,Ik smeek het u bijna: lerroep uw verklaring F Prof. Heertje kreeg 50.000 D-Mark van RSV Ondervoorzitter van dam: eeëten met jatiënt blijft loon Politie doet inval bij bedrijf van zwartwerkers Uitstel uitkering kroonprins vereist wijziging grondwet {gelegde verklaringen strijdig met ander materiaal Onderscheiding NASA voor IRAS-project NiïoÖkiH Dent/dag! VERHAGEN De Vries, oud topman RSV, verklaarde gisteren na afloop van zijn verhoor blij te zijn met het aangekondigde strafrechterlijke onderzoek naar de door hem ingediende declaraties. „Nu worden er tenminste professionele krachten bij betrokken". DIN HAAG „Ik smeek j ta bijna: is er enige re den om uw verklaring te Wiepen?". Na zes keer fn dergelijk verzoek te Ifcben gedaan slaakte reel van Dam, eerste lervoorzitter van de jV-enquêtecommissie, verzuchting. Twee lang had hij, vrijwel ivjn eentje en vaak jchtend tegen zijn emo- j, de vroegere presi- it-commissaris van dr. J. de Vries on- vraagd over zijn on- itendeclaraties bij het niddels ter ziele gegane eepsbouwconcern. lie tijd gaf De Vries echter krimp. Hij was en bleef ihuldig en begreep abso- niet waar Van Dam het had. Wat voor houding Vries zou aannemen werd af het eerste moment dui- k. Hij las een verklaring r, waarin hij onder meer htig verklaarde: ,Jk heb eclaraties geen andere kos- opgevoerd dan kosten die en behoeve van RSV heb aakt te mijnen laste. Sug- ïes dat ik privé voordelen genoten zijn in strijd met vaarheid". kamercommissie dacht anders over. Het ging bij vooral om declaraties vliegreizen, ten bedrage van 238.000 gulden, en nota's voor kantoorkosten, tot een to taal van 480.000 gulden. Sa men 718.000 gulden ofwel de helft van alle kosten, die De Vries bij RSV had gedecla- Vliegkosten ,.U was sinds 1971 president commissaris bij RSV. U startte echter pas met declareren in 1976. Waarom?" zo opende Van Dam zijn verhoor. „Daar voor werkte ik niet in die fre quentie en tegen die kosten voor RSV. Er zat een gat in mijn budget. Ik zat op zwart zaad", aldus De Vries, waarna zich de discussie ontspon over de vliegkosten. Van D.: „Moest u zoveel rei zen?". De Vr.: „Ik was dag en nacht voor RSV onderweg. Dat vroeg mobiliteit. Dat kon al leen met charters". Van D.: „Verreweg de meeste kosten zijn, gemaakt voor rei zen van en naar uw woning op het eiland Coll bij Schotland en van en naar uw jacht, als dat elders was. Dat zijn geen zakelijke reizen. U vloog met gehuurde vliegtuigen en geen lijnvluchten. Moest dat? RSV was noodlijdend. Men draaide op steun van de overheid". De Vr.: „Als de Raad van be stuur of de Raad van commis sarissen zeiden „wees er", volgde ik die oproep. Ik heb mij niet verdiept in de kos ten". De Vries gaf toe dat op 20 de cember 1981 negen mensen met hem naar Schotland wa ren gevlogen. „Dat was met kinderen en kleinkinderen. Ik moest nog voor zaken in Ne derland blijven. Toen zijn zij allemaal met mij mee gevlo gen, in plaats van met een lijn- vlucht". Voor retourvluchten ten behoeve van één persoon uit Schotland naar Rotter dam en terug vlak na kerstmis 1981 had De Vries geen verklaring. Voor het rondvliegen met een helicopter boven Schotland in die dagen echter weer wel. „Ik keek daar rond voor contrac ten", aldus De Vries. Van Dam: „Die kerstdagen kostten RSV 42.000 gulden. Tussen 1977 en medio 1982 heeft u 265 dagen de helicop ter gebruikt. U bestudeerde steeds projecten voor RSV?". De Vries: „Wat ik declareerde, ja dat was allemaal voor RSV". Nonchalant Dat hij al die vliegkosten, die dateerden van 1976, pas zes jaar later bij RSV had gedecla reerd. verklaarde de getuige als volgt: „Ik was nogal non chalant. Ik had alleen wat krabbeltjes in mijn agenda, geen consistente administratie. Ik kan dat niet. Ik was ziels dankbaar dat ik die agenda uit 1976 weer terugvond". Van D.: „U had een contract met een maatschappij voor het gebruik van een bepaald aan tal vlieguren. Honderd vijf tig, de helft voor Bredero (waar De Vries tot medio 1977 presi dent-directeur was. red.) en de helft voor RSV. Wij kennen een opgave van de rekeningen voor de vluchten. Bredero be taalde die". De