Vlondale loopt verder in Totale sluiting van Britse mijnen dreigt puarte: geen rkenning van verzets organisaties VREDESBEWEGING IN VS OP STERVEN NA DOOD? EEN KUKJE IN DE SIEBELCOLLECTIE UITENLAND E&idóaQowumt WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 PAGINA 11 ter] tan '1 lechte hygiëne bedreigt 'oolse volksgezondheid h' Al jhanis is bedc^vi .RSCHAU Poolse gezondheidsfunc- narissen zijn tot de conclusie gekomen Polen een vies land is. Het wordt ge- agd door afval, voedselvergiftiging, !f( erige winkels en restaurants, en een )rm gebrek aan belangstelling bij de trijding van het probleem. In een in- view met het weekblad Przeglad Ty- v Iniowy verklaarde de directeur van de •tiedienst voor hygiëne, Jan Sucho- ■Kk. dat de autoriteiten in Polen een 'I loren strijd tegen het vuil voeren. Vol- i Suchowiak heersen in bijna de helft alle Poolse restaurants en snelbuffet- slechte hygiënische toestanden. „Het >ren van de regels op het gebied van jëne en het gebrek aan controle is ver- jterend". A'S ,s ge» pren Ilast j, Russen verstoppen misschien raketten LONDEN Het Britse blad Jane's Defense Weekly zegt dat de Sovjet-Unie misschien probeert kleine intercontinen tale raketten te verstoppen tussen de SS-20's die in Oost- Europa zijn gestationeerd. Het blad tekende dat vermoeden op uit de mond van niet nader aangeduide Amerikaanse functionarissen. Het zou daar bij gaan om de onder de Ame rikaanse codenaam aangedui de SS-x-25 (met de x in de code wordt het experimentele karakter van de raket aange geven). BB bij Mitterrand Brigitte Bardot, de Franse filmster die pleitbezorgster van het dier werd, is giste ren door president Mitter rand ontvangen in het Ely- sèe in Parijs, voor een dis cussie over de rechten van het dier en een lunch. Bar dot was uitgenodigd door president Francois Mitter rand. De afspraak was ge heimgehouden op verzoek van BB, die het filmspelen in de jaren zeventig opgaf voor een teruggetrokken leven en toewijding aan het dier. Links op de foto tv-producent Bougrain-Du- bourg. LSHINGTON Vijf ;en voor het tweede te- isiedebat tussen presi- ...en lt Reaêan en z«n De- tgebn cratische tegenstander men Iter Mondale, blijkt de nrichi tele weken geleden klach r onaantastbare voor- ^ong van de president maar gestaag af ierian talven. Volgens het on- ganisi zoeksbureau van Louis decijlrris is Mondale's ach- «C ;tand in de opiniepei lingen inmiddels terugge lopen tot negen procent. Anderhalve week gele den, voor het eerste tv-de- bat, was die achterstand nog ruim twaalf procent. De nieuwste cijfers hebben in het Reagan-kamp voor de no dige onrust gezorgd. Zo zal de president nu toch campagne gaan voeren in zijn thuisstaat Californië. Hij was dat eerst niet van plan, omdat zijn over winning daar zeker leek. Maar zelfs in Californië is Mondale sterk in de achtervolging. Verder zal Reagan zich de ko mende dagen nóg intensiever gaan voorbereiden op het ko mende tv-debat met Mondale, dat geheel over de buitenland se politiek zal gaan. Maar tij dens een verkiezingsbijeen komst in de buurt van Chicago nam hij nog even de kans te baat om Mondale, onder meer met een verwijzing naar de gijzelaars in Iran, vast te pin nen op zijn aandeel in de rege ring-Carter. Bovendien sneed Reagan het onderwerp „ouder worden" aan. Daarmee rea geerde hij op het feit dat hij tijdens het eerste tv-debat een wat oude, vermoeide indruk had gemaakt. „Ik voel mij pri ma. Ik oefen elke dag in de gymzaal van het Witte Huis", aldus de president. „Boven dien ben ik nog niet zo oud. Ze hebben in het ziekenhuis de baby's verwisseld", grapte hij. Ook Walter Mondale bereidt zich de komende dagen voor op het tv-debat, dat gaat over onderwerpen waarin hij naar veler verwachting beter thuis is dan de president. Mondale heeft Reagan de afgelopen da gen verweten geen politiek te voeren die leidt tot beheersing van de wapenwedloop. „Het debat van aanstaande zondag is erg belangrijk omdat we die avond discussiëren over de vraag of we een veiliger we reld zullen hebben en of we deze gruwelijke wapens onder controle kunnen krijgen", al dus de Democratische presi dentskandidaat, voordat hij sa men met zijn running-mate" Ferraro in Los Angeles een gala-avond bijwoonde, waar filmsterren