eiderdorp zegt an der Heijden 7Je wacht aan „Ik heb geen valse factuur gezien SUS NEDERLANDS VAN ILFTSE TH IN BOEKVORM Wethouder zet licht op groen voor Hotel Wassenaar Tijdverlies door windstilte bij eerste Turfrace Topless zonnen laat Katwijkers koud :IDEN EeidaeScMwa/nt WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 PAGINA 7 ugdcircus uit Warmond nationaal festival ,'rMOND Jeugdcircus Atleta uit War- !d maakt furore. De groep mag namelijk op- |en tijdens het eerste Nederlandse jeugdcir- festival op 20 oktober in Groningen. Dat fes- 1 is georganiseerd door het kindershow-cir- Santelli uit Groningen, en deze twee schitteren nog zes jeugdcir- uit Nederland op het festival. De presta- van alle groepen zullen worden beoordeeld een jury. Er wordt gestreden in vier cate- eèn: komische nummers, dierennummers t en namaak), acrobatiek en vaardigheids- mers. In elke categorie kan een zilveren ks worden gewonnen. Het allerbeste num- van de hele dag, krijgt de gouden Loeks. roorstellingen in het Cultureel Centrum De erpoort in Groningen beginnen om half Mgr. Bar wijdt Willibrord- kapel in WASSENAAR - Mgr. drs. R. Ph. Bar, bisschop van Rotter dam wijdt woensdag 7 november de kapel van Huize Willibrord in Wassenaar in. De kapel bevindt zich in het gebouwencomplex aan de Poortlaan/Rid derlaan. De inwijding geschiedt tijdens een eucharistieviering die om half tien begint. Kritiek op streekplan in Valkenburg VALKENBURG Burge meester N. van 't Wout heeft gisteravond tijdens een ver gadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening en woningbouw kritiek geuit op het streekplan Zuid-Hol land-West. Volgens dit streekplan mag Valkenburg aanzienlijk minder woningen bouwen dat zij van plan is. De burgemeester betoogde dat Valkenburg iets meer wil bouwen dan voor de natuur lijke aanwas nodig is. Hier mee wil de gemeente voor komen dat het bevolkingscij fer terugloopt. „De voldoen de werkgelegenheid in onze gemeente en daar buiten, ge ven vergrijzing dan ook geen kans", aldus de burgemees ter. A.P. Bremer (PvdA), wil de samenstellers van het streek plan laten weten dat het veel te ambtelijk van structuur is. Van 't Wout was het daar van harte mee eens. „Het is te veel specialistenwerk ge worden". Het raadslid P. t. Mizee (VVD): „Je krijgt de indruk dat het een scriptie is waarop iemand wil promo veren. Het streekplan is niet gedetailleerd voor Valken burg en daarom is het van belang dat het Samenwer kingsorgaan Bollenstreek (SOB) de provincie vastpint op het aantal te bouwen wo ningen in de Bollenstreek". Van 't Wout daarentegen zag graag dat de gemeenten zelf meer mogen beslissen. Voor al ook wat de mogelijkheden betreffen in de agrarische sector. Vernielingen aan auto's OEGSTGEEST Vandalen hebben van nacht weer een spoor van vernielingen aan auto's door Oegstgeest getrokken. Antennes, ruitenwissers en spie gels van naar schat ting veertig auto's moesten het ontgel den. Het spoor liep langs de Regentesse- laan, De Kempenaer- straat, Spaargaren- straat, Emmaplein, Karei Doormanstraat, Hofdijk en Hofbrouc- kerlaan. OUWPLAN UITERLIJK EIND 1984 i in DERDORP De ge uite Leiderdorp wil nu lelijk eens af van het endorp" naast Muzen- en heeft bouwer Van Heijden BV uit Woer- voor het blok gezet, r 1 januari 1985 moet een kant en klaar wplan op tafel liggen het stuk grond naast tenhof aan de Enge- daal. Sinds jaren zijn alleen de betonnen iteeksels van de funda- nten zichtbaar waarop l luxe-appartementen tóen moeten verrijzen. in werd nooit afge- omdat er geen be- "ling meer bestond dergelijke dure wo- jpalendorp