Vr.: „Juist. Bij mijn ver trek bij Bredero heb ik dat verrekend met een betaling van 648.000 gulden". Van D.: „Wij hebben dat bij Bredero nagevraagd. De vlieg kosten voor 1976 zijn nooit bij u in rekening gebracht". De Vr.: „Dat kan best. Ik heb een bankgiro, waaruit blijkt dat ik het geld naar Bredero heb overgemaakt". Van D.: „De externe accoun tant van Bredero en dat be drijf zelf hebben ons laten we ten dat in hun administratie niets te vinden is van andere betalingen". De Vr.: „Ik heb Bredero ge vraagd waaraan ze het hebben besteed. Dat weten ze nog niet. Een specificatie heb ik niet meer. De afrekening met Bre dero was voor allerlei zaken". Van D.: „Voor vorderingen, ja. Maar Bredero heeft die kosten nooit bij u gevorderd. Wij pra ten over zeer ernstige zaken".' De Vr.: „Daar denk ik anders over". Van D.: „Er zijn tegenstrijdig heden in verklaringen, wilt u uw verklaring wijzigen?". De Vr.: „Ik heb helemaal niets verklaard. Ik kan uw gege vens niet checken". Van D „U kent onze stukken. De zaak is door Bredero be taald en door u bij RSV gede clareerd. Wilt u alstublieft uw verklaring herzien?". De Vr.: „Welke verklaring?". Van D.: „De verklaring over uw declaraties bij RSV". De Vr.: „Die handhaaf ik on verkort. Bredero heeft ver zuimd dat geld van mij terug te vorderen". Kantoorkosten Over kantoorkosten ontstond tussen De Vries en Van Dam vrijwel dezelfde discussie. Op kosten - van Bredero had De Vries een kantoor met een se cretaresse, een chauffeur en een butler. Daarnaast waren er een schipper, een tuinman en twee jachtopzieners in dienst. Volgens De Vries werkten de schipper en de tuinman als chauffeurs voor RSV. De Vries declareerde dan ook kosten voor hen bij RSV. Van Dam: „De schipper heeft ons gezegd dat hij nooit voor u reed". De Vries: „Dan is hij toch in de war". De discussie over de tuinman verliep bijna identiek. Ook deze had de commissie laten weten zakelijk vrijwel niets voor De Vries te hebben ge daan en zeker niet voor RSV te hebben gereden. De Vries: „Ik acht het moge lijk dat u de verkeerde bij de kop heeft". Hierop noemde Van Dam de naam van de betrokkene. „Is die het". VOOR „POLITIEKE ADVIEZEN' DEN HAAG Professor Ar nold Heertje heeft in 1976 vijftigduizend Duitse marken van RSV gekregen als beta ling voor „politieke advie zen". Heertje kreeg het geld via de toenmalige president- commissaris van RSV. De Vries. Van het geld maakte De Vries omgerekend 37.500 gulden via een bank over aan Heertje. De overige 12.500 gulden kreeg de hoog leraar contant, in Duitse marken, in handen. Dit bleek gisteren tijdens het verhoor van De Vries door de RSV-enquétecommissie. De Vries zei dat Heertje was betaald voor „politieke ad viezen". Hij zou hebben uit gelegd hoe bewindslieden moesten worden benaderd. In 1976 stond het kabinet- Den Uyl voor de beslissing of het RSV een exportkrediet verzekering zou geven voor de bouw van enkele kern centrales in Zuid-Afrika. Prof. Heertje had zelf om uit betaling in Duitse Marken gevraagd, aldus De Vries. Hij zei daarover ook een brief van Heertje te hebben. De huidige topman van RSV. J. van Rijn, heeft achter geslo ten deuren, maar wel onder ede, bevestigd dat aan De Vries 50.000 D-Mark zijn be taald voor Heertje. In 1980 schreef Heertje, die hoogleraar is in de staatshuis houdkunde aan de Universi teit van Amsterdam, het boek „Het Officieuze Circuit, een witboek over zwart en grijs geld". Na een kort on derdak bij DS'70 vroeg Heer tje in 1976 het lidmaatschap van de PvdA weer aan. waarvan hij al eerder lid was. In 1977 werd Heertje weer tot de PvdA toegelaten. De Vr.: „Ja". De Vries kwam ook in proble men met door hem ten behoe ve van zijn kantoorpersoneel opgegeven kosten die zouden zijn ontstaan omdat hij hen bo ven hun loon geld toestopte. Zowel de secretaresse als de butler hadden tegenover de commissie ontkend geld van De Vries te hebben gekregen. Reactie van de getuige: „Ik blijf bij mijn verklaring". NNENLAND EeidócSouoant WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 PAGINA 9 jN HAAG Wanneer een verpleegkundige ter wille van de [rzorging onder