TAFEL Blanke minderheidsregering ziet Nobelprijs als vijandige daad £eidóe BTTïïTl De leeuwen van Venetië brullen al 30 jaar bij de Rijksoverheid kerk wereld tron; weer ACHTERGROND CeidócSouttHit WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 PAGIN4 |J J) J Lefebvre blij met terugkeer oude Mis De Franse mgr. Marcel Lefebvre, beschouwd als de van het traditionele rooms-katholicisme, heeft gisteravond ge zegd dat hij „erg blij" is met de door de paus geschapen moge lijkheid om. onder bepaalde voorwaarden, de Heiige Mis weer te vieren volgens de oude voorschriften van voor het Vaticaans Concilie. „Dit zal onze situatie ten opzichte van Rome mis schien veranderen en heel het klimaat wijzigen waarin wij ons op het ogenblik bevinden en dat een klimaat van vervolging is", aldus de gesuspendeerde aartsbisschop in een interview met de Franse radio. Volgens hem heeft de paus, tegen het ad vies van een reeks kardinalen in, „de knoop persoonlijk door gehakt". Anglicanen misschien in Raad van Kerken De anglicaanse gemeenschap in ons land, die ongeveer 10.000 leden telt, beraadt zich op toetreding tot de Raad van Kerken in Nederland. Dit heeft de anglicaan dr. Peter Staples laten weten, die wetenschappelijk medewerker contemporaine kerk geschiedenis aan de theologische faculteit van de Rijksuniver siteit te Utrecht is. Dr. H.A.M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zei desgevraagd, dat de Raad zich bereid heeft verklaard de anglicaanse gemeenschap tot de Raad toe te laten. „Het wachten is op een besluit van de angli canen. Hun toetreding zou een duidelijke versterking van de Raad betekenen", aldus Fiolet. Wat wij van anderen verduren merken wij spoedig en terdege; maar hoeveel wij anderen te verduren geven, zien wij niet. Thomas Kempis BISSCHOP TUTU: De zwarte bevolking in Johannesburg reageer de gisteren met groot enthousiasme op de be kendmaking, dat de No belprijs voor de vrede dit jaar is toegekend aan bisschop Tutu. DEN HAAG De Angli- caanse bisschop Desmond Tutu geniet een grote aan hang onder de zwarte bevol king van Zuid-Afrika. Zijn bijzonder levendige persoon lijkheid en zijn toewijding voor de strijd voor gelijke burgerrechten hebben hem tot symbool gemaakt van de aspiraties van de onderdrukte Zuid-Afrika. Als vertolker van de stem van de onderdrukte zwarten vraagt Tutu (53) om de instel ling van een „non-raciale en werkelijk democratische maatschappij in Zuid-Afrika". Politiek gezien staat Tutu vol ledig in de lijn van de overle den leider Albert Luthuli of van de gevangen Nelson Man dela. „De mensen op het Rob beneiland zijn onze werkelij ke leiders en niet degenen die verantwoording schuldig zijn aan Pretoria", zo heeft Tutu herhaaldelijk gezegd. Tutu's preken, toespraken en geschriften hebben stellig po litieke invloed op de toestand in Zuid-Afrika, maar de hij beschouwt zich zeker niet als een politicus. „Ik leid een kerk waar zwarte en blanke christenen toe behoren. De kerk moet werken aan ge rechtigheid, vrede en verzoe ning". Dit neemt niet weg dat Tutu voorstander is van harde maatregelen tegen het apart heidsregime en zich diverse malen heeft uitgesproken voor een economische boycot van Zuid-Afrika, omdat „bui tenlandse investeringen het Zuidafrikaaanse apartheids systeem in stand houden". Zijn duidelijke stellingname tegen het apartheidsregime leidde er in 1980 toe, dat de Zuidafrikaanse regering zijn paspoort introk. Pas vorig jaar, toen hij de algemene vergadering van de Wereld raad