ÈStmUa <2owwnt Ambtenaren willen werkweek van 38 uur "mts 'i Korthals Altes wil iterkere rijkspolitie Meepraten BON:! JEUGDWERKLOOSHEID NELLER AFGENOMEN roonprins hoeft iet tot 21e te wachten Or anje maakt het zich moeilijk Verpleegsters maandenlang afgeluisterd door huisbaas Verschrikkelijke sneeuwman was mogelijk op top Mount Everest fl§*£etdóe Gouiant Donderdag 18 oktober 1984, 76e jaargang no. 23019 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Siithoff Pers. Apothekersdi)k34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J J Hallewas. Chef redacteur: Wim Buiiteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleinties f 0,41 per mm Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal i 63,07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van M.OOtot 15.00 uur tel.071-122248. Veel bewolking en af en toe regen. Minima rond 10, mid- dagtemp rond 15 gr. Vrij krachtige zuidwesten wind (5), aan de kust en op het IJssel- meer krachtig tot hard (6 a 7). Temp rond 13 gr. Morgen zon op 17.11, onder 17.37 uur. Scheveningen hoogwater 09.46 en 22.15 uur, laagwater 04.55 en 17.36 uur. SN HAAG De werkloosheid onder jongeren tot 23 jaar is in september eller gedaald dan de totale werkloosheid en ligt met 256.400 onder het ni- van dezelfde maand in 1983. daling komt vooral door de ontwikkeling bij het aantal werkloze hoolverlaters. Dat aantal nam met 7600 af tot 135.700. De jeugdwerkloos- id maakt nu 31 procent uit van de totale werkloosheid (vorige maand 32 ocent). Bij mannen ligt dat percentage op 24, bij de vrouwen op 46. Dit lat in het maandverslag arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken werkgelegenheid. In september daalde de werkloosheid in alle provin- 5, het sterkst in Utrecht en Drenthe. Stijging was er alleen in Amsterdam, enige beroepsgroep waar de werkloosheid groeide was de horeca. De ootste daling deed zich voor bij metaalbewerkend personeel en in de Corrupte Russen in rij om zich aan te geven MOSKOU Na de executie van de directeur van Moskous befaamde de- licatessenwinkel „Gastronom num mer 1" hebben veel werknemers in levensmiddelenwinkels het te kwaad gekregen en zichzelf wegens het plegen van misdrijven aangege ven bij de politie. Dit schrijft de Moskouse krant „Moskovskaja Prav- da". Volgens het dagblad staan de mensen bij de politie in de rij om on wettige praktijken te bekennen en zwart geld in te leveren. Volgens de openbare aanklager. Boris Namvest- nikov, zal de rechter eenieder die een bekentenis aflegt en de schade vergoedt mild behandelen. Schipholtunnel komend weekeinde deels dicht SCHIPHOL De oostbuis van de Schipholtunnel is komend weekeinde voor het verkeer ge sloten. Rijkswaterstaat gaat de buis verkeersveiliger maken door de lichtroosters boven de ingang te verkorten en te verlagen en zo het „zwarte gat-effect" te ver minderen. De buis is dicht vanaf 20.00 uur morgenavond tot maan dagochtend 08.00 uur. Ook de volgende twee weekeinden (26-28 oktober en 2-4 november) is de oostbuis gesloten. RIETKERK ZET OVERLEG ONDER DRUK DEN HAAG In 1986 willen de ambtenaren 38 uur per week gaan werken. Zij hebben daar gisteren om ge vraagd in het overleg met minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken). Het voorstel gaat verder dan de één procent werktijdverkorting die w,ietkerk zelf heeft voorgesteld. Hij stelde daar zelf een herbezet ting van 100 procent te genover. De bonden willen bij een verder gaande werktijdverkor ting met minder dan 100 procent herbezet ting genoegen nemen. Minister Rietkerk noemde het voorstel van de bonden na afloop van het overleg „bespreekbaar". Volgende week zal het nader aan de orde komen. Voor eind ok tober is een marathonzitting van twee dagen onderhan delen gepland. Volgens de bonden probeert Rietkerk het overleg onder zware druk te zetten om dan al tot zaken te komen. De bonden houden zoveel mogelijk de' boot af, omdat zij nog over leg willen met hun achter ban. De bonden hebben gisteren bezwaren gemaakt tegen het jeugdwerkplan van de overheid dat voorziet in het aannemen van jongeren op een werkweek van 32 uur. Zij wezen erop dat de over- heidsplannen al goeddeels op niets zijn uitgelopen. Zij willen eerst duidelijkheid over de oorzaak daarvan voor zij met het jeugdwerk- plan kunnen instemmen. Met de ambtenarencentra- les valt voorlopig niet te praten over de doorverta ling naar hun salarissen van de kortingsplannen op de ww, wwv, wao en ziekte wet. Eerst moet maar eens duidelijk worden in welke mate die plannen nog over eind blijven, vinden de bon den. Ook over de aftopping van het vakantiegeld willen de ambtenarencentrales wachten op het overleg tus sen vakbonden, werkgevers en overheid, dat a.s. vrijdag plaats heeft. ,NOS met rechtstreeks verslag van debat Reagan-Mondale HILVERSUM De NOS-televisie doet in de 'nacht van zondag 21 op maandag 22 oktober rechtstreeks verslag van het tweede debat tussen Reagan en Mondale. De uitzending op Nederland 2 begint om twee uu^en duurt tot half vier. Het debat zal zonder commentaar en onderti teling op het scherm worden gebracht. Maandagmiddag wordt op Nederland 2 om 16.45 uur een herhaling uitge zonden. Deze zal wel zijn ondertiteld. