Negatieve houding van ondernemers over binnenstad lijkt voorbij ALLERLEI(DS) Huurders Ons Belang zijn wachten beu Werkloosheid daalt licht Randstad orkest begin 1985 een feit Recreanten verstoren broedvogels Honderd jaar elektriciteit ^pDEN Arakers v £caxLM Gomant WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 PAGINA 3 esidef; ngo nerii koifrdi tse m izei 3e'u i! onve aten fii nu •akers verlaten kraakpanden niet ;IDEN De krakers die afgelopen weekend drie panden aan Gerbrandylaan op het Waardeiland hebben gekraakt zullen :e niet vrijwillig verlaten. Eerder was met de officier van jus- e en de politie overeengekomen dat zij in elk geval twee pan- n zouden verlaten. Zij zouden zich in het derde pand op num- 20. dat al langere tijd leeg stond, terugtrekken. De politie in dat geval niet optreden tegen de krakers. Doordat de kra- s niet vrijwillig de panden hebben verlaten zal de politie r moeten gaan tot een ontruiming. Wanneer dit plaats zal len is nog niet bekend. Volgens de politie dient een van de en als opslagplaats voor materialen en staat het andere pas maand leeg. De eigenaar is gezegd dat hij een juridische pro lure kan beginnen. De woningen aan de Gerbrandylaan 18, i 20 zijn eigendom van het Algemeen Burgerlijk Pensioen- i, worden beheerd door Westland Utrecht Project Ontwik- ing en makelaar M. Sedelaar uit Noordwijk tracht ze aan de n te brengen. Eind 1982 werden al woningen op het Waardei- d gekraakt en deze huizen worden nog steeds door krakers ivoond. 1 ids. gonzen tegel voor Botermarkt - to. p Burgemeester C. Goekoop nam gistermiddag op de Bo termarkt een bronzen herinneringstegel in ontvangst. De burgemeester mocht dit presentje niet mee naar huis ne uron, maar moest toestaan dat het een plaatsje kreeg in Jtó plaveisel van de Botermarkt. De bronzen tegel is een Icaieau aan de gemeente Leiden van de Stichting Be- ^opleidingen Weg- en Waterbouw (SBW). De SBW (sj/oont hiermee haar dankbaarheid aan de gemeente Lei- J i omdat zij al een aantal jaren jongens in staat stelt opleiding voor straatmaker (in het kader van de wet i het leerlingwezen) te volgen. Deze leerlingen hebben Botermarkt voorzien van bestrating en hier wordt de jronzen tegel ook verwerkt. LEIDEN Voor de eerste maal is weten schappelijk aangetoond dat broedvogels in natuurgebieden worden verstoord door recreanten. De Leidse milieubioloog An- dré van der Zande hoopt morgen op dit onderzoek aan de Leidse universiteit te promoveren. Zijn conclusie is dat drukke en stille delen van een natuurgebied meer gescheiden moeten worden. Van der Zande heeft aangetoond dat de verstoring van broedvogels niet rechtlij nig maar logaritmisch toeneemt met het aantal recreanten. Dit betekent dat er in een bepaald natuurgebied evenveel vogels verstoord worden bij een toename van 10 tot 100 recreanten als bij een toename van 100 naar 1000 recreanten. Hieruit conclu deert de milieubioloog dat het in de druk ke delen best wat drukker mag worden maar dat de stille gedeelten ontzien moe ten worden. Van der Zande verichtte zijn onderzoek in jonge populierenbossen in Oostelijk Flevo land, op een randmeerstrand in Zuidelijk Flevoland en in een aantal zeer drukke bossen aan de randen van stadswijken. Van de 24 onderzochte vogelsoorten blij ken torenvalk, wulp, tortelduif, tuinflui- ter en zwartkop het meest gevoelig voor de aanwezigheid van recreanten. Van der Zande, sinds '82 in dienst bij Staatsbosbeheer als natuurbeschermings consulent, signaleert een dilemma bij na tuurbeschermers. „Enerzijds wil de na tuurbeschermer zijn terrein beschermen tegen grote aantallen bezoekers die schade kunnen aanbrengen aan planten en die ren in het gebied", aldus van der Zande: „Anderzijds is het gewenst dat zoveel mo gelijk bezoekers kunnen genieten van zijn gebied al is het alleen maar om er voor te zorgen dat er een maatschappelijk draag vlak blijft bestaan