van Kerken te Vancou ver zou toespreken, kreeg hij het terug. Raad van Kerken Als secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) tracht bis schop Tutu groepen met zeer uiteenlopende kerkelijke, cul turele en raciale achtergrond samen te laten werken aan de opbouw van een „menselijk Zuid-Afrika". Daart>ij han teert hij strikt pacifistische methoden, hetgeen militante zwarten hem niet altijd in dank afnemen. „De Zuidafri kaanse Raad van Kerken ver werpt het geweld van de re gering eri ook dat van het ANC (African National Con gres). Dat verhindert ons niet diegenen te begeleiden, die na vele jaren vruchteloos wach ten op de blanken ten einde raad voor het geweld kiezen," aldus Tutu. Bij de Zuidafrikaanse Raad van Kerken zijn ongeveer vijftig godsdienstige organisa ties aangesloten met bij elkaar ongeveer 13 miljoen leden. De raad heeft vaak aanvallen van de regering te verduren gekregen vanwege zijn stand punten tegen de apartheid. De blanke minderheidsregering in Johannesburg beschouwt de SACC als een broedplaats van de zwarte revolutie. De blanken, die de touwtjes nog stevig in handen hebben on danks de invoering kort gele den van een drie-kamer-par lement, zullen de toekenning van de Nobelprijs aan Tutu interpreteren als een nieuwe vijandige daad tegenover Zuid-Afrika, zo heeft de bis schop al laten weten. Daarom voorziet hij dat het kerkelijk leven voorzover het de Zuidafrikaanse rege ring niet bevalt steeds meer vervolgd zal worden. De Eloff-commissie, die vorig jaar door de Zuidafrikaanse regering werd ingesteld om de financiën van de Raad van Kerken te onderzoeken, is van die vervolging een voor beeld. Weliswaar leidde het eindrapport niet direkt tot een verbod van de Raad, de invallen die de politie vorige week bij enkele met de Raad verbonden organisaties deed beloven weinig goeds, zo ver klaarde Tutu. Zijn vijanden verlangen naar de dag waarop Desmond Tutu gevangen wordt gezet. Zijn vrienden vrezen de dag waar op hij gedood zal worden. Tutu heeft ooit gezegd, dat „de dood niet het ergste is dat een christen kan overkomen". Desmond Mpilo Tutu werd op 7 oktober 1931 geboren in Klerksdorp (Transvaal) in een doorsnee zwart gezin. Zijn va der was onderwijzer, zijn moeder had niet verder ge leerd. Tutu werd zelf ook on derwijzer. eerst aan een zwar te middelbare school in Jo hannesburg. later aan de Munsieville High School in Krugersdorp. Hij studeerde vervolgens the ologie in Johannesburg en Londen en werkte onder meer in Groot-Brittannië en Lesotho. In 1975 werd hij als eerste zwarte Anglicaan de ken van Johannesburg. Het jaar erop werd hij bisschop van Lesotho, waarna in 1978 zijn benoeming tot secretaris- -gëneraal van de Zuidafri- kèanse Raad van Kerken volgde. Tutu heeft eredoctora ten ontvangen van onder meer de Harvard en de Co lumbia universiteiten in de Verenigde Staten. Bisschop Tutu beschouwt de hem gisteren toegekende No belprijs voor de vrede als een erkenning voor de steun, die hij krijgt van zijn vrouw, zijn vrienden en 'familieleden op een moment dat zij allen ge confronteerd worden met de vijandigheid van de Zuidafri kaanse autoriteiten. Tutu prees in het bijzonder de SACC. Gevraagd naar wat het effect van de prijs zal zijn op de zwarte bevolking van Zuid-A frika, antwoordde Tutu: „Het zal een enorme prikkel bete kenen voor ons moreel, voor al in deze tijd waarin iedereen tegen ons lijkt te zijn". De toekenning van de Nobel prijs aan bisschop Tutu zal op korte termijn echter weinig