werktijd meeëet met de patiënt is dat loon in lura. Die regeling wordt niet veranderd. Wel wordt in overleg it de Nationale Ziekenhuisraad nagegaan of het mogelijk is het rag dat die maaltijd vertegenwoordigt en waarvoor de ver- »gkundige wordt aangeslagen te verlagen. Dit heeft staatsse- [taris Koning van Financiën geantwoord op kamervragen, ids 1979 hoeft een werknemer niet meer voor zo'n maaltijd te alen Sommige instellingen hebben de maaltijd sindsdien als i in natura in aanmerking genomen, andere niet. Tussen die Ste groep en de inspecteurs van de belasting zijn er geschillen »zen over de vraag of en tot welk bedrag de werknemer loon latura geniet. Hierover is momenteel een studie gaande, aldus ling. Hij merkt in zijn antwoord op. dat voor de bepaling van waarde van een maaltijd van belang is hoeveel een werkne- op zijn particuliere uitgaven voor maaltijden bespaart. OOK DIRECTEUR GENOOT UITKERING DOETINCHEM Enkele tientallen politie-agenten uit Doetinchem hebben bij een inval in een bedrijf in die stad het complete personeel betrapt op zwart werken. De directeur, de 36-jarige T. uit Terborg, is gearresteerd. De elf medewerkers, die ten onrechte uitkeringen kre gen, zijn na verhoor naar huis gestuurd. De steunfraude beloopt vol gens de politie een bedrag van ruim 120.000 gulden. Tegen het bedrijf, dat pallets vervaardigt, bestonden volgens de politie al geruime tijd verdenkingen. Behalve het voltallig personeel genoot ook de directeur een uitkering, zo was uit een vooronderzoek gebleken. De inbeslaggenomen administratie van het bedrijf bracht aan het licht dat T. al 20.000 gulden van de rijksoverheid had geïncasseerd. De di recteur en zijn medewerkers zal valsheid in geschrifte, steunfraude en ontduiking van belasting ten laste worden gelegd. (Vervolg van de voorpagina) Hoe het nu morgen zal lopen is niet duidelijk. CDA en VVD zijn er nog niet uit. Enerzijds voelen zij wel voor het voorstel van de PvdA, maar anderzijds botsen zij op de stelling van premier Lubbers, dat een verandering van het Financieel Statuut voor het koningshuis alleen mogelijk is als ook grondwettelijk de leeftijd, waarop Willem-Alexan- der zijn moeder kan opvolgen, wordt gewijzigd. Het gaat er dus vooral om of er nu, in tegenstelling tot 1982, in de Tweede Kamer wel een tweederde meerderheid voor zo'n voorstel te vinden is. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl verklaarde gisteren dat zijn fractie op het eerdere standpunt was teruggekomen, „gezien de verarming van ons land in de afgelopen jaren". Verdachte moord Dordrecht aangehouden DORDRECHT In gezelschap van zijn bei de kinderen Dennis (6) en Natasja (4) is giste ren in het Westduitse plaatsje Tuttlingen de 55-jarige van moord verdachte C. B. uit Dor drecht aangehouden. Van B. en zijn kinderen ontbrak elk spoor, nadat zijn echtgenote, de 26-jarige mevrouw Desaubin. met een verbrijzelde schedel thuis was aangetroffen. Vanmorgen zijn rechercheurs naar Tuttlin gen afgereisd om B. te verhoren. Officier van justitie mr. H. van Brummen heeft officieel om uitlevering gevraagd. Volgens de politie is de eerste zorg voorlopig de opvang van de kinderen, die in goede gezondheid verkeren. Voor de twee wordt een passend tehuis ge- eltram ien bus en buspassa- i zijn gistermid- gewond ge it toen op een sing van het ionsplein in cht een stads- op de sneltram Nieuwegein ite. De politie noedt dat de ïhauffeur door I licht is gere- Pas na een uur gde de brand- r er in de laatste onde te bevrij- De toestand twee passagiers mstig. Het ver- op het plein ruim twee uur remd. HEMELS r eten we? W6e£ IETS "r 8UIC20©l,Hè? Vriendenkring wil monument in Mauthausen DEN HAAG De Stichting Vriendenkring Mauthausen wil dat er in 1985 een Nederlands monument komt ter nagedachtenis aan de 1700 vooral joodse Nederlanders die in dit kamp om het leven kwamen. De stichting is een inzamelingsactie onder de Nederlandse bevolking gestart om de benodigde 185.000 gulden bijeen te krijgen. Een aantal andere landen heeft al een monument in dit Oosten rijkse stadje, waar 120.000 van de 206.000 mensen die het kamp