voor natuurbehoud. Hoewel openluchtrecreatie plaatselijk een negatieve invloed heeft op de natuur kan de relatie tussen natuurbehoud en open luchtrecreatie niet anders dan een sym biose genoemd worden: een relatie met wederzijds voordeel". „REGIOFUNCTIE IS ZICH AAN HET VERSTERKEN" LEIDEN Het is voorbij met de negatieve publici teit rond de binnenstad. Met het vertrek van wet houder C. Waal lijkt ook de constante vloedgolf van kritiek over het ge meentelijk beleid die uit ondernemerskringen regelmatig te horen viel te zijn verdwenen. On dernemend Leiden wordt heden ten dage geken merkt door een gematigd optimisme over de toe komst en een redelijk ver trouwen in het gemeente bestuur. Nadrukkelijk hebben de on dernemers de laatste dagen te kennen gegeven zich niet lan ger als vijand van het gemeen tebestuur op te willen stellen maar samen met de gemeente de problemen te lijf te willen gaan. Het KNOV verontschul digde zich maandagavond bij na voor de jaren van miscom municatie tussen gemeente en ondernemers door te stellen dat de laatsten door onderlinge verdeeldheid hun belangen niet goed hebben behartigd. Gistermiddag stak 'Leiden Leeft' het gemeentebestuur een hart onder de riem toen bestuurslid L. Palm op een persconferentie liet weten dat de regionale functie van Lei den zich aan het versterken is. Bovendien constateerde Palm dat de gemeente steeds meer oog krijgt voor de onderne mersbelangen. Ook over het parkeerprobleem liet Palm zich aanzienlijk genuanceerder uit dan tot voor kort voor een ondernemer gebruikelijk was. „De toekomst zal zijn dat je de auto niet meer voor de deur van de winkel kunt zetten. Mensen zullen er aan moeten wennen dat ze een stukje moe ten lopen", aldus Palm. Hij verdedigde het geconcentreerd parkeren in parkeergarages, een idee waar Waal een paar jaar terug nog nauwelijks ge hoor voor vond. Palm sprak de hoop uit dat na de Sanders- garage er spoedig een volgen de parkeergarage zou volgen. Enigszins onduidelijk lijkt nog wie nu precies de belangen van de ondernemers moet gaan behartigen. Zowel de Stichting Leidse Binnenstad als KNOV als 'Leiden Leeft' heeft die pretentie. Volgens Palm is het allemaal slechts een kwestie van tijd om on derling goede afspraken .te maken. „We lopen allemaal dezelfde kant op. alleen loopt de één soms iets harder", aldus Palm. Overigens toonde Palm zich met het KNOV een voor stander van een gestructu reerd overleg met de gemeen te. ■Sensationeel Nadat op 17 april met veel bombarie de oprichtingsverga dering in de Stadsgehoorzaal plaats had, werd maandenlang niets meer van 'Leiden Leeft' vernomen. Gistermiddag ont vouwde het haar plannen voor het komende seizoen. De be langrijkste activiteit is voorlo pig de intocht van Sinterklaas op 17 november die omlijst zal worden met een finale van de 'play-back show' van KRO's Henny Huisman. Rond deze tijd zullen de klanten de win kel ingelokt worden met een loterij. Een in vergelijking tot andere jaren weinig sensatio neel programma, wilde Palm ook wel erkennen. Maar het organiseren van activiteiten kost naast de nodige tijd ook het nodige geld, aldus Palm. De financiële problemen waarin het LCC verkeerde, kent 'Leiden Leeft' echter niet. Met 135 betalende leden is volgens Palm een gezonde basis aanwezig. Palm meldde tenslotte nog dat met het Hoogheemraadschap van Rijnland een nieuwe over eenkomst is gesloten voor de huur van het parkeerterrein op donderdagavonden en za terdagen. Rijnland wilde er aanvankelijk van af en zag in het opheffen van het LCC een mooie gelegenheid het con tract op te zeggen. Pop in LVC De Utrechts-Amsterdamse formatie The Phones treedt vrijdag 19 oktober op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep maakt „emotionele, glasheldere en moderne popmuziek". De toegangsprijs bedraagt zes gulden vijftig, LVC-leden moeten vijf gul den betalen. Zaterdag 20 oktober geeft