ligt de gemeen- ieiderdorp zwaar op de Een scheidsgerecht zal |n te pas moeten komen geschillen met Van der Heijden uit de weg te ruimen. Eén van de bepalingen uit het contract, dat de gemeente Lei derdorp in 1980 met de bou wer sloot schrijft dat voor. Er is weliswaar een bouwplan in ontwikkeling voor 68 gesubsi dieerde woningen voor bejaar den. maar het is niet waar schijnlijk dat daarvoor de ver eiste contingenten af zullen komen. De bouwer heeft in tussen naar de mening van het college van B&W teleurstel lend gereageerd op de formele stappen van Leiderdorp. Van der Heijden wijt het niet door gaan van alternatieve plannen aan pogingen van de gemeente om de grondprijs in stand te houden. De commissie be stuurszaken adviseerde het college gisteravond niettemin op de ingeslagen weg voort te gaan. Amnesty Er begint zich een raadsmeer- derheid af te tekenen voor on dersteuning van de actie van Amnesty International tegen het martelen. Amnesty wil vanuit regio Leiden brieven schrijven aan de regeringen van Syrië, El Salvador, Hon duras, Zaïre en Rusland. Een politiek heet hangijzer is het verzoek dit op gemeentelijk briefpapier te doen. Daarvoor is een raadsuitspraak nodig hetgeen in het verleden met kernwapenresoluties steeds de nodige voeten in de aarde had. De progressieve partijen, zo bleek tijdens de discussie in de commissie hadden er geen en kele moeite mee. Het burger- raadslid voor de VVD, de heer Cozijn had weliswaar sympa thie voor de actie maar vond het niet tot de competentie van de raad behorend. De fractie-voorzitter van het CDA, J. den Boeft bleek be reid over dit formele bezwaar heen te stappen. Wel was hij van mening dat de gemeente raad steeds opnieuw de gren zen van haar haar bevoegdhe den in dit soort zaken nauw keurig moet vaststellen. Dit om te voorkomen dat actieco mités voortdurend een beroep gaan doen op de gemeenteraad om mee te werken aan aller hande acties. lelftse methode" om de ^rlandse taal te leren, is latuurmethode. Net als bij dertaai leert men snel groot aantal woorden i in 2 weken) en alle be- £ijke grammatica-onder- l worden direct in het be- epresenteerd. Vanaf het moment leert de student zoals die in communi- situaties wordt ge- Geen versimpelingen ehoeve van oefeningen, f complexe, bruikbare tek- j gericht op zinvolle com- licatie. Dankzij het tempo taalcursus en de voort- herhaling van reeds den leerstof, leert de nt snel en degelijk. Ver- :end onderzoek heeft uit- zen dat de Delftse metho- Jlanzienlijk betere resulta- !§1| [eeft dan de andere cur- ||fl| n met dezelfde tijdsduur. afgelopen twee jaar heb- ruim 300 buitenlandse stu- sn aan de TH Delft de tl Wl5 Nederlandse taal ge- ra H. de Vakgroep Toege- Taalkunde van de TH. Pj'lJ üderen ruim 600 buiten- jg ers aan de TH Delft, dat is Uveer 5 procent van het to- aantal ingeschreven stu- n. De herkomst van de I nten varieert nogal. Bij I H ursisten vindt men als I lertaal vooral het Indone- l| Turks, Arabische talen Eral lavische talen. Een deel de studenten heeft daar- een redelijke kennis van k of Frans. luteurs van de cursus, fr. A.G. Sciarone en drs. Montens, benadrukken d de overeenkomsten tus- ■let leren van de moeder en het leren van een de taal. Taal leren is niet lijk, het kan erg snel en '°et niet worden gewerkt kunstmatige oefeningen in steeds slechts één «naticaregel wordt ver- i- De bekende „drills" uit talenpracticum worden De methode, die niet gebruikt. Daarentegen It gebruikt om buitenland- worden er veel meer nieuwe ludenten aan de Techni- woorden geleerd dan in de be- Hogeschool .Delft