Wereldvoedseldag: aandacht voor honger blijft nodig Amnesty: vrouwe worden vaak als gijzelaar gebruikt Feest der gissingen over tulpenbloei in volle Smit-Kroes wacht conflict met Kamer over Eurocontrol Groentetips voor de consument. BINNENLAND;/ BUITENLAND CetebeGomant MAANDAG 15 OKTOBER 1984 PAGI jJN DEN HAAG „In 1984 zal geen kind meer met honger naar bed gaan", zei tien jaar geleden de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. Minister Schoo van ont wikkelingssamenwerking haalt die zinsnede aan in de krant die in Nederland wordt verspreid ter gele genheid van Wereldvoed seldag morgen. Hoe an ders dan Kissingers toen malige optimisme is de werkelijkheid. In dezelfde krant schrijft de Tanzani- aan Mathias Chonya dat zich in 24 Afrikaanse lan den een voedselcrisis voordoet en mensen ge doemd zijn een honger dood te sterven. Volgens de landbouworgani satie van de Verenigde Na ties, de FAO, worden in Afrika ongeveer 150 miljoen mensen bedreigd door hon ger en ondervoeding. In re cente jaren zijn alleen al in zuidelijk Afrika honderddui zenden van de honger omge komen. Cijfers, die slechts mondjesmaat tot de publieke opinie in de rijke landen lij ken door te dringen. Actieplan Internationaal en ook in Ne derland komt er een ver hoogde aandacht voor de dramatische situatie in Afri ka op gang. Zo heeft de We reldbank onlangs een actie plan gelanceerd voor Afrika ten zuiden van de Sahara. De bank voorspelt rampsituaties voor het eind van deze eeuw als er niet snel heel veel wordt gedaan. Uit cijfers van de FAO blijkt echter dat er buiten Afrika nog twee keer zoveel mensen, 300 miljoen, door honger en ondervoe ding worden bedreigd. Opti misme zoals dat van Kissin ger komt men vandaag de dag nauwelijks meer tegen. In de discussies over hoe de situatie van de ontwikke lingslanden in het algemeen en de voedselsituatie in het bijzonder kan worden verbe terd, lijkt nu realisme het wachtwoord. De overtuiging heeft postgevat dat er niet één grote strategie bestaat die de honger kan uitban nen. Het probleem is daar voor te ingewikkeld. De oor zaken zijn immers niet alleen natuurverschijnselen als droogte en overstromingen die oogsten doen mislukken, en een enorme bevolkings groei. Vooral politieke oorza ken, zoals een verkeerd landbouwbeleid, een slechte verdeling van het beschikba re voedsel en de internatio nale economische verhoudin gen spelen een belangrijke rol. SUSKE EN WISKE AMORIS VAN AMORAS Om blijvend "iets aan de voedseltekorten te doen is enige jaren geleden het idee van de zogenaamde voedsel- strategie gelanceerd. Zo'n twintig ontwikkelingslanden hebben inmiddels zo'n voed- selstrategie opgesteld, een beleid om de voedselproduk- tie af te stemmen op de ge wenste consumptie. Dat moet ondermeer gebeuren via be tere prijzen voor de boeren, een betere distributie van het voedsel en van zaden en kunstmest, het beschikbaar krijgen van landbouwmate- rieel en transportmiddelen. De internationale hulp moet hierbij aansluiten. Deskundigen zijn het erover eens dat het geven van voed selhulp tot het hoognodige moet worden beperkt. Te veel van deze hulp neemt immers in het land zelf de prikkel weg om hard te wer ken aan een hogere voedsel- produktie. Een veel voorko mend politiek probleem is dat regeringen in ontwikke lingslanden de voedselprij zen voor de consument laag houden. Het tegendeel is im mers weinig populair. Deze situatie heeft wel tot gevolg dat de boeren te lage prijzen krijgen en daardoor nauwe lijks tot hogere produktie worden aangezet. Thema De FAO heeft als thema voor Wereldvoedseldag het belang van vrouwen voor de landbouw gekozen. De FAO benadrukt niet zozeer de ma nier waarop vrouwen tot een hogere