trachtten geld voor hun campagne in te za melen. ONDERHOUDSPERSONEEL GAAT OOK STAKEN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Arthur Scargill, leider van de stakende Britse mijnwerkers, heeft gisteravond van de bond van het onderhouds- en veiligheidspersoneel het mooiste cadeau gekregen dat hij zich kon voorstellen. Het be stuur van deze vakvereniging kondigde met ingang van 25 oktober een staking van zijn 17.000 leden af. Deze beslissing betekent, dat vanaf die datum alle Britse staats mijnen zullen sluiten, tenzij een deel van de onderhouds- en vei ligheidsmensen geen gevolg zal geven aan de stakingsoproep. Eind september spraken zij zich echter al bij grote meerderheid van stemmen (namelijk 82 procent) voor actie uit, omdat sommi ge mijndirecties geweigerd hadden hun rechtmatig verdiende loon te betalen. De Britse wetgeving verbiedt alle werk in mijnen zonder gere gelde onderhoudsbeurten en veiligheidscontrole. Mijnen die se dert het begin van de mijnwerkersstaking, nu al meer dan 31 weken geleden, nog steenkolen produceren dankzij de opkomst van werkwillige arbeiders, zullen dus vanaf 25 oktober de poor ten ook moeten sluiten. Deze escalatie van het aanslepende mijnwerkersgeschil zou tot gevolg kunnen hebben, dat bepaalde mijnen bij gebrek aan on derhoud en veiligheidstoezicht totaal buiten gebruik geraken. Hun toekomstige exploitatie wordt dan helemaal bedenkelijk. Arthur Scargill, leider van de mijnwerkersbond, hoopt dat een snelle uitbreiding van het conflict de regering Thatcher door de knieën zal doen gaan.' legN SALVADOR De 5 teren in El Salvador «onnen dialoog tussen regering en de gewa- De Bende oppositie betekent parti, et dat de guerrilla-orga- dat aties als legitieme in- lingen worden aan- ve™ rd. Dat heeft de Salva- aanse president, Jose ^-oleon Duarte, gisteren ;laard. De guerrilla- n stfepen in het Nationale de mwijdingsfront Farabun- ruin Marti (FMLN) noch de gez itieke tak van deze or- met lisatie, het Democrati- ?°r -Revolutionaire Front ddell 'R)' hebben tot dusver- voldaan aan de „nood- elijke voorwaarden om legitiem te kunnen rden beschouwd", zo Duarte op een perscon- moe »ntie. guerrilla-organisaties kun- dit doel evenwel bereiken, zij zich tot politieke partij- ontwikkelen, de grondwet het land erkennen en aan democratiseringsproces lemen, aldus Duarte. Hij dat het verzet in het ge- van maandag een uit punten bestaand „globaal voor sociale en economi- hervormingen op tafel B gelegd, maar dat hij had tlaard de voorstellen „ide- isch" te vinden. „Zij wil- het paradijs in één dag", r „ik zei, dat zij moeten 2"pen dat een proces van e en economische veran- t nêen °P gang aan het ko- pr. i is". Van beide zijden men het erover eens, wij een einde moeten ma- aan het bloedvergieten in Salvadoraanse broe- aldus Duarte. De presi- verklaarde niet de me te delen van extreem- I .ut rechtse krachten, dat de pro blemen van het land alleen door geweld kunnen worden opgelost. Hij zei de uitnodiging van het verzet tot een gesprek een aantal maanden eerder te heb ben gedaan dan hij oorspron kelijk van plan was. ofridat het anders voor he{ verzet te laat zou zijn om te kunnen deelne men aan de verkiezingen voor een nieuw congres en van bur gemeesters, die in maart moe ten plaatsvinden. De campag ne daarvoor begint al in de cember, zo zei Duarte. De guerrillacommandanten Ferman Cienfuegos en Facun- do Guardado wezen gisteren voordat Duarte sprak het voorstel van Duarte af om deel te nemen aan democratische verkiezingen en verklaarden, dat het verzet zijn wapens niet zal neerleggen. „Democratie kan niet worden bereikt met traditionele partijen", zo zei Cienfuegos. „Deze vertegen woordigen altijd speciale be langen en ons land heeft één enkel front nodig om nationa le belangen te behartigen". Guardado verklaarde, dat het belachelijk is om te veronder stellen, dat de vijf verzetsle gers in El Salvador de wapens zullen neerleggen en dat er niet kan worden gesproken over beëindiging van militaire acties. De leider van de politieke tak. van het FMLN, Guillermo Ungo, dié maandag ook deel nam aan het gesprek in La Palma, verklaarde gisteren in een vraaggesprek voor de Co lombiaanse radio, dat het Du arte géén ernst is met vrede, daar een