Minimal Com pact een concert in het LVC. De muziek die deze band speelt, wordt gekenmerkt door new wave en oosterse invloeden. Vorig jaar kwam de laatste langspeelplaat „Deadly Weapens" uit. Een toegangskaartje kost zeven gulden vijftig, voor LVC-leden is dat zes gulden. Voor beide optredens gaat de zaal om negen uur open. Minimal Compact. Occasion show In de Groenoordhallen wordt morgen, vrijdag 19 en zater dag 20 oktober de BOVAG-Occasion-show gehouden. Er zijn ongeveer 225 auto's te zien, speciale aandacht is dit jaar besteed aan wagens in de prijsklasse tot tien- a elfduizend gulden. De toegang is gratis. Morgen kan men van zes tot tien uur 's avonds in de Groenoordhallen terecht, op vrij dag van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds en op zaterdag van twee tot vijf uur 's middags. Film De jongerenbeweging vertoont morgenavond in bet ge bouw aan de Koppenhinksteeg de film „High road to China" met Tom Selleck en Bess Armstrong. De voor stelling begint om negen uur. Pijpmaken In het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159a wordt zondag 21 oktober een demonstratie pijp maken gehouden. Bij de demonstratie wordt een toelichting gegeven. De demon stratie wordt doorlopend gegeven van een tot vijf uur. De toegangsprijs bedraagt twee gulden per persoon. Grimeren Lieke Veugen begint vanavond bij K&O aan de Oude Vest 45 met haar cursus grimeren voor amateurtoneel spelers of voor mensen die wel eens van identiteit wil len veranderen. De les begint om acht uur. Meer infor matie is verkrijgbaar bij K&O, 141141. Ie rodelbaan -ek!J Duinrell ASSENAAR Het attrac- ral(JU ;ark Duinrell zal nog voor m, di v°lgend hoogseizoen een 'lig ede rodelbaan aanleggen. .:j.3 huidige „sleetjesbaan" een dermate groot suc- dat de leiding van het re- lme«atiePark beeft besloten een r D eveer 400 meter lange baan ,itm st de huidige baan aan te jen. Bij de gemeente Was- bj|aar is daarvoor inmiddels bouwaanvraag ingediend, baan zal volgens een nauwelijks ver- illen van de baan die er nu igt. Bij het rodelen zit men een sleetje dat over een Ide, bochtige baan naar be en glijdt. Alleen op de lheid heeft men invloed, het gebruik van een iknuppel. sten ,WE WORDEN AL TWEE JAAR AAN HET LIJNTJE GEHOUDEN" LEIDEN De bewoners van de woningen van de woningenbouwvereniging „Ons Belang" langs de Willem de Zwijgerlaan zijn het wachten beu. Al twee jaar liggen ze met de gemeente en met het be stuur van Ons Belang in de clinch over de renova tie van hun huizen en veel uitzicht op een oplossing van alle problemen is er niet. De fracties van de PSP en de PPR hebben inmiddels wethouder D. Tesselaar van volkshuis vesting gevraagd duide lijkheid te verschaffen over de stappen die door de gemeente zijn genomen om een einde te maken aan het conflict. Het gaat om de woningen die dit jaar als „Plan 9" landelijke bekendheid verwierven via het televisieprogramma „De Consumentenman". Ook werd door kamerleden vragen ge steld aan staatssecretaris G. Brokx van volkshuisvesting maar deze wees alle verant woordelijkheid van de hand. Uit de bewonerskrant van deze maand door bewoners van Plan 9 gemaakt blijkt dat instanties die naar elkaar verwijzen, geen antwoord ge ven op vragen, afspraken niet nakomen en als ze afspraken nakomen dat pas na weken, maanden en lang aandringen doen, regelmatig terugkerende verschijnselen te zijn. Vooral het bestuur van de woning bouwvereniging en de ge meente worden in dat kader door de bewoners gehekeld. De renovatie van de 243 wo ningen is de bron van alle con flicten. De bewoners werd een huurverhoging van 48,50 in het vooruitzocht gesteld, maar later bleek het om verhogin gen van 70 tot 120 gulden per maand te gaan. Een aantal be woners weigerde de huurver hoging en vervolgens ontston den ook problemen over vocht in de woningen, de prijs van de kabeltelevisie, het verzak ken van binnenterreinen, de