voedselproduktie kunnen bijdragen, maar legt de vinger op de vaak zeer slechte sociale positie van de vrouw in ontwikkelingslan den. Vooral op het arme platteland. Volgens de VN- organisatie zijn die vrouwen vaak overbelast, doordat ze niet alleen onder zware om standigheden moeten wer ken tegen een karig loon, maar ook feitelijk als het hoofd van het gezin moeten functioneren. Schoonmaak in Gouden Tempel Duizenden sikhs zijn de afgelopen weken naar hun heilige Gouden Tempel In Amritsar gekomen, om te helpen bij het schoonmaken en opknappen van het complex. Zo moet het meer rond de tempel worden ontdaan van puin en de andere overblijfselen van de gevechten, die eerder dit jaar In Amrit sar hebben gewoed tussen opstandige sikhs en eenheden van het Indiase regeringsleger. DEN HAAG In het ka der van de „week voor de gewetensgevangenen" be steedt Amnesty Interna tional deze week speciale aandacht aan het lot van vrouwelijke gewetensge vangenen. In gevangenissen waar vrou wen worden gedetineerd op grond van hun godsdienstige of politieke overtuiging, hun ras, taal, sekse of ethnische af komst wordt bij martelingen geen onderscheid gemaakt tus sen mannen en vrouwen, al dus de mensenrechtenorgani satie. Verkrachting en andere vormen van seksueel misbruik en vernedering zijn niet alleen in de martelkamers maar ook in gevangenissen aan de orde van de dag. De redenen voor detentie van vrouwen zijn doorgaans de zelfde als die van mannen: hun geloof, betrekkingen met oppositionele groeperingen, ac tiviteit in de vakbeweging of werk voor de armen. Maar rijke it )ME gemeei Rom< teml gijzelaar gebruikt: bijvoor )pei js als de autoriteiten van t n0 en i proberen inlichting! or chr krijgen over de verblijf ^„gen van de echtgenoot. Ook v -vlakte de gevangenhouding vrouw gebruikt om f den onder druk te zettei "^e dus Amnesty Internation |,ejs> Amnesty International op vrouwelijke politieke vangenen, hun familie of riteiten een brief of kaa 1982 vrijge Russische dichteres Joeli nessenskaya wees op hi lang daarvan: „elke speelt een belangrijke het leven van de gevan Het verbetert hun positie, al krijgen ze de brief ni handen. De kampautorii bewakers deden vaal beleefd tegen mij en vern mijn nabijheid andere slecht te behandelei n op hun hoede, ontdekte ik dat een brief mij uit het buitenland komen en dat dit hun hoi had veranderd". V (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er dreigt een nieuw conflict tussen minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) en de Tweede Kamer over de begeleing van het lucht- vaartverkeer boven ons land. De minister heeft dit weekeinde met haar col lega's uit België, Luxem burg en Duitsland beslo ten de begeleiding van de vliegtuigen niet vóór 1994 van Schiphol over te dra gen aan het Eurocontrol- centrum in Beek. Tot nu toe was de overdracht van de taken van Schiphol naar Eurcontrol voorzien in 1988-1989. De Tweede Kamer heeft al verschillende keren voor het sneller overdragen van taken op luchtvaartgebied aan Euro control gepleit. Men verdenkt de minister en de betrokken ambtenaren ervan dat men die overdracht wil vertragen. Het VVD-Kamerlid Van der Kooij had van fractieleider Nijpels dit weekeinde al een spreekverbod inzake Eurocon trol gekregen. Nijpels had dit gedaan op verzoek van minis ter Smit-Kroes. Over de in houd van haar gesprek met Nijpels wilde de minister zij mededelingen doen. Smit- Kroes zei wel, dat de begelei ding van het luchtvaartver- keer niet voor 1994 aan Euro control kan worden overge dragen. Het centrum is daar nog niet klaar voor, zo is re centelijk door de top van Eu rocontrol bekend gemaakt. De komende twee jaar zullen alle betrokkenen samen een plan voor de