voorstel voor een be stand van regeringszijde .bot weg' werd afgewezen. Andere verzetsleiders spraken de woorden van Ungo evenwel tegen en zeiden, dat er niet over een bestand was gespro ken. Monument voor slachtoffers luchtbrug In West-Berlijn zijn gisteren de eerste spaden in de grond gezet voor de op richting van een monument voor de geallieerde operatie van 35 jaar geleden, waarmee de Russi sche blokkade van Berlijn werd om zeild. Tijdens de operatie, die van juni 1948 tot sep tember '49 duurde, kwamen 79 Britse en Amerikaanse mi litairen om het le ven. De luchtbrug werd ingesteld, om dat de Sovjet-Unie alle routes over land had geblokkeerd in een poging de geal lieerden uit West- Berlijn te verdrijven. Het monument moet volgend jaar klaar zijn. Actieve communisten zijn betere minnaars (Van onze correspondent) BONN Actieve commu' nisten zijn de betere min naars. Tot die verrassende conclusie komt een onder zoeksinstituut in Leipzig in de DDR, dat het gedrag van de jeugd bestudeert. Jongelui die op het maat schappelijk-politieke vlak zeer actief zijn, beleven hun sexualiteit ook actie ver", zo staat er in het rap port van het instituut. Jongeren tussen de 16 en de 30. die zich inzetten voor de partij en de maat schappij. hebben volgens de wetenschappers uit Leipzig „een aanmerkelijk grotere sexuele activiteit". De opvatting dat liefde en sex de jeugd afleiden van hun eigenlijke opgaven op school en het werk, kan volgens het Leipziger in stituut nergens door ge staafd worden.Het tegen deel is het geval. Record- geboortecijfer in Braziliaanse sloppenwijk BRASILIA De bevolking van een armzalige krottenwijk aan de rand van de Braziliaan se hoofdstad Brasilia heeft de twijfelachtige eer een „wereld record geboorteoverschot" ge vestigd te hebben. Volgens de Jornal do Brasil heeft de voor stad Ceilandia jaarlijks een ge boorteoverschot van 6,2 pro cent en is zij daarmee verge lijkbare steden in India voor bijgestreefd De sociale dienst van Ceilandia wijst als voor- naamste oorzaaken van de ba by-boom op het „machismo" van de mannen, de onbekend heid van vrouwen met anti conceptie en het gebrek aan ontspanning en afleiding in de trieste wijk. Zo is het geval be kend van een 74-jarige man die 32 kinderen heeft en die in Ceilandia vrijwel als een heili ge wordt vereerd. Opnieuw bomaanslag in België BRUSSEL Een bomexplosie heeft vannacht aanzienlijke schade aangericht in het kan toor van de Christelijke Volks partij in Gent. Volgens de poli tie zijn er geen slachtoffers. Het is de vijfde bomaanslag in België in twee weken tijd. Zondagnacht werd een studie centrum van de andere rege ringspartij, de Liberale Partij, getroffen. De eerste drie aan slagen waren gericht tegen buitenlandse bedrijven die voor de defensie-industrie werken. Voor de aanslag op het CVP-kantoor heeft nog niemand zich verantwoorde lijk gesteld. WASHINGTON Een van de raadsels die de Amerikaanse verkiezings campagne omringen, is de schijnbaar langzaam ver dwijnende invloed van de anti-kernwapenbeweging. Volgens enkele deskundi gen uit Washington hangt de Amerikaanse „freeze"- beweging uitgeteld in de touwen of is deze zelfs op sterven na dood. Zeker is in elk geval dat er in Amerika meer belangstelling is voor de opening van het nieuwe football-seizoen. Hoe de Redskins en de New Eng land Patriots het dit jaar zul len doen, houdt de mensen veel meer bezig dan een moge lijke nucleaire winter. Ten minste drie opiniepeilingen hebben het afgelopen jaar uit gewezen, dat tussen de 70 en 80 procent van de Amerikaan se bevolking van mening is dat er op de een of andere ma nier een stop moet komen op het testen en produceren van kernwapens. Toch zal onge veer hetzelfde aantal Ameri kaanse burgers bij de komende verkiezingen op Reagan stem men. Volgens William Arkin van het Instituut voor Beleids onderzoek in Washington is de Amerikaanse vredesbeweging dan ook duidelijk aan het wankelen gebracht, hoewel er nog steeds veel mensen zeggen dat ze de beweging steunen. Sheila Tobias, een van de op richters van de anti-kernwa penbeweging, deelt deze me ning. Volgens haar had de be weging vorig jaar en zelfs be gin dit jaar nog redelijk veel succes. „Maar nu hebben we het zwaarder dan ooit". De simpele