veranderen aan de positie van de zwarte meerderheid in Zuid-Afrika. Gedurende de afgelopen twee maanden zijn zeker 80 mensen omgekomen bij gewelddadigheden in en rond zwarte woongebieden en het einde van het weid in Zuid-Afrika is nog niet in zicht. ake Wieg van de vrede De ontmoeting in het plaatsje La Palma tussen preside#1 Duarte en de leiders van het Salvadoraanse verzet, Ungoi^1 Zamora, brengt een opmerkelijke parallel in herinnerin er Deze drie mannen maakten immers ook deel uit van de kodden stondige junta vlak na de omverwerping van het rechtse litairè bewind van generaal Romero in oktober 1979. De ta zou niet stand houden als gevolg van het volledige onve mogen van rechts zich aan te passen aan de nieuwe ontwiL kelingen en het ongeduld van links om snelle resultaten zien. Het uiteenvallen van deze regering in januari 1979 het startsein voor de burgeroorlog, die El Salvador nt meer dan vier jaar onafgebroken teistert. Voor een niet onaanzienlijk deel staan de drie manna die zich deze week opnieuw in de schijnwerpers van de bliciteit bevonden, voor dezelfde problemen als ruim jaar geleden. Net als toen zijn er kleine, machtige groeperj gen in El Salvador aan het werk, die elke maatschappijvel andering afwijzen, zoals de bedreigingen van de doodseskj ders aan het adres van president Duarte bewijzen. De afschuwelijke ervaringen van de burgeroorlog zijn ter niet zonder gevolgen gebleven. Een meerderheid van g matigden, die een eind gemaakt wil zien aan het bloedvj gieten en minder geïnteresseerd is in de schuldvraag, het Duarte het presidentschap bezorgd. Maar daarmee is zijn gitimiteit in de ogen van zijn linkse tegenstanders nog i verzekerd. Deze tegenstanders van Duarte verdienen i geval meer respect dan de kleine groeperingen ter rechj zijde, die erop uit zijn met voorbijzien van alles wat sociaj aanvaardbaar is, hen te vuur en te zwaard te bestrijden. VANUIT een machtspositie heeft Duarte het verzet de haj willen reiken. Daarbij kan hij bogen op enige resultaten, massale Amerikaanse steun is niet alleen van militaire er is ook een landhervorming doorgevoerd die tot voor kJ in dit feodale land ondenkbaar was. Maar vrede i bied is slechts mogelijk binnen de voorwaarden die de Au rikanen daar aan stellen. Men moet hopen dat de VS del pax Americana niet langer zullen interpreteren als n, waarbij het volstaat Gods water over Gods akker I laten lopen. Gelukkig zijn er aanwijzingen van het tegendef Het eerste dat nu tot stand moet komen is een wapei stand. Ook al schijnen er sinds de bijeenkomst in La P; geen noemenswaardige schermutselingen plaats te hebl gevonden, van een bestand is nog geen sprake. Een stilstand moet de inleiding vormen van een proces naar vrc de, dat ongetwijfeld nog lange tijd in beslag zal nemen, teraard zijn het daarbij niet alleen principes die tellen, oo persoonlijke rivaliteiten tussen de belangrijkste figuren spt len ongetwijfeld een niet te onderschatten rol. 7? niet v en de zouden n dat niet y moett izen als maand Jure kar ling en r te bre: id gekra woond. Runderrolletje met rode kool, appelmoes en aardappelen hopjesvla Voor twee personen hebt u nodig: 2 runderrolletjes, 35 g bo ter; uitje, kerrie, 1 lepel olie, 400 g rode kool, 1 zure ap pel, zout, azijn, suiker, bessejam circa 0,5 tot 1 kg aardappe len; 115 g suiker, 0,75 liter melk, 40 g maizena, circa 2 theelepels oploskoffie, 1 pakje vanillesuiker. Bak de runderrolletjes in 15 minuten bruin en gaar in de boterhaal ze uit de pan en