begeleiding van het luchtvaartverkeer gaan maken. Dat plan zal dan bin nen tien jaar werkelijkheid moeten worden. Nederland zal wel, zoals al eerder de bedoe ling was, op uiterlijk 1 maart 1986 de begeleiding van vlieg tuigen die hoger dan negen ki lometer vliegen, aan Eurocon trol overdragen. ROTI dagm Rotte: t bi weer ge di deze Lee 1 Hongaarse partijleider Kadar bezoekjde v< dag 1 Ahoy „Gala v ven i Frankrijk PARIJS De leider de Hongaarse communjftt ~"t sche partij, Janos Kadar vanmorgen in Parijs as roaar gekomen voor twee da( van besprekingen president Mitterrqi Frankrijk beschouwt H< garije als een belangrij gesprekspartner menteel sterk verkil verhouding tussen Oosti West. Directe belangij resultaten worden a besprekingen niet wacht. De mogelij! bestaat echter dat de landen spanningen i bije toekomst te vermS fagm'c Het LAND EN TUINBOUW Vlotte afzet van tomaten Het is met de afzet van tomaten tot dusver vlot verlopen. Dat blijkt uit de veilingresultaten, zoals ze door het Produktschap voor Groenten en Fruit worden geïnterpreteerd. Daaruit valt af te leiden, dat het in juli allemaal niet zo mee zat. Al met al kwamen er, vergeleken met vorig jaar, twee procent meer ronde en negentien procent meer vlezige tomaten voor de klok en wees deze door de bank genomen een hogere prijs aan (acht en drie procent). De totale veilingomzet van toma ten heeft tot begin september twaalf procent boven het ni veau van vorig jaar gelegen. De export, die voor de tomaten teelt van doorslaggevend belang is, liep dan ook vooral wat de vlezige typen betreft op rolletjes. Vooral Frankrijk en En geland toonden zich bijzonder goede afnemers, wellicht een gevolg van verminderde concurrentie van Guernsey op de Engelse markt en een verlate vollegrondsteelt in Frankrijk. Kwart minder VS- sinaasappelen Een koudeperiode, die het zuiden van de Verenigde Staten in december vorig jaar trof is er de oorzaak van dat de sinaasap- peloogst daar een kwart kleiner is dan het jaar ervoor. De prijs van citrusvruchten is sindsdien op de werelmarkt aan zienlijk gestegen. De laatste weken komt daar nog bij dat in verscheidene boomgaarden in Florida de gevreesde citrus- kanker is geconstateerd. Daardoor kunnen ook op langere termijn de oogsten in gevaar komen. Kwaliteit op eerste plaats De Westduitse huisvrouwen mogen dan, anders dan in Ne derland, vooral hun warme maaltijden tussen de middag ser veren (de Nederlandse gezinnen eten voor tweederde deel 's avonds warm) bij de aankoop van groenten en fruit letten zij op dezelfde dingen als hier in Nederland. Net als de huis vrouw hier wordt daar vooral op kwaliteit gelet. Bij het kie zen van het winkeltype bijvoorbeeld speelt kwaliteit en ver sheid van het produkt voor bijna de helft van de ko(o)p- (st)ers) de belangrijkste rol. Daarna komen pas de prijs en de bereikbaarheid. De gespecialiseerde handel moet het evenals de markt hebben van kwalitatief goede produkten die er vers uitzien. Het grootwinkelbedrijf trekt vooral klanten door een lager prijsniveau en het voordeel van de kleine levensmidde- lenbedrijven ligt vooral in het feit dat ze dichtbij zijn, dus op de hoek van de straat. Ook het land van oorsprong speelt een rol. Nederland komt op de tweede plaats, maar wordt bij het fruit op de hielen gezeten door Italië. Nieuw handelscentrum bloemen en planten Vanuit het handelsdorp Rijnsburg begint een aantal groot handelaren een cash en carry voor bloemen, planten en bloe misterij-artikelen bij de veiling Tilburg. De groothandelaren Van Egmond en Kromhout namen het initiatief en zien in een wijde regio een grote potentiële markt. De bedoeling is het in Flora ingekochte bloemenpakket in Tilburg aan te bie den. In