centrale verwarming, de ma nier waarop renovatie werd uitgevoerd (zo werden keu kenblokken gesloopt, terwijl bewoners dat juist niet wilden) en over mogelijke schadever goeding. Het actiecomité riep ook volkshuisvestingswethouder D. Tesselaar te hulp, die in ja nuari toezegde dat hij precies zou laten uitzoeken hoe de fi nanciën nu precies in elkaar steken en in hoeverre het rijk iets van de extra-kosten zou kunnen opvangen. Het PSP raadslid H. de la Mar wijst er in een brief aan Tesse laar op dat hij sinds die toezeg gingen door de wethoudér niets meer heeft gehoord over de stand van zaken. Volgens De la Mar weigert Tesselaar de problemen van de bewo ners serieus te nemen. De la Mar spreekt van een onver teerbare zaak en wil zo spoe dig mogelijk duidelijkheid. Hij wijst er op dat staatssecretaris Brokx heeft laten weten dat de gemeente verantwoordelijk is voor de huren, die het ge volg zijn van de renovatie. IDEN Het aantal werklozen in de Leidse boden banen werden geen bijzondere eisen ge- io is de afgelopen maand gedaald met 255. steld aan het opleidingsniveau van de sollici- een in de Bollenstreek nam het aantal werk- tant. zo meldt het Gewestelijk Arbeidsbureau mannen met iets meer dan twintig toe. In in het maandoverzicht. rayon Lisse vielen afgelopen maand de De ontwikkeling van de werkloosheid in de aarste klappen. Met name in de horecasector maand september ziet er als volgt uit: einde van het seizoen) kwamen er 68 men- zonder baan bij. In de metaal- bouw en ver- Jingssector daalde het aantal werklozen rentegen weer. De jeugdwerkloosheid daal- ot aantal schoolverlaters een baan vond. augustus. Het aantal aanbiedingen meer vacatures in de kantoorsector, het arbeidsbureau kwamen de afgelopen, ind 334 nieuwe vacatures binnen. Bijna rtig procent kwam van handelsbedrijven. In lienstverleningssector kwamen 80 vakatures Voor bijna de helft van het aantal aange- mannen vrouwen Alkemade aug sept aug 238 232 142 135 Katwijk 821 814 363 349 Leiden 5111 4994 2377 2359 Leiderdorp 480 474 254 248 Oegstgeest 279 289 204 191 Rijnsburg 162 158 78 75 Valkenburg 42 39 29 24 Voorschoten 485 466 238 228 Warmond 103 101 45 45 Zoeterwoude 125 120 65 66 Hillegom 385 368 241 222 Lisse 323 327 204 188 Noordwijk 489 519 282 298 Noordwijkerhout 249 246 168 156 Sassen he im 210 206 135 128 Voorhout 103 114 55 48 Het gebouw van het Ener gie Bedrijf Rijnland (EBR) is zaterdag van tien tot vier uur open voor een tentoonstelling en een film programma over „Hon derd jaar Electriciteits- voorziening in Nederland". Met behulp van allerlei voorwerpen (van span ningsmeters tot oude strij kijzers), soms tientallen ja ren oude films en tekenin gen wordt de ontwikkeling van de electriciteit in beeld gebracht. In dé films wordt met name aandacht be steed aan de beginperiode van electriciteitsvoorzie- ning in Leiden. Bijgaande foto toont de centrale aan de Langegracht toen daar nog water stroomde. ijnwerkerskinderen met ikantie in Leiden DEN Acht kinderen van stakende mijnwerkers uit ndda Valley in Zuid-Wales komen vrijdagavond 19 oktober •eiden aan. De kinderen zullen met hun vijf begeleiders hun stvakantie in de Sleutelstad doorbrengen. Van 19 tot 27 ok- r worden in Leiden tal van activiteiten gehouden ten bate de mijnwerkers, un de Britse mijnwerkers, Leiden voor Rhondda Valley", is motto van deze actieweek. De kinderen worden vrijdaga- om half acht door wethouder D. Tesselaar in het Boddaert- rum in het Terweepark 5 ontvangen, 's Avonds wordt in het onius clubhuis een solidariteitsavond gehouden waar een se mijnwerker het woord zal voeren. Zaterdag 20 oktober dt in de voormalige Sociale Werkplaats op het industrieter- in de Waard een benefietfeest gevierd. Zes Leidse muziek lades verlenen hieraan hun medewerking. Ie Studentenecclesiadienst, op zondag 21 oktober, wordt de dacht op de situatie op de mijnwerkers gevestigd