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Kroonprins Willem-Alexander krijgt toch vanaf n 18e verjaardag een eigen inkomen (van 1,3 miljoen op jaar- is). CDA en VVD hebben na lang aarzelen besloten dat zij betreffende voorstel van de regering vandaag zullen steu- Deze fracties zijn niet bereid speciaal voor deze kwestie de ndwet te wijzigen. vankelijk zag het ernaar uit dat Willem-Alexander, onder k van de publieke opinie, pas vanaf zijn 21e jaar een salaris krijgen. Alle drie grote fracties leken wel iets te voelen voor idee dat, naar verluidde, afkomstig was van PvdA-leider n Uyl. Premier Lubbers had ook geen bezwaar, maar eiste el dat dan de grondwet zou worden gewijzigd. Volgens hem is •en direct verband tussen de leeftijd, waarop een troonopvol- koning kan worden, en het moment, waarop deze een eigen komen moet worden toegekend. isie van Lubbers, die overigens door niemand werd bestre- was er de reden van dat de CDA-fractie gisteravond in midweekse vergadering besloot alles maar bij het oude te ten. De christen-democraten kwamen tot de slotsom dat het et verstandig was voor dit punt „van ondergeschikt belang" de ondwet te veranderen. Vooral dr. Willem de Kwaadsteniet, e op dit gebied specialist is, had zich daar sterk voor gemaakt. >e grondwet is geen jojo", zei hij. het horen van het CDA-standpunt liet ook de VVD weten wat haar betreft de zaak was afgedaan. Alleen de PvdA irak zich uit, en dan nog met een zeer krappe meerderheid, grondwettelijk verhogen van de „troonrijpe" leeftijd. Een diep ontgoochelde Kees Rijvers verlaat het veld. ROTTERDAM Het Nederlands elftal heeft het zich na de nederlaag van gisteravond tegen Hongarije wel erg moeilijk gemaakt om direct de eindronde van het toernooi om de wereldtitel van 1986 in Mexico te halen. In de met meer dan 50.000 toeschouwers gevulde Rotterdamse Kuip werd een chaotisch spelende Oranjeploeg met 2-1 versla gen door de Hongaren, die daarmee een uitstekende start in het kwalifikatietoernooi maakten. De Hongaren hebben na een eerdere zege op Oostenrijk nu vier punten uit twee wedstrijden. Pag. 15: Oranje op zijspoor. De twee leerling-verpleegsters voor hun noodwoning waarin ze maandenlang zijn afgeluisterd. APELDOORN Twee Apeldoornse leerlingver pleegsters blijken maan denlang te zijn afgeluis terd door hun huisbaas. Ze kwamen daar achter toen ze de zolder van hun woning wilden opruimen en daarbij een babyfoon ontdekten. Na aangifte bij de politie bleek boven dien, dat hun telefoon al die tijd is afgeluisterd en hun post regelmatig werd geopend. De verhuurder, de 37-jarige G. de B, heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De twee verpleegsters, 21 en 22 jaar, hadden een noodwo ning gehuurd in de achtertuin van de huisbaas, die zichzelf uitvinder noemde. Eén van zijn „uitvindingen" bleek een apparaatje te zijn dat hij in de telefoon van de verpleegsters had verstopt, waardoor hij niet alleen hun gesprekken kon af luisteren maar ook nog op hun kosten kon bellen. Daarnaast had hij een babyfoon aange legd van zijn schuur naar de zolder van de noodwoning, waar de twee verpleegsters ge regeld met elkaar zaten te praatten. De twee vrouwen zijn zo ont daan van het gebeuren, dat ze niet langer in het huis willen blijven wonen. „Als je bedenkt wat hij allemaal over onze pfi- vézaken kan weten, dan lopen de rillingen toch over je rug. Het is echt onvoorstelbaar", al dus één van de twee. (Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG Gemeen- •litie en rijkspolitie sa- nvoegen tot een lande- ;e politieorganisatie is duur en gaat daarom liet door. In plaats van de invankelijk geraamde 15 miljoen gulden zou die )eratie bijna driekwart Ijard gulden gaan kos- in en daarom zal minis- ir Korthals Altes (Justi ce) morgen in de minis- irraad voorstellen van lit plan af te stappen. In ruil daarvoor zou hij een versterking van de Rijks politie willen bereiken, die dan een aantal taken van de gemeentepolitie zou moeten overnemen. Vooral in kleinere gemeenten met een eigen korps zou de rijkspolitie meer te vertellen moeten krijgen. In een aantal van die gemeenten zou als ge volg daarvan het hele korps bij de rijkspolitie moeten wor den ingelijfd. Volgens