maak de jus af met weinig water. Fruit de kleingesneden ui met kerrie lichtbruin in de olie. Bak de fijngesneden rode kool even mee, voeg iets water toe en de geschilde in parten gesneden appel. Smoor de kool in ongeveer een kwartier gaar. Maak de groente op smaak met zout, azijn en suiker of gebruik in plaats van de laatste twee de bessejam. Zelf appelmoes koken is een kleine moeite en heeft het voordeel dat je weet wat er in zit! Snijd de geschilde ap pels (ze mogen minder mooi zijn) in vieren en verwijder de klokhuizen. Was de stuk jes, zet ze op met een bo dempje water en kook ze in ongeveer 5 minuten tot moes. Roer de gare appels door elkaar of zeef ze voor een gladde moes. Voeg naar smaak suiker toe en laat de moes afkoelen. Kook wat meer vla en be waar een derde deel tot overmorgen. Laat de suiker in een droge braadpan licht bruin worden. Wacht tot de helft van het suikeropper vlak bruist, doe er een lepel koud water op en direct daarna bijna alle melk. Laat de caramel op een kleine pit oplossen, bind de caramel- melk met de maizena en voeg van het vuur de koffie en vanillesuiker toe. Laat de vla koud worden. JEANNE DEN HAAG Hoe in ventief zijn 's Rijks amb tenaren Na dertig jaar ideeënbus bij de over heid maakt Henk Kic ken, coördinator van de rijks-ideeënorganisatie, de balans op. „Er zijn in de achter ons liggende jaren ruim 43.000 ideeën ingediend", vertelt hij. „Maar ook al zou er elk jaar maar één voorstel zijn waarvan de baten de kosten overtreffen, dan heeft de ideeënbus al be staansrecht". Vadertje Staat is gebrand op de lumineuze invallen van zijn medewerkers. Waar bij werken en miljarden guldens circuleren, kan het idee van een snuggere ambtenaar ge makkelijk tienduizenden gul dens, soms zelfs enkele mil joenen besparen. Ombuiginr geri die de gemeenschap geen centje pijn doen. „Het afgelo pen jaar", zo rekent Henk Kicken voor, „liep het batig saldo van het ideeënwerk in de miljoenen als je rekent dat voor Defensie alleen al drie miljoen gulden bespaard werd". Het moet gezegd worden: de man of vrouw die ooit op het idee kwam een ideeënbus in elkaar te timmeren waarin iedereen zijn „ei van Colum bus" zou kunnen deponeren, beschikte over een gezond stel hersens. Want laten we wel wezen: de ideeënbus kan niet alleen miljoenen guldens besparen; hij komt ook de werksfeer ten goede, bevor dert de inspraak en vergroot de inzetbaarheid en betrok kenheid van het personeel. Kicken meent: „In feite doorbreekt het ideeënwerk alle gezagsstructuren van de overheid. Via een ideeënor- ganisatie treedt een willekeu rige medewerker in contact met de beleidsmakers. Ran gen of standen spelen bij de beoordeling of realisatie van de voorstellen geen rol". Lakfabriek De bedenker van de ideeën bus hoeven we overigens niet bij de Nederlandse overheid te zoeken. Al aan het eind van de negentiende eeuw, zo Henk Kicken: „In feite doorbreekt het ideeënwerk alle rangen en standen bij de overheid". blijkt uit onlangs opgeduikel de archieven, was er een lak fabriek in Nunspeet, die een reguliere „opmerkingen- dienst" had. Werknemers van de Lakfabriek NV Maat schappij de Veluwe die op merkingen hadden over het werk in de fabriek, konden deze deponeren in de daartoe bestemde bussen ten burele. De overheid kwam ruim een halve eeuw later tot een ideeënbus. Gisteren was het precies dertig jaar geleden dat oud-premier dr. Willem Drees de instellingsbeschik king voor de ideeënorganisa- tie ondertekende. De eerste berichten over het