boodschap uit de Reagan-hoek is dat je de Rus sen niet kunt vertrouwen en dat een goede Amerikaan al tijd klaar staat om zijn land te gen de communisten te verde digen. Milder beleid De Democratische kandidaat Mondale is onder meer voor stander van een tweezijdige bevriezing van de kernwa pens. Volgens een deskundige heeft Mondale's houding in de verkiezingscampagne de free- ze-beweging meer kwaad dan goed gedaan. De freeze-bewe ging, een overkoepelende or ganisatie waarmee de meeste Amerikaanse vredesbewegin gen verwant zijn, is veel mil der in haar beleid dan de Eu ropese vredesbeweging. De Amerikaanse variant wil dat er een tweezijdige bevriezing van de kernwapens komt, waarbij de VS en de Sovjet- Unie beiden stoppen met de kernwapenwedloop en de pro ductie, de plaatsing en het tes ten van kernwapens bevrie zen. Dit moet een eerste stap zijn in de richting van het te rugbrengen van het totale aan tal kernwapens. Tegenstanders van de freeze-beweging base ren hun voornaamste argu menten op de vraag of het wel mogelijk is een bevriezing van de kernwapens te controleren. Hoewel de staten en steden' in de VS elk hun eigen vorm van zelfbestuur kennen, is een ge voel voor eigenbelang de ge meenschappelijke factor die de Amerikaanse natie bijeen houdt. Een algemeen geaccep teerd principe is dat de eerste plicht van een Amerikaan is om voor zichzelf te zorgen. En je moet je geen zorgen maken over een probleem totdat je er zelf mee geconfronteerd wordt. Volgens Bruce Cronin, lid van een radicalere anti- in New tanen zich dan ook voornamelijk zórgen over de kernwapens die zich in de VS zelf bevinden. Vol gens hem „is de Amerikaanse regering geneigd om steeds minder wapens in de VS te houden en ze zo snel mogelijk over de oceaan te sturen, om dat de Amerikaan over het al gemeen geen vragen stelt over kruisraketten die naar Europa gezonden worden". Bruce Cronin denkt dat de deskundigen uit Washington geen gelijk hebben met hun mededeling dat het einde van de freeze-beweging nabij is. Door de presidentsverkiezin gen is de campagne juist nieuw leven ingeblazen. Ook de be richten over het testen van anti-sateliet wapens in de ruimte en over het effect van een nucleaire winter zijn rede nen voor een toenemende on gerustheid. „Er zijn xmisschien niet veel grote demonstraties geweest, maar dat is omdat we ons nu meer in de wetgevende sfeer hebben gestort'aldus Melinda Fine van de freezebe- weging in Washington. Melinda Fine en haar collega's zijn verbaasd dat iemand kan denken dat hun beweging in het slop is geraakt. In hun ogen hebben ze juist hun doel stelling van de afgelopen vier jaar bereikt de hele kern wapenkwestie is naar de voor grond van de presidentsver kiezingen gebracht. En vol gens eigen zeggen zijn zij het, die president Reagan gedwon gen hebben Gromyko te ont moeten. ISKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS (ADVERTENTIE) Gouden idee Entourage-ring, oorknop en hanger. Geel- of wit goud. Loepzuiver blauw-wit briljant Briljant (034 kar.) van 2100.- voorl395,- Met als middensteen saffier, robijn, smaragd of parel (0.19 kar.) van 1200.-voor 795,- Briljant (034 kar.) van 2250- voorl495,- Metals middensteen saffier, robijn, smaragd of parel (0.19 kar) van 1350.- voor 895,- Briljant (0.54 kar.) van 2995.- voorl995.- Metals middensteen saffier, robijn, smaragd of parel (0.38 kar.) van 2400.-voor 1595.- Doublé hanghorloge met collier van 130.- voor 98,- Rbnd of als afgebeeld model. Geel- of wit gouden solitair- ring iViet een loepzuivere witte briljant (0.11 kar.) van 750.- voor 498,- Slerlijke gouden nntjen vanaf 65.- Afgebeeld model van 160,-voor 125.- Tlentallen hartjes in geel-of wit goud. Met 1 tot 22 briljanten. Van 119.- tot 2980.- Afgebeeld model met één briljant (0.03 kar.) van 300.- voor 198,- SIEBEL HEEFT ER MEER VAN Leuk flonkerende gouden oorknoppen van klein tot groot. Van 39,-tot 79,- In zilver van 9,-tot 14.- Aanbiedingen geldig t/m 30 oktober 1984, echter zolang de voorraad strekt. Amsterdam. Kalverstraat 121-123; Den Haag, Lange Poten 9-11 Rotterdam,Stadhuisplein 24-26. (Jtrecht Bakkerstraat 27-29; Haarlem. Grote Houtstraat 63-65. Lid van de Beurs voor den Diamanthandel

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11