Neder- staande cursussen: per dag 'Is te leren is zo succesvol krijgt de student ongeveer 100 (eken, dat de cursus in a wordt uitgebracht nee voor een groter bereikbaar wordt. >eken van (vooral vol- in) buitenlanders die snel rlands willen leren en J docenten hebben geleid w besluit. nieuwe woorden te verwer ken. Voordurende herhaling van reeds bekende stof in een iets andere vorm maakt dat de opgedane kennis ook beklijft. WASSENAAR Door met een vergulde troffel wat cement in de bouw put te gooien heeft de Wassenaarse wethouder mr. A.F. Cocheret de la Morinière gisteren het startsein gegeven voor de bouw van het zeer luxe Hotel Wassenaar. De wet houder werd even daar voor bij de bouwput neer gezet door een helikopter, afkomstig van het enkele honderden meters verder op gelegen marinevlieg kamp Valkenburg. Het door de Cocheret gegeven startsein werd omlijst met vuurwerk, het door een muziekkorps gespeelde Nederlandse volkslied en een door vele honderden bezochte receptie, in een speciaal voor deze gele genheid neergezette tent op de plaats van het toe komstige hotel. De bouw van Hotel Wassenaar moet over ongeveer elf maan den gereed zijn. Momenteel zijn de initiatiefnemers van het hotel nog in onderhande ling met belangstellenden voor koop van een van de 62 hotel suites. Zo was gisteravond tij dens de receptie in de tent voor die onderhandelingen een apart hoekje ingeruimd. Tegen het sluiten van die „markt" was met 22 kandi daat-kopers overeenstemming bereikt, die 109.000 tot 136.000 gulden neertellen voor hun bezit. Zij kunnen per jaar slechts vier weken over hun eigen dom beschikken, de overige weken is het in gebruik bij de hotelgasten. Deze kunnen te gen betaling van minimaal 150 gulden en maximaal 225 gul den per nacht voor een kamer beschikken over een zwem bad, een fitness centrum, squa sh- en tennisbanen en een ma nege. Een exclusief restaurant moet onder de naam Les Etoi- les het vlaggeschip van het ho tel worden. Daarnaast ligt op korte afstand een negen holes golfbaan, waarvoor de Wasse naarse gemeenteraad afgelo pen maandag toestemming gaf. De manager van het vijfster ren hotel (volgens Benelux- classificatie) Martin C. Spaar garen gaf gisteravond te ken nen bijzonder veel van het nieuwe hotel te verwachten. „Voor volgend jaar rekenen we op een bezettingsgraad van 74,4 percent. Het wordt dan ook een unieke gelegenheid in ons land. Jan des Bouvries zal adviezen geven voor de in richting en voor adviezen voor het fitness-centrum denken we aan een man als Ard Schenk, nu fysiotherapeut. Vooral ook onze bruidssuite zal naar Nederlandse begrip pen werkelijk iets zeer bijzon ders worden". Het hotel krijgt ook een vrien denclub, de „Vriendenkring Wassenaar Oblige". Het gaat hier om een besloten club, waarvan men alleen op voor dracht van minstens twee le den lid kan worden. Dat kan dan tegen betaling van 400 gulden per jaar, waartegeno ver onder meer reductie kan worden verkregen in de bar van het hotel. Van de vrien denkring wordt de zoon van oud-burgemeester Geertsema van Wassenaar, Joan H. Geertsema, „ambassadeur". Wethouder Cocheret kreeg gisteren als eerste een gratis lidmaatschap aangeboden. WARMOND De acht deelnemers aan de eerste Turfrace Vinkeveen/War mond hebben allen gister-- morgen Warmond bereikt voornamelijk dankzij mankracht. Omdat er bij zonder weinig wind was werden de zes Westlan ders, ben Zandaak en een Kagenaar voornamelijk voortgedreven middels bomen en jagen. Omdat de organisatoren vreesden dat het gebrek aan wind erg veel tijd zou kosten werd de nachtstop met twee uur