binnengevoerd werden een verschrikkelijke dood stierven. De gemiddelde levensduur van gevangenen in de Duitse concentra tiekampen is berekend op negen maanden, maar in Mauthausen waren de omstandigheden zó slecht dat deze mensen meestal na een paar maanden al bezweken. Even buiten het concentratiekamp van Mauthausen bevindt zich de steengroeve met de beruchte trap van 186 treden, waar de meesten van de Nederlandse slachtoffers werden omgebracht. Alle fractieleiders in de Tweede Kamer op één na en priminen- ten als prins Bernhard en Simon Wiesenthal zitten in het Comi té van Aanbeveling. Steun kan worden verleend door het kopen van certificaten, van 100, ƒ50 en ƒ25. Ze kunnen worden be steld bij mevrouw A. Luttje-Pas. Kornalijnlaan 100 9743 BK Groningen. Bijdragen kunnen gestort worden op girorekening 55 97 878 of bankrekening nummer 57 02 98 946 t.n.v. penning meester Stichting Vriendenkring Mauthausen in Groningen. rvolg van de voorpagina) mmissievoorzitter Van Dijk rklaarde dat de commissie :n bewijs heeft van mein- maar meent daarvoor rke aanwijzingen te hebben, onder ede afgelegde ver- iringen zijn in hoge mate ïjdig met ander materiaal Ide commissie heeft, n Dijk zei dat de commissie het verhoor van De Vries aniem tot haar besluit geko men was. „Wij gingen het ver hoor in met het idee: „het ziet er niet zo best uit". Wij' had den uit voorgesprekken met De Vries aanwijzingen dat het zo ver zou kunnen komen. Wij hebben hem alle gelegenheid gegeven zijn verklaringen te herroepen", aldus Van Dijk. Tijdens het verhoor van De Vries ging het commissielid Van Dam zelfs zo ver hem te „smeken" zijn verklaringen te herzien. „Dat ging niet te ver," aldus Van Dam. „Het is je plicht een. mogelijk misdrijf te voorkomen. Meineed is een buitengewoon zwaar misdrijf in ons rechtsbestel". De kamercommissie heeft aan wijzingen dat De Vries als pre sident-commissaris bij RSV onkosten voor vluchten met helicopters en gehuurde vlieg tuigen declareerde van 238.000 gulden. Dat bedrag heeft be trekking op 1976. In dat jaar declareerde De Vries dat be drag ook bij de Verenigde Bouwbedrijven Bredero, waar van hij tot medio 1977 presi dent-directeur was. Bovendien declareerde De Vries bij RSV 480.000 gulden wegens onkosten voor een ei gen kantoor en bijbehorend personeel in de jaren 1976- 1981. Die kosten werden ech ter in werkelijkheid gedragen door Bredero. De bewindvoerders bij RSV en de RSV-top hebben inmiddels besloten de rechter in te scha kelen om van De Vries ruim 700.000 gulden aan ten onrech te gedeclareerde kosten terug te krijgen. Het bedrag is opge bouwd uit dezelfde posten als waarover de RSV-commissie zich buigt. Overigens is vanuit de RSV-Kamercommissie geen contact over de zaak met RSV of de bewindvoerders gelegd. Industriebond: uitkering ineens van 200 gulden UTRECHT De Industriebond FNV is van plan om in de ca o-onderhandelingen voor 1®85 ter verbetering van de koop kracht een eenmalige uitkering van één procent van het bruto loon (voor de meeste werknemers rond de tweehonderd gulden netto) te eisen, naast de compensatie voor de gestegen prijzen, die voor volgend jaar op 1,5 procent wordt geschat. Ook voor 1986 wil de bond een eenmalige uitkering ter verbetering van de koopkracht, dan met netto twee procent. Eén en ander staat in de discussienota over het cao-beleid voor 1985 en 1986, die de bond de komende weken met de achterban gaat bespreken. De Industriebond is nog bereid om zijn looneisen te matigen als het kabinet onverhoopt afziet van de voorgenomen bezuinigingen op de uitkeringen per 1 januari. De Nederlandse ruimtevaart-onderzoeker Peter Linssen (rechts) heeft gisteren in Washington van de NASA een onderscheiding ontvangen voor het (belangrijke) Nederlandse aandeel in het IRAS-project, waarmee vorig jaar baanbrekend infrarood-onder- zoek in het heelal werd verricht. Linssen kreeg de onderschei ding uit handen van NASA-directeur James Begg (links). (ADVERTENTIE) TWË comPuter kantoorautomatisering bv Parkstraat 99. pb. 85939. 2508 CP Den Haag. 070-646925.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9