plaatsvervangend commissaris H. Mostert van de- Leidse politie zou het geld dat in de nieuwe plannen van de minister voor de rijkspolitie is bestemd, beter naar de ge meentelijke korpsen kunnen gaan. „Er zijn in Nederland kleine gemeentelijke korpsen die je door hun geïsoleerde lig ging misschien beter bij de rijkspolitie kunt voegen, maar het omgekeerde is ook denk baar. Je zou dat laatste bij voorbeeld in de Leidse regio kunnen doen". Korthals Altes' voorstel kan overigens op verzet rekenen van zijn partijgenoot en colle ga minister Rietkerk (Binnen landse Zaken), die vindt dat de gemeentepolitie dichter bij de burger staat en meer op straat surveilleert en daarom niet mag worden uitgehold. Vrijlating Iraniërs geëist Met spandoeken maken Iraniërs, die gisteren in Parijs het kantoor van Amnesty International hebben bezet, duidelijk dat de in Nederland gevangen zittende Iraanse activisten zo spoedig mogelijk vrijgelaten moeten worden. De anti-Khomeini aanhangers verblijven sinds hun actie in de Iraanse ambassade in Den Haag in de gevangenis en zijn al een dag of tien in hongerstaking. Maffia-clans slaags: 10 doden PALERMO Bij een schiet partij in Palermo op Sicilië zijn in vannacht een tiental mensen om het leven geko men. Volgens de politie betrof het een onderlinge afrekening tussen twee maffia-clans. De lijken werden gevonden in een stal, bij een autodestructie bedrijf waarvan de eigenaar onlangs bij een overval was vermoord. De reeks arrestaties, die de Italiaanse politie uitvoert sinds de bekentenissen van de Maf fia-leider Tommaso Buscetta, hebben nog'geen eind gemaakt aan onderlinge clan-oorlogen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Washington terughoudend over voorstellen Tsjernenko WASHINGTON De Amerikaanse regering is verheugd over de positie ve toon die Sovjet-leider Konstantin Tsjernenko aansloeg in een vraagge sprek met de Washington Post. Over Tsrjernenko's voorstellen is het Witte Huis echter terughou dend. Een officiële woordvoerder in Was hington zei dat Washing ton „niet kan instemmen met het Sovjet-standpunt dat het aan de VS is een standpunt te bepalen op dat de Sovjet-Unie terug keert naar de onderhan delingstafel." Tsjernenko had gezegd, dat de Russisch-Amerikaanse be trekkingen beter zouden kunnen worden, als de VS op tenminste één van de vier hoofdpunten op het gebied van wapenbeheersing een stap zouden doen om tot een akkoord te komen, en dat zo'n stap tevens de weg zou kunnen openen naar hervat ting van de onderhandelin gen over strategische wapens (START) en die over Eurora ketten (INF). Tsjernenko noemde voor het eerst niet als voorwaarde voor hervat ting van de onderhandelin gen dat de kruisraketten uit Europa worden weggeg- haald. De vier terreinen die Tsjernenko noemde waren Moskou's voorstellen om mi litarisering van de ruimte te voorkomen, wederzijdse be vriezing van kernwapens, ratificering door de VS van verdragen tegen kernproe ven uit 1974 en 1976 en een verklaring door de VS niet als eerste kernwapens te ge bruiken. Pagina 11: VS bereid tot compromissen KATHMANDOE Is een mysterieus aapachtig wezen be gin deze maand naar de top van de Mount Everest geklom men? Dat is intrigerende vraag, die men zich in het Nepa- lese ministerie van toerisme stelt nadat onlangs op de top van de hoogste berg ter wereld ongewone voetstappen wa ren aangetroffen. De sporen waren ontdekt door twee Australische bergbe klimmers, die de 8.848 meter hoge top op 3 oktober bereik ten. De Australiërs namen aan dat het spoor was gemaakt door de Nederlandse expeditie, die de Mount Everest van de Nepalese zijde beklom. Maar Bart Vos bereikte pas op 8 oktober als eerste Nederlander de top. In het Nepalese mi nisterie van toerisme houdt men rekening met de moge lijkheid, dat de sporen afkomstig zijn van het legendari sche wezen met de naar buiten staande tenen, die bekend staat als „Yeti" of verschrikkelijke We zouden niet graag de mensen de kost willen geven, die de bant lezen met het doel overal over te kunnen meepraten. Sommigen gaan daarin dan zo ver, dat zij zelfs „inspraak" willen hebben, dus willen i voorkomen. En als die dan weer in de bant terecht komen kunnen de lezers daar ook weer over meepraten. Het voordeel van een bant als de Leidse Courant is nu, dat daarin ook weer een commentaarrubriek is te vinden, waarin duidelijk wordt dat de bant beslist niet met iedereen meepraat De Leidse Courant wil ik best 1 14 dagen proberen. i Gratis en geheel vrijblijvend Naam: In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daar*oe aanleiding bestaal tan oen versoek om een proelabonnemenl warden geweigerd. CL

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1