ideeënwerk gaan nog veel verder terug. Al in de late middeleeuwen waren er doortastende be stuurders, die de „think tank" van het gewone volk serieus namen. In de stads muren van Venetië, dat gou den tijden beleefde, waren uitsparingen gemaakt in de vorm van leeuwenkoppen, waarin de burgers hun idee ën konden proppen. Kicken, met een knipoog naar de welvaartsstaat anno 19-nu: „De staat was in die tijd over-georganiseerd. Zo was er een verbod om zowel vlees als vis op één spijskaart te zetten. Er waren regle menten over wie je wel en niet na een geboorte thuis mocht ontvangen. Het is toch opmerkelijk dat er juist in zo'n over-georganiseerde sa menleving behoefte bestond aan een ideeën-organisatie. Kennelijk om allerlei onvol komenheden en knelpunten uit de weg te ruimen". Dat de notabelen van Vene tië de „meedenkende" bur gers serieus namen, mag wel blijken uit het feit dat ook de analfabeten van de stad wel kom waren om hun geestes vruchten aan de „Bocche di Leone" te voeren. Naast de leeuwenkoppen, die nog bij het Dogenpaleis te zien zijn, zaten publieke schrijvers, die de opmerkingen van de bur gers keurig noteerden. „Zo hield de overheid voeling met wat er onder de burgers leefde", aldus Kicken. Evenals de notabelen van Venefië is de Nederlandse overheid niet over één nacht ijs gegaan bij de instelling van een rijksideeënorganisa- tie. Je bent er immers niet mee klaar de ambtenaren uit te nodigen hun ideeën bij een rijks-administrator in te die nen, om ze vervolgens onder in een lade te stoppen. Kic ken: „Een goed idee moet be loond en toegepast worden, anders heeft het allemaal weinig zin". Forse beloningen Zowel bij de beloning als rea lisatie van ideeën is de rijkso verheid niet kinderachtig. Ideeën die werkelijk flinke besparingen opleveren, kun nen in aanmerking komen voor een beloning van maxi maal 25.000 gulden. Maar ook ideeën die geen duidelijk zichtbare materiële besparin gen opleveren, maar wel bij voorbeeld de kwaliteit van het werk of de werkomstan digheden verbeteren, komen vaak in aanmerking voor flinke premies. In reglemen ten is nauwkeurig omschre ven op welke zaken gelet moet worden bij de beoorde- ling van een idee. Kicken: „Bij de beoordeling wordt de vraag gesteld: hoe origineel is een idee? Zo niet, is de toepassing ter plaatse dan nieuw? Verder wordt ge let op elementen zoals vin dingrijkheid, de mate van voorbereiding en uitwerking van het idee en het materiële of ideële voordeel dat een idee op kan leveren. Aller eerst is van belang: behoort het tot de taak van de inzen der om een bepaald idee te ontwikkelen. Iemand die al betaald wordt voor het be denken van bepaalde zaken, komt niet voor nog eens een extra premie in aanmerking, al is het vaak moeilijk exacte grenzen te trekken". Sommige ideeën die op het bureau van Henk Kicken be landen, zijn al door verschil lende commissies behandeld. Net als een wetsvoorstel, gaan ideeën die wellicht voor een (hoge) beloning in aan merking komen vergezeld van pre-adviezen, van de lo kale ideeëncommissie en soms ook van het directori um van de centrale ideeën- commissie. In enkele geval len worden officiële onder zoekscentra zoals TNO of technische hogescholen inge schakeld om een idee te be oordelen en op zijn bruik baarheid te toetsen, of om globale voorstellen van amb tenaren uit te werken. Verbeteringen Kicken: „In vrijwel alle ge vallen worden de beloonde ideeën ook gerealiseerd. Er zijn maar weinig departe menten meer, waar je niet de vruchten van