bekort. Achteraf bleek het tijdverlies door windstilte mee te vallen zodat de eerste Westlan der, de Antonius van N. Persoon uit Den Haag, om 8.07 aan de finish bij het Warmondse park Groot Leerust arriveerde. In tegenstelling tot de deelne mers aan Strontrace die de race vice versa afleggen (Wor- kum/Warmond/Workum), konden de deelnemers aan de Turfrace alle tijd nemen voor een bezoek aan Warmond. In Hotel De Zon vond om twee uur de prijsuitreiking plaats door loco-burgemeester Van Schagen. De schipper van de Antonius ontving een fraai bord als eerste prijs. Als twee de arriveerde de Westlander „De Oude Praam" om 10.11 uur, om 10.20 uur gevolgd door de „Vier Gebroeders". Alle deelnemers ontvingen een speciaal gebakken herin neringstegel en werden door de heer Van Schagen opgeroe pen reclame voor het evene ment te maken onder „vakge noten" zodat volgend jaar meer oude zeilschepen in de Turfrace meevaren. In Warmond zullen dan wat meer feestelijkheden rond de finish plaats hebben. De inwo ners van Warmond konden gisteren enige uren genieten van een fraaie vloot voor het Park. De Westlanders zijn op de Kagerplassen vrii goed be kend. Meer opzien baarde de deelnemende Zandaak uit Wijk bij Duurstede, een mooi oud scheepje dat vrij hoog op kampen met gebrek aan wind- het water dobbert. De deelne- kracht. Gisteravond was nog mers aan de jaarlijkse Stron- geen enkele deelnemer in trace hebben eveneens te Warmond gearriveerd. Onrust over plannen beheer Zuidhollandse vaarwegen DEN HAAG (ANP) - Onder het Zuidhollandse vaarwe- genpersoneel is grote onrust ontstaan over plannen van de regering het beheer over te nemen van de provincie. De Dienstcommissie van de Provinciale Waterstaat, waarin het georganiseerde personeel is vertegenwoor digd, maakt hiervan melding in een brief aan de bijzonde re commissie Structuursche ma Vaarwegen van de Twee de Kamer. De regering is van plan de vaarroutes Rotterdam - Den Haag en Rotterdam - Alphen aan den Rijn over te nemen van de provincie. In totaal zijn 50 medewerkers van de provincie bij het beheer en het onderhoud van deze vaarwegen betrokken. De Dienstcommissie vreest dat een mogelijke overstap van de medewerkers van de provincie naar het Rijk ge volgen zal hebben voor hun rechtspositie. De aanpassing van de organisatie zou gevol gen kunnen hebben voor de positie van de werknemers en hun takenpakket. Ook ge dwongen overplaatsingen en zelfs wachtgeld liggen dan mogelijk in het verschiet, al dus de brief. Volgens de Dienstcommissie is deze rompslomp niet nodig en met het oog op de organi satie en het personeel zelfs onwenselijk. Net als Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land vindt de Dienstcommis sie dat de provincie de vaar wegen zelf kan blijven behe ren. KATWIJK Uit de seizoenrapportage van de strandpolitie blijkt dat de Katwijkers zich veel min der ergeren aan het topless zonnen dan door bepaal de politieke partijen (SGP en RPF) wordt gesugge reerd. Hoewel de monokini steeds vaker wordt ge signaleerd is in de afgelopen zomermaanden hier over slechts één klacht bij de strandpost binnenge komen. Als de gedragslijn van de politie gold ook dit jaar dat pas na dergelijke klachten werd opgetreden tegen het topless zonnen. Door de leden van het stranddetachement is geconstateerd dat het topless zonnen met name ten zuiden van de KRB- Zuidpost en aan de noordzijde van de uitwatering algemeen gebruik begint te worden. Voor de Boulevard is de animo om het bovenstukje van de bikini los te maken een stuk minder. De conclusie lijkt niettemin gerechtvaardigd dat het feno