en de dag fop wordt er op de TV-issue-avond een film over de staking IZ toond. Ook wordt in de herfstvakantie kleding voor de sta- ingezameld. DEN HAAG Het Randstad begeleidingsorkest kan in ja nuari van start gaan. Dit is een gevolg van het feit dat de vas te commissie van advies en bij stand voor culturele zaken van de provinciale staten opnieuw het advies van de Culturele Raad Zuid-Holland naast zich heeft neergelegd. Dit gebeurde eerder in de statenvergadering i'l. toen de begroting voor coorbegeleiders over 1984 werd vastgesteld. De omme zwaai die de provincie op het nippertje heeft gemaakt ten gunste van de „Nota van red ding" betekent dat voor de ko mende twee jaar de koorbege leidingen in Zuid-Holland zijn veilig gesteld, althans groten deels. Er is niet volledig recht ge daan aan het voorstel van de gezamenlijke korenorganisa ties, zoals het was vastgesteld in het reddingsplan. Daarin had men een subsidie ge vraagd van 755.000 voor 30 koorbegeleidingen. In het defi nitief standpunt van het colle ge van Gedeputeerde Staten reduceert men het subsidiebe drag aan de stichitng tot 410.000 voor 24 begeleidin gen, waarvan echter de koren in de twee grote Zuidhollandse steden Rotterdam en Den Haag worden uitgesloten. Bovendien heeft de provincie ook nog een bedrag van 225.000 beschikbaar gesteld voor subsidie aan de overige koren die buiten de gesubsi dieerde 24 begeleidingen val len. Wel is het de op te richten stichting korenbegeleiding toe gestaan een beroep te doen op die ƒ225.000. In dit geval, en dit geldt dus ook voor de ko ren die geen gebruik maken van het Randstad orkest, moet men zich wenden tot de Cultu rele Raad, met opgave van re pertoirekeuze en de naam van de dirigent. Het advies of, en zo ja, hoeveel subsidie zal wor den verstrekt moet de Cultu rele Raad geven in samenwer king met het korenoverleg aan de provincie. Of de educatieve taken, als schoolconcerten, zullen worden toebedeeld aan de Culturele Raad zal in janu ari volgend jaar worden be slist. Tot zolang blijft vermoedelijk ook de aanstelling voor een staffunctionaris nog onbeslist. Tijdens de openbare commis sievergadering kwamen vra gen naar voren over de taak van die functionaris, die zeer vaag was omschreven, alsme de de suggestie om met de aanstelling te wachten tot na de evoluatie van de Culturele Raad. In het kader van de be zuinigingen zullen alle raden worden „doorgelicht" volgend jaar. BEP RIJNDERS Studium Generale over migranten LEIDEN Het Studium Generale van de Leidse universiteit houdt op vijf achtereenvolgende don derdagen een serie lezin gen over etnische groepen in Nederland. Daarin wordt ingegaan op de ver houding tussen autochto nen en allochtonen en het door de Nederlandse rege ring gevoerde minderhe denbeleid. Morgen laat een vertegen woordiger van het ministerie van WVC zijn licht schijnen over 'Immigranten in Neder land vroeger en nu'. Volgen de week donderdag spreekt C. van Praag (sociaal en cul tureel planbureau) over vooroordelen jegens etnische minderheden en houdt Ph. Essed een lezing over 'Alle daags Racisme in de ervaring van zwarte vrouwen'. De cultureel antropoloog H. Wouters spreek donderdag 1 november over 'Houding en beeldvorming bij autochto nen'. Op 8 november is het de beurt aan H. Rabbae (di recteur Nederlands Centrum Buitenlanders) die zal praten over de positie van etnische minderheden in Nederland. De serie wordt 15 november afgesloten met twee lezingen over het beleid van de over heid. H. Entzinger van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid gaat in op het rijksbeleid ter wijl F. Eddini van de Stich ting Welzijn Buitenlanders Rijn en Lek het gemeentebe leid zal beschouwen. De le zingen worden gehouden in het Centrale Voorzieningsge bouw, Cleveringaplaats 1. Zij beginnen alle om acht uur, de toegang is gratis. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3