de ideeënbus aan kunt treffen. Vaak zijn het kleine verbeteringen, soms ook hele ingrijpende. Zo komt bijvoorbeeld het idee om de zeewering met houten palen uit de voeren uit de koker van de ideeën bus. Als zo'n idee voldoet, wordt ook nog eens gekeken of het geen bredere toepas sing kan krijgen". De meeste ideeën waren de laatste jaren afkomstig van het departement van Defen sie, zo erkent Henk Kicken. „Daar is de gerichtheid op verbetering en vernieuwing nu eenmaal sterk aanwezig. Vorig jaar bijvoorbeeld, was Defensie goed voor ruim 1400 van de bijna 2500 ideeën. Maar ook vanuit de admini stratieve sector worden zeer bruikbare voorstellen inge diend". En tenslotte hebben ook de ideeën die niet direct tot re sultaten leiden nog een dui delijke functie, zo overweegt Kicken. „De ideeënbus is een soort uitlaatklep. Net als des tijds in Venetië biedt het de mensen de mogelijkheid mee te denken. Het feit dat je idee daar terecht komt waar ook werkelijk knopen doorgehakt kunnen worden, geeft je het gevoel dat je gerespecteerd en serieus wordt genomen. In die zin is het ideeënwerk een belangrijk onderdeel van het personeelsbeleid van de overheid". paul koopman Burgemi lermark- burgemi Het belangwekkende en meest hoopvolle van de bije/l^plav komst in La Palma is niettemin dat zij een doorbrei' I cateau vormt van de clichés die de nationale en internationale fiej Ifflsop tiek beheersen. Scheidslijnen die onoverbrugbaar leken «toont hi< grond van politieke tegenstellingen werden overschredarn Als zo'n situatie optreedt, kunnen ook taxaties over het v4fnh°^ dere verloop, die gebaseerd zijn op de regels van dit mach^ Bote spel, wel eens onvoldoende zijn. In elk geval is nu een foijr0nzen bres in het wantrouwen tussen beide partijen geslagen. Niel doorbraken zijn ongetwijfeld nodig. Een andere weg liar- een oplossing is er niet. T~ Kweeac Dui Perioden met regen Vanavond kunnen wolkenvel den in het noorden van het land wat nattigheid opleveren, in de nacht komen enkele op klaringen voor, maar tegen de ochtend neemt de bewolking waarna er geruime tijd re gen zal vallen, speciaal in het westen en noorden van het land. Tegen het einde van de middag kan in het zuidwest de zon af en toe doorbreke de opklaringen trekken daa na snel naar het noordoost De minimumtemperatui wordt ongeveer 10 graden, di maximumtemperatuur rond de 15 graden. De Zuidi tot Zuidwestenwind wordt krachtig, windkracht 5, zee en op het IJsselmt krachtig tot hard, 6 of 7. pressies gaan de dienst ui ken. Een depressie bo1 Noorwegen trekt Rusland bi nen, een tweede komt Oceaan, neemt in beteken toe en koerst via Engel naar de Noorse westkust. issen. u !rk, D i volgei li| f< Ie. ,t hwc aa dat dt Hiepar n eveer tm de .v, i">. B> ,i f 'laiprdv bouw, baan Het unieke Surfgame is voor u wanneer u een nieuwe abonnee opgeeft. 1 speelmeer, 6 surfboards, 2 eilanden, boeien, 1 windpijl, 1 start/finish, 15surfcards, 1 dobbelste en wedstrijdreglement. Alles waterproof en verpakt in eer 322 handige koker. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk door ons onthaalden T deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als NAAM: abonnee per: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: kwartaal B automatisch per maand jaar Stuur het Surfgame naar: NAAM lijr ika den ndda eiden stvak; POSTCODE: PLAATS: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). Code JNZ rum ii onius dt in in de ie Stu lacht

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2