meen topless zonnen langzaam maar zeker ook in Katwijk in geburgerd raakt, getuige ook het achterwege blijven van eni ge discussie over dit onderwerp in de raadscommissie voor al gemeen bestuurlijke zaken. Hier werd gisteravond het rap port van de strandspolitie besproken. Wie de strijd echter nog niet opgeeft is de, momenteel met vakantie zijnde, RPF-frac- tievoorzitter J.H. ten Hove, die over het topless-beleid een brief heeft geschreven aan de leden van de raadscommissie. Deze zal echter pas in behandeling worden genomen wanneer hij de vergadering weer kan bezoeken. Verweten werd hem gisteravond al wel. ondermeer door de CDA-er J. van Leeu wen, politieke munt uit deze zaak te willen slaan. Behalve met het topless zonnen hield de strandpolitie zich de afgelopen zomer ook met andere zaken bezig. Zo werden niet minder dan 374 als vermist opgegeven of op de post belande kinderen met de ouders herenigd en moest er aan 227 op het strand gewond geraakte mensen eerste hulp worden ver leend. Daarvan moesten er negen worden doorgestuurd naar een arts. Verschillende malen kwam het daarnaast voor dat in moeilijkheden geraakte zwemmers uit het water moesten worden gehaald. Problemen deden zich ook voor bij de uitwateringssluis wan neer Rijnland de spuigaten wilde afsluiten. Herhaaldelijk ge beurde het dat de jeugd zich op die momenten nog in de spui- koker bevond. Door de politie is aan Rijnland geadviseerd om een hekwerk aan beide zijde van deze kokers te monteren om ernstige ongelukken te voorkomen. Winkeliers Noordwijkerhout boos over vlooienmarkt NOORDWIJKERHOUT Een aantal Noordwijkerhoutse win keliers is nogal boos omdat er op de vlooienmarkt van vorige week zondag in De Schelft niet alleen „rommel van de zolder" is verkocht maar ook onder meer fietsen, videospelletjes en speelgoed. „Concurrentievervalsing", aldus een ondernemer gis teravond tijdens de vergadering van de ondernemersvereniging NOV. Tijdens deze bijeenkomst werd ook besloten om de jaar lijks zo succesvolle WAK-prijstrekkings „happening" een andere opzet te geven. Op de vlooienmarkt die door duizenden is bezocht waren naar schatting 120 kraamhouders aanwezig. Velen daarvan waren huisvrouw of WAO-er. Maar er waren duidelijk ook echte han delaren binnengedrongen. De problematiek is bekend: het is nauwelijks te bewijzen. Een ander punt waaraan nogal veel mensen zich geërgerd hadden, was het feit dat er onaangekon digd een toegangsprijs werd gevraagd van vier gulden. „En als je daar dan met drie kinderen staat onder de paraplu dan ga ie niet terug", aldus voorzitter De Klerk. Ieder jaar houden de winkeliers rond Sinterklaas een zegelactie die feestelijk wordt afgesloten met een gezellige avond waarin de prijzen worden ge trokken. Deze avond is snel uitgegroeid tot een volledige happe ning die door vijfhonderd mensen bezocht werd in De Schelft Daar werden ook nog eens allerlei spelletjes georganiseerd waarmee talloze extra „zaalprijzen" werden uitgedeeld. Helaas was het gebleken dat er heel wat mensen bij waren die nog geen „vijf gulden" in het dorp zelf hadden besteed en die uiteindelijk zelfs met grote prijzen vertrokken. Dat was niet de bedoeling. Noodgedwongen gaat men dit jaar honderd mensen uitnodigen met introducé. Eigenlijk is de uitnodiging al een prijs, namelijk de gezellige avond. Natuurlijk blijft bij de WAktrekking iedere koper een kanshebber. Op die manier willen de ondernemers er verzekerd van zijn dat de prijzen bij de kopers terecht komen. Bovendien worden de kosten zo ook wat in de hand gehouden. KANDIDAAT-NOTARIS BETROKKEN IN