in de ge- idheidszorg worden uinigd. Er zullen dan ft^&melijk minder zieken- sopnamen nodig zijn. De Leidse hoogleraar in de farmacologie en far macotherapie, prof. dr. D. Breimer, stelde dit giste ren in Zwanenburg bij de opening van een nieuw pand van Byk Nederland BV. Samenwerking tussen universiteit en industrie noemde prof. Breimer van het grootste belang. De overheid zou de ont wikkelingen moeten sti muleren door bijvoor beeld de octrooiduur van nieuwe geneesmiddelen te verlengen tot 25 a 30 jaar. Daardoor zouden hoge investeringen in re search beter kunnen wor den terugverdiend. Daarnaast bepleitte prof. Breimer een snellere, wellicht voorlopige, regi stratieprocedure om wer kelijke noviteiten zo snel mogelijk bij de daarvoor in aanmerking komende patiënten te kunnen toe passen. Hij noemde het ,,op z'n minst verbazing wekkend, dat in ons land enerzijds honderden mil joenen van overheidswe ge beschikbaar worden gesteld ter stimulering van de biotechnologie, terwijl anderzijds belang rijke beperkende maatre gelen worden getroffen ten aanzien van de toe passing daarvan". Die beperkende maatre gelen bij de toelating van geneesmiddelen zijn een gevolg van de Softeno- n-affaire. Sindsdien lijkt de aandacht volgens Brei mer veel meer gericht op de eventuele nadelen en risico's van een genees middel dan op de moge lijke geneeskrachtige werking. Hij zei verder, dat binnen afzienbare tijd een twee de „farmaceutische revo lutie" in het verschiet ligt, onder meer dank zij de recombinant DNA- -technieken. Voor de toe passing van nieuwe ont wikkelingen is echter nog veel onderzoek nodig, ook naar de manier en vorm van toediening. Het belangrijkste probleem daarbij is, hoe de werkza me stof op de juiste plaats in het lichaam te krijgen in de juiste hoeveelheden en met het juiste beloop in de tijd. HEMELS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) legt de kritiek, die de Zieken fondsraad heeft op de af schaffing van de vrijwilli ge verzekering, naast zich neer. Dat blijkt uit zijn re actie op het advies dat gis teren door de Zieken fondsraad is uitgebracht. Van der Reijden constateert dat de Ziekenfondsraad met hem van mening is dat de vrijwillige verzekering in zijn huidige vorm niet kan worden gehandhaafd. Het verschil van mening richt zich, aldus Van der Reijden, op de manier waarop een goede oplossing voor de „overheveling" van de 1,5 miljoen vrijwillig verzeker den kan worden gevonden. De Ziekenfondsraad heeft de staatssecretaris echter „met klem" gevraagd af te zien van afschaffing per 1 janua ri. De raad voorziet namelijk grote administratieve proble men met de uitvoering van die maatregel. Volgens de Ziekenfondsraad zijn er betere oplossingen voor de problemen bij de vrijwillige verzekering, zon der dat die verzekerings- vorm hoeft te verdwijnen. Die problemen binnen de vrijwillige verzekering zijn ontstaan door de toestroom van hoge risicogroepen naar deze verzekeringsvorm, die als gevolg daarvan te duur is geworden. Door overheve ling van grote groepen be jaarden en uitkeringsgerech tigden naar de verplichte verzekering kan daar wat aan gedaan worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13