Brabant en in het Belgische gebied zijn ruim 1000 ver kooppunten voor bloemen en planten en er is ruimte voor een grotere sortering produkten. Daarbij zullen ook droog bloemen, seculenten en cactus en kant-emklaar boeketten, orchideeën en bloemisterij-artikelen zijn. Het stichten van vaste handelssteunpunten komt steeds meer in het beeld en het is bekend dat bloemenwinkeliers en markthandelaren graag hun handel zelf uitzoeken. De Tilburgse vestiging i de Reitsehoevestraat zal donderdag 18 oktober geopend w den. De wintergroenten gaan steeds meer hun stempel op de markt drukken. De tijden waarin er regelmatig een stamppot wordt opgediend breken weer aan. Winter peen is goedkoper geworden en kost 40 cent per kilo. Voor boerenkool schommelt de prijs rond 1 gulden per kilo. Bleekselderij daalde in prijs naar 86 cent per stuk. Sprui ten zijn niet veel goedkoper geworden, ze kosten nog steeds tussen de 2 en 3 gul den per kilo. In de loop van de week zal de prijs dichter bij de 2 gulden komen te lig gen. De sluitkoolsoorten zoals rode en witte kool blijven goedkoop. Witte kool kost 40 cent per kilo en rode kool 50 cent. Spitskool kost 1 gulden per kilo. Kroten zijn een dubbeltje per kilo duurder geworden en kosten nu 70 cent. Knolselderij zal voor ongeveer 70 cent per stuk te koop zijn. Bospeen is in prijs opgelopen en kost f2,15 per bos. Prei veranderde niet veel van prijs. Er moet f1,80 per kilo betaald worden. Een gewas als spinazie is peper duur. De consument zal voor een kilo maar liefst f7,40 neer moeten tellen. Dit komt omdat door de vele regenval dit gewas schaars is. Sperziebonen van de volle grond kosten f 2,25 per halve kilo. De kasbonen zijn veel duurder namelijk f 5,20 per halve kilo. Bloemkool is niet goedkoper geworden. Dit komt omdat de oogst niet groter geworden is. Voor een grote bloemkool moet men rekenen op 4 gulden per stuk, een maat kleiner zal 2,60 per stuk kosten. Toma ten zijn goedkoper geworden, althans de ronde tomaten, ze kosten nu f2,35 per kilo (ex portkwaliteit). Vleestomaten zijn duurder, nl. f 4,35 per kilo. Komkommers zijn nog steeds duur, een klein maatje tot 410 gram kost al gauw 1,50 per stuk. Voor een zware komkommer van 760 gram moet men f2,40 beta len. De binnenlandse komkom mers (mindere kwaliteit) zijn goedkoper. Sla is stevig aan de prijs, nl. f 1,40 per krop (220 gram). De meeste sla in de handel zit onder dit ge wicht en is daarom minder duur, dit kan de helft in de prijs schelen. Andijvie kost 1 gulden per kilo, maar wordt in de loop van de week waar schijnlijk duurder. De lief hebbers van witlof kunnen sinds een aantal weken ook weer aan hun trekken ko men. Men moet echter nog wel een heel bedrag neertel len. De prijs ligt tussen 8 en 11 gulden per kilo (mooi vast lof). (Volgende aflevering van dit onderdeel van deze rubriek over veertien dagen). Het feest der gissingen is weer in volle gang! En dan met name over de vraag of de broeiers meer tulpen heb ben opgeplant of niet. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan wor den aangenomen dat er in derdaad meer bolgewassen voor de broei in de grond zijn gegaan dan vorig jaar het ge val was. Vooral op de bedrij ven die zelf bollen produce ren zal een fikse uitbreiding gerealiseerd worden, zo wordt verwacht. Aan de an dere kant is het de vraag of het met de broeierij van de tulpen wel vlot zal verlopen. Het koude groeiseizoen, de even koude zomer en de on verwachte hitte van de eerste week van augustus hebben hun invloed sterk laten gel den. De ontwikkeling van de bloem in de bol is door dat alles veel later dan normaal op gang gekomen. Daar kan men ook met temperatuurbe- handelingen in de schuur on der zulke omstandigheden