GROTE KOPPELBAZEN-AFFAIRE DEN HAAG/OEGSTGEEST Een 53-jarige kandidaat-no taris, tevens ex-directeur van een aannemersbedrijf in Oegstgeest, heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag vijftien maanden gevangenis straf tegen zich horen eisen voor zijn aandeel in een om vangrijke bouwfraude. De jurist raakte verzeild in de wereld van koppelbazen, toen hij vanwege de slapte in het notariaat in 1979 besloot het aannemersbedrijf Stichting Warost op te richten. Dat be drijf zou, zo zei hij, zich serieus gaan toeleggen op bestratings- werkzaamheden. Verdachte had echter geen enkele erva ring in die branche. Voor hij het besefte was hij de juridisch adviseur geworden van een aantal louche aannemers uit de Randstad. Zwartwerkers Gezamenlijk werd er leiding gegeven aan een legertje zwartwerkers, dat van de ene bv naar de andere werd gedi rigeerd om uit de greep van de fiscus en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid te blijven. De daders wisten met behulp van een stroom valse facturen een bedrag van ruim vijf en half miljoen gulden aan sociale premies en omzetbelasting achter over te drukken. De officier van justitie, me vrouw mr. I. Klopper, stelde dat nog zeker veertig straat makers vervolgd zullen wor den wegens steunfraude. Twee koppelbazen zijn inmiddels veroordeeld tot gevangenis straffen van anderhalf en twee jaar. De stichting Warost en drie daarmee nauw gelieer de vennootschappen voorza gen tussen 1979 en 1982 jaar lijks circa vijftig man illegaal van werk. Per jaar werden ruim 33.000 manuren in straat- makerswerk gestoken. De be drijven hadden volop orders onder meer in Den Haag, Wassenaar en Spijkenisse omdat ze ver beneden de prijs konden opereren. Schnabbelaar Advocaat mr. H. Beerling over zijn cliënt: „De ruige bouwwe reld was hem totaal vreemd. Het is ook veel meer een man om achter zijn bureau brieven op te stellen. Hij is terechtge komen in een milieu dat het zijne niet is. In feite is het een aan lager wal geraakte schnabbelaar". De verdachte zelf: „Hoe kan ik me verweren tegen al deze be schuldigingen. Ik wist van de hoed noch de rand. Het speel de zich allemaal af achter mijn rug. Er zijn van die mensen die, als ze voelen dat ze de mist ingaan, hardnekkig pro beren ook een geraadpleegde academicus met zich mee te slepen". Rechtbankpresident mr. SF. Kootte: „Ik begrijp echt niet welk belang men daarmee kan hebben?" Verdachte: „Nou, dat is toch mooi om samen met een jurist ten onder te gaan". Sluwe vos Mr. Kootte stelde dat de mede verdachten de. kandidaat-nota ris afschilderden als een sluwe vos, die bijvoorbeeld gemeen zat te lachen toen hij enige ja ren geleden zijn stichting voor vier ton van de hand deed aan een collega. De rechter: „Puur leedvermaak. Zelf had hij er maar 2.500 gulden voor be taald". Uit het onderzoek van de re cherche blijkt bovendien dat hij behalve meester in de rechten ook meester was in het verzinnen van allerlei tak- tieken om uit handen van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) te blijven. De Stichting Warost verhuisde binnen een paar jaar van Oegstgeest naar Den Haag en vandaar naar Amsterdam, waar telkens an dere teams van het SFB actief waren. De president: „De bedrijven stonken allemaal. De één na de ander ging failliet, elk een enorme schuldenlast nalatend. Iedereen hielp elkaar om de zwarte gaten in de boekhou ding weg te werken. Het we melde er van de valse factu ren". De verdachte: „Ik heb geen valse factuur gezien". Uitspraak op 30 oktober. PETER VIERING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7