niet zoveel meer aan corrige ren. Een cultivar als de pur peren Attila kwam zelfs in standaardpartijen dit jaar maar liefst negen dagen later in stadium G (dan is de bloe- montwikkeling in de bol nauwelijks bloemen kunnen verwachten. En dan gaat het nog om de volle-grondsbroei van vijf-graden-tulpen. Voor de kistenbroei - nog altijd zeer belangrijk! - moet men met een nog latere datum re kening houden. Natuurlijk zullen er straks wel tulpen zijn. Steeds meer broeiers gaan er toe over om bollen te (laten) telen in het zuiden Van Frankrijk en an dere delen van Europa waar de temperaturen hoger zijn dan hier en de gewassen dus eerder afrijpen. Men moet voor zijn bloemen dan wel een heel beste prijs maken, want het elders laten telen kost niet niks. Bovendien moet men er zeker in het vooijaar en in de zomer een vakman ter plekke hebben die deze zaken wat oogst e.d. regelt. Direct na het rooien moeten de bollen zo snel mo gelijk naar Holland komen om hier „afbehandeld" te worden, zoals dat heet. IJstulpen Er komen trouwens de laat ste weken ook al heel wat tulpen aan de veilingen. Maar die worden getrokken uit bollen van oogst 1983. Met andere woorden: die hebben al een jaar in de koelcel ge staan. Na het planten zet men de groei door middel van lage temperaturen ge heel stil. Men kan ze op com mando in bloei laten komen. Het is dus mogelijk om mid den in de zomer bloeiende tulpen aan te bieden. Maar dat heeft geen enkele zin. Om te beginnen is er geen vraag naar en bovendien laat de houdbaarheid dan te wen sen over. Het aanbod van deze zgn. ijstulpen is de laat ste weken bepaald niet kin derachtig geweest. Er waren dagen dat er 10.000 bossen voor de veilingklokken wer den gereden. De kwaliteit was over de gehele linie van redelijk tot goed, en de prijs van matig tot heel best. Dat laatste hield dan weer ver band met de vraag van ex portzijde. In de lift De bolbloem zit als exportar tikel flink in de lift. Belang rijke afnemers binnen de EEG zijn West-Duitsland, België, Luxemburg en niet te vergeten Nederland. Buiten de EEG is vooral Amerika een belangrijke groeimarkt. Was de afzet naar dat landi 1980 nog maar f 14 miljot exP° helpt provia 1983 werd al van 113 bereikt. Voor jaar was de prognose ƒ2 miljoen, maar het staat r vast dat dit bedrag ri schoots overtroffen zal den. Meer dan de helft het bloemenpakket dat de USA gaat, bestaat uit bloemen. Twee „runners zijn de tulpen en de leli terwijl ook de freesia's en n_<a. irissen goed in de race liggi HlCl De gemiddelde Amerika koopt nooit zo-maar-< een-bosje-bloemen. Dat beurt alleen bij feestdagen bij rouw of trouw. Om d; verandering in te brengfcj HAj wil men in 1985 promotiecampagne opstartt De kosten daarvan zuil voor tweederde betaald m ten worden door de Ami kaanse. bloemenproducent en -handelaren. De wordt op tafel gelegd landen die naar de USA bl< men exporteren. Het goede zaak zijn als de nen gerealiseerd worden. Want in de dat me en welvarende land gen voor de bloemen mogelijkheden kebaarden! paleis, wust i lijkhei i" abir mei ïam idiu berei zin te Het oogsten van spitskool klaar) dan in 1983. En toen was hét ook al niet aan de vroege kant. Het lijkt daarom niet uitgesloten dat in de we ken voor Kerstmis de tulpen niet uit grote voorraad lever baar zullen zijn. Afrijpen Zelfs de in het Zuidwesten van ons land geteelde Apel doorn - bollen uit die contrei en zijn vroeger afgerijpt en dus ook geschikt om vroeg in bloei te worden getrokken - zullen niet eerder dan na de 20 ste van deze maand klaar zijn om geplant te worden. Ook van deze vroegste bollen zal men voor 5